3 8. Voorstel van B. en W. betreffende het bepleisteren van gevels van het Werk huis. B. en W. stellen voor den tengevolge van de verlegging en verbreeding van de Da- vidshöfstraat in 't gezicht gekomen zijge vel van het werkhuis en den voorgevel van dat gebouw te dovn afbikken en met port land-cement te doen bepleisteren en daar voor een bedrag van f 460 uit te trekken. Dè lieer Heyllrgers. Mijnheer de voorzitter, ik betwi jfel of het voorstel van B, en YY. aan het doel zal beantwoorden. De bedoeling is den toestand van het Werk huis in overeenstemming te brengen met de omgeving. Maar dat doel zal door bepleiste ring van hei Werkhuis niet worden bereikt men zal het onoogelijkè plein, de daaraan grenzende schuur en het gebouw van de am bachtsschool, dat meer een fabrieksgebouw dan een school lijkt, niet kunnen wegcijfe ren Die omgeving is door eene bepleiste ring van het Werkhuis niet in overeenstem ming te brengen met den toestand, die aan de andere zijde door den nieuwen bouw van het St.-JPieters- en Bloklandsgastliuis is verkregen. Men zal door eene behoorlijke beplanting van het nu geheel kale terrein van liet Werkhuis veel beter aan de eischen van welstand kunnen voldoen. Het aan brengen van eene beplanting zou daarbij minder kostbaar zijn. De Voorzittc r. Ik moet opmerken, dat lift plein moeielijk kan worden gemist, omdat het de speelplaats is voor de jongens, die in liet Werkhuis de lessen van de H. B. S. volgen. De schuur, waarvan het ge achte lid sprak, is reeds afgebroken. De heer Heyligers. Er staat toch nog een schuur bij de ambachtsschool De heer Veis H e y n. Afgescheiden van de vraag of beplanting noodig is, kan de bepleistering van de gevels worden uit gevoerd. Het eene behoeft het andere niet uit. te sluiten. Het is wel noodig iets aan de muren te doenzij zien er zeer haveloos uit. De Voorzitte r. Het Jigt in de bedoeling ook aan het plein iets te doen. Die ruimte moet nog in orde ge bracht worden er kon nog niet aan ge werkt worden tengevolge van de weersge steldheid. De heer Veis He v n. Ik wilde alleen zeggen, dat ik de aanneming van liet voor stel van B. en W. zeer noodig acht.. De heer Kroes. Mijnheer de voorzit ter. ik ga gaarne meé met het voorstel van L en W juist om het havelooze gezicht, dat de gevels nu opleveren. Wat liet be zwaar van den heer Heyligers ten opzichte van do houten loods betreft, die kan met een aardig tintje aanlokkelijk gemaakt wor den. Als de lieer Heyligers den toestand goed bekijkt, dan zal hij 't met mij eens zijn. De Voorzit-te r. Wenscht iem oi j hoofdelijke stemming? Wordt z. h. o. conform het voorstel bö- sloteu. 9. Voorstel van B. en W. tot heé geven van eene gratificatie aan den 1. en 2. ge meente-opzichter. Voor ioder wordt eene gratificatie van i 100 voorgesteld. Wordt z. li. o. conform liet voorstel beslo ten 10. Nader voorstel van B. en W. betref- -fende de vaststelling van eene verordening, regelende het bebouwen van gronden in de gemeente Amersfoort, bestemd voor open bebouwing. Ter tegemoetkoming aan bedenkingen van Gedeputeerde Staten, wordt voorgesteld, niet intrekking van het besluit van 12 dan. 1909, no. 14, eene gewijzigde verordening vas- ie stellen. De artt. 16 worden achtereenvolgens z h. o. voorloopig goedgekeurd, waarna de verordening niet algemeene stemmen wordt vastgesteld. 11. Voorstel van B. en W. betreffende den aanleg van het kruispunt van den Arn- hemschenweg, den Leusdenschenweg en de Bergstraat. B. en W. vragen machtiging den aanleg te doen geschieden volgens eene door hen overgelegde teekening, waarbij is uitgegaan van de gedachte, dat het wenschelijk is den thans beschikbaren grond zooveel mogelijk voor plein te gebruiken. De h$er Salomo n s. Mijnheer de voorzitter, ik heb mij als raadslid en als ingezetene van Amersfoort er in verheugd, dat het B. en W. gelukt is op het ongeluk kige driepuntje" een beteren toestand in 't leven te roepen. Maar ik kan niet vin den ,dat B. en W. hunne volle aandacht geschonken hebben aan de aesthetische zijde van de zaak. De lijn van het trottoir tus- schen den Leusdenschen en den Arnhem- sclien weg is geen mooie lijn. Zij zou beter worden als zij eene andere richting kreeg. De ruimte, die wij nu krijgen, is ook niet •gc-ueel noodig voor het verkeer. Daarbij komt nog, diat twee wegen elkaar ontmoeten onder een hoek, die nadert tot 90 graden, wat voor het verkeer gevaar oplevert. Ik zou aan de lijn meer gronding willen geven; dan wordt die hoek flauwer. Het is niet in het belang van de zaak, dat in den hoek de rechte lijn veel voorkomt; daardoor wordt het beloop niet mooier. Als de lijn rond getrokken wordt, dan zal er meer bouwterrein openkomendie grond kan geschikt in erfpacht gegeven worden. Ik stel voor de beslissing over dit voorstel a-an te houden tot de volgende vergaderingdan kan men beter kennis nemen van het voor stel en van de bedenkingen, die'ik er tegen in 't midden heb gebracht. Waanneer men dat wenscht, dan ben ik bereid eene teeke ning over te leggen en eene verdere toelich ting te geven van wat mijne bedoeling is, opdat de Baad zelf kan oordeel en aan welk plan de voorkeur gegeven moet worden. De heer K r o e 4. Mijnheer de voorzitter, ik kan mij niet vereenigen met liet-denkbeeld van den heer Salomons Het is waar, dat een gedeelte van het trottoir recht komt te loopen, maar het sluit zich aan den be- staanden weg met een ronden hoek Wan neer men ruimte maakt om terrein te krij gen. dat men wil bestemmen voor bebou wen. dan zal men in strijd komen met de bedoeling, waarmeê de geheele zaak is op touw gezet. Het terrein is aangelegd met het doel .-en ruim gezicht te krijgen op de wegen, die op het plein uitmonden. Ik ben tegen uitstel van de beslissing. De V o o r z i t t e r. De heer Kroes geeft weer wat ik had willen aanvoe ren tot bestrijding van het denkbeeld van den lieer Salomons. Helt 'doel, waar mee het terrein, dat voor het aanleg gen van dit plein benoodigd is, is aange kocht, zou niet worden bereikt als men een gedeelte er van gaat'bebouwen. Er moet een groot ruim plein komen, dat vaai alle zijden is 'te overzien, zoodait er geen gevaar voor het verkeer kan ontstaan. Gaat men dezen gTond bebouwen, dan zal de aanleg van het plein niet 'beantwoorden aan flie/fc doel, waar mee het terrein 'is gekocht. De heer Oosterveen. Mijnheer de voorzitter, ik meen, -dat (het denkbeeld van den heer Salomons wel steun verdient. Het komt dikwijls voor, d-at ails men bouwt, men later wenscht, dat men voor den tweeden keer zou kunnen houwen. Deze zaak heeft niet zoon groote haast. Nu de lieer Salo mons (heeft voorgesteld de beslissing uit te stelden, meen ik, dat wij verstandig zullen doen te wachten tot de volgende vergade ring. Misschien zou 'het zaak zijn eene com missie van deskundigen te benoemen, om het terrein nog ^ens op te nemen en een rapport in te dienen. Men lean beter tweemaal eene teekeniing maken dan tweemaal bouwen. De Voorzitter. Ik moet opmerken, dat er tlocili wél 'bezwaar is, om aan het denkbeeld van den iheer Salomons- te vol doen. Als de beslissing wordt uitgesteld, dan zal het aanleggen van plantsoen aldaar dit jaar niet meer mogelijk zijn. Het wordt dan te ver in het seizoen om dat nog te doen. Ik geef daarom in overweging met de behan deling 'door te gaan. Dc heer Oosterveen. Mijnheer de voorzitter, het kan zeer goed mogelijk zijn, dat dat plan goed is. Maar om te voorko men, dat men later zal zeggen „Een an der plan zou toch iuo-g beter zijn geweest", is het beter nu nog geen besluit te nemen. Lang za.1 het uitstel niet behoeven te du ren. Nu staat de eene deskundige tegen over den ander. Ik heb geen eigen opinie om ito kunnen beslissen wie gelijk geeft. De heer Kroes. Mijnheer de voorzitter, om ©enigszins tegemoet te komen aan het hezwaar van den heer Oosterveen, wil ik vragen of 't niet wenschelijk zou zijn, dat het plan ter plaatse werd aangewezen. Dan kunnen de leden van den raad zich op de plaats zelf op de hoogte stellen. De doel matigheid moet voorop staan. Wanneer die vereeruigd wordt met de schoonheid, dan heeft men d'e beste oplossing. De kwestie is Hoe moet de lijn van het trottoir genomen worden? Als men die lijn recht neemt met aanranding aan beide zijden, dan heeft men beiden, schoonheid en doelmatigheid, ver eeruigd. De lieer van Duinen Mijnheer de voorzitter, voordat ik de teekening gezien had in de commissie van fabricage, voelde ik er wel iets voor om eenli'g bouwterrein te verkoopen. Maar nadat ik de teekening had gezien, ben ik daarvan totaal genezen. Wan neer op het gedeelte van het terrein, dat de heer Salomons bedoelt, een gebouw wordt ge zet, dlan krijgen ,wij den zelfden toestand te rug, dien wij hébben willen weg nemen om eene goede verbinding met onbelemmerd uit zicht te krijgen tusschen den Amhemschen weg en den Leusdenschen weg. Ik ben daar om teruggekomen van het denkbeeld om daar te bouwen en heb mij vereenigd met het plan om het plein zoo groot -mogelijk te houden. De heer Visser. Mijnheer de voorzit ter, toen wij den grond van het Rijk voor eene groote, zelfs te groote soon gekocht hehben, was de bedoeling een ruim plein te maken. Wanneer dat terrein in andere han den overging, dan zou de kans verkeken zijn op een behoorlijk plein. Nu wij dus het terrein hébben, zou het niea raadzaam en niet consequent zijn, daarvan weer een deel van de hand te doen. De aanleg, zooals hij wordt voorgesteld, is zoo, diat ik overtuigd ben, dat er geen betere aanleg te krijgen is. Wij kunnen van het plein naar alle kanten uitzien, zelfs in de Aldegondestraat. Ik zou niiet weten boe men, uit een oogpunt van verkeer, een beter plan zou kunnen ma ken Het is mogelijk, dat eem ander plan mooier is, en meer voldoet aan esthetische eischen. Als men die meening is toegedaan, dan is het béter, dat men zich daarop nog een poosje bedenkt. Maar in eik geval moe ten ei* dadelijk maatregelen genomen worden om het terrein a-chter hét trottoir te beplan ten anders is da&rvoor de tijd voorbij De heer Salomons. Mijn/heer de voor zitter, de lieer van Duinen sprak er van, dat het gewenscht is don hoek vrii te hou den, om uitzicht te behouden op den draai van den Leusdenschenweg. Dat wordt echter door het plan, dat ik ontworpen heb, verbe terd Hoe verder de ronding naar voren komt, des te boter is hét uitzicht. Men kali dan ieder, dien men zal ontmoeten op den draai, zien aankomen. Ik moet -blijven bij mijn voorstel om de beslissing aan te hou den. Dan zou ik mijn plan met- eene teeke ning willen toelichten. De Voorzatter. Als niemand meer hét woord verlangt, zal ik het voortsel van

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 7