pla&ta ij het 6de Regiment Infanterie te Amere- foor 6. Die opleiding bestaat in: m. Tan 1 October1 Juni d. a. een tbeore- i .K*b-pracf-aci>ei> cursus, na afloop waarvan exa men w ordt afgenomen b. bij welslagen, gedurende nog ongevei 4 maanden practiaohe dieaurt in enkele nader aan te wijzen garnizoenen, met goedo oefe- ningaterreinon, waarbij aan den adapiraut zoo veel mogelijk ile keuze van garnizoen zal gelaten worden Gedurende de opleiding bewonen <le adapiron- ton-milituvoffiiner afzonderlijke vertrekken, kun nen zij aan de onderofficiersmenage deelnemen, gezamenlijk eten of met toestemming van den Uagimenïsoommandant buiten de kazerne bet middagmaal gebruiken, cn wanneer zij den rang van sergeant bereikt hebben, buiten <le kazerne overnachten (minderjarigen echter slecht» met goedvinden van ouders, voogden, enz Verder verrichten zij geen huishoudelijke «lien- rten en corveeën. Met het oog op de particuliere (burgerbelan gen zij nog vermeld, dat de mihtie-officder zich, /onder vergum-rug van hoogerhand. 3 achtereen volgende maanden in het buitenland mag op houden. Voor de Veering-Artillerie geklen in hoofdzaak dezelfde bepalingen als voor de Infanterie. Do opleiding tot -officier heeft plaats (gecen traliseerd) te Utrecht by 'het 1ste regiment Yew- ling-Artillerie en begint in de eerste dagen van 8ept«mxber. In en om Den Haag. Brief van MARIU8. Punt 1 van de raa'dsagenda van j.l. Maandag was de Van der Laan-schouw- burg-kwestie. Nu zou aan het geheimzin nige van dit zaakje een einde komen. Het doek werd opgelicht enniets bijzon ders was er te zien. Het voorstel van B. e<n W. om de toe stemming tot den bouw te weigeren werd aangenomen, maarals de heer V. d. L- zijn plan wat wijzigt en zijn schouwburg meer naar voren haalt, hééft hij alle kans dat de zaak nog in orde komt. In dien geest liet de wethouder Lely zich tenminste uit. De argumenten van de buitenwacht over het bezwaar van de r.-k. kerk en dat van de deftige Parkstraat-bewoners (waarvan er dezer dagen een met zijn hebben en hou wen door den deurwaarder is op straat gezet), bleven buiten beschouwing. Het is merkwaardig hoe eenstemmig zich onze Raad kan uiten over aangelegenhe den, waarover men zich eerst tot berstens toe heeft opgewonden. Onze Haagsche Tram heeft zich te hou den aan de artikelen van hare concessie tegenover de gemeente tot het jaar 1926 Er is al herhaaldelijk gebleken, dat de in die concessie voorkomende artikelen niet alle met die meesterlijkheid zijn ge formuleerd, dat er zelfs naar de letter geen afwijken mogelijk is. Nu ging het in den Raad over art. 35 der concessie. Dit artikel zegt „dat. van de conducteurs en bestuurders niet meer arbeidstijd zal worden gevorderd dan 115 uren in 10 dagen, tenzij het personeel den wensch te kennen geeft langer te arbeiden tegen extra-loon". Een zeer toe te juichen maatregel niet waart Maarnu heeft de H. T. M. in de formulieren voor den sol licitant doen opnemen, dat deze den wensch te. kennen geeft het gevorderde overwerk te verrichten, 't Mooiste is, dat de man dan nog geen beambte der H T. M. is. Maar wordt hij dat en weigert hij overwerk^ dan, durft de directie beweren, „wordt zijn op treden niet vergeten." Dat ging toch zoo niet. B en W. heb ben de tranidirectie gewezen op de Hande lingen in strijd met art. 35 der concessie De directie antwoordde leukweg, dat ze t daarmee niet eens was. Toen hebben B. en \V. hun advokaat geraadpleegd, die weinig troost bracht. En nul Nu is de motie over deze zaak ingetrokken en loeren B. en W. er op of ze geen ibewijs kunnen, krijgen, dat de directie haar personeel dwingt tot overwerk. Indertijd zou dit wellicht mogelijk zijn geweest, want de motie dateert al van 2 November 1907 1 Zeer behoedzaam had zich in do Residen tie eon comité gevormd van eenigo bekende namen, teneinde het heuglijke hof nieuws ters'ond door herauten te doen.bekend ma ken en verder den noodigen luister aan te brengen. Er werden ongeveer 3000 circulai res met „vertrouwelijk" aan uitgekozen adressen ver onden, met de vraag om mede werking. Waarom dat „vertrouwelijk"! Alles van de huldeblijken enz. is tot vervelens toe ge publiceerd. Waarom dit nu ten slotte in t geheim op touw te willen zetten! Een der courauten maakte melding van deze circulaire, welke al heel wat van haar vertrouwelijkheid zal hebben verloren, wan neer de hoeren en dan es er hier en daar over gebabbeld hebben in soos, op jour of bij tea. Een prachtig onderwerp! Spoedig werd het plan dan ook een publiek geheim Doch ziet, een courantenzus, nogal vit- zueh'ig (niet v e tzuchtig, zetter!), werd woedend over het bericht en uitte "aar gramschap in een woordenkeus, die geluk kig hier geen ander dagblad bezigt daar mee wil ik niet zeggen, dat de Haagsche couranten elkander nooit onderhanden ne men. Id tegendeel. Zooals vele lezers zullen weten, heeft oc Hollander Jan 8tol deelgenomen aan den 6 daagse hen fietswedstrijd te Berlijn. Hij verwierf den tweeden prijs, hetgeen volgens aanwezigen te wijten was aan zijn slechten partner. Anders Op de Scheveningscho Wielerbaan zal, volgens opgevangen mededeeling, ook een wedstrijd in dien geest worden gehouden, viel niet over 144. maar toch over 24 uren, een tijd, lang genoeg om te constateeren, hoe verheffend zulk moordwerk is. Aan dien wedstrijd, welke waarschijnlijk op beide Pinksterdagen zal plaata hebben, neemt mogelijk sjenoemde Stol ook deel. Of wordt dit bij wijze van reclame toegevoegd! 't Vorig jaar kwam de mededeeling, dat Jaap Eden misschien zou komen rijden. Eenigo jaren geleden werd de 24-uur rit gewonnen door Cordang. Toen was de be langstelling van het publiek verbazend groot. Sedert dien is de fietsliefhebborij aèl en het verstand van 't menschdom niet grooter geworden, dus kan men weer groe ten toeloop verwachten En daar is 't der baan-directie toch maar om te doen. MocHt ik haar voot 1909 raad geven, dan zou hét deze zijn Maak doeltreffende re clame. kondig de wedstrijden geregeld en bijtijds in enkele bladen nan, houd de pers tot vriend, maar vooralzorg dat t niet doorgaan van een wédatrijd bijtijds op en- ke'e punten der stad is te lezen. In enkele dagbladen, ook Haagsche, komt eene advertentie voor, waarin iemand uit Oostenrijk 4 paren schoenen aanbied) voor 5. Hij is daartoe in staat wegens betalings- siaking van groote fabrikanten. Hij moet 50.000 paren van de hand doe®, dus is nog niet uitverkocht Toevallig kan ik van dezen snuiter mee- deelen, dat hij u, na ontvangst van 5, vier paar lianen schoenen zendt, van het soort, dat u "hier ook tegen dien prijs koopt en dan zonder verplichting meer dan één paar te nemen. Trouwens ieder kan nagaan, dat 50.000 paren geheel lederen schoenen voor vijf guldens reeds lang in 's mans eigen land zouden zijn verkocht. De lezer we te nu wat hem te doen staat. Door den Mannenbond oor Vrouwenkiesrecht is een •dree gezonden aan den minister van Bin nen 1 an dec he Zaken, waarin instemming be tuigd wordt met het verzoek van de ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht in zake vereenvoudiging der Grondwetsherziening ▼oor het geval met alsnog door aanneming van eenig ander voorstel de grondwette lijke uitsluiting van vrouwen van het kies recht en de verkiesbaarheid direct wordt opgeheven. Afschrift van dit adres is gezonden aan H. M. de Koningin, de Ministers, de leden van den Raad van Staten en van de beide Kamers der Staten-Generaal. Luchtvaart. Zaterdagmiddag hield de Ned. Vereeniging voor Luchtvaart te 's Gravenhage haar gewone jaarlijksche vergadering, welke door een flink aantal leden werd bijgewoond Na goedkeuring der notulen der vergade ring van 28 Maart 1908, deed de le secre taris, jhr. J. H. Ram, voorlezing van het uitgebreide jaarverslag, waaraan door gene raal Snijders, voorzitter der vereeniging, nog eenige belangrijke mededeelingen wer den toegevoegd, o.a. dat het Z. K. H. Prins Hendrik behaagd heeft het beschermheer schap te aanvaarden. Spreker stelde naar aanleiding hiervan aan de vergadering voor een telegram van dankbetuiging aan Z. K. H. te doen toekomen, welk voorstel met applaus werd aanvaard. Verder werd met belangstelling kennis gekomen van de mededeeling dat het leden aantal, wat de gewone leden betreft, is toe genomen tot 379 en dat van de buitenge wone leden tot 80. Evenzoo vernam men met genoegen, dat de vereeniging binnenkort haar eerste we tenschappelijke opstijging met eigen ballon zal doen maken en wel op 15 April a s. ter gelegenheid van het te Utrecht te hou den Natuurkundig en Wetenschappelijk Congres. Aan den eersten Nederlandschen ballon-commandant, kapitein v. d. Steur, en den heer Nell zal worden opgedragen waarnemingen omtrent temperatuur, voch tigheidstoestand, windrichtingen enz. te doen. Na goedkeuring der rekening en verant woording der inkomsten en uitgaven over 1908 en verslag daarover van de commissie van onderzoek, werden eenige ingekomen stukken behandeld, en langdurig stilge staan bij de aanbieding van de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor 1909, welke ten slotte met een kleine wijziging werd aangenomen. Bij punt 6 der agenda: aankondiging van ontvangen giften, boekwerken en mate rieel, werd door de vergadering hartelijk dank gebracht aan den heer P. J. Adrian voor het door hem aan de commissie van aviatiek geschonken opvouwbaar zweeftoe stel, waardoor de vak-afdeeling binnenkort in staat zal zijn practisch te werken. Het hoofdbestuur stelt bij zijn mededee lingen aan de vergadering voor de uitgave van een eigen orgaan te staken en daarvoor in plaats te contracteeren met een bekend uitgever, wiens plannen het zijn tegen 1 Juli a.s. een blad te doen verschijnen uit sluitend gewijd aan de luchtvaart, waarin dan de officieele mededeelingen geregeld zullen worden gepubliceerd. Dit voorstel werd eveneens, na eenige discussie, aange nomen. Van de aftredende leden van het hoofd bestuur, de heeren mr. Th G. van Eek, le penningmeester, H. J. van der Leeuw, en dr E. van Everdingen, werd eerstgenoem de herkozen en de heeren H. Walaerdt Sa- cré en A. Ph. Kaptein in dit college be noemd. De door den heer G. F Steinbuch aan gekondigde voordracht over Vliegmachines moest wegens het vergevorderde uur tot een volgende vergadering verdaagd worden. Alleen verklaarde genoemde heer het aan wezige opvouwbare zweeftoestel. Middenstandsbond. Onder voorzitterschap van den heer J. 8. Meuwsen is in het American-Hotel te Amsterdam een vergadering gehouden van het hoofdbeetuur van den Middenstandsbond. Nadat de voorzitter mededeeling had ge daan van de verschillende medailles, welke van de Koningin, de Koningin-Moeder en den Prins der Nederlanden voor de van Juni tot Augustus te Amsterdam te houden Mid denstands-tentoonstelling waren ontvangen, werden tot het lidmaatschap van den Mid denstandsbond toegelaten zes Middenstands- vereenigingen, waardoor het ledental van den band is gestegen tot 97. Hierna werd besloten als datum voor het zesde Middenstands-Congres, in het Paleis voor Volksvlijt ie Amsterdam te houden, vast te stellen 13, 14 en 15 JuK a s. De agenda werd als volgt samengesteld Op Dinsdagavond 13 Juli plechtige ont- vc-gnt der afgevaardigden. Woensdag 14 Juli, des morgens 10 uur, opening van de zesde algemeene vergadering, waarin de diverse aangelegenheden van den Bond zullen worden behandeld; des namid dags te 2 uur bezoek aan de Middenstands- tentoonstelling Donderdag 15 Juli, des morgens te 9 uur tot de9 namiddags 5 uur, zesde congres, onderwerp van behandelinghet krediet- vraagstuk van den Middenstand Verschillende praoadviezen van het con gres zullen den léden vooraf in druk worden toegezonden, terwijl reeds in druk verschenen zijn de praeadviezen van de heeren L. J. G. van der Maesen en W. Nederhoed. Bond voor staatspension- u e e r i n g. In de maand Maart werden de volgende nieuwe ofdeelingen opgericht van den Bond voor Staatspensionneoring12 in Friesland, 10 in Noord-Holland, 4 m Gro ningen, 13 in Zeeland, 2 in Drenthe, 2 in Gelderland, 1 in Overijssel, 1 in Zuid-Hol land, totaAl 45 De Bond telt thans in totaal 308 a/deelingen met 30,000 leden en 70 aan gesloten bonden met 26.000 leden. In 500.000 exemplaren zal door den Bond voor Stantspensionneering een eenvoudig ge steld manifest aan het Ned. Volk worden verspreid In eene vergadering van het comité tot beperking der vivisectie werd met in gang van 1 April benoemd tot len secreta ris dr. M. E. Polano, arts te 's Graven hage en tot 2eai secretaris jhr. W. E. En- geien. te Hilversum. Aan den afgetreden secretaris mr. A. G. Vreede, die naar Indië vertrekt en die als lid deel zal blijven uitmaken van het co mité werd dank gebracht voor zijn onver moeide werkzaamheid. De oud-minister, mr. P. Rink, werd be noemd tot lid der dagelijksche commi t" uit het comité. Een biologische tentoon stel 1 i n g. Van 11 tot 21 Juni 1910 zal te 's Gravenhage in den Dierentuin een Bio logische tentoonstelling worden gehouden, uitgaande van de Ned. Natuur-bistorische Vereeniging en het Kon. Zool. Bofc. Genoot schap te 's Gravenhage, op overeenkomstige wijze als de in 1905 te Amsterdam gehou den en schitterend geslaagde Biologische tentoonstelling. In een te 's Gravenhage gehouden verga dering werd de Algemeene Commissie voor deze tentoonstelling geïnstalleerddaarin nemen zitting de heeren Joh. H. van Bur- kom (den Haag); dr. J. M. Geerts (Utrecht); dr. J. M. Greshoff (Haarlem); E. Heimans (Amsterdam); dr H. W Hein- sihs (Amsterdam); IIHeukels (Amster dam); H. R. Hoogenraad (Rijswijk); P. J. van Houten (den Haag); F. K. van Iterson (den Haag); R. H. Laverman (den Haag); dr. J. Th. Oudemana (Amsterdam); Jac. P. Thijsse (Bloemendaal)r'. A. des Tom be (Leiden); allen vanwege de Ned. Natuur- hist. Vereeniging, terwijl als gedelegeerden van het K. Z. B. G. in de commissie zit ting nemen de heeren Anth. Koster en W. Römer. Door deze algemeene commissie werd een Regelingscommissie benoemd, bestaande uit de heerendr. L. Posthumus (Voorbuig), voorzitter; Joh. H. van Burkom Weimar- straat 107, den Haag), onder-voorzitterH. R. Hoogenraad' (Rijsw k), secretarisF. K. van Iterson (Hugo de Grootstraat 31, den Haag), 1ste commissaris; R. H. Laver man, Prins Hendrikstraat 47, den Haag), 2de commissaris. De tuinbouwtentoonstel ling te B e r 1 ij n. Nederland maakt zoo wordt uit Berlijn aan de N. C. gemeld een schitterend figuur op de tuinbouw tentoonstelling. De Vereeniging voor Bloem bollencultuur kreeg een eersten en een eere- prijs, de groote gouden medaille voor de beste decoratieve praestatieiii, Krelage te Haarlem een eersten, La bella Flos te Voori- sc'hoten een eersten. Leenders te Tegelen een derden, Baardse te Aalsmeer een tweeden, Vai Nes te Bosikoop drie eerste, Van Noordt en Zonen te Boskoop een eersten en tweeden, Keessen te Aalsmeer een eersten, de collectieve inzending te Boskoop een eer sten en tweeden, Van Waveren en Knyf te Sassenheim een eersten, de collectieve inzen ding te Aalsmeer een eersten en tweeden, Tas en Zonen te Aalsmeer een eersten en tweeden, de collectieve inzending van ooft twee tweede, de collectieve inzending van groente acht eerste en vier tweede prijzen. Verscheidene prijzen moeten nog toege kend worden en zullen de Nederlandsche lijst nog vergrooten. Vluchten in Nederland. De impresario J. Schürmann schrijft aan de N. R. Ct. uit Parijs: Van 1 Mei tot 31 December zijn de lucht schippers Delagrange en Pierrou door mij geëngageerd, voor de som van 60,000 francs, om met de mij toebehoorende vliegmachines, systeem-Delagrange, systeem-De Blériot en systeem-Voisin eenige vluchten te doen in eenige groote steden van Europa. Tusschen 1 en 15 Mei vinden opstijgin gen plaats in Den Haag en Amsterdam, op daarvoor ingericht en afgesloten terreinen van 80,000 a 100,000 vierk. meter. Van 15 tot 31 Mei te Brussel en Antwerpen. Dan in Londen, Hamburg, Berlijn, Warschau, 8t. Petersburg, Moskou, Kief. Odessa. Wee- nen, Boedapest, Boekarest, Konstantinopel, Athene, Alexandrië en Cairo. Alle contracten zijn reeds gesloten. Luchtvaart. Do Leeuw. Ct. meldt, dat het haar uit Harlingen gezonden bericht, volgens welk een paar Zweden met een luchtballon op den zeedijk bij Zurich waren terecht gekomen, een April-grap blijkt te zijn. Electrise he tram Arn h e mO osterbeek. Uit Arnhem schrijft men ons: Er moeten onderhandelingen gaandd zijn tusschen Arnhem cn Oosterbeek over den aanleg eener electrische tramverbinding langs den volgenden wegSweerts de Lan- dasstraat, Lawick van Pabststraat, Holle- weg, Bakenbergsche weg, Schelmsche weg, Aras'erdamsche weg, Dreiensche weg (met een nieuwe brug over het spoorwegravijn bij het station 8.S. Oosterbeok Hoog) tot Hotel Schoonoord te Oosterbeek. Een mooi© toekomst voor vele bouwter reinen en goed ook voor Arnlhem, dat uit gestrekte gronden heeft ten N. en ten W- van het Park Sonsbeek Limburgschc verkiezings zeden. Naar De Tijd mededeelt, heeft de It. K. Boerenbond te Wijlre in Limburg de volgende motie aangenomen: De leden van den Boerenbond van Wijlre gehoord de uiteenzetting in de vergadering van 25 Maart 1909 overtuigd, dat voor goed een einde moet komen a3ii de beruchte tractatiee met drank vóór en op de verkiezingsdagen overtuigd, dat daartoe ook en vooral de goede wil der kiezers zelf noodzakelijk is willen in allen ernst, op die dagen niet meer getracteerd zijn door of vanwege de candidaten, en zullen, zoo noodig, de trac- taties niet meer aannemen, maar afwijzen met verontwaardiging. vertrouwen, dat alle bonden, waar het wenschelijk is, eenzelfde besluit zullen ne men en openbaar maken, en gaan over tot do orde van den dag.^ Een ongepaste April-' grap. Te Amsterdam heeft Donderdagoch tend een ongepaste Aprilgrap aanleiding ge geven tot een oploop op het Jonas Daniel Meijerplein voor het anatomisch laborato rium. In een der plaatselijke blaadjes was een advertentie geplaatst, waarin werkloo- zen werden opgeroepen zich tegen half elf aan dit laboratorium aan te melden, waar ze, zoo werd in uitzicht gesteld, 3 per dag konden verdienen met het overbrengen van goederen naar het nieuwe gebouw voor het laboratorium. Omstreeks half elf stond het zwart vnr de stoep aan het J. D. Meijer plein. Of ëe portier de menschen al afwees met de verklaring, dat geen 'dragers noodig waren, zij bleven zich op de advertentie be r epen en gaven aan hun teleurstelling op lang niet zachte wijze uiting, zoodat het prof. Bolk onmogelijk werd zijn colleges voort te zetten. De hoogleeraar riep de hulp der politie in, waarop een inspecteur met en kele mannen werd uitgezonden, om de bit ter teleurgeatelden te bewegen uiteen te aan. Niet dan met veel moeite lieten de arme menschen zich overtuigen, maar eerst in den namiddag was de gewone rust op het plein weer herstel'd. Persdelict. Voor het gerechts hof te 's Gravenhage is behandeld de zaak van den heer C. S-, directeur van de Naam- lcoze Vennootschap „Het Rotterdamsch Nieuwsblad", door de rechtbank te Rot terdam veroordeeld tot 3 dagen gevangenis straf, wegens het opnemen in zijn courant van artikelen, die beleedigend waren voor mr. A. Slob, destijds advocaat en procu reur, en tot 150 schadevergoeding aan den beleedigde wegens schade aan eer en goeden naam. Bij zijn verhoor verklaarde de heer S dat hij in het gezegde van den heer Slob aan den jongsten verslaggever van het Rott. Nbl. „Het is mijn cliënt (die terecht stond wegens melk vervalsc hing) wel een paar tientjes waard, als er van deze zaak niets in de krant- komt", een poging tot omkoo- ping van dien verslaggever had gezien, waardoor de toekomst van dien verslagge ver had vernietigd kunnen worden. De be deelde artikelen waren in het belang van de eer der journalistiek opgenomen. De heer J. Doorman, hoofdredacteur van d Haagsche Crt., antwoordde op de vraag: „Welke gevolgen zijn er voor een journa list aan verbonden, als hij een belooning aanneemt, hem aangeboden door een advo caat, opdat hij in het belang van zijn cliënt van een bepaalde zaak geen verslag maakt!" dat zulk een journalist hoogstwaarschijnlijk door zijn directie zou worden ontslagen. Een desbetreffende bepaling is in het door den Journalistenkring ontworpen arbeids contract opgenomen. Een der raadsheeren maakte de^en ge- tuige-deskundige opmerkzaam, dat de heer Slob o.a. gezegd heeft tot den verslagge ver „Ga er eens met de directie (of de ^ed&ctie) over praten," en vroeg, of de des kundige dit ook omkooping noemde, wat ontkennend werd beantwoord. De heer S. zeide daarop, dat door mr. Slob wel degelijk een direct aanbod tot den verslaggever was gericht. Een tweetal getuigen werden nog gehoord door de verdediging gedagvaard, om aan te toonen, dat liet van algemeene bekendheid is, wie de schrijver is van de artikelen in he' Rott. Nbl., onderteekend „Het 46ste", met welk pseudoniem ook de in dit proces betrokken artikelen waren onderteekend. De heer Dekking, als getuige gehoord, deelde mede de schrijver der bedoelde ar tikelen te zijn, hetgeen door hem daags na het vonnis der rechtbank aan den officier van justitie schriftelijk was medegedeeld. Twee andere verslaggevers die ook ieder een der artikelen hadden geschreven, kwa men dit gisteren aan het hof mededeelen, wat trouwens ook door hen daags na het vonnis aan den officier van justitie was mee gedeeld. De verslaggever, die de bedoelde terecht zitting had bijgewoond, dealde mede, eerst een briefje van mr. SIod te hebben gekregen (met potlood in der haast geschreven blijk baar), waarin gevraagd werd, of het niet mo gelijk was, de zaak uit de krant te houden. Later heeft mr. Slob hem te kennen gege ven, dat het hem wat waard zou zijn. Ge tuige heeft daarop geantwoord, niet in te kunnen gaan op dat voorstel zonder voorken nis zijner directie. Mr. Slob heeft hem toen den raad gegeven er eens over te gaan spre ken en dan bij hem terug ie komen. Adv.-gen. mr. Reitema achtte, wat mr. Slob gedaan heeft, volstrekt niet erg. D® courantiers zouden in meerdere gevallen goed doen, sommige zaken uit de courant te laten. Bekl. heeft op de eerste aanmaning nagelaten de namen der schrijvers te noemen en ia en blijft dus aansprak®'ijk. Een straf van 3 dagen gevangenisstraf acht adv.-gen. voor het door bekl. gepleegde feit, in aanmerking gonomezijn vroegere veroordeel ine, niet te zwaar. Bekl. heeft geen reden zich daarover te beklagen. Het O. M. eischte derhalve bevestiging. De raadsman van den iieer S., mr. J. 9 L van Aalten, advocaat te Rotterdam, zeide, dat van rechtzaken, vooral wanneer het geldt vervalsching van evensmiddelen, verslag in de bladen wordt gegeven, nie uit geldbejag, maar in het algemeen belang. PI. meende, dat hier wel dégelijk het be doel do jongmensch aan een poging tot om- kooping heeft bloot gestaan. Voorts zette pleiter uiteen dat het O. M. niet-ontvankelijk is, omdat een behoorlijke klacht ontbreekt. Pl.'s cliënt is nl. vervolgd voor een ander misdrijf dan dat, hetwelk in de klacht van mr. Slob werd gesteld VerdeT zette pl., evenals in eersten aanleg uiteen, dat zijn cliënt niet veroordeeld kon worden (ook al was het O. M. wè' ontvankelijk), omdnt hij zich niet had schuldig gemaakt aan hetgeen hem was ten ;aste gelegd. Pl. betoogde verder, dftt volgens onze strafwet de justitie naar den schrijver van de drie stukken geteekend ..Het 46ste" een onderzoek had moeten instellen, evenals naar de 6chnjvc<rs der beide andere artikelen. Dan was gebleken, wie die schrijvers waren. In het dagblad „De Rotterdammer", waarvan mr. Slob pres uien' commissaris is en waarvan hij ook tijdelijk de hoofdredactie heeft waargenomen, heeft bovendien gestaan, wie de schrijver is die zich aldus teek ent. Mr. Slob had zijn kracht dus moeten richten tegen den heer Dekking eu niet tegen pl.'s cliënt. Bekl. is n e t uitgever van het ,,Rotterd. Nbl."; dat is de naaml. vennootschap „Het Rorterdamscb Nieuwsblad", die niert straf baar is. Gaat nu de strafrechtelijke verant woordelijkheid over op den directeur! vroeg pleiter. Pl. concludeerde, dat in ieder geval met een geldboete het gepleegde meer dan vol doende zou zijn gestraft, en dat voor toe wijzing van den civielen eiscb geen reden is. Mr. Schuurman lichtte ten slotte uitvoe rig den civielen eisch toe. Uitspraak over 14 dagen. H inderl ij k volgen. De Zutf. Crt. schrijft: Herhaaldelijk is gevraagd waarom de politie tijdens de staking en uit sluiting hier ter stede nog nimmer proces verbaal heeft opgemaakt wegens „hinderlijk volgen". Daar was een eenvoudig antwoord p te gevenomdat er geen klacht was in gekomen, die tot zulk een pro ces-verb aal aanleiding gaf. Want wel was het „volgen" geconstateerd, doch de door heele groepen uitgeslotenen gevolgde werkwilligen hadden nog nimmer aan de achter hen loopenden te kennen gegeven dat ze dat „hinderlijk" vonden en niet gevolgd wilden worden. Dat is gisterochtend voor 't eerst gebeurd. Een werkwillige, door politie vergezeld, werd nabij 't 's Gravenhof door een heele groep uitgeslotenen achtervolgdopeens keert hij zich om en roept luide tot de achter hem loopenden: „ik wensch niet langer gevolgd ie worden". Dadelijk daarop maakten toen de volgers rechtsomkeer, en de werkwillige kon ngehinderd verder gaan. De Papendrechtsche strafzaak. Dinsdag begon voor het gerechts hof te 's Hertogenbosch de behandeling van de zaak tegen H. Garsthagen, 31 jaar, sjou werman te Papendrecht, beklaagd dat hij in September 1907 te Dordrecht opzettelijk de eer en goeden naam van den gemeente-veldwachter van Papendrecht, Guillaume de Meij en van den rijksveld wachter D. van den Berg, heeft aangerand, zulks door, met het kennelijk doel om daaraan ruchtbaarheid te geven, aan de redactie van het te Dordrecht verschijnend dagblad: ,.De Dordrechtsche Courant" een stuk ter plaatsing aan te bieden van den navolgenden inhoud Hoewel het tePapendrecht onder alle kringen der bevolking bekend is, dat gere geld mishandelingen van arrestanten door de politie in het gemeentehuis plaats vin den, kan het toch geen kwaad dat een der gelijk geval eens officieel ter kennis van her- publiek wordt gebracht. Oook de E.A. heer Officier van Justitie zal er waarschijnlijk belang in stellen. De schrijver dezer regelen verwacht zelfs dai naar aanleiding hiervan een gestreng strafrechterlijk onderzoek niet zal uit blijven. Mocht het hieronder vermelde blijken slechts laster en leugen te zijn, dan ver dient ondergeteekende hiervoor zeer zeker eenige maanden gevangenisstrafmocht in tegendeel blijken dat hij de waarheid heeft geschreven, dan mag met grond verwacht worden dat streng recht gedaan zal wor den over zijn beulen. Gisteren 9 September, in den voormiddag, begaf hij zich vrijwillig naar het gemeente huis, teneinde aldaar de noodige inlichtin gen te gaan geven en zulks wel omdat hem bekend was, dat hij door de politie ver dacht werd van vernieling van een glas ruit in het gemeentehuis, welke ver.: Jx heeft plaats gevonden op Zoodsgavn' 1 De politie had reeds Zondagnacht en Maan dagmorgen overal naar hem gezocht, iraar hem niet kunnen vinden, daar hij zich schuil gehouden had. Ondergeteekende gevoelde namelijk abso luut geen lust om stevig geboeid, ten aan- söhouwe van de bevolking, „opgebracht te worden. De ontvangst ten gemeentehuize was m één woord beestachtig. Bijna onmiddellijk na zijn binnentreden, kreeg hij van den ge meenteveldwachter, genaamd De Meij, een geduchte stomp op zijn neus. Het bloed stroomde uit de toegebrachte wonde op den vloer. De W.Ed.Z.Gel. heer dr. Brandts verklaart van de verwonding als volgt: „dat Hendrik Garsthagen door hem be handeld is wegens e*>n sterk gezwollen peut, waarop zich in het midden een bloedblaar en eene ontvelling bevonden. Voornoemde veldwachter kwam met een handdoek opdagen en dreef de brutaliteit zóó ver, dat hij nota bene aan ondergetee kende gelastte om zelf al het bloed van den vloer op te nemen. Deze groote handdoek was evenwel in lang niet voldoende om de hoeveelheid ta verzwelgen. Een 2e handdoek mc~st er aan te pas komen, waarmede hij toen zelf de sporen van zijn misdrijf trachtte te verwijderenblijkbaar vond hij rijn bevel aan ondergeteekende bij ader in zien wel wat al te onbeschaamd. Neemt men nu voorts in aanmerking dat de heeren hem vooraf zijn pet onder den neus hadden ge-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2