BINNENLAND. omgeving van den Sjah '8 een zekere onge rustheid merkbaar. Dagelijks houden hoog geplaatste waardigheidsbekleders besprekin gen met den vorst. Het is op het oogenblik nog niet bekend, of deze zal toegeven of krachtig zal optreden. D't laatste is echter zeer onwaarschijnlijk, daar geweld den toe stand slechts zou verergeren. Het garnizoen van Teheran is voor een groot gedeelte naar de provincie gezonden en de kozakkenbriga- de is op het oogenblik zeer onvoltallig. De berichten uit de provincie luiden zeer ongunstig voor den sjah en bovendien zijn er te Teheran zooveel Kaukasiërs aangeko men, dat de vrees voor aanslagen belangrijk is toegenomen. Volgens eene van het Duitsche gezant schap te Teheran uitgegane circulaire zijn er maatregeien genomen om de Duitsche kolonie op te nemen voor het geval, dat er gevaar mooht dreigen. De toestand wordt in toenemende mate ernstig. Het schijnt, dat de Europeanen geen gevaar loopen. Een bericht van Keuter meldt, dat de toestand in Teheran onveranderd is. Kara- daghruiters, die den weg van Djoelfa bezet houden, richten groote verwoestingen aan en plunderen karavanen en posten. Het Engel- srhe en het Russische gezantschap hebben bezwaren ingebracht. Vereenlgde Staten. Het wetsontwerp betreffende de uitrusting van schepen met toestellen voor telegrafie zonder draad, dat het Huis van Volksverte genwoordigers te Washington heeft aange nomen, bepaalt, dat alle Oceaan-stoomsche pen, die Amerikaansche havens aandoen, van zoodanige toestellen voorzien moeten zijn. Nalatigheid wordt met gevangenisstraf tot een jaar en een boete van 3000 dollars gestraft. Londen 19 Feb r. De Daily Mail berioht uit Washington, dat de 8enaat eene bijzondere overeenkomst met Groot-Brit- tannie heeft goedgekeurd, waarbij wordt be paald, dat alle kweetién betreffende de vis- scherij aan de Noord-Atlantische kust worden onderworpen aan de beslissing van het scheidsgerechtshof te 's Gravenhage. Allerlei. vRenard en Courtois zullen eerst naar het kunsteilandje Ré en dan naar Guyana worden overgebracht. Courtois heeft geweigerd in beroep te gaan van het vonnis Renard schrijft steeds brieven in de ge vangenis, tot zijn advokaat en tot zijn vrouw, over de voortzetting van lijn zaak. vEen vieeselijke misdaad, gepleegd in een klein dorpje bij Naütes, is door toe vallige omstandigheden aan het licht ge komen. Sinds September zat daar een 29-jarige idioot door zijn ouders opgesloten in een groot konijnenhok naast het woonhuis. Men vond den ongelukkige geheel naakt op eeu hoop verrot stroo liggen, te midden van allerlei vuil. Toen het parket "van Nantes, door buren gewaarschuwd, verscheen, bleek het, dat dit slachtoffer van de gierigheid zijner ouders, geheel verdierlijkt was, en geen verstaanbaar woord wist uit te brengen. De ouders verklaarden cynisch, dat de jongen hun niet meer bij het werk op het land kon helpen, en dat een dergelijke on nutte mond maar moest opgeborgen worden. vTe Parijs is een Mexicaansche straat slijper in hechtenis genomen, die- een 'klein aapje in zijn zak had, dat op eigenaardige wijze de kost voor. hem verdiende. Terwijl de baas groote winkel» binnen ging om werk te vragen, ritste liet dier bliksemsnel eenig voorwesp van de toon bank of uit de u't stalk ast weg en verdween weer onopgemerkt in zijn schuilhoek. vEen treffend geval heeft zich te Bel fast voorgedaan. Achter een wagen kwam een knaapje juist op de tramrails, toen een motorwagen kwam aansnorren De bestuur der kon niet meer stoppen. Hij slaagde er echter in het kind "in het vangnet te van gen. Toen bleek, dat hij zijn eigen zoontje had gered. Durham, 18 Febr. Men bericht, dat er geen hoop is op de redding van de 150 mijnwerkers, die in de West Stanley-mijn zijn opgesloten. S o f i a 1 8 F e b r. Uit de door de aardbeving geteisterde streek wordt ge meld, dat de schokken aanhouden in de om streken van .lamboli, waar ze heden tegen 12 uur 's middags zich het sterkst deden ge voelen. De bewoners der dorpen Borisowo en Hadsjidimitrowo zijn voor het grootste gedeelte dakloos. De ministers zijn naar de door de aard- boving geteisterde streek vertrokken. Kon stan linopol, 18Febr. Bij do aardbeving, welke dezer dagen heeft plaats gehad in het vilajet Silvas, zijn hon derden huizen vernield; vijf personen wer den gedood. De Staatscourant van Vrijdag 19 Fe bruari bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd jhr. O. J. uarlee van Ufford, 2e klerk bij het departement van buiten- landsche zaken tot 2e kanselier bij het Ne- derlandscbe gezantschap te Parijs, met den persoonlijken titel van vice-consul; verlengd met 1 jaar en 10 maanden do detacheeringsduur bij de landmacht in West- Indië van den len luitenant" H. M. W. L. van Bennekom. Z. K. H de Prins der Nederlanden legde gisteren ten huize van den Russischen gezant bij ons Hof, graaf Von Pahlen, een bezoek van rouwbeklag af, in verband met het overlijden van grootvorst Alexis van Rusland. De grootvorstin-weduwe Maria Pauwlona is, als geboren hertogin van Mecklenburg, een half zuster van Prins Hendrik Wegens hei overlijden van den grootvorst hangt de Russische vlag halfstoks van het legatiegebouw m het Voorhout, thans de woning van den gezant. Uit goede bron wordt vernomen, dat Prins Hendrik voornemens is op 23 Maart de De Ruyterschool ie Vlissingen te openen. Z. K H. zal hiertote tegen den middag te Vlissingen aankomen en nog denzelfden dag naar de residentie terugkeeren. F e .e s t e n b ij de b 1 ij d e ge beurtenis. Men deelt mede, dat in Den Helder zich een comité van militaire en burgerlijke autoriteiten heeft gevormd, om, na de blijde gebeurtenis, een grooten feestdag voor de ingezetenen te organisee- ren He; hoofdmoment van dien feestdag zal zijn eene uitvoering van alle zang- en muziekvereenigingen te zamen, onder lei ding van den heer M. H van 't Kruijs, uit 's Gravenhage, die daartoe bereids, uit- genoodigd is. *- Een Ou d-H ollandsch ge bruik. Tei gelegenheid van de door H. M. de Kon'ngin te verwachten heug lijke gebeurtenis, heeft mevrouw Tjaden Maddess van de bekende philantropische spijskokerij enz .,de Metropool" te 's Gra venhage, het aardige denkbeeld opgevat om met hare dochtertjes aan de arme kinderen van Den Haag en Scheveningen beschuiten met muisjes uit te deelen op den te ver wachten blijden dag. - De Belgische gezant geeft morgen een diner, gevolgd door een groote receptie. De kiezerslijst. Bij de" toezen ding van de opgave, bedoeld in art. 22 der Kieswet, aan de burgemeesters, deelt de minister van justitie mede, dat bedoelde op gave ditmaal alleen bevat de namen van ben, die onder curateele zijn gesteld of aan wie bij rechterlijk gewijsde het kiesrecht is ont zegd, doch niet van hen die in staat van faillisement verkoeren, daar deze volgens het oordeel der regeering niet het beheer of de beschikking over hun vermogen hebben ver loren Kamerver kiezingen. Woensdagnamiddag hield de Centrale Antirevolutionaire Kiesvereeniging in het kiesdistrict KatwijkLeiderdorp in de zaal van het café Zomerlust te Leiden haar jaar vergadering. De voorzitter, ds. Klomp, werd met alge- meene stemmen herbenoemd, terwijl in de plaats van den heer A. Frylink Sr., die om gezondheidsredenen bedankte, als bestuurslid werd benoemd do heer Kleyn, burgemeester van Woubrugge. Na afdoening van huishoudelijke zaken werd na een levendige bespreking besloten om bij de a. s. verkiezingen, teneinde de actie levendig te houden, met een eigen candidaat uit te komen, zooals ook de chr - historischen zullen doen. Naar De Banier mededeelt, is Zater dag een vergadering gehouden tot formatie van de Chr-hist, kiesvereenigingen in het district Harlingén tot eene districtsvereeni- ging op den grondslag van het program en de statuten der Chr.-Hist Unie. De kies vereenigingen van Barrad eel, Wonseradeel, Bclsward en Workum waren daarbij ver tegenwoordigd, terwijl van Harlingén ver hindering was gemeld. Alle aanwezigen stemden mot het doel in, en een districts- bestuur werd gekozen. Verder deelt De Banier mede Belangrijke besprekingen werden voorts gehouden over de gedragslijn bij de komen de Kamerverkiezing, met voorbehoud van afwachting der. besluiten van het Nationaal Comité Loyale samenwerking en instemming me' de rechtsche coalitie werd wenschelijk geacht, onder conditie van de gedragslijn der partijen in 1901. Mocht de anti-rev. partij volharden bij het denkbeeld van 3 tegei 1 der vaste Friesche districten, dan werd aan optreden in isolement algemeen de voorkeur gegeven. ..Als voorloopige candidaten werden be sproken lo. de heeren mr. J. Schokking, dr. J. Ankerman en L. W. de Vries (oud- Kamerlid), in afwachting van het definitief besluit, door eerstgenoemde te nemen in zake de aanneming der candidatuur. F. Lieftinck. De heer F. Lief- tinek, die wegens een oogoperatie im het Diaconesseivhuis te Haarlem verblijft, mocht gisteren op den dag dat hij gedurende 30 jaar onafgebroken het lidmaatschap van de Tweede Kamer vervuld heeft, vele blijken van belangstelling ontvangen. Men meldt uit 's Gravenhage Luitenant Coblijn is Woensdag mid dag om half 5 te Veulo aangekomen in gezelschap van luitenant jhr. Ven Reigers berg Versluys. Hij vertrok Dinsdagmorgen van 's Gravenhage, en legde den afstand van pl.m. 200 K M. te paard, met uitste kend gevolg af, het beste bewijs dat deze vlotte ruiter weder geheel van zijn been breuk is hersteld. Dr A Aletrino. Deelden we eenigen tijd geleden mede, dat dr. Aletrino zich om gezondheidsredenen naar Montreux had begeven, thans kunnen we berichten, dat hij zich aldaar als arts gaat vestigen en om die reden gisteren afscheid heeft genomen van zijn patiënten. (T®1-) Jubileum mevr. Van Wes terhoven. Mevrouw Marie van Wester hoven vierde gisterenavond haar 35-jarig ju bileum met een voorstelling van ,,Het Para dijs" in den schouwburg Frascati te Am sterdam De zaal was uitverkocht en de ju- bilaresse werd gehuldigd met talrijke bloem- geschenken, o. a. var het Nederlandsch Tooneel, Stoel en 8pree en Rembrandt- theater. Zij werd hartelijk t-oegesprolcen door don heer Lageman, namens de directie en de leden van het gezelschap. Als stoffelijke hul deblijken had zij verschillende kleinoodiën in ontvangst te nemen. Bijzonder trof haar de aanbieding van het portret harer moeder, mevr. Chr. Stoetz. Een honderdjarige. De weduwe Jean Baptiste Morreau, geb Ma ria Walleskeur, le Jan van der Heijden- stvaat 45 te Amsterdam, vierde Woensdag haar lOOsten verjaardag. Mejuffrouw Mor reau, dio nog helder van geest is, heeft in het geheel drie kinderen gehad, drie bc- huwdkinderen, negen kleinkinderen, zes be- huwdkleinkinderen en twaalf achterklein kinderen. Jammer dat de jubilaresse op het oogen blik ongesteld is Zij is bedlegerig en zeer zwak, zoodat er van feestvieren geen spra ke kon zijn. Te 's Gravenhage is telegrafisch be richt ontvangen van het plotseling overlij den van den heer C. A. Krusemnn, hoofd redacteur van de Javabode te Batavia. Als zeer jonge man naar Indië vertrokken om daar den boekhandel van zijn vader te Soerabaja te drijven, moest hij al spoedig ervaren, dat die zaak met te handhaven was. Daarna is hij in de firma H. M. van Dorp en Co. te Batavia, de uitgeefster van de Java bode, opgenomen. Later maakte hij deel uit van de redactie van dat blad, waarvan toen de heer Tersteeg hoofdredacteur was. Toen laatstgenoemde in 1897 uit de redactie van de Javabode trad, werd Kruseman aanvan kelijk tot waarnemend hoofdredacteur be noemd, om later definitief als zoodanig aan gesteld te worden. Onder Kruseynan's leiding heeft de Java- Jiode die vroeger wel eens fel oppositie tegen de regeering voerde, een belangrijke zwen king gemaakt, zóó, dat men dat blad wel eens het officieuse orgaan van Nederlandsch- Indië noemt. Het Hbld. brengt den overledene hulde voor den zedelijken moed om tegenover de afbrekingscritiek op het bestuur van den gouverneur-generaal Van Heutsz geoefend, dit bestuur hoog te houden, zij het ook dat de wegen, die hij daartoe insloeg, aan het blad niet immer goed gekozen voorkwamen. De scheuring in de S. D. A. P. Het Hbl. maakt de opmerking, dat de afdeeling Leiden van de S. D. A. P. nog niet bedankt kan hebben, omdat eerst de volgende week een vergadering wordt ge houden voor het referendum, dat voor de genomen congresbesluiten is uitgeschreven. Op deze vergadering zal de toestand na tuurlijk besproken kunnen worden en over wogen of men zich als afdeeling al dan niet van de S. D. A. P. zal afscheiden. Het blad verneemt voorts, dat in enkele Amsterdamsche afdeelingen tot afscheiding strekkende voorstellen zullen worden inge diend. Intusschen wordt door vele leden individueel hun lidmaatschap der S. D. A. P. opgezegd. Mr. Mendels heeft een brief tot de Tri bune-groep gericht, houdende mededeeling, dat hij in dtzen tijd en onder de huidige omstandigheden geen candidatuur tegen over Troelstra in Amsterdam III zal aan vaarden. Verder heerscht onder de Marxisten ver schil van meening of zfj als S. D. A. P.-lid niet moeten bedanken. Een strooming is van meening, dat zij haar Marxisme in de partij moet blijven prediken en trachten moet naar herroeping van het Deventersche besluit. De andere strooming meent, dat de 8. D. A P. niet meer is een sociaal - democratische partij en zij der halve deze moeten verlaten en een nieuwe partij stichten Met elkaar echter zijn de Tribunisten het eens, dat de Tribune moet gehandhaafd blijven. Over deze verschillende aangelegenheden zal op de a.s. vergadering der Marxisten van gedachten worden gewisseld. De hee ren v. d. Goes, Mendels, Gorter, Wibaut, mevr. Roland Holst e. a. worden tot deze bijeenkomst uitgenoodigd. Heije's kinderliederen. Het Comité tot herdenking van den lOOen geboortedag van dr. J. P. Heije (1 Maart 1909) benoemde indertijd uit zijn midden een sub-commissie, die tot taak kreeg een uitgave van Heije's kinderliederen met mu ziek te bevorderen. Die commissie bestond uit de heeren: J W. van Dalfsen, Th. Lancée, J. G. Nijk en C. G. Wiegand. Daarin bijgestaan door een bekend musicus deed zij uit den rijken overvloed een keuze van een dertigtal liederen en vond Gebr. Belinfante te 's Gravenhage bereid die uit te geven. Het bundeltje, dat versierd wordt door een portret van den dichter, zal bin nen eenige dagen in twee uitgaven één in noten- en één in cijferschrift tegen geringen prijs algemeen verkrijgbaar wor den gesteld. Een vogeloord. Door de Ne- derl. Vereeniging tot behoud van natuur monumenten is een uitgestrekt vogeloord aangekocht, gelegen in den polder Waal en Burg, nabij het z.g. Kil, op Tessel. Dit laatste is een door riet omzoomd water, in welks nabijheid ieder jaar groote troepen watervogels een broedplaats zoeken. Het terrein dat nu eerstdaags beschermd zal worden, belooft niet weinig bij te dragen tot behoud eD vermenigvuldiging van vele vogelsoorten, welke allengs verminderden. De ramp in Italië. Een voor stelling door de Sociëteit Momus te Maas tricht gegeven ten bate van de slachtoffers der aardbeving in Italië, heeft netto J 377.84 opgeleverd. De courses te Woestduin verboden. Gisteren namiddag deelde de burgemeester van Blocmendaal in den raad dier gemeente mede 't geen in zake de courses op Woestduin had plaats gehad en wel alvorens met de werkzaamheden werd begonnen. Hij verklaarde, dat hoewel de Raad geen medezeggingschap in de uitvoe ring der wetten heeft, B. en W. toch had den gemeend aan den Raad een en ander kenbaar te moeten maken, van oordeel zijn de, da- de Raad daar recht op had. Daauia overgaande tot de vermelding der feiten, zeide spr., dat 2 Dec. 1.1. bij B. en W. ingekomen was een schrijven van den directeur van Woestduin, vragende goed keuring tot het houden der courses. Daar na hadden B. en W. aan den directeur voornoemd een schrijven gericht, vragende welke maatregelen zouden worden geno men om het wedden tegen te gaan. B. en W. toch hadden in principe geen bezwaar tegen de courses, maar wel tegen het wed den, daar hun bekend was, dat velen daar door ongelukkig zijn geworden. De directie had van antwoord gediond, dal inen h. i. in zake het wedden gevoege lijk afwachten kon, welke maatregelen de Hooge Rc-geering nemen zoude en dat men daarop niet moest vooruitloopeu. Daarna hadciei B. en W. aan den min van Binnenl. Zaken geschreven en deze had hun bericht, dat de minister van justitie hem had doen weien. Jat eerlang een W. O o.a. inhou dende bepalingen tegen het wedden, zijn departement zou verlaten. B. en W. hadden toen gemeend, geen goedkeuring aan het houden der courses op Zondag te moeten geven. Zij hadden gemeend aldus te moeten han delen in het belang der ingezetenen. In de Zondagswet is in dezen een verbod gege ven en B. en W. kunnen daarvan onthef fing verleenen. Zij hebben echter gemeend dat niet te moeten doen. Het is een daad, die het daglicht kan velen. B. en W. schu wen dat niet cn nemen van deze daad de volle verantwoordelijkheid op hunne schou ders. In den raad werden deze mededeelingen met instemming van hot meerendeel der le den begroet. De werkverschaffing te Amsterdam. He<t ophoogingswerk aan de Kostverlorenvaart wordt regelmatig voortgezet en vordert naar wensch. 240 werkloozen houden zich thans met dien arbeid onledig. Arbeidscontract. Tegelijk met de inweikingtreding van de wet op de Arbeidsovereenkomst (1 Februari j.l.) is, naar de N. R. Ct. verneemt, tusschen een drietal vakvereenigingen in het bakkersbe drijf en een twaalftal bakkerspatroons te Rotterdam een collectieve arbeidsovereen komst in werking gekomen. De vakvereeni gingen zijn nog met andere patroons over toetreding aan het onderhandelen. De staking te Enschedé. In den stand der staking bij de firma Nico ter Kuile en Zonen, te Enschedé, is nog niet de minste verandering te bespeuren. De steun aan de ongeorganiseerde stakers was dank zij de thans verleende mede werking der georganiseerden de laatste dagen aanmerkelijk grooter. De collectes te Enschedé, Hengelo, Almelo, Oldenzaal en Haaksbergen brachten 698.35 op. In ge noemde plaatsen zullen openbare vergade ringen worden uitgeschreven, waarin op nog meer steun zal worden aangedrongen. Kindermoord. De dienstbode uit Echteld, die haar kind door verstikking om het leven bracht en daarna het lijkje begroef, hoorde zioh voor de Tielsche recht bank tot een jaar gevangenisstraf veroor- deelen. Het lift ongeluk in ho tel Adrian. In hooger beroep diende Woensdag voor het gerechtshof te Amster dam de zaak betreffende den monteur- bar.kwerker, in dienst van de firma Ha mers aldaar, aan wien het ongeval werd toegeschreven dat op 10 Juni van het vo rig jaar, bij afbraak van het hotel Adrian in d» Kalverstraat, een lift, welke de mon teur te verwijderen had, maar welke bleef hangen, van een hoogte van pl.m. 14£ me ter naai- beneden stortte met 7 werklieden, die er in waren gebracht, ten einde er be weging in te brengen, met het gevolg, dat twee man beenbreuken bekwamen, zoodat zij resp. 11 en 9 weken niet konden wer ken. Bij de behandeling van de zaak voor de Amsterdamsche rechtbank op 22 Dec. j.l. schreef het O. M., mr. Bruyn, het ongeval toe aan roekeloosheid derhalve was er letsel door schuld toegebracht en eisch- te tegen den monteur 2 maanden hechte nis De rechtbank sprak bekl. echter vrij, bij gebrek aan overtuigend bewijs, dat het ongeval aan hem was te wijten. Voor het Hof, waren wederom de heeren C. J. Westerman, machinefabrikant te Zaandam, W. K. van Erven Dorens, in genieur, en H. J. C. Haver, werktuigkun dige te Amsterdam, als deskundigen, zoo mede de slooper L. A. Slier, wien niet de verwijdering van de lift was opgedragen maar wiens werklieden de slachtoffers er van waren, gedagvaard. Echter werd alleen de heer Westerraan gehoord. Volgens dezen deskundige had bekl. als monteur zijn plicht gedaan, doch had hij als werktuig kundige beter kunnen doen. In eersten aanleg verdedigde bekl. zelf zijn zaak. Voor den Hove werd hij bijge staan door mr. B. E. Asscher. De advocaat-generaal jhr. mr. Van den Brandeler, gehoord den eersten getuige- deskundige, zag van het verhoor van de andere getuigen af en requireerde, over eenkomstig de uitspraak in eersten aanleg, vrijspraak van beklaagde. Op verzoek van den verdediger, om bekl. niet langer in het onzekere te laten, deed het Hof terstond uitspraak en sprak be klaagde vrij. De aanslag in ,,P a 1 a i s Royal". Men herinnert zich, dat zich in Palais Royal" te Amsterdam, eenige maanden geleden een incident afspeelde waarbij een logé, dr. M., die weigerde te vertrekken, den hotelier met een revolver bedreigde. Dr. M. bleek zenuwlijder te zijn, doch desniettegenstaande werd tegen hem een in structie geopend, die thans, naar De Tel. verneemt, gesloten is. Op 2 Maart zal deze zaak behandeld wor den. Behalve de gérant van Palais Royal, zijn ook de portier en eenige leden van het verder personeel als getuigen gedag- aard Gefingeerde berooving. Het gerechtshof te Arnhem deed gister uit spraak in de zaak van den gewezen geld- ophaler'der gasfabriek te Roermond, J. J H. van Dalon, die wegens verduistering had terechtgestaan. Hij was door het Hof te 's Hertogenbosch veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, doch de Hooge Raad had z zaak naar het Arnhemsche Hof verwezen. Beklaagde had een bedrag van f 545 aan geïnde quitanties verduisterd, doch hij had het doen voorkomen als ware hij door straatroovers overvallen en ver wond. Het Hof achtte beklaagde's verhaal een verzinsel, oordeelde dat hij zich de wei nig beteekenende wonden zelf moest hebben toegebracht en veroordeelde hem wegens verduistering tot 2 jaar cn 6 maanden ge vangenisstraf. Diefstal aan liet depar tement van binnenlnndsche zaken. Voor de Haagsehe rechtbank werd gisteren door 't Openb. Min. tegen twee vas te knechts, R. en B., aan het departement van binnenlandsche zaken, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van aan het Rijk toebehoorend ter vernietiging bestemd papier uit een pakhuis, waartoe zij zich middel van een valschen -ieutel toegang had den verschaft, 5 maanden gevangenisstraf. De diefstal te Melissant. Het onderzoek inzake den diefstal te Melis sant duurt nog steeds voort. Ten huize van zekeren W. P te Stellendam heeft de justi tie een huiszoeking ingesteld. Het geheele huis werd doorzocht. Een bedrag van 575 gulden aan bankpapier werd in beslag ge nomen. Huwelijkstragedie. De N. Arnh. Ct. meldt: Vrouw J. woonde sedert eenigen tijd met zeven kindertjes van 14 tot 1^ jaar in de Molenkom te Arnhem, maillief werkte in Duitschland en stuurde trouw zijn week geld. 't Vrouwtje, dat vroeger steeds bij haar man in den vreemde geweest was, had heimwee gekregen naar den vaderlandschen grond en was daarom in Arnhem gekomen. Te Arnhem maakte zij kennis met zekeren iemand die nu niet zoo'n erge beste reputatie geniet. S. kwam als kost ganger bij de onbestorven weduwe met zeven kindertjes en had zonder veel uit te voeren, een goed leventje. S. maakte de vrouw 't hof, beiden werden verliefd en besloten er vandoor te gaan. Zaterdag morgen liet de vrouw een koop man komen om haar inboedel te koopen, hetgeen geschiedde. Toen de rommel weg was, en een luttele som daarvoor verkregen was, ging de vrouw er met 8. van door, achterlatende zeven kindertjes. De vader in Duitschland had een briefkaart ontvangen, dat ze er van door zou gaan en kwam Za terdag avond te Arnhem aan, doch te laat, hij vond slechts zeven schreiende stum- perds, die hij zoo goed en zoo kwaad in een logement onder dak bracht en hij hoopt, dat men hem verder door bemiddeling van het armbestuur helpen zal. Een deserteur. Naar Vlis singen is overgebracht, een soldaat van het algemeen depot van discipline, die 1 Juli 1894 dus bijna 15 jaar geleden deser teerde, en zich 'hans te Nieuweschans had aangemeld. Brand te Enschedé. Juist bij het stopzetten omstond Woensdagavond brand in het bovengedeelte van de drie ver diepingen hooge fabriek der firma N. J. Menko aan de Brinkstraat te Enschedé. In allerijl moesten de werklieden het gebouw verlaten, sommigen zelfs langs een omweg, daar de brand snel om zich heen greep. Een hevige vuurgloed verteerde binnen korten tijd het aangetaste gedeelte en een nieuw- aangebouwd, terwijl ook een naast gelegen koetshuis met. stalling werden- afgetast. Er verbrandde een appretteerderij, ververij, kalanderij, drogerij, enz. Gespaard -bleven de drukkerij, weverij met machinekamer en ketelhuis. De geheele inrichting met machi nerie en voorraad goederen, waarin 350 per sonen werken was op Amsterdamsche beurs- polis verzekerd voor ruim zes ton. Daar de firma nog twee andere fabrieken heeft, kan zij hare cliënteele blijven bedienen. Schip verbrand. In den gekan. Holl. IJsel nabij Montfoort is heden eeu met hooi geladen vaartuig met lading er al verbrand. De brand ontstond in de reef, waar een pannetje met vet op een kachel stond; waarschijnlijk door een schok van het vaartuig kantelde de pan en sloeg de. vlam in net vet, met het bekende gevolg. Het brandende vaartuig werd naar de voor gracht gesleept, waar men eerst den brand met de brandspuit wilde bedwingen, doch daar er toch niets te redden viel, heeft men het vaartuig laten zinken. Het werd bevaren door schipper Van Hey- ningen van Nieuwveen, die het huurde; schip en 'lading zijn niet verzekerd. IJ s o n g e 1 u k. Ook te Winsum heeft het ijs een offer gevraagd. Toen het 16-jarig bakkersknechtje IJ. V. niet op tijd" thuis was om te eten, maakte men zich be angst, dat hij zich op den dunnen ijsvloer had gewaagd. Na eenig zoeken bleek die vrees helaas gegrondlevenloos werd hij uit de dorpsvaart opgehaald. School- en Kerknieuwe. De Minister vau Binnenlandsdie Zaken brengt voorloopig ter kennis, dat in 1909 de examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid voor lager onderwijs in liet hand- teekenen, bedoeld in art. 87 der wet tot rege ling van het lager onderwijs, in de maand Au gustus, zoo noodig ook in de maand Juli, zullen worden gehouden. Het tijdstip waarop zij, die zich aan deze examens wensohen te onderwerpen, zich daartoe zuilen behooren aan te meiden, zal nader wor den békend gemaaJkt (St.-Ct.) Donderdag herdacht de heer F. Wesseling den dag, waarop hij voor 25 jaar zijn functie ais leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Amers foort aanvaardde. De heer W., die zich op maat schappelijk en kerkelijk gebied zeer veel beweegt ontving van verschillende zijden bewijzen van sympathie. Van de leerlingen ontving hij o. a. een fraaie ets en van eenige vrienden een eiken houten boekenkast. Zomeroonferentie. Door het alge meen bestuur van de Nederl. Christen Studen ten-vereeniging is besloten de zomeroonferentie dit jaar te houden van 5 tot 10 Juli te Hattem. Uitnoodigiiigen tot bijwoning van deze confe rentie zullen gezonden worden aan de Engelsche on Duitsohe vereenigingen, aan elk twee, aan de Fransche en Zwitsersclie om elk één afge vaardigde te zenden, terwijl van de Belgisch© vereeniging zooveel afgevaardigden mogen komen als zij zenden wil. Tot leden der regelingscommissie zijn benoemd de h.h.D. Beek, te Groningen, voorzitter- kampcommandant; C. D. van Noppen, te Utrecht, seoretaris; A. Hijmans, te Utrecht, pen ningmeester; J. W. Thierry, te Delft, menage meester; H A. van Zuilen, te Amsterdam, in tendant; \V H. van Helsdingen, te Leiden, chet- corvée; C. van der IVaa, te Utrecht; G. J. Pon- tier, te Kampen, en A. H. Schelling, te Delft, leden. De benoeming van een kampdokter wordt nog aangehouden.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2