FUUT en ZONEN. meuielfabhiek, Hagelverzekering. So Easy p-nez Heeren Mode-Magazijn een collectie gekleurde Overhemden Automobielen-Garage, F. GRUND Co. der Automobielen,, Renault", „Berliet" en „DélSge". Joh. F. Götte, MARIAPLAATS, UTRECHT. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTEN TI ËN. Utrecht 1909. A. G, ENGELBERTS en Go. welbespraakte Landbouwers, W. F. A. GROENHUIZEN, Maliebaan 71 te Utrecht. Reparatie-Inrichting 1e kl„ Benzine, Olie, Banden, Onderdeelen, enz. Hoofdagenten voor de Prov. Utrecht, Gelderland en Overijsel Hemdenmaker. ZOO JUIST AANGEKOMEN Specialiteit in Overhemden naar maat. been, hetgeen tengevolge heeft gehad, dat de werkloosheid onder de volwassen bakkers gezellen schrikbarend is gestegen. In Italië was volgens de mededeelingen van een patroon de regeling tot stand gekomen, omdat de gezellen er hun voordeel in zagen. Boh tear zijn zij van dat oordeel al spoedig teruggekomen, omdat nu bij zooveel minder werktijd tengevolge van de afschaffing van den nachtarbeid, natuurlijk ook de loonen verlaagd zijn. Indien in Nederland, zoo vervolgd deze patroon het bedrijf in de zelfde conditiën verkeert als in Italië, kun nen we u met zekerheid zeggen, dat de wet omtrent de afschaffing van den nachtarbeid niets anders dan onheil kan teweegbrengen." De staking te Enschedé. Van de stakende arbeiders der firma Nico ter Kuile Si Zonen hebben vier het con tract geteekend en zijn weder aan den ar beid. In de vergadering der ongeorganiseerden. Vrijdag gehouden, drong men er vooral bij de jongeren op aan, elders werk te zoeken, terwijl men tevens dezen verzocht met min der steun tevreden te zijn. Bij de besturen der Bonden bestaat het plan in verschillende gemeenten vergaderin gen te beleggen tot het maken van propa ganda ter verkrijging van steun. De moord te Spekholzer- heide. Niettegenstaande de meest uitge breide politie-maatrégelen, is het nog niet mogen gelukken den moordenaar van den herbergier Koeken op te sporen. Vermoe delijk heeft hij de wijk naar Duitschland genomen, blijkens eene uiting aan zijn kost baas, wien hij, voor zijn vlucht, had ver teld, iemand het leven te hebben uitgebla zen, en daarom de plaat poetste naar Duitschland. De dader heet A. Scheepers, is 28 jaar oud en in de Meierij (Geldrop) geboren. V r u c h t a f d r ij v i n g. Men meldt uit Maastricht: Zaterdag is dr. Oidtman te Meerssen ge arresteerd als verdacht van afdrijving. Oplichting. Op den Schiedam- schen Singel te Rotterdam is aangehouden do kantoorbediende W. F., te 's Graven- hage woonachtig. Dit jongmensch, dat zon der betrekking is, zamelde gelden in voor een gezin, waarvan de vader aan tubercu lose lijdende zou zijn. Getracht zou worden den lijder in een gesticht geplaatst te krij gen, dit gaf deze kantoorbediende voor. Bij onderzoek bleek, dat hij dagelijks met een retour per electrische spoor uit 's Graven- ij age hier kwam en het ontvangen geld ten eigen bate aanwendde. O n d e r d e t r a m. Te Wageningen is de 74-jarige koopvrouw H., die daar de vorige week door uit te stappen vóór de tram stilstond, onder de Oosterstoomtram geraakte, thans in volgen overleden. School- en Kerknieuws. Onder wyzers eu het Arbeids contract. Door het Hoofdbestuur van dien Bond van Nederlandsohe Onderwijzers wordt aan de leden dezer vereendginig voorgesteld, een som van f 500 uit de weerstandskas ter beschikking te stellen van het Nederl&adsoh Vakverbond, om diaarmede de strijders voor de in de wet op het arbeidscontract gegeven rechten te steunen Het H.-B. zegt, dat de invoering van de wet op 't arbeidscontract hier en daar een 6trijd heeft uitgelokt tusschen werkgevers en werknemers, die zeer groote orereeiukomst heeft met den strijd, diien de onderwijzers hebben moeten voe ren. en nog moeten voeren om de rechten, hun by de wet toegekend, gehandhaafd te zaen, ter wijl bovendien verschillende werkgevers weige ren met de besturen der vereenógingen te onder handelen en dus de vereenigingen niet er kennen. Om dezen strijd zoo noodig krachtig te voeren en de gevolgen van het hun opgedron gen verzet te kunnen dragen, vormden dte Bonds leden een weerstandskas. Niet alle werknemers, zegt het H.-B., die op 't oogenblik voor don strijd staan, om door do wet gegeven rechten gehandliaafd te zien, zijn finambiëed krachtig ge noeg om de overwinning te bevechten. Door hét Nederlandsch Vakverbond is daarom steun voor hen gevraagd en lijsten, waarop de leden van den Bond hun steun penning willen teekenen, worden door bemiddeling van het H.-B. onder hun bereik gebracht. Afgescheiden van den steun, dien het H.-B. van de leden verwacht., meent het in de waarde, die een overwinning van de werknemers in 't algemeen voor de maat schappij en in het bijzonder voor den Bond Vam Ned. Ond. heeft, motieven te mogen vinden tot hot doen van een voorstel tot ondersteuning. rIn aansluiting met hetgeen wij dezer dagen in ons blad mededeelden omtrent de plannen van rar. M. Men dels, kan nader worden gemeld dat de heer Mendels in den loop der vorige week een schrijven richtte tot de afdeeding Utrecht van de 8. D. A. P., waarbij hij hoe zeer te kennen gevende dat zijn sociaal-democratische overtuiging in geen enkel opzicht eeroige wijziging had on dergaan en hij alleen daarom uit de Soc. Dem. Arb. Partij was getreden, omdat het hem onmogelijk was de verantwoordelij k- heid te dragen voor het besluit tot dwin gend verbod van uitgifte der Tribune, ge volgd door het royement der redacteuren als leden der partij zijn mandaten als raads- en Statenlid ter besöhikking der afdeeling - stelde, die hem indertijd voor deze zetels i candideerde. Naar aanleiding evenwel van de uiterst ionwoordige wijze waarop in het Zaterdag verschenen nummer van de Stem des Volks door de nieuw opgetreden redactie van dit weekblad over zijn houding is geschreven, heeft mr. Mendels, gemeend geenerlei cor- respondentia met de afdeeling Utrecht der S. D. A P. te kunnen aanvaarden, een ant woord op zijn schrijven hierboven genoemd, 1 dus niet te moeten afwachten m e t h e t oog daarop heeft hij Zater dag onmiddellijk bij de des betreffende autoriteiten zijn ontslag ingezonden als 1. i d van den Gemeetnteraad van Utrecht en van de Pro vinciale Staten. Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht Onder voorzitter schap van mevr. dr. Aletta H. Jacobs van Amsterdam werd Zaterdag middag te Utrecht een algemeene vergadering gehou den van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht ter voortzetting van de jaarvergade ring in December 1.1. te Leeuwarden ge houden. Op voorstel van het H B. werd beslo ten aan de «vergaderden ter jaarverga dering van de Liberale Unie te Amster dam een telegram te zenden, waarin het vertrouwen uitgesproken werd, dat de Li berale Unie zal voortgaan in de richting barer besluiten in de vórige jaarvergade ring genomen, waarin met algemeene stem men besloten werd zich ie verklaren voor kiesrecht, aan alle ongehuwde vrouwen bo ven de 25 jaar en de hoop wordt uitgespro ken dat thans ook het kiesrecht voor de gehuwde vrouw bij de Unie algemeenen steun zou vinden. Medegedeeld werd, dat de Vereeniging sinds de laatste jaarvergadering in Decem ber 9 afdeelingen en 600 leden rijker is ge worden en besloten is tot deuitgave van een boekwerk getiteld: ,,De tegenwoordige stand -van het Vrouwenkiesrechtvraagstuk", «bevattende voordrachten en verslagen van het onlangs gehouden wereldcongres. Op voorstel van het hoofdbestuur werd de bespreking of en zoo ja onder welke voorwaarden een of meer afdeelingen in Ned. Indië kunnen worden opgericht, ur gent verklaard. Vervolgens werd «begonnen met de behan deling van het ontwerp huishoudelijk regle ment. Zaterdag avond ving te Utrecht de janrlij'ksche vergadering aan van de han- dclsreiaigersl-vereeniging .^Eendracht", «ge vestigd te Rotterdam, onder voorzitter schap vanden heer I F. Bentsnijder van Rotterdam. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. van Gelder, van Rotterdam, bleek, dat in 't jaar 1907 het aantal leden 456 bedroeg, terwijl het ledental nu 453 bedraagt. Het aantal afdeelingen, dat 9 be draagt, bleef stationnair. Het batig saldo van het overlijdensfonds is f 1198.80. Aan ziekte-uitkeering werd een bedrag van f 1050 uitbetaald, waarvan 31 leden genoten. Uitgekeerd werden f 198 bij ongevallen en invaliditeit aan leden. Bij het betrekkingsbureau kwamen 53 aanvragen in, waarvan er 42 geheel of ge deeltelijk geholpen werden 4 werden er als ongeschikt afgewezen, 1 ingetrokken, zoo- dat nog 6 overblijven, waarvoor gegadig den ontbreken. Meer dan vroeger is het betrekkingsbu- renu dit jaar opgetreden als bureau van advies in loongeschillen en andere kwesties, waarvan vaak dankbaar gebruik werd ge maakt. Hierna werden de algemeene beschou wingen geopend over het jaarverslag, door den heer Cohen, uit Amsterdam, namens die afdeeling, voornamelijk handelende over het nationaal congres. De afdeeling Amsterdam stelt daarbij de volgende motie voor, welke met algemeene stemmen werd aangenomen De algemee ne jaarvergadering, lettende op art. 2 sub g der statuten, benevens op het besluit, genomen op de jaarvergadering te Meppel, 1907, zich uitsprekende over duurzame sa menwerking, zooals die is belichaamd over het gehouden nationaal congres te Tilburg, van oordeel, dat een vruchtbare samenwer king ten doel hebbendde sociale econo mische positie der handelsreizigers te ver beteren, alleen kan plaats hebben, wanneer de samenwerkende organisatiën het zelfde of bijna het zelfde standpunt als vakveree- niging innemen en zich beslist uitspreken voor die maatregelen, die in de eerste plaats de directe belangen cfer handelsreizigers be treffen overwegende, dat op het gehouden na tionaal congres te Tilburg gebleken as, dat een samenwerking of wel een actie bevor derlijk aan de verbetering onzer rechts- en economische positie, niet "kan plaats heb ben op grond van het verschillend stand punt, dat de respectieve vereenigingen in nemen ten opzichte dezer materie van oordeel, dat elke stap in die richting moet worden gesteund, wanneer de waar borgen voor een vruchtbare actie aanwezig zijn, betreurt het, dat het gehouden natio naal congres ons den waarborg niet heeft gegeven en besluit verder samen te werken, indien het congres-comité de punten, door ons op de agenda geplaatst, zal kunnen aan vaarden. Na lange discussies werd het jaarverslag behoudens enkele opmerkingen, goedge keurd. De lieer P. J. de Hart, uit Rotter dam, 'als penningmeester, (bracht vierslag uit over den financieelen toestand der ver eeniging. De balans sloot in inkomsten en uitgaven op f 11.725.51, waaronder een winst van f 1.250.98. Ned. Automobiele lub. Zaterdag vergaderde te Utrecht, ouder lei ding van jhr. mr. R. A. P. Sandberg tot Essenburg, de Ned. Automobielclu'b. Het jaarverslag en de rekening en verantwoor ding werden goedgekeurd. Men besloot, naar aanleiding van de be noeming van den voorzitter tot eerelid van de clubs in Italië, Zweden, Portugal en Zwitserland, ook de voorzitters van deze clubs te benoemen tot eerelid, bij wijze van tegenbeleefdheid. De heeren A. I. Storm de Grave, E. L. C. Schiff en C. Frikkers werden tot be stuursleden herkozen. Verschillende voorstellen, de propagan da betreffende, kwamen ter tafel. Er zal o.m. plaats hebben een internationaal con- :rs van koetswerk op Chassis, zoo moge lijk tegelijkertijd met het concours-hippi- que te 's Gravenhage. Besloten werd een betrouwbaarheidsrit te houden voor lichte auto's met eindpunt in de noordelijke provincies. Aan het con cours van poetswerk zal zoo mogelijk ver bonden worden een oplating van een vlieg toestel, een en ander later met de Vereeni ging voor de Luchtvaart te regelen. Na een opwekkend woord van den voor zitter werd de bijeenkomst gesloten. aIn het bestuur van de Nederlandsche Heidemaatschappij is in de plaats van den heer mr. A. van Rijckevorsel, die overleden ii, benoemd tot afgevaardigde in het Ned Landbouw-comité de heer A. W. J. J. baron van Nagell te Barneveld en in diens plaais tot plaatsvervanger de heer G. E. H. Tutein Nolthenius te Apeldoorn. Lu nteren. Zekere R. was bezig hoo rnen te rooien, waarbij zijn zoon hean be hulpzaam was. Een jonger zoontje- stond er bij te kijken. Plotseling begon <le boom te wankelen en dreigde het kind te verplette ren. De oudere jongen sohoot toe, om zijn broertje te redden wat hem ook geilukte; doch helaas werd hij nu zelf door den val lenden boom getroffen en was onmiddellijk een lijk. R h e n e n De Koningin heeft aan de vereeniging ..Oudheidkamer van Rhenen en Omstreken" f 25 geschonken als bijdrage in de kosten, verbonden aan' de oprichting van een eenvoudig gedenkteeken, ter herinnering aan het verblijf te Rhenen van Fréderik van de Palts, Koning van Bohemen, een klein zoon van Prins Willem I, *-Op hol., Te Maurik viel Vrijdag II. v Th. door het hollen van zijn paard van de kar-, die in vollen gang tegen een boom kwam. De geneesheer constateerde schedelbreuk, waaraan de getroffene na eeni- ge uren overleed. Apeldoorn. In verband met een in dertijd door de Heide-maatschappij inge diend rapport betreffende de beplanting langs de lanen in deze gemeente, benoemde de raad een commissie van onderzoek. Deze kwam, evenals heit bestuur, van voornoemde Maatschappij, tot het «besluit, dat de lanen veel te dicht beplant zijn, wat het sterven der boomen moet tengevolge hebben. De raad heeft thans besloten een groot aantail «boomen te doen vellet- De volgende benoemingen hadden plaats tot onderwijzeres te Uddel, mej. W. M. En- giel/bergh, te Opheusden; tot onderwij zeres- sen te Oosterhuizen 'de dames H. Kuypers, te Franéker, en E. Wolf, te Utrecht, en tot onderwijzer aan school no. 13 te Apeldoorn de 'heer G. Lijftogt, te Lonneker, gem. En schedé. Bij het 5e regiment infanterie komen Woensdag de eerste «manschappen van de voorj aars ploeg der militie onder de wapens. De daimes A. van Naarden, Th. E. M. Overmars en A. M. Stokhof, van hier, klaag den te Utreóht voor de acte nuttige hand werken. De kiesvereeniging Gemeentebelang" houdt «morgenavond een ledenvergadering in ,,Ons Huis", o. ni. tot vaststelling van hét reglement. De heer A. Kaptein, uit Leiden, spreekt hedenavond in „Ons Huis" voor de afd. Amersfoort van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Ook niet-leden kunnen toegang krijgen. Met zeer veel genoegen woonden we gisterenavond de openingsvoorstelling van Lo'boff's Bioscoop in Amioitia bij. Het ver toonde was werkelijk zeer mooi; vooral de vroolijke nummers vielen bijzonder in den smaak, maar ook de vele prachtige, gekleur de projecties lokten herhaaldelijk een dave rend applaus uit. De zaal was flink bezet, zoo goed als uit verkocht. Jammer was het dat men niet eer der het rooken belet had. Zoo'n tabeksdamp is niet alleen hinderlijk voor vele «bezoekers, maar komt ook niet ten goede aan de duide lijkheid der beelden. We zouden der directie wel in overweging willen geven de rookers 'beslist te weren. Qniik-U. D. 0-2 Onder begunstiging van uitstekend voe tb alweer had bovenstaande wedstrijd gis terenmiddag plaats. Heit publiek was in vrij grooten getale opgekomen, hoewel er, om onbegrijpelijke redenen, geen reclame voor dezen wedstrijd was gemaakt. Direct na den aanvang paikt U. D. flink aan. De achterhoede van Quick weet echter voorloopig alle gevaar te lceeren. De backs der rooden moeten «hard werken, ook omdat hun rechter-half zijn mannetjes te veel on gedekt laat. Deze speler hoort im de voorhoede thuis, wat aan zijn spel goed «te bemerken is. Dan begint ook de Quick-voorhoode eens te werken. Doch tegen de -vijandige achter hoede valt niet veel te beginnen, daarvoor zit deze ite hecht in elkaar. Wel wordt door eenige verre schoten getracht succes te be halen, maar dit levert geen resultaat. De fout der Amersfoortsche voorhoede is, dat zij geen geheel vormt. Wel gaan er zoo nu en dan eens 2 of 3 spelers vandoor, maar van een optreden der spelers als één geheel zagen wij weinig. De U. D.-voorhoede zit intusschen ook niet stil. Vooral de rechts-buiten trekt hier de aandacht door zuiver sohieten en mooi vóórzetten Door een effectbal, voor den Quick-keeper onhoudbaar, nemen dan de Deventenaren de leiding. U. D. dringt dan meer en meer op, de rooden zijn een oogenblik ingesloten. Doch hun «achterhoede voorkomt doelpunten. Wanneer de rust ingaat, is de stand dus 10 voor U. D. Na de tliee schijnt de Amersfoortsche voorhoede wat meer <Jp dreef, er komt meer spirit in. De rechts-binnenspeler ruilt dan met de rechts-half, hetgeen een uitstekende verbetering blijkt te zijn. Vooral nu heeft de Quick-voorhoede pech, vele ballen gaan over en naast 'het doel, die een beter lot verdiend hadden. Iloe meer het einde nadert, des te vuriger worden beide partijen. U. D. weet nog een maal te doelpunten, door een fout van een der achterspelers van Quick. Vooral de spelkwaliteit der roode voor hoede verbetert steeds, 't Is in de laaitste 10 minuten dat Quick zeker wel 1 of 2 puntjes verdiend heeft. Mooie schoten werden ge daan, maar de palen ern.lat werkten «hier zoo met de Deventenaren méde, dat er geen doorkomen aan was. Deze wedstrijd eindigde dus met een 20- overwinning van U. D. Zooals wij redds opmerkten, verdiende Quick zeker wel 1 of 2 tegenpunten. De kansen voor Quick om van de laatste plaats af te komen zijn dus weer met één verminderd. Het 2de elftal was al even ongelukkig. Met 10 man spelende, verloor het in De i Bilt van B. V. L. Stand 31. i-- J Gisterenmiddag, omstreeks vijf uur, dreef een luchtballon over'de stad en ver dween in westelijke richting De ballon was j nog al hoog in de lucht, zoodat men met het j bloote' oog geen bijzonderheden kon waame- men. Voedsel voor de vogels. Nu er zulk een dikke laag sneeuw is gevallen, hebben onze gevoederde vriend jes 'het hard te verantwoorden. Waar vinden ze wat eten; en drinken? Wij verzoeken allen dierenvrienden thans dagelijks, op oen geschikt plaatsje, wat krui mels, rijst of graan te strooien en een bakje water te vóllen neerzetten. Ze zullen dan weldra gewaar worden welk een groote wel daad zij bewijzen. De sneeuw heeft van morgen zeker bij hét ontwaken verrast. Er is dan ook een aardig pak gevallen. Hopen we, dat nu ein delijk de kou uit de lucht zal zijn en dait we zoo nu en dan eens mogen waarnemen dat ,,'het tegen de Lente gaat". Het tramverkeer heeft gedurende een ge deelte van d«en dag moeten stilstaan. Door do gemeentereiniging werden reeds vroeg een aantal losse werklieden in dienst geno men, waarna de schoonmaak van de straten flink werd aangepakt. F aillissementen. Failliet verklaard: D. J. van Kuik, wo nende te Utrecht, Twijnstraat 16. Rechter- comro. jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, cur. mr. J. J. de Waal Malefijt. Voor de vel* bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen ge liefden Brooder en Belmwdbroeder betnigeu wij onzen linrtelijken dank. Amersfoort, G. CATTIEDe Vapdkr. 1 Maart 1909. J. CATTIE Notaris J. DE VISSER te Driebergen zal op Zaterda gen O en 13 Maart 1»0® bij inzet en toeslag, telkens des namiddags ten 1 uur, in de zaal van het Venduhuis>an den Heer Rich. Bresseh aan hot Vreeburg to Utrecht, publiek verkoopen i le het LANDGOED „Wallenberg** aan den Ouden Woudenbergschen weg onder do gemeente Zeist, «root 23O.84.20 H.A. Be lastbare opbr. gel». f 188.—, ongeb. f 1202.09. 2e oeno HOFSTEDE aan don Provincialen weg in het Gov onder de gemeente Houten, groot 59.10.50 H.A. Belastb. opbr. geb. f 236,—, ongob. f 2720.45. 3e eéne MOESTEDE ondor de gemeente Benschop, groot 20.13.16 H.A. Belastb. opbr. geb. f 128.—, ongeb. f 1223,69. 4e eene HOFSTEDE genaamd ..Zorg vliet" aan de Maarssenbroeksche wetering onder de gemeente Maarsson, groot 17.03.<19 H.A. belastb. opbr. geb. 167.— ongeb. f 770.--. 5 HÓVEX1ERSLAXD genaamd „den Daal** aan den binnenweg naar Zuilen onder de gemeente Zuilen, groot 6.97.55 II.A. Belastb. opbr. geb. f 162.ongeb. f 678.25. Te veilen in pereeelen, combinatiën en mass's. Nadere information worden verstrekt ten kantore van voornoemden Notaris J. DE VISSER alwaar tevens legen betaling van f 0.10 uitge werkte notitiën met situatieteekeningen te be komen zijn. Amsterdam. Amersfoort. Rageiyks telefonische verbinding met de Amsterdamsclie Beurs. Procuratiehouder mot Algemeene Volmacht te Amersfoort: J. CATTIE, Plantsoen 10. Interc. Telsphoon 188. Effecten, Coupons, Ineasseeringen. Speculatieve Beurstransactiën a la Hausse en a Ia Baisse. Financiëele adviezen en Belegging gegrond op langdurige ervaring. Bewaring en Administratie van Fondsen. SAFE-LOKETTEN van de altar' nienwste constructie te hunr, ge decideerd inbraakvrij. Huurprijs f lo.— per jaar per loket. Eone groote, sedert jaren bestaande Hagel- Verzekering-Maatschappij, vraagt sollede die de Hollandsche en Duitsche talen machtig zijn on die in do gelegenheid zijn, verzekerin gen aan te brengen. Reflectanten gelieven zich met in de Duit- scho taal eigenhandig geschreven brieven te wenden onder de letters H.C. 111, aan HAASEN- STEIN Sc V0GLER, Berlin W. 8. alleen de echte, verkrijgbaar bij Instrumentmaker, Langstr. 42. Reparatiftn aan biillsn en p-nez. Echt Victoriawater OBEHi.AHNSTLIN ARNHEM: Velperweg 24. Telef. Interc. No. 364. UTRECHT: Maliebaan 71. Telef. Interc. No. 1886. in de nieuwste dessins.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3