BINNENLAND. Uit den omtrek. rijk-Hongarije verklaart aan Turkije met dat doel reeas terstond zijn vollen en oprechten etoun te willen verleenen. Art. 9 zegt, dat dit protokol zal worden geratificeerd en van kracht zal worden ter stond na de uitwisseling van de ratification, hetgeen geschieden zal te Xonstantinopel uiterlijk binnen twee maanden. Weenen, 26 Febr. Het Freanden- blatt schrijft: De uag van heden zal in de geschiedenis van de monarchie en van het Europeesche oosten aangeteekend worden als een gewich tige dag, als een dag die oude rekeningen vereffende, gevaarlijke misverstanden uit dei weg ruimde en een nieuw tijdperk van vrede eu vriendschap opende tusacneu Oos- tenrijk-llongarije .en Turkije. \vij lieOben tiet gelukkige, resultaat van dezen dag te danken aan liet feit dat, zon der iemand te dreigen, wij ons altijd gehou den hebben aan het programma dat diende als grondslag voor one optreden in Bosnië, een programma waarvan de duidelijke en begrijpelijke lijnen den vrede tot einddoel moesten bobben. De overeenkomst biedt ons en Turkije aanmerkelijke voordeelen aan. De beide par tijen besluiten hunne overleggingen met ge lijke tevredenheid. Van heden al' zijn Tur kije en wij verbonden door de herinnering aan een werk des vredes, dat wij gemeen schappelijk hebben verricht, en aan het goede voorbeeld, dat wij zoo aan Eurpa heb ben gegeven.- Konstan tinopel, 27 Febr. De sjouwers bij den dienst der invoerrechten té Stamboel verklaren den boycot tegen de Oostenrijksch-Hongaarsche goederen voor ge ëindigd. Zij zullen morgen den arbeid her vatten. Perzlfr Tabriz,' 26 Febr. De verliezen bij den aanval van gisteren bedragen aan beide zijden honderden manschappen. De wijk Khiaban wordt heden krachtig beschoten door het gros van de strijdmacht van Ain ed Dauleh. Vercenlgde Staten. Hét- huis van vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten heeft het voorstel om het salaris van den bondspresident te brengen op 100,000 dollar, verworpen. N e w-Y o r k, 2 6 Febr. Taft verklaar de aan Vancleave, den voorzitter van de „National Manufacturers Association", die hem een bezoek bracht, dat hij de herzie- feung van het tarief beschouwde als een eerste vereischte tot verbetering van den be- sta&nden toestand. Hij zfiet vei-langend uit naar 1 Juli, den dag, waarop de te maken veranderingen, van kracht zouden worden. De heer Taft heeft later nog zijn stand punt uiteengezet aan een dagbladschrijver. Hij verklaarde dezen, dat hij geen geringe herziening verlangt. Hij wenscht het tarief zoozeer gewijzigd, dat zijne vaders het niet zouden herkennen. Hij zeide in hoofdzaak, dat het bestaande tarief schadelijk voor het doen van zaken was. Hij was optimistisch wat de vlugheid van werken van het congres betreft in de aanstaande buitengewone zit ting. Allerlei. Brussel, 26 Febr. Gisterennamid dag heeft eene ontploffing plaats gehad in de kruitfabriek te Herenthals; 2 personen werden gedood en 1 doodelijk gewond. Branoaleone, 26 Febr. Heden avond om 6.45 is een sterke aardbeving ge voeld. Schade werd niet aangerioht. Reggio diCftlabria, 26 Febr. Heden avond om 6.45 werd een lichte schok van aardbeving gevoeld. vDe Amerikaansche stoomboot Eva is te Napels aangekomen uit de Vereenigde Staten, met barakken voor de slachtoffers van Calabrië en Sicilië. Het schip is ver der naar Messina gereisd, met den Ameri- kaanschen gezantschaps geattacheerde van Rome aan boord, die de uitdeeling zal lei- deu. De Staaatscourant van Zaterdag 27 Februari bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten op verzoek eervol ontslagen E. Sroyen te Zutphen, bureel-ambtenaar bij den Rijks waterstaat 3e klasse; benoemd tot militie-commissaris in het le mLitie-distriot (Zuid-Holland) de met den rang van generaal-majoor gepensioneerde kolonel-intendant W. N. Rol dan us benoemd tot lid-voorzitter van de com missie van toezicht, bedoeld bij art. 201 der Hooger Onderwijswet mr. «T. C. de Marez Oyena, oud-minister benoemd tot postdirecteur te Zuidihorn J - Stijkel, directeur van hot post- en telegraaf kantoor te Uithuizen tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Neede U. W. Dethmers, post directeur aldaar. vergunning verleend tot het geven, mn mid delbaar en lager onderwy», mits zij overigens aan de daart-oo bij de wet gevorderde vereischten vol doe. aan mej. E. M. A. Moreeu, geboren te Saint-Pierre sur Ortho, im Fwuvkryk benoemd tot opzichter-machinist biï 's Ryks kuatverlichting te IJmuiden, M. J. Bestohnk, thans opzichter hij dne verlichting benoemd tot 2de-hulp monteur (hulponderwij zer), by de opleiding van monteurs by 's Rijks Werf te Amsterdam, de heer J. J. de Wilde, vam 1 April 1907 af tijdelijk met doze betrekking be last; bepaald ia, dat de oommissie voor het afnemen van net eindexamen aan de adelborsten der 2do kksse, lste afdeeEng der oude en der nieuwe op leiding, bij het Koninklijk Instituut voor de ma rine te Willemsoord, in drt jaar zal zyn samen gesteld als volgt lid, tevens voorzitter, de geperus. eoliout-by- ïiacht-titulair A. C. van der Sonde Laooste, voor zitter der oommittdo tot het examineeren van zeeofficieren loden: do kapitein ter zee H. O. WT. Planten; do kapitein-luitenant ter zee E. Coenen de luitenant ter zee der 1ste klaas© J. C. Bente van den Berg. ©n de gepona. luitenant ter zee der late klaas» J Wolter beek Muller, permanent lid der commis sie tot het examineeren van zeeofficieren; adriaeerend lidde kapt. ter zee W. D. H. baron van Asbeck, commandant van. het Ko ninklijk Instit uut voor de marine te WïüemBOord en directeur van het onderwijs aldaar seoretai-isde luitenant tear zee der 2de klasse D. A. van der Laan, uitshiiitend met het secre tariaat belast plaatsvervangende leden: <1© kapitein ter zee W. Naudin ten Caito en de luitenant ter zee der 1st© klasse J. Soutendean op zyn verzoek, met ingang vain 1 Maart a. e., eervol ontslag uit den 7A>edienst verleend, aan den luitenant ter zee der 1ste. klasse A. N. van Santen, en is met dien datum bevorderd tot lui tenant ter zee der 1ste klasse, de luitenant ter zeed©r 2de klasse A. W. Roek©. Hulde aan H. M. d e K o- n i n g i n. Het provinciaal dames-comité in Limburg, ter aanbieding van een (huldeblijk aan H. M. de Koningin bij gelegenheid der heuglijke gebeurtenis, heeft van den parti culieren secretaris van H. M. een schrij ven ontvangen, van 24 dezer, inhoudende, „dat Hare Majesteit de Koningin met groote waardeering heeft vernomen, dat het comité de overblijvende gelden, voor een ge schenk aan Hare Majesteit in Limburg in gezameld, wenscht bestemd te zien als bij drage in de kosten van stichting eener kweekschool voor vroedvrouwen te Maas tricht. Zeer gaarne heeft Hare Majesteit zich met de voorgestelde bestemming dezer gelden vereenigd en met erkentelijkheid wordt dit huldeblijk door Hare Majesteit aanvaard". Overeenkomstig den door de Koningin uitgedrukten wensch, zal het aan H. M. aan .e oieden geschenk bestaan in eene kiok voor de kinderkamer. Landbouwongevallen- w e t. In een te Zuidhorn "Woensdagavond gehouden politieke rede deelde de heer E. M. Feenstra, de voorloopige candidaat in dat kiesdistrict, mede, dat hij uit goede bron had vernomen, dat het voornemen be staat het wetsontwerp landbouwongevallen- wot in te trekken. G e s 1 a c h t-a c c ij n s. Staatscou rant no. 40 bevat de wet van den Hen Fe bruari 1909, tot teruggaaf van geslacht accijns, betaald voor vee, dat afgekeurd of slechts voorwaardelijk goedgekeurd wordt. Hat Nederlandsch eskader in de Wast. De „Amigoe dd Curasao" schrijft: In één maand tij-da zag Curasao 5 groote Nederlandsche oorlogsschepen binnen zijn ihaven. Wij achten dit een gebeurtenis van histo rische beteekenis. Voor landzaat en vreemdeling heeft Ne derland zijn macht ontplooid en zich in volle grootheid getoond als koloniale mogendheid. Aan het dwaze praatje, in Venezuela ver spreid, dat Nederland slechts twee oorlogs schepen bezat, die telkens onder een ande ren naam hier binnenkwamen, zal nu wel voor goed een einde zijn gemaakt. De tal rijke Venezolanen, die hier hun verblijf hou den, hebben zich kunnen overtuigen. Zij hebben 5 booten in één maand tijds kunnen bewonderen. Hoe jammer toch, dat die 5 schepen niet eens te zamen een reisje langs de kust van Venezuela hebben gemaakt. Als de „Heems- kerek" de komst der Utrecht" hier had afgewacht, met een paar weken oponthoud, dan had het geheele eskader de „Heeans- kerek" uitgeleide kunnen doen langs Mara- caïbo, Puerto CabeUo en La Guaira. Dat ^pu indruk gemaakt hebben, een indruk, welke niet licht onderschat moet worden. Ook de „Friesland" is weder vertrokken, zoodat wij nu nog 3 schepen over hebben. De reis om de wereld van het Ame- rikaansch eskader moge reclameachtig schij nen en „humbug" heeten, een weinig meer reclame voor Nederland, zijn vlag en zijn vloot is toch wed gewensoht in de Caraïbi- sohe Zee. Wij hopen, dat onze drie schepen nog eens gezamenlijk uittrekken om zich te vertoonen ter eere van onze vlag en den Nederlandsohen naam. De kapiteins -ter zee Cohen Stuart, commandant van Hr. Ms. uit West-Indië teruggekeerd pantserschip Friesland en Ty- deman, benoemd commandant van het O.-I. erkader, hebben gisteren ter gewone audiën tie hun opwachting gemaakt aan den mi nister van marine. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de ingenieur der marine J. van der Struijf geplaatst te 's Gravenhage en toegevoegd aan den directeur van scheepsbouw, eervol ontheven van zijne tegenwoordige werkzaam heden en overgeplaatst naar 's Rjjkswerf te Amsterdamter zijner vervanging wordt aangewezen de ingenieur der marine C. Penning, geplaatst aan voornoemde werf. De Zeven Provinciën. Hr. Ms. pantserdekschip De Zeven Provinciën nadert op de Rijkswerf de voltooiing, zoo dat men in de eerste helft van Maart de tewaterlating kan tegemoet zien. Onder voorbehoud deelen wij mede, dat de Prins der Nederlanden deze tewaterlating zal be werkstellingen, Hbld. Het Kon. besluit tot aanstelling van reserve-officieren bestemd voor den mili tairen telegraafdienst is o.a. aldus gewij zigd, dat het aantal reserve-officieren, be stemd voor den militairen telegraafdienst in den regel 10 bedraagt en hoogstens bedra gen mag 16. De volgende alphabetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor rechter te 's Hertogenbosch mrs. J. van Binsbergen, J. C. H. Prikken en W. Lunsing Tonckens, allen substituut-griffier, resp. bij de recht bank te Amsterdam, 's Gravenhage en Rot terdam. Bestemd voor rechterlijken bureau- dienst in Ned.-In-dië mr. J. J. W. Eebhout. Voor den aanvang van 's Hoogen Raads gewone zitting, herdacht de presi dent, mr. Eyssell, kortelijk 's Raads mede lid j'hr. mr. 8. M. 8. <le Ranitz, Donderdag overleden. Mr. Eyssel noemde den overle dene een trouwen medewerker, want met inspanning van alle krachten was De Ra nitz tot voor drie weken nog op zijne post en stelde een hoog besef van plicht te weer tegen velerlei dat zijn gestel teisterde. In 's Raads herinnering zal hij blijven leven als de verpersoonlijking van een humanon, kun- digen, grondig onderzoekenden, met nauwe consciëntie richtenden magistraat. Bij de woorden van den president sloten zich aan namens 's Raads parket de advo caat-generaal jhr. Rethaan Macaré en na mens de balie mr. M. de Pinto in het bren gen van hulde aan de nagedachtenis van den overledene. Te 's Gravenhage overleed Donderdag op 59-jarigen leeftijd mr. Th. A. Sannes, raadsheer in het gerechtshof alhier, vroeger president van de rechtbank te Alkmaar. Vóór zijn optreden in de rechterlijke macht te Alkmaar oefende hij de rechtspraktijk te Rotterdam uit. Maandag a.s. zal zijn stof felijk overschot op Oud-Eik-en-Duinen wor den ter aarde besteld. H. 't Hooft, f Gisterennacht is te Rotterdam overleden de heer H. 't Hooft notaris en tevens bewaarder van dé nota- rieele archieven te Rotterdam. De afdeeling Arnhem van de Vereeni- ging tot het opvoeden, onderwijzen en ver zorgen van zwakzinnige kinderen (voorzitter de heer Van Ren esse te Arnhem) zal den honderdsten geboortedag "an den dichter Jan Pieter Heye op de volgende wijze herdenken Het comité, gevormd met het doel der herdenking, bestaande uit mej. Jochim, dr. Bader, mevr. Van Thienen en de heeren Wisboom, majoor Land, dr. Lans en de heer Van Woerkom, oordeelde terecht, dat er voornamelijk door kinderen gezongen moet worden. Er zal door 24U kinderen van open bare en bijzondere scholen in de concertzaal van Musis Sacrum een vijftal van Heye's meest popularie liederen worden gezongen. De zangvereeniging „J. 8. Bach" zal ten gehoore brengen „Trouw ballade door Ver hulst, en „Lentelied" door dr. E. D. Pyzel op muziek gebracht. Voorts zal een jeugdige zangeres, Maria Bies uit Haarlem, een vier tal liederen van Hoye op tekst vertolken. Voor de schoolkinderen zal de dag, als zeker overal elders in het land, een feestdag zijn. Des middags zal den heer JE. van Re- nesse, districtsschoolopziener en voorzitter der Heyestichting een levensgroot olieverf portret van den dichter, geschilderd door de portretschilderes Mary Herrmann te Arnhem, door de kunstenares worden aangeboden. Maskerade te Groningen. Naar men verneemt, zal door de studenten- commissie voor de lustrumfeesten te Gro ningen een prijsvraag worden uitgeschreven voor het maken van een reclameplaat voor de maskerade, die in de week van 28 Juni tot 3 Juli, zal worden gehouden, in welke week ook het nieuwe academiegebouw zal worden ingewijd. De commissie heeft zich daartoe in verbinding gesteld met den direc teur van de Koninklijke Academie van Beel dende Kunsten te Amsterdam, den heer Derkinderen. Het aantal deelnemers aan de maskerade zal 100 personen bedragen. Reeds hebben 50 studenten hun medewerking toegezegd. De maskerade stelt voor den intocht van Willem Karei Hendrik Frlso te Groningen. De hoofdpersoon zal zijn de zoon van onzen burgemeester, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. De muziek van de huzaren te Deventer is geëngageerd voor den optocht. Naar verluidt, zullen enkele ingezetenen den gevel hunner huizen inrichten in over eenstemming met den stijl van den tijd, waarin deze intocht heeft plaats gehad. Drankbestrijding. Op He melvaartsdag belegt de Zuid-Hollandsche Propaganda Commissie der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhou dende Dranken een openluchtmeeting te Rot terdam. De .23 provinciale afdeelingen der Ned. Ver. organiseeren er tochten per spoor of per boot heen. De onderwerpen, welke behandeld zullen worden, zijn: „Waarom geheelonthouding?", „De Vrouw en de Al cohol", „Vakorganisatie en G. O." en „Plichten der leden tegenover de Ned. Ver." Tot deelneming zullen worden uitgenoodigd de zuster- en vakvereenigingen in de pro vincie. Een nieuw soort veilig heidssignaal. Vanwege de Staats spoor zal op de lijn GoudaRotterdam een proef genomen worden met een nieuw soort veiligheidssignalen, waarbij de bestuurder van de locomotief hoorbaar (door een fluit signaal, en hoor- en zichtbaar door een toe stel op de locomotief) gewaarschuwd wordt, wanneer hij gevaar zou loopen door te rijden, wanneer een signaal op onveilig staat. Mocht deze proef goed uitvallen, dan zou de maatschappij de veiligheidstoestellen langs al haar lijnen op alle gevaarlijke pun ten brengen. De uitvinding is van een En- gelschman en in Engeland gepatenteerd, al eenige jaren oud. Elk toestel kost f 500 eu er zullen minstens 300 van die toestellen noodig zijn. In volle onbekendheid met deze uitvin ding heeft echter een Nederlander een toe stel uitgevonden, dat tengevolge van zijn eenvoudiger constructie, grooter zekerheid aanbiedt, meldt de „Arnh. Ct.", en door de eenvoudiger samenstelling kan het voor min der dan een tiende van den prijs van het Engelsche geleverd worden. Zomerdienst H. IJ. 8. M. De Minister van Waterstaat brengt ter ken nis ten vervolge op de inededeeling, voorko mende in de Staatscourant van 20 Februari, betreffende de dienstregeling van de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen, respectievelijk de Nederlandsche Cen traal Spoorwegmaatschappij, dat bij de boek handelaren firma Gebrs. Van Cleef te 's Gra^ venhage tot een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar is gesteld het ontwerp voor de zomerdienstregeling 1909, aangeboden door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschap pij, tegen betaling van 0.22A per exem plaar en van eventueele portokosten. Voorts wordt een exemplaar van dat ont werp ter kennisneming door belanghebbenden nedergelegd op de griffiën der onderscheiden provinciën en ter secretarie van verschillen de gemeenten. Eventueele opmerkingen betreffende dat dienstregelingsontwerp moeten, ten einde vóór de vaststelling van de dienstregeling in o\erweging te kunnen wordep genomen. rechtstreeks ingezonden worden vóór of op 5 Maart aan het departement van Water staat. St.-Ct. Radiotelegrafie. In de wachtkamers tier telegraaf- en der post- en telegraafkan toren worden op meiaal gedruk te kennisgevingen uitgehangen, woai'bij de aandacht wordt gevestigd op de gelegenheid tot wisseling van telegrammen langs radio- telegrafiscbesn weg met personen aan boord van schepen op zee. De nieuwe booten van de „Z Beland." De eerste der drie nieuwe mailbooten, in aanbouw voor de maatschappij „Zeeland", zal reeds op het laatst van September of begin van October worden afgeleverd. Verbetering van derivier d e W a a 1. De Vereeniging van Nederland sche Boksteenfabi-ikanten, te Arnhem, heeft een verzoekschrift aan de Tweede Kamer ge richt naar aanleiding van het ontwerp van wet tot verhooging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1908, ten behoeve der verdere verbetering van de rivier de Waal. Deze rivierverbetering, zoo betoogen adr. o. a., is gebaseerd op den aanleg van krib ben, waarvan het gevolg een totale verzan ding tusschen de kribben zal zijn, welke echter eene behoorlijke verscheping van het product der langs de \Vaal gelegen steenfa brieken of den aanvoer van de noodige brand stoffen onmogelijk zal maken en daardoor de baksteenindustrie aldaar te gronde zal richten Daarom verzoekt adr. het ontwerp niet aan te nemen, althans niet, dan nadat daar in zoodanige wijzigingen zijn aangebracht, dat geen nieuwe grondknbben ter plaatse eener steenfabriek zullen worden aangelegd en de bestaande kribben aldaar niet anders zullen worden verlengd, dan op de tegen woordige hoogte. De Wester kerk te Amster dam. In de Westerkerk te Amsterdam ver toonden een paar pilaren aan de zijde van de zware fundamenten van den toren afwij king, terwijl ook aan de muren daar ter plaatse scheuring is waar te nemen. Onmid dellijk is op last van de commissie van toe zicht op de kerkgebouwen der Ned. Herv. Gemeente een onderzoek gelast, zijn de pila ren omsteigerd en worden de muren in ob servatie gehouden. Gisteren werd door deskundigen een on derzoek naar de oorzaak der afwijkingen in gesteld. Zij achtten verankering noodig, in afwacnth'g van een nader rapport. Een verborgen schat. Men meldt uit Almelo Dezer dagen werd alhier een oud huis af gebroken. De afbraak werd publiek ver kocht. Een zekere B. alhier werd daardoor eigenaar van eenige zware balken. B. ver kocht op zijn beurt een paar dezer balken aan een ingezetene van een naburig dorp. Laatstgenoemde vond bij het doorzagen van een balk een looden kistje, dat in dezen balk verborgen was. Dit kistje moet documenten uit de 14e eeuw bevatten, die veel waarde bezitten. In weerwil der herhaalde verzoe ken van den verkooper, wil de kooper de gewichtige stukken niet afstaan, aangezien hij de balken „met alle lusten en lasten, zoowel heerschende als lijdende", heeft ge kocht. Reeds moet advies van een paar rechts kundigen gevraagd zijn. Een proces zal dus wel niet uitblijven. Notariaat. Naar aanleiding van ihaar bericht omtrent de verhooging van het tarief der Amsierdamsoho notarissen, voor zoover de veiling-kosten betreft met 1 pet., kan de N. C. nog mededeelen, dat de op brengst dezer veéhooging, neerkomende op verdubbeling hunner revenuen, door de no tarissen is bestemd om onderling te worden verdeeld De helft van hetgeen door de notarissen als salaris bij veilingen van vaste goederen wordt genoten zal worden gestort in een fonds, dat door alle notarissen, ongeveer 70 in getal, gelijkelijk zal worden gedeeld. Vermoedelijk zal de bedoeling zijn, nota rissen, wier praktijk althans voor zoover den verkoop in publieke veiling aangaat, niet zeer uitgebreid is, tegemoet te komen, en (hen te weerhouden van middelen om de cliënten, en meer speciaal de makelaars, tot zich te trekken welke geacht kunnen wor den beneden de waardigheid van het ambt te zijn. Een merkwaardige kip en een merkwaardig ei. Te Eppen- huizen lei een kip een ei van 31 centi meter. De schaal ontbreekt, doch het vlies is buitengewoon stevig en ziet er uit als een wit zakje, dat gedeeltelijk met dooier en eiwit gevuld is. Het is reeds de tweede maal, dat diezelfde kip op deze wijze haal bij zonder e gaven ten toon spreidt. De brand te Leiden. Om trent de gevolgen van den grooten brand van Donderdagavond wordt namens de firma Clos en Leembruggen medegedeeld, dat maatregelen zullen worden getroffen dat de zaken in de twee andere fabrieken van de firma zullen worden voortgezet en het per soneel der verbrande daarin zal worden on dergebracht, zoodat er geen buitengewone maatregelen van buiten uit- zullen behoeven te worden genomen en geen werkloosheid het gevolg zal zijn. De schade wordt door de firma op 3 a 4 ton geschat. Het arbeidscontract. Op de Doetinchemsche ijzergieterij hebben 29 werklieden het werk gestaakt. Zij weigerden het contract te teekenen, omdat een week loon als staangeld werd geëischt. Politie bewaakt de fabriek ook gedurende den nacht. De staking te Enschedé. Uit Enschedé meldt men Het hoofddoel der telkens gehouden sa menkomsten van do besturen der Textiel- bonden, der fabriekscommissie en der ongeor ganiseerde stakers is tot eenstemmigheid te komen, 'wat betreft den steun aan de niet georganiseerde stakers der firma Nico ter Kuile. Voor dezen laatsten is ongeveer f 1000 noo dig per week. De som der collecten aan de fabrieken en die op de lijsten bij de burgerij bedragen ruim ongeveer f 700. Het bestuur van de Eendracht, tot heden het ontbrekende hebbende aangevuld tot het benoodigde be drag, oischte thans dat Unitas dit ook ten deele doet... en Unitas blijft pal staan bij haar weigering. Het is derhalve ver van pais en vree in de gemoederen. Alles geschiedt, in dé grootste orde. Cassatie. In de zaak van dén par ticulier-detective A 8., door het gerechts hof te 's Gravenhage veroordeeld wegens het doen van eene belofte aan een ambtenaar met bet oogmerk om hem te bewegen in zijne bediening in strijd met zijn plicht iets te doen, is heden cassatie aangeteekend. Persdelict. Namens den direc teur van het Rotterdamsch Nieuwsblad, die ter zake beleediging van mr. A. Slob is ver oordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf of f 150 te betalen aan de beleedigde partij, is door diens raadsman ter griffie van de rechtbank te Rotterdam hooger beroep aangeteekend. Ook het O. M„ dat 14 dagen gevangenis straf geëischt had, heeft hooger beroep aan geteekend. Diefstal van f 500 0. Voor het gerechtshof te Arnhem is met gesloten deuren behandeld de zaak der buffetjuffr. J. v. W., beschuldigd van het stelen van een geldkistje, inhoudende ongeveer f 5000, uit het buffet van het Centraalge- bouw, ten nadeele van den pachter, den heer V. Als deskundige werd op verzoek van den verdediger gehoord dr. J. L. Dob- berle, zenuwarts te Arnhem, die een onder zoek naar haar geestestoestand had inge steld. De advocaat-generaal mr. Van Lulofs Umbgrove requireerde bevestiging van het vonnis der rechtbank, waarbij zij tot 9 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Mr. 11. J. de Visser, als haar verdediger optredende, pleitte vrijspraak, subs, wegens verzachtonde omstandigheden tot verminde ring van straf. Uitspraak 11 Maart. Hazardspel. De Haagsche rechtbank deed uitspraak in de zaak van 8. Brandon, W. E. Content en A. Elens, zich noemende bestuursleden van de Zuidhol- landsche Heerensocieteit. Bekl. werden vrijgesproken van het primair ten laste ge legde Het deelnemen aan een bij de wet verboden vereeniging. Ten opzichte van het subsidiair ten laste gelegde het houden van een voor het publiek toegankelijk huis van hazardspel, verklaarde de rechtbank zich on bevoegd met verwijzing der zaak naar den kantonrechter. Voor de Haagsche rechtbank werd Donderdag behandeld de izaak van eenige pseudo-bestuurders van eep doisgen„Cluib Hippique" en z.g. sociëteit waar een ieder gemakkelijk werd toegelaten en waar een „jeu de petits chevaux" werd gespeeld. Daarbij was 't mogë.qK te knoeien door het verdraaien van een schroef, waardoor men eenzelfde nummer van de 10 maal, zeven maal kon laten uitkomen. De beide leden der vereeniging, die te recht stonden, schuldiger achtend dan de drie „bestuursleden", die eigenlijk onder geschikten waren, vorderde het O. M. tegen de twee leden ieder 4 maanden en tegen de drie bestuursleden ieder één maand ge vangenisstraf, met vernietiging van de over tuigingsstukken. Uitspraak Maandag 1 Maart. Bookmakerskantoren. Donderdag is voor het Criminal Court te Londen de zaak geëindigd tegen J. Stoddaert en C. Catling, eigenaren van een vroeger te Middelburg bestaan hebbende Engelsch book makerskantoor, beklaagd van het zich weder rechtelijk toeëigenen van aan anderen be hoor ende gelden van gewonnen prijzen. Stoddaert werd veroordeeld tot 18 maan den gevangenisstraf en het betalen van kos ten, terwijl Catling werd ontslagen van rechtsvervolging. Te Vlissingen is een nieuw Engelsch bookmakerskantoor geopend. De moordaanslag te Am sterdam. De toestand van Betsy Lint, het slachtoffer van den moordaanslag op den Dam te Amsterdam, is nog zeer hachelijk. Zij ademt kunstmatig en met moeite kan zij eenige klanken uiten. De inbraak te Wagenin- g e n. De recherche te Amsterdam heeft in hechtenis genomen de beide jongelieden uit Wageningen, die daar inbraak pleegden ten huize van de moeder van V. d. L. Gisteren zijn zij naar Wageningen gebracht, ze heb ben bekend. Brand. De stoorabierbrouwerij van den heer J. Hobus, te Nederweert, werd Woensdag grootendeels door brand vernield. De inventaris ging grootendeels verloren, evenals de groote voorraden gerst en mout. De schade is aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Oorzaak onbekend. Dr. A. Pit. vDe Senaat der Utrechtsche Hooge- school heeft den heer A. Pit het doc toraat ihonoris oausa in de Nederland sche letteren aangeboden. Het spreekt van zelf, aldus lezen we in het Han delsblad, dat dit zou geweest zijn het doctoraat in de kunstgeschiedenis, wanneer de wet op het hooger onderwijs, die wel onderwijs in de kunstgeschiedenis aan onze hoogescholen voorschrijft, maar een docto raat in dat vak erkende. De Utrechtsche Seneat heeft nu, om Pit's groote kennis der kunstgeschiedenis te huldigen, hetzelf de middel aangegrepen, dat de Amsterdam- sche in het Rembrandtjaar gebruikte om Bredius, Hofstede de Groot en Jan Veth te eeren wegens hun kennis' van Rem brandt's kunst. En deze hulde is niet minder verdiend dan gene was. Dat bewijzen de geschriften van den heer Pit, dat bewijst misschien

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2