Agenten. Uitnoodiging Uit den omtrelc STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. 1 Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor W. CROOCKEWIT W.Azn. Binnen eenige jaren moet men bepaald een Prijs trekken, Dolly betert zich, „Het Nederlandsch Tooneel". KAATJE. Domburg. 1" kl. Inform. Bur. vraagt actieve agenten voor nitbr. Apothekersbediende Groote Encyclopedie, ZINGENDE VOGELS Gouden en Zilveren Horloges, Regulateurs, Pendule-Garnituren, -:- Staande Klokken, -:- -:- fantasie Wekkers -:- Barometers, Thermometers, enz. enz. W. F. A. GROENHUIZEN, den Heer A. KLEIN H.Jz., Hof 4. Laat NU uwe GORDIJNEN en VOORJAARSGOEDEREN U1TST00MEN en VERVEN. chist Kloosterman eon rede hield over zijne bekeering van het „Anarchisme tot het Christendom." De zaal was geheel bezet. De politie zorgde buiten voor de handha ving der orde. S 1 e c h t e t ij d i n g. De directie van de werf Conrad" te Haarlem heeft we gens voortdurende slapte aan 130 man ont slag moeten aankondigen over vier weken. Blijft de slapte aanhouden, dan zullen nog meer arbeiders m>cten worden ontslagen. Het arbeidsconflict te Zutphen. Te Zutphen is een bemidde- lings-comité van personen van verschillende richting gevormd in zake het arbeidsconflict aldaar. Voorzitter is de heer J. G. Klaassen, wethouder. Vijftig stakende bouwvakarbeiders te Zut phen, onder wie twaalf uit Velp, zijn heden ochtend naar Essen vertrokken, waar zij voorloopig werk hebben gekregen. Staking. Te Alkmaar is aan de koekfabriek van de firma Terhaak, aan de Lindegracht, een werkstaking uitgebroken. De eischen luiden 6 weken loon in ge val van ziekte, de bepaling in art. 5 van liet arbeidscontract zoo te veranderen, dat de schadeloosstellingen daarin genoemd, ver vangen worden door boeten die jaarlijks on der het personeel zullen worden verdeeld, één dag vrij met behoud van loon, in geval len zoo als genoemd in art. 1638 van het burgerlijk wetboekverkorting van den ar beidsdag tot 10 uur, des Zaterdags tot 8 uur, 5 vacantiedagen met behoud van loon in de zomermaanden. De staking omvat 29 van de 37 werklie den. Verw ij dering van een wet houder. Men meldt aan de „N. R. Ct." Een niet alledaagsch geval heeft zich Zater dag te Overschie voorgedaan. Een der wet houders nl. is op last van den burgemeester door den sterken arm der politie van de secretarie verwijderd Afgewezen revisiever- zoek. De Hooge Raad deed uitspraak op het hernieuwd re visie verzoek van G. van Gelder, vroeger jager te Oss, thans gedeti neerd, in Maart 1894 door het Hof te 's Hertogenbosch veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens den moord op een wachtmeester der maréchaussee. Ook ditmaal werd het verzoek afgewezen. - Aanstootelijke lectuur. De Hooge Raad handhaafde de veroordee ling van J. B., boekhandelaar te Rotter dam, tot één maand gevangenisstraf wegens •liet 'er verspreiding in voorraad hebben van voor de eerbaarheid aanstootelijke vlie gende blaadjes. De Hooge Raad besliste, •dat, hoewel 't slechts titels gold van boek werken in catalogi vermeld dergelijke in ontuchtige taal gestelde titels reeds als zoodanig het kuischheidsgevoel kwetsen. Ongeregeldheden in bank- be h e e r. De tweede rtrafvervolging, in gesteld tegen den gewezen bankdirecteur B. C. v. T. P. te s Gravenhage, wegens on regelmatigheden welke door hem in het be heer zijner bank zouden zijn gepleegd, - die een paar weken geleden was uitgesteld wegens ziekte van zijn verdediger jhr. rar De Brauw Jr., zal behandeld worden in een buitenge wone zitting der Haagsche rechtbank van Zaterdag 10 April. Poging tot moord. Een ko- lemverker, een jongeman van 24 jaar, kreeg Zondagnamiddag in zijn woning in de van der Hilstraat te Rottendam twist met zijn meisje, een 17-jarige dienstbode. De kolen- werker, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, ging haar daarbij te lijf, waarop zij ontvluchtte. Hij achterhaalde haar in de Van der Hilststraat, greep het meisje bij het haar en sleurde haar daar aan naar de .25 meter verder gelegen Ael- greohtskade, waar hij haar in de Delfsha- vensche Schie wierp. Zelf sprong hij er bij en trachtte het meisje onder water te hou den. Eenige lieden, die de beestachtige han delingen van den kolenwerker zagen, spron gen toe en rukten hem van het meisje, dat al veel water had binnengekregen af, waar op zij in een huis in de buurt werd binnen gebracht. De kolenwerker is later aangehouden door een inspecteur van politie. De dienstbode, zoo ruw mishandeld en in het gelaat niet onbelangrijk verwond, is in zooverre van den schrik en het doorgestane bekomen, dat gevaar voor haar leven is ge weken. N. R. Ct. Brutale diefstal in een badinrichting. Een diefstal van niet alledaagsche brutaliteit heeft Vrijdagmiddag te Amsterdam plaats gehad in de overdekte bad- en zweminrichting aan den Heiligenweg. Drio heeren zijn, terwijl zij in het bassin waren gaan zwemmen, bestolen. De dief be zocht nl. hun kamertjes en 'naakte zich van hun geld en voorwerpen van waarde meester. Een der heeren miste, toen hij zich kleedde, zijn gouden horloge met gouden ketting en een portefeuille met f 400 aan bankpapier, de tweede een gouden horloge met nikkelen ketting en een lorgnet met zilveren dito, het derde slachtoffer was oen portemonnaie met f 25 en een portefeuille met papieren, waar onder een biljet van f 25, kwijt. Zonder door iemand opgemerkt te zijn, heeft de dief dezen slag sunnen slaan en kon hij met den aanzienlijken bi»it verdwij nen. Het onderzoek heeft tot nu toe niet eenig resultaat opgeleverd. Ongeluk bij den arbeid. Aan de stoomoliefabriek De Toekomst van de firma Bloemendaal en Laan, te Wormer- veer, had de nachtohef A. S. het ongeluk met zijn rechterhand, waarvan een der vin gers met een doekje was omwonden, in aan raking te komen met een rad van de wring- machine. Het doekje werd gegrepen met het gevolg dat de arm werd meegesleept en vree- selijk verminkt. De ongelukkige werd naar het Gemeenteziekenhuis overgebracht, waar hem de arm moest worden afgezet. Trap van een paard. De zoon van den landbouwer D. H te Doezum (Gr.), werd Donderdag door oen trap van een paard zoodanig inwendig verwond, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. Door een molen-wi'k ge dood. Het zoontjo van C. V. te Ouden bosch, dat zich in een onbewaakt oogenblik op den molenberg van C. d. V. waagde, werd door een wiek van. den graanmolen getroffen. Het kind was onmiddellijk dood. rDe R.-K. kiesvereeniging te Utrecht besloot gisterenavond geen eigen candidaat te stellen, maar voor district I den vrij- anti-revolutionairen candidaat, mr. H. J. Baron van Boetzelacr, arr.-schoolopziener, en voor district II den door de Anti-revolu tionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te stellen candidaat te steunen. Ook werd besloten voor de a.s. verkie zing van een lid der Provinciale Staten voor district II (vacature mr. Mendels) geen candidaat te stellen. In de te Utrecht gehouden vergadering van de r.-k. centrale kiesvereeniging in Wijk bij Duurstede is met nagenoeg alge- meene stemmen besloten het anti-revolutio nair aftredend lid (mr. De Ridder) opnieuw te candiaeeien. r— De indertijd opgerichte Tueht-Unie zal Zaterdag te Utrecht een algemeene ver gadering houden ter behandeling van liet huishoudelijk reglement en ter verkiezing van het algemeen bestuur. Na langen tijd aan een slepende ziekte (kanker) te hebben geleden, is Zon dag avond de heer C. L. Velthuysen, bur gemeester van Laren N.-H., overleden. De overledene, een Laarder van geboorte, be reikte den ouderdom van 59 jaar. Hij was van de Gooisehe burgemeester de 'éénige erfgooier en ook de eenige onder hen, die de partij der opposante erfgooiers was toe gedaan. In September 1877 werd hij tot burge meester van Laren benoemd en .eenige ja ren geleden werd zijn 25-jarig jubileum als zoodanig feestelijk gevierd. Tijdens zijn bestuur is Laren vooruitgegaan en van een eenvoudig boerendorpje geworden tot een mooi, flink dorp, waar des zomers tallooze vreemdelingen, w.o. vele buitenlanders gaarne vertoeven. De le luitenant adjudant J. Alma van liet le Bat. 5e Reg. Infanterie, die ge detacheerd is 'bij de Ron. Maréchaussée te Maastricht, is eervol ontheven uit zijn be trekking als bataljonsadjudant. In zijn plaats is benoemd de 2e luitenant H. D. Scherpenhuijzen. Gisterenavond bield de Amersfoort- sclie schietvereeniging „Broederschap" •tot besluit barer winteroefeningen, in de concertzaal „de Arend", een huishoude- lijken wedstrijd op cylindergeweer en flo- ber'tbuks. Door ieder der deelnemers wer den twee seriën «op het bekende succes schijfje geschoten. Twee prijzen, beschik baar gesteld voor hen, die gedurende de winteroefeningen het grootste aantal rozen hadden geschoten, werden toegekend aan de heeren K. van Heuvelen met 180 eh J. J. Otto met 166 jpzen, terwijl achtereen volgens de winnaars in den wedstrijd wa ren de heeren 1 W. B. Smit, 2 W. Rui tenberg Gz.3 K. van Heuvelen 4 D. de Groot, 5 D. v, d. Heul, 6 A. B. v. d. Klein, 7 J. Kuijters, 8 B. Feune, 9 L. W. van Tellingen, 10 H Stuurman, 11 J. J. Otto, 12 D. Ruitenberg, 13 J. D. van Gelder, 14 J. F.de Greef, 15 J. Mills, 16 G. J. W. Steen hof f Jr. en 17. C A. Stcové. De eer e-voorzitter der vereeniging, de Heer J. Busquet, reikte de prijzen aan de winnaars uit en gaf daarbij den wensch te 'kennen, dat, evenals bij de wiriteroefe- niiigen, bij de a.s. zomeroefeningen op de Leusderheide een trouw bezoek en ijverig oefenen mag worden geconstateerd. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Amersfoort, houdt een algemeene vergadering op Woensdag 31 Maart 1909, des avonds 8 uur, in het hotel „De Vergulde Zwaan". Punten van 'behandeling I. Jaarverslag over het afgeloopen jaar. 2. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 3. Benoeming eener commissie tot het nazien der rekening. 4. Verkiezing van drie bestuursleden we gens periodieke aftreding, vacature der heeren M. de Jong, H. van Zweden, Th. ter Maat. 5. Bespreking over te maken reclame. 6 Medodeelingen Op de bovenzaal van „De Keizers kroon" hield gisteren avond de wericlieden- vereeniging „Onderlinge hulp" hare 15e algemeene vergadering. De voorzitter, de heer D. Gerritsen, roept een woord van welkom toe aan de le den en hunne gezinnen. Er valt, zegt spr. gedurende het tijdsverloop van 1 Maart 1908 tot 1 Maart 1909 weinig bijzonders te vermelden. Op onze financiën kunnen wij trotsch zijn, met ons batig saldo van f 2593.23 met ruim 270 leden. Ik spreek den wensch uit dat we zoo voort mogen gaan. Spiv zegt: één ding heeft mij bij zonder aangeuaam getroffen, n.l. dat de lijn niet getrokken is, dat met het oog op den strengen winter de arbeiders niet ge zegd hebben „geen werk, dan maar ziek zijn". Daarom feliciteer ik de vergadering dat die vermoedens niet zijn uitgekomen. De arbeiders hebben het in hen gesteld ver trouwen niet beschaamd. Het bestuur heeft u voorts het volgende voor te stellen. Aangezien de gemeente ambtenaren bij ziekte het volle loon genie ten, acht het bestuur het onnoodig dat deze arbeiders lid van de vereeniging zijn. Personen die aan een chronische kwaal lijden kunnen ook geen lid zijn. Het doel van de vereeniging is alleen die leden te steunen, die tijdelijk ziek zijn.' Al- voi^ens de penningmeester jhr. v. Reigers berg Versluijs, zijn verslag uitbrengt, wil do voorzitter hem eerst een woord van war men dank brengen voor zijn buitengewoon accuraat werk. Uit dit verslag geven wij hei volgende weer. Ontvangsten f 2447.98. Uitgaven f 1534.25 Alzoo een batig saldo van f 913.73, met 2 obligaties ad f 1679.50; alzoo in kas f 2593.23. Vervolgens had eene periodieke bestuurs verkiezing plaats waarbij de aftredende le den bij groote meerderheid van stemmen werden herkozen ;n.l. de heeren Jhr. van Reigersberg Versluijs, dr. A. H. C. van Driel, H. Surksum, J. Cornelissen en J. van Beek. Voorts werden bij aclamatie herkozen tot gecommitteerde bestuursleden de aftreden de léden de .heeren A. M. Tromp van Hoest, P. v .d. Water en M. Groenenstein. De voorzitter dankte de leden voor het vertrouwen dat zij in het bestuur stellen. Aan de orde komt het bestuurs-voorstel om de gem een te-ambten aren niet in de ver eeniging op te nemen. De heer C. Bonéel merkt op dat ibij de werklieden aan de gem. gasfabriek bij ziek te slechts een aantal weken het loon wordt uitgekeerd. Spr. zou het billijk achten dat met hen een uitzondering werd gemaakt. De .voorzitter wil met deze gem. arbei ders wachten tot dat de gemeentewet hier in definitief beslist. De heer M. v. Groeneste'in wil gaarne bepalingen zien opgenomen omtrent ge meente arbeiders, die reeds jaren lid van de vereeniging zijn en hunne gemeentebe trekking verliezen en dan soms te oud zijn 'boven de 30 jaren r om opnieuw lid van de vereeniging te worden. De voorzitter ziet hierin wel eenige bil lijkheid en zal het voorstel in eene be stuursvergadering in bespreking brengen. Beide voorstellen werden daarna aange nomen. Hierna werd de goed bezette vergadering gesloten. 'Stadgenooten, die nog in het .bezit mochten zijn van munt- (geen bankbil jetten, raden wij aan deze vóór 1 April op liet belastingskantoor in te wisselen. Na 31 Maart zijn ize waardeloos. Door den majoor, eerstaanwezend ngenieur te Amersfoort, werd heden mor gen om 10 uur, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, in liet hotel „De Zwaanaanbesteed Bestek no. 27. Het jéénjarig onderhóud van de militaire gebouwen en werken te Amersfoort, raming f 11,090. Inschrijvers waren: G. Wassink, alhier, f12,135; H. Keizer, alhier, f 12,063; D. van München, te Harderwijk, f 11,999; E. Wildeman, alhier, f 11,980; W. van Achterbergh, id., f 11,920; D. J. Boks, id., f 11,324; H. Noorman, id„ f11,198. Bestek no. 14. Het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken in de stelling van de Geldersche vallei, met die in de Neder-Betuwe, onder beheer dei- genie te Amersfoort, raming f 2110. In schrijvers waren: G. Wassink. Amersfoort f 2220; E ten Broek, Scherpenzeel, f 2200; E. H. Kuipers, id., f2172; H. Blanken, id., f2165; G. de Jong, Wou denberg, f2160: W. van Achterbergh,- Amersfoort, f 2004. Bestek no. 1. Het verven van de mili taire gebouwen te Amersfoort. Inschrijvers waren H. v. d. Hoek, Amersfoort, f 2392. H. Pothof, Groningen, f 2375; P H. v. d. Bos, Heemstede, f 2350; E, H. van Aken, Harderwijk, f 2332; J. Bunnink, Assen, f 2270; C. Landzaad, Utrecht, f 2100. Aan den heer W. M. Weijers te Tilburg, die met f 31989 laagste inschrij ver was voor de vernieuwingen en verbou wing aan de gasfabriek, is het werk door B. en W. gegund. In hét café „Jens", Utreehtsche- straat alhier, werd gisteren middag om 2 uur door den architect, den heer W. Salo mons, onder de Amersfoortsche aannemers aanbesteedHet verbouwen van het per ceel Utr. straat 42 (van den lieer A. B. van Doorn.) Inschrijvers waren: G. Wassink f 5000; A. v. d. Brink f 4727 J. v. Keulen f 4159; L. Hemels en J. Wildeman f 4507H. van Keulen en A. C. Beier f 3135; J. C. Bos huizen f 2850. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Stoom vaart berichten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh <fc Co. Het s.s. „Grotius" van de maatschappij „Nederland" arriveerde 28 Maart te Bata via. Het s.s. „Vondel" van de maatschappij „Nederland"' arriveerde 27 Maart te Suez. voorheen Kortegracht 7. ASSURANTIËN C'REDIETEN COUPONS DEPOSITO'* EFFECTEN PROLONGATION VREEMD GELD WISSELS. Buna zonder risico hoeft men. bU de uitgave van een klein bedrag, aanzienlijke kansen binnenkort een Prijs te winnen van Frs. eo.ooo. 40.000,35.000, 30.000.20.000. 15.000 enz. Uitvoerig Prospectus wordt op aanvraag gezonden. Niaainlooze Vennootschap HOLLANDSCHE CRED1ETBANK, AMSTERDAM (Reguliersgracht 138. - Telefoon 3234). Krommi lliavi Bracht 48Utrecht Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal 11,000,000.—. Verschaft op billijke voorwaarden crediet, koopt en verkoopt Effecten, Con pons en Riiitenlandsch Geld, sluit prolonga tion tegon den koers van den dag en opent rekening - courant met rentevergoeding a 3 pCt. Neemt gelden in dopót met 2 dagen opzegging A 2J/4 pCt. 14 k 3 voor één maand vast A S,/4 voor drie maanden vast A 8i voor zes maanden vast A 3 Va voor een iaar vast A 4 hare Spaarkas A3 Belast zich met hot in bewaring nemen van waarden in hare brandvrije In richting. Kantoor geopend eiken werkdag van s mor gens 9 tot s namiddags 3 uur. De Directie, J. J. VAN ASOT VAN WIJCK. G. W. J. HOOFT. Notaris VAN NIEUWENHUI ZEN, te Maarssen, zal aldaar op Vrijdag 144 April 1999, 's voorm. 11 urein „de Harmonie", publiek verkoopen: De HEEREXHLTZINGE „Veld zicht", gemerkt A 61, met bergplaats, tuin, enz., te Maarssen a/d. Rinncuweg en de Vecht, groot 12 aren. 83 centiaren. Te veilen in 8 perceelen en in massa (Huis met tuin en 2 perceelen Bouwterrein.) Te aanvaarden uiterlijk 1 Mei 1909. Een HEERENHUS met grond en tuintje, te Maarssen a/d. Kaatsbaan B, No. 157. Thans in eigen gebruik en te aanvaar den uiterlijk 1 Mei 1909. Broeder bij biljettenmot inlichliugon te bekomen ten kantore van Notaris VAN NIEUWENHUIZEN voornoemd. 2. Schouwburg Amicitia, AMKItSFOOUT. Maandag |5 April, 8 uur i Blijspel in 4 bodr., door H. A. JONES, to geven door „DE HAGESPELER8", onder leiding van EDUARD VERKADE. Prijzen f 1.75 (leden f 1.50), f 1.— en f 0.40. Kaarten dagelyks verkrijgbaar. W Zie de groote biljetten. Schouwburg Utrecht. Koninklijke Vereeniging Beschermheer: Z. K. II de Prins der Nederlanden. Donderdag I April 1909. Jio. 9 van het Abonnement. Spel in 4 bedrijven van PAUL SPAAK vertaald door ANTOON MOORTGAT. Nieuw Décor van J. VAN DER HILST en L. RICHTER. Regie: W. VAN KORLAAR Jr. Orkest onder leiding van den lieer U. K LIJ IER. Aanvang halt acht ure. ■a.,^ Notaris M. DEN BLEKER, te fii tiTTc IJsselstein, zal aldaar in het Koffiehuis van BIJLEVELT, genaamd „de Roode Leeuw"op Woensdag 7 April 1909, 'svoorin, elf' uur, in ééne zitting, publiek VERKOOPEN 7,34.10 Hectaren Weiland en boomgaard ee een huls met tuin. waarin vriicbt- boomen. te IJsselstein in de Achter- sloot nabij Meerlo. In twee perceeleD en gecombineerd. Breeder bij biljetten. Inlichtingen geeft de Notaris eiken werkdag te zijnen kantore te IJsselsteinalsmede te Utrecht 's Zaterdags tusschen 11 en 12 uur Steenweg 50. Te Huur een gunstig gelegen HUIS, met vijf kamers, dienstbodenkamer, keuken, kelder en verdere gemakkon. Geheel gemeubileerd en van alles voorzien. Huurprijs f 350. Adres letter E. Prins Henderiklaan 24, Zeist. Br. fr. onder No. 400 Centr. Adv.-Bur. MAX. R. NUNESAmsterdam. gevraagd, met recepten klaarmaken bekend. Br. fr. onder no. 2813 aan den boekhande laar S. HIJMAN Jz., te Arnhem. 10 Fraaie Banden voor slechts f 14. SIJTHOFF's Groote uitgebreide Encyclo pedie of Woordenboek voor Kennis en Kunst, in 10 fraaie stompolbanden, voor den spotprijs van f 14. 11P7r beste, beroemde, uitgebreide Eney- UljLIj clopedle, nieuwste uitgaaf, behoort op elk Kantoor, in elke Bibliothook, in elke Studeerkamer. Doze Encyclopedic. 14» deelen. fraai en sterk gebonden, is f 25 waard. Te bekomen bij I>. HOLLE, Bazaar van Goedkoope Roeken. Rotterdam. Franco na ontvangst Postwissel ad slechts 14, waarop vermeld: Encyclopedie in 19 Randen. met J F. KIEM-YÏS' Verpakte Zaden en Voetiers. Op «Ik pak staat cU g^bruiksaanwijaiag en behandeling. Zangzaad roor Kanarievogel*15 «t. Papegaaienvoeder25 Zevenzaad voor Wildzang14» Parkietenvoeder16 Voeder voor Ind. Vogels19 Zoet Zomerraapzaud12 Lyster- en Leeuwerikenvoeder, per Vt kilo1» Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per Vt kilo pakje25 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzaud 15 J. F. Riem—Vis' Krachtoclilena- voeder voor Hoenders, bevordert hot eierleggen. Uiteluitend verpakt in geplombeerde zakken mot naam en adres, men lette daarop. av,525 50 kilo. f 0.45 f 9.99 f 4,— f 7.85 Verkrijgbaar bij J. VAIV GEI*DE REN, alwaar Pigieourant gratie ver krijgbaar is. J. F. RIEM VIS. Zaadhandel, X. Molatr. 12, Den Haag. om nu eens mijn reuzen-collectie te komen zien in alles in stijl en gewoon, en een rijke keuze in Reparatie-inrichting le klasse, goed en billijk bij Horloge- en Instrumentmaker, -i- Langestraat 42. I>»or «lease hebben wij «le eer IJ te berichten «lat wij voor BCriChl AMERSFOORT en Omstreken een Ibejiöt plaatsen bij Alle goederen worden op verzoek gaarne afgehaald en binnen é«'ii week als nienw weder thnisbezorgd. MP Keurige afwerking, concurreerende prijzen. "K Bolccfd aanbevelend X. V. Eerste Haarlemse lie 'Stoom ververij *U Chemische WaSNCheril voorheen C. HOEIA'G firma SCHE.VK.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3