^BINNENLAND. handelingen voorschrijven, dat alleen, beant woordt aan de tegenwoordige algemeene be hoeften. Wij zijn tevens van meening, dat de Ser vische regeering in de bestaande omstandig heden openlijk aan de groote mogendheden moet verklaren, dat zij niet volhardt bij hare gobicdseischen en alles wat op de han gende kwestien betrekking heeft, overlaat aan do beslissing van de mogendheden. Dan zouden de mogendheden ai hunne be moeiingen kunnen aanwenden ten gun ste van de Servische belangen. Wij konden bovendien ons overtuigen, dat do mogend heden niet geneigd zijn steun te verleenen aan het denkbeeld van gebiedscompensatiën ten gunste van Servië. De Servische rege ring moot daaruit de conclusie trekken, dat alle pogingen om de mogendheden ie bewe gen, aanspraken in dien zin te steunen, zon der resultaat zullen blijven en dat zij zich de sympathie van de mogendheden slechts kan bewaren, wanneer zij er van afziet aan te dringen op eischen, die tot een gewapend conflict met OostennjK-Hongari je zouden kunnen leiden. Wij stellen er prijs op de koninklijke regeering te behoeden voor elke houding, die haar aan dat gevaar kan bloot stellen. Wij hopen, dat Servië, zooals het reeds verklaarde, trouw zal blijven aan zijne belofte om de raadevmgen van de groote mogendheden te volgen' De circulaire van de Servische regeering is gedag toeken d 10 Maart en luidt: Uitgaande van de meening, dat de juridi- scho toestand van Servië tegenover Oosten- rijk-Hongarijo na de inlijving van Bosnië en Herzegowina normaal bleef, heeft Servië noch liet voornemen om een oorlog met de naburigo monarchie uit te lokken, nooh den wensch om de juridieke betrekkingen met de monarchie te veranderen. liet wil voortgaan op den grondslag van wederkeerigheid de plichten van buurschap te vervullen en met de monarchie, gelijk in het verleden, de 'betrekkingen onderhouden, voortkomende uit de wederzijdscho niaterieele belangen in don geest van oprechtheid, waarnaar Servië zich steeds heeft gedragen. Servië verklaart, dat de kwestie van Bosnië en Herzegowina eeno Europeesche kwestie is en dat het aan do mogendheden, die het verdrag van Ber lijn ouderteekend hebben, toekomt oone be slissing te nemen, niet alleen betreffende de inlijving, maar ook betreffende eene nieuwe redactie van art. 25 van het Berlijnsche ver drag. Servië, dat vertrouwen heeft in de wijsheid en rechtvaardigheid van de mogend heden, legt zijne zaak zonder voorbehoud in handen van de mogendheden, als eene be- voegdo rechtbank, en vraagt dientengevolge •bij deze gelegenheid van Oostenrijk-ÏIonga- rije geen enkele compensatie, zoo min eene territoriale als eene politieke of economi sche. Uit Belgrado wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat de in Zaitschar en in Negotin liggende drie infanteriereglmenten en het in Zaitschar staande artillerieregiment bevel hebben gekregen naar de Donau op te ruk ken. Do gevangenis van Poscharewotz wordt door do gevangenen ontruimd, om plaats te krijgen voor het opnemen van troopen. Men gelooft in Belgrado, dat deze week de beslissing over oorlog of vrede zal bren gen, en noemt haar daarom de kritieke week. Uit Weeuen wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat daar het gevoel blijft bestaan, dat men zich bevindt in oen kritieken toe stand. Het voortdurende zwijgen van het Itussischo kabinet over het afdoen van de Servischo antwoordnota stemt tot ongerust heid. In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat als de stap van graaf Foihaeh niet voldoende mocht zijn om de gewensohte opheldering te krijgen, verdere stappen van liet kabinet te Weenen over eenigon tijd zullen velgen. Do te Sofia verschijnende Kanibaua heeft van haren correspondent te Belgrado be richt ontvangen, uit officieele Servische bron geput, dat de Russische rogeering den vorst van Bulgarije tijdens zijn verblijf in Petersburg eene toenadering op economisch gebied tot Servië op den grondslag van liet tolverbond van 1904 heeft voorgesteld. Door bemiddeling van de vertegenwoordigers van Rusland in Belgrado en Sofia zijn met dat doel onderhandelingen aangeknoopt. In de Servische regeeringskringen hoopt men 't eens te zullen worden. Uit Weeneu wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat men daar in het ministerie van buitenlandsche zaken nog geen kennis draagt van die onderhandelingen. Wanneer echter liet bericht waar mocht blijken van een door Rusland's bemiddeling tot stand gekomen tolverbond tusschen Servië en Bulgarije, dan zou de toestand voor Oosten rijk-Hongarije geheel veranderen, omdat Oostenrijk onmogelijk een handelsverdrag zou kunnen sluiten niet een staat en zijn stillen compagnon. Men ziet in dezen nieu wen schaakzet, wanneer hij juist is. geen middel om den toestand to vergemakkelij ken. De Vossische Ztg. merkt hierbij op, dat de in 1904 beproefde Servisch-Bulgaarsch© poging om een handelsverdrag tusschen de beide staten te sluiten, mislukt is door het krachtige verzet van Oostenrijk-Hongarije. Daaruit ontstond eene groote verscherping var. den Oostenrijksch-Servischen strijd. Het gevolg was een tariefoorlog, waaruit de verdere geschillen ontstonden, die allengs do bedenkelijke vormen hebben aangeno men, die zij thans vertoonen. Wanneer nu deze plannen weer te berde kwamen, dan zou dat het verkrijgen van overeenstemming op het gebied der handelspolitiek tusschen Oostenrijk en Servië, hetgeen toch reeds zeer moeiolijk is te bereiken, geheel onmo- gonjk maten. Wanneer 8" ie «*r werkelijk aan denkt het plan van een tolverbond met Bulgarije te verwezenlijken, dan kan ook het Servische antwoord op de vraag, die de gezant van Oostenrijk-Hongarije op last van zijne regeering verleden Zaterdag in Belgrado heeft gesteld, niet anders dan ontkennend uitvallen. Dan zou Servic wei geren zich met Oostenrijk-Hongarije in directe verbinding te stellen. Indien (lus dit bericht niet de feiten mocht overeenkomen, dan zou hot cr toe bijdragen, de kans op eene vreedzame bijlegging van het Oosten rijkse hServi&ehe conflict nog belangrijk te verminderen. Sofia, 10 Maart. De Bulgaarsche pers toont zich onomwonden gunstig gezind jegens Servië en spreekt zich uit voor een j militaire samenwerking met Servië ingeval van een conflict. In de Bulgaarsche regeeringskringen wordt het volgens een bericht van de Pol. Korr. uit Sofia, als waarschijnlijk be schouwd, dat Turkije terstond, nadat over eenstemming is verkregen, de overige mo gendheden zal voorgaan met de erkenning •an Bulgarije. Turkije. Konstaniinopel, 10 Maart. De Kamer machtigde de regeering met de Banque Ottomane, do Deutsche Bank en de Orientbank een zes procents-leening aan te gaan voor een bedrag van een millioen Turk- sche ponden. De Lokal-Anzeiger verneemt, dat Tur kije om de gendarmerie-inrichting van Mace- nië over het heele land uil te breiden, den overgang van acht Fransche, acht Italiaan- sche en vier Engelschc officieren in den Turkschen dienst wenscht. De Oostenrijk- schs officieren bij de gendarmerie zijn al eenigen tijd geleden teruggeroepen. Marokko. Op voorspraak van den Franschen gezant Regnault, heeft Moeley Haf id aan de ge broeders Tassi de goederen teruggegeven, die van hen in beslag genomen waren. De Fran schen beweren, dat deze inbeslagneming was geschied, omdat de gebroeders Tassi trouw waren gebleven 'aan Adel Azis. Daartegen over bericht de Vossische Ztg. uit Tanger, dat het daar overbekend is, dat deze ge broeders steeds slechts aan hun eigen voor deel dachten en schaamteloos staatsgelden r< ofden, zoodat de straf rijkelijk verdiend was. De Duitsche Orientbank heeft in Casa blanca een filiaal geopend. Perzië* Petersburg, 10 Maart De avondbladen deelen telegrammen mede uit Teheran, berichtende dat in den afgeloopen nacht tal van proclamatiën zijn aangeplakt, om de bevolking aan te sporen de Europea nen te vermoorden. De buitenlandsche kolonie schrijft deze proclamatiën toe aan de regeering, die tracht daardoor in den onhoudbaren toe stand verandering te krijgen. T a b r i s, 10 Maart* De omwente- lingsgezinden richten in allerijl nieuwe ver- dedigingswreken op. Het andjoeman van Tabris heeft eene oproeping verspreid, waarin de daden van geweld, die door de troepen zijn gepleegd, worden gebrandmerkt en de bewoners worden aangespoord de wa penen op te vatten tot verdediging van hunne gezinnen, hunne eer en hunne goe deren. Vereenigde Staten. N e w-Y ork, 10 Maart. Carnegie heeft eene verklaring bekend gemaakt, waar- i hij schetst wat naar zijne meening de meëst praktische manier zou zijn tot beper king van de uitbreiding van de oorlogsvlo ten in het belang van den wereldvrede. Hij geeii in overweging, dat Engeland en Noord- Amerika samen zullen overeenkomen, dat de Vereenigde Staten het Britsche bezit in den Atlantischen oceaan en Engeland de Ame- rikaansche kust aan de Pacific, Hawaii en de Philippijnen zullen verdedigen. Allerlei. vTe Friedrichshafen heeft Dinsdag de Z I., het nieuwe door Zeppelin gebouwde rijksluchtschip, zijne eerste proeftochten in dienst van het rijk gedaan. Aan den eersten tocht namen graaf Zep pelin en zijn neef en de bekende ingenieur Dürr deel. vDe rechter van instructie André heeft mevrouw Stemheil een langdurig verhoor doen ondergaan, in den loop waarvan alle feiten betreffende de misdaad punt voor punt werden beh an del d Hierna heeft de verdediging, van oordeel dat noch uit de getuigenverklaringen, noch uit de deskundigen-rapporten een enkele aanwijzing van belang van schuld of mede plichtigheid van de weduwe voortvloeit, een request ingediend tot voorloopige invrijheids- stelüng. vMen heeft in de provincie Minho (Portugal), schokken van aardbeving ge voeld, vergezeld van onderaardsch gerom mel. vDe vulkaan Ngarnahve (Australië) is tot uitbartsing gekomen. Men hoort hevige ontploffingen. Dikke kolommen rook stegen 90U meters hoog. De krater spuwt een 6troom van lava en zand uit. vUit Arkansas komen berichten, mel ding makende van ernstige ongelukken en groote schade, door een wervelstorm in dien staat aangericht. Het stadje Brmkley is zoo goed als geheel verwoest. Negen personen zijn gedood en velen zijn gewond. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Bij het Woensdag voortgezet debat over de motie-Schaper betoogde de heer 1' a s- s t o o r s de noodzakelijkheid van ingrij pen voor den wetgever, ook om zoodoende industrieën, waarbij reeds tot verkorting van arbeidsduur is overgegaan, te bescher men tegen concurrentie van andere bedrij ven 3ie bij gunstige arbeidsvoorwaarden nog achterwege zijn gebleven. Spreker wees er op, dat het Rijk en sommige gemeenten reeds voorgingen in verkorting van arbeids duur tot 10 uur daags ,of 60 uren in de week. Met een beroep op getuigenisseu van groote industrieelen weersprak spreker de bewering als zou onder verkorting van ar beidsduur de productie schade lijden. Spreker verzocht den heer Schaper zijn motie zoodanig te wijzigen, dat daarin op genomen wordt het verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw in fabrieken eu werk plaatsen. De heer De Klerk oordeelde de mo tie niet bezwaarlijk. H'ij meende zelfs, dat hetgeen de motie wenscht, zich aanpast aan de bijna overal bestaande toestanden hiel en daar. Spreker betoogde voorts, dat het onze ker is, hoe de heeren De. Visser en Van dei- Molen persoonlijk denken over de beper king van den arbeidsduur. Tegenover den heer Van Karnebeek zette spr. uiteen, dat door bescherming van het arbeidsvermogen dit kapitaal van den arbeider niet aan de zen ontnomen wordt, maar juist op waarde wordt gehouden. De heer N o 1 t i n g laakte de scherpe houding van den heer De Visser, die excep ties pleitte, en een enquête, waarop de heer Schaper zich beroepen had, als onbetrouw baar had ter zijde gesteld. En dit- terwijl hij zelf als hoofd van een Christelijk Na- tionalen Werkmansbond in gebreke is ge bleven een onderzoek onder die arbeiders in te stellen. Spreker had vernomen, dat verschillende dezer Christelijke arbeiders zich ten zeerste verwonderd hebben over De Visser's bestrijding van de motie. In aansluiting aan andere voorstanders betoogde spreker voorts, dat het algemeen belang eischt invoering van een wettelijken in&ximalen arbeidsdag van 10 uren. Minister T a 1 m a achtte de mo tie wel eenigszins zonderling geformuleerd, o.a. door het weglaten van de vrouw. Tegenover de toelichting door den heer Schaper betoogde de minister, dat hier te lande de Arbeidswet wel degelijk met groo- ten ernst wordt toegepast. Wat het aantal overwerkvergunningen aangaat, steekt ons land zeer gunstig af bij het buitenland. De minister gaf als zijn overtuiging te kennen, dat men zeer tevreden kan zijn met de wij ze waarop hier te lande de bepalingen der Arbeidswet worden toegepast. De heer Troelstra interrumpeerde „Eene gevaarlijke uiting". De Minister meende, dat men het goede moet erkennen, al gaf hij toe, dat op heilgebied van den arbeid door kinde ren en jeugdige personen verbetering dient te worden aangebracht. Wat de beperking van den nachtarbeid betreft, stelde de minister in het licht, dat dit een vraagstuk is, dat, in verband met de vele moeilijkheden en vragen, die zich daarbij voordoen, een grondig onderzoek veredscht. Wat den arbeidsduur betreft, meende de minister, dat het debat in deze Kamer niet zonder resultaat zal kunnen zijn voor de beweging tot inkorting van den arbeids duur. Een andere vrucht van het debat is de erkenning, dat de Overheid het recht heeft in zake arbeidsduur op te treden. Echter, het betoog is niet geleverd, dat de Over heid in. staat is op dit oogenblik voor alle volwassen arbeiders een maximalen arbeids dag van 10 uren in te voeren. Alleen heeft men gewezen op in het buitenland bestaan de bepalingen maar die bepalingen gelden nergens alle arbeiders en betreffen een elf-urigen arbeidsdag. De minister stelde in het licht, dat de Arbeids-Inspectetfr in Zwitserland voor dat land niet mogelijk acht wat de heer Scha per hier wil invoeren. En toch beriep de heer Schaper zich, ter verdediging van zijn motie, op de in Zwitserland opgedane erva- ring. Vervolgens stelde de minister in het licht, dat invoering van een wettelijken 10-uren- arbeidsdag in twee-derden (der bedrijven een ommekeer zou teweegbrengen, maar dan dient toch eerst onderzocht te worden of men niet velen bedrijven een te zworen last zou opleggen. Aanvaarding van de motie zou onverant woordelijk zijn. Zoodra echter de reorgani saties van de arbeidsinspectie beslist zijn zal deze het vraagstuk onderzoeken. Op het oogenblik ontbreekt echter voldoende ken nis van den feitelijken toestand van het be drijfsleven ten onzent; die kennis moet dus eerst worden opgedaan. De goede wil is er. De heer Schaper laakte in een her haaldelijk geïnterrumpeerde repliek de slechte opkomst der Kamerleden op Dins dag welke het beste bewijs levert voor de noodzakelijkheid van een verkorten arbeids dag (gelach) en de houding van den heer Do Visser. Hij verweet dezen eer e-voorzit ter van den Christelijk Nationalen Werk mansbond, dat hij geen gevoel heeft om hier op te komen voor de arbeiders die hij met gebed onder de plak houdt. Als het waar is zeide de heer Schaper, op een interruptie van de heer De Visser, dat de christelijke werklieden onafhankelijker zijn dan de socialistische dan moeten ze de decoratieve figuur van hun eere-voorzitter maar op zijde schuiven waarop de heer D t Visser inviel„Uwe motie is een deco ratieve figuur". De heer Schaper achtte het geluk kig dat althans de heer Aalberse vóór de motie sprak. De katholieke arbeiders heb ben blijkbaar méér ruggegraat dan de anti- i evolutionairen. Maar de Paus der Katho lieken zit ook in Rome; die van de anti revolutionairen in de Kanaalstraat in Deu Haag. (Luid gelaoh.) De heer Regout: Uw Paus zit vlak achter u! (Onbedaarlijk gelach). De heer Schaper: Als uw Paus zoo weinig te zeggen had als m ij n Paus zou liet nog al schikken. De heer Regout: Dat moet ge dr. Van Ravestein maar eens vragen. (Hilariteit). De V oorzitter moest eenige malen den spreker verzoeken zich tot zijne motie te bepalen. De heer Schaper betoogde voorts te genover de opgeworpen excepties, dat men reeds beschikt over voldoende gegevens om tot beperking van den arbeidsduur te kun nen overgaan. Het instellen van een enquête, omvat tende alle arbeiders, is onbegonnen en on- noodig werk; het zou slechts leiden tot uit stel. Met nadruk kwam spreker op tegen de verdachtmaking, als zoUden de samen stellers van het boek „Arbeidsleven in Ne derland" -niet betrouwbaar zijn in hun ge gevens. Donderdag 11 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Donder.iag 11 Maart bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot kantonrechter te Breda mr L M. J. Nelissen, thans kantonrechter- plaatsvervanger aldaar tot rekenaar bij het Meteorologisch In stituut te De Bilt V. P. van Halm en G. Rodenburg, thans in lossen dienst als zoo danig werkzaam. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het beschermheerschap over de Maatschappij tot Redding van Drenke lingen te Amsterdam. Kamerverkiezingen. De heer S. M. II. van Gijn, afgevaar digde voor de Tweede Kamer voor het dis trict Dordrecht, heeft aan de liberale kies- vereeniging „Dordrecht" officieel medege deeld geen mandaat voor de volgende ver- kièzing te zullen aanvaarden. In het laatst dezer maand zal genoemde kiesvereeniging een nieuwen candidaat stellen. Daar de heer H. Pollema, zooals men weet, heeft verklaard het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Sneek niet langer te willen aanvaarden dan tot de al gemeene verkiezingen in Juni a.s., zal de anti-revolutionaire partij in genoemd dis trict met een nieuwen candidaat te voor schijn moeten komen. Naar het Friesch Dbl. meldt, worden thans reeds als candidaten genoemd de hee ren mr. J J. Crol^s, mr. L. Okma, ds. Rudolph en mr. T. de Vries. -- Men schrijft uit Gouda: Waar van anti-revolutionaire zijde een candidatuur-Colijn niet onmogelijk wordt geacht, komt dit den katholieken minder ge- wenscht voor. Reeds werd hierover in een Dinsdagavond gehouden vergadering der R.-K. kiesvereeniging gesproken, zonder dat evenwel een besluit werd genomen. Algemeen was men van oordeel, dat het gunstiger werkt, als een candidaat zelf voor de kiezers kan optreden. Volgens de vrij algemeene meening der kath Heken, zal een anti-revolutionair can didaat in dit district de meeste kans van slagen hebben. Voor een zeer talrijk publiek trad Dins dagavond te Arnhem mr. M. Tydeman, lid van de Tweede Kamer, als spreker op ter toelichting van het program van den Bond van rije Liberalen en ter uiteenzetting van de beginselen dier partij. Een 30-tal der aanwezigen verklaarde zich bereid een af- deeling Arnhem van dien Bond te vórmen. „De Banier" publiceert een brief, ge richt aan den voorzitter van het districtbe- stuur der Christ.-hist. Unie in het district Harlingen door het Tweede Kamerlid mr. J. Schokking, waarin deze mededeelt zich niet meer voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer beschikbaar te stellen. Dit besluit wordt in den brief gemotiveerd als volgt „Nu de kerk, welke ik dien, sedert een bepaling in het leven riep, waardoor hare dienaren, - indien geroepen deel te nemen aan het overleg met de regeering omtrent de verschillende belangen des volks, die der kerk zelve niet uitgezonderd, feitelijk afge sneden worden van hun ambt, en dientenge volge beroofd van eene der voorwaarden, welke de vrijheid en zelfstandigheid van den volksvertegenwoordiger moeten waarborgen, meen ik, die mij ook aan mijn amibt gebon den gewei, een eventueel opnieuw aange boden can dictatuur niet te kunnen aanvaar den." Ingenieurs in staats dienst. In antwoord op een adres van ingenieurs inzake de benoeming van ad junct-ingenieur der mijnen, heeft minister Talinn, naar de N. R. Ct. meldt, doen we ten, dat het ook zijn zienswijze is, dat bij de benoeming van ingenieurs in staats dienst, voor zoover zulks met de belangen van den betrokken tak van dienst is over een te brengen, ingenieurs in het bezit van het diploma der Technische Hoogeschool, behooren voor te gaan aan degenen, die zoodanig diploma niet bezitten. In over eenstemming hiermede wordt dan ook al leen, wanneer de eischen der praktijk dui delijk spreken, door hem aan een candi daat, die niet in het bezit van een diploma der Technische Hoogeschool. de voorkeur gegeven. Gelijk men ziet, bevat dit antwoord gee nerlei inlichting nopens het concrete be noemingsfeit, dat *ot het adres der mijn ingenieurs aanleiding gaf. Nachtarbeid in brood bakker ij en. Door de brooddépöthou- ders-vereeniging „Verbetering zij ons stre ven" te Leiden, is aan den minister van landbouw, nijverheid en handel een adres gericht, waarvan adressanten verklaren hun ne volle instemming te betuigen met het door het bakkers-comité (voorzitter dr. J. Roeters van Lenmep, secretaris mr. H. Blaupot ten Cate) aan den minister gezonden adres. Adressanten vermeenen dat na de invoering der wet een streven zal ontstaan om zoo vroeg mogelijk versch brood af te leveren, hetgeen tengevolge zal hebben, dat de quali- teit van het brood ten zeerste zal verminde ren. De kleanindustrie met een beperkt aan tal afnemers zal vroeger dan de fabrieken in staat zijn haar clientèle te bedienen, zoodat die dépothouders, die in de groote steden bijna evenveel vertegenwoordigd zijn als de bakkersknechts, ernstig in hun bestaan zul len worden bedreigd. Werkloosheidverzeke ring De heeren D. de Klerk, J. S. Hol lander, dr. F. D. A. C. van Moll, Jac. Bak ker en O. S. Knottnerus, leden van den raad der gemeente Rotterdam, hebben de volgende motie ingediend „De gemeenteraad, de wensohelijkheid aannemende om de pogingen door werkne mers aan te wenden tot bestrijding der ge volgen van onvrijwilige werkloosheid te steunen door het verleenen van bijslag op de door hen, tengevolge van het storten van premie, te genieten uitkeering gezien, dat meerdere moties bij den raad zijn ingediend, die ten doel hebben dien steun te verleenen van meening, dat het geene aanbeveling verdient in deze vergadering te beslissen, welk der voorgestelde stelsels gewensolit is besluit eene commissie te benoemen van zeven leden uit zijn midden en deze in op dracht te geven de voorgestelde moties en eventueel ook andere stelsels van ondersteu ning dan in deze moties aanbevolen in studie te nemen en daarna voor dat doel een ontwerp-verordening bij den raad in te die nen en gaat over tot de orde van den dag". Geen progressieve in komstenbelasting té Haar lem. Na een zeer uitvoerige verdediging van den heer Middelkoop en na een niet minder uitvoerige bestrijding van den wet houder van financiën, dr. Kruseman, heeft de Raad van Haarlem gisteren met 24 tegen 7' stemmen verworpen een motie van den heer Middelkoop c. s., om over te gaan tot invoering van een progressieve plaatselijke directie belasting. Rijkspostspaarbank. Eeni gen tijd na het overlijden van den heer A. Sassen, in leven directeur der Rijkspost spaarbank, kwam in de N. R. Ct. een be richt voor, dat tot directeur zou worden be noemd de heer mr. G. H. M. Delprat, lid van den Raad van Toezicht dier instelling en directeur der Rotterdamsche spaarbank te Rotterdam. He, Hbld. kan mededeelen, dat de onder handelingen met den heer Delprat niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid en dut eerstdaags de benoeming tot directeur is te verwachten van den heer P. J. F. Du Bois, sedert 27 Februari 1895 onderdirec teur der Bank. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de oudste zoon van wijlen dr. J. C. Mezger, do heer dr. W. C. Mezger, het voornemen dezen zomer te Domburg de patiënten van wijlen zijn vader te behandelen. H. K. H. Prinses Marie van S aksen- Meiningen zal hoogstwaarschijnlijk dezen zomer haar voorgenomen bezoek aan ge noemde badplaats dan ook brengen en zich onder behandeling stellen van, dr. W. C. Mezger. De Midd. Ct. meldt echter dienaangaan de, dat dit bericht sterk betwijfeld wordt, want de heer Mezger is wel in Parijs als doctor gepromoveerd, maar kan in ons land geen praktijk uitoefenen, tenzij hij hier arts examen doe. Het is een feit, dat Prinses Marie van 8aksen-Meiningen op dit oogenblik te Parijs onder zijne behandeling is, en dat heeft ze ker aanleiding gegeven tot het praatje, dat reeds Zaterdag, op den dag der begrafenis, de ronde deed. Jubileum mevr. De Boe r Van Rijk. De 35-j&rige theaterloopbaan van de ook te 's Gravenhage zoo hoog ge waardeerde tooneelspeelster mevr. De Boer Van Rijk ging gisterenavond in den schouw burg aldaar niet onopgemerkt voorbij. Een stampvolle zaal begroette der talentvolle vrouw, toen zij als Kniertje in Heyerman s „Op Hoop van Zegen" ten tooneele kwam, met krachtig applaus, dat vergezeld ging van bloemen. Na het 2de bedrijf werden reusachtige bloemstukken, o. a. van de afd. van het Tooneel verbond en van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap en andere vereer ders aangedragen, zoodat de jubilaresse als het ware in een bloemperk stond. Na elk bedrijf werd de verdienstelijke actrice tot driemaal toe teruggeroepen oan de enthou siaste sympathiebetuigingen van het publiek op de bescheiden wijze haar eigen, te beant woorden Een bescheiden weldoe ner. Op 71-jarigen leeftijd is te 's Gra venhage iemand overleden, van wien bij zijn leven slechts aan enkelen bekend is geweest, hoe zeer hij op groote schaal «n in grooten. stijl weldeed. Wij bedoelen den heer Arie van Beekum, een Rotterdamsch koopman, door en in den handel rijk ge worden, die de laatste jaren zijns levens bijna onbekend op zijn villa aan den Ouden Scheveningschen Weg sleet. Hij is de man geweest, wiens vorstelijke gulheid de fondsen schonk voor de oprich ting en instandhouding in zijn vroegere woonplaats Rotterdam, van „Ons Huis", het kolossale gebouw in de Gouvernestraat aldaar, dat waarschijnlijk in den loop van Mei a.s. zal kunnen geopend worden, en waarvan de heer Tours, de verdienstelijke directeur van „Ons Huis" te Amsterdam, op verlangen van den overledene, de direc tie op zich zal nemen. Tonnen gouds heeft hij voor dit doel bij zijn leven geschonken, opdat de inrichting in alle opzichten zou kunnen wedijveren met het beste, wat op dit gebied bestaat. Voor zoover wij weten, bleef het tot dus verre onbekend, dat hij de schenker was. De overledene, die de eenvoud en beschei denheid zelf was, heeft steeds met angst vallige zorg gewaakt, dat daarvan bij zijn leven niets zou uitlekken. Wij, die zijn ge heim kenden, hebben het bewaard zoo lang hij door de openbaarheid gehinderd kon worden, maar vonden nu geen reden meer om den naam van dezen bescheiden wel doener, wien velen met dankbaarheid zul len gedenken, verder achterwege te houden. Vad. De scheuring in de S. D. A. P. Men herinnert zich, dat in de ver gadering van de Ver. voor Sociale Lezingen te Amsterdam, jl. Maandagavond gehouden, dr. Van Banensteyn het marxistisch stand punt en de fouten door de Nederlandsche revisionisten gemaakt uiteenzette, zonder dat debat van andere zijde werd toegestaan. Naar aanleiding /hiervan zal de federatie Amsterdam der S. D. A. P. een vergadering beleggen, waarin dr. Van Ravensteijn zal worden uitgenoodigd zijn beschuldigingen te herhalen. Van Revisionistische zijde zal dan van repliek worden gediend, voor welke taak waarschijnlijk de heer Vliegen bereid zal worden gevonden. Overal waar de Mar xisten optreden zullen ook dpor de Revisio nisten vergaderingen worden belegd. Mevrouw Roland Holst moet van plan zijn zich uit de mondelinge propaganda te rug te trekken, totdatde vrede in de Nederlandsche sociaal-democratie hersteld zal zijn. Hbld.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2