BINNENLAND. DiC voorstel, dat in Oostenrijk eenige ver wondering heeft verwekt, zal niet lang op zich kunnen laten wachten, want de oor logsmaatregelen eischen eiken dag een mil- lioen kronen. Weenen, 22 Maart. Het voorstel van Sir Edward Grey aan Oostenrijk houdt in, dat Servië vrijwillig aan Oostenrijk eene opheldering zal geven omtrent zijne laatste nota. Dat voorstel is intusschen niet geheel bevredigend voor Oostenrijk. AehrenthaJ antwoordde met een tegenvoorstel, dat nu in overweging is. Er wordt vrees uitgedrukt, dat Rusland weder zal optreden met ©ene afzonderlijke handeling te Belgrado. In ieder geval wordt gezegd, dat, hetzij de mogendheden het eens worden over den loop van zaken, hetzij dit niet het geval is, Oostenrijks bereidwillig heid niet langer zal wachten dan tot het eind van de week om zijn antwoord op de Servische nota aan te bieden. Dat antwoord zal intusschen wat vorm en inhoud betreft niet het karakter van een ultimatum heb ben. Weenen, 22 M aart, De Neue Freie Presse bevat een gesprek met den Servi- sohen gezant te Parijs, die verzekerde, dat Servië de raadgevingen der mogendheden zal opvolgen en zonder voorbehoud verkla ringen zaï afleggen. Weenen, 22 Maart. De minister van hande 1 Weiskirchner drukte in eene rede voor zijne kiezers de vaste hoop uit, dat men de afgrijselijkheden van een oor log zou vermijden. Dit gevoel wordt door duizenden personen gedeeld, die intusschen van meening zijn, dat als de oorlog moest uitbreken, de volken van Oostenrijk-Hon- garije niet zouden aarzelen hunne rechten te verdedigen. Fez, 2 2 Maart. De Fransche gezant heeft gisteren, in het Fransche gezantschap den Spaanschen gezant en de leden van de Spaansche legatie ontvangen. Een diner werd aangeboden. Aan het dessert stelde Regnault een toost in, waarbij hij zei deIk acht mij gelukkig opnieuw gelegenheid te hebben u, evenals de leden van uw gezantschap, mijn hartelijke gevoelens van sympathie en welkom te betuigen. Wij hebben liier de gemeen schappelijke laak te vervullen, om in dit land, door het in practijk brengen der bij de acte van Algeeiras gestelde regelen, ge leidelijk de beschaving te ontwikkelen. Gij kunt rekenen op mijn oprecht verlangen om aan dien arbeid mede te werken, waarbij- wij verzekerd kunnen zijn bij den Sultan volko men goeden wil te zullen aantreffen. Merry del Val antwoordde door dank te zeggen voor de woorden van welkom, en de hoop uit te spreken, dat uit de vruchtbare eensgezindheid van de twee diplomatien een volkomen resultaat zal voortvloeien. Allerlei. vDe tocht, dien het oorlogsluchtschip Z. 1 Vrijdag in de buurt van Friedrichslia- fen heeft gedaan, is merkwaardig geweest om het groote aantal menschen, dat het aan boord had: 26 in het geheel. Zulk een groot aantal passagiers waren er nooit meê geweest. Ondanks dat groote gewicht, hield het luchtschip zich"uitstekend. E v a n s v i 1 1 e (Indiana), 2 1 Maart. Ten gevolge van de ontploffing in de kolen mijn te Sunnyside zijn 5 mijnwerkers ge dood en 20 gewond. Ofschoon alle ge<lachtenwisselingen over dit onderwerp niet alles hadden gebracht wat Groot-BriWannie wenschte, had de re geering zich over niets te beklagen. Asquitli eindigde met te zieggen dat Mc Kenna en hij het Huis in hun vertrouwen hadden genomen, omdat zij geloofden, dat zij kunnen vertrouwen op de sympathie, wel- willendheid en medewerking van alle groe pen, in en buiten het Huis. Die hoop was niet geheel verwezenlijkt. Het was zijne bedoeling zooveel als moge lijk was de noodlottige legenden te ver strooien, die in omloop waren gebracht over de ongereedheid ter zee van Engeland. Hij had nimmer een onvaderlandslievender ,en gewetenloozer verkeerde voorstelling van den huidigen toestand beleefd, dan die, welke door sommige kringen wordt gegeven (toe juichingen van de ministerieelen). Hij ver schafte cijfers om aan te toonen de over weldigende meerderheid van Engeland's vloot op het tegenwoordige tijdstip. Hij eindigde met te verklaren, dat het onge rijmd is te beweren, dat Engeland in eene positie is, die schrik en angst moet opwek ken, of dat Engeland niet in staat is de ver antwoordelijkheid te dragen, die 2ijne wereldpositie het oplegt. Hij deed een 'be roep op de natie om te gelooven, dat welke partij ook aan het bewind is, de eerste zorg van iederen Engelsehen staatsanan is het onbetwistbare en ontwijfelbare overwicht dei- vloot te handhaven, waarop onze onafhan kelijkheid en vrijheid berust. (Toejuicihin- gen). Het Huis keurde de vlootsterkte goed, zooals die in de begrooting is vastgesteld. Italië. Rome, 22 Maart. De Turksche mi nister van buitenlandsche zaken Rifaat Pacha heeft een bezoek van een uur gebracht anu minister Tittoni. Daarna dejeuneerde hij bij den Koning. Tweede telegram. Tittoni heeft het bezoek van Rifaat Pacha beantwoord. Ri faat bracht ook een bezoek aan minister-pre sident Giolitti. Heden avond zal hij naar Weenen vertrekken. Woensdag zal hij te Konstantinopel de zitting van de Kamer van afgevaardigden bijwonen. Spanje. Madrid, 22 Maart. In de Kamer de Donderdag en Zaterdag door Villanueva ontwikkelde interpellatie beantwoordende, zeide de minister van buitenlandsche za ken, dat er vele onnauwkeurigheden zijn in de door Villanueva te berde gebrachte feiten. De Min. verdedigde de Marokkaan- scho politiek der regeering en verklaarde zich bereid op een nieuwe interpellate over de zending van Merry del Val te antwoor den. Hij vroeg den interpellant echter zijn kritiek bescheiden in to kleeden. De minis ter betreurde het, dat waar het hier betreft een zending waartoe de regeering door ver plichtingen verbonden is en ten aanzien waarvan zij in overeenstemming met de zus- ternatie handelt, moeielijkheden worden op geworpen die nadeel veroorzaken, niet al leen voor de regeering maar ook voor het vaderland. In de volgende bijeenkomst zal de minister zijn rede voortzetten. Oostenrijk. Weenen, 22 Maart. Het huis. van afgevaardigden van den rijksraad heeft het wetsontwerp tot naasting van het net van drie spoorwegmaatschappijen door den staat aangenomen. De Balkancrisis. Weenen, 21 Maart. Onder de ge zanten, die gisteren het door den Keizer ge geven diner bijwoonden, was ook de Servi sche gezant. Budapest, 22 Maar t. De Corres pondence Hongroise bericht, dat van 22 tot 25 Maart aan de spoorwegen verboden is goederen aan te nemen, omdat het materieel moet worden beschikbaar gehouden voor het vervoer van troepen en levensmiddelen voor het leger. Weenen, 22 Maart. Aedirenthal deed aan de mogendheden mededeeling van verklaringen van Servische zijde, die hem bevredigend toeschenen en die verschillen van de Engelsch-Fransch-Russisch-Italiaan- sche formule. De gedachtenwisselingeh duren voort. Een oplossing zal niet dan na eenige dagen gezonden worden. Londen, 22 Maart. Reuter ver neemt van zeer bevoegde diplomatieke zij- qc. dat hoewel geen uitdrukkelijke verzeke ring daaromtrent aan de mogendheden is gegeven, er toch te verstaan gegeven is, dat er vooiloopig geen schriftelijke inede- •deelingen zullen worden gewisseld tusschen Oostenrijk-Iiongarije en Servië, alvorens de stap, dien de mogendheden gezamenlijk te Weenen en te Belgrado zullen ondernemen, it gedaan. Als uitkomst van de onderhandelingen tusschen Groot-Brittannië en andere mo gendheden zijii enkele voorstellen geformu leerd en worden thans stappen gedaan om te bewerken, dat de correspondentie tus schen Weenen en Belgrado in de toekomst van meer bevredigenden aard zal zijn, om dat het de ernstige wensch der mogend'he- den is om de herhaling te voorkomen van het feit, dat schriftelijke mededeelingen wrijvingen veroorzaken. Italië handelt in volkomen overeenstem ming met de andere mogendheden. De le den van hel corps diplomatique, die in deze zaak betrokken zijn, zijn thans bezig de twee mogendheden, die hoofdzakelijk be lang bij de zaak hebben, te polsen over de ontvangst, die aan. de nieuwe voorstellen vermoedelijk te beurt zal vallen. Inmiddels bestaat er gegronde hoop, dat Oostenrij'k- Hongarije de vriendschappelijke bemidde ling der mogendheden zal aanvaarden en dat daardoor meer bevredigende betrekkin gen zullen ontstaan. Men verwacht, dat als de stappen, d'e ondernomen zullen worden, gunstige gevolgen hebben, het mogelijk zal zijn een conferentie bijeen te roepen, tot definitif tl© regeling van de hoofdpunten is vastgesteld. De mogendheden voeren daar over ernstige gedachtenwisseling. Weenen, 22 M aart. Men verklaart dat het hoofdpunt der onderhandelingen is het Engelsche voorstel, dat een door de mo gendheden te geven waarborg voor de on schendbaarheid van Servië betreft. Belgrado, 22 Maart. Misitsch (oud-radicaal) deed in de skoepschtina eene vraag aan den minister-president over de mobilisatie van een Oostenrijkséh-Iion- gaarsch legercorps aan de grens. Hij meen de, dat de regeering ongelijk heeft door aan •dit 'ï4it volstrekt geen aandacht te schen ken en 'geen maatregelen te nemen om niet overvallen t? worden. Markowitsch (jong-radicaal) merkte op, dat het eerstdaags door de Servische regee- nng aan de vertegenwoordigers der groote mogendheden te geven antwoord van het grootste belang zal zijn voor de toekomst van het Servische volk. De Servische minister van buitenlandsche zaken heeft deze telegrafische mededeeling laten uitgaan „Rusland, Frankrijk en En geland hebben aan Servië de ontwapening aanbevolen. Servië zal dezen raad volgen, waarin het een waarborg ziet, dat het niet zal worden aangevallen." Belgrado, 20 Maart. De skoepsch tina heeft in tweede lezing de wetsontwerpen aangenomen betreffende het minimum-tarief van invoerrechten en het aan vullingscrediet van 5,350,000 dinars voor oorlogstoerus tingen Serajewo, 2 1 Maart. Volgens hier ontvangen berichten, zouden sommige Servische benden in den loop van de laatste dagen, op last van de Servische regeering, tot aan de grens zijn opgerukt. Oettinje, 21 Maart. Daar het Oostenrijksche eskader de reede van Spizza heeft verlaten, heeft de vorst van Monte negro tegenbevel gegeven voor de mobili satie van eene halve divisie, die door hem was gelast. Hij zal zich er toe bepalen het effectief van de troepen aan de grens te ver sterken. S a 1 o n i k i, 2 2 Maart.. In verschei dene districten verlangen de Mohamedanen, wegens de oorlogstoebereidselen in Servië, dat aan de Albaneezen wapens zullen wor den verstrekt. Konstantinopel, 22 Maart. Het regeeringsblad maakt een telegram van het groot-viziraat aan het vilajet TJskub en aan de sandjaks Prisjtina, Sjenica, Ipek en Tasjlideha bekend, waarin het bericht in de dagbladen betreffende eene bezetting van het sandjak Nowibazar door Servië en Monte negro. op grond van de door deze landen ge geven volstrekt vriendschappelijke verzeke ringen, uitdrukkelijk wordt tegengesproken. -Constant i nope 1, 22 Maart. De Porie noodigde de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden uit om alle po gingen te steunen ten baxe eener vreed zame oplossing van de crisis. Turkije. Konstantinopel, 22' Maart, De grootvizier heeft den Russischen gezant kennis gegeven, dat de ministerraad in be ginsel de te Petersburg door Rifaat Pasja gesloten conventie goedkeurt. Alle gezanten, die heden naar de Porte gingen, achtten de aanneming van het pro tocol der overeenkomst door het Parlement verzekerd Konstantinopel, 22 Maart. Het Jong-Turksche comité zal eene procla matie uitgeven om aan te kondigen, dat hei zich als geheim comité heeft ontbonden. Het blijft alleen in wezen als politieke partij Marokko. T a n g e r, 2 2 Maart. Het Spaansche gezantschap is met het gebruikelijke ceremo nieel door den Sultan ontvangen. De troe pen waren langs den weg opgesteld en wer den gecommandeerd door officieren van de Fransche zending. Na de begroeting ging de gezant in het paviljoen en las zijn rede voor. Bij het aan bieden zijner geloofsbrieven zeide hij, dat hij de wenschen van zijn souverein over bracht met het levendige verlangen de be trekkingen, waarbij de twee naties belang hebben te onderhouden en met behulp van de bevriende natie de fundamenteele beslui ten van Algeeiras te bevestigen. Moelai Ilafid antwoordde door tusschen- koinst van den groot-vizier, zeggende met genoegen het gezantschap te ontvangen. Hij is bereid, bezield van den wensch die te verwezenlijken, de vragen de twee landen rakende ie onderzoeken. De Sultan sprak zijn goede wenschen uit voor het heil der regeering van den Koning van Spanje, Kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van Maandag 22 Maart. Geopend 8| uur. Voorzitter: J. E. N. baron Schimmel- penninck van der Oye. Mededeeling wordt gedaan van eenige in gekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat de Centrale Sectie besloten heeft morgen te 11 uur in de afdeelingen te onderzoeken de volgende wetsontwerpenvaststelling van het slot der rekening voor Curasao over 1905; idem Suriname over 1904; heffing van personeele belasting wegens motor-rij tuigen verhooging van de begrooting voor Ned.-Indië (subsidie Brusselsche tentoon stelling) naturalisatie van ICessels en 62 anderen en zoo de tijd het toelaat, verhoo ging Hoofdstuk IX «der Staatsbegrooting voor 1908 (verbetering van de riviér de Waal.) Aldus wordt besloten. De vergadering wordt gesloten. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 23 Maart bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen als amanuen sis aan het physisch.' kabinet en scheikundig laboratorium der Koninklijke Militaire Aca demie F. A C. Imhof en zulks te rekenen van 16 Maart, met ingang van welken da tum hij door den minister van binnenland- sche zaken is benoemd tot amanuensis bij de geneesmiddelleer aan de Rijks-universi teit te Utrecht; voor hoogstens 5 jaar gedetacheerd bij he* Indische leger de le luitenant der in- fanteri3 van het leger hier te lande, inge deeld bij de koloniale reserve, A. A. van Nijnatten benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde de inspecteur der registratie en do meinen van den ambulanten dienst P. de Joncheere, werkzaam geweest als commis saris voor de herziening van het belasting stelsel op Curasao. bevordeixl met 1 April a. s. tot adelborst der lste klasse bij de Koninklijke marine-reserve, de buitengewone adelborsten M. H, J. Ruygrok en J. Seyffert vergunning verleend tot het aannemen en dra gen dier vei'sierselen van ridder grootkruis (lste klasse) in do ouxlo van den Heiligen' Söhat, hem geschonken door Z. M. dien Keizer van Japan, aan den kapitein ter zee IV. J. Cohen Stuart. Hulde aan H. M. de Ko ningin. Naar „Onze West" verneemt, zal het huldeblijk, door Surinaamsche vrou wen en meisjes aan te bieden aan H. M. de Koningin, bestaan uit .een kinder-cou- vert van Surinaamsch goud, tte weten le pel, mes, vork, servetring en 'bord. Voor deze gouden voorwerpen zal door de am bachtsschool te Paramaribo een étui wor den vervaardigd van Surinaamsch hout, met het wapen van de kolonie en een toepasse lijk opschrift. Er moet reeds een dertien honderd gulden voor het huldeblijk zijn in gezameld. De meeste leden van het dames comité schijnen echter dit bedrag niet vol doende te achten'dm daarvan een deel voor een liefdadig doel'Af te'zonderen. Men schrijft uit Hamburg aan de N. R. Ct Op uitnoodiging van de echtgenoote van den Nederlandschen consul-generaal alhier, den heer Ed. Gleichman, heeft zich alhier eer dames comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden in te za^nelen, die, wan neer Hare Majestej't de Koningin zich daar mede 1c i vereenigen, zonder aftrek van onkosten aan het Koningin-Wilhelmina- fonds zullen worden aangeboden, als hulde betoon aan H. M. bij de verwachte heug lijke gebeurtenis in het Koninklijke Huis. Met een circulaire zijn thans de Neder- landsche vrouwen alhier door het comité uitgenoodigd, gedurende deze week haar bijdragen groot of klein, ter kanselarij van het consulaat-generaal te brengen, waar dan tevens gelegenheid zal zijn haar hand- teekeningei. te plaatsen in een album, dat H. M. te zijner tijd als aandenken zal wor den aangeboden. Met gelijk doel heeft zich ook een heereu- comité gevormd, staande buiten het bestuur van het K. W. Fonds, dat door middel van inschrijvingslijsten in de Nederlaivdsche ko lonie ten bate dier vereeniging gelden voor een huldeblijk inzamelt. Tot gasten aan het diner, door H. M. de Koningin-Moeder Zaterdag j.l. gege ven, behoorde ook de generaal-majoor W. Cool, inspecteur van het middelbaar onder wijs- De gewone audiënties van de minis ters van oorlog en marine zullen deze week niet plaats hebben. De schout 'bij nacht Hoekwater ver trekt heden naar Oost-Indië, ter aanvaar ding zijner betrekking van commandant der Indische zeemacht. Castro. De Vossisclie Zeitung meldt: Castro vertrok vanmorgen uit Dres den naar Bordeaux met zijn vrouw, zuster en drie bedienden om zich in te schepen op de stoomboot Guadeloupe. Castro's fami lievrienden rieden hem dringend af terug te koerenHij wilde niet luisteren en zei tot den medewerker van de VossischeIk ga terug naar Venezuela om mij persoonlijk te verantwoorden wegens de tegen mij inge brachte beschuldiging; ik hoop dat daar nog rechters zijn. Vergis ik mij hierin, dan ben ik ook tevreden, want alle tegenwoordige aanhangers van Gomez waren toch eens mijn luitenants. Gebeurt het ergste, dan kan ik mij als offer der Venezolaansche Unie en broederschap beschouwen, een offer dat naar bet schijnt tot heil van liet vaderland ge bracht moest warden. Als Castro niet landen mag gaat hij voor- loopig naar Colon. In Bordeaux zullen de scheepskapitein en het Venezolaansche con sulaat hem zeggen, dat de Fransche vlag hem niet beschermen kan. Kamerverkiezingen. Men s dhr ij ft uit 's Gravenhage De N. Vrijzinnige kiesvereeniging ,,'s Gra venhage" hield gisterenavond een-nogal druk bezochte algemeene ledenvergadering tot het stellen van vragen aan de voorloopige can- didaten voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de aftredende leden mr. J. Lim burg, mr. W. Dolk en J. C. Jansen, die in hunne resp. districten zonder eenigen tegen- candidaat bij acclamatie op de voorloopige lijst waren gebracht, die ieder schriftelijk hadden verklaard eene candidatuur aan te nemen en in deze vergadering aanwezig wa- hen om desgewensclit van hunne politieke inzichten te doen blijken. Nadat de drie Kamerleden de openbare vergadering hadden verlaten, werden zij in huishoudelijke vergadering door elk district afzonderlijk bij acclamatie definitief candi- daat gesteld voor de Tweede Kamer. -In dé vergadering der Centrale antir. kiesvereeniging in het district Loosduinen is, naar ,,ITet Cent-r." meldt, voorloopig tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld het aftredend lid, de heer A. Brummelkamp. De Centrale Antirev. kiesvereeniging in het district Middelburg heeft op de groslijst van candidates voor de Tweede Kamer ge plaatst de heeren J. H. Blum, lid van Ge deputeerde Staten van Zeeland, mr. A. A. de Veer, lid der Provinciale Staten en ds. L. Bourns, geref. predikant. De Centrale Roomsch-Katholieke kies vereeniging te Hulst heeft met algemeene stemmen tot definitie! candidaat voor de Tweede Kamer gekozen den heer G. F. Fruy- fcier, aftredend lid. Nog maar tot het einde van deze maand zijn munt- (geen bank-) bil;etten van f 10 en van f 50 geldig. Na dien tijd- zijn ze niets meer waard. Men wissel e ze dus nog deze maand in bij een der Rijkskantoren. Naar wij vernemen, zal de generaal- majoor Gr. C. E. van Daalen, oud-gouver neur van Atjeh, d'io na zijn terugkeer uit Indië zich te Arnhem vestigde, binnenkort naar 's Gravenhage verhuizen. (N. C.) Kapitein C 'h r i s t o f f e 1, de held van Atjeh, toeft thans in ons land. Zondagmiddag is de lang verbeide, in ge zelschap van zijn aanstaande, mejuffrouw van Rijswijk, te Amsterdam aangekomen en iheeft 'hij zijn intrek genomen in hotel de l'Europe. In alle stilte is die aankomst geschied. Men droeg er pas kort te voren kennis van, zoadat niet vooraf een goed plan kon wor den opgezet. Een commissie tot een feestelijke ont vangst bestond er wel. Zoodra n.l. de tij ding kwam, dat kapitein Christoffel tot. hei-stel van, in dienst van liet Vaderland zoo geschokte gezondheid naar Europa zou terugkeeren, bad de commandant in de stel ling van Amsterdam, generaal-majoor I. van Nooten, de idee geopperd hem in de hoofd stad een feestelijke ontvangst te bereiden. Met enthousiasme reeds hadden de officieren van het Amsterdamscbe garnizoen de gele genheid aangegrepen hun beroemden collega kameraadschappelijk te begroeten en hem Ihukle te bewijzen. Te IJmuiden en in de (hoofdstad was alles gereed. Zooals gezegd, ging dat Zondagmiddag niet, maar kapitein Christoffel vond bij aan komst in zijn hotel een brief van welkom van deze commissie, en een uitnoodiging tevens om aan te zitten aan een kameraad schappelijk diner, dat de officieren te Am sterdam in garnizoen hem wenschen aan te (bieden Helaas zal ook dit diner niet kunnen plaats hebben. Dubbel jammer, omdat de reden van verhindering tot droefenis stemt. Toen de heer Wijnmalen Maandagmor gen te 10 uur kapitein Christoffel in zijn hotel bezocht, om diens antwoord op de in vitatie te vernemen, verzekerde Christoffel zeer, zeer dankbaar en erkentelijk te zijn voor de vriendschap hem hier geboden. Re denen van gezondheid echter beletten hem het diner te accepteeren. Door zeer ernstige malaria getroffen,^mag Christoffel zeer. weinig eten en niets bijzon ders drinken, terwijl hij elke opwinding moet mijden. Onder zulke omstandigheden kon hij wilde hij de strenge medische adviezen niet met voeten treden geen feestdiner aanvaarden Hij ging reeds gisterenavond naar Den Haag en van daar ten spoedigste naar de bergen in Zwitserland. Tot ridder le klasse in de orde van liet zwaard van Zweden, is benoemd de ka pitein van den generalen staf A. Copes van Hasselt, directeur der militaire verkennin gen. W e t t e 1 ij k e ouderdomsver zorging. In de Kamerzitting van 23 De cember heeft de minister van Landbouw toe gezegd, iemand naar Denemarken en Slees- wijk-Holstein te zendeu, om het Deensche en Duitsche stelsel van wettelijke ouder domsverzorging en hun economische gevol gen te bestudeeren, en te vergelijken. Op voordracht van den minister is aan mr. W. Elink Schuurman, te Hilversum, direc teur van het bureau voor adviezen over ver zekering, opdracht gegeven die studiereis te doen. N. R. Ct. Te 's Gravenhage is op 51-jarigen leef tijd overleden de gepens. onder-inspecteur over de bebakening, de kustverlichting en het loodswezen in Ned.-Indië, de heer J. Vos. De begrafenis is bepaald op a.s. Donder dag 11 uur op Oud-Eik en Duinen. Buitengewoon congres der S. D. P. In het gebouw „Handwerkers Vrien denkring" te Amsterdam had Zondagmid dag, onder presidium van den heer J. D. Wijnkoop, een buitengewone vergadering van de nieuwe MarxistdscOie partij (S. D. P.) hier te lande plaats, inzake de bemid delingsvoorstellen van het Internationaal Bureau. Die voorstellen komen hierop neer 1. De uitgetreden en uit de S. D. A. P. veneenigd in de S. D.P., verklaren door hun weder toetreden 'tot de S. D. A. P. de zer gezag te erkennen als dat van de eenige politieke organisatie van het proletariaat, en verbinden zich de Deventer besluiten in zake opheffing der „Tribune" uit te voe ren. 2. Eén van de Tribune-redacteuren komt naast de aangewezen redactie in de redac tie van het nieuwe weekblad. 3. Bij eventueele geschillen is er voor de minderheid, binnen de perken van het partij-program en de partij-discipline, steeds beroep op het Internationaal Bu reau. Uit de openingsrede van den voorzitter bleek dat de worstellen van bet best. der S. D. P. onaannemelijk voorkomen, omdat de volgende punten die den noödzakelijken grondslag voor de fusie uitmaken, ontbre ken. 1. Vereeniging op voet van gelijkheid der beide partijen. 2. Uitdrukkelijke toekenning van heb recht van vrije meeningsuitting binnen de partij 3. Opheffing der Deventer besluiten, sub. b. en c. Hiervan is aan de S. D. A. P. kennis gegeven. Dit breekt echter de onderhande lingen niet af. Van nadere voorstellen was den voorzitter der S. D. P, echter niets officieels bekend. Volgens de ipeening van het P. B. der S. D. P. is van het voorstel-Huysman al leen het lste punt duidelijk. Langs den „koninklijken weg", zeide spr., willen wij de S. D. A. P. weder binnen gaan, doch niet anders. Een belangrijke kwestie is de opschorting der actie van de S D. P. Bij alle onder handelingen zijn de S. D. P.'s door. hun geringe macht, in het nadeel. De actie-op schorting mag geen dag langer duren. (Ap- laus.) Ondanks de onderhandelingen dient met de actie voortgegaan te worden. Rotterdam heeft een motie ingediend strekkende om aan het congres voor te stellen het partijbestuur ten behoeve van de eenheid te machtigen tot opheffing der sociaal-democratische partij zoodra le. door de S. D. A. P. bij referendum wordt besloten tot het intrekken van het besluit tot royement der drie Tribune-re dacteuren 2e. door de S. D. A. P., in een duidelijk gestelde resolutie, wordt erkend de vrij heid van elk liarer leden, of van elke groep van haar leden, om in het openbaar, onder eiken vorm, schriftelijk of mondeling, de beginselen in het progres belichaamd, te verkondigen en critïek te oefenen. Ten slotte wordt in deze motie besloten aan het partijbestuur op te dragen de on derhandeling met het Internationaal Bu reau alleen dan voort te zetten indien dit Bureau bereid is, tot het formuleeren en aanbieden van zoodanige voorstellen aan de S. D. A. P. als in overeenstemming zijn met de eischen van de aangenomen motie, teneinde een werkelijke en op reëele gron den gebaseerde fusie van beide partijen in het belang der internationale sociaal-demo cratie mogelijk te makeu Dit voorstel wordt nader toegelicht, waarbij wordt aangedrongen op voortzet ting der actie en toelichting der redenen, die geleid hebben tot het bijeenroepen van deze spoedvergadering. Den Haag vraagt of het Internatioaal Bureau de voorstellen op denzelfden voet heeft doen toekomen nan de S. D. P. en aan de S. D. A. P. Is dit het geval, dan befeekent dat de erkenning van twee part-ijen, is dit niet het geval, dan is het een voorstel van de S. D. A. P. via het Internationaal Bureau. (Applaus), Is dit laatste gebeurd, dan, zeide spr., kunnen wij met dit voorstel njet meegaan. Uitgebreide debatten werden nu ge voerd. Amsterdam, den Haag en andere af deelingen wierpen de bemiddelingsvoorstel len ver weg. Weesp oordeelde dat met de benoeming van een der Tribune-redacteuren in de re dactie van het op te richten Marxistisch bijblad van „het Volk" punt C van de Deventer besluiten vervalt. De „Tribune" heef* dan geen reden van bestaan meer. Aanbevolen werd toenadering tusschen de revisionisten en marxisten. Utrecht raad aan de vijandelijkheden te gen de S. D. A. P. te staken. Gorter krijgt vervolgens het woord. Hij stelt vast dat noch te Brussel, noch te Am sterdam een resolutie gegeven was. Spr. is na lange overweging gebleken, dat in de bemiddelingsvoorstellen toch nog iet-s is wat goed genoemd mag worden. In het 2de punt van de bemiddelingsvoorstellen

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2