BINNENLAND- voorstel, dat Rusland terstond na het her- ttel van de Turksche grondwet heeft ge daan, inhoudende dat Rusland van de Turksche oorlogsschadevergoeding zou af zien. waartegenover Turkije zich moest ver binden de zee-engten voor Russische oor logsschepen te openen. l>e Moniteur Oriental bericht, dat vol j gens betrouwbare inlichtingen de Porto on langs, ondanks de ongunstige gezindheid van Engeland, nieuwe stappen bij de mo gendheden. betreffende de Turksch-Bul- gaarsche grensregeling heeft ondernomen. Turkije. Konstantinopol, 12 P e b t. Een bataillou zeesoldaten is gisteren aan 't muiten geslagenhet weigerde den nieuwen minister van marine te erkennen. Men zegt, dat de gouverneur een bataillon jagers uit Saloniki bevolen heeft de mui ten» te omsingelon, maar dat dit bataillon geweigerd heeft dit bevel uit te voeren. De grootvizier liet daarop de officieren van het bataillon zeesoldaten ontbieden, die er in toestemden den minister te erkennen en de muiterij deden ophouden. Vijftien offi cieren, bevelvoerende over schepen op de reede van Konstantinopel, zonden een pro test aan de Kamer tegen de benoeming van Hussein Pacha tot minister van marine. Riza Pacha, de gewezen minister van oorlog, moet besloten zijn morgen de zit ting van de Kaïner bij te wonen, om den grootvizier Kiamil Pacha to beantwoorden. Tweede telegram. Drie batail- lons uit Saloniki, te Konstantinopel in gar nizoen, weigerden gisteren naar Saloniki te gaan. Kiamil Pacha moet weigeren heden naai de Kamer te gaan, omdat hij voornemens is eerst Woensdag op de interpellatie te antwoorden. Er loopen heden avond- ver ontrustende geruchten. Het is zeker, dat de oestand zeer verergerd is; er zijn mor gen ernstige incidenten mogelijk. Het co mité schijnt besloten te zijn, voor geen en kel middel terug te deinzen, om Kiamil Pacha ten val te brengen. De ministers van oorlog en van politie houden heden nacht permanent zitting met eenige inspecteurs van politie in het gebouw van den seraskier. M n verzekert, dat de minister van oorlog maatregelen genomen heeft tot handhaving van de orde De afgevaardigden zullen he den morgen om 9 uur in het gebouw van de Kamer bijeen komen, om van gedachten te wisselen over den toestand, voordat de zit ting geopend wordt. Derdetelegram. In den gisteren gehouden ministerraad werd gesproken over eene verandering van ministers. De voorzitter van den raad van state Hassan Fehmi moet verklaard hebben te zullen aftreden, omdat de grootvizier op incor recte wijze gehandeld heeft. De ministers van binnenlandsche zaken en van justitie hebben heden morgen hun ontslag geno men. Marokko. De correspondent van de Echo de Paris te Berlijn, die bij geruchte had gehoord, dat nu Duit&chl&nd en Frankrijk het over Marokko eens waren geworden, het geding over het bekende voorval te Casablanca, aan het Haagsche hof onttrokken zou wor den, is in de Wilhelmstrasse gaan vragen, wat daaraan aan was. Men antwoordde hem dat het aan Duitschland, noch aan Frank rijk meer was om de zaak terug te trekken. Het Haagsche hof had uitspraak te doen. Met, het oog op de Duitsch-iransche Marokko-overeenkomst, rekent de Imparcial zich verplicht aan de Spaanaehe belangen te herinneren. Frankrijk krijgt thans door het vrijwillige terugtreden van Duitschland zijne volle vrijheid in Marokko terug. Al moet Spanjo zich ook gelukwenschen wegens do bevestiging van den vrede, zoo mogen toch zijne belangen niet vergeten worden. Deze zijn niet verzekerd, zooals het geheele optreden en het aanhoudend vooruit drin gen van Frankrijk, in strijd met alle ver dragen, bewijst. Frankrijk is steeds geweest en blijft ook verder de eenige concurrent van Spanje in Noord-Afrika. De democratische Herald o behandelt do zaak van zijn partij-standpunt en ken schetst do overeenkomst als een groote triomf voor het democratische Frankrijk Duitschland kan voortaan aan Frankrijk geone moeielijkheden meer bereiden onder economische voorwendsels, maar ih werke lijkheid om zijn politieken invloed uit te breiden. Voortaan is Duitschland daar ecne natie zooals iedere andere, welker rechten zich enkel tot den handel bepalen, zonder dat zij kan storen wat Frankrijk doet en on derneemt. Deze overwinning van Frankrijk, die den vrede waarborgt, is tegelijk een triomf van de democratie. Alle overige bladen zwijgen en schijnen door dït zwijgen een zekere teleurstelling en reserve te willen uitdrukken. Weenes, 12 Febr De Politische Korrespondenz bericht, dat de minister van buitenlandsche zaken van Oostenrijk- Hongarije, baron Aehrenthal, aan vorst Bülow en aan minister Pichon telegram men heeft gezonden, waarin hij zijn leven dige voldoenfug uitdrukt over het sluiten van de Fransch-Duitsche overeenkomst be treffende Marokko. Madrid, 12Febr. De minister van buitenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat ten gevolge van stappen door den con sul van Spanje te Mogador als deken van het corps consuls gedaan, de minister van fiuancien van Marokko heeft bevolen aan het belastingkantoor, dat deze haven iederen Vrijdag voor den uitvoer geopend moet zijn. Vereenlgde Staten* N e w-Y ork, 12 Febr. De 100ste ver jaardag van de geboorte van Abraham Lin coln werd heden in het geheele gebied der Vereenigde Staten gevierd als een feestdag. Een zeer belangwekkende plechtigheid Ihad plaats te Hodgeaville in Kentucky, waar Cident Roosevelt eene rede hield bij het en van den eersten steen voor het ter gedachtenis van Lincoln uit bijdragen van het volk op te richten gebouw tot bescher ming van de houten hut, waarin Lincoln werd geboren. Chili. Santiago de Chili, 12 Febr. I)e kanselier van hot Duitsche gezantschap Beckert is te Chilian gevangen genomen en door de politie naar Santiago gebracht. De Duitsche gezant keurt de houding van de Chileenscbe regeering goed. Zuld-Afrika. In het ontwerp van de grondwet voor Znid-Afrika is omtrent de gelijkheid der beide talen bepaald in art. 119: ,,De En- gelsche en de Hollandsche taal zullen beide officieele taal van de Unie zijn en op den voet van gelijkheid worden behandeld, als mede gelijke vrijheid, rechten en voorrech ten bezitten en genieten; alle stukken en handelingen van het Unie-parlement zullen in beide talen worden gesteld, en alle wets ontwerpen, wetten en mededeelingen, van algemeen openbaar gewicht of belang, van de regeeriug der Unie uitgaande, zullen in beide talen zijn vervat." Verder komen in aanmerking de bepa lingen van artt. 68 en 92, dat alle wetten van de Unie en alle verordeningen van de provincies in twee exemplaren, een in het Engelsch en een in het Hollandsch, in de archieven bewaard moeten worden, en dat een van de twee exemplaren door den gou verneur-generaal, in 't eerste geval, en door den administrateur, in het tweede, ge- teekend zal worden. Is er verschil tussclien de twee teksten, dan beslist de lezing van het geteekende exemplaar. Allerlei. vVolgens een oppervlakkige schatting bedroeg het aantal telegram woorden, die het hoofdtelegraafkantoor te Berlijn naar aan leiding van het bezoek van koning Eduard, naar binnen- en buitenland had door te zen den, niet minder dan 37,000 woorden, welke niettemin binnen enkele uren werden afge tikt. vDonderdagmorgen heeft in de kerk van Suresnes de lijkdienst plaats gehad van Coquelin cadet. Er waren zeer veel perso nen uit de tooneel- en kunstwereld bij tegenwoordig. De begrafenis heeft te Bou logne sur Mev plaats gehad. vIn de Warschauer Strasse te Berlijn heeft een man Dinsdagavond, tegen ongeveer 11 uur, met een messteek eene vrouw doode- lijk verwond, 's Nachts overleed de vrouw. Kort te voren had dezelfde man twee meis jes door een messteek in het onderlijf licht gewond. De politie heeft 1000 mark voor zijn aanhouding uitgeloofd. vDe Norddeutsche Lloyd houdt reke ning met de nieuwsgierigheid van het pu bliek, dat de verwoeste s'eden van Zuid- Italië wil zien. Haai- schepen, die op de Levant varen, zullen voortaan geregeld op de uit- en thuisreis Messina en Calabrië aandoen. Reggiodi Calabria, 1 2 F e b r. Heden morgen te 3 uur 45 m. werd een vrij gevoelige schok waargenomengister avond eenige lichteren. vIn de Russische provincie Vilna zijn drie groote meren en een aantal bronnen verdwenen. De geleerden denken, dat dit verband houdt met de aardbeving in Sicilië. Wellington, 13 Febr. De stoom boot Penguin, van de Union-maatschap- pij, heeft schipbreuk geleden bij Terawhiti, in de straat Cook. Men gelooft, dat 67 personen zijn omgekomen. vIn heel Duitschland heerscht strenge koude. Te Neufahrwasser, in het Noordoos ten van Pruisen, stond de thermometer Don derdag op 25 graden Réaumur onder nul, dat is de laagste stand die daar in de laatste jaren is waargenomen. Een Duitsch weerkundige heeft aan een van de kranten medegedeeld, dat in geen anderen tijd van he<t jaar zoo dikwijls een plotselinge daling in de temperatuur is waar te nemen, dan tusschen 10 en 14 Fe bruari. De oorzaak van dit verschijnsel is dusverre niet bekend. De Staatscourant van Zaterdag 13 Fe bruari bevat o. m. de volgende koninklijke besluiten benoemd tot consul fce Alicante A. A. Sal- cetti Laussat, vice-consul aldaar; benoemd tot tijdelijk leeraar aan de R. H. B. 8. te Den Helder N. J. J. de Voogd, te Zaandam op verzoek eervol ontslagen als rechter in de rechtbank te Arnhem mr. H. R. A. Boonenidem W. Klamer als opzichter aan de munitiefabriek.. Aan de Staatscourant van heden oatleenen wij nog de volgende Koninfcl. besluiten: op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kautonrechter-plaatsvervanger in het kanton Veghel. aan JF. de Vries Broekman., onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen, diensten benoemd tot kantonrcchtcr-plaatsvervanger in het kanton Alphen, G. M. van Voorthuy- sen, ontvanger der registratie en domeinen te Alplien in het kanton Üorinchem, mr. D. Pieok, advo caat en procureur te Gorinchem. en K. Wier- sum, ontvanger der registratie en domeinen te Gorinchem in het kanton Envmen, mr. J. A. ten Holte, advocaat en procureur te Dalen verlof verleend tot het aannemen van het orde- teeken van ridder 4de klasse in de orde van don Roodcn Adelaar, hem door Z. M. den Duitsche» Keizer. Koning van Pruissen, geschonken, aan J. M. Ch. Ligtermoet. stationschef, tevens ad junct-inspecteur bij de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen te Amsterdam. Hare Majesteit de Koningin heeft benoemd in de Huisorde van Oranje tot commandeur dr. C H. A. Westhoff te Bandoeng (Java), voorzitter van de Ver eeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederl.-lndie. en tot ridder 2e klasse den heer A. du Bois, opzichter der le klasse bij den Waterstaat en 's Lands Burgerlijke openbare werken te Bandoeng, bouwmeester van het Koningin- Wilhelmina-Gasthuis voor ooglijders te Ban doeng. Morgenavond te 8 uur eerst komt de Prins van Het Loo in de Residentie terug. Geschenk aan H. M. de Ko ningin. Naar de N. R. Ct. meldt, is door de pomité's benoorden het IJ (uitge zonderd Haarlem) voor het aan te bieden geschenk ongeveer f 5000 ingezameld. Van dit bedrag zal f 1000 worden besteed voor het geschenk, nl. een zilveren blad met melk kan, nap en lepel,* terwijl het overige gold zal worden aangewend voor de verpleging van zwakke vrouwen en zwakke knderen. Jhr mr. L. H. J. yan der Maesen de Sombreff, gekozen Eerste Kamerlid, is geboren te Maastricht 12 September 1854, promoveerde in 1879 te Leiden, werd in 1886 kantonrechter in Heerlen, in ±894 schoolopziener in het ar rondissement Heerlen, is thans schoolop ziener in het arrondissement Sittard en werd in 1904 gekozen tot lid der Provin ciale Staten. Kamerverkiezingen. In een gisterenavond te Rotterdam ge houden vergadering der vooruitstrevend-libe- rale kiesvereeniging „Rotterdam" werd be sloten zich te vereenigen met de voorstellen van het bestuur der Liberale Unie inzake de herziening van het hervormingsprogram, net ontwerpen van een gemeente-program en het maken van propaganda voor algemeen kiesrecht na voorafgaande grondwetsherzie ning, zoomede voor een sociale hervorming om tegemoet te komen in de nooden van die medeburgers, wien het niet gelukt is, als zij oud geworden zijn, in eigen levensonderhoud te voorzien. Benoemd werden voorts vijf af gevaardigden ter Unie-vergadering. Naar men verneemt zijn de voorloopige candidaten der anti-revolutionairen te Dor drecht, de heeren Z. van Schelt, aldaar, prof. Van den Berg te Delft en ds. Van der Voort van Zijp. Dr. A. Kuyper zal, heet het, op den avond voor den verkiezingsdag als spre ker optreden. De Standaard meent te kunnen verzeke ren, dat de heer H. ooiijn, adviseur van de bestuurszaken der Buitenbezittingen in Ned.-Indie, een Kamerzetel casu quo zal aannemen. Het blad zou het kostelijk vin den, als Gouda hem kon afvaardigen. Hij zal dus daar wel de candidaat der anti-rev. worden. Op uitnoodiging van de afdeeling Arnhem van den Bond voor staatspensioneering is Donderdagavond een bijeenkomst gehouden, teneinde de noodzakelijkheid te bespreken, om aan de eventueele Kamercandidaten te vragen, welke hun houding is ten opzichte van de wettelijke regeling van de verzor ging van ouden van dagen. Aan de uitnoodiging hadden gevolg gege ven bestuursleden van r'e Vrijz.-Dem. Kies vereeniging, de S. D. A. P. I en de S. D. A. P. II, terwijl het comité van vrije libe ralen bericht van verhindering had gegeven de R.-K. Kiesvereeniging „Recht voor Al len" had gezegd te zullen komen, maar kwam niet. „Nederland en Oranje" had alle samen werking afgewezen. De aanwezige afgevaardigden beloofden, na de gehouden besprekingen, in hun kies- vereenigingen het denkbeeld te zullen ver dedigen. Aan de niet-aanwezige kiesvereeni- gingen zal nog schriftelijk het verzoek ge daan worden, bij het stellen van candidaten in de eerste plaats de aandacht te wijden aan het onderwerp. Door den Hoogen Raaad is aan de Tweede Kamer ingezonden de volgende lijst van aanbeveling van zes candidaten, teneinde daarop te kunnen achtslaan bij het maken der nominatie voor de vacature van een raadsheerplaats, ontstaan door de benoeming van den raadsheer mr. A. Tel- ders tot vice-president. 1 Mr. J. A. A. Bosch, raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenbosch2- mr. J. F. Houwing, hoogleeraar aan de gemeente lijke universite't te Amsterdam; 3. mr. A. Fentener van Ylissingen, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam; 4. mr. A. M. Pleyte, advocaat-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam; 5. mr. R. A. Fockema, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwar den6. mr. A. O. H Tellegen Bzn., vice- president der arrondissements-rechtbank te Rotterdam. Kapitein ter zee Tydeman zal in de eerste helft van Maart naai* Indië vertrek ken, waar hij als commandant van het eska der optreedt. Kapitein ter zee Cohen Stuart zal na terugkeer uit Venezuela, tot Mei in Den Haag blijven, en daarna zich metterwoon te Scheveningen vestigen. Bij beschikking van den minister van oorlog is bepaald, dat de navolgende officieren-leerlingen van de Hoogere krijgs school te 's Gravenhage dit jaar van 1 Mei 30 Septemb zullen worden gedetacheerd. Bij het regiment grenadiers en jagers de le luitenants J. C. J. Kempees, H. J. Verhulst, E. van Drimmelen en H. G. van Vierzen. Bij het le regt. huzarende le luite nant K. H. Bolt. Bij het 23 regt. huzaren: de le luite nants T. L van Maaren, G. Le Poole en J. H. van Breda. Bij het 3e regt. huzarende le luite nants A. Dokma, H. van Dam, H. G. Kep- pel Hesselinh en A. P. Sèvffardt. B.j het 4e regt. huzarende le luite nante F. J. Quanjer, H. Rooseboom, J. C. A Bannink, C. J H. van der Harst en E. Soobuigh." Bij het le regt. veld-artillerie: de 1ste luitenants M. de Jong en G. J. Blokhuis Bij het 2e regt veld-artilleriede 1ste luitenants B. E. Stöver, J. V L. Opper- mann, R. M. C. d'Engelbronner, E. C. J. Moonen en P van Hulstijn. Bij het 3e regt. veld-artillerie: de 1ste luitenants H. L La Lau, A. van de Wa ter en A. J. de Bank Langerhorst. Bij het 4e regt. veld-artilleriede 1ste luitenant W. Lasondcr. Bij het koips rijdende artillerie- de 1ste luitenant J J H Meijer. Bestemd tot openbaar onderwijzer 3e klasse in Ned.-Indië M. H. A. Tummers, N. Kampman, W. Meuleman, H. G. Louisse, J. S. Bakker, J. Lijbers; tot waar nemend ingenieur der Surinaamsche spoor wegen F P. Pietermaat. Mevr. Esther de Boer-van Rijk. Mevrouw Esther de BoerVan Rijk zal den 16en dezer jubileeren. In Het Leven schrijft haar confrère Mari J. Ternooy Apèl over haar ..Waarmee ze begonfien is? Ja biografisch kan ik alleen consta- teeren„geboren, zuigeling geweest, jong meisje, verliefd, verloofd, getrouwd, is ze nog. Makkelijk, vóór den wind is 't 'r niet altijd gegaan, ze heeft ook moeten tobben, tobben heeft voor mijn lezers geen in teresse zijn intieme dingen, dingen van elk leven, die niemand aangaan. Het groote publiek heeft alleen recht op de „kunste nares". Zal nu dat recht laten gelden Dins dag a.s. Het zal Esther de Boer laten er varen, dat zij gewaardeerd wordt hoo glijk. Wat zij gaf in die 35 jaren „zij gaf 't zonder voorbehoud met heel haar le vende ziel gaf zij 't verkwistend als zij was" En vóór alles heeft zij kunst gegeven, als onze echte Hollandsche schilders een voudig, reëel zonder franje. Soms Jan Steen (Beaterys in Brederode, Spaansclie Brabander) dan BakkerKorff (Stens in Fatsoen van Schuil), eindelijk Jozef Is raels (Knier in Heyermans, Op Hoop van Zegen). Dit lijkt m\j een groote verheugenis. Voor dit geslacht. En voor latere geslach ten, die 't alleen van de overlevering zullen moeten hebben. En daarom mag 't nu wel eens gezegd, dat zij een kunstenares van zeer bizondere beteekenis is, in het genre dat zij met zooveel liefde beoefent. Of zij met al 't raffinement van het in tellect haar rollen zwaar bestudeert? Wie zal 't zeggen? Ik geloof eerder, dat zij, intuitief, dadelijk voelt wat 't zijn moet. En als c n begenadigde boetseert zij dan het beeld met d'r innerlijke ziel, tot 't wordt een levende schepping. Is misschien die intuite niet méér dan alle intellect? Is zij niet 1' étincelle di vine Onvergetelijk zullen blijvenRatten- vrouwtje in Eijólf van IbsenEsther in Ghetto van HeyermansKnier en Bea terys hierboven al genoemd. 't Lijstje is voor groote uitbreiding vat baar. Even nog dit't Is met onze jubilares- se, toen zij 35 jaar geleden, voor 't eerst optrad, niet geweest ,,o, wat is dat groot!" Maar wel schijnt zij al gauw prachtver- wachtingen te hebben opgewekt. Derk Has pels tenminste kon met groote blijdschap terugdenken aan enkele jongemeisjesrollen, die zij met hem speelde, o.a. Ilka in In kwartiering (von Móser) en Selma in Moe der en Zoon (Birch-Pfeiffer). Ik schei nu maar uit. 't ïs genoeg. Me vrouw de Boer vindt 't misschien al te veel, want zij houdt niet van krantenge schrijf. Toch denk ik dat er nu nog heel wat zal komen in woord en geschrift, want 16 Februari Ik vermoed, née, ik ben er zeker van, dat zeer velen haar dien avond zullen ko men toejuichen, en haar, als een uitver- koorne in het Rijk der Kunst der schepter van immergroene lauweren zullen bieden, gelijk eens in de dagen van Modechai, Ko ning Ahasveros aan zijn Ester, den gou den schepter, die in zijn hand was, toe reikte, omdat zij was een glorie voot zijn rijk". Na een kortstondige ongesteldheid overleed te Nijmegen, naar de Nijm. Ct. meldt, de gep. generaal-majoor der infan terie G. M. van de Pol, die, na zijne pen- sionneering als kolonel-commandant van het le regiment infanterie te Leeuwarden, zich metterwoon te dier stede vestigde. De over ledene was in 1847 benoemd tot tweede luitenant bij de infanterie en was van 1856 tot 1861 luitenant-adjudant bij het kolo niale werfdepot te Harderwijk. In 1898 bij de aanvaarding van de regeering door H. M. de Koningin, werd hem den rang van generaal majoor verleend He* Kleine-Gartman-fonds. In een vereenigde vergadering .der beide besturen had Maandag j.l. de over dracht plaats van die Vereeniging „het Kleine Gartmanfonds", aan de Vereeniging van Ned. Tooneelisten, opgericht op initia tief van het Nederl Tooneelverbond (Pen sioenfonds). Zooals men zich herinneren zal, heeft mevr. Kleine bij haar overlijden op 23 Sep tember 1885 een testament nagelaten, waar in zij een deel der stoffelijke bewijzen van hulde, welke zij bij de f eestvoorstellingen t gelegenheid van haar gouden jubileum had ontvangen, tot ondersteuning van oude collega's bestemt. Zoo ontstond de Vereeni ging tot oprichting en instandhouding van het KleineGartman-fonds met de bepa ling, dat voor de eerste maal tot bestuur ders werden aangesteld de heeren A. C. Wertheim, S. J. Bouberg Wilson en J. L. A. Schut. In het testament werd tevens vastgesteld, dat één bepaald gedeelte op zekeren aan gewezen dag aan enkele familie-leden moest komen, terwijl het andere deel zou worden het kapitaal der gestichte „Vereeniging" belast met vruchtgebruik door andere leden van de familie van mevr. Kleine. De eerste lijn liep ten einde 23 Septem ber 1908. De tweede lijn Het KleineGartman fonds hefeft tengevolge van het bijzon dere in haar karakter, aan een nauwbe- grensden werkkring zich moeten onderwer pen. De overtuiging, met het eenmaal geheel ter beschikking komende kapitaal niet noe menswaard te kunnen tot stand brengen, in verhand tot het in art. 1 der statuten om schreven doelhet ondersteunen van oude tooneelspelers en tooneelspeelsters door mid del van wekelijksche, maandelijksche of jaarlijksche uitkeeringen, had de nu in func tie zijnde bestuursleden der Vereenig'ng al reeds lang tot de overweging gebracht, de in art. 1 al. 1 voorziene ontbinding te doen plaats vinden, zoodra daartoe aanlei ding bestond. Zij vonden die aanleiding in de verplichte afwikkeling op 23 September 1.1. en riepen daarna de leden -contribuanten tot een bui tengewone algemeene vergadering bijeen, welke met algemeene stemmen haar goed keuring hechtte aan het bestuursvoorstel het fonds, onder de voorwaarden, omschre ven in art. 11 al. 3, over te dragen aan de „Vereeniging van Nederlandsche Tooneelis ten. opgericht door het Nedevlandsch Too neelverbond, het z.g. Pensioenfonds". Het spreekt van zelf, dat met den over gang van het „Fonds" ook overgaan de ver plichtingen tegenover de nabestaanden van mevrouw Kleine, levenslang. Het bestuur van het „Pensioenfonds" heeft «zich natuurlijk bereid verklaard de voorgestelde lasten en lusten te aanvaarden, maar het heeft tevens den heer J. L. A. Schut, die do uitvoerder van het testament van mevr. KleineGartman is geweest, uit- genoodigd zich voor een bestuursplaats in het „Pensioenfonds" beschikbaar te willen stellen. De heer Schut heeft aan die uit noodiging gevolg geven, zoodat het bestuur hem ter verkiezing in de eerstvolgende al gemeene vergadering zal aanbevelen. Wordt -kozen, dan blijft tevens het „Mevr. KleineGartman-fonds" in zijn oudsten bo s'uurder nog voortleven. De ramp in Italië. De hee ren Hope Co., S. P. van Eeghen en de directie der Kon. ITed. Stoomboot-Maat schappij berichten, dat het totaal der bij hen ingekomen giften tot verzachting der gevolgen van den ramp, die Zuid-Ifalië en Sicilië geteisterd heeft, 67.028.02i be draagt, van welk bedrag 61.028.02i door hen en 6000 direct door de gevers naar Italië is geremitteerd. De gelegenheid tot toezending van giften aan bovengenoemde heeren wordt hiermede gesloten. De tweede h u i s v 1 ij t-t en- toonstelling te Baarn, waarvoor zich een 140-tal deelnemers hebben aange meld, zal worden gehouden in de tweede helft der maand April e. k. De Zeeland-booten. Men meldt, dat de eerste der drie op de Fairfield Shipbuilding Yard te Govan bij Glasgow in aanbouw zijnde drie aieuwe mailbooten van de maatschappij Zeeland reeds op het eind van Mei te water zal worden gelaten. Een nieuwe verbindings weg te Amsterdam. In de jongste zitting van den gemeenteraad van Amster dam werd door den wethouder Van den Bergh, in de discussie met den heer Suto- rius, mededeeling gedaan van een plan voor een grooten verbindingsweg van Oost naar West, welk plan in de bureau's van de af deeling publieke werken ligt. Naar het Hbld. meldt, komt het plan hierop neer: Van een punt aan de Beurs straat, ongeveer ter hoogte van de Beurs, zou men een breeden nieuwen -weg door trekken over Oude Zijds Voorburgwal en Oude Zijds Achterburgwal naar de Nieuw - markt. Van de Nieuwmarkt moet verder de Hout- koopersburgwal bereikt worden, hetzij door verbreeding van de Dijkstraat of door door breking van perceelen aan de St. Anthonie- breestraat. De breede Houtkoopersburgwal wordt in dit plan gedempt, en dan moet met (k orbreking van de Rapenburgerstraat en de Nieuwe Heerengracht-huizen via deze gracht, de breede Plantage-Middenlaan be reikt worden, welke flinke verkeersweg met afdoende ruimte verder naar het Oosten voert. Dan zijn plannen in voorbereiding om den drukken verkeersweg Spui-Grimburg- wal-Binnengasthuis-Universiteit te verbete ren door onteigening zuidzijde Langebrug- steeg en demping van den Grimburgwal. De nieuwe electrische t r a m 1 ij n. Thans hebben de heeren C. M. E. van Löben Seis en S. J. van den Bergh, den gemeenteraad van 's Graven hage medegedeeld, dat zij concessie hebben aangevraagd voor den aanleg en de exploi tatie van electrische spoorwegen, waarop met geen grootere snelheid dan 35 K. M. per uur wordt gereden, van Scheveningen en s Gravenhage langs Kijkduin en Mon ster naar Hoek van Holland en van Kijk- duiif over Loosduinen en Wateringen naar Delft. Zij verzoeken den gemeenteraad, dat de aanvrage, zoo deze bij dit college instem ming mocht vinden, zoo krachtig mogelijk te ondersteunen. Adressanten veronderstel len dat de lijnen binnen de gemeente in overeenstemming zullen zijn met de om vangrijke uitbreidingsplannen en wenschen te vernemen, of er bezwaar zou bestaan te gen het gebruik maken, voor den aanleg der ontworpen lijnen, van de wegen en straten, waarlangs zij zijn getraceerd. Nader meldt men Voor de electrische kusttramlijn van den Hoek van Holland naar Scheveningen, waar voor concessie is aangevraagd, is de volgen- dt richting ontworpen Hoek van Holland 's GravenzandeMonsterTer Heyde langs Slaperdijk en Delftschen watertorenSeg- broekerpolder tusschen het badhuis te en de kom der gemeente Loosduinen; verder door de Westduinen tot nabij Hanenburg. Vandaar met een zijtak over Houtrust, het ververschingskanaal tot nabij de haven van Scheveningen. Bij Hanenburg buigt een ander zijlijntje af naar de Beeklaan. Een Nederlandsche glo betrotter. Reaiter ontvangt uit Kar- toem een bericht over de voetreis van den Nederlandschen globetrotter N. Saeijs, die 22 Januari op station no. 6 van den Soe- dan-spoorweg aankwam. Dit station ligt on geveer halfweg tusschen Haifa en Abu Hamed in de Nubische Woestijn. Dit woestijngedeelte is het meest verlaten oord der geheele wereld. (Kitchener legde er den spoorweg aan) en het beteekent heel wat zegt de berichtgever om daardoor te wandelen en genoeg water en voedsel mee te nemen voor den afstand tusschen de sta tions, en gedurende de meeste tijden van het jaar is dat een directe onmogelijkheid. Bovendien was Saeijs om een korteren weg

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2