BINNENLAND. ding tegonover Oostenrijk-Hongarije meer zal aannemen. 8ervië beschouwt de autonomie van Bos nië en Hcrzegowina door bet verdrag tus- schen Turkije en Oostenrijk-Hongarije als geregeld op zoodanige wijze, dat het zich daarmede verder niot kan inlaten. Ween^n, 4 Maart. De Neue Frei© Presse is van meening, dat men op weg is naar den vrodo. De door Servië gestelde voorwaarde heeft in werkelijkheid weinig to beteokenen, want het is duidelijk, dat de toe rustingen door Oostennjk-Hongarije niet ge handhaafd zullen worden, als eenmaal de overeenkomst gesloten is. Deze voorwaarde verandert niets aan het feit, dat Servië het oor hoeft geleend aan den raad der mogendheden en inzonderheid is do behoefte aan vrodo van Rusland dui delijk aan den dag gekomen. Het regeeringsblad te Cettinje bevat de volgende verklaring van de regeering van vorst Nicolaas Ofschoon Montenegro aan de door zijne historische bestemming gedicteer de houding van den eersten dag af der af kondiging van de inlijving van Bosnië en Herzegowina heeft vastgehouden en ondanks de voortdurende bijeontrekking van Oosten- rij ksch-Hon gaar sche troepen langs onze grens van Spizza tot het sand jak Novibazar en on danks do maritieme demonstratiën van Oos- tenrijk-Hongarije, zijn van Weenen uit be richten verspreid, dat Montenegro recht- streekscbe onderhandelingen met Oostenrijk- Hongarijo heeft aangeknoopt en bereid zo" zijn, zich van de gemeenschappelijke actio met Servië los te maken. De bedoeling van dezo beweringen is klaarblijkelijk, de open bare meoning van Europa op het oogenblik. waarop de Serviscne kwestie aan de orde is, te misleiden, alsof de Bosnisch-Herzogowi- nische kwestie niet eene bestaansvraag zoo wel van Montenegro als van het geheele ove rige Servische volk ie. Wij vestigen te dien aanzien de aandacht van de ernstige bladen op het exposé, dat onze minister-president in de skoepsohtina heeft gehouden, en op hot door deze vergadering genomen gemotiveer de besluit, voor zoover dit op de zaak van de geheele Servische natie betrekking heeft. Wij zijn in staat daaraan toe te voegen, dat de solidariteit tusschen Montenegro en Ser vië niet nauwer en niet krachtiger kan zijn dan op het tegenwoordige tijdstip. Uit Rome wordt aan de IVankf. Ztg. be richt, dat tiaar uit goede bron verluidt, dat Italië en Rusland in de laatste dogen eene dergelijke waarschuwing als door Rusland in Belgrado is geschied, namelijk om zich vreedzaam te gedragen en van gebiedsaan- sprakert af te zien. ook in Cettinje hebben laten hooren. Turkije. De door zijne hallenistische propaganda bekende aartsbisschop Chrysostomos van Drama is, op dringend verlangen van de re geering, door het patriarchaat afgezet. Do Grieken, die het aftreden van dezen aarts bisschop als een groot verlies voor de Griek- sche natie beschouwen, doen hun best de in trekking van het besluit te verkrijgen. Dank zij de strenge maatregelen, die de ministerraad heeft vastgesteld en per tele graaf aan den gouverneur van Jeruzalem heeft medegedeeld, is er eene schikking tot stand gekomen tusschen Grieken en Arabie ren. Aan deze laats ten is voldoening ver schaft door de handhaving van mgr. Damia- nos als patriarch. Deze oplossing wordt met te meer voldoening begroet, omdat bekend was, dat de Arabieren tot het uiterste wilden gaan en zelfs de Grieksche kloosters en eenige door pelgrims bezochte plaatsen in de lucht wilden laten vliegen. Volgens do berichten uit Sivas duren de aardschokken sedert acht dagen aanhoudend voort. Tweoduizond huizen zijn ingestort, honderden menschen en duizenden dieren zijn omgekomen. De zwaar beproefde bevol king kampeert buiten in eene Siberische koude. Uit de Hedzjas komen berichten over een toenemende beweging van de Arabieren te gen don Mekka-spoorweg. De troepen moeten door de schuld en de onbekwaamheid van den bevelhebber te Medina een nederlaag geleden hebben. Vereenlgde Staten. Washington, 4 Maart Tenge volge van de sneeuw had de installatie van president Taft plaats in de zaal van den Senaat in plaats van op do trappen van het Capitool. Na de eedsaflegging wees de president op het gewicht van den eed en ging daarna voort Bij het opstellen van mijne openingsrede was mijn voorganger mijn raadgever. De handhaving en bevestiging van hervormin gen zal de belangrijkste taak zijn van mijn bestuur T >t bevordering van de duur zaamheid dier hervormingen zijn nieuwe wetgevende maatregelen noodig. Even als mijn voorganger zal ik trachten de spoor wegen te bevrijden van de al te knellende banden van de anti-trustwet, met toezicht van hei bondsbestuur, ter voorkoming van overdreven uitgifte van obligation. Verder is reorganisatie noodig van het departement van justitie, het bureau voor corporatiën, de departemonten van handel en arbeid en de commissie voor de betrekkingen tusschen de staten onderling. De president hoopt in de Decemberzit- ting van het congres bepaalde voorstellen te doen omtrent noodzakelijke wijzigingen van de anti-trustwet en de „interstate com- merce"-wet en omtrent de noodige veran deringen in bet uitvoerend bestuur. Do herziening van het tarief is dringend noodig; de president zal op 15 Maart het congres in buitengewone zitting bijeen roe pen voor de herziening van de Dingley- wet, waarbij een beschermend tarief zal worden voorgesteld, gelijk aan het verschil tusschen de kosten van productie hier en in het buitenland, terwijl een maximum-tarief zal. worden ingevoerd voor landen, wier handelspolitiek aanleiding geeft tot zulk een maatregel. De president beval aan in die buitenge wone zitting geen andere wetgevende maat regelen voor te stellen. Ten gevolge van de paniek van 1907 zijn de inkomsten zóózeer verminderd, dat de uitgaven voor het loopende jaar 100 mil- lioen dollar hooger zijn dan de inkomsten. Er zijn maatregelen noodig om door her vorming van de rechten en belastingen in het vervolg tekorten te voorkomen Nadat de president had gesproken over uo kosten van een behoorlijke instandhou ding van de hulpbronnen en de waterwegen, gewaagde hij van de kosten, gevorderd om leger en vloot in behoorlijken staat te hou dt n. De afstand, waarop Europa en Azië lig gen, vermindert weliswaar de noodzakelijk heid van een groot leger, maar Amerika be hoort toch een voldoende strijdmacht te on derhouden tot vorming van een kern. De piesident wees op de noodzakelijkheid van eene krachtige vloot tot handhaving van den vrede, tot verzekering van den eerbied voor Ainerika's rechten en om invloed to kunnen uitoefenen in internationale aangelegen heden. Zijne» staatkunde zal steeds gericht zijn op handhaving van den vrede en bevor dering van scheidsrechterlijke uitspraken ('och wanneer alle volken gewapend zijn, dan moeten wij in denzelfden toestand zijn. Ten opzichte van de toelating van Azia tische immigranten, zeide de president, dat er voorzorgen genomen moeten worden tegen uitbarstingen van haat onder het volk tegen vreemdelingenonverschillig van welke na tionaliteit. Verder wil de president wijziging van de wetten op het munt- en bankwezen en be val hij een wet aan op een postspaarbank. Hij hoopte, dat het congres den handel met het buitenland zou aanmoedigen. Hij weid de verder uit over het gewicht van het Panama-kanaal, over den handel tusschen de oostelijke deelen vnn het land en die van het Verre Westen en over de wijze, waarop het Kanaal wordt aangelegd.' Hij drukte zijno voldoening uit over de rogeeringen van Porto Rico en de Philip- pijnen en sprak de hoop uit, dat de goede verstandhouding tusschen het Zuiden en de andere deelen van het land steeds beter moge worden. Hij voorzag, dat in het ge heele Zuiden de meening zou veld winnen, dat deze regeering de belangen van het Zuiden ook behartigt. Maar bij de overweging van deze zaak moet ook g°lêt worden op de belangen van het Negerras, dat moet wor den vooruitgebracht. Hij weidde in den breede uit over de toekenning van het kies recht en verklaarde, dat het uitvoerend ge zag het negerras moest toonen te erkennen door negers aan te stellen tot ambtenaren. Wat de arbeidsquaestie betreft, bracht pre sident Taft hulde aan zijne voorgangers op wettelijk gebied; hij sprak de hoop uit, dat het hem gegeven zou zijn op dit gebied voort te gaan. Hij bestreed het denkbeeld om aan de bon dsgerec hts hoven de bevoegd heid te ontnemen om vonnissen te wijzen in industrieelo geschillen. De voorstelling, dat arbeid geen eigendom of geldelijk recht is, vatbaar om beschermd - worden door eene billijke rechtsspraak is volkomen onge grond en gaat gewoonlijk samen met die tot wettiging van ondersteuning van den boy cot, hetgeen een instrument is van de tiran nie. De president besloot met het inroepen van den steun zijner medeburgers en van Gods hulp bij de vervulling van zijne ambts plichten. Baltimore, 4 Maart. Duizenden personen, die de overdracht van het presi dentschap wilden bijwonen, moesten hier achterblijven, omdat de treindienst wegens de sneeuw, stilstond. Philadelphia, 4 Maart. Veer tig treinen met personen uit New-York, Phi ladelphia en nabijgelegen steden, die de installatie wilden bijwonen, zijn «ge sneeuwd tusschen hier en Washington. Alle verbindingen met sommige treinen zijn verbroken; men weet zelfs niet precies, waar zij zich bevinden. Washington, 4 Maart. Na de openingsplechtigheid vertrok de heer Roo sevelt met zijne echtgenoote naar Oyster- bay President Taft en vice-president Sherman met hunne echtgenooten reden, gevolgd door een grooten stoet van troepen en burgerlijke organisatiën, naar het Witte Huis, waar zij het voorbijtrekken van de processie gade sloegen. Zij werden beiden buitengewoon hartelijk toegejuicht. Allerlei. vWilbur Wright zal eene heele maand lang te Rome proefvluchten komen afleg gen en leerlingen vormen. Pius X heeft den wensch uitgedrukt, dat de beroemde vlieger tijdens zijn verblijf in de Eeuwige Stad, eenige vluchten in de hoven van het Vatikaan zou komen afleg gen. vHet bestuur van Krupp's fabrieken ;e Essen heeft de toezegging gedaan, jaar lijks eene som van 10,000 mark te schenken ten behoeve van een professoraal aan de uni versiteit te Goettingen, aan de luchtvaart gewijd vTusschen Bickendorf en Müngersdorf bij Keulen zal een lucbtschiplood® voor re kening van het Pruisische ministerie van oorlog gebouwd worden. vTo Goch ging een 21-jarige arbeider de weddenschap aan, een stuk van een bier- gla-. fijn te kauwen en in te slikken. Reeds den volgenden morgen overleed hij aan de gevolgen. vUit Montreal wordt gemeld, dat de stad Sorel, een gemeente van 10,000 zielen met scheepsbouwwerven en fabrieken, 70 KM. ten NO. van Montreal, bijna geheel door brand verwoest is. vVolgens een bericht uit Dresden zijn Dinsdagavond in Saksen tijdens een hevige sneeuwbui een paar sterke aardschokken in de richting Freiberg-Dresden waargenomen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Bij liet Donderdag voortgezette debat over de suppletoire Waierstaatsbegrooting voor verbetering van de Waal, betwijfelde de heer D u y n s t o e of de voorgestelde wijze van verbetering afdoende as. Vreezcnde boven dien veel schade van de voorgestelde werken voor den schipper en de industrie, vroeg hij met den heer S m e e n g e aan den minis ter de zaak nader door een commissie te doen onderzoeken. De heer Duymaer van Twist ont wikkelde, in aansluiting aan den heer Smeenge, verschillende bedenkingen tegen do voorgestelde wijze van rivierverbetering, én wilde eveneens do zaak nader laten on derzoeken De heer .Van N i s p e n (Nijmegen) be streed op gelijke gronden de voorgestelde wijze van Waal verbet eringi. Ook de heer Eland voorzag van de voorgestelde werk wijze groote benadeeling van de steen- industrie. De heeren Van DedemenVanKol ondersteunden het denkbeeld der instelling van een commissie. De Minister van Waterstaat (de heer Regout) verdedigde het ontwerp, waardoor op eenvoudige en practische wijze verbetering van de Waal zal worden verkre gen niet slechts een loyale uitvoering van de Rijn-Akte, maar ook onze eigen scheep vaart maakt het gewenscht de Waal op een vaardiepte te hebben van 3 meter bij lagen waterstand. De minister was tegen een nieuw onder zoek door een commissie aangezien daar door het totstandkomen van het ontwerp noodeloos zou worden, uitgesteld. Echter heeft de minister overleg gepleegd met zijn technische ambtenaren, en de uitslag daar van .is geweest, <lat men tot de conclusie kwam, dat de aan te leggen grondkribben anderhalven meter worden verhoogd. De mi nister hoopte, dat hierdoor vele bezwaren zouden vervallen zijn. Bij de replieken toonden verschillende be strijders van het regeeringsontwerp zich voor een goed deel bevredigd door 's minis ters tegemoetkomende houding en door diens concessie, dat de kribben zullen worden ver hoogd. De Minister beloofde dén heer Lely te zullen trachten het werk spoediger dan in 8 jaren tot stand te doen komen. Ten slotte is het ontwerp zonder stem ming aangenomen. Vervolgens werd aangenomen het wets ontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot voor den aanleg van een spoor weg van Metslawiea- naar Anjum. Ook is goedgekeurd de wijziging van de aansluiting van den Noord-Friese hen Lo- caal-spoorweg in plaats van aan den Staats spoorweg aan de Harlingervaart. Daarna werd behandeld heb wetsontwerp tot onteigening van een gedeelte van het O 1 y p h a nt s p a d te Amsterdam, ten behoeve van den Staatsspoorweg aldaar. De heer B 1 o o k e r bestreed het ont werp, omdat daardoor, in strijd met recht en billijkheid, aan de Staatsspoor beschik king wordt gegeven over grond, waarop een servituut rust. Hierdoor wordt dus feitelijk oen servituut onteigend, waartegen spreker's rechtsgevoel opkomt. Door verplaatsing van het Staatsspoorstation eenigszins zuidwaarts zouden alle moeilijkheden zijn opgelost. De Minister bestreed de opvatting van den heer Blooker, dat door deze onteige ning een weg aan het openbaar verkeer wordt onttrokken. Er bestaat alleen een recht van overgang voor de eigenaars van aan den weg belendende perceeleq,er is dus geen sprake van openbaren weg. Het ontwerp werd goedgekeurd. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 5 Maart bevat o. m. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen H. Winke laar, hoofdcommies bij het departement van justitie gepensioneerd wegens lichaamsgebreken de majoor P. baron van Boecop en de ritmees ter L. S. G. van Sijsen, beiden op non-acti- vitedt, van de cavalerie; benoemd tot notaris te Bolsward P. A. Bruinsma, candidaat aldaar bij het departement van financiën be vorderd tot hoofdcommies H. J. Gestekamp. thans commiestot commies C. C. Hirsch- mnnn en E. Snoeck, beiden thans adjunct commies; tot adjunct-commies G. J. Zwier- zina, P. J. M. Hamers, W. Dijkstra, J. H van der Slooten en J. Wolthers Jr., allen thans eerste klerk. Voor gisteren waren aan tafel van H. M. de Koningin genoodigd de heeren Talma, Minister van Landbouw enz., de Minister van Staat dr. A. KuyperJhr. Van Citters, gezant ter beschikking; Jhr. Van der Wijck, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, en mevrouw; luit.-gene- raai Campbell, inspecteur der infanterie generaal-majoor De Waal, inspecteur der bereden artilleriegeneraal-majoor Braams, inspecteur der cavalerie, en mevrouw; Jhr. Van der Wijck, lid van den Raad van Siate, en mevrouwbenevens enkele leden van het Huis van H. Mc de Koningin. H M. de Koningin heeft de beide gevolmachtigden van de Nederl. Regeering op de dezer dagen geëindigde internationale zeerechtconferentie te Londen, de heeren gep. vice-admiraal jhr. Röell, oud-minister van Marine en jhr. mr. L. W. Ruyssenaers, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister, ter erkenning hunner bijzondere ver diensten als gedelegeerden op dat congres bevorderd tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw. Ter gelegenheid van de gezagsaan- vaardig door president Taft, had men gis teren aan hot gebouw der Amerikaansche legatie te 's Gravenhage gevlagd. De heer Beaupré blijft hoogstwaarschijnlijk op zijn gezantschapspost. Gisteren namiddag te 4 uur was er een buitengewone ministerraad. Kamerverkiezingen. De R.-K. Kiesvereeniging te Haarlem be sloot Woensdagavond voor de Tweede Ka merverkiezingen de candidatunr van jhr. mr. Frank K. van Lennep, gesteld door do Christ.-Hist. Vcreeniging, te steunen. Het Kath. blad Zelandia bevat een cor respondentie uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren, waarin wordt medegedeeld, dat bij de Katholieken de uitverkorene voor candidaat in de Tweede Kamer in het district Oost burg is de lieer mr. P. Dielemnn (anti-rev.), cud-lid van Gedep. Staten van Zeeland. Van liberale zijde wordt behalve de heer G A. Vorsterman van Oijen genoemd de heer K. Reijne, thans afgevaardigde voor Kampen Op den 1 Januari 1909 ontbraken bij In' wapen der infanterie 43 sergeanten, 69 korporaals-fourier en 656 korporaals, ter wijl op 1 Januari 1908 ontbraken: 1 ser- geaut-fourier, 87 sergeanten, 95 korporaals- fourier eu 611 korporaals. Kon Officieren Schermbond 12e Wapenfeest. Om 8 uur Woensdagavond werden de loo- per? weer bezet door 14 schermers, om >e trachten den kampioen van Löben Seis op de floret te verslaan Twee jaar achtereen was het bronzen beeld „rEscrimeur" door hem gewonnen, "t welk bij het 10de wapen- feest den Bond was aangeboden door de Belgische officieren, die aan dat feest had den deelgenomen. Vermits aan den titel van kampioen groote waarde wordt gehecht, werd er door de deel nemers met buitengewone inspanning gestre den. Vele partijen naderden de grens van 10 minuten, gesteld als maximum tijdduur voor elke partij en de kamp bleef spannend totdat bijna middernacht gestaakt werd, toen de finale bekend was geworden. In deze finale, die gisterenmiddag 1 uur werd afgemaakt kwamen de heeren H. de Jongh met 5. Wrrix met 4, Bierman mot 4, van Lbben Seis met 5, Van Rossem met 4 en Bakker met 4 gewonnen partijen. Om 9 uur v.m. ving gisteren de wedstrijd op de floret aan voor heeren leden, die reeds op voorgaande wedstrijden een prijs hadden gewonnen. Het aantal deelnemers, waarvan sommi gen een betrekkelijk korten nachtrust had den kunnen nemen, bedroeg 19 ingeschre venen, waarvan 12 opkwamen. Er werd geschermd in twee poules, waar van de heeren Scherpenhuijzen, Beets, De Jong en A E. W. de Jong in de finale kwa men Dc uitslag was Eereprijs, zilveren medaille, ter beschik king gesteld door H. M. de Koningin-Moe der, de le luitenant A E. W. de Jong, van het le regiment vesting-artillerie. 2e prijs, verguld zilveren medaille, aan geboden door den Nederlandschen Amateur- Schermbond, de le luitenant-adjudant II. de Jong van het 6e regiment infanterie. 3e prijs, zilveren medaille, de le luite nant F. Beets, van het Instr. Bataljon. 4e prijs, kleine zilv. med., de 2e luitenant H D. Scherpenhuijzen van liet 5e regiment infanterie. Het was na een zeer hardnekkigen strijd, die Woensdag reeds den geheelen avond had geduurd, dat gisteren namiddag de kam- pioensprijs voor floret ten deel viel aan den lieer H. Bierman, le luitenant bij de Nor maal Schietschool. Die prijs wordt gevormd door het bronzen beeld ,,1'Escrimeur", den Bond indertijd aangeboden door de Belgische officieren, die aan het 10e wapenfeest deelnamen. De prijs was thans in het bezit van den heer M. J. van Löben Seis, die hem reeds twee malen had gewonnen. Gelijk bekend is, zullen krachtens besluit van de jongste algemeene vergadering en na gehouden overleg met Belgische officieren op dezen prijs de bepalingen van toepassing zijn, die reeds voor de andere kampioens- prijzen gelden (3 malen achtereen of in het geheel 4 maal winnen, dan eigendom). Daar de finale van den kampioenswedstrijd op floret gisterenmiddag om 1 uur werd voortgezet, achtte de technische commissie voor het goede verloop der wedstrijden het gewenscht den kamp op het geweer voor prijswinnaars uit te stellen, tot de beslissing was gevallen. Daardoor ving deze te half vier aan met 12 deelnemers. Er werd ge schermd in 2 groepen elk van 6 schermers. Uit die groepen gingen in den eindwed- strijd over respectievelijk de le luit. Beets van het instructie-bataljon, le gep. luit. der inf. Van Löben Seis en de 2e luits. Van Scherpenhuizen van het 5e reg. inf. en Vis ser van het 6e reg. inf. Na hardnekkigen strijd wérd de volgorde in meergenoemden eindstrijd: Eereprijs, zilveren medaille, van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, de gep. luit. Van Löben Seis. 2e prijs verg. zilv. med., aangeboden door den H.E.Gestr. heer A. W. Cremer, referen daris van het dep. v. koloniën, de 2e luit. v. h. 5e reg. inf. Van Scherpenhuizen. 3e pr. de le luit. van het ustructiebataljon Beets. 4e pr. de 2e luit. v. h. 6e reg. inf. Visser. Voor de wedstrijden voor leerlingen aan in richtingen van militair onderwijs waren uit gekomen 4 leerlingen van de Kon. Mil. Aca demie, 5 van het Kon. Inst. v. d. marine, 5 van den hoofdcursus. De wedstrijden vingen te 2 uur aan op floret en gaven menige mooie partij te zien. Aanvankelijk werd geschermd in ploegen; van elke ploeg gingen 2 over in een beslis singsronde van 6 om 3 prijzen. In het bijzonder trok hierbij de aandacht een kranige partij tusschen den cadet-ser geant Van Aarens en den sergeant-adelborst Stroeve, welke in het voordeel van den laat ste eindigde. De uitslag wasle pr. sergeant-adelborst Stroeve; 2e pr. cadet-sergeant Van Aarens; 3e pr.sergeant-adelborst Hendrikse. Uitslag wedstrijd sabelle pr. cadot-ser- geant v. Aarens; 2e pr. sergeant-adelborst Hondriks; 3e pr. sergeant-adelborst Stroeve Journalistiek. De hoer van Tricht, redacteur van de Javabodo, dealt in zijn blad mede, dat hij om redenen van gezondheid met einde Maart zijn ambt zal neorleggen om naar Holland terug te koeren. In verband met den verkoop van De Echo, is volgens enkele bladen, aan de redactie van De Echo eene mededeeling gedaan, dat zij tegen 1 April ontslagen is. V r ij e liberalen. De D. Ot. meldt, dat te Dordrecht ie opgericht een af- deeling Dordrecht van den ..Bond van Vrije Liberalen". D e s c h e u r i n g i n d e S. D. A. I'. De voorzitter der afd. Weesp van de S 1). A P., de heer G. A. Vader, heeft in de ledenvergadering medegedeeld, dat hij als lid der S D. A P. zou bedanken, als het referendum de Deventer congres- besluiten bekrachtigde en, indien dit ge wenscht werd, ook zijn raadszetel ter be schikking van de kiezers zou stellen. Werkloosheid en werk verschaffing te Amsterdam. Naar het Hbl. uit goede bron verneemt, zullen de uitkeeringen aan werkloozen den 16en dezer ophouden. Gaarne zou men het werk voortzetten, de financiën laten het echter niet toe. Alle gelden welke door de burgerij zijn bijeen gebracht, heeft de com missie kunnen uitkeeren, dank zij den steun van den burgemeester, die 7000 voor administratiekosten beschikbaar stelde. Wat nu het werk aan de Kostverloren Vaart zelf betreft, dit vordert naar wensch, doch zal na den 20en gestaakt moeten wor den. Het staat alsdan de gemeente vrij het te voltooien. Er zijn op dit oogenblik 250 menschen met het ophoogingswerk bezig. De gemachtigde/ van den zoogenaamden zand-aannemer oefent het toezicht geheel belangloos uit. Den 9en zal een uitkeering plaats heb ben en den 16en onherroepelijk de laatste. In een gisterenmiddag te Enschedé gehouden conferentie van de besturen der werklieden-organisaties met het- comité, uit de Fabrikamenvereeniging is medegedeeld, dat Eendracht het vroegere voorstel van IJ nitas had overgenomen onvoorwaardelijke teekening van het arbeidscontract, zoodat de staking bij de firma Ter Kuile is geëindigd. Slachtoffers zullen er niet vallen. De be staande grieven zullen later door een fa- briekscommissie bij de firma aanhangig worden gemaakt. Persdelict. Op grond van ar tikel 236 Wetboek van Strafvordering werd gisteren door de Amsterdamsche rechtbank de heer D. Manasse, journalist te Amster dam, vrijgesproken van smaad in het dag blad „De Telegraaf", waarin hij op 25 Febr. 1908 waarschuwde tegen de hande lingen van de „Agence Willems" te Ant werpen, met een bijkantoor te Amsterdam. De rechtbank "achtte het bewijs van be- klaagdes schuld tot opzettelijke beleediging niet aanwezig. Eentweedetrio. Voor de Am sterdamsche rechtbank stond Woensdag een inbrekers-trio terecht, van wie een al be rucht is doordat hij betrokken was in de zaak van het groote „trio", de veroordeelde gebroeders Roos Alleen zijn naam was daarin gemengdimmers zoodra die ge broeders werden gearresteerd, nam hij de wijk naar Duitschland. Latei-, zich veilig achtende, kwam hij terug en liep toen in do val. Het driemanschap, waartoe hij behoort, werd in den nacht van 11 op 12 December tegen 1 uur op heeterdaad betrapt, toen zij in de meubelfabriek (artistieke meubelen, kunstzaken enz.) van de firma E. J. van Wisselingh en Co., 269 Rustenburgerstraat te Amsterdam, hun slag poogden te slaan. Een politieagen van het afdeelingsbureau aan den Amsteldijk had drie verdachte indi viduen zien rondslenterenhij volgde hun spoor en zag hen weldra het terrein opgaan. Dadelijk zorgde hij voor hulphet terrein werd afgezet en een flinke politiemacht rukte voorwaarts,. Van achter een stapel hout vielen twee kerels in handen. Aan de achterzijde van het perceel bleek een groote vensterruit te zijn ingedrukt. Door die ope ning begaf zich de politie met getrokken sa bel naar binnen on arresteerde spoedig den derde. Zoo intijds verrast, kon niets worden ont vreemd, al was blijkbaar aan verschillende lokalen een bezoek gebracht; vooral de ko perslagerij zou de moeite hebben beloond. Bij de arrestatie werden op den eersten bekl. een breekijzer en een vijl gevonden. Deze en de tweede bekl. bekenden ter te- ï-echizilting goedmoedig. De derde alleen ontkende, in zooverre, volgens zijn verkla ring, dat hij alleen den „rooie" (2e bekl.) kende en met dezen in de nabijheid der fa briek was, toen hij een ruit hoorde kraken en daarom er op af ging om mogelijke in brekers aan de politie over te leveren. Ove rigens ontkent hij ook dat een mes en een vijltje op hem bevonden zouden zijn. In deze zaak zijn- 9 personen als getuigen gedagvaard. Van de getuigenverklaring waren die der politie uiteraard wel de eenig belangrijke. Er bleek ook uit, dat de vangst van de drie geen complete vangst waser was ook een vierde gezien, doch deze wist te ontsnappen. Het O. M., mr. Luyken Glashorst, eischte tegen ieder der drie bekl. wegens poging tot diefstal met braak, 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Bekker, de juistheid der dagvaarding betwistende, vroeg voor den eersten bekl. ontslag van rechtsvervolging. Mr. Reyers, ten aanzien van den tweede niet bewezen achtende dat er een afspraak was, pleitte vrijspraak. Evenzoo mr. Stuart voor den 3en bekl., die volgens pl. niet op den uitkijk had gtstaan, integendeel, zich schuil had gehouden. Inbraak en bedreiging. De rechtbank te Tiel veroordeelde F. de G 42 jaar, koopman te Leerbroek, tot 2\ jaar gevangenisstraf wegens inbraak en bedreiging in den nacht van 22 op 23 November ge pleegd bij de wed. W. Verhoef aldaar. Deze 81-jarige vrouw woont samen met hare eveneens bejaarde dochter. Omstreeks dezen tijd had genoemde weduwe varkens af geleverd, waarvan de opbrengst echter dien nacht niet meer bij haar berustte. De G. stak achter licht- op en kwam, gewapend met oen mes, het slaapvertrek binnen, zeggende tot de inmiddels ontwaakte vrouwen: „Je geld of er gebeurt een moord". Geld vond hij niet en aan zijn bedreiging gaf hij geen gevolg. De eisch in de zitting van 18 Februari was 6 jaren.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2