7. Rapport en voorstel van B en W„ betreffende een verzoek van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederland-1 sche gemeente-werklieden tot het mogen ge- bruiken van een gemeente-lokaal. B. en "W. adviseeren afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Gerritsen. Mijnheer de voorzitter, fk heb met verbazing gezien en bejammerd, dat B. en W. voorstellen op dit verzoek afwijzend te beschiKicen. In de eer ste plaats gaat liet niet aan te beweren, dat de gemeente-werklieden onder „iedereen" zijn te rangschikken. In de tweede plaats is het niet goed gezien van B. en W.. deze gelegenheid niet aan te grijpen om den band tusschen het gemeentebestuur en de gemeen te-werklieden ie versterken. In de derde plaats is het van groot gewicht, dat de werk lieden zelf voelen, dat het wenschelijk is, dat zij kunnen vergaderen in een lokaal, waar zij buiten de herberg blijven. In de vierde jJlaats kan zeer goed daarvoor gelegenheid gegeven worden in liet voormalige school gebouw in de Koestraat; daar is niets tegen, want er is volop ruimte in dat gebouw. Men ziet hetzelfde ook in andere gemeenten ge beuren in Maastricht is zelfs voor de ge meente-werklieden een lokaal in het stad huis beschikbaar gesteld. Ik zal daarom in afwijking van het advies van B. en'W., voor stellen de vergunning, die wordt gevraagd, te verleenen. De Voorzitter. Mag ik vragen on der welke voorwaarden u die vergunning verleend wenscht te zien? De heer Gerritsen. Dat zou ik aan B. en W. willen overlaten, mijnheer de voor zitter. Er wordt in het prae-udvies gewezen op het reglement voor het gebouw in de Koestraat, waarin oen tarief wordt bepaald voor het gebruik van de lokalen. In afwijking daarvan stel ik voor', van de betaling vrij stelling te verleenen en de vereeniging in de gelegenheid te stellen, om de veertien dagen of drie weken kosteloos in het gebouw in de Koestraat te vergaderen. Het voorstel van den heer (Jerritsen wordt ondersteund. De heer Plomp. Mijnheer de voorzit ter, ook ik had mij gevleid, dat B. en W zouden hebben voorgesteld het verzoek in te willigen. Principieel© bezwaren heb ik in het prae-advies van B. en W. niet gezien. Het bezwaar zit meer in het tarief, dat inder tijd is vastgesteld voor het gebruiken van lokalen van het gebouw in de Koestraat. Maar dat is tamelijk verouderd. Töen het tarief gemaakt werd, hadden wij maar één gebfniw, waar vergaderingen konden worden gehouden. Naderhand hebben wij ook nog gekregen het voormalig schutterij gebouw, waarvan meermalen gedeelten om niet wor den afgestaan. Als men gezind is aan deze vereeniging gelegenheid te verschaffen om te vergaderendan zou ik meenen, dat daar aan wel kan worden tegemoet gekomen. De eerste vraag isZal het mogelijk zijn te vergaderen in het schutterij-goboiuvDaar lieeft men niet te maken met het knel lende tarief, dat geldt voor het gebouw in de Koestraat. Maar als dat niet kan en er zijn geene onoverkomelijke bezwaren tegen het gebruiken van het gebouw in de Koe straat, dan zou ik er ook voor zijn daar een lokaal om niet af te staande verordening laat diit toe. De heer Visser. Mijnheer de voorzit ter, als men dat wenscht, dan geef ik ;n overweging do verdere behandeling uit te stellen tol de volgende vergadering. Het eerste wat moet worden gedaan, zal zijn de verordening in te trekken betreffende het verhuren, van lokalen van het gebouw in de Koestraat. Dan kan men met een voorstel komen om aan doze vereeniging een lokaal gratis af te staan. In het gebouw vergadert het burgerlijk armbestuurliet is een vrij groot lokaal, dat daarvoor dient. Als men geen geld wil heffen voor het gebruiken van het lokaal, dan zal men toch eene regeling moeten maken voor het verschaffen van vuur en licht. Men zal he<t best doen eerst de bestaande verordening in te trekken. Dan zal men het gebruiken van de lokalen in de Koestraat behoorlijk kunnen regelen. De heer Gerritsen. Mijnheer de voorzitter, ik heb er geen bezwaar tegen, dat er een nieuw reglement wordt gemaakt. Maar in het bestaande reglement komt de bepaling voor, dat de raad vrijstelling kan verleenen van de verplichting tot betaling van huur. Daarom heb ik voorgesteld gratis een lokaal ter beschikking van deze vereeni ging te stellen. Ik wenschte dat de gemeen te-werklieden van betaling van huur werden vrijgesteld. De heer Visser. Mijnheer de voorzit ter, mag ik nog on dei- de aandacht brengen, dat het lokaal, dat ik op het oog heb, vrij wel onbeheerd is. Het wordt alleen gebruikt door het Burgerlijk Armbestuur. Als men het ook ter beschikking van de gemeente werklieden wil stellen, dan zal de instructie van den concierge van liet gebouw moeten worden uitgebreid. Er zal moeten worden bepaald, dat hij het lokaal ook voor de werk lieden in orde maakt. De Voorzitter. Voordat de discussie verder gaat, zal ik voorlezing lateai doen van de bepaling in liet raadsbesluit in zake het gebruiken van liet lokaal in de Koestraat, waarop de heer Gerritsen zich heeft beroe pen. Die bepaling luidt aldus: „Eindelijk dat hij (de Raad) de bevoegd heid aan zich behoudt ©en of meerdere loca len zond ei- of tegen gedeeltelijke betaling van de recognitiën en desverkiezen.de op voor ieder geval te bepalen voorwaarden in gebruik te geven, waartoe de aanvragen schriftelijk aan zijne vergadering behooren te geschieden, alsmede om alle loopende ver gunningen tot in gebruik geving ten allen tijde te doen vervallen, m welk geval de be taalde recognitie wordt gerestitueerd over het tijdvak, waarover de vergunning alsdan nog loopt." De lieer Vel s ..Hoy n. Mijnheer de voorzitter, ik wil er op wijzen, dat er in het gebouw in de Koestraat meer lokalen beschikbaar zijn dan dat, waar het Burger lijk Armbestuur zijne vergaderingen houdt. Er is ook nog een lokaal, waar school go- houden is. De heer V isser. Dat lokaal is ook in gebruik. De heer Veis Hey n. Ik kan mij ver-- eenigen met het voorstel van den heer Ger ritsen. Vooral het motief, dat als het verzoek niet wordt toegestaan, de vereeniging zal wor den gedwongen te vergaderen in een lokaal, waar sterke drank verkocht wordt, komt mij zeer gegrond voor. Het komt mij voor, clat het verzoek ook moet worden gesteund juist om den band, die bestaat tusschen de ge meentewerklieden en het gemeentebestuur. De heer C e 1 o s s e. Mijnheer de voor zitter, het komt mij voor, dat het gewenscht is de verordening te herzien, ais men wil voldoen aan het verlangen van den heer Gerritsen. Dat kan in deze vergadering moeielijk gebeuren. Daarom is 't het best de beslissing op dit verzoek aan te houden tot de volgende vergadering en B. en W. te verzoeken een voorstel te doen Dan kan worden onderzocht of het lokaal, dat werd genoemd, 'geschikt is om door deze werk lieden te worden gebruikt voor hunne ver gaderingen. Het verzoek van de werklieden is B. en W wel sympathiek; wij kunnen ons zeer goed voorstellen, dat het voor deze menschen onaangenaam is in een herberg te moeten vergaderen, maar B. en W. zullen moeten nagaan welk lokaal voor die verga deringen geschikt is. Op dit oogenblik is er geen geschikt lokaal in de Koestraat. Daar om is het gewenscht dd verdere behandeling aan te houden en het dagelijksch bestuur te verzoeken een nader voorstel te doen. De heer van Esveld. Mijnheer de voorzitter, het lokaal, waar het Burgerlijk Armbestuur vergadert, wordt alleen gebruikt Dinsdagavond en Woensdagnamiddag Ik geloof niet, dat er bezwaar bestaat, dit lokaal beschikbaar te stellen voor deze vereeniging. Dat •de gemeente daarvoor geen geld moet nemen, staat vast, maar ingevolge de veror dening kunnen wij van het tarief afwijken. Ik zie dus geen aanleiding tot verdaging van de Beslissing. De heer G er ritsen. Mijnheer de voorzitter, het bezwaar van den heer Visser lijkt mij geen bezwaar te zijn. Dat bezwaar bestaat hierin, dat eene regeling moet wor den getroffen met den concierge. Maar als de raad lieeft aangenomen, dat de vereeni ging in het gebouw in de Koestraat mag vergaderen, dan zullen B. en W. zien welke maatregelen er moeten genomen worden om dat te doen gebeuren. Hel armbestuur heeft in het gebouw een lokaal, maar er is nog een ander lokaal, dat gebruikt wordt door eene muziekvereeniging. Die heeft daar trommen en andere voorwerpen staan, maar men mag vertrouwen, dat als menschen op leeftijd in dat lokaal vergaderen, zij met die voorwerpen geen gekke dingen zullen doen. Ik zou haast zeggen Laat ons er niet lan ger over sprekenDe raad kan gerust mijn voorstel aannemen. De Voorzitter. Ik zou meenen, dat 't het best is. dat de vergadering zich ver- eenigt met het denkbeeld van den heer Ce- losse. Dan kunnen B. en W. onderzoeken of het lokaal, dat nu bij het armbestuur 111 gebruik is, geschikt is voor de vergaderin gen van deze vereeniging. De heer Kroes Mijnheer #de voorzit ter, nu ik hoor, dat er zelfs twee lokalen beschikbaar gesteld kunnen worden in het gebouw in de Koestraat, ben ik er sterk voor het verzoek toe te staan, juist om het motief waarom hot verzoek is gedaan, dat de menschen daardoor de herberg kunnen ontloopen. De lieer Hamers. Ik zou daaraan nog willen toevoegen, dat omdat er twee loka len zijn, aan B. e'n W. kan worden over gelaten te beslissen welk gebouw het ge schiktst is. 't Is ons hetzelfde. Dat de men schen een lokaal krijgen, acht ik ook .wen schelijk. De Voorzitter. Ik zal het voorstel_ van den heer Gerritsen het eerst in om vraag brengen. De heer Visser. Mag ik vragen hoe dat voorstel luidt? De heer Gerritsen. Ik wil koste loos vergunning verleenen om een lokaal in de Koestraat te gebruiken, ingevolge de bepaling van de verordening. l>e heer Veis Hey n. Maar de voorwaarden, waaronder het gebruik wordt toegestaan, zullen nader moeten worden vastgesteld. De V o o r z i t t e r. Ja, er zullen bepa lingen gemaakt moeten worden omtrent vuur en licht. Dat zal moeten worden ge regeld, want dat is niet in het kostelooze gebruik begrepen. De heer Plom p. Eigenlijk is het voor stel van den heer Celosse toch beter. Dat strekt om de zaak aan B. en W. terug te zenden, mot de bedoeling een voorstel te doen om een lokaal kosteloos in gebruik af te staan onder door B. en W. aan te bie den voorwaarden. Daarover* zal de Raad zich dan in eene volgende vergadering kun nen uitspreken. De heer Gerritsen. Mijnheer de voorzitter, ik trek mijn voorstel in na het geen ik in deze discussie heb gehoord. De Voorzitter. Het voorstel van den heer Gerritsen is ingetrokken. Ik zal het voorstel van den heer Celosse in om vraag brengen Het voorstel van den heer Celosse wordt aangenomen met algenieene' stemmen.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 6