Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Kamerverkiezingen. Mr. H. Goeman Borgesius heeft de can<l'(latuur, hem door de centrale vrijzin nige kiesvereeniging in het distric-t Goes aangeboden, aanvaard. De Antirev. Kiesvereeniging in liet dis trict Hoogezand heeft candidaat gesteld voor Het lidmaatschap der Tweede Kamer den heer A Zijlstra, hoofdredacteur dei- Nieuwe Pvov. Gron. -Courant. In een ie Sneek gehouden vergade ring der Districts-vereeniging der Ohr. His torische Unie is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De districts-vereeniging der Chr. Histo rische Unie in liet district Sneek op heden den 6en April vergaderd ie Sneek overwegende, dat in 't algemeen bij de gehouden besprekingen over de voorwaar den van samenwerking van de anti-rev. par tij groote concessiën schijnen gedaan te zijn; overwegende, dat de candidatuur voor 't district Harlingen is aangeboden aan Dr. De Visser, die thans het district Leiden' vertegenwoordigt overwegende, dat als dr. De Visser deze candidatuur mocht aannemen eu in Har lingen gekozen worden, van anti-rev. zijde zeker de hand zal worden gelegd op het district Leiden, wat dus op verzwakking der Chr.-Hist, vertegenwoordiging zou uit- loopen overwegende, dat voor Harlingen zitting had de eenige vertegenwoordiger der be ginselen van den Oud-Friesch Ohr Hist. Bond, mr. J. Schokking, die verklaarde niet meer voor de candidatuur in aanmer king te willen komen overwegende, dat naar recht en billijk heid in deze omstandigheden mocht verwacht worden, dat opnieuw de candidatuur zou aangeboden zijn aan een vertegenwoordiger van deze beginselen, waardoor èn op de tot stand gekomen fusie èn op "t nog maar se dert kort tot stand komen daarvan zou zijn gelet; overwegende, dat deze loop der zaken den schijn doet geboren worden, als zou met opzet een vertegenwoordiger van de be ginselen bovengenoemd worden geweerd, welken schijn niet anders dan nadeelig naar alle zijden kan werken verklaart bij dezen den loop van zaken in 't district Harlingen ten zeerste te be treuren, behoudens alle adhting voor den gekozen candidaat als zoodanig besluit, wanneer de loop der onderhande lingen ongewijzigd blijft, een eigen candi daat te stellen in 't district Sneek. Va n burgemeester tot wethouder De heer J. Elenbaas te Bruinisse, die bij de laatste periodieke af treding niet als burgemeester werd herbe noemd. waarschijnlijk wegens gevorderden leeftijd, is thans door den Raad benoemd tot wethouder. De heer C Hage moest als zoodanig aftreden, wegens zijn verwantschap met den nieuw benoemden burgemeester. Bij resolutie van den minister van financiën d.d. 6 April 1909, no 91 zijn be noemd tot leden van de commissie voor het te houden examen voor de betrekking van landmeter van het kadaster de heeren A. W. E. Kwisthout, ingenieur-verificateur van het kadaster te Roermond, tevens voor zitter J. A. Enuma. bewaarder van de hypo theken cn het kadaster te Rotterdam W. J. Hubert van Beusekoni, inspecteur van de grondbelasting te Rotterdam P. Sille- vis, landmeter van hot kadaster te 's Gra- venhageM. de Vos, landmeter van hei kadaster te Leeuwarden en H. van den Briel, landmeter van het kadaster, werk zaam aan liet departement van financiën, tevens secretaris De. Nederlandse h-B e 1 g i- a c h e commissie zal vermoedelijk eerst half Mei in Den Haag bijeen komen, ter behandeling van een nieuw Neder- landscb-Belgiseh posttarief, een rapport be treffende executoir-verklarfng van weder- zijdsdhe vonnissen, een rapport betreffende een nieuw .tract aat ter bescherming van wederzijdsche auteursrechten en wellicht nog eenige andere onderwerpen. Interparlementaire Unie. De Amsterdamsche correspondent der Frankf. Ztg. bespreekt de beraamde instel ling van een permanent algemeen secreta riaat der interparlementaire Unie en meldt dat op het oogenblik levendig gediscus sieerd wprdt over de vraag of Den Haag dan wel Brussel d« zetel van dat bureau zal zijn. Engeland, de Ver Staten, Dene marken en Zweden schijnen voor Den Haag gezind te zijn. terwijl de latijnsche landen den voorkeur geven aan Brussel. Waar schijnlijk zal Den Haag wel gekozen wor den. Daar Frankrijk, Engeland, de Ver. Sta ten enz. elk ongeveer 7000. de kleinere landen naar verhouding minder (België 2000 frs.) tot de kosten yan het houden bij dragen. zal het secretariaat over 50.000 tot 60.000 frs. per jaar beschikken, waaruit be halve de kosten van het bureau, die van een pacifistisch tijdschrift moeten worden bestreden. Als candidatcn voor den post van algemeen secretaris noemt de correspon dent- jhr mr. Van Karnebeek, den secre taris van liet Nobel-comité Lange en den secretaris van het Belgisch-Ne der landseh comité Baie. Reorganisatie van het Ned. Rood© Kruis. Naar wij verne men is binnenkort een Koninklijk besluit te verwachten waarbij, in verband met de nieuwe conventie van Genève van Juli 1906, het Nederlandse lie Rood» Kruis wordt ge reorganiseerd en aan die vereeniging de ge legenheid wordt geopend zich, meer dan voorheen, in vredestijd, te wijden '»an maat schappelijk werk. Uit de 8. D. P. Ten govolge van het bedanken van dr. Gorter voor de can didatuur der 8. D. P. in Amsterdam III, heeft het bestuur der 8 D. P. deze aan geboden aan den heer Vader, gemeente raadslid te Weeap. Wij vernemen echter, dat ook de heer Vader deze candidatuur niet zal aanvaar den. Hij heeft zelfs plan zich uit de actie der nieuwe partij terug te trekken, en zulks naar aanleiding van het congresbesluit ter zake van de bemiddelingsvoorstellen. De 8. D. P. schijnt weer af te brokkelen. Ons wordt nl bericht dat verschillende ac tieve leden zich weer onder de vleugelen van de oude partij, de 8. D. A. P., hebben ge schaard. In de afdeelingen Utrecht, Weesp en Westerembden moot het plan bestaan voor stellen te doen om op het besluit van het laatste congres der 8. D. P. terug te ko- meu en bij mislukking daarvan voor te stel len de afdeeling der nieuwe partij te ont binden. Hbkl. Nationaal Com'té voor vervroegde winkelsluiting. Maandagavond is te Amsterdam de constitu- eerende vergadering gehouden van het op initiatief van de Haagsehe Vereeniging voor Vervroegde Winkelsluiting op te richten nationaal comité voor vervroegde winkel sluiting. j De voorloopige voorzitter» mr.. L. N. Roodenburg uit 's Cfravenhage, opende de vergadering, uit een 25-tal belangstellenden bestaande. Aan de orde was de behandeling der on twerp-grondregelen Artikel 1, luidende: ,,Het nationaal comité voor vervroegde winkelsluiting stelt zich ten doel het ver krijgen eener wettelijke regeling van het sluitingsuur voor winkels en de daarbij be- i hoorende magazijnen en kantoren niet ge- lijktijdige beperking van den arbeidsduur 1 en begrenzing van den arbeidsdag voor hen, die als bedienden in winkeb en de daarbij behoorende magazijnen en kantoren werk zaam zijn", wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, evenals art. 2, vermel dende de middelen, om vermeld doel te be reiken, en art. 3, 4 en 5. Op art. 6, o. a. vermeldende, dat het be stuur zal bestaan uit 5 patroons, 5 bedien den en 5 personen, die noch bet een, noch het ander zijn, wordt aangemerkt, dat de laatste categorie wat groot is, doch wordt aangenomen na een korte discussie over de clausule, bepalende, dat vergaderingen niet op Zondag zullen worden gehouden, wordt ook artikel 7, evenals ai'tikel 8, goedge keurd. Na het verkiezen van een bestuur, wordt de vergadering gesloten. Het bestuur werd samengesteld als volgt voorzitter: mr. L. N. Roodenburg; pa troons: .T. Schagen, Weesp; D. H. van Zuylen Jr., Nijmegen; M. H. G. T. Fie del dy Dop, Amsterdam A. 8. Pieters, den Haag; J C. van der Veer, Amsterdam. Bedienden: H. Koekebakker, den Haag; H. C. Snel, Den Haag; H. J. van Kerk- hoff, Leiden; L. A. Luyten, Helmond; J. N. J. de Booy, Den Haag Voorts: mr. E. R H Regout, ds. A. Brummelkamp, mr. A. J. Fokker, Th. J. H. Mouwen-s. Honderdjarig bestaan der stad T i 1 b u r.g. Naar men ver neemt, zullen op Zondag 18 April, den dag van het 100-jarig bestaan van Tilburg als stad, op alle pleinen muziekuitvoeringen worden gegeven. Tentoonstelling Düssel- u or f Uit goede bron verneemt men, dat d«* commissie, ingesteld door de Maatschap pij tot bevordering ider bouwkunst, om deze behulpzaam te zijn bij het organiseeren van Ie Nederlandsche afdeeling op de tentoon stelling van Christelijke kunst te Düssel- dorf, en bestaande uit de heeren: A. Salm G.Bzn., voorzitter, Jac. van Gils, J L. M. Lauweri'ks, C. B. Posthumus Meyjes, Jan Stuyt, J Verheul Dzn., en J Gratama, secretaris, ontbonden is, aangezien geen overeenstemming kon worden verkregen niet het hoofdcomité te Düsseldorf, dat, in strijd met persoonlijke besprekingen, bui ten de Hollandsche commissie om werkte. Alvorens haar mandaat ter beschikking te stellen, nam de commissie maatregelen, dat vanwege het lioofdcomité uitnoodigingen verzonden zullen worden aan een 50-tal ar chitecten, beeldhouwers, schilders en nijveren e.a.. destijds door de commissie op geroepen ter bijwoning van een vergadering «e Amsterdam, om de tentoonstellingsplan- nen nader te bespreken. Verzending van prent briefkaarten De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt, in ver band met het bepaalde bij art. 3 1 van het kon. besluit van 14 Dec. 1895 (Stbl. no. 222), naar aanleiding van ingekomen klach ten betreffende het met port belasten van zoogenaamde prentkaarten onder de aan dacht, dat deze kaarten alleen dan op den voet en tegen het tarief der gedrukte stuk ken kunnen worden verzonden, als zij, be halve het adres en de aanduidingen uitslui tend op de bestelling betrekking hebbende, geen andere na den druk aangebrachte aan duidingen en bijvoegingen bevatten, dan de vermelding van den naam, het beroep en de woonplaats van den afzender en van den dag der afzending. Prentkaarten, waarop andere schriftelijke mededeelingen of aanduidingen voorkomen, behooren te worden gefrankeerd volgens het tarief der briefkaarten. Zij moeten dan echter ook overigons voldoen aan de voor briefkaarten gestelde voorwaarden. Gasgloeilicht in spoor wegen. Door de directie der H. IJ. 8. M. zijn proefritten gehouden niet door de fabriek van den heer Beynes, te Haarlem, nieuw ge bouwde rijtuigen voor D-treinen. Deze rijtuigen zijn voorzien van gasgloei licht, waardoor eene aanmerkelijke verbete ring in de verlichting is verkregen. Ook aan bestaande rijtuigen met gasver lichting zal deze verbetering gaandeweg wor den aangebracht. Het Bakker s-C o m i t (voor zitter dr. J. Roeters van Lennep, secretaris mr. II Blaupot ten Cate) heeft aan prof. J. G. Ch. Volmer, buitengewoon hoogleer aar in de bedrijfsleer en het boekhouden aan de Technische Hoogeschool te Delft de vraag ter beantwoording voorgelegd, of het brood door de afschaffing \an den nacht arbeid duurder moet worden. Prof. Volmer heeft thans zijn rapport uitgebracht en komt tot de conclusie dat de meeste broodfabrieken met minstens 40 zullen moeten worden uitgeb; eid en dat ten gevolge daarvan de exploitatiekosten zullen stijgen met 1.13"' cent per brood. Eene groo- tere stijging der exploitatiekosten acht ZHoogGel. evenwel niet buitengesloten, Zondagsrust voor apo thekersbedienden. Om eenige be perking van den Zondagsarbeid in de apo theken te verkrijgen, wordt, naar wij verne men, voorgesteld, alle apotheken te 's Gra- venliage voortaan des Zondags te zes of zeven uur 's avonds te sluiten. Ook zal dan worden bepaald, dat op werkdagen bet sluitingsuur uiterlijk 's avonds te tien uur voor alle apo theken geldig is. Het spreekt van zelf, dat na die sluitingsuren voor spoedeischende ge vallen hulp in de apotheken bliift te beko men en recepten ook na die uren kunnen gereed gemaakt worden. In het belang van het personeel, waarvoor veelal zelfs de 12- urige arbeidsdag nog tot de pia vota be hoort, wordt vertrouwd, dat deze plannen algemeene medewerking ondervinden. Tegen de nón vlinders. Ge durende den broedtijd der vogels zullen de uitgestrekte bosschen van baron van Tuyl van Serooskerken te Heeze (N B.), voor jeugdige personen, zonder geleide gesloten worden. Dit houdt verband met het verstoren der vogelnesten in vorige jaren, waardoor de vogelbevolking in de bosschen verminderde. Dit nu wordt van groot gevaar geacht, met het oog op de nonvlinderplaag, die hot vorige jaar zoo hevig in de N.-Brabantgciie bosschen gewoed heeft en waarvan eene her haling staat te vreezen. Men meent thans door meerdere vogelbescherming, het kwaad beter te kunnen keeren Het zal zelfs verboden zijn de nesten van kraaien uit te halen, die in groote kolonies genoemde bosschen bevolken. Tegen de ratten. De gezond heidscommissie te 's Hertogenbosch heeft, ten einde den overlast te bestrijden, veroor zaakt door de tallooze ratten, die de riolen en de Binneu-Dieze aldaar bevolken, beslo ten met ingang van heden een premie van 5 cent uit te loven' voor elke doode rat, die eiken Maandag- en Vrijdagmorgen tus- schen 8 en 9 uur wordt gebracht op het bu reau der gemeentereiniging. „Beestachtige" werkge vers. Op de zetterij van „Het Volk" heeft de meesterknecht den regel trachten te hand haven, dat de werklieden op tijd in de werk plaats moeten zijn en een zetter, die „naar de meeniug van den chef" niet genoeg zet, met 14 dagen opzegging ontslag willen ge ven. (Hij heeft van beide maatregelen, vol gens het hierna genoemd verslag, moeten af zien). Naar aanleiding hiervan leest men in „Het Typografenblad", uitgave van de on afhankelijke Typografen-Propagandaclub te Amsterdam „Is 't niet beestachtig? „Laat ieder die dit leest 't van de daken uitschreeuwen dat op de druk kerij „Vooruitgang" de gezellen worden verdrukt en beleedigddat hun de so ciaal-democratische zuigpomp op het lichaam wordt gedrukt in die mate, dat men er bijna onder verstikt, allemaal ter wille van de aandeelhouders en ter meerdere glorie van „Het Volk", dat anders niet kan bestaan. „Schreeuwt het uit van de daken, dat de gezellen van „Het Volk" moreel worden mishandeld 'op een wijze, waar voor de grootste geldprots van 'n uit zuiger zich zou schamen. „Schreeuwt het uit! Te lang reeds is gezwegen en is de kliek, die daar heerscht en tyraniseert, ontzien en de hand boven het hoofd gehouden Maar vooralmaakt het bekend aan die or ganisaties, welke op deze inrichting hun werk klaar laten maken. „Dat de gezellen er een paar centen iu de week meer verdienen dan op som mige andere winkels, geeft den heer- schers daar toch geen vrijbrief om ploertig te zijn tegen hun ondergeschik ten? En dat ze er 9 uren per dag wer ken, is toch geen reden om zooveel ar beid te verlangen als op een kapita listische werkplaats nog niet in tien uren wordt gevergd?" Misschien zal de directie van „Het Volk" langzaam aan gaan begrijpen merkt naar aanleiding hiervan het Hbld. op dat er ook voor het werkgeversstandpunt bij ar beidsgeschillen soms iets te zeggen kan zijn. Moge die ruimere kijk op arbeidersquaesties dan ook eens de redactie van dat blad gewor den, en diezelfde directie is dat niet liet bestuur der S. D. A. P. ook wanneer zij niet zelve als werkgeefster optreedt, deel achtig blijven. Moord. De rechtbank te Rotter dam veroordeelde den smid Z. uit Delft, die zijn meisje G. in de Weenastraat te Rb tier dam vermoordde, tot 4 jaar gevange nisstraf. Bloedige mishandeling. Bij een twist, welke Maandagavond te Spek- holzerheide plaats had, tusschen drie mijn werkers, kwam plotseling zekere Quaedvlieg toegeloopen, en gaf één der mijnwerkers, een Hollander, een slag met een steen op 't hoofd De Hollander zette het op een loopen, doch Q achtervolgde hem en bracht hem een levensgevaarlijke diepe messteek toe in de heup. Q. werd door de politie nog den zelfden avond gearresteerd. Uitdentre ingesprongen. Twee politiemannen te Nieuweechans (Gr.) zouden Maandagmiddag vandaar een Ditit- scher, die in Duitschland vijf jaren gevan genisstraf bad te ondergaan, aan de Duit se he politie overleveren. Pas was de trein over de grens, toen de Duitscher zijn wensch te kennen gaf, om even gebruik te mogen maken van het Abort. Dit werd hem toegestaan. Al spoedig echter bemerkte de politie, dat de vogel was gevlogen. Door het raam der retirade was hij uit den trein gesprongen. De Nederlandsche grenspolitie is druk in de weer, om hem op te sporen. Uit de tram gesprongen. Te Hillegom had een ernstig ongeluk plaats. Onder de passagiers van een van geiden ko mende tram bevond zich n.l. de vrouw van den heer A Giekspoor, wonende aan de kunstz&ndsteenfabriek op de grens van deze gemeente. Vc-lgens verklaring van medepas sagiers bad zij den conducteur verzocht bij de fabriek te stoppen, doch blijkbaar had hij dit vergetende tram reed ten minste in volle vaart door. Mej. Griekspoor, ziende dat zij haar huis voorbij reed, sprong uit de tram, waardoor zij zoodanig kwam te vallen, dat zij voor dood werd opgenomen. Een in middels ontboden geneesheer constateerde een zware hersenschudding. Door een trein aangere den. Heden nacht werd te Klarenibeek ze kere de 8. uit Qietelo, aangereden door een goederentrein. Naar het ziekenhuis te. Twello vervoerd, bleek de man. ernstige verwondingen aan hoofd en beenen te heb ben opgeloopeu Paarden op hol. Maandagmor gen 9 uur geraakten de twee paarden van een volgrijtuig, dat voor de R.-K. begraaf plaats te Rotterdam stond, op hol. In vlie gende vaart renden zij verschillende straten door. Een 86-jarige man werd omgereden daarna reden zij een bakkerswinkel in, waar groote schade werd aangericht; een vleesch- houwersknecht, die de paarden wilde grij pen, viel en kreeg het rijtuig over zich heen, zoodat hij ernstig gekwetst werd. Eindelijk kwam door het vallen van een der paarden het rijtuig op den Goudschen rijweg tot stil stand. Dat een eu ander groote paniek had veroorzaakt, laat zich begrijpen. School- en Kerknieuws. -- Het comité voor vrouwenkiesrecht in de Nedenlandnoho Hervormde Kerk heeft de namen bekend gemaakt van de predikanten, die zich hebben bereid verklaard om op de olassicale ver gadering van 1909 (op 30 Junii a. s.) een voor stel in te dienen tot vaststelling van" de kiesbe voegdheid der vrouwelijke lidlmaten. 226 predi kanten verdeeld over 38 classes, verklaar len zich bereid l)e lijst vermeldt 54 predikanten in Friesland en 45 predikanten in Noord-Holland. In dé classes Amersfoort, Wijk bij Duurstede, Goes, Kampen, Dordrecht en Heugden verklaar de zich geen enkele predikant bereid om zulk een voorstel te doen. Waarschijnlijk zal de zaan van het vrouwenkiesrecht dus tenminste in 38 classes ter sprake komen. Het comité heeft reeds een ooilcept-voorstel aangegeven, dat in ellke clas ses dcor de voorstanders kan worden geteekend en, na onderteekening, kan worden doorge/,ril den naar het classicaal bestuur. (N. R. Ct.) rIn de gisteren gehouden vergadering van de Utrechtsche kiezersvereeniging werd met op één na-algemeene stemmen besloten bij de aanstaande verkiezing "van een lid dier Provinciale Staten in het district Utrecht II, ter vervulling der vacature- Mendels, zich niet te onthouden van deel neming. Met meerderheid van stemmen werd besloten., dat, «als prof. mr, W. L. P. A. Molcngraaff, oud-afgevaardigde van dit dis trict, door de kiesvereeniging Algemeen Belang wordt gesteld, zijne candidatuur zal worden gesteund. Voor het geval, dat prof. Molengraaff door die vereeniging niet mocht worden gesteld of, gesteld zijnde, de candi datuur niet aanvaard, zal de Utrechtsche Kiezersvereeniging met een eigen candidaat aan de verkiezing deelnemen rGelijk wij berichtten, wordt 22 dezer de deputat-envergadering der anti revolu- tionnaire partij in Tivoli te Utrecffl gehou den. De groote zaal van dit gebouw bevat plaats voor pl. m. 2000 personen. De toe vloed van afgevaardigden naar deze verga dering is echter van dien aard, dat er door ongeveer' 3700 personen toegang is ge vraagd, zoodat er circa 1700 zullen moeten women afgewezen. De belangstelling in anti-revolutionnaire kringen voor genoemde vergadering blijkt dus bijzonder groot; nooit te voren wensch- ten zoovel afgevaardigden en leden een deputatenvergadering bij te wonen. H e ij e-h <rr d e n k i n g. Gisteren avond werd in de groote zaal van Tivoli te Utrecht een Hei je- avoud gehoudenten ba te van de vereeniging voor Gezoodheids-ko- loniën voor Utrechtsche kinderen. Het po dium was met groen versierd, waardoor de zaal een feestelijk aanzien kreeg De heer K. Beversluis sprak vooraf een kort woord over Heije-s kindergedichten en vaderlandsche zangen. Vervolgens werden, onder leiding van den heer S. Schellink, door een kinderkoor, be staande uit tweehonderd kinderen, en een gemengd koor, composities uitgevoerd, op teksten van dr. Heije, welke liederen zeer in den smaak van het talrijk publiek vie len. Mej. Halberstadt uit Amsterdam en de heer H. Rijnbergen, uit Utrecht, verleen den welwillend bun medewerking. De eer ste bracht enkele zangnummers, de tweede enkele vioolnummers ten gehoore. Beiden werden stormachtig toegejuicht. Mej. Hal berstadt weid' een fraaie bouquet aangebo den. B. en W. van Hilversum stellen, aan den Raad dier gemeente-vooreen geldlee- ning aan te gaan, groot f 500.000, rentende 3A pCt. s jaars, ter bestrijding der kosten van buitengewone werken. De bedoeling is, deze leening uit te ge ven als tweede serie der geldleening groot f 1.600.000 aangegaan bij raadsbesluit d.d. 28 Februari 1905, waarvan krachtens dit raadsbesluit als le serie is uitgegeven f 100.000. Hilversum. Het aantal politie-agen- ten zal wordjen uitgebreid van 38 tot 52, terwijl verder de formatie zal omvatten een hoofdinspecteur en twee adj.-inspecteurs. Bij het steeds grooter worden, van het bebouwde deel der gemeenté, is deze uitbreiding van liet politiekorps hoogst gewenscht. Hilversum. Door onvoorzichtigheid van een beambte der Nederl. Heid'e-Maat schappij ontstond gisterenmiddag een brand op de heide tusschen de Hoornboeg en Zwa luwenberg te Hilversum, De brand nam door feilen wind en door de heerschende droogte een dusdanig onrustbarend karak ter aan, dat de brandweer van Hilversum gewaarschuwd werd, die spoedig met een groot personeel brandweerlieden en gorequi- reerde werklieden bij de rioleering, op het terrein arriveerde. Met vereende krachten werd getracht door afgraving en uitslaan tijen voortgang van het vuur te stuiten. Toen de brand gebluscht was, werd geconstateerd, dat meer dan vijf hectaren heide- enboschgrond door 't vuur waren vernield. De onwillekeurige brandstichter werd in arrest gesteld, doch na verhoor weder op vrije voeten gesteld. (Hbld.) Bus sum. De afdoening Bussum van het Roode Kruis, d'ie in den afgeloopen win ter een cursus heeft gehouden in verband leer en eerste liulp bij ongelukken, waar van bijna alle deelnemers een diploma ont vingen en als lid der afdeeling toetraden, zal zich tot het gemeentebestuur wenden om op verschillende, plaatsen van de ge meente een verb and/trom mei geplaatst te krijgen, welke mede ten gebruike zal wor den afgestaan aan de brandweer, de politie, de doktoren, enz. Zij, die het diploma ont vingen, zullen eens per maand onder des kundige leiding een oefeningsavond blijven houden Visschers in levensge vaar. Te Urk zijn voor en na tal van mannen en jongens, al of niet met hun eigen vaartuig aangekomen, die in den storm van j.l. Donderdag van de om Urk staande haringreepen waren weggestormd, meest in Z. Z.-O richting. Velen blijken als door een wonder gered te zijn, toen ze daar voortdreven in open vletten van 24 tot 28 voet lengte, deels gevuld met netten en ankertuig, telkens in gevaar van te zinken door het overstelpend water, dat met in spanning van alle krachten moest worden uitgeschept. Maar ook blijken daden van durf en kracht en beleid te zijn gedaan door velen, die zelve in levensgevaar ver keerde, hiin lotgenooten van een dreigenden dood wisten te redden. Op veler verzoek zijn dan ook j.l. Zon dag in de kerken dankzeggingen geschied voor zooveler uitredding. N. v. d. D. De kapitein A. C. Couvée van. het X rille Landweerdistrict wordt primo Mei gedetacheerd bij het 5e Reg. Infanterie. Bij de gisteren op het Hoogland ge houden stemming van drie Hoofdingelanden van het Heemraadschap de ,,Eem'enz. werd herkozen de heer Joh. Knoppers met 250 stemmen. Voor dM vacature G. Th. van Beek ta Amersfoort en H. Hilhorst te Hoogland, werden gekozen de heeren A. Kuyer Azn. te Hoogland met 304 stemmen en H. C. A. de Jong te Amersfoort met 146 stemmen. De heer L. R. Sinnige is aan de Rijks Hoogeschool te Utrecht bevorderd tot doctor in de scheikunde op proefschrift „De invloed van. dén druk op de electromotori- sche kracht van reversibele omzettingen.' Door tusschenkomst van den districts commissaris in district II van de Afdeeling Utrecht der Alg. Ned. Jagersvereeniging, zijn aan verschillende Rijks- en Gemeente- veld'wachters alhier en in den omtrek pro motes toegekend wegens het doen van be keuringen in het jachtveld. De alhier gestationneerde Rijksveldwach ter A. Polman ontving een bijzonder woord' van lof voor de groote activiteit, welke hij voortdurend aan diag legt. De voorjaarsexamens der Federatie van Handels- en Ka ntoorbediienden-Vereenigingeni in Nederland zullen plaats vinden op deni 23sten en 24sten Ju mi e. k. en wel de voorbereidende exa mens en dé vakexamens in. NedeiHamdsohe, Frart- sehe, üuitscJie eu Enigelsche handelscorrespon dentie te Amsterdam en te Rotterdamde vak examens in boekhouden te Amsterdam, Rotter dam, den Haag, Utrecht en Groningen. Het inschrijvingsgeld voor deelneming "aan dier vakexamenis bedraagt per examenvak f 4.voor gjeorgamiseerden en f 6.50 voor ongeorganiseer den dat voor deelneming aam de voorbereidende examens f 5. Prospectbehelzende o. m. do volledige voor waarden tot deelneming aan de Federatie-exa mens, alsmede invullingsformuliereni, zijn gratis verkrijgbaar bij de heeren Brinkman Zoon, Heeren gracht. 148, te Amsterdam; M. Schoome- veld Zoon, Rok in 2, te Amsterdamfirma Mousing Visser. Wagenstraat te '«-Graven- lui ge J. G. van Terveen Zoon, Oude Gracht W.Z. no 11, te Utrecht, ern aan het kantoor „Merourius", Ged. Glashaven no. 7 te Rotter dam!, terwijl zij op verzoek gratis worden toege zonden door den secretaris der oommissie, belast met de regeling der Federatie-examens, G. Smits, Postbus 3-5 te Haarlem. De Commissie van toezicht en advies .bestaat uit de heerenDr D. Bos, Lid dér 2e .Kamer, voorzitter der Nat. Vereeniging voor Handels onderwijs te Winschoten!Ava>n Rossuni, oud- voorzittei' der Maatschappij van Nijverheid, te Haarlem, en Ch. E. H. Boissevaiw, Industrieel te Amsterdam. Stoomvaart berichten. St. Vondel, Mij. Nederland, arriveerde 3 April te Genua. St. Rembrandt, Mij. idem, arriveerde 4 April te Southampton. St. Koninig Willem III, Mij. idem, ver trok 4 April vanColombo. St. Oranje, Mij. idem, arriveerde 6 April te Port-Said. St. Maasland, Mij. Kon. Hol-1. Lloyd, arriveerde 4 April te Santos. St. Rijnland, Mij. idem, vertrok 1 April van Rio de Janeiro. St. Delfland, Mij. idem, vertrok 4 April van Duinkerken. St. Eemland, Mij. idem, passeerde 1 April Fernando Noronha. Marktberichten. Amersl oort, 7 April. Op ebol n wlou* don weekmarkt besteedde men voor Zatidaard" appelen f 2.ii 2.50 Appelen f 0.h 0.— Peren f 0.— h 0.— per H.L., Hoendereieren f 3.90 a 4.60 per 100 stuks. Boter f 1.10 A 1.25 per K.G. Kippen f 0.80 k 1.40. Kuiken» f 1.— a 1.50, Piepkuikens f 0.A 0.00, Een den f 0.90 a 1.20. Hazen f 0.— k 0.—, Wilde konijnen f 0.— a Tamme konijnen f 0.80 A 1.20 per stuk, Duiven f 0.50 k 0.70 per paar Mage e Varkens f k Zeugen f 50 A 60 Biggen f 7.— A 12. Aangevoerd waren lioct. Appelen heet. Peren, 80 heet. Zandnardappolen; 90000 etuks Hoendereieren, 800 kilo Grasboter riuks Vee, Vette Varkens, Magere Var kens, 150 Biggen en 10 Zeugen.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2