BINNENLAND. Vrijdag on der toekende overeenkomst uit drukkelijk heeft bevestigd, <iat zij tot Oos- tenrijk-üongarije behooren, zal ook Oosten rijk ter nauwernood gezind zijn met de Ser- ven over economische vragen te onderhande len. Voorbande is in ieder geval door de principieele toeetemming van Rusland een groote vooruitgang verkregen, en men zal de Servische oorlogsbedreigingen met nog grooter kalmte kunnen aanzien. Rome 28 Febr. Volgens de Cor- riere delle Puglie, een te Bari verschijnend o.ad, bereidt Montonegro zich voor op den oorlog. 10,000 man zijn te Prestan bijeen getrokken. Vorst Nicolaas heeft de kanton- nomenten bezocht en de soldaten aangespoord te strijden voor de Servische zaak, die, zoo als hij zeide, door Rusland zal worden ge steund. lederen dag komen ministers te Prestan, \va«r zij oorlogszuchtige redevoeringen tegen Oc stenrijk houden. W e e n e n, 2 7 Febr. Oe Turksche minister van buitenlandache zaken Rifaat Pacha heeft hedenmiddag den minister van buitonlandscho zaken oaron Aerenthal een bezoek gebracht en daarna bij dezen gedejeu neerd met de gezanten van Turkije, inge land en Italië en den rijksminister van finan ciën baron Bnrian. Weenen, 28 Febr. De Noue Freie Pree se bevat een interview van den minister van buitenlandsche zaken Rifaat Pacha. De minister wonschte zich er geluk mee, dat de overeenkomst tusschen Oostenrijk en Turkije is tot stand gekomen. Hij drukte de over tuiging uit, dat de innige en vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Oostenrijk en Turkije in de toekomst zullen voortduron. Over de Turksch-Bulgaarsche betrekkingen verklaarde de minister geen preciese mede deel ii. gen te kunnen doen, maar hij voegde er bij, dat het zeker is, dat eene oplossing in voorbereiding is. Deze op'ossing zou ziju een compromis tusschen het Russische voor- sel en het Turksche tegenvoorstel. Sprekende over den toestand zeide do mi nister, dat er gedurende eenige dagen som bere wolken waren, maar op dit oogenblik is de toestand opgeklaardnij ziet den hori zont helder. Uit Konstantinopel wordt aan de Vossi- sche Ztg. bericht: De Turken hebben woord gehouden en aan den boycot een einde ge maakt. Hier gevestigde handelshuizen heb ben terstond per telegraaf opdracht naar Oostenrijk gegeven om de tot dusver achter gehouden goederen af te zenden. Algemeen is men zeer verheugd, dat de boycot geëin digd is. Het verdient de aandacht, dat de per5 sedert een'gen tijd de ophitsende arti kelen tegen Oostenrijk heeft gestaakt en de Oostenrijksch-Turksche betrekkingen be handelt op eene wijze, die doet verwachten, dat de ontstemming spoediger een einde zal nemen dan men in den 'ijd der opgewonden stemming van de gemoederen mocht ver wachten. D' Taniri bericht, dat de Porte het pro tocol met eene toelichting uiterlijk Dinsdag ter goedkeuring aan de Kamer zal over leggen. De Porte onderhandelt thans over het doo* Engeland gedane voorstel van eene financieele schikking. Mochten de onder handelingen voor goed mislukken, dan zou mor zich in denzelfden toestand bevinden als voor de indiening van de Russische voorstellen en er zouden dan weer directe overleggingen tusschen Turkije en Bulga rije moeten plaats hebben. Sofia,2 7 Febr Het bericht, dat er overeenstemming verkregen is tusschen Tur kije en Bulgarije op den grondslag der be tiding van een bedrag van 125 millioen, ver dient des te minder geloof, omdat in den laatsten tijd geen enkele rechtstreeksche on derhandeling heeft plaats gehad. Turkije* Volgens de Tamin bedraagt het totale tekirt op de begrooting niet meer dan een millioen Turksche ponden. De begrooting zal in volgende week bij de Kamer wor den ingediend. Konstantinopel, 27 Febr. De Kamer heeft de verklaringen van de re geering betreffende de overeenkomst over den Bagdad-spoorweg goedgekeurd. Konstantinopel 27 Febr. Alle sjouwers in Konsta» tinopel hebben he den het werk hervat. l>aarentegen deden de lichterschippers dat met en weorhielden de schuitenvoerders, die bereid waren den arbeid te hervatten, dat voornemen uit. te voeren. Griekenland. Athene, 27 Febr. Talogheropoulo, benoemd tot minister van financiën, ter ver vanging van Gounaris, die afgetreden is, heeft hedenavond den eed afgelegd. Marokko. Tanger, 28 Febr. Het maghzen heeft Raisuli benoemd tot gouverneur van de provincie Djebala. Perzië- T&bris, 28 Febr. Het bombarde ment van gisteren, dat tot den avond duur de, vernielde de door de revolutionairen op gerichte barricades geheel. Heden heerscht rast. Konstantinopel, 27 Febr. De Perzische gezant heeft een schrijven ont vangen van den andjuman te Saadet, in houdende eene weigering om besprekingen te houden onder verklaring, dat de sjah rechtstreeks met de revolutionnairen moet onderhandelen. Vereenigde Staten. Washington, 28 Febr. De com missie uit het huis en den senaat heeft het vroeger aangenomen amendement op de vlootwet teruggenomen. President Roose velt had zich tegen dat amendement verzet op grond dat eene splitsing van de linie schepen de gevechtswaardo zeer verminde ren, zooalrf door de ondervinding van den Russisch-Japanschea oorlog is aangotoond. Zuid-Afrika. Pretoria, 28 Febr. Minister Smuts heeft verklaard, dat staal van de beste kwaliteit is vervaardigd uit het in de buurt gewonnen ijzererts. De regeering doet stappen tot voorbereiding der vestiging van induetrieele inrichtingen. Allerlei. vAan de universiteit to Tokio is een nieuw chemisch element ontdekt. Het komt voor in sommige, tamelijk zeldzame mine ralen. Daaruit kunnen kleine gele of roode kristalletjes worden afgezonderd, die hard zijn (zij krassen glas) en bestaan uit een dubbel-silicaat van zirkoon en het nieuwe element. De ontdekker heeft het Nipporium (Nippon Japan) genoemd. Het atoom- gewicht is voorloopig bepaald op 100. In Loth ar Meyer's tabel van 't periodieke stel sel der scheikundige elementen was een hiaat, waarin een element van 't atoomge wicht 99 goed zou passen. Indien het Nip porium het bewuste ontbrekende element is, moet het hooren tot de chloor-groep. Londen, 27 Febr. In eene verga dering van werklieden in het scheepsbouw bedrijf te Newcastle, is de schikking aange nomen, die voorloopig verkregen was in eene bijeenkomst van den bond van scheepsbou wers en gemachtigden van de werklieden tot voorkoming van het staken van den ar beid bij het uitbreken van geschillen. Messina, 27 Febr. Het vaartuig „Stafetta" van den hydrographischen dienst heeft de peilingen in de Straat van Messina en de havens van Messina en Reggio ten einde gebracht en geconstateerd, dat de zee bodem in de straat en de haven en het pro fiel der kusten geen verandering hebben on dergaan. N e w-Y ork, 27 Febr. Uit Havana wordt berichtDe seismograaf wees giste renmorgen om 11.21 eene storing aan, die bij tusschenpoozen gedurende 40 minuten voortduurde. De golvingen liepen van O.N. O. tot W.Z.W.zij waren blijkbaar 1700 mijlen verwijderd. Palmi, 27 Febr. Heden morgen om 1.50 werd een sterke golvende schok ge voeld, die door twee andere, eveneens sterke schokken, gevolgd werd. De ontstelde be volking verliet hare woningen. Er zijn geen slachtoffers, ofschoon eenige muren instort ten. vTe Cannes, Nice, enz., heeft het he vig gesneeuwd. In sommige wijken ligt de sneeuw 5 centimeters dik. Sinds 15 jaar heeft men daar niet zoo een sneeuwval be leefd. In den omtrek van Verona en Brescia in Italië is buitengewoon veel sneeuw geval len. Het spoorwegverkeer ondervindt er vertraging. De Staatscourant van Zondag 28 Februari en Maandag 1 Maart, bevat o. m. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen H. M. Kuij- per, als directeur der strafgevangenis te Rotterdam herplaatst in actieven dienst en benoemd tot consul-generaal te Hongkong J. H. de Reus, consul-generaal op non-activiteit; benoemd tot consul-generaal te Bayrouth A. Hotz, koopman te 's Giavenhage benoemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau L. B. Weiter, expediteur bij de algemeene secretarie in Ned.-Indië. De blijde verwachting. Door de Koningin is bepaald, dat in alle vestingen en garnizoensplaatsen, waar artil lerie is gevestigd, alsmede aan boord van H/. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog, een eskader uitmakend^, bij de geboorte van een Koninklijken Prins 101 kanonschoten en van een Koninklijke Prinses 51 zullen worden gelostvoorts zal tevens op dien dag groote parade worden gehouden. H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens met de Prinses van Erbach Dinsdag middag ten 4 uur bij te wonen de voor dracht door dr. Martin, ter gelegenheid van de tentoonstelling van <~ude kunst in het archiefgebouw op het Plein te 's Gravenhage te houden. Z. K. II. de Prins woonde heden middag te 2 uur de opening bij van de ten toonstelling van oude kunst en kunstnijver heid ten bate der werkloozen in het voor malige rijks archiefgebouw op het Plein te 's Gravenhage. Het XII® wapenfeest van den Koninklijken Officiers- Schermbond. Men meldt uit 's Gra venhage, d.d. 27 Februari: Heden middag te twee uur vingen de schermwedstrijdcn ter gelegenheid van het 12e wapenfeest van den K. O. 8. aan in de zalen der voormalige geschutgieterij. Er werd begonnen met den kampioenwed strijd op den degen. Voor dezen kamp was als eenigo prijs beschikbaar gesteld een zil veren beker, den Bond aangeboden door de Zweedsch^ officieren, die hebben deelgeno men ar.n het 10e wapenfeest. Deze beker gaat in eigendom over aan den officier, die hem drie achtereenvolgende malen, dan wel viermaal in 't geheel heeft gewonnen. In 1908 was de le luitenant A. E. W. de Jong van het le regiment vesting-artillerie te Utrecht kampioen. Op het appèl verschenen de heeren M. J. van Löben Bels, F. J. Backer, G. A. Wigeri van Edema, H. de Jongh, J. Vis ser, G. van Rossem, G. K. Müller, J. C. Rijk, A. P. Wirix, W. P. Hubert van Blijenburgh en A. E. W. de Jong. Ei werd geschermd in twee poules, waar uit drie schermers van elke poule over kon den gaan in de beslissingsronde. Om hier toe te geraken moest in een der poules over- geschermd worden door de heeren H. de Jongh, G. van Rossem en J. C. Rijk. Eerst genoemde trad hieruit als overwinnaar te voorschijn en kwam dus met de heeren Van Löben Seis, Backer, Müller, Wirif»en Hu- bert va» Blijenburg in de finale. De heer W. P. van Blijenburg heeft het kampioenschap met alle partijen gewonnen. Begrafenis jhrmrS. M. S. de R a n i t z. De ter aardebestelling van het stoffelijke overschot van den overleden raadsheer in den Hoogen Raad, jhr. nu-. S. M. S. De Ranitz, werd bijgewoond door den minister van justitie, en vele rechterlijke ambtenaren, zoowel van den H^oogen Raad als van andere rechtscolleges en vele leden der balie. De boden van het hoogste rechts college droegen de slippen van het lijkkleed. President Eijssell wijdde eenige zeer gevoe lige woorden aan de hoogvereerde nagedach tenis van den man, die, gebukt onder zwaar lichamelijk leed, nochtans tot den einde toe, tot hij niet meer kon, zijn plicht had gedaan me4 gewetensnauwgozetheid, met onblusch- baren ijver en groote bekwaamheid. jhr mr. H. Do Ranitz, oudste zoon van den ontslapene, dankte voor de eer, zijn vader bewezen door hen, die dezen tot steun zijn geweest in zijn niet gemakkelijk leven. Begrafenis D. Holkers. In greoten eenvoud, zóó als de overledene dat zelve gewenscht had, is Zaterdagmiddag het stoffelijke overschot van Dirk Holkers op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam ter aarde besteld. Op liet kerkhof werd de stoet opgewacht door de directie en al de sociétaires van de Nederlandsche Tooneel-vereeniging en vele vrienden en kennissen van Holkers, die hem de laatste eer wilden bewijzen. In den open grafkuil wierpen de leden van de Tooneelvereenaging bloemen en palm takken, als een laatste hulde aan hun trou wen kameraad. Een van de familieleden dankte de aan wezigen voor hun tegenwoordigheid. De Liberale Unie hield Zaterdag een bui tengewone algemeene vergadering te Am sterdam, in het lokaal Eensgezindheid". De vergadering werd gepresideerd door mr. H. Goeman Borgesius, die de talrijke aanwezigen het welkom toeroepende, talrijker dan misschien in eenige vorige ver gadering, wees op het gewichtige van deze vergadering, die niet was bijeengeroepen om een beslissing te vragen over beginselen of belangrijke politieke hervormingen. Dat is niet noodxg. De meening van de Unie is vol doende bekend. Zij heeft ook omtrent het kiesrecht ten vorige jare kleur bekend. Het gaat tlhans alleen om het voorstellen van een strijd-program, een verkiezingscry. De opmerking was gemaakt, dat dit beter zou kunnen geschieden in een huishoude lijke vergadering. Het hoofdbestuur vreest echter openbaarheid te minder, omdat het overtuigd is dat op een dag als heden, kleine verschillen niet op den voorgrond zullen worden gebracht. Met den wensch dat deze vergadering zou getuigen van de grootst mogelijke eenstem migheid in de Unie, verklaarde de voorzit ter de vergadering geopend. Aan de orde kwam het bestuursvoorstel ,,De Liberale Unie besluit haar hervor- mingsprograan te herzien en draagt de voor bereiding daarvan op aan een commissie van 7 leden, waarvan uit en door het hoofdbe stuur 3, voor de alg. vergadering 4 leden 2ullen worden benoemd. Bij de a. s. Juni-verkiezingen zal de Libe rale Unie voor alles krachtig propaganda maken voor algemeen kiesrecht, na vooraf gaande grondwetsherziening en voor sociale hervormingen om tegemoet te komen in den nood van die medeburgers wie het niet gelukt is als zij oud geworden zijn in eigen levensonderhoud te voorzien." De voorzitter deelde mede, dat het hoofd bestuur aan het voorstel wenscht toe te voegen, dat de commissie met haar rapport zoo spoedig gereed zal zijn, dat het in de vergadering van 1910 kan worden behan deld. In verband met amendementen om de commissie een bepaald mandaat te geven op eenig punt, gaf het hoofdbestuur in over weging dit niet te doen. De commissie moet geheel vrij zijn. Haarlem (de heer Kleinberg) zeide zich hiermede te kunnen vereenigen. Haarlem had een amendement in dien geest voorge steld en zulks, naar de afgevaardigde mede deelde, met het oog op de legerkwestie. De afd. wilde haar amendement doen verval len, mits een militaire specialiteit in de com missie werd gekozen. Haarlem beval aan den heer Schönstedt, kapt.Den Haag den heer Thomson, kapt., lid der Tweede Kamer; Gouda mr. Schim van der Loeff, advocaat; Loosduinen den heer J. H. Coert, onderwijzer; Rotterdam den heer J. Lasonder, hoofd eener openbare school, en Zaandam generaal Staal, oud minister. Het hoofdbestuur gaf bovendien op de vol gende namen voor de groslijst: mr. Van Thienen te Zaandam, lid Gedep. Staten; mr. R. J. Patijn te Den Haag; dr. Koch te Kampen en den heer Kettlitz (lid van den gemeenteraad) te Utrecht. Amendementen waren ingedienddoor Kampen, dat wenscht krachtige verdediging der vrijzinnige beginselen tegen clericalisme en sociaal-democratie; door Haarlem, dat verlangt propageering voor spoedige oplos sing van het ZuiderzeevraagstukZaandam, dat wil handhaving van een vrijhandelstel sel, en Enkhuizen, dat bedoelt verkrijging van Staatspensionneering zonder premiebeta ling. Het laatste amendement als slaande direct op het voorstel van het hoofdbestuur, zal het eerst tegelijk met dat voorstel worden behandeld. Verder was ingediend een motie van Mep- pel, waarin werd uitgesproken, dat de af gevaardigden der Tweede Kamer naast de belangen der laagste volksklassen vooral zullen hebben te letten ook op die van den middenstand. Rotterdam (mej. Van der Schuit) betoog de de wenschelijkheid van een principieele uitspraak ten gunste van vrouwenkiesrecht. Hoeveel en welke vrouwen het kiesrecht zul len krijgen doet er voor dit oogenblik min der toe. Do Voorzitter wijst er op, dat de Unie zich reeds het vorige jaar in deze richting heeft uitgesproken, en dat dit ook in de toe lichting reeds is gezegd. De motie-Enkhuizen werd met een enkel woord toegelicht door don plaatsvervangen- den afgevaardigde van die afdeeling, die mededeelde dat het slechts met twee stem men meerderheid was aangenomen. Mr. De Meester, oud-minister, begreep deze "weinig krachtige aanbeveling. Een principieel bezwaar tegen Staatspensionnee ring hebben wij gehoord in Patrimonium uit den mond van dr. Kuyper, die bet on zedelijk noemde. Maar op dit standpunt staat de L. U. niet. Principieele bezwaren zijn bij haar dan ook niet. Maar het onder werp is voor ons nog nieuw. In Engeland kost het 90 millioen gulden. Voor Nederland zou het kosten op dezelfde wijze als in En gelanti, staatspensionneering op 70-jarigen leeftijd 12 a 13 millioendat is reeds het dubbele van het cijfer in het ont werp-Veegens neergelegd. Maar dit- is een onoverkomelijk bezwaar. Maar staats pensionneering op 65-jarigen leeftijd zonder bijdrage van werknemer of werkgever, zal kosten 45 millioen, en als men rekent de ontlasting der Armenzorg toch nog 40 millioen. En de heer De Meester spreekt hier als zijn oordeel, dat dit bedrag onmogelijk zoo zijn te vinden. Daarvoor zon nnodig zijn verhooging van alle belastingen met 30 pet. Op grond der financieele on mogelijkheid gaat het niet aan den menschen voorspiegelingen te doen van iets, dat onbe reikbaar is. Spr. ontraadt daarom ten sterk ste in te gaan op liét amendement-Enfchui- zen en het voorstel van het hoofdbestuur aan te nemen. De heer Ferf was het met den vorigen spreker niet eens. Het plan op den voet van Engeland (70-jarigen leeftijd) geschoeid, acht spreker voor ons wel degelijk uitvoer baar. Mr. J. A. Levy vindt dat het voorstel van het hoofdbestuur te veel ruimte laat. Als de zaak nog niet rijp is, heeft de L. U. zich van het nemen van een beslissing te onthouden. Men moet niet geven een om schrijving, die door iedere partij in het land- kan worden onderschreven. Er is immers geen enkele partij, die zegt: verwaarloost de ouden van dagen maar. Spr. ontried in te gaan op een voorstel, dat zoo algemeen is. Hoewel geen voorstan- de. van het voorstel-Enkhuizen, verdient dif z. i. toch aanbeveling boven het bestuurs voorstel, omdat het, tenminste vasten vorm heeft. Na de pauze werd medegedeeld, dat geko zen werd tot lid van het hoofdbestuur mr. Rink, die de benoeming aannam, en tot leden der commissie voor het hervormings plan mr. Patyn (met 47), inr. Schim van der Loeff (met 36) en generaal Staal (met 34 van do 64 uitgebrachte stemmen). De beide eerstgenoemden hielden hun be noeming in beraad tot de commissie com pleet zal zijn, en den heer Staal werd tele grafisch kennis gegeven van zijn benoeming. De voorzitter verdedigde het voorstel en stelde de voordeelen van staatspensionnee ring in het licht. Het hoofdbestuur denkt niot aan de uitge breide staatspensionneering die 45 millioen zou kosten, maar wel aan een plan op den voet van het Engelsche stelsel. Dat dit niet nader in het voorstel werd omschreven, vindt zijn oorzaak hierin, dat men niet wil tegen houden iederen maarregel ten bate der ouden van dagen, zoolang staaspension- neering niet is te krijgen. Met deze toeliching meende de voorzitter het gevaai- van de ruimte in het voorstel te hebben ondervangen. Nadat de financier wiens steun in deze wel van het grootste gezag is, mr. De Meester, heeft verklaard dat de uitgaaf van 12 millioen geen onover komelijk bezwaar oplevert, vermeent het hoofdbestuur dat de L. U. zich voor staats pensionneering mag uitspreken. Ingekomen zijn nog amendementen van Rotterdam om aan het voorstel toe te voegen achter sociale hervormingen": ,,bij voorkeur in de richting van staatspension neering" en van den heer Boswijk te Utrecht ,,en vestigt in de eerste plaats de aandacht op staatspensionneering zonder pre mie-betaling." Dit laatste amendement kan niet in stem ming komen, omdat de heer Boswijk niet is afgevaardigd Het amendement-Enkhuizen wordt met groote meerderheid verworpen. Met algemeene stemmen wordt aangono- men het amendement van Rotterdam. Het voorstel-Haarlem in zake de Zuider- zee-droogmaking werd verdedigd door den heer Schönstedt, in de eerste plaats het plan van minister Kraus tot drooglegging van het Wieriiiger-meer. Uitvoerig en met overtuiging wordt het voorstel van Kampen toegelicht en verdedigd door dr. Koch. Het voorstel-Den Haag wordt aanbevolen door den beer Thomson. Het ontwerp-Sabron dat in voorbereiding is gaat in tegen de ontwikkeling welke door ons begeerd wordt m de richting van het volksleger. Zaandam zijn voorstel verdedigend wees er op dat ieder in zijn kring voor vrijhandel is. De heer Roodhuyzen (hoofdbestuur) constateerde met genoegen dat geen enkele stem was gehoord tegen het algemeen kies recht als eerste punt. Het tweede punt kan niet anders zijn dan verzekering van den ouden dag. De punten op het program van 1905 zijn daarom niet terug genomen, maar deze twee eerste punten zijn van zoo grooten omvang dat de regeermg die er in zal sla gen ze geregeld te krijgen, daarom alleen reeds een eere-saluut verdient. Door de an dere punten van 1905 te herhalen zal men vervallen in het euvel der overladonheid, waaraan de programma's gewoonlijk lijden. Laat ons voor andere onderwerpen geen gelegenheid tot verdeeldheid geven, doch eensgezind optrekken onder deze beide ltuzen. De heer Patyn wilde echter nog dat de L. U. zich daarbij zou uitspreken tegen tariefherziening in protectionistische richting en heropening van den schoolstrijd. Blijkens wat dr. Kuyper in do Standaard zeide te vermoeden omtrent het anti-revolutionnaire verki'ezingsprogram, zijn dit de groote don derwolken van den politieken hemel. Van protectie zullen in de eerste plaats de boeren de dupe worden. Zij zullen alles duurder moeten betalen en niets meer ontvangen voor hun productie. Ook zou dan do 40 millioen voor de staatspensionneering niot zijn te vin den door opoffering van onzen vrijhandel. Immers het beslist protectionistische tarie- ven-ontwerp-Harte zou toch nog niet meer dan 10 millioen hebben opgeleverd. Zij zul len hebben te stellen program tegen over program, zoowel voor zoover betreft de po ging van dr. Kuyper cm den schoolstrijd op nieuw te doen oplaaien, als tot handhaving van het vrijhandelstelsel, waaraan Nederland zijn welvaait heeft te danken. De heer T h m s o n wil aan het voorstel toevoegen ,,met handhaving van de punten in het programma van actie in 1905". De Voorzitter gaf de verzekering dat de bedoeling van het hoofdbestuur vol strekt niet is dat geen propaganda moet wor den gemaakt voor andere vrijzinnige hervor mingen. Door meer op het programma te brengen dan de verkiezinjsstrijd, vreesde het hoofdbestuur dat dit program zal worden verwaterd. Tegen het voorstel-Thomson heeft liet hoofdbestuur geen bezwaar en nam het over. Na intrekking van alle amendementen, werd het voorstel van het hoofdbestuur met- de toevoeging bij acclamatie aangenomen. De motie-Meppel werd bij acclamatie aan genomen. Ingekomen was een telegram van de Ver- eendging voor Vrouwenkiesrecht in algemee ne vergadering te Utrecht bijeen, waarin het vei-truwen werd uitgesproken dat de Liberale Unie zou voortgaan in ile richting ten vori gen jare ingeslagen inzake vrouwenkies recht. Als vierde lid in de hervormingscommissio werd bij herstemming aangewezen de heer Coert. Door het hoofdbestuur werden in deze commissie nog benemd de heeren gene raal Eland, prof. Van Hamed en de heei- D. J. van Houten te Weesp. Ten slotte sprak de heer Goeman Borgesius een opwekkend woord. „Deze vergadering is" zeide spreker ,zoo geslaagd dat zelfs onze tegenstanders moeten erkennen dat wij het beste voor de toekomst mogen hopen." Spreker bracht hulde aan de jongelingschap, voor de krach- itge medewerking reeds thans verleend. De openbare vergadering, welke was bij gewoond door 72 afgevaardigden werd hier na geslotenmen ging toen over in comité- generaal. dV scheuring in de S. D. A. P. „De Tribune" Kan nog mededeelen, dat ook te Rotterdam, Den Haag, Zwolle en Leeuwarden reeds bijeenkomsten van groe pen plaats vonden, die zich direct na het referendum als afdeelingen der nieuw - partij zullen constitueeren. Te Amsterdam vindt Dinsdag a. s. een dergelijke bijeenkomst plaats. Zekerheidsstelling door G e m e e n t e-A m btenaren. Wij ont vangen het volgende communiqué van het persbureau van den Ned. .Bond van Gem.- ambtenaren Door de rekenplichtige gemeente-ambte naren wordt sterk verlangd naar de reeds jaren geleden in uitzicht gestelde wettelijke regeling eener collectieve zekerheidsstelling, op de wijze als voor rijksambtenaren in 1898 bij de z.g. borgtochtenwet. De Neder landsche Vereeniging voor Geemeente- belangen gaf zich midwtijd voor ver zameling van gegevens en samenstelling van een ontwerp groote moeite. Reeds bijna 6 jaren geleden wekte vervolgens minister Kuyper door indiening van een ontwerp hoopvolle verwachtingen en in 1907 werd dit door minister Rink opnieuw ingediend. De thans geldende voorschriften veroorzaken dan ook geheel onnoodig aan de gemeente ontvangers jaarlijks groot renteverlies, niet zelden 20 a 25. bedragende van hun toch al zoo geringe bezoldiging. Algemeen is men het over wenschelijkheid en wijze van rege ling eens en groote teleurstelling heeft daar van bij belanghebbendten gewekt de mede- deeling van den VoorÜtter der Tweede Ka mer aan prof. Drucker, dat handhaving van het voorstel bij minister Heemskerk nog niet vaststaat. Vrij zeker is dit het gevolg van bezwaren, geopperd tegen de ongelukkiger wijs aan de zaak vastgekoppelde regeling der gemeentebedrijven. In tusschen mag ze ker gerechtvaardigd heeten, de wensch der geheele gemeente-ambtenaarswereld, dat des noods de regeling der zekerheidsstelling zoo spoedig mogelijk afzonderlijk worde afge daan De Groningsche maske rade. Betreffende de maskerade te Gro ningen kan nog gemeld worden, dat Prinses Anna van Engeland, die in 1737 haar man vergezelde bij den intocht in Groningen, zal worden voorgesteld door freule A. Al- berda van Ekenstein, dochter van jhr. mr. W. Alberda van Ekenstein, buitengewoon kamerheer der Koningin, die* in de jaren dat hij rector van het Groningsche Studen tencorps was, de hoofdrol van graaf Ed- zard van Oost-Friesland vervulde. Jhr. mr. J. A. Feith, Rijksarchivaris, is adviseerend lid der maskerade-commissie, de heer F. H. Bach, teekenaar der costumes. Legaat. Door wijlen den gepen- r-ionneerden kapitein der mariniers C. J. Wilkens is aan het weduwen- en weezen- fonds van den Bond „Insulinde" een be drag van 500 gelegateerd, vrij van suc cessierechten Bakkersnachtarbeid. Het bakkers-comité (voorzitter dr. J. Roeiers van Lennepsecretaris mr. H. Blaupot ten Cate) heeft in Noorwegen en Italië een on derzoek doen instellen omtrent de gevolgen, welke de aldaar ingevoerde wetten op de af schaffing van den nachtarbeid hebben gehad. Omtrent den uitslag van dat onderzoek meldt het comité „Eenstemmig was men, zoowel in Noor wegen als in Italië, van oordeel, dat de hoe danigheid van het brood en vooral van het eerste morgenbrood ten zeerste was vermin derd. In Noorwegen moest de broodprijs wor den verhoogd en de arbeidsvoorwaarden der gezellen zijn belangrijk slechter geworden, voornamelijk omdat de patroons daartoe ge dwongen door de hooge exploitatiekosten, meer leerlingen in dienst namen dan voor-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2