Hf°. 232. Tweede blad. Zaterdag 13 Februari 1909. KOLONIËN. BINNENLAND. 7*' Jaargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzoi.Jcrlijkc nummer: 0.05. Ij Couian verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgen» bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.30. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cent* bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tet het herhaald adverteeren in dit Blad, b\j abonnement. E»n» circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. O OST-INDIE. De aardschuiving in het Cheri- bonsche. Omtrent de ramp in het district Pand- jaloe worden uit Cheribon nog de volgende bizonderheden medegedeeld aan de Prean- gerbode De dessa Tjiboeboehan, met 453 zielen, is geheel verdwenen. Den 27en December bleek een belangrij ke scheur ontstaan in den grooten postweg, links en rechts waarvan de dessawoningen stonden. Daarom werd door het bestuur de bevolking aangezegd te verhuizen, aan wel ke wwaarschuwing dan ook door zes huis gezinnen werd gevolg gegeven. De andere, ver van de scheur staande woningen, sche nen voorloopig veilig. Toch werden er voor zorgen genomen en werd er een hoofdop passer met de dessapolitie gestationeerd, om o.a. ook vooxjxijgangers en reizigers te waarschuwen. Zooals gezegd, na een aanhoudenden re gen, gebeurde den 29en nog even voor het aanbreken van den dag, wat men niet had voorzien. Het geheele terrein, waar deze welvarende dessa stond, schoof in een reus achtige beweging, bliksemsnel de diepe, pijllooze helling af, het ravijn in, alles, mensch, dier en plant met zich voerende en bedelvende. Geen pen is bij machte weer te geven de verschrikkingen en den omvang van deze ramp. Van alle inworers zijn er maar even 40 geredde overigen liggen bedolven en van opgraven is slechts gedeeltelijk sprake. Bo vendien zal er nog van elders een massa volk het leven bij hebbep ingeschoten, aan gezien de dessa Tjiboeboehan een algemeen plei-Lerplaatsje was op dezen drukken trans- portweg, tusschen Tjiamis en Cheribon. Tientallen inenschen vonden er geregeld nachtverblijf en die allen, zij waren daar in dezen rampzaligen nacht. Langzamerhand naar gelang er vin elders navraag komt, zal het eerst mogelijk zijn ongeveer het aantal slachtoffers te bepalenzeer zeker bedraagt het meer dan 500 zielen. Alle bijstand werd verleend en aan de overlevenden een veilige plaats aangewezen waarop zij huizen kunnen bouwen, terwijl, volgens bericht het in dit gewest bestaan de „weerstands-fonds" bijspringt met f 500. Onder de verongelukten behoort ook de hoofdoppasser en, op één man na, het gan- sche dessabestuur. De resident' is den 5den dezer van de plaats van 't onheil teruggekeerd, na met den eerstaanwezend waterstaats-ambtenaar den toestand te hebben opgenomen. Zooals gezegd, is de communicatie voor langen tijd gestremd. De kosten van het herstellen van den weg in dit zeer moei lijke bergterrein zijn bovendien zeer hoog. Kameroverzicht Eerste Kamer. De heer Schol ten drong bij het Vrij dag voortgezet debat over de landbouw-be- grooting aan op een betere regeling voor het Rijks hengst veulendepot te Bergen op Zoom en beter en algemeener behartiging van de paardenfokkerij-belangen. De heer De Jong vestigde 's Ministers aandacht er op, dat Zwitserland in het bui tenland gunstiger invoerrechten voor kaas weet te bedingen dan wij, en drong er op aan om het eventueel in te stellen Rijks- controlemerk slechts te geven aan kaas, ver vaardigd van ongeroomde melk. De heer H o v y achtte aanstelling van controleurs over de agenten der Rijksverze keringsbank minder gewenscht en oordeelde het met den heer Laan wenschelijk, kleine ongevallen niet via Amsterdam maar plaat selijk te behandelen. Minister T a 1 m a, verschillende sprekers beantwoordende, verzekerde, dat zoodra het rapport van de ineenschakelingscommissie zal zijn verschenen, ook de volle aandacht zal worden gewijd aan het vraagstuk van het liooger landbouwonderwijs. Voor een betere wettelijke vogelbescher ming dienen te worden afgewacht de resul taten van de werkzaamheid der commissie voor de jachtwetherziening. Voor een wijzi ging der paardenfokkerij wet van 1901 is reeds aan het departement een schema op gemaakt, om zoodoende in overleg met be langhebbenden te komen tot een betere be hartiging der fokkerijbelangen. Bij de ar beidsinspectie kunnen lagere beambten niet worden gemist. Ook de mipister oordeelde dat, indien overgegaan wordt tot invoering van een kaascontrolemerk dit ook in het belang van den exporthandel slechts moet worden gegeven aan vollemelksche kaas. Met de beeren Laan en Stork erkende de minister, dat de kosten der Rijksverzeke ringsbank hoog, te hoog zijn, al achtte hij de becijfering van den heer Laan niet vol komen juist. De Minister stelde echter in 't licht, dat uit 3en aard deT zaak het risico voor de rijksbank veel grooter is dan voor een particuliere bank, want de Rijksbank draagt de risico voor personen, die zij niet kent. Het systeem der ongevallenwet is im mers niet, dat de werkgever moet zorgen voor de werkliedenverzckering, maar dat de werkman is verzekerd. Als gevolg van dat groote risico kon de Rijksbank niet volstaan met de meer eenvoudige administratie eener particuliere bank. Vandaar dan ook, dat de minister is voor risico-overdracht. Voor zoo veel mogelijk zal alle omslag bij de Bank- administratie worden weggenomen. Tegenover den heer Stork verdedigde mi nister zijn beleid in zake de ongevallenwet. Al moge een uitgebreider herziening der on gevallenwet wenschelijk zijn, is 't toch niet te laken, wanneer men ernstige fouten par tieel tracht weg te nemen. Beter een kleine oogst dan dat °r geen resultaat wordt be reikt. Met paardenmiddelen moet men niet inwerken op het nieuwe instituut der Onge vallenverzekering. Naar aanleiding van de vraag of de Minister het Bankbestuur ver antwoord acht voor zijn beheer, merkte de Minister op, dat het bestuur gewerkt heeft onder beleid van de ministers Kuyper en Veegens. Dus dat een afkeuring van het be heer van het Bankbestuur zou neerkomen op een critiek op het c 'eid van die minis ters. Bovendien moet men niet vergeten, dat het Bankbestuur in de eerste jaren over- kropt zat met werkzaamheden Uitvoerig zetten de Minister nog zijn standpunt uiteen. Ten aanzien der arbeiders verzekering, achtte hij het een eerste eisch van verstandige politiek te zorgen, dat de arbeidersverzekering rust op het bedrijf zelf. Verkeerd is het een deel der economische en sociale positie van den arbeider af te wen telen op de schatkist. De landbouwbegroo- ting is daarna aangenomen evenals de wij ziging der Ongevallenwet betreffende de be- drijfssplitsing, de begrooting voor koloniën, de opeentenheffing op de Bedrijfs- en Ver mogensbelasting. Dé Kamer is tot nader uit een gegaan. Berichten. Politieke rede van Mr. De Meester. Te Zuidhom (Gr.) heeft- Dinsdag avond de oud-minister De Meester een politieke rede gehouden, waarbij hij begon met een woerd van hulde aan den aft redenden afgevaarigde, den heer Zijhna, wiens aftreden de kiezers moe ten eerbiedigen, doch dat hun aan het hart zal gaan. Spr. leerde als minister den heer Zijlma kennen en waardeeren en brengt hem gaarne een woord van hulde. Men wenscht nu met Spr» kennis te maken, wat hij rationeel vindt en aangenaam ook, om dat het hem terugbrengt in het gewest, waar hij gelukkige jongere jaren doorbracht. In de jaren, dat Spr. stond aan het hoofd van het departement van algemeen bestuur, had men gelegenheid zijn beginselen te leeren kennen en in te zien in welke richting het ministerie, waar van hij lid was, 's lands zaken trachtte te stu ren. In elke vierjarige periode moeten bepaalde desiderata het meest op den. voorgrond worden gebracht. Voor de komende periode noemt Spr. als zoodanig eerst de grondwetsherziening, om te komen tot algemeen kiesrecht. Honderd jaren geleden zei de Duitsche minis ter von Stein reeds, dat alle in de natie voor handen krachten er toe gebracht moeten worden deèl te nemen aan de behartiging van de open bare zaak. 'Hel best heeft die plaats, wanneer alle lagen van liet volk daaraan deelnqpien, ter wijl daardoor het bewustzijn der samenhoorigheid van allen het meest wordt bevorderd. Voor Ne derland is het er nog ver af, dat we daartoe zou den zijn gekomen. Spr. betreurt de verwerping van de kieswet Tak en critiseerde de kieswetVan Houten, welke niet getuigt van breed inzicht, wel van bekrompen angstvalligheid. Zonder grondwetsherziening krijgt niet ieder volwassene, die niet voor uitsluiting in aanmer king komt, het kiesrecht. Het vorige ministerie wilde het kiesrecht ge heel laten regelen door den gewonen wetgever. Toen heette hot, dat weinigen grondwetsherzie ning verlangden, terwijl thans vrijwel alle Staat kundige partijen herziening van het kiesrecht op haar programs hebben geplaatst. De tijd is nu voorbij, om op een'blanoo artikel aan te dringen. De zaak dient nu in eens gere geld in de grondwet zelve worde het breede beginsel van het algemeen kiesrecht uitgespro ken. Ook met de uitsluiting der vrouw behoort te worden gebroken. De verdeeling van het land in 100 districten is een bezwaar, dat den invloed van groote min derheden vaak verloren doet gaan. Evenredige vertegenwoordiging kan dat verhelpen Wint de conservatieve strooming, zelfs bij jongeren veld, dan komt liet algemeen kiesrecht op den achtergrond. Spr. hoopt, dat in het dis trict Zuidhom bij de opening der stembus blijkt, dat daar het algemeen kiesrecht ernstig wordt gewild Ouderdomsverzekering is mede een zaak van groote urgentie. Minister Veegens achtte het ontwerp-Kuyper niet voldragen. Veegens wilde pensioen op 70 jarigen leeftijd, welk ontwerp aan den Staat zou kosten f 6.400,000. Spr.'s belastingvoorstellen zouden .dat bedrag deen vinden ,al was dat moeilijk. In 1907 was het ontwerp ingediend Een evolutie van denkbeelden is sedert merk baar velen willen ouderdomspensioen zonder bijdragen van werkgevers en werknemers; alles op kosten van don Staat. In Engeland is dat ook mogelijk, zegt men, maar Engeland is veel rijker Worden bedeelden ook opgenomen, dan zou een verzekering als de heer Veegens wenschte, wel het du'bbele kosten. Kwam daarvan alles ten laste van don Staat, dan zouden de kosten wel 40 millioen bedragen, zoodat alle rijksbelas tingen, die nu samen f 140,000,000 opbrengen, met een tierde verhoogd moeten worden. Dat- is een groot, een onoverkomelijk bezwaar. In beginsel is Spr. iriet tegen Staatspension- neering, maar zij lijkt- Spr. practisch onuitvoer baar. Moeilijk is liet de financiën in evenwicht te houden. Steeds hoogere eischen worden er ge steld aan de schatkist. Wie miskent, hoe nood zakelijk het is voor het bestuur van het land, om goede financiën te hebben en hiehtig daar- I over heenstapt, die verbeurt de aanspraak op 1 den naam van eerlijk en ernstig man. Spr. besluit met de practische politiek der vrijzinnigen te plaat-son tegenover die van ,,De i Standaard" naar aanleiding van haar gezins- hoofdenkiesreeht, verplichte verzekering, tarief - I verliooging en gelijkmaking van openbaar en bijzonder onderwijs, omtrent scholenbouw en subsidieuitkeering. Spr. herinnert aan woorden van „De Maas bode", die zei, dat een overwinning der kerke- lijken niet onwaarschijnlijk ia, doordat allen, die een aanval op de brandkast willen tegengaan, zullen samenwerken. Spr. wijst er uitdrukkelijk op, dat het bij een eventueel© overwinning toch niet aangaat, die aan den Heer toe te schrijven. Spreker eindigde met eene krachtige opwek king tot samenwerking van alle vrijzinnigen in den zin van de bekende circulaire der Liberale Unie. De redevoering werd levendig toegejuicht. Er werd gelegenheid tot debat gegeven. De heer K. Elings, uit Gnjpskerk, was diep teleur gesteld door de oplossing, welke de heer De Meester wil geven aan het vraagstukopheffing van oud en arm. De Bond voor Staatspension- neering erkent, dat het wetsontwerp Veegens beter is dan dat van Dr. Kuyper. Toch heeft het dien Bond niet bevredigd, omdat het ge schoeid is op het stelsel van verplichte verzeke ring en eradat do druk voor de arbeiders te groot zal worden als zij premie moeten betalen. Uitvoerig stond Spreker stil bij de gebreken, welke het ontwerp Veegens z. i. aankleven. In zijn repliek erkende de heer De Meester dat, wanneer men tevreden wil zijn met min der dan het ontwerp Veegens beloofde, wellicht met 8 of 10 of 12 millioen kan worden volstaan. Wil men echter alles, wat dat ontwerp beloofde, zonder premiebetaling, dan is er 40 millioen noodig en om dat bedrag te verkrijgen, zou men in de belastingheffing moeten loslaten hei mooie beginsel van heffing naar draagkracht. Ook zou het mogelijk zijn liet noodige bedrag te vinden door verhooging van het tarief van invoerrech ten, maar dat zou, naar Spreker's heilige over tuiging, zijn van groot nadeel voor de welvaart van het land. Tot dien prijs wil Spreker ouder- domsverzekering niet koopen De voorzitter bracht den spreker den dank der vergadering, die daarna gesloten werd. Vrijzinnig-democratisch manifest. „Land en Volk" publiceert een uit voerig manifest van het hoofdbestuur van het Alg. Ned. Werkliedenverbond en van den Vrijz. Dem. Bond in verband met de a.s verkiezingen. Bij den komenden stembusstrijd, wordt daarin gezegd, zal het voor en boven alles gaan om het algemeene kiesrecht en de grondwetsherziening, die hiervoor en voor het vrouwenkiesrecht een waarborg zal op leveren. Voorts wordt gezegd Naar voren komt in aansluiting aan de groote verbetering, welke de wet op de arbeidsovereenkomst in den toestand der ar beiders brengen zal aanvulling, verbete ring en uitbreiding van het voorschrift van den tien-uren-dag, ook voor volwassenen, iri landbouw zoowel als industrie, thans bo venal dringende eischen zijn. Naar voren komt niet minder de zorg voor de ouden van dagen, welke aan de ar beiders reeds zoolang werd in uitzicht ge steld en door lien met klimmenden aandrang wordt verlangd. Hierbij zullen wij ons niet door theoretische voorliefde voor het eene of andere stelsel laten weerhouden aan te nemen hetgeen geboden wordt, indien het slechts gaat in de richting onzer wenschen. Op het gebied der verzekering zal voorts tegenover den strijd, die hier van conserva tieve zijde wordt aangebonden, door de on zen met kracht voor het beginsel der ver plichte sociale verzekering van staatswege worden opgekomen. Er worden dan nog tal van zaken ge noemd, o.m. staatsexploitatie van spoorwe gen, vereenvoudiging in de militaire huis houding en verkorting van oefeningstijd, vasthouden aan de vrijhandelspolitiek, ver zekering der rechtspositie van ambtenaren, Het buitengewone con gres d e r S. D. A. P. Voor het buiten gewone congres, dat heden en Zondag te Deventer wordt gehouden, heeft de afdee- ling den Haag der S. D. A. P. de volgende motie ingediend tio ingediend „Het buitengewone congres enz., bevestigende de resoluties betreffende het uitoefenen van kritiek door partijgenooten op de leidende organen der partij, zooals deze werden aangenomen op de partijcon gressen te Utrecht en te Haarlem in 1906 eu 1907, constateerende dat bedoelde resoluties J door dc redacteuren van hot weekblad De Tribune bewust en met opzet werden over treden, terwijl dit opzet in bedoeld week blad van 30 Januari en 3 Februari 1909 uit- drukkolijk wordt erkend, van oordeel, dat, hoezeer wij de éénheid in onze partij noodig hebben, dit toch slechts kan zijn de eenheid binnen de gren zen der sociaal-deiaocratische discipline dat een éénheid, welke daarmede gekocht is, dat de meerderheid eener democratische partij afstand doet van haar recht, om haar meening te formuleeren en bindende rege len voor al haar leden vast te stellen, slechts schijn is, verklaart dat partijgenooten, die opzet telijk handelen en streven in strijd met de hierboven vermelde resoluties, het recht hebben verbeurd, om deel uit te maken van de 8. D. A. P.. en gaat over tot de orde van den dag," Handel in vrouwen en u e i s j e s. Door de regeering is te Am sterdam, gelijk men weet, ingesteld een Rijksbureau, belast met het bijeenbrengen van alle gegevens omtrent den zoogenaam- den handel in vrouwen en meisjes, terwijl bovendien van Rijkswege maatregelen zijn getroffen tot het opsporen van begeleiders van vrouwen en meisjes, bestemd om aan een ontuchtig leven te worden overgeleverd. Zijne Excellentie de minister van Justitie heeft de spoorwegen verzocht om, indien omtrent bovengenoemde aangelegenheid bij zondere feiten of aanwijzingen bekend wor den, daarvan steeds zoo spoedig mogelijk mededeeling te doen aan den directeur van bovengenoemd Rijksbureau of aan de poli tieautoriteiten ter plaatse. Wordt het treinpersoneel met bijzondere feiten of aanwijzingen als bovenbedoeld be kend, dan heeft het daarvan kennis te geven aan den als stationschef dienstdoenden amb tenaar van het eerstvolgende station waar de trein stopt. Onderlinge landbou w-o c. gevallenver zekering. Het be stuur der Friesche Maatschappij van Land bouw heeft besloten pogingen aan te wen den tot het stichten van een onderlinge landbouw-ongevallenverzekering. Het wil een organisatie ontwerpen, waarbij, door splitsing van afdeelingen, administratie en controle zooveel mogelijk plaatselijk kun nen worden verricht, met vorming van een centrale kas en centraal geldelijk beheer. Het bestuur oordeelt, dat slagen dan al leen mogelijk is, wanneer, althans in den aanvang, de risico wordt overgenomen van die ziek^ of ongevallen, waarvan de gelde lijke gevolgen van den alleenstaanden boer te veel zouden vergen. Spoedig zal een uit gewerkt plan aan de algemeene vergadering worden aangeboden. Internationaal Vaeartsenijkundig Congres. Van het IXde intern, veoartsenijkundig congres van 1319 September e.k. te 's Gra- venhage te houden, is bulletin no. 3 ver schenen, waarin een compleete opgaaf van de namen dergenen die de Nederlandsche en buitenlandsche commissies samenstellen, benevens de secties van het congres en de onderwerpen die daar behandeld zullen wor den. Het congres zal in vijf secties verdeeld zijn: lo. openbare veeartsenij-uitoefening controle van de voedingsstoffen; 2o. patho logie en bacteriologie; 3o. practische vee artsenijkunde; 4o. zootecknie en zootechni- sche hygiëne; 5o. tropische ziekten. Voor de algemeene vergaderingen (14, 15, 16, 17 en 18 September) zijn een 12-tal vraagpunten aan de orde gesteld, o.a.: De officieele strijd tegen de besmettelijke longziekte en de varkenspest; de bescher ming van den veeartsenijkundigen dienst; de voorwaarden ter verkrijging van den graad van doctor in de veeartsenijkunde de officieele melkcontrole en de wettelijk ge regelde vleeschkeuringprophylaxie en pa thologie van de veeziekten met aantooning van de specifieke parasietende officieele controle der serums en der microbe-afschei dingen en de bereiding daarvan door de zor gen der overheidbouw en inrichting van stallen in verband met de bestrijding der ziekten onder het vee Onder de rapporteurs over deze verschil lende vraagpunten komen o. a. de namen voor van de heeren P. P. van der Poel, rijksveearts te Bandoeng (Java); C. A. Pen ning, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst in Ned.-Indië; dr. A. Theiler, rijks- bacterioloog te Pretoria; dr. G. Leurink, hoogleeraar aan de veeartsenij kundige school te Buitenzorg; dr. H. E. Keeser, bacterio loog aan de Rijks-seruminrichting te Rot terdam; dr. J. Poels, directeur van dat in stituut, en H. M. Kroon, leeraar aan de rijksveeartsenijkundige school te Utrecht. Aan den sectie-arbeid zullen de volgende Nederlanders deelnemendr. A. A. Over- beek, districts-veearts te Groningendr. Lourens, onderdirecteur van do Serum-in richting te RotteradmdT. L. de Blieck, directeur van het bacteriologisch laborato rium te Buitenzorg; dr. H. Markus, leeraar aan de Veeartsenijschool te Utrecht;; dr. W. Stuurman, directeur van het abattoir te Alkmaar; B Vrijburg, rijksveearts te Bui tenzorg; dr. M. C Dekhuyzen, leeraar aan de Veeartsenijschool te UtrechtA. W Hei- dema, veearts te Groningen; L. J. Hoog kamer, gep majoor-veearts te 's Graven liageP. P. van der Poel; W. van der Burg, kapitein-veearts bij het leger in Ned.- IndiëC. A. Penning, en J. de Does, rijks- veearts in Ned.-Indië. De zittingen van het congres zullen waar schijnlijk gehouden worden in de zalen van het Kurhaus. Algemeen secrearis is dr. D. A. de Jong, Maresingel 20, Leiden. Directeur van het se cretariaat in den Haag is de heer Z. Th. de Jongh van Arkel, Tournooiveld 6, die alle inlichtingen geeft voor het lidmaatschap, logies, enz. De Ned. Bond van Post- en Telegraafbeambten „de Post" heeft voor de categorie der kantoorknecht® herstel gevraagd van de tractementsverhoo- ging tot die der bestellers, zooals die vóór 1905 bestond, dus van 50 tot f 100 boven het salaris van het bestellerspersoneel Dezelfde Bond heeft aan de Tweede Ka mer gevraagd, de bij haar aanhangige be trekkelijke motie zóó te willen wijzigen dat de wensohelijkheid wordt uitgesproken aan alle ambtenaren in de lagere rangen bij posterijen en telegrafie een jaarlijksche toe lage toe te kennen voor schoeisel. Voort® wordt er op gewezen, dat voor de veenstre- ken en polders een ander soort van schoen werk zal dienen te worden verstrekt. Ein delijk wordt gezegd dat men blijft aandrin gen op verhooging van 'oon en om ophef fing van de regeling van het loon naar de klasse der kantoren. De Vereeniging van Ne der 1 Arbeidsbeurzen zal 16 de zer behandelen een voorstel om een bijdrage in de kosten te vragen van den Staat en de groote gemeenten voor de oprichting van een comité voor Nederlandsche werkzoekenden in het Ruhrgebied 2. een vraag omtrent de houding der Arbeidsbeurzen ten aanzien van aanvragen om werkliedena. van werkge vers uit een ander vak; b. van particulie ren en 3. een voorstel betreffende de al of niet wenschelijklieid van het bepalen van een minimum-loon voor de verschillende vakken. Herdenking van den 10 0- sten geboortedag van dr. J. P. H e ij e. Het „Comité tot herdenking van den lOOsten geboortedag van dr. J. P. Heije", gevormd door veertien van de groot ste vereenigingen op letterkundig, muzikaal, geneeskundig en onderwijsgebied in ons land, geeft op den eersten Maart a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam een feest avond. Een kinderkoor onder leiding van den heer Den Hertog, bestaande uit ruim 500 kinderen, en het gemengd a-capella-koor „Crescendo", directeur de heer W. Hespe, zullen liederen zingen uitsluitend van Heije. Als solisten zullen hun medewerking ver- leenen mevr. A. Loman, te Amsterdam, en de heer G. Zalsman, te Haarlem, terwijl een herdenkingsrede zal worden uitgespro ken door ds. L. G. Schuller tot Peursum, te Amsterdam. Dergelijke Heije-avonden zijn, op 1 Maart en ook na dien datum in verschillende plaatsen, o. a. in Rotteradm, Leióen, Nieu- we-Niedorp, enz. in voorbereiding. Tot het comité is sedert de laatste op gave nog toegetreden de vereeniging „Het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskun de", waarvoor prof. dr. H. Burger te Am sterdam zitting heeft genomen, terwijl als gedelegeerde van het Christelijk Letterkun dig Verbond is opgetreden de heer L Ku- pérus. eveneens te Amsterdam. De H o f v ij v e r te 's G r v e n- li a g e. Als sprekers op de in Pulchri Stu dio te houden vergadering, waar het vraag stuk van den Hofvijver zal worden behan deld, zijn uitgenoodigd de heeren rar. S. Gratama, raadsheer in den Hoogen Raad, om de quaestie van den eigendom van den Hofvijver uiteen te zettendr. C. Hofstede de Groot, om de historische zijde van het vraagstuk toe te lichten; J. J. van Nieu- kerken. architect, en W. van Boven, inspec teur van de volksgezondheid, om de bij de quaestie betrokken aesthettsche en techni sche belangen in het licht te stellen, en jnr. Joh. J. Belinfante, om de vraag der onteigening ten algemeenen nut/te te be spreken De vergadering inzake den Hofvijver is thans definitief vastgesteld op 25 Februari a. s., des avonds 8 uur, in Pulchri Studio. Een ge.'ukkige huwe- 1 ij k s d a g. Een bruidegom, die reeds in de trouwkamer te Den Haag was om zich in den echt te doen verbinden, werd daar ontboden om een dringend bericht te ont vangen. Hem werd de verrassende mede deeling gedaan, dat op zijn aandeel in de Staatsloterij de prijs van f 100.000 was ge vallen. Bestelgoed. Een 6jarig knaapje heeft geheel alleen van Leipzig via Vlissin- gen de reis naar Londen gemaakt. Het ventje had aan zijn jas een kaart, vermel dende het adres waar de knaap to Londen „besteld" moesi worden on hij is dan ooS, dank zij de hulp van medereizigers op zijn bestemming aangekomen.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1