OlrecltscliB MielM, C. H. DE JONG Heeren Mode-Magazijn een collectie gekleurde Overhemden LAMAISON BOOWER Co. S.M.PEREL, cé. Pédicure, Schoeisel, Nederland Joh. F. Götte, STOP DIE H0E8T Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. Mioptraat 16 BOUWMAATSCHAPPIJ „NIEUW AMERSFOORT". Klavier-A vond RICHARD BUHLIG. Hollandsch Tooneelgezelschap „De Tante van Charley Ned. Tooneelverbond, „HET KATTEBELLETJE". eene bekwame Keukenmeid, Zijne Bewoners. Het Mooie Roek. Hemdenmaker. ZOO JUIST AANGEKOMEN Specialiteit in Overhemden naar maat. INVENTA". te Station De Bilt. Reisbiljetten om de Wereld, BOSSCHE KOEK. Fijne Likeuren en Zeer Oude Qeuever ERVEN LUCAS BOLS RECLAMES. Tan 1—5 regels f 1.—, elke regel meer f 0.20 Lant z« U liiot liog «on 'lag kwellen want elke dag uitslol kan gevaarlijk zjjn, zoodat liet to laat is om nog genezing te kunnen vei waoh- ton Ge hebt een verzachtend geneesmiddel noo'dig, dat werkelijk idle borst-, keel en long. aandoeningenzoomede asthma en bronchitis geneest. Ge hebt Moeder Seigèl's Hoestbalsem noodig. „Geruimen tijd was ik lijdende aan pijn in de"borst, gepaard met lievig hoesten, slijmvor- ming en kortademigheid. Des nachts sliep ik slecht tengevolge van do drukking op mijne borst en ofschoon ik alle mogelijke middelen aangewend had, niets hielp. Een mijner ken nissen ried mij aan Moeder Seigel's Hoestbalsem aan te wenden, hetgeen ik dan ook besloot te doen. Dit is mijn geluk geweest want reeds na liet geregokl gebruik van eenige flacons van dit heilzaam middel is alles ten goede gekeerd. Het hoesten heeft opgehouden, de pijnen op de borst zijn verdwenen, do slijm is weder geheel los gekomen en van benauwdheden geen sprake. Moeder Seigels Hoestbalsem heeft mij dan ook zoodanig opgeknapt dat ik mij weder een ge heel ander mensoh gevoel." Aldus schrijft ons Mejuffrouw J. Hommers, Hofstraat 186, Roosen daal, in dato 24 December, j.l. Moeder Seigels Hoestbalsem is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten a 11. 1.50 per flacon of rechtstreeks van do eigenaren, A. J. White, Ltd., Damrak 28-30, Amsterdam. Toe zending volgt franco na ontvangst van postwissel. To Amersfoort verkrijgbaar o. a. bij den Heer A. v. d. Weg, Langestraat 23; te Utrecht bij de Heeren T. P. v. d. Bergh Zn., Heiligo- weg 23. Onder zeer groote belangstelling werd gisteren jhr. F. H. van de Poll, oud directeur van Kosmos en oud-inspecteur der registratie en domeinen te Zeist begra- I ven. De lijkwagen werd gevolgd door de amb- f Lenaren van Kosmos, terwijl de bureau- chefs langs den wagen gingen. Vele kran- sen en bloemstukken waren aanwezig, waar onder van H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder, den Prins der Nederlan den, de ambtenaren en het bestuur van Kosmos, Kon. Zeister Harmoniegezelschap, waarvan de overledene eere-voorzitter was. Overal waar de lange stoet passeerde, wa ren de huizen gesloten. Aan het graf werd het woord gevoerd door W. Baron Roëll, oud-wethouder van Amsterdam, ds. Hülsch- man, predikant te Groningen, den heer La- bouchère namens commissarissen van Kos mos, jhr. G. Huydecóper namens kerk- voogden en notabelen der Ned. Herv. kerk Jhr. inr. F. van de Poll, dé oudste, zoon, dankte allen voor de groote belangstelling hun bewezen. Men zal zich misschien her inneren dat voor zes weken de moeder werd begraven. Het Koninkl. ZeiSfcer Harmoniegezel schap voerde uit de Marche Funèbre van Chopin, en enkele koralen. De burgemeesters v.aca- turein Doorn. Men meldt uit Doorn Laatstleden Zaterdag is een deputatie uit Doorn uit de verschillende kerken en par tijen samengesteld, op audiëntie geweest bij den Minister van Binnenlandsche Zaken, om. Z. Exc. namens de overgroote meerder heid der gemeente te verzoeken «aan H. M. de Koningin ie willen voordragen als bur gemeester van Doorn en Maarn de heer mr. H. Th s Jacob, burgemeester van Loosdrecht, voorheen schoolopziener in het arrondissement Rhenen en in Dooru bekend en geacht. Soestdij k. Het toltarief op den straatweg 's Gravelaud—Soestdijk zal wor den gewijzigd. Zoo zullen bijv. van af 1 Mei auto's 20 in plaats van 15 cents moe ten betalen. Aan de tollen bij het Heidepark en bij liet Nimrodpark worden de tarieven ver laagd Uit den Raad van Veenen- k a a 1. De agenda der Woensdag gehouden raadsvergadering was kort. Voorstel tot „verleening van een gratificatie aan den rijksveldwachter", dat direct werd aangeno men, en vervolgens „verkiezing van wethou ders" Na het lezen der notulen van de vorige vergadering, bracht de voorzitter allereerst een woord van dank aan den secretaris voor de correcte opmaking daarvan. Dat was in dit geval een zeer moeilijk werk. Overigens herhaalde hij zijn meening, dat de intrek king van de delegatie, om den gemeentebode te benoemen, reeds lang geleden aan dat college opgedragen, geen motie inhield, van wantrouwen tegen de tegenwoordige wethou ders. En dat het hem speet dat zij daarom hun ontslag hadden aangeboden, waarom hij hun dan ook nog persoonlijk 'had bezocht en getrac'ht te bewegen op hun besluit terug te komen De heer G. t[. van Krieken zeide, dat de wethouders steeds met waardigheid en tact de belangen der gemeente hebben voorge staan en stelde daarom voor hen bij accla matie te herkiezen. De voorzitter merkte op, dat hij daar niets tegen zou hebben, maar dat in ieder geval gestemd moet worden. De heer J. C. van den Bosch meende, dat uit alles genoeg gebleken is, dat eene herkiezing noodelooze moeite zal zijn en daar de betroklcenen afwezig zijn en zich niet direct kunnen verklaren, zal andermaal een vergadering moeten worden uitgeschre ven De heer Van Bovenkamp wilde het nog eens probeeren. Bij stemming bleek dat 5 stemmen op den afgetreden weth. R. H. van Woudenberg zijn uitgebracht, 1 blanco en 3 op den heer Van Krieken. Vervolgens 5 stemmen op den afgetreden wet/h. G. C. van Stuijvenberg, 1 in blanco en 3 op den heer M. van Sohup- pen. De aftredenden waren niet aanwezig, zoo dat-zij na ontvangst van het bericht der her kiezing nog drie dagen beraad hebben. Hbld. Agenda van de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 23 Februari 1909, des namiddags 'te half twee ure. 1. Voorstel van Burgemeester eu Wethou ders tot vaststelling van een pensioens grondslag van den oud-leeraar J. A. Bruins. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake een verzoek van de onderwijzeres AkkermanBakker om verlof. 3 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer A. I van den Broek. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het .benoemen van een ad junct-archivaris en tot regeling van diens jaarwedde. 5 Rapport en voorstel van Burgemees ter en Wethouders betreffende een ver zoek van J. Nefkens tot aansluiting van zijn in de gemeente Leusden gele gen perceelen nan het buizennet der gasfabriek. 6 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overname van grond, in verband met den aanleg van den ge deeltelijken nieuwen weg naai- Soest dijkBaar n 7. Rapport en voorstel van Burgemees ter en Wethouders betreffende een ver zoek van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsclie gemeen tewerklieden tot het mogen gebruiken van een geméén te-lokaal. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het bepleisteren van gevels van het werkhuis. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van een gratifi catie aan den 1. en 2. gemeente-opzich ter. 10. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de vaststelling eencr verordening, regel-mde het be bouwen van gronden in de gemeente Amersfoort, bestemd voor open bebou wing. 11 Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende den aanleg van het kruispunt van den Arnhemschen- en Leusdenschenweg en de Bergstraat. 12 Rapport en voorstel van Burgemees ter en Wethouders betreffende een adres van de vereeniging Joan van Olden- barneveld. 13 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhuring van liet Vilders bosch aan het circus „Charles". 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de afbraak van een der schuren op het zoogenaamde Vil dersbosch en weder opbouwen ten dien ste van den gemeente-reinigingsdienst. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de vrijwillige brand weer. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het in gebruik geven van een lokaal in liet voormalig schutterij- magazijn aan de vereeniging tot bestrij ding van de tuberculose te Amersfoort. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het vaststellen van de huur waarde van eenige ambtswoningen, in verband met den pensioensgrondslag. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van het ver slag in zake kindervoeding.en -kleeddng. 19 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot goedkeuring van de reke ning en verantwoording van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over het jaar 1908. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging vap de begroo ting, dienst 1908. (Buitengewone uit gaven en ontvangsten.) 21 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de .begrooting dienst 1909 (buitengewone uitgaven en ontvangsten.) 22. Benoeming van een gemeente-archi tect. Aanbeveling voor de benoeming van gemeente-architect No 1 C. G. Beltman, civiel-ingenieur, ingenieur in alg. dienst bij de gemeente werken te Arnhem No. 2 G. Gerlach, civiel-ingenieur, direc teur der gemeente-werken, te Schiedam. No. 3 H. «I. Kolk, adj.-directeur der ge meentewerken te Nijmegen. M e j. A. de Vries van hier slaagde te Zwolle voor de acte Nuttige Handwer ken. Op plechtige wijze is, vóór het front van den troep, de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant-majoor administrateur H J. Ruijs van het 5e regiment infanterie. Liederavond mevr. Noordewier. Er zijn enkele van die zangers, die doqr de natuur met zulke heerlijke stem mid de len begaafd zijn, dat zij slechts hun mond behoeven te openen om den hoorder on middellijk onder de bekoring van hunne schi'terende gaven te brengen, die overal, waar zij zich doen hooren, kunnen zeggen „ik kwam, ik zong, ik overwon. Onder die gelukkige stervelingen neemt onze va- derlandsclie kunstenares, mevr. Noorde wierReddingius, zeker eene zeer voorna me plaats in. Men heeft wel ééns getwist over de vraag of ook haar talent niet be perkt is en of zij niet veel hooger staat als oratorium- dan wel als liederenzangeres maar over één ding is men het altijd eens geweest, n.l. dat zij beschikt over stem- ïniddelen, zooals men die slechts zelden vindt en over een zangtechniek, die aan liet volmaakte grenst. Voor hen, die mevr. Noordewier slechts kennen als oratoriumzangeres, en die bij •het hooren van haar naam onmiddellijk denkt aan de sublieme vertolkster van de sopraanpartij in de Matthaus-passion, moet een liederenavond door dezelfde zangeres gegeven noodwendig min of meer kleine de cepties meebrengen. Iets anders is het toch, de heerlijke recitatieven en aria's van Bach te zingen, alle in denzelfden stijl en pas sende in het kader van de grootsche toon- schepping, dan wel liederen voor te dragen, die, a! zijn er ook verscheidene bij van denzelfden componist, toch elk op zich zelf staan en zoo zeer uit elkaarloopende stem mingsbeelden bij den. hoorder oproepen. Daarbij komt dan nog dat iedere hoorder daar in de concertzaal komt met zijn eigen, subjectieve opvatting van een lied, welke opvattingen zoo oneindig van elkaar af kunnen wijken en ook zoo hemelsbreed kun nen verschillen met die van den kunstenaar, die toch ook de vertolking geeft van hét lied „vu a travers son propre tempérament" Teleurstellingen zal men dus altijd hebben, maar groot is de kunstenaar, die het aan tal daarvan tot een minimum weet te be perken en die ons, door de wijze waarop liij de muzikale gedachte weergeeft, in de ziel weet te grijpen, ons meê weet te laten gevcelen, wat hij gevoelt in bet diepst van zijn gemoed. Als zulk eene kunstenares heeft mevr. Noordewier zich nu gisterenavond aan ons geopenbnar Schitterend was hare vertol king van ..die junge Nonne" en we leefden nieê den geweldigen strijd, die daar gestre den werd in het hart van die bruid des he mels. Nog klinkt ons in de ooren dat fin- ster die Brust wie das Grab" en aan het slot het» van zooveel innigo berusting ge tuigende „Alleluja!" 't Is ons niet mogelijk in dit korte bestek al de schoonheden te re- leveeren, die ons al luisterende getroffen hebbenwe zouden dan elk der liederen afzonderlijk moeten bespreken. Slechts wil len we nog even vermelden het schitterende Regenlied van Brahms, met zijn zoo bekoor lijk accompagnement, waarin de eentonig neervallende regendroppels zoo prachtig zijn geschilderd, en dat zoo volkomen in over eenstemming is met den teksthoe uitste kend wist de zangeres de verschillende stem mingen van dit lied tot hun recht te laten komen En dan „Am Sonntag Morgen"; hoe schrijnend klonk niet dat „Als sie mir's sagten, fing ick an zu Singen" zoo echt in den Heine'schen toon. Mevrouw Noordewier werd op zeer ver dienstelijke wijze begeleid door mej. Marie Jannette Walerhoe beseheiden was haar accompagnement en toch niet onbeduidend cn hoe volkomen pastte het zich aan bij den zang. Maar niet alleen als accompag- natrice, ook als soliste had mej Walen veel succeszeer gracieus en bekoorlijk speelde zij vooral Chopin, doch ook in de voordracht van de C-moll-fantasie van Bach en de Variaties van Beethoven bewees zij een begaafde jonge kunstenares te zijn. Door het in grooten getale opgekomen publiek werd mevr. Noordewier geestdrif tig gehuldigd, zoodat ze zelfs genoopt werd haar laatste lied te bisseeren. Moge de dankbaarheid van hare hoorders de gevierde zangeres een aansporing zijn om op hare kunstreizen Amersfoort weer eens met een bezoek te vereeren Naar men ons mededeelt, kan de le zing op Zaterdagavond a.s. in de groote zaal van de sociëteit „Vereeniging", we gens ongesteldheid van de spreekster, me vrouw Wvnaendts FranckenDyserinck uit den Haag, niet doorgaan. Thans zal 1 Maart a.s. voor de afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht optreden, de luite nant A. Kaptein. Onderwerp „Vrouwen kiesrecht èn Volksvertegenwoordiging", daarna debat. Quick gaat a.s. Zondag naar Am sterdam om een bekerwedstrijd tegen Ajax te spelen. Eenige weken geleden werd Vi tesse. daar gekloptveel kans kunnen wij Quick dus niet geven. Marktberichten. Amersfoort, 19 Febr. Op ,"e V»' n I ou den weekmurkt besteedde men vooi Zandaard- appelen f 1.80 A 2.20 Appelen f 3.— a 6. Peren f 0.A 0.per ILL., Hoendereieren f 4.25 A 4.70 per 100 stuks. Boter f 1.50 A 1.60 per K.G. Kippen f 0.80 A 1.Kuikens f 1.a 1.30r Piepkuikens f 0.a 0.00, Een den f 0.80 A 1.10. Hazen f 0.a 0.Wilds konijnen f 0.50 A -.60, Tannno konijnen f 0.80 A 1.40 per stuk, Duiven f 0.50 A 0.70 per paar Magere Varkens f 12 A 16. Zeugen f 10 A 60 Biggen f 7.— a 10.—. Aangevoerd waren 50 boet. Appelen heet. Peren, 80 heet. Zandaardappelen; 40000 stuks Hoendereieren. 900 kilo Grasbotei stuks Vee, Vette Varkens, 40 Mager». Var kens, 300 Biggen en 10 Zengen. HUURHUIZEN 39 belasten zioh met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatie Safé-Inri eli tl ng. Krommi Kieuw, Brucit 46. Utrecht Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal f 1,000,000.—. Verschaft op billijke voorwaarden crediet, koopt en verkoopt Effecten, Conpons on Buitenlandse» Geld, sluit prolonga tion tegen den koers van den dag en opent rekening; - courant met rentevergoeding A 3 pCt. Neemt gelden in depöt met 2 dagen opzegging A 2'/« pCt. 6 6 n B 6 JJ A3 n voor één maand vast A B,/4 n n voor drie maanden vast A 3i.$ voor zes maanden vast A 3Vg voor een jaar vast a 4 hare Spaarkas A3 Belast zich met het in bewaring nemen van waarden in hare brandvrije in richting. Kantoor geopend eiken werkdag van s mor gena 9 tot s namiddags 3 uur. De Directie, J. J. VAN ASCH VAN WLJCK. G. W. J. HOOFT. De BANK heeft Gelden beschik baar voor le Hypotheek op Huizen In grootere gemeenten en Landerijen Minimum - Voorwaarden 4' rente 's jaars zonder vooruitbetaling benevens 1° 0 sluitingsprovisie. ALGEMEENE VERGADERING van Aandeel houders op Vrijdag 26 Februari 1909, 's voormiddags 10 unr, in hot Hotel Reich- man", tegenover het Station to Amersfoort. Aandeelhouders worden attent gemaakt op Art. 20 der Statuten, vervat in de Staatscou rant van 14 Januari 1899 No. 12. P. H. VAN HASELEN, directeur. Pnnten van behandeling Rekening enz. Amersfoort, 10 Febr. 1909. Stationsdwarsstraat 8 Utrecht. is dagelijks te consulteeren of te ontbieden. Behandeling van Likdoorns, Nagels en verdere ongemakken aan den voet, geheel pijnloos en anti-septisch. Concert-Bureau W. STUMPFF Jr., Amsterdam. „Amicitia". Zaterdag 20 Februari8 uur. Abonnements-Concert No. 4. te geven door Prijzen en plaatsbespreking als gewoonlijk. BNT~ Zie de aanplakbiljetten. Schouwburg Utrecht. van het Grand Théatre te Amsterdam Directie: Gebr. A. VAN LIER. Zondag 21 Februari 1909. Klucht in 3 bedrijven, naar het Engelsch „Charley's Aunt", van BRANDON THOMAS. Hf Lachen. Lachen. Lachen. Orkest onder leiding van den Heer H. K LIJPER. Aanvang lialt acht ure. Frijzen der plaatsen: Balcon en Stalles f 1.50, le Amph. on le Zijloge, f 1. Baignoires on 2e Amph. f 0.75, Parterre f Q.50, 3e Amph. en 2o Zijloge f 0.40, 4e Auiph. en Gaanderij f 0.25. Plaatsbespreking: Voor aandoolhouders Zaterdag van 10 tot 11 uur, voor liet Publiek i denzolfden dag van 11 tot 12 en van 1 tot 3 uur en Zondag van 1 tot 3 uur. Dtrechtsche Schouwburg Maat». afd. Utrecht. Donderdag 25 Februari 1909. Blijspel in 8 bedrijven, n. h, Fransch van V. SARDOU. Vert. Dr. JAN TEN BRINK. Op te voeren door leerlingen der Tooncel- school v/h Ned. Tooneelverbond. W Aanvang 8 uur. Plaatsbespreking in de Bestuurszaal van Tivoli Maandag 22 Febr., 4—5, en Dins dag 23 Febr., 4—5. De leden kunnen Introductiokaarten ver krijgen bij den Heor POHLE, Boekhandelaar, Schoutenstraat, Lid der afdeeling, en zoo nog beschikbaar bij de plaatsbespreking. HET BESTUUR. V Mevr. ZIMMERMAN, Esschenlaan 40. Rotterdam (Kralingen) vraagt met Mei P. G., genegen ook huiswerk te verrichten on voorzien van goede getuigen. LEVERT OP MAAT alle soorten van ook gevoerd met vilt, Imitatie of natnorracht. Extra ingericht om schoei sel op munt tc leveren voor abnormale voeten. Reparatien spoedig en billijk. Aanbevelend, als boven. en Nederland en zijne Bewoners, be schreven door G. L. KEPPER, Prachtwerk, I groole uitgaaf met Iraaie 135 Illus tration eu Platen. Fraai gebonden. Prijs f 11.45, voor si. f l 50. Bij D. BOLLE, Bazaar van Goedkoo- pe Boeken te Rotterdam. Franco na ontvangst Postwissel van sl. f 4.59, waarop melden Nederland en Bewoners. in de nieuwste dessins. )i Fabriek van Instrumenten en Electrisclie Apparaten, Ontijzerings-inrichting, eigen systeem. Pleizierraarten of passagebiljetten LISSONE ZOON, Spoor- en Scheepsagenten, Singel 155Amsterdam. Voor pl. in Luxe of Wag. Litstreinen wende men zich tot ons, liet Hoofdagentschap en Uitgifte-bureau v/d Cie des Wagons-Lits. Alleen roizenden neemt de proef met onze uitstekende hotolcoupons. Vraag Uw leverancier hot merk Delicatesse (prima fijne ontbijtkoek). Prijs delicatosso I it, 25 ct. in nette cartons. Prijs delicatesso II i\ 10 netto inwikkels. Bij iederen koek is een bon van 25 of van 10 ct. Togen inzonding van 5.— bons ontvangt men franco eenen fijnen van ouds gerenommeerde» Bosschon Sucadekoekter waardevan éC'n gulden. Tegen toezending van één guldon per post wissel ofwel in post zegels,kan men dien Bosschen Koek ook franco bekomen. Hoeren Winkeliers vraagt prijs on conditie by do oudste firma LAMBERMONT, Vischstrant B 61. In „do Bossche Koek", opgericht 1796. Let vooral tor voorkoming van abuizen goed op het adresOudste firma LAM BEUMONT In „de Bossche Koek"'. word.o wol nagoouakt M alot golrtajumt AMSTERDAM.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3