BINNENLAND. telijke programma. (Hoort, hoort, rechts). Alle geruchten, «lie het tegendeel beweren, tijn onjuist. Wij rullen op rijn vroegst in hot najaar van 1912. zooals wettelijk ia bepaald, 13 groote, nieuwe schepen, waaronder 3 pantserkruisers, in dienst kunnen stellen." Ten aanzien van «1© houding, die de ver bonden regeeringen aannemen in het donk beeld van ontwapening, verwees de rijks kanselier naar de redevoeringen, die hij op 30 April 1907, vóór liet bijeenkomen der laatste Haagsehe conferentie, en op 10 De cember 1908 had gehouden. Sedert is er geen formule bekend geworden, die voldoen de rekening houdt met het groote onder scheid, dat tusschen de volken bestaat, en dus een geschikten grondslag voor onderhan delingen zou kunnen vormen. Zoolang echter doze bruikbare grondslag ontbreekt, moet de regoering volharden bij hare meening, dat onderhandelingen over beperking van den vlootbouw, onverschillig of die tusschen twee of meer mogendheden worden gevoerd, geen werkelijk succes belo ven. (Zeer juist, rechts). Het standpunt van de verbonden regee ringen is door motieven van vrede en huma niteit bepaald en is volkomen in overeen stemming met de vreedzame richting, waarin de geheele Duitsche politiek zich steeds heeft bewogen. (Levendige toejuichingen). Wanneer wij dus terughoudend blijven, dan ligt daarin niets wat opvallend is of onvriendelijk jegens ©ene andere mogend heid, te meer daar wij daarbij slechts ge bruik maken van ons onbetwistbaar recht om over binnenlaadsche Duitsche aangele genheden niet in discussie te treden met het buitenland. (Bravo). De keizerlijke regeering zal ook verder haren plicht betrachten zij zal vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Groot-Brittannië bevorderen en er naar streven die betrekkingen zoo te maken, dat er voor achterdocht gec-n plaats is. (Levendige toejuichingen). Bij het op deze rede volgend debat over de buitenlaudsche politiek, keurden alle sprekers de wijze goed, waarop de Duitsche buitenlandsehe politiek gevoerd wordt en verklaarden hunne volledige instemming met de verklaringen van den rijkskanselier. Homburg vor der Höhe, 29 M aart De directeur-generaal van de Norddeutache Lloyd dr. Wiegend is heden in het sanatorium van dr. Pariser na lang durig lijden overleden. Trankrljk. Par ij s, 2 9 M a a r t. President Failliè. res kondigde heden in den ministerraad aan dat. hij zijn reis naar de zeo-alpen had uit gesteld tot 24 April, daar Clemenceau ©enige dagen rust wenscht te nomen. Piehon deel de mede dat de hertog van Genua met het eskader Fallières te Nizza za1 begroeten. De vertegenwoordigers van de postbe ambten hebben aan minister Barthou ver klaart, dat het aanplakbiljet, dat hem tot grief was gemaakt, in groote trekken vast gesteld was door de vergadering, waarin besloten werd de staking te beëindigen. Zij voegde hieraan toe, dat de postbeambten den arbeid hadden hervat met de bedoeling plicht in acht te nemen en al hunne be roepsplichten na te komen. Na het onderhoud verklaarde de betrok ken minister, dat er geen onderzoek zou worden ingesteld naar aanleiding van het aanplakbiljet. Men ziet nu tegemoet, dat de zaak definitief zal worden bijgelegd. Ingeland. Londen, 29 Maart. Bij het debat over de mct'e van afkeuring gaf de minister van buitenlandsehe zaken, Sir Edward Grey, heden in het lagerhuis, in antwoord op den aanval van de oppositie, een volle dig overzicht van den toestand ter zee en vau de betrekkingen van Engeland met Duitschland Er is ©ene voortdurende ver betering geweest in de Engelsch-Duitsche betrekkingen sinds Algeciras en er is alle hoop op vrede eu op goede gezindheid in de toekomst (toejuichingen). Over de toekomstige Engelsch-Duitsche betrekkingen sprekende, zei de minister, dat er een wijde ruimte is, waar beide vol ken in vrede en vriendschap kunnen samen gaan. Er is slechts één uiterste mogelijk heid, die een botsing zou veroorzaken, u.l. eene poging van Engelsche zijde om Duitsch land te isoJeeren of een poging van Duitsch land om Engeland te isoleeren. Hij zag echter geer. reden om te onderstellen, dat moedwillig zulk eene politiek aan een van beide zijden zou worden gevoerd. Hij 'aanvaardde Duitschland's verklaring van zijne bedoeling betreffende het vloot- program met volledig goed vertrouwen. Maar die verklaring bindt de Duitsche re geering niet. Zij laat Duitschland vrij van bedoeling te veranderen. Het denkbeeld is geweest, dat Duitschland in 1910 13 Dread nought's gereed zou hebben. Het feit, dat Duitschland drie jaren heeft toegestaan voor den bouw van de latere schepen is eene aanwijzing, dat er verbeteringen zou den kunnen komen, en toont aan, dat wij ons type mogelijk zullen hebben te veran deren om ons overwicht te handhaven. Dat was een bijkomende reden om de handen vrij *e houden ten aanzien van den tijd om opdracht te geven voor de voorwaardelijk in het Engelsche program opgenomen sche pen. Dc minister legde nadruk op het feit, dut de schikking nopens de vier voorwaar delijke schepen niet noodzakelijk bedoelde eene beperking van het program voor de volgende jaren. Als de noodzakelijkheid daartoe bleek, dan zou Engeland tegen April 1913 26 Dreadnought's kunnen hebben. De minister betreurde den wedstrijd in oorlogs toerustingen, maar Engeland alleen kan dien wedstrijd niet opgeven, als het zijne vrijheid et: zijn bestaan wenscht te hand haven. De motie van afkeuring werd door het lagerhuis met 353 tegen 135 stemmen ver worpen. Dc nationalisten en de arbeiders partij steunden de regeering. Italië. R o m e, 2 9 M a a r t. In antwoord op eene interpellatie zeide de minister van bui tenlandsehe zakon Tittoui, dat hij betreurde, dat de hooge verwachting die gekoesterd was nopens de vestiging van eene Italiaansche universiteit te Triest teleur gesteld was, want nu is een gelegenheid ongebruikt gebleven, die de gemoederen van beide volken dichter tot elkander zou hebben gebracht dan de staatkunde der beide regeer mg©» vermag. De minister zal heden niet spreken over het Balkan-vraagstuk, want de toestand, ontstaan door de jongste gebeurtenissen, is nog moeilijk en teer. Hij wees er slechts op, dat de houding der verschillende Europee- sclie mogendheden de beste rechtvaardiging was van zijn arbeid. Omtrent de noodzakelijkheid der verdedi ging achtte hij elke discussie overbodig, want geen enkele regeering kon een goede Italiaansche staatkunde voeren zonder een sterk leger en eene sterke "loot. De regee- ring is voornemens aan de Kamer de noodige maatregelen te dezer zake voor te stellen. De minister van oorlog verzekert, Hat het Italiaansche leger in staat is de eer van de nationale vlag hoog te houden, maar toch mag niemand twijfelen aan de noodzakelijk heid om de verdediging te voltooien, door eene gepaste ontwikkeling te geven aan onze legerinrichting. Wanneer de regeering nieu we credioten moet vragen, dan zal zij dat ten spoedigste doen. De minister van marine verklaart, dat bij de nieuwe begvooting nieuwe credieten zul len worden gevraagd ter bespoediging van den bouw van nieuwe schepen en van droog dokken, om op bevredigende wijze in de be hoefte van de oorlogsmarine te voorzien. Portugal. Lissabon, 29 Maart. In de kamer van afgevaardigden begonnen de af gevaardigden der oppositie de obstructie terstond nadat de zitting geopend was Zij riepen: Onderzoek! en klepperden met de deksels van hunne lessenaars. De zitting moest worden geschorst. Toen bij de her vatting de obstructie opnieuw begon, werd de zitting gesloten. Servië. Over de wijze waarop de abdicatie van kroonprins George voltrokken is, wordt na der bericht, dat in den Zaterdagavond on der voorzitterschap van den Koning gehou den staatsraad, waaraan kroonprins George deelnam, de minis4er-president en daarna de Koning hem de vraag deden of hij bij zijn besluit bleef. Kroonprins George antwoordde met een beslistJaMen stelde hem voor, wegens staats- en familie-aangelegenheden de beslissing voorloopig nog te verdagenhij verlangde echter eene dadelijke beslissing en riep uitEerst het land en dan de dynastie! Men legde daarop den kroonprins ter onder- teekening een stuk voor, waarin hij ver klaarde afstand te doen van den troon voor goed en voor altijd. Hij onderteekende dit stuk, begaf zich naar de woning van zijn broeder en weiïscht© hem geluk. De Politika zegt, dat prins Gejrge van Servië tot aan de eindoplossing van het ge schil tusschen Oostenrijk-Hongarije en Ser vië in het land zal blijven en daarna gerui- men tijd in het buitenland zal vertoeven. Hij zal niet lang hebben te wachten, want na dit incident zal de strijd niet' lang meer duren. Degene, die het werkelijke lid van de nationale verdediging tegen Oostenrijk- Hongarije is geweest, is uit den weg ge ruimd en Oostenrijk-Hongarije triomfeert. Alles zal men vergeten, maar iets zal eeuwig blijven namelijk dat kroonprins George slechts hierom heeft moeten abdiceeren, om dat hij den oorlog met Oosteurijk-Hongarije verlangde. De Balkancrisis. Londen, 30 Maar t. Uit Petersbui-g wordt aan de Times bevestigd, dat Keizer Wilhelm een rechtstreekseh aandeel heeft gehad in de onlangs op Rusland uitgeoefen de pressie. De eigenhandige brieven, die on langs te Zarskoje Selo ontvangen werden, handelden zelfs over strikt binnenlandsche aangelegenheden van Rusland. Belgrado, 2 9 Maa t. Graaf For- gach bracht heden den Servischen minis ter van buitenlandsehe zaken een bezoek tot bespreking van de handelsbetrekkingen. De minister verklaarde dio zaak in den minister raad te zullen brengen. In de vegeeringskringen wordt gezegd, dat de regeering zich zal voegen naar de wen- schen der groote mogend lieden. Belgrado, 29 Maart De be middelende stap van de mogendheden is uitgesteld tot morgen, omdat de Rus sische gezant nog geen iustructiën had ont vangen. Vele reservisten zijn reeds naar hnis gezonden. De van het exercitieveld te- rugkeerende vrijwilligers waren heden na middag het voorwerp van spot van de be volking. Iedereen erkent, dat de kans op oorlog voorbij is. Uit Weenen wordt aan de Köln. Ztg. be richt, dat men aan den Ballplatz bevestigt, dat de eergisteren ontvangen Engelsche nota alle voorwaarden, die Sir Edward Grey oor spronkelijk wilde stellen, laat vallen, en de door Aehrenthal voorgestelde formule van de in Belgrado door de mogendheden in te dienen verklaring aanneemt. Engeland ver zekert tegelijk, dat het met het afleggen van deze verklaring in Belgrado de inlijving van Bosnië als voldongen feit erkent. Frankrijk sluit zich bij de houding van Engeland aan. De verklaring zal in Belgrado door vertegen woordigers van de entente mogendheden overgelegd worden, en daarmee zal het in grijpen van deze mogendheden in de Servi sche kwestie een eind nemen, om 't even of Servië er op ingaat of niet. Daar echter in middels Servië reeds met de ontwapening is begonnen en de abdicatie van den kroon prins ten overstaan van den kroonraad plech tig voltrokken is, neemt men aan, dat Servië zal toegeveu aan den stap van de mogendhe den. In de conferentie, die dc Turksche minis ter van buitenlandsehe zaken Rifaal Pacha te Weenen had met baron Aehrenthal werd geconstateerd, dat alle punten van de Oos- tenrijksch-Turksche overeenkomst betreffen de Bosnië binnen korten tijd definitief zul len worden afgedaan. Bovendien zeide ba ron Aehrenthal den Turkschen minister toe, dat Oostenrijk Hongarije den wensch van Turkije zou ondersteunen, dat de schrap ping van de artt. 23 eu 61 van het Berlijn- sche verdrag (betreffende de hervormingen in Macedonië en Armenië) op hot program ma van de bijeen te roepen Balkan-confe rentie worde geplaatst op de conferentie zelve zal Oostenrijk-Hongarije ten gunste van dezen wensch opkomen. Art. 23 was de grondslag voor de inmenging van de mo gendheden in de binnenlandsche aangele genheden van Turkije iu de drie Macedo nische vilajets, en art. 61 had de basis moe ten worden voor eene dergelijke bemoeiing met het bestuur van de Armenische gewesten van het Turksche rijk. Canada. Ottawa, 29 Maart. Het lagerhuis behandelde lieden eene motie van de oppo sitie, waarin wordt aangedrongen op dade lijke stappen voor verdediging ter zee.-De leider vau de oppositie zeide, dat het thans, nu er gevaar voor de deur staat, noodig is zich de les in te prenten van den Zuid- Afrikaansehen oorlog. De eerste minister Laurier erkende, dat de tijd gekomen is om een kern voor eene vloot op te richten. Duitschland bereidt zich misschien door het bouwen van eene groote vlgot er op voor Engeland op zee te behandelen op soortgelijke wijze als het Frankrijk te land behandelde. Het gevaar staat niet voor de deur, maar wij moeten waakzaam zijn. Hij besloot met een voor stel te deen, strekkende om instemming ie betuigen met het doen van uitgaven om den zeedienst in Canada te organiseeren voor samenwerking met de rijksvloot. De Staatscourant van Dinsdag 30 Maart bevat o. m. de volgeude Koninklijke besluiten benoemd tot ridder in den Nederl. Leeuw mr. W. J. Snouck Hurgronje, voorzitter penningmeester der Industrieschool voor meisjes -te Den Haag tot notaris te Mijnsheerenland F. v. d. Straaten, cand.-notaris te Gouda; tot vice-president bij de rechtbank te Leeu warden mr. J. A. Hingst, rechter aldaar en schoolopziener in het arrondissement Harlingeu tot notaris te Roermond JH. H. van Boven, cand.-notaris, te Den Haag; op verzoek eervol ontslagen P. J. v. d, Linden als consul der Nederlanden te Reims, die voorloopig belast blijft roet de waarne ming van het consulaat benoemd tot opzichter der waterstaat 4e klasse P. Noé, te Assendelft; toegekend de gouden eere-medaille der Oranje-Nassau Orde aan H. Trap, clief der drukkerij en zetterij aan de Prov. Grou. Courant te Groningen benoemd tot schrijver op jaarloon aan het departement van koloniën J. Th. v. d. Gon Netscher, oud-ambtenaar aan het departe ment van marine; H. F. ven Faber, oud- O. I. ambtenaar; 8. J. C. A. Bogaard, ge- pasporteerd sergeant bij het lnd. leger; allen thans tijdelijk als zoodanig werkzaam en A. W. v. d. Braak, gepens. adj.-onder officier-kwartiermeester bij het lnd. leger vergunning verleend tot liet aannemen en het dragen ran de ordeteekenen respectievelijk van officier van het Legioen van Een, en van ridder lste klasse in dé orde van het Zwaard, huti on- «lei scheiden! ijk door den President der Fransehe Republiek on door Z. M den Koning van Zwe den geschonken, aan dien luit.-kolonel van den generalen staf, W. 11. van Temvisga, hoofd der Hde afd'eeling van het Departement van Oorlog, en aan den kapitein W. 1/. F. t'. ridder van Rap- paud, van het regiment grenadiers en jagers. Hulde aan H. M. de Ko ningin. Het geschenk der Zeeuwsche vrouwen aan de Koningin, kinderwagen, is gereed gekomen. Het is een kostbaar stuk werk, dat deu ontwerper en vervaardiger alle eer aandoet. De bak is uitgevoerd en geheel opgelegd met ivoren paneelen, aan beide zijden in 't midden de Kon. kroon dragende. Aan de voorzijde prijkt het Zeeuwsche wapen, ook uit ivoor gesneden. De bekleeding is in wit chroomleder met zijde afgewerkt. De monteering is uitge voerd in zilver. In den wagen zijn kus sens, sloopeu enz. met echte kant afgezet een wit satijnen wagenkleedje is gebor duurd met een rand van oranjebloesems en knoopen. Bij het geschenk is nog ge voegd een zilveren wagenkruikje eu een prachtig album met opdracht en namen der dames-comitéleden Dit is gebonden in hoornperkament en hol verguld op snede. Het voorplat van den baDd geeft in een gouden omlijsting het Zeeuwsche wapen in een symbolische omgeving in kleuren. De schutbladen zijn met crème moiré zijde bewerkt. De fraaie gecalligrapheerde opdracht luidt ,,Aan Hare Majesteit Koningin Wilhel- mina, ter gelegenheid van de aanstaande blijde gebeurtenis, eerbiedig aangeboden door de Zeeywsche vrouwen als eene hulde en blijk van innige vreugde over het voor Hare Majesteit, Haar Huis en Haar Volk, zoo hoopvol vooruitzicht April 1909". Dan volgen 'de namen der dames leden van het hoofdcomité en verder in alphabe- tische volgerde die der eomité's in de ver schillende plaatsen. In het geheel telt het album ruim 600 namen. Het geschenk der Zeeuwsche vrouwen aan H. M. de Koningin zal Vrijdag naar Den Haag worden gezonden. Eerst zal het nog ten raadhuize van Mid delburg worden tentoongesteld. Het huldeblijk van de echtgcnooten der officieren van het Nederlandsche leger is Hare Majesteit de Koningin aangeboden. Het comité mocht daarvoor van Hare Majesteit een teVegram van dankbetuiging ontvangen; H. M. betuigde ook nogmaals hare ingenomenheid met de bestemming der overgebleven gelden. Deze bestlemming is het uitreiken van spaarbankboekjes aan ouders, ten behoeve van kinderen van tot- het Nederlandsclre leger behoorende mili tairen beneden den rang van officier, .die in hetzelfde etmaal als de te verwachten Kon. Prins of Prinses het levenslicht zullen aan schouwden. Hulde aan H. M. de K o- n i n g i n. Van het bedrag groot 2183, door het Twentsche comité bij elkaar ge- biaeht, wordt 1000 besteed voor een ge schenk aan de Koningin, een zilveren waschkom met kan, een zeep- en schuier bakje, terwijl de rest, behoudens koninklij ke goedkeuring, zal worden besteed voor het uitzenden van Twentsche kinderen naar een vacantie-kolonie en voor behoeftige moeders van kinderen, die op denzelfden dag zullen geboren worden. Een sportliulde aiinH.-M. de Koningin. De „Ned Bond voor Lichamelijke Opvoeding" heeft het voorne men opgevat ook op zijn wijze eene groot- sche betooging te organiseeren ter gelegen heid van. de aanstaande blijde gebeurtenis. De Bond wendde zich tot een 70-tal groo te lichamen op het gebied van sport, ge heel-onthouding, onderwijs, tot- de vereeni- ging ,,Onze Vloot", „Volksweerbaarheid", „Pro Juventute", „Het Groene Kruis", „Witie Kruis" en „Friesehe Groenekruis1', „Hel Volksbod", de „Ned. Centr. Vereen, tot bestrijding der tuberculose", de „Ver eeniging Sophia-stichting", den „Ned. Boud tot Kinderbescherming", het ,,Alg. Ned. Verbond", de Vereeniging „Ons Huis", den „Oranjebond van Orde", de „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" enz., met het verzoek steun te verleenen, ten einde als een blijvende herinnering aan die gebeurtenis voor ons land zooveel mo gelijk zwemscholen en speelterreinen in te richten. In de mo.tiveering zegt de Bond o.a. „Hier ligt dus een arbeidsveld, waarop wij allen kunnen samenwerken, u.l. het stich ten van speelterreinen en zweminrichtin gen, die nog bijna overal ontbreken. Laat ons dan de handen inéénslaan, opdat voort aan in ieder gemeente van ons vaderland onze jeugd in haar vrijen tijd zich aan li chaamsoefening in de open lucht kan wij den laten wij dan aan deze terreinen <£fcn naam verbinden van ons geliefd Vorsten huis, clan zullen tot in verre tijden deze gelden een grootsche herinnering vormen aan de innige gehechtheid van het Neder landsche volk aan zijn aloude dynastie. Mocht het bestuur van uw Bond tot dit doel willen medewerken, dan zou het hoofdbestuur van den „Ned. Bond van Lich. Opv." het op hoogen prijs stellen, indien door uw vereeniging één of meer afgevaardigden werden afgevaardigd, om dit plan uit te werken en nadere regelin gen te treffen. Wenschelijk ware het wel licht, over te gaan tot het stichten van een Nationaal Fonds tot oprichting van speelterreinen en zweminrichtingen, welk fonds beheerd zou kunnen worden door een comité, gekozen uit de verschillende bon den." De blijde gebeurtenis. Een eigenaardig plan om feest te vieren bij -da vervulling der heuglijke verwachting, is ontworpen door den heer J. C. Raupp, ge meenteraadslid van Stratum, die een groo ts n optocht wil organiseeren van de bestu ren of loden der oude gilden, hand- en kruisbooggezelschappen, met «medevoering hunner attributen, schilden, vaandels enz. Het plan zal wel slagen, daar de dorps bewoners het ten zeerste toejuichen. Dit zou op bescheidener schaal een herhaling zijn van den optocht dezer gilden, ter gele genheid vaii het bezoek der Koningin aan Eindhoven in het jaar 1907. Zondag werden Hare Majesteit dè eerste kievitseieren aangeboden, en wel door een arbeider uit Merwoud-e (Friesland) en door de firma Van Lith, hofleverancier te 's Gravenhage. Nat. Bond voorhetRed- d i n g w e z e n. Naar men verneemt heeft Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden het initiatief genomen tot het stichten van een Nationale» Bond voor het Reddingwe- zen, omvattende alle Nederlandsche veree- nigingen tot r'edding van schipbreukelingen en drenkelingen en de Vereeniging „Eerste hulp bij ongelukken" met al hare afdeelin- gen in de verschillende steden en natuurlijk ook het Nederl. Roode Kruis, welke ver- eenigingen daartoe zijn uitgenoodigd. Den 15. April, des namiddags zal in het gebouw Nut van 't Algemeen te Amster dam een buitengewone algemeene vergade ring gehouden worden van d'e vereeniging E. H. bij O. om hare sympathie te betuigen met liet plan van Z. K. H. Prins Hendrik en de nadere détails te bespreken. (Tel.) Castro. Castro heeft zich, naar men weet. Vrijdag te Bordeaux ingescheept op dezelfde stoomboot .Guadeloupe, die hem voor enkele maanden naar Europa bracht, om zich weder naar zijn vaderland te bege ven. Een bijzondere correspondent, dien het Journal met- hem meegezonden heeft, ver telt. dat Castro op Trinidad zal landen en van daar pogen, als particulier, Venezuela te bereiken. Hij heeft «laar genoeg eigendom men om gemakkelijk te kunnen leven. Met de politiek wenscht hij zich niet te bemoeien en hij is verontwaardigd, dat de tegenwoor dige president Gomez niet alleen hemzelf, maar ook zijn gezin deni toegang tot het land verbiedt. De correspondent van het Journal kreeg den indruk, dat de voormalige presi dent. in strijd met zijn vredelievende ver zekeringen, plannen koestert tot herovering van zijn gezag Een Reuter-telegram meldt dan ook, dat hij in Venezuela zal trachten te landen, zoo noodig met geweld. Bordeaux, 29 Maart. De be stuurder van de Compagnie transatlantique heeft van den consul bericht ontvangen, dat de regeering machtiging heeft verleend, dat Castro in Venezuela aan land gaat. Hij seinde dit naar Guadeloupe, waar de mach tiging aan Castro zal worden medegedeeld. Audiëntie. De minister van Oor log verleent- Donderdag 1 April geen audiën tie. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter openbare zitting bijeengeroepen tegen Woensdag den 31en Maart, des namiddags te 2h uur. Kamerverkiezingen. Nadat mr. Thiel driemaal voor een Kamerijcandidafcuur tegenover jhr. mr. F. W. van Styrum bedankt had, hebben thans drie verbonden kiesvereenigingen de schroef gezamenlijk aangezet en in gelijktijdig ge houden vergaderingen hem tegenover het zittendp lid gesteld Het zijn de kiesvereeni- gingen der Liberale Unie, die der Vrijzin nig-democraten en de afd. Haarlem van het A. N. Werklieden-Verbond. Gelijk men weet, werd reeds eenigen tijd geleden een plaatselijk comité gevórmd om dé herkiezing van jhr. Van Styrum te be vorderen De medewerking van de kiesvereeniging der Lib. Unie tot de candidatuur Thiel trekt daarom de aandacht, omda"- nu voor het eerst van. de zijde der Unie een zetel van oen der zittende leden, behoorende tot de vrij-liberale Kamergroep, wordt aangevallen. Dat de gevolgen hiervan zich tot buiten Haarlem zullen uitstrekken, is gemakkelijk te voorzien. De heer Thiel zelf schijnt niet veel zin in een candidatuur onder deze omstandig heden te hebben. Althans hij heeft zich het antwoord voorbehouden, tot hij zou weten, welke overwegingen er toe hadden geleid hem ondanks zijn herhaald bedanken toch tegenover jhr. Van Styrum te candideeren. Het- is onvermijdelijk dat de kiesvereeni- gingen hierop antwoorden met de openbaar making van de briefwisseling tusschen de kiesvereeniginging der Lib. Unie en jhr. Van Stvrum gevoerd, voordat tot het stellen der gezamenlijke candidh'uur tegenover laatstgenoemde werd overgegaan. In de gisterenavond te Bussum gehou den vergadering van dé Centrale Anti-rev. kiesvereeniging in het district Hilversum Weesp is voorloopig candidaat gesteld het zittend lid S. baron van Heemstra. Naar Het Volk verneemt, zal dr. H. Gorter wegens gebrek aan tijd geen Kamer- cand-i da turen van de S. D. P. aanvaarden. Naar Het Centrum verneemt-, zouden in verschillende Lhnburgscihe districten de aftredende leden der Tweede Kamer candi- daten tegenover zich krijgen, ook uit het eigen kamp. In plaats van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland is tot secretaris der afdeeling 's Gravenhage van de Nederl. Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging gekozen mr. A. Ferf. S. D. A. P. en S. D. P. Het verslag van de' vergadering van het bestuur der S. D. A. P. deelt o. m. v Het Volk het volgende mede „Er blijkt een misverstand te bestaan omtrent de bedoeling, die het P. B. heeft met de bemiddelingsvoorstellen van het Int. Soc. Bureau, zooals die door het P. B. zijn aanvaard. De meening bestaat bij en kelen, dat het P. B. deze voorstellen in ieder geval op het a.s. congres aan de orde zal stellen. Zoo -taan de zaken echter niet. Nu de S D. P. deze voorstellen op haar congres van Zondag 21 Maart 1.1. heeft ver worpen, zou het geen zin hebben deze voor stellen op ons congres aan de orde te stel len. Toen het P. B. zijn besluit nam, nl. den 20s*en Maart 1.1., waarbij het zich be reid verklaarde deze voorstellen aan het congres voor te leggen en aan te bevelen, moest het congres van de nieuwe partij nog een besluit nemen. Na dit besluit is indie ning dezer voorstellen op ons congres doel loos." rHet Hbld. verneemt, dat het bestuur der Nieuwe Partij uaar aanleiding der in gekomen motie-Utrecht vergaderd heeft. Het bestuur besloot aan den eisch der Utrechtsehe afdeeling, (dat het partijbe stuur uiterlijk Zaterdag 3 April aan de afdeelingen doet toekomen volledig gefor muleerde voorstellen als grondslag van een eventueel© hereeoiging der socialistische partijen in Nederland, met de bedoeling, die ter eventueele behandeling en amen deering door de afdeelingen en aanneming door een congres en referendum ter kennis te brengen van' liet Internationaal Bureau), geen gevolg te geven. Het acht zijn stand punt en dat der S. D. P. voldoende neer gelegd in de Rotterdamsche motie, die het spoedcongres op 21 dezer heeft aangeno men. De Utrechtsehe afdeeling is met dit be sluit in kennis gesteld. Verwacht wordt, dat zij dientengevolge zich weer van de Nieuwe Partij zal losmaken. Belasting wegens motor- r ij t u i g e n. In een uitvoerig toegelicht adres vraagt het bestuur der Nederlandsche Automöbiel-Club aan de Eerste Kamer het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp tot heffing van personeele belasting wegens motorrijtuigen te willen verwerpen. Gesneuvelde Nederlan ders in Z.-A f r i k a. De „Z.-Afr. Post" meldt Op Woensdag 17 Maart, 's door den con sul-generaal Knobel de gedenksteen, ter ge dachtenis aan de in den jongsten oorlog ge vallen Nederlanders, overgedragen aan den kerkeraad der Herv. Gemeente te Pretoria. In den oostelfjken torenmuur van het nieu we kerkgebouw, op den hoek van Du Toit- en Kerkstraat-, is deze steen ingemetseld. Tot de plechtigheid waren alle ministers, Trans- vaalsche en andere autoriteiten uitgenoodigd. Herstellingsoord voor spoorwegper son eel. Het ledental der Vereeniging tot stichting en exploitatie van een herstellingsoord voor spoorwegper soneel is sedert 15 dezer, toen voor dat doel geopend werd het buitengoed Villandry bij Nijmegen, van 4400 tot 6000 gestegen. Het herstellingsaord werd de laatste 14 dagen door honderden spoorwegambtenaren bezichtigd, waartoe tot Zondag, toen het be zoek bijzonder groot was, gelegenheid was gegeven. Telefoonverbinding Am- ster d a mB e r 1 ij n. Het Hbld. ver neemt, dat er een directe telefonische ver binding tusschen Amsterdam en Berlijn wordt tot stand gebracht. De kosten alléén van den draad voor de nieuwe verbinding (pl.m. 700 Iv. M.) be dragen f 320.000. Kloosterman. Honderden ver drongen zich gisterenavond voor hot ge bouw van het Leger des Heils aan de Prin sengracht te 's Gravenhage, waar do ex-anar-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2