Deventer Koek, Hagelverzekering. METHORST VAN LUTTERVELD, LOHOFF's Ginematograaf komt, 3 BOUWTERREIN te KOOP. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERJENTIEN. A. G. ENGELBERTS en Go. safe-loketten van de aller nieuwste constructie te huur, ge decideerd inhraakvril. Villapark „de Biltsche Duinen". welbespraakte Landbouwers, een Boerenknecht, Kindermeisje of T Meisje, KANARIEVOGELS. Der Tapfere Soldat m Met LISSONE. Vraagt JACOB BUSSINK's WATERSCHOT es C Kassiers en Commissionairs in Effecten. (Commanditaire Venuooten H. OYENS ZONEN, te Amsterdam.) Amersfoort, Baarn, 4 18 Safe Deposit. t Uoorloopig bericht. in de Sociëteit Amicitia te AMERSFOORT. Reuzenprogramma van gekleurde levende Fotografieën, j Praeht-repertoire der nieuwste op namen van den tegenwoordige tijd. W. LGH0FF. Tafel- Dessert- Scheer- Zak- Likdoorn- Fruit- Dolk- Brood- n 0) (fi o 3 Goupon- Knoopgat- Nagel- Borduur- Coupeur- Sigaren- Zak- Barhier- 0) O ff 3 T (0 3 NotenkrakersKurkentrekkersScheerriemen Sleutelringen, en verder alles, wat tot bovenge noemd vak behoort bij: W. F. A. GROENHUIZEN, oorde? leumaai' liet Interu. Bureau schijn toch van plan te pogen de eenheid in de Sederlandsche sociaal-democratie te her stellen. Het bureau der Internationale i, te Brussel gevestigd. ,,Le Peuple", lie Brusselsche partijorgaan, sclmjlt nu in een artikel over het geschil tusschen de Neder landsche sociaal-democraten o. a. „Misschien is cr nog eenige hoop te koes teiën dat in het laatste oogenbhk z.ch een aannemelijke transactie voordoet Wij mee nen te weten, dat het Internationaal Bu reau daartoe een poging zal doen en de puitsche partij zelf zal tusschenbeide ko men. Wij hopen dat ze slagen zullen ra het belang der kamerader, van de „Tribune die zonder kracht zullen blijven als zij ge scheiden zullen zijn van de massa der ge- organiseerde arbeiders, en in 't belang der I partij die in hen van hare meest energieke en mee3t bewuste elementen verliest. 11 Carnaval. Men schrijft uit den Boscb d.d. 23 Febr. De feesten, door de verschillende carna valsclubs in uitzicht gesteld, de door „Oe- I tel donkers" en „Poldergasten" beloofde „sköne" optochten, en waarschijnlijk ook al het bijzonder fraaie weder, hebben dui zenden en duizenden naai- „Oeteldonk" ge lokt. Dat begon Zondag al. Bij treinen en trammen vol kwamen ze binnen, de buiten lui, met welgevulden buidel, om prins Car naval te helpen inhalen en zich tegoed te cloen aan „varkensooren in 't zuur" en j meer dergelijke, voor Meijerij-menschen en andere omwoners van het „Reksam begeerlijke lekkernijen. Was de toevloed van vreemdelingen reeds Zondag groot, Maandag en Dinsdag verdubbelde zich die nog, en het wekte dan ook bij niemand verwondering, dat de prins die bij het uitspreken der „troonrede" nu eenmaal niet gewoon is een blad voor den mond te nemen, daarin niet verzuimde dank te brengen aan hen, die, tegen het carna valsfeest ageerende, bet zulke gewichtige diensten hadden bewezen. En zooals 't gaat met de „troonrede" zoo is 't ook met de „aansproak van den burgervoajer van Oeteldonk". Als „Peer van den Muggen beu vel" zijn aanspraak eindigt met een„Ik haj ut gezeed ge had I" dan lacht een Oeteldonker, dat hem de lever schudt, maar de rest heeft er voor geen vier duiten van. begrepen. De optocht van de „Oeteldonksche Club" die niet minder dan 23 afdeelingen telde, zag er kranig uit; in 't bijzonder mag dat gelden voor de praalwagen, getrokken door zes paarden, waarboven Z. K. H. in een luchtschip zweefde, en die werd gevolgd door hoogstdeszelfs gevolg gezanten van be vriende mogendheden, met zooveel anderen óók tegenwoordig bij de aanbieding van den „Cullinan", gevonden in „Oeteldonksche Moerassen", een geschenk van de Oetel- donkers aan hun vorst, .en op diens verzoek geslepen in den vorm van een selderij knol. -x Een andere carnavalsclub, „de Poldér- jongens", had een kolossale bruilofsstoet in elkaar gezet. „Haanes van den Mulder en Trieneke van Teeuwis den Visscher" werden in een praalwagen, omringd van fa milieleden en gevolgd van een langen stoet Igenoodigden, naar het stadhuis gereden, waar de huwelijksplechtigheid met Polder- ceremonieel werd voltrokken, 't Was een klucht van belang! En onder al die bedrijven door werd er op straat voorstelling op voorstelling ge geven, alles a l'iinproviste, het genre, waar in ieder Oeteldonker mag meedingen naai den „prix d'excellence". Zondag-, Maandag- en ook Dinsdagavond was het balvoor zoover ik heb kunnen tellen, op 37 plaatsenstraat en markt niet meergerekeud. Uit Maastricht schrijft men o.a. De bals, weike in alle lokaliteiten ge houden worden, zijn vol en het wordt geen nacht op straat. Wel mag volgens politie verordening na 11 uur niet meer gezongen worden, maar dat neemt niet weg, dat men midden in den nacht door het gegalm uit den slaap wakker schrikt. Vele carnavals- couranten als: „Het Mooswief",' „De Luistervink", „De Klappende Ekster" en nog andere verschijnen dan en worden gre- tig gekocht. Ze bevatten sommige aardige versjes en^ toespelingen op raadsbesluiten, Statenverkiezingen, keuring der voedings middelen, enz. Nog enkele uren en het rijk van Prins Carnaval is ten einde en de scho len, welke vacantie hebben en de fabrieken, die niet werken, de kantoren, welke geslo ten zijn, zullen weer hun gewone werk zaamheden hervatten en voor een jaar wor den alle pakjes weer netjes opgeborgen. a— Door den directeur-generaal der Staatsspoorwegmaatschappij is eene eervolle vermelding toegekend aan de na te noemen personen 1. F. van der Strate, brugwachter aan de Hegge bij Ommen; 2. A. J. Bruggeman, wisselwachter te Deventer; 3. A, Vos, weg- wachter wachtpost 19 der sectie Esschen Breda, allen wegens betoonde activiteit; 4. H. M. Weijers, machinist tweede klasse te Arnhem; 5. A. J. B. G. van Wagensveld, machinist tweede klasse te Boxtel,; 6. K. H. F. Pat, ondermachinist te Den Haag; 7. H. de Koon, wisselwachter te 's Herto- genbosch, allen wegens betoonde oplettend- j heid8. K. Hoekstra, hoofdoconducteur eerste klasse te Vlissingen9. T. F. Bar- ten, hoofdconducteur tweede klasse te Arn hem10. L. Leeraar, conducteur eerste klas se te Maastricht; 11. J. W. Hendriks, per roncontroleur te Arnhem; 12. M. Kroon, wisselwachter te Arnhem; 13. G. B. Kleu- kers, rangeerder te Simpel veld14. A. Brand, voorman-arbeider te Arnhem15. C. j van Amerongen, poetser te Utrecht Cwp. 16. J. H. Kranenborg, wegwerker ploeg 31 der sectie Zutphen, allen wegens betoonde eerlijkheid. De staking te Enschedé. Uit Enschedé wordt gemeld, dat dn de ge- lhouiden conferentie van een comité uit de fabrikanten-vereeniging en de besturen van Uniitas en De Eendracht door laatstgenoem den de volgende voorstellen werden gedaan 1. de arbeiders teokenen het contract on der voorwaarde, dat de fabriikaoïtenvereeni- ging toezegging doet öfn de grieven te on derzoeken 2. ingeval de arbeiders teekenen, zal dooi de f abri kantenvereenigiing moeten worden toegestaan teneinde een betere oplossing der quaestie mogelijk te maiken de in stelling van ééne commissie, gekozen uit de f abri k an ter. vereeni ging en uit de organi saties in den zin zooals in „Brooklands agreement", zulks in verband met het feit, dot in 1906 de grieven al bij de f abrikan- tenvereenigamg aanhangig zijn gemaakt, welke op dit oogenblik nog op oplossing wachten 3. aan de firma Van Heek en Co. worde in overweging gegeven, om aan haar beiders den vrijen Zaterdagmiddag toe te staan, met het oog op het vroeger toege legde door de firma *Nico ter Kuile en Zo nen, om ook op dien middag stop te zetten, zoodra aan de helft der arbeiders van de aangesloten fabrikanten die vrije nan dag wordt gegevenwat dan het geval zal zijn. Dooi- het comité uit de fabrikantenver- eeniging werd geantwoord op voorstel 1 Die toezegging kan niet worden gedaan, omdat de f abr ik anten v etreemi gin g contract- teekening wil, zonder meer. Op voorstel 2 Het comité heeft geen vrijheid daarover te spreken, doclh kan nu reeds verklaren, dat de meerderheid in de fabrikanten ver een i- ging daar niet op ingaan zal Op voorstel 3 Hierover kan niet worden gesproken, daar dan allicht de kans bestaat, dat de grieven op de conferentie worden bespro ken, waartoe het comité geen vrijheid heeft. Hierop is door de besturen dei- organi saties te kennen gegeven, dat van hun kant geen verzoek om een nadere conferentie zal worden gedaan en dat dit de laatste stap tot toenadering van de zijde der organisaties is geweest G r e n s d e 1 i c t. Zekere G., te Dinxperlo, heeft bij de Nederlandsche auto riteiten een klacht ingediend wegens machts misbruik van een Pruisisch grensbeambte. Deze had hem, toen hij vermoedde, dat hij smokkelde, op Hollandsch grondgebied aan gehouden en met een wapen bedreigd. De Pruisische autoriteiten hebben ook reeds een plaatselijk onderzoek laten instellen, terwijl een fotografische opneming der plaats, waar het feit plaats had, aan de Nederland sche regeering is opgezonden. Een lievezoon. Door de politie te Rotterdam is aangehouden de bootwerker A. v. d. K., die zich zelf aanmeldde wegens brandstichting in de woning van zijn vader te Delft, met wien hij ongenoegen had over de verdeeling van een erfenis. rNoodlottige val. Gisteren nacht had te Breda in de stalhouderij dei- firma Hoppebrouwers een treurig ongeval plaats; toen omstreeks half één een rijtuig besteld werd en de 53-jarige koetsier J. B., die op de eerste verdieping sliep, daartoe gewekt werd, is de man waarschijnlijk door duisternis misleid door een open lichtraam naar beneden gestort, loen het wat lang duurde eer J. B. beneden kwam en men hem nogmaals wilde gaan roepen, vond men hem hevig gewond in de benedengang liggen. Opgenomen, gaf hij nog eenige teekenen van leven, doch overleed spoedig daarop. Doodelijke val. Gisterennacht is de 57-jarige bootwerker A. Blokland te Rotterdam, toen hij werkzaam was op het stoomschip „Otanez", in een 30 voet diepen kolenbunker gevallen, en op de vuurplaat terecht gekomen. Onmiddellijk naar het ziekenhuis ver voerd, is hij kort daarna aan de 'beko men inwendige kwetsuren overleden. School- en Kerknieuws. Prof. m r. R. van. Boneva] Fa-ure. 25 Maart a. s. zal het 50 jaar gele den zijn, dat prof. rar. R, van Boneval Faure het hoogleeraar schap aan de Leideohe universi teit aanvaardde. Voor liet examen van toelating tot de Rijks-kweekschool voor Onderwijzeressen te Apeldoorn hebben zidh 187 oaaid idaten aan ge meld. Het mondeling gedeelte wordt afgenomen te Apeldoorn, en het schriftelijk gedeelte op 4 Maart te Leeuwarden en te Utrecht. In de gisteravond gehouden vergadering van stemgerechtigde leden der Gereformeerde Kerk te 's-Gravenhage is in de vacature-ds. Doorn gekozen ds. J. L. Schouten' te Water graafsmeer, die daaraia door den kerkerand tot predikant is beroepen Te Deventer heeft zich eene commissie ge vormd om hand teekenimgen te verzamelen voor een adres ten behoeve van vrouwenkiesrecht in de Ned. Herv. Kerk, te richten tot de Alge meen© Synode. Over de kwestie tusschen burgemees ter en raai der gemeente Utrecht kan nog het volgende worden gemeld: De burgemeester heeft nadat in de laatst gehouden raadszitting de motie-Mendels, tot splitsing van een tèwetal stemdistricten door den raad met groote meerderheid was aangenomen, in zijn kamer een brief ge schreven aan den voorzitter der diner-com missie, waarvan de inhoud in hoofdzaak hierop neer kwam dat d'e burgemeester, ge zien de houding van den gemeenteraad, wel ke de motie-Mendels aannam, die de burge meester had bestreden, gelet voorts op de houding van den gemeenteraad bij eene vori ge gelegenheid, in een en ander zag een po sitie nemen van den raad tegen zijn per soonlijk optreden. Diensvolgens was het den burgemeester, overigens met eerbiediging van -de persoonlijke inzichten van ieder .raadslid, onmogelijk met den raad in een vriendschappehjken maaltijd aan te zitten. Hij trok derhalve zijn aanvankelijk toegezegd aanvaarden der invitatie terug. Verschillende pogingen, aangewend om den burgemeester op zijn besluit te doen terugkomen, leden schipbreuk. In een geheime spoedvergadering van den raad werd nu het diner afgelast. Driebergen. Alhier is opgericht een nieuwe liberale kiesvereeniging, onder den naam „Driebergen's Belang." H ié 1 v e r is u m. Tot commies-redacteur op de gemeente-secretarie is benoemd de heer mi'. G. F. Evelein, commies ter secretarie te Enschedé. Feestenin zie h t. Door de Ver eeniging „Wilhelmina" te Barneveld is be sloten, kort na de "te verwachten blijde ge beurtenis, een schitterend feest te organisee- ren. De N. R. C. meldt dat de luit-kol. intendant C. M. A. Douglas binnenkort zal overgaan bij den provincialen staf. Een Koninklijk besluit wordt tegemoet gezien, waarbij bepaald wordt, dat het op leidingsjaar voor a. s. militie-officieren voortaan zal loopen van 1 October tot ulti mo September van het volgend jaar en dus niet meer zal verdeeld zijn over twee burgei' studiejaren, doch met de laatste parallel loopen. De opleiding, die dan meer gecentra liseerd plaats heeft, de eerste maal bij het 5e regiment infanterie te Amersfoort zal bestaan in een theoretisch-practischen cursus van 1 October1 Juni, waarna exa men wordt afgenomen, terwijl bij welslagen daarin nog gedurende ongeveer 4 maanden practische 'dienst wordt verricht in enkele nader aan te geven garnizoensplaatsen met goede oefeningsterreinen. Wanneer de adspiranten die zich thans verbonden hebben of nog zullen verbinden, den wensch te kennen geven naar vorenom- schreven (nieuwe) regelen te worden opge leid, zullen zij, na het sluiten der verbinte nis met verlof worden gezonden tot 1 Octo ber a. s. Wenschen ze van bedoelde bepalingen geen gebruik te maken, dan neeft hun opleiding op (den ouden voet en volgens den eerst' vermelden tijd plaats. De bespreking hier onlangs door den luit.- kol. Van Terwisga, namens d'en min. v. oorl., met den commandant van het 5e reg. inf. gehouden, stond met het bovenstaande in verband. Een van de kazernes zal vermoedelijk verbouwd, en, tot logies van de adspiranten worden ingericht. In de gisterenavond gehouden verga dering van de vereeniging van mans-lidmaten „de Ned'. Herv, Kerk", werden de heer en ds. Vunderink, P. Stienstra en A. C. Couvee tot dagelijksch bestuur gekozen. Deze hee- ren zullen der vereeniging zes dubbeltallen aanbieden, waaruit door de vergadering het bestuur tot 9 leden zal worden aangevuld. De statuten werden vastgesteld en door ds. Vunderink werd het onderwerp ingeleid: „De Ned. Herv. kerk en haar karakter". Op boeiende wijze werd' door Spr. geschetst het ontstaan en de ontwikkeling der Her vormde Kerk van 1520 iot heden. De Natio nale Synode van 1618 en 1619de strijd der onderscheidene partijen; de Bataafsche republiekde daad van Koning Willem I in 1816het ontstaan van de Groninger- school onder prof Hofstede de Groot en van de Moderne richting door prof. Schol- ten de afscheiding in 1834 en de doleantie in 1886 werden in herinnering gebracht. Sprekers conclusie was dat de Ned. Herv. kerk nog altijd als d e volkskerk kan en moet worden beschouwd. Te half elf werd de door 100 leden be zochte vergadering met dankzegging geslo ten. Dirk Holkers. f Hoewel geen stadgenoot, was Dirk Holkers, de ijverige, gemoedelijke, joviale en degelijke tooneelspeler, behoorende tot het- gezelschap „De Ned. Tooneelvereeni ging", te Amsterdam, hier toch een zeer goede bekende, vooral van de trouwe be zoekers van de abonnemehts-voorstel]ingen in Amicitia, die hem nog onlangs met veel genoegen zagen optreden als Koos Sluis in Fatsoen". En thans is hij, helaas, voor goed van het tooneel verdwenen. Een kort stondige ziekte maakte een eind aan zijn werkzaam leven, dat nog zoo veel beloofde. Holkers werd slechts 49 jaar. Zijn naam zal door velen in den lande nog lang met eere worden genoemd. - Alle drie de elftallen van Quick moe ten Zondag in 't vuur. 't Eerste ontvangt hier U. D. uit Deventer. Quick II gaat naar B. V. C. in de Bilt, en 't derde naar Kampong III in Utrecht. Stoom vaartberichten Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Het stoomschip Admiral vertrok 20 dezer van Port-Said. Het stoomschip Bürgermeister vertrok 21 dezer van Dar es Salaam. Het stoomschip Eduard Woermann pas seerde 21 .dezer Dover. Het stoomschip Gertrud Woermann arri veerde 21 dezer te Napels. Het .stoomschip Pnnzessin vertrok 22 dezer van Antwerpen. Genoemde schepen zijn alle van de Maatschappij Deutsch Ost Afrika Linie. Het stoomschip Kon. Willem II van de Maatschappij „Nederland" arriveerde 24 dezer te Sabang. Amsterdam. Amersfoort. Dageiyki telefonische verbinding; met de Amsterdamsche Beurs. Pr«curati«houd.r met Algemeene Volraaoht te Amersfoort: J. CATTIE Plantsoen 10. Interc. Telephoon 188. Effecten, Coupons, Incasseeringen. Speculatieve Beurstransactiën a la Hausse en la Baisse. Flnanciëele adviezen en Belegging gegrond op langdurige ervaring. Bewaring en Administratie van Fondsen. Huurprijs f 10.— per Jaar per loket. In bovenstaand nieuw aan le leggen Villapark, onmiddellijk aan het Station de Bilt, 10 min. sporens van Utrecht. Te bevr. bij G. II. VAN DER HAAR, Archi tect „Villa Margaret he" aldaar. Eene groote, sedert jaren bestaande Hagel- Verzekermg-Maatschappij, vraagt sol lede die de Hollandscho en Duitsclio talen machtig zijn en die in de gelegenheid zijn, verzekerin gen aan te brengen. Reflectanten gelieven zich met in do Duit sclio taal eigenhandig geschreven brieven te wenden onder de letters H.C. 111, aan IIAASEN- STEIN VOGLER, Berlin W. 8. Er biedt zich aan tegen Mei goed kunnende melken on met paarden om gaan, v. g. g. v., P. G. Br. aan JAN BOSSCHA, Boerderij Stokhorst, Lonnekor bij Enschede. Er zag zich gaarne geplaatst een net Burger Meisje, P. G., oud 18 jaar, als Tweede- of Binnen meisje, ook wol genegen met kindoron om te gaan. Fr. br. lott. M, Postkantoor Jutphaas. Net burgermeisje biedt zich aan als goed kunnende naaien, mazen en stoppen, P. G. Fr. br. lett. O. 712 aan KRAAL's Boekh. Driebergen. 1. v. Ilooyilonk. Handleiding tot de kennis onzer Kanarievogels on andere ge vederde zangers, verzorging, voortteling, enz., de druk voor f 0.50. 2. v. Mooydonk. Vogels die in Ne derland broedend worden aangetroffen on dooi de wet beschermd worden. 2e druk, voor 0.50. Te bekomen bij D. BOLLE, Ba zaar van Goedkoope "Boeken, to Rotter dam. Franco na ontvangst van Postwissel, waarop melden: Hooydonk 1 oi 2. Schouwburg Utrecht. Montag I Marz 1909. Ensemble Gastsplei des Wiener Operetten-Ensembles, untor peisönlicher loitung des Direktors MIK8A PREGER. Ehrenabend des Frl. GRETE MEIJER, OSCAR STRAUS' Neuester Operetten Schlager. Finmaliger Aufftkhruug Operette in 3 acten von JAOOBSON und BERNAUER. Musik von OSCAR STRAUS. In Scène gesetzt von Direktor MIKSA PRÉGER. Dirigent: P. ENGEL9MA. Im 11® Act. grosser Einzug der siogreiohen bulgarischen Truppen. Aanvang half acht ure. 1 en 22 Maart RomeNapels, Sorrentoenz. 8 Mrt. naar Algiers f 480. 8 Mrt. eq 5 April prachtige rijtuigreis langs de Riviera en N.-Italië. 8 Mrt. reisje naar Parijs f 85. 16 Mrt. Hoogst interessante reis Midden- en Zuid-Spanje. 31 Mrt. 10-daagsch uitstapje Nice on Monte Carlo. 5 April het schoone Spanje en de Baléaren. 13 April naar de parol van het Oosten, Java. Vraag Program 10 ets per stuk, Singel 1515, Amsterdam. Alleonreizonden noemt do proef met onze uitstekende Ilotelcoupons. Voor privéreizen bekwame gidsen beschikbaar. Voor passage- en pleiziervaarten wende men zich ook tot ons. verkrijgbaar by de MUURHUIZEN 15. Telefoon 49. MOLLERUSSTRAAT 18. Telefoon 141. vanaf Zondag 28 Februari tot en met Donderdag 4 Maart, Aanbevelend INSTRUMENTMAKER. LANGESTRAAT 42. Inrichting tot liet Miypen en polijsten van Scharen en Messen.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3