BINNENLAND. wen in de rc-geering is aangenomen met 346 tegon 118 stemmen. De meerderheid bevatte 334 republikeinsclie leden van alle schakee ringen en bovendien 12 leden van de rechter zijde. Scherper nog was de veroordeeiing van de staking liet deel van de motie, waarin de Kamer verklaarde stakingen van ambtena ren niet willen dulden, werd aangenomen met 412 tegen 57 stemmen. Aan het besluit over deze motie ging voor af de verwerping van een voorstel tot benoe ming van eene commissie van onderzoek met 322 tegon 178 stemmen. De socialistische afgevaardigde Willm trachtte het door den minister tegen de sta kers gerichte verwijt, dat zij de telegraaflij nen onbruikbaar hadden gemaakt, te ontze nuwen hij las eene verklaring voor, die hot syndicaat hem had doen toekomen, waarbij de lijn werklieden ,,op hunne eer" verzeker den, dat zij geen enkelen draad hadden laten doorsnijden, al gaven zij toe, dat de lijnen in wanorde waren. Dit noopte den minister andermaal het woord te nemen om de offi cieel© berichten, waarin aan de regeering was medegedeeld, dat de lijnen onbruikbaar waren gemaakt, aan de Kamer voor te lozen. Dit deed de deur toenadat het bedrijf van de stakers op deze wijze aan de kaak was gesteld, kon er van toegevendheid tegenover hen natuurlijk geen sprake zijn. Wat de uitwerking zal zijn van den rugge steun, dien de Kamer aan de regeering heeft verleend, mopt nog blijken. De stakers heb ben in verschillende vergaderingen besloten de staking voort te zetten zij verlangen het ontslag van onderstaatssecretaris Simyan als zoenoffer. De regeering heeft, om hun den weg om tot inkeer te komen gemakkelijk te maken, te kennen gegeven, dat zij niet ter stond de strenge maatregelen, waarmee zij heeft gedreigd, in toepassing zou brengen; zij zou tot Maandag wachten om aan stakers ontslag te verleenen. Over den inhoud van de staking op het internationale verkeer wordt het volgende berichtDe Duitsche post heeft tot dusver de voor Frankrijk bestemde brievenzakken bijna in denzelfden omvang als op gewone tijden aan de grenskantoren afgeleverd voor een deel gaan zij eerst over België. De' postzakken werden ook zonder bezwaar dooi de Fransche postenj overgenomen. Uit Frankrijk komen daarentegen slechts kleine en bijzonder magere pakken brieven aan de Duitsche grens aan. De telegrammen wor den meest per spoor naar de Duitsche hoofd steden in het grensgebied vervoerd en van daar per telegraaf verdei* gezonden. Do tele grammen ondergaan daardoor eene vertra ging van minstens 7A k 8 uur. Het zou snel ler gaan, als zij naar de Belgische grens ge bracht werden, hetgeen in de beste treinen in twee uren kan gebeuren, maar daar zijn de grenskantoren voor een verkeer van eenigen omvang niet ingericht. Een noodverkeer per telefoon met het buitenland schijnt in stand te worden gehouden, godoeltelijk doordat de hoogere ambtenaren persoonlijk de toestel len bedienen Italië. Rome, 20 Maart. Naar aanleiding van het door de Times over de ziekte van Koningin F.lena gegeven bericht, zegt het Giornale d'Italia Volgens inlichtingen uit goede bron is de Koningin sedert eenige dagen werkelijk ziek, maar niet tengevolge van het geval, dat zich in Messina heeft voorgedaan. Het blad spreekt tegen, dat Je Koningin zich in staat van zwangerschap bevindt. Intusschen is de gezondheidstoe stand van de Koningin niet heel goed zij zal gedurende eenige dagen hare kamer moeten houden. Spanje. Madrid, 2 C Maart. In de Kamer werd heden de beraadslaging voortgezet over eene interpellate betreffende de Spaansche politiek in Marokko. De democraat Villanueva keurt het in do regeering af, dat zij in Marokko Frankrijk gezelschap heeft gehouden, welks houding tegenover Abdel Aziz hij in krachtige be woordingen kritiseerde. Spr. trachtte aan te toonen, dat de politiek van Spanje in Ma rokko van mislukking tot mislukking ging. Daarna he: Fransch-Duitsche accoord be sprekende, drukte hij de vrees uit, dat de prijs van de overeenstemming was de Spaan sche invloedsstrook. Hij besloot met de ver klaring, dat de Spaansche invloed in Ma rokko ten einde neigde. De minister verklaarde in de volgende zit ting te zullen antwoorden en daarbij te zul len aantoonen de groote onjuistheden, die de interpellant had gepleegd. In antwoord op eene vraag verklaarde de minister, dat hij kon verzekeren, dat' Spanje vóór de onder- teekening op de hoogte gebracht was van bet Fransch-Duitsche accoord. Oostenrijk-Hongarije. Praag, 20 Maart. Eene vergade ring, die tegen morgen belegd was door na tionale socialisten en sociaal-democraten, om tegen den oorlog te protesteeren, werd door de politie verboden. De voortzetting van hot Groot-Servische hoogveri&adproces te Agrnin is uitgesteld. Het heet, dat ongesteldheid van den voor zitter daartoe heeft geleid, maar men ge looft, dat foei proces weldra ral worden verdaagd met het oog op de politieke ge- beur4enisser De Balkancrisis. Budapest, 20 Maart Het regeo- ringsblad zal morgen een besluit bevatten, waarbij verboden wordt aan de dagbladen elko inlichting te verschaffen omtrent troe penbewegingen, den toestand van verster kingen, de voorziening in voedingsmiddelen en ooriogsmaterieel, zoowel wat de hoeveel heden en de plaats waar zij worden opgesla gen betreft, al wat hoeveelheid, hoedanig heid en vervoer aangaat. Tweede telegram. De door de Honga&rsche regeering aan de pers godano kennisgeving, dat het verboden is aan de pers eenig oorlogsbericht te verschaffen op straffe van vijf jaren gevangenisstraf on 8000 kronen boete, verwekt hier groote ont roering. Belgrado, 20 Maart. De span ning, waarmee do rogeeringskringen do nieu we Oostenrijksch-Hongaarsche nota afwacht ten, is belangrijk verminderd tengevolge van do talrijke berichten van vreemde bladen over een vriendschappelijken stap van de mogendheden te Belgrado, die voor de deur moet staan. Elke ongerustheid over een di- recten en krachtdgen stap van Oostenrijk is verdwenen en vervangen door een groot ver trouwen in de bemiddelende tuss henkomst van de mogendheden. Servië heeft herhaalde malen alleen de gezamenlijke groote mogend heden bevoegd verklaard om het vraagstuk der inlijving van Bosnië op te lossen. Bijge volg was het natuurlijk van Servië zich zon der voorbehoud te onderwerpen aan hunne beslissing, want Servië betwijfelt niet, dat de conferentie in Europa eeu nieuwen toe stand in 't leven zal roepon, die den Euro- peesche %*rede voor een langen duur verze kert. Eene verklaring, die men door geweld aan Servië zou ontrukken, zou noch voor Oosten rijk, noch voor Servië praktische waarde heb ben. Het is er om te doen met wortel en tak gevaren uit den weg te ruimen, die den Europeescheu vrede bestendig zouden bedrei gen. Een van die gevaren zou zijn te trachten de Bosnische kwestie op te lossen, zonder daarbij rekening te houden met de levens belangen van het Servische volk. Servië stelt het grootste vertrouwen in de wijsheid van de mogendheden. Gegeven zijnde, dat Servië doordrongen is van eene loyale en oprechte liefde voor dien vrede, zal Servië zonder voorbehoud alle raadgevingen volgen, die me1, de waardigheid van een onafhankelijken staat vereenigbaar zijn, in de overtuiging, dat de groote mogendheden zich zullen hebben ver staan om voor de oplossing van de Bosnische kwestie, alvorens een raad aan Servië te geven, eene zoodanige gedragslijn te vol gen, dat voor Servië elke noodzakelijkheid zal verdwijnen om over de Bosnische kwes'.ie in eenige rechtstreeksche gedachtenwisseling, welke ook, met Oostenrijk te treden. Zoo zou opnieuw het allergrootste gevaar voor eene verbreking van den vrede terzijde gestold zijn. Uit Parijs wordt aan de Frankf. Ztg. be richt, da1, daar eene opgewektere stemming heerscht; men meent er zeker van te zijn, dat Servië tegenover een nieuwen stap van de mogendheden zich meer tegemoetkomend zaltoonen en bereid zal worden gevonden eenerzijds om gevolg te geven onder zekere voorwaarden aan de uitnoodiging tot ont wapening, anderzijds eene nieuwe nota aan alle mogendheden te zenden, die rekening zal houden met het Duitsche standpunt en met de Russische aansporing om af te zien van gebiedscompensatiën. Men hoopt, dat een dergelijk tegemoetkomen van Servië in Weehen als voldoende zal worden be schouwd. Over vorm en tijdstip van den stap zijn nog onderhandelingen gaande. Uit Weenen wordt aan de Temps bericht dat baron Aehrenthal van het Engelsche ge zantschap mededeeling heeft ontvangen van eene ontwerp-formule, betrekking hebbende op de ontwapening van Servië onder voor behoud, -1 t Oostenrijk Servië niet zal aan vallen. Deze formule is ontworpen door Sir Edward Grey met toestemming van Frankrijk en Rusland. Baron Aehrenthal heeft den gezant geantwoord, dat hij, om tijd te verschaffen aan de bemiddelende mogendheden, besloten heeft de stappen, die de Oostenrijksche gezant te Belgrado bij de Servische regeering zal doen, tot Woens dag uit te stellen. Ook de Frankf. Ztg bevestigt, dat het kabinet te Weenen gevolg gegeven heeft aan net verzoek tot uitstel der beantwoording van de laatste Servische nota, om aan de mogendheden tijd te laten zich met elkaar io verstaan over den vorm van hun collec tieven stap. Een eventueele wensch van de Servische regeering, dat haar waarbor gen zullen worden verschaft voor de veilig heid van het land in het geval van ontwa pening, zou door Oostenrijk-Hongarije be slist afgewezen worden als onvereenigbaar met de waardigheid van eene groote mo gendheid. Ondank» de geruststellende verzekerin gen van den Servische® gezant te Konstan tinopel tegenover het gerucht van Servi sche plannen op. het sandjak Novibazar, heeft de Porte, met het oog op het dreigen de aanzien van het Oostenrijksch-Servische conflict, besloten de in het sandjak staande strijdkrachten in ieder geval te versterken. Van de in Mitrowdtza staande 18e nizam- divisie zijn twee derden der manschappen naar het sandjak gezonden. Behalve deze divis'e staan in de onmiddellijke nabijheid van het sandjak vier infanterie-divisiën met 66 bataillons, voorts vier cavalerie-regi- menten en vier artillerie-regimenten. Al deze troepen-formatiën zullen door oproe ping van reserve-manschappen op de volle oorlogsster'gebracht worden. Het bevel, dat de vorst van Montenegro gegeven heeft tot mobilisatie van eene hal ve divisie, die in Antivari zal worden op gesteld, sluit, naar gemeld wordt, geene verandering in zich in de vreedzame ge zindheid van Montenegro, dat aan de mo gendheden de zorg voor zijne belangen blijft toevertrouwen. Het is echter een ant woord, gevorderd door de openbare mee ning op de ontschepingsoefeningen van de Oostenrijkers, die zonder ophouden sinds den 13en Maart worden gehouden. De Oos tenrijksche troepen rukken op tot een kilo meter afstand van de Montenegrijnsche grens, en er zijn op de reede van Spizza 8 kruisers en 18 torpedobooten van de Oos- tenrijksch-Hongaarsche vloot aanwezig. Bulgarije. In de met de regeering in betrekking staande kringen te Sofia wordt verklaard, dat do tot dusver bereikte Russisch-Turk- sche overeenstemming zich uitstrekt tot vragen, welker oplossing nog vóór de be moeiing van Rifaat Pacha, voor zoover zij Bulgarije betroffen, als afgedaan beschouwd werd. De hoofdvraag, en wel de erkenning van de onafhankelijkheïd, zal nieuwe on derhandelingen vorderen, met welker be spoediging de ministerraad zich heeft be zig gehouden. Aan Rusland is officieel het verzoek gericht de erkenning bij de andere mogendheden ter sprake te brengen. Turkije. De Turkse lie minister van buitenlandsche zaken vertoeft thans in Berlijn. Hij blijft daar eenigo dagen om besprekingen te hon den niet vorst Bülow en met het departe ment van buitenlandsche zaken. Dan zal hij zijne rondreis voltooien met een bezoek aan Rome. Konstantinopel, 20 Maart. In antwoord op eene interpellatie over on lusten, die zouden zijn voorgekomen in Ana- lolie en in Arabië, verklaarde de vertegen woordiger van den minister van binnen- landsche zaken, dat de daarover verspreide berichten overdreven zijn. Maatregelen tot handhaving van de orde en de veiligheid zijn bij de regeering in overweging. Van regeeringswege werden voorts ophel deringen verschaft over de nieuwe wet op den militairen dienstplicht en over het aan leggen van eene telegraaflijn van Tripoli naar Ban aam. De Kamer nam daarvan met volloening kennis. Marokko. Par ij s, 20 Maart. Uit betrouwba re inlandsche bron te Tanger verneemt de Temps, dat er eene overeenkomst is geslo ten omtrent het Chauja-gebied, waarin wordt bepaald, dat de voorgeschoven posten geleidelijk zullen worden ontruimd, dat de Fransche militairen op die posten zullen worden vervangen door Marokkaansche troepen, die door Fransche instructeurs op geleid zijn, en dat het Mafchzen 't bestuurs- stelsel en d. hervormingen, door Frankrijk ingesteld, en de inlandsche ambtenaren, door Frankrijk benoemd, zal handhaven. De overeenkomst zal aan de bekrachti ging van de Fransche regeering worden ouderworpen Allerlei. v— Te Berlijn is een welgeslaagde proef genomen met auto-sneeuwruimers. De sneeuw lag 50 c. M. dik. Voor aan een au to-slee perswagen, mei stukken gietijzer belast, is een nieuw toestel aangebracht, dat de sneeuw verwijdert. De wagen werd gedreven door een. motor van 33 P.K. en Unter den Linden werd met een vaart van 15 K M. per uur onder handen genomen. In een oogwenk waren begaanbare en be rijdbare paden gevormd. Het resultaat was zóó bevredigend, dat dadelijk een aantal van deze auto-sneeuwop- ruiniers zijn besteld. v-Alweer is er in Itadië een schatrijke en schoone marchesa met den chauffeur van haar adellijken gade aan den haal gegaan de namen, hoewel van mond tot mond gaan de in Turijn, waar 't schandaal plaats greep, worden nog niet genoemdbehalve de lieftallige markiezin, nam de jonge chauf feur eveneens een groot aantal juweelen meê. De echtgenoot heeft de zaak aangege ven. vOp den Juchlipas, in Obwalden, tus- schen net Engelbergerdal en 't Melclidal, werden voor eenige dagen vier skiloopers verrast dooi eene lawine. Een van hen bleef op de been en kon een van zijn 'bedolven reismakkers nog redden. De beide andere lagen te diep onder de sneeuw. Van het red- dingssta'ion trokken 23 man aan den ar beid Zaterdagmorgen 5 uur vonden zij het lijk van Jos. Amstutz, uit Engelberg. De nog vermiste is een Luzerner. Londen, 20 Maart. Terwijl de werklieden, die bezig zijn aan het nieuwe linieschip Vanguard te Barsow in Furness, het werk verlieten, brak de valreep, waar door een aantal menschen in het dok en op de werf geworpen werden. Drie werden ge dood, 40 gewond. Evans ville (Indiana), 2 0 M a a r t. In de steenkolenmijn Sunnyside heeft eene ontploffing plaats gehad. Tot dusver zijn slechts 2 van de 37 mijnwerkers, die aan den arbeid waren, gered. Geneesheeren zijn vertrokken naar de "plaats van het onheil. Men vreest het ergste voor de ingeslotenen. vIn den nacht v$n 18 op 19 dezer ontstond te New-York in Fifth Avenue in het Plaze, Hotel, een der grootste hotels der wereldstad, brand. De brand kwam aan op de 24e verdieping en de brandweer had groote moeilijkheden te overwinnen. Hon derden gasten ontvluchtten bijkans onge kleed hun kamers. Maar ten slotte kon het vuur, zonder dat al te veel stoffelijke scha de was aangericht, worden gebluscht. Er zijn 11 gekwetstentwee personen worden vermist. vDonderdagavond brak bij eene voor stelling in den circus van Sarasani te Dres den een leeuw uit zijn kooi los èn liep tus- schen het publiek door, zonder iemand iets te doen. D- menschen bleven gelukkig ook kalm. De temmers konden het beest met een zoet lijntje weer in de kooi krijgen. De Staatscourant van Zondag 21 en Maandag 2? Maart bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e klasse bij het Indische leger de arts O Burgemcestre benoemd *ot rekenaar aan het Meteorolo gisch Instituut té De Bilt de stuurman majoor A. Buij, werkzaam aan de af dee ling hydrografie aan het departement van marine benoemd bij de topografische inrichting toe adjunct-commies de le klerken M. J. A. Briedé, C. Jenezontot graveur 2e kl. de graveurs 3e klasse J. P. Versieegh en C. Krieteweger; tot drukker 2e klasse de drukkers J G. H. C. Vleugels en G. Ho lier tot graveur 3e klasse de leerling-gra veurs H J. de Leeuw, J. Achterkamp, P. G. Vroom; tot drukkers 3e klasse de as sistent-drukkers M. L. Oberg, C. F. van Velzen, A. Koopman en C. Molier. Hulde aan H. Mde Ko ningin. Naar de L C. meldt is beslo ten, dat het geschenk der vrouwen van Friesland zal bestaan uit: lo. een gebeeldhouwde Friesche kast, waarop een Makkumer stel, en niet eenig zilveren speelgoed voor het Koninklijk kind in de kleine binnenkastjes 2o. een album (baby-book) iu zilveren étui, bestemd voor de aan tee keningen van de Koninklijke moeder met betrekking tot haar kind. Ongeveer de helft van de geheele in Friesland bijeengebrachte som is voor deze geschenken gebruikt. Het overblijvende wordt aan H. M. ter beschikking aangeboden. H. M. de Koningin-Moeder verleende Vrijdag audiëntie iaan den heer De Reus, nieuw benoemd consul-generaal te Hong- kong. H. M. de Koningin-Moeder had voor Zaterdag aan tafel uitgenoodigdden gezant van Rusland te 's Gravenliageden minis ter van Koloniën; graaf van Limburg Sti- rum, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, chef van het kabinet van Buiten landsche Zaken en mevrouwjhr. mr, Van Swinderen, vice-president van den Raad van State; jhr. Boreel van Hogelanden, burge meester van Haarlem, en mevrouwbene vens leden van het Huis van H. M. de Ko ningin met dames. Bij koninklijk besluit van 19 dezer no. 28 is, met 8 April 1909, de luitenant ter zee der 1ste klasse L. F. H. Tucker- mann eervol ontheven van hert hem tijde lijk opgedragen bevel over Hr. Ms. schoe ner Zeehond en dit bevel opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee E. Coenen. In de bekendmaking omtrent plaatsing van officieren aan boord van Hr. Ms. Evert- sen, vooi komende in de Staatscourant no. 67, moet de door misstelling ingeslopen toevoeging ,,als eerste officier" achter de namen der luitenants ter zee der 2e klasse A. ten Broecke Hoekstra en H. E. te Win kel beschouwd worden als vervallen. De volgende alphabetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor raadsheer in het gerechtshof te Den Haag: mrs. F. M. C. E. Koksma, P. Polvliet en jhr. J. L. W C. von Weiier, rechters, de eerste en de laatste in de rechtbank te Rotterdam, de tweede in Den Haag. Mevrouw MesdagVan Houten is te 's Gravenliage overleden. De Nederl. Schil derschool heeft een gevoelig verlies geleden. Geboren in 1834 te Groningen, wijdde de thans ontslapene zich eerst na 1870 meer be paaldelijk aan de schilderkunst, welke zij sedert met vasten wil en energie beoefende. Vooral de Drentsche heide inspireerde haar tot vele groote doorwerkte schilderijen, ter wijl ook de Scheveningsche boschjes aan de eenvoudige begaafde kunstenaresse, die veel hield van het werken in de vrije natuur, een ruim arbeidsveld opleverden. Meermalen werden hare werken bekroond. Talrijk en in groote verscheidenheid zijn ook hare stillevens, hare boschstudies en portretten. Ter gelegenheid van haar 70sten verjaardag werd mevr. Mesdag benoemd tot officier in de Oranje-Nassau-orde. De begrafenis is bepaald op a.s. Dinsdag lli uur van het sterfhuis naar Oud-Eik-en- Duinen. Ter eerbiediging van het verlangen van de thans ontslapene zullen geen kransen of bloemen worden medegevoerd. K a t li. de m. p a r t ij. Door de heer en J. Brinkhuis, L. ten Voorde, Jac. Dullemans, J. Caré en H. Brummelhuis te Enschedé, J. F. Groothuis te Hengelo en J. A. Wijtenburg te Leiden, is aan de ka tholieke democraten in den lande" een rond schrijven gericht om een kath.-dem. partij te vormen. In dit rondschrijven wordt o. a. meege deeld ,,Ons eerste werk zal zijn, door manifes ten onze propaganda bij alle kath. deni. in den lande te doen doordringen, om zoodoen de op politiek terrein een strijdorganisatie te vormen, die ten allen tijde zal waken de de mocratie hoog te houden. De eerste edsohen zijn a. Algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwenb. een pensioen van Staatswege voor alle oude arbeiders; c. verkorting van den arbeidsdag, niet alleen voor vrouwen, maar ook voor volwassen mannen; d. bezui niging op leger en vloot. De scheuring in d e S D. A. P. De S. D. P. (Tribune-Marxisten) heeft besloten liet bemiddelingsvoorstel van het Internationaal Bureau af te wijzen. Het partijbestuur beslioot tegen Zon dag 21 Maart een buitengewoon congres der Partij te Amsterdam bijeen t" roepen. Op genoemd oon-gres zou heit partijbestuur de redenen, die tot afwijzing van het voorstel hebben geleid, ontvouwen. De beslissing werd genomen nadat de heer Camille Huysmans uit Frussel in een Don derdagavond met het partijbestuur der S. D. P. gehouden conferentie het voorstel had toegelicht. Na deze conferentie had een lang durige zitting van het partijbestuur plaats, die tot in den morgen duurde eu Vrijdag middag werd voortgezet, met het zooeven ge noemde resultaat. Vernomen wordt nog dat in de conferentie der oude partij met haar leidende organen het voorstel wel instemming vond, doch in den heer Troelstra een ernstig opposant ontmoette. Het Volk geeft den tekst van het door het Internationaal Socialistisch Bureau ont worpen „voorstel tot overeenkomst" tusschen de S. D. A. P. en de S. D. P., welke luidt: 1. Als bekrachtiging der principes, gefor muleerd door het Internationaal Congres van Amsterdam in 1904 betreffende de nood zakelijke eenheid der arbeidersbeweging, en door tusschenkomst van het Internationaal Bureel verklaren de onlangs uitgetreden leden der S. D. A. P.. vereenigd in S. D. P., dat zij door hun weder toetreden tot de S. D. A. P. haar gezag erkennen en haar erkennen in haar program en algemeen stre ven als de eenige politieke organisatie van het proletariaaten de verbintenis aanne men de besluiten van het congres van De venter in zake van opheffing der „Tribune", onmiddellijk uit te voeren en verder op ka meraadschappelijke wijze in de Partij te wil len samenwerken. 2. Door het congres van Rotterdam zal een der redactieleden van het opgeheven blad naast den aangewezen redacteur iu de redac tie van het nieuwe Weekblad der Partij op genomen worden, op grondslag van de ver klaringen, afgelegd te Deventer, ook wat be treft de verhouding tot de „Volk" redactie, verklaringen nader bevestigd in de vergade- i ring van het Partijbestuur op den 15den Maart 1909. 3. Eindelijk wordt aan de minderheid her innerd, dat zij steeds het recht heeft, na uitputting der partij-instanties of wanneer het er op aankomst een scheidsgerecht te vragen, in beroep te gaan bij het Interna- tionaal Bureau, wanneer zij zich zou ge- i krenkt voelen in de heusche uiting van haar denkwijze, binnen perk en paal van Partij program en partij-discipline. „Het Volk" geeft een overzicht van den loop der onderhandelingen over de voorstel len, diie de secretaris van het Internationaal Bureau ter verzoening van de beide partijen had gedaan. In dat overzicht wordt bevestigd, dat de oude partij de voorstellen had aangenomen, i maar de nieuwe die voorstellen heeft afge wezen. Reeds gisteren zou liet bestuur der nieuwe partij een congres bijeenroepen, waar het die afwijzing zal motiveeren. Naai* aanleiding van dit besluit van 'het bestuur der nieuwe partij schrijft Het Volk „Die heeren willen de scheuring. Niet de eenheid en de kracht van het proletariaat is hun ideaal, die in hun handen niet anders kan zijn dan een instrument ter bekamping van de sociaal-democratie zooals die zich in Nederland heeft ontwikkeld in de S.D.A.P. Dat deze lieden, die 't van de daken heb- ben gegalmd dat in de S. O. A. P. de de mocratie vermoord was, hun eigen partij met dergelijke voorstellen overrompelen willen, toont aan waar elk demokratisch gevoel ge smoord is. Met zulke begrippen omtrent de mokrat/ie komt men allicht tot het inzicht dat elders de demokratie is gedood. Zooals zich de zaak thans laat aanzien is de bemoeiing van het Internationaal Bureau vergeefs geweest. Naar het blad verneemt berust de afwij zing van het bemiddelingsvoorstel van het Internationaal Bureau door het bestuur der nieuwe partij in hoofdzaak op de omstan digheid, dat in het voorstel ontbreekt een besliste intrekking der besluiten b en c van het Deventer congres, betreffende opheffing van de „Tribune" en van het royement. De vereeniging van uit gevers van dagbladen heeft in een dezer dagen te Amsterdam gehouden ver gadering haar statuten vastgesteld, den naam aangenomen van „De Nederlandsche Dag bladpers" en een bestuur gekozen. In de bestuursvergadering zijn de functiën als volgt verdeeldVoorzitter de heer A. G. Boissevain (Alg. Hbl.), vice-voorzitter de heer mr. J. A. van Gilse (Arnh. Crt.), le- secretaris de heer Ferd. Wierdels (Tijd), 2e- secretans de heer J. C Peereboom (Haarl. Dagbl.), penningmeester cle heer F. W. Schöttelndreïër (Utr. Dagbl.). Nog zijn le den van het bestuur de heer mr. H. van de Rivière (Prov. Gron. Crt.) en de lieer H. J. C. Roelants (Sehied. Crt.). H e t s t o o m s'c h i p „F r i s i a". In tegenwoordigheid van de ministers van financiën, van waterstaat en van landbouw, handel en nijverheid, van den Commissaris der Koningin in Zeeland en van enkele plaatselijke autoriteitenwend Zaterdagmid dag *e 2 uur van de werf der Kon. Maat schappij „de Schelde" te Vlissingen te wa ter gelaten het dubbel-schroefstoomschip „Frisia", in aanbouw voor den Kon. Hol- landsche Lloyd en bestemd voor passa giers- en goederenvervoer tusschen Neder land en Zuid-Amerika. De laatste beletselen werden weggenomen door den minister van landbouw, nijverheid eü handel, den heer A. S. Talnva. De hoofdafmetingen van het schip zijn lengte 437 voet 6 duim, breedte 54 voet, hclte tot shelterdek 37 voet 6 duim, bruto inhoud ruim 7000 tonwaterverplaatsing bij 24 voet diepgang 11,430 ton. Het schip wordt hoofdzakelijk ingericht voor passa giersvervoer en zal ruimte bieden voor 80 eerste, 116 tweede en 1160 derde klasse passagiers. Bovendien zal het per reis onge veer 6000 ton lading en steenkolen kunnen innemen. Het schip wordt voorzien van 2 dyna mo's, elk ir. staat om het geheele schip van elec'risch licht te voorzieneen inrichting vcor Marconi's draadlooze telegraphieeen- inrichtting waarmede, in geval van nood, al'e waterdicht* deuren gelijktijdig van de commandobrug af automatisch gesloten kunnen wordengroote koelkamers ybor he* vervoer van vruchten en andere aan bederf onderhevige wareneen apparaat, systeem-Clayton, voor desinfectie en het blussohen van brandy en verder verschil lende andere op comfort eu veiligheid der passagiers berekende inrichtingen. De bouw geschiedt onder toezicht van the British Lloyd eu voldoet tevens aan alle eisehen door den Engelsohen „Board of Trade" voor passagiersschepen gesteld. Directeuren en commie zen b ij P. en T. De vereenigingen van directeuren en commiezen der posterijen en telegrafie hebben „In het belang van het Recht" een brochure uitgegeven tegenover eene door den Bond van Klerken uitgege- vene naar aanleiding van de door de regee ring voorgestelde lotsverbetering van direc teuren en commiezen. Belangrijk legaat. Men meldt uit Harlingen Wijlen de heer Fr. Fontein Tuinhout, te 's Gravenhage, heeft f 125,000 gelegateerd, belast met vruchtgebruik, voor den bouw van een kinderziekenhuis. Aardige reclame. Een fabri kant van kinderwagens te Nijmegen kwam op het eigenaardige idee voor zijn zaak reclame te maken, door een groote stoet te organiseeren, bestaande uit meer dan hon derd stuks kinderwagens, geduwd door schooljeugd. Voorop ging een model van. vroeger jaren met het opschrift: „Voor heen". N i e t t e d u ur. In de buurt van Lekzicht bij Vianen zonk eenigen tijd gele den een schuit. Van wege het Rijk werd het vaartuig gelicht, een bezigheid, die minstens 300 gulden heeft gekost. Tot verkooping van

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2