METHORST VAN LUTTERVELD, KLEERMAKERS. Heeren- en Damespompiers en paswerkers. BOUWTERREIN te KOOP. CONVERSATIELESSEN DAT 'S WEL AARDIG Uitnoodiging Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÈN. A. C. ENGELBERTS en Go. Villapark „da Biltsche Duinen". LAAT BEZOEK. gevraagd in Engelsch en Frausch. Kassiers en Commissionairs In Effecten. H. O YENS ZONEN, ie Amsterdam.) Amersfoort, Baarn Gouden en Zilveren Horloges, Regulateurs, Pendule-Garnituren, Staande Klokken, fantasie Wekkers Barometers, Thermometers, enz. enz. W. F. A. GROENHUIZEN, Gevraagd voor direct: E. ESDERS, Studiereis. De stad Leeuwar den kreeg Dinsdag een bezoek van prof. dr. Steinbrück te Halle, aan de Saaie, met een 50-tal landbouwstudenten, op hun studie reis naar Engeland. Van Leeuwarden uit bezochten zij, onder geleide van den heer C. R. Brinkman, rijkslandbouwleeraar voor Friesland en directeur van. de rijksland- bouwwinterschool te Leeuwarden, de be kende groote boerderijen van de heeren K. N. Kuperus te Marsum en R. Osinga, te Tie*jerk. Bedrukterijksbriefkaar- ten. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de gelegen heid bestaat, zonder verhooging van kosten, Rijksbriefkaartformulieren en briefomsla gen te verkrijgen, voorzien van den naam en het adres van den afzender, in eenvou- digen letterdruk en in de kleur van den op die formulieren en omslagen voorkomen den zegelstempel. Op de briefkaartformulieren zullen die aanduidingen worden aangebracht op de daarvoor aangewezen plaats in den linker benedenhoek van de adreszijde, op de om slagen kan dit geschieden op de klep of op de adreszijde ter plaatse waar een gelijk matige druk mogelijk zal zijn. Vermits de gewenschte opdrukken alleen kunnen worden aangebracht bij de vervaar diging van de gewone driemaandelijksche oplaag van postwaarden, worden de aanvra gen, van ten minste 1000 stuks of veelvou den daarvan, bij voorkeur ingewacht in de laatste maand van elk kalenderkwartaal. De aanvragen moeten vergezeld gaan van den voor de te bedrukken briefkaarten of omslagen verschuldigden verkoopsprijs Nadere inlichtingen ter zake kunnen aan de kantoien der posterijen worden verkre gen. St. Ct. Controle op drukwerken. Ingevolge speciale aanschrijving van den directeur-generaal der Posterijen wordt naar het Centrum meldt meer in den laatsten tijd, vooral op de grootere kan toren, een scherpe con role uitgeoefend op de stukken, die als „drukwerk" worden ver zonden, daar hierbij schromelijke misbrui ken werden geconstateerd. Met name op prentbriefkaarten werden herhaaldelijk ver schillende korte mededeelingen geplaatst en deze toch als „drukwerk" gefrankeerd, ter wijl het zelfs voorkwam, dat aan de binnen zijde van couranten b.v. formeele brieven werden geschreven Een en ander wordt thans door daartoe aangesteld personeel aan een scherp onder zoek onderworpen, en bij de minste afwijking onverbiddelijk strafport geheven van den ci.t vanger. De lieer J. H. Bergmann te Amster dam zet een beweging op touw om de aan nemers van groote weaken zich te doen uit spreken over de kosten welke de demping der Zuiderzee voorloopig drooglegging der Wieringernmer zou met zich voeren. De heer Bergmann zou gaarne het werk aan Nederlandsche aannemers zien toegewezen en meent dat samenwerking daartoe reeds nu noodig is. In een openbare vergadering zal te zijner tijd het onderwerp aan de orde komen. Stucadoorsstaking. Naar verluidt, dreigt de stucadoorsstaking in Den Haag een nieuwen en ernstigen keer te nemen. In de vergaderingen van enkele patroons-organisaties zou het denkbeeld ge opperd zijn om. des noodig, tot een gelei delijke, geheele uitsluiting in de bouwvak ken over te gaan. Posten. Door het O. M. bij het kantongerecht te Amsterdam is gister drie dagen 'hechtenis geëisoht tegen de beide man nen, die gedurende eenigen tijd zekeren heer Bonnist hebben „gepost". Een dure jacht. Voor de rechtbank te Arnhem is tegen Henri Meyer hoofdredacteur van „De Kampioen", we gens mishandeling van een jachtopziener, 6 weken geëischt. Relletjes te Finsterwol- d e. Op telegrafisch verzoek zijn gisteren avond alle manschappen der brigade maré chaussee te Winschoten naar Finsterwolde vertrokken, waar hun hulp werd noodig ge acht. Er is daar gisteren nl. sterk verzet ge pleegd tegen de politie in verband met de heersohende werkloosheid, waarin onvol doende wordt voorzien. Er werd geschoten en eenige personen zijn gewond, onder wie de vrouw van een der werkloozen. Oplichting. Een bewoonster van een villa aan den Badhuisweg te Sche- veningen is het slachtoffer geworden van twee oplichters, die in haar afwezigheid eeu mandje appelen te koop aanboden en een half uur later terugkwamen met de boodschap, dat zij mevrouw hadden ont moet en dat deze de appelen vöor f 4.50 had gekocht. D-i dochter des huizes betaalde, doch toen de „kooplieden" twee jonge mannen vertrokken waren, bleek dat slechts de bo venste laag van het mandje appelen bevat te, de rest was opgevuld met papier. Toen mevrouw thuis kwam, bleek natuur lijk, dat zij van den appelenkoop niets af- wist. Resb. Brandstichting. Ten huize van den heer H., te Zaltbommel, ontstond gisterenmorgen in een drietal vertrekken brand. Kleederen en beddegoed leden groote schade. De brand werd spoedig gebluscht. Het onderzoek bracht aan het licht, dat hier boos opzet in 't spel was, daar kleederen en beddegoed met petroleum overgoten waren. De dienstbode, die hiervan wordt verdacht, is gisterenmiddag in verhoor genomen, ter wijl op de goederen beslag is gelegd. Risico van den arbeid. Gisterenmiddag kwam de werkman F. S., 36 jaar oud, in de fabriek der firma Beu- kema en Co., te Hoogezand, toen wij wilde uitwijken voor ontsnappenden stoom, met kracht tegen oen ijzeren balk aan. Ernstig aan het hoofd gewond, bezweek de man na korten tijd. Noodlottige brand. Meif meldt uit Haarlem Bij een gistermorgen in de Frankestraat bij zekeren Van Dam uitgebroken brand, sprong de zestig-jarige huishoudster, de weduwe Prinsen, in angst uit het raam der tweede verdieping. Zij brak haar rech terbeen en werd aar het gasthuis gebracht. Twee jonge kinderen werden door de buren gered. De brandweer was het vuur spoedig meester. School- en Kerknieuws. Prof. Dr. F. M. Jaeger. Dr. F. M. Jaeger, nieuw benoemd lioogleeraar in de scheikunde aan de rijksuniversiteit te Gronin gen, werd -— zoo meldt de N. Ct. iro 1877 te 's-Gravemhage geboren. Hij studeerde vtan 1895 tot 1901 te Leiden, daarna te Berlijn. In 1902 weixl Dr. Jaeger benoemd tot leeraar in de scheikunde aan de H. B. S. te Zaandam, waar tevens liet gasouderzoek aan hem werd opgedra gen. In October 1903 te Leiden gepromoveerd tot doctor in de chemie, werd liij in Sept. 1905 toegelaten als privaat-docent in de physisohe en chemische kristalkimde aan de Amsterdiamsdho universiteit. In Februari 1908 werd hij benoemd tot lector te Groningen, welk ambt hij 25 Maart d. a .v. aanvaardde met eene mie over natuur kundige onderzoekti mgsmethoden in het chemisch laboratorium. Nader meldt het blad nog: Na in 1897 zijn candidaatsexamen in de wis- en natuurkunde te Leiden te hebben afgelegd, werd hij in datzelfde jaar benoemd tot assistent van het Mineralogisch Kabinet aldaar welke functie hij tot Januari 1900 waarnam. Na zijn, doctoraal examen voor de chemie te hebben af gelegd, werd hij in staat gesteld om gedurende twee jaren te Berlijn, aan. de Friedrioh-Woillhelms- Unwersitat zijn studiën voort te zetten, alwaar hij voornamelijk in de laboratoria van E. War burg, E. Fischer en C. Klein werkzaam was. In 1902 uit Duitsdhilamd teruggekeerd, promoveerde hij den 9en October 1903 tot doctor in de chemie aan de Leidsohe universiteit, op proefschrift Kristallografische en molekulaire symmetrie van plaatsings-isomere benzolderivaten. Zijn wetenschappelijke arbeid, diie, behalve zijn proefschrift, een vijftigtal verhandelingen omvat in verschillende binnen- en buttenlandische periodieken, beweegt zich voornamelijk op liet gebied der chemische kristialkunde en op dat der toepassingen van mikroskopische en kristallo- grafdscho methoden op physisöli-ahemische pro blemen. Meer in 't bijzonder kunnen zijn onder zoekingen worden genoemd over lichamen welke dubbelbi-ekende vloeistoffen vertoonen, over het geleidingsvermogen voor warmte en electriteit hij gekristalliseerde stoffen en over de meng- baarhoid der stoffen in den gekristaUieoerden toestand. aVrijdag en Zaterdag van 11 uur des morgens tot 4 uur des middags is voor ieder een in de fraai versierde bovenzaal van het Geb. voor K. en W. te Utrecht- te bezich tigen het huldeblijk, dat de Utrechtsche vrouwen H. M. de Koningin zullen aanbie den in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis. De expositie, welke alleszins een artistieken stempel draagt, bestaat uit v i ei- af deelingen De eerste af deeling bestaat uit een onder eene vitrine ten toon gestelde doos met sloo- pen voor het matrasje van de kleedtafel. Onder dezelfde vitrine bevindt zich ook een doos, welke de handteekeningen bevat van alle vrouwen uit alle standen, die aan het huldeblijk hebben bijgedragen. Deze hand teekeningen komen uit alle oorden dezer provincie en zijn gemeente naar gemeente gerangschikt. Door „Arbeid Adelt" zijn de doozen met takken oranjebloesem op bijzonder kunstige er smaakvolle wijze geborduurd. De tweede vitrine bevat het zilveren waschgerei. Het zilverwerk dat bestaat uit een kan, waschkom, zeepdoos, sponsendoos, borstels met bakje, poederdoos eai di'inkwaterkannetje met beker op blaadje, is in vorm en bewer king een ware vertolking van de aan onze oude deftige stad eigene rustige voornaam heid. De vormen, welke aan die van het Empire- kunsttdj dperk ontleend zijn, zijn gebezigd met weglating van de daarbij behoor en de or namenten, 't geen vergoed wordt door ran den van „halve snoerpaarl". Alle stukken zijn buiten als binnen glimmend gebruieerd, terwijl op elk stuk heit Utrechtsch Provin ciale wapen prijkt. De drijver heeft dus aan dit werk zijn vaardigheid niet kunnen toonen, maar een groot genoegen moeten de groote gladde vlakten en vooral de ovale vormen der klei nere stukken den zilversmid verschaft heb ben. De beide eerste stukken werden vervaardigd in de ateliers voor kerkelijke kunst van den heer H. J. Brom, terwijl de andere zaken uitgevoerd werden door de Kon. Utr. Fabr. v. Zilv. firma C. J. Begeer. Naast deze kunstige vitrine bevindt zich de kleedtafel. Het is een soort van waschcommode of babytafel gemaakt in de fijnste kwaliteit mahoniehout, fijn geprofiteerd en georna menteerd genre Louis XVI, geschilderd in lichte ivoorbint en georneerd met oud vër- guld beslag. Het geheel werd ontworpen door de firma B- Middelbeek en in hare werkplaatsen uit gevoerd. Op het bovenblad ligt een matras, met overtrek en afhangende kant. Deze matras ligt in een volgende vitrine uitgestald, en is door „Arbeid Adelt" met een \V. en een Kroon geborduurd. Zooals wij reeds zeiden, is de expositie tot en met Zaterdag op bovenvermelde uren voor iedereen vrij te bezichtigen. Alle de boven omschreven stukken, hoe zeer ook een luxueus cachet dragende, zijn onder deskundige leiding hoogst doelmatig en practisch ingericht. Wij vernamen uit goede bron, dat ze uiterlijk Dinsdag 16 Maart, des middags 4 uur, ten paleize moe ten z,n afgeleverd. rNaar men verneemt is door m r. G. J P h. graaf Schimmelpen- r. i n c k, officier van justitie bij de Utrechtsche Arrondissementsrechtbank, aan H. M. de Koningin eervol ontslag aange vraagd, met ingang van 1 April a.s. Graaf Schiinmelpenninck trekt zich uit dt rechterlijke macht terug en gaat zich metterwoon te 's Gravenhage vestigen. De Utrechtsche rechtbank krijgt dus eer lang een nieuwen president (vacature Van Ittersum) en een nieuwen officier van justi- Raad va-n State. Bij een gis teren in de openbare vergadering van den Raad van State. nfd. voor de geschillen van bestu ir, medegedeeld Kon. besluit, is gehandhaafd het besluit van Gedep. Staten van Utrecht, waarbij goedkeuring is onthouden aan de besluiten van stemgerech tigde ingelanden van het waterschap Wil- lige-Langerak, strekkende lo. tot het in verband met eene aan te ga:ie overeenkomst afkoopen van op de por- eeelen binnen de grens van het waterschap rustende liendplichtigheiden 2 tot hét aangaan eener geldleening ter voldoening der uit dien afkoop voortvloeiende kosten. Hierbij is overwogen, dat het aangaan eener overeenkomst tot delging van tiend- plichtigheid rustende op perceelen, welke niet aan het waterschap, maar aan ingelan den van het waterschap in eigendom toebe- hooren, niet kan geacht worden te vallen binnen den kring van bemoeienissen, waar toe een waterschap krachtens aard en doel zijner inrichting geroepen is; dat hiertegen niet kan afdoen de omstandigheid, dat de individueele belangen der betrokken eige naren en in verband daarmede wellicht ook indirect die van het waterschap door zulk een overeenkomst worden gebaat; dat wij ders, de vraag of de omschrijving van de bevoegdheid der vergadering van stemge rechtigde ingelanden in art. 103 van het reglement voor de waterschappen in de pro vincie. Utrecht al dan niet terecht door liet appelleerei\de bestuur van het waterschap als ruim wordt gequalificeerd, buiten be schouwing kan blijven, daar immers onder de daar ter plaatse met name genoemde be voegdheid niet is te rangschikken eene zoo danige als waarop in casu wordt aanspraak gemaakt. H i 1 v e r s u m. Op een adres van M. Karoly te Amsterdam, houdende verzoek om ontheffing van do verbodsbepaling vervat in art. 91 der Algemeene Politie-verorde- ning, voor het opslaan van «zijn paardenspel op het terrein ,,L.«f.gg°\envht", stelleu B. en W. voor hem de gewenschte vergunning to geven voor den 7, 8 en 9 Juli 1909. Door de administratie van den Soestdij- ker straatweg is een adres ingediend, hou dende een voorstel haar eene jaarlijksche opbrengst der tollen bij Heidepark en bij het Nimrodspark samen te garandeeren van f 2300, gedurende den tijd, dat de weg als zoodanig zal bestaan. B. en W. stellen voor het bedrag der ga rantie te bepalen op f 2200. Tot verbreeding van het voetpad langs de westzijde van den Utrechtschen weg, bieden do heeren P. C. Lasonder c. s. een strook grond aan ter breedte van 1.5 M. en lengte van pl.m. 950 M. B. en W. stellen voor dat aanbod te aanvaarden. De kosten voor het in orde maken van dit gedeelte voetpad worden geraamd op f 200, waarom een suppl. crodaet van dit bedrag wordt verzocht. Hilversum. Door den architect M A. Poel alhier, werd onderhands aanbesteed het bouwen van eene sigarenfabriek op een terrein aan den Koninginneweg alhier. Min ste inschrijver Gebrs. Seppen te Hilversum voor f 15,499. Hoevelaken. Twaalf leden der land- bouwvereeniging alhier hebben een adres gericht aan het bestuur met het verzoek een vergadering te 'beleggen, ten einde den toe stand der vereeniging te 'bespreken. De laat ste vergadering werd ruim een halfjaar ge leden gehouden. Zoo is de igansc'he winter verstreken, de beste tijd voor bijeenkomsten. Als men hierbij in aanmerking neemt, dat in het vorige jaar „geen enkel" plan van het bestuuT, hoe bescheiden ook van opvat ting en uitvoering, is volbracht, zooals een excursie, kleine tentoonstelling, coöperatieve aankoop van voedingsartikelen enz., cursus in veekennis, en als men 1 ierbij voegt dat zelfs in den verloopen winter „geen enkele" lezing, bespreking of voordracht is gehou den, dan mag men gerust zeggen dat het bestuur niet met overijling is te werk ge gaan en verre van voortvarend is. Voeg •hierbij nog, dat volgens reglement twee be stuursleden .zijn afgetreden, terwijl een lid door vertrek naar elders heeft bedankt, dan is wel te begrijpen, dat eenige leden om een vergadering hebben verzocht. (Nijk. Ct.) Harder w ij k. Alhier is overleden op 73-jarigen leeftijd de heer J. H. F. Ganged, schoolopziener in het arrondissement Har derwijk De le luit. J. J. M. de Waal van bet 2e Reg Huzaren te Venlo, wordt medio Mei voor den tijd van twee jaren gedeta cheerd bij de Rij- en Hoefsmidschool al hier. De le luit.-adj. J. Alma van het 5e Reg. Infanterie wordt op 15 Maart a.s. ge detacheerd bij de 2e divisie Kon. Maré chaussee 'te Maastricht, met bestemming om naderhand bij genoemd wapen over te gaan. Vermoedelijk zal hem dan Roermond als standplaats worden aangewezen. Mejuffrouw G. A. de Blauw slaagde te Utrecht voor het examen Nuttige Hand werken. In ;lo St. Joriskerk zal op Zondag 21 Maart, des .voormiddags te 10 uur, de be vestiging van dis. K. d'en Hollander van Nijehaske plaats hebben. Des avonds te 6 uur hoopt de nieuw', leeraar zijn intreerede te houden. Als bevestiger treedt op ds. Vunderink Id de gisterenavond gehouden verga dering van de vereeriigdng „de Ned. Herv. Kerk" werden tot definitief bestuur geko zen de heoronds. G. W. C. Vundetrink, I'. Stienstra, A. C. Couveé, V. Veis Heijn, W. Kleber, J. Klink, J. Kraan, W. van Surksum en C. W. F. Reijckers. Door ds. Vunderinck werd ter bespreking ingeleid: „De Ned. Herv. Kerk en haar Roeping". In aansluiting aan de conclusie van spreker's voorgaand onderwerp, dat de Herv. kerk nog als d e volkskerk beschouwd moet worden, schetste hij nu de roeping dei- kerk tegenover heel het volk. De beteekenis \an den doop, van Evangelisatie en beiij c'enis weiden do:r spr. in een helder licht gtste'd. De inleider toonde zich afkeerig van separatie en antisip'atiegeen scneu- ring en ook geen vooruitloopen tot hetgeen niet bereikt kan worden. Aan de discussie werd deelgenomen door I de heeren van 't Hof en Teeling. De Chr. zangvereeniging „Excelsior" directeur de heer II. Koopmans, geeft he- tien een liederenavond in het „ValKje". i Op 24 Maart zal het 40-jarig jubi leum van den heer Oscar Carré te Amster- idam worden gevierd. Hiervoor heeft zioh een commissie ge- j vornul, waarvan de heer mr. J. Kappeijne I van de Capello voorzitter, mr. K. F. v. d. Breggen, secretaris, en W. Kranenburg, penningmeester is. Stadgenooten, die wenschen bij te dragen aan een aan te bieden huldeblijk, wordt verzocht hiervan vóór 17 Maart te doen blijken aan den heer Kranenburg, Prinsen gracht 965 te Amsterdam. Amsterdam. Amersfoort. Dagelijks telefonische verbinding niet «le Amster«lnmsche Beurs. Procuratiehouder met Algemeene Volmacht to Amersfoort J. CATTIE Plantsoen 10. Interc. Telephoon 188. Effecten, Coupons, Incasseeringen. Speculatieve Beurstransactiën a ia Hausse en a la Baisse. Financiëele adviezen en Belegging gegrond op langdurige ervaring. Bewaring en Administratie van Fondsen. SAFE-LOKETTEN van de aller nieuwste constructie te buur, ge decideerd inbraakvrij. Huurprijs f io.— per jaar per loket. In bovenstaand nieuw aan fe leggen Villapark, nnmiddelltjk aan het Station de Bilt, 10 min. sporens van Utrecht To bevr. bij G. H. VAN DER HAAI!, Archi- tect „Villa Margarethe" aldaar. Tegen 1 April of 1 Mei a. s., door een Heor, in de nabyheid van den Amersfoortschen Berg, TE BUUR gevraagd een Gemeubileerde Zit- en dito Slaapkamer. Brieven met nauwkeurige opgaven van adres en huurprijs, onder lett. S. G. aan het'bureau dezer Courant. Schouwburg Utrecht. Nederlandscbe Tooneelvereeniging van Amsterdam. Opgericht 1 September 1893. Goedgekeurd bij Kon. besluit van 24 Mei 1895. Bestuur A. VAN DER HORST, Directeur-Voorzitter. M. J. TERNOOY APÈL, Secretaris. J. O. \V. HOMEYER, Penningmeester. Maandag 15 Maart 1909. FATSOEN. Komedie uit het kleine stadsleven in 3 bedryven, door J. B. SCHUH, schryver van „Gedeballoteerd". Regie: M. J. TERNOOY APEL. Gevolgd door: Blijspel in één bedrijf, uit het Deensch, van EMMA GAD. Vortaald door ALEX. POST. Orkest onder leiding van den Heer H. KL IJ PER. Aanvang hall acht precies. Prijzen «Ier plaatsen Balcon f 2.25, Stalles en le Amphitheater f 2.le Zijloge f 1.75Baignoires en 2e Amphitheater f 1.50; Parterre f 1.3e Amphitheater f 0.80; 2e Zijloge f 0.75; 4e Amphitheater f 0.50, Gaanderij f 0.80. Plaatsbesprekingvoor aandeelhouders Vrydag van 1012 uurvoor hot publiek den- zolfden dag (na loting) van 1 tot 3 uurvorder Zaterdag en Maandag van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Brieven met opgavo van condi ties enz. lett. W, Bureau van dit blad. zoo'n pakket voor sl. f I.—. 1. TK1SMEGISTE. De Kunst om Droomcn nit te leggen, voorafgegaan door verhalen van vermaarde droomen, nieuwe uitgaaf mot ruim 100 Ulustratiën. 2. BASCH. De Goochelaar en Dui zendkunstenaar, sterke toeren op allerlei gebied, als met kaarten, met getallen, physi- sohe en chemische kunstjes, enz. 3. J. DE RIOL.S. De bekwame Kaartlegster, of de kunst om uit 32 kaarten de toekomst te voorspellen, mot de verklaring naar de methode van den grooton Etteila, zekerste methode om door de kaarten in de toekomst te lezen. 4. LEO TOESTOï. Geschiedenis van Ivan «len Gek, van De 3 Duiveltjes, enz. Pakket met Droomboek. IT Goochelboek, Kaartleg- bock, Tolstoï-boek koopt men voor slechts f 1.— bij D. ROE EE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang 98, te Rotter dam. Franco na ontvangst van Postwissel, waarop melden„Aardig Pakket." MUURHUIZEN 15. Telefoon 40. MOLLEEUS3TRAAT 88. Telefoon 141. Verzilveren Coupons tegen voordeeiigen koers en verhuren loketten in hunne Safe-inrichting. om nu eens mijn reuzen-collectie te komen zien in alles in stijl en gewoon, en een rijke keuze in Reparatie-inrichting le klasse, goed en billijk bij Horloge- en Instrumentmaker. Langestraat 42. Adres s Hoofdsteeg ROTTERDAM.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3