BINNENLAND. Oostenrijksche aartshertogen, was hij zoo onschuldig als een lam Wat het geschil met Oostenrijk betreft, dat zou over vijf jaren weer losbreken en dan zou het eene Europeesche zaak worden 6ervië en Montenegro zouden dan te zarnen ruim 300,000 goed gewapende en goed ge oefende soldaten in het veld kunnen bren gen. De Balkancrisis. Konstantinopel, 7 April. De Turkseh-Bulgaarsche onderhandelingen vor deren goed. Men zal tot overeenstemming komen op verschillende punten, inzonder heid wat de betaling van eene vergoeding voor de Oost-Rumelische spoorwegen be treft Turkije. De verwisseling van het garnizoen van het Jildis-paleis is thans voltrokken. Hei garnizoen bestaat voortaan uitsluitend uit Macedonische scherpschutters. Als toelichting van de telegrafische be richten over muiterijen onder de soldaten van de lijfwacht van den sultan kunnen de volgende mededeelingen dienen van den cor respondent van de Köln. Ztg. te Konstan tinopel Kort na zijne troonsbeklimming had de sultan eene kleine lijfwacht voor zich opgericht, die voor de eene helft uit Ara bieren, d w. z. 8yriërs uit het vilajet Da- maskus. voor de andere helft uit Arnauten bestond Deze lijfwacht is tot heden in stand gebleven Arnauten en Arabieren vormen elk één bataillon, die worden aangevuld door vrijwillige dienstneming zij zijn gehuisvest in goede kazernes in de onmiddellijke na bijheid van het Jildispaleis. De minister van oorlog wil een einde ma ken aan de bijzondere positie van deze beide bataillonsop zijn bevel worden in de laat ste maanden Turken uit Klein-Azië als re- cruten bij het Arabieren-bataillon ingelijfd; de Arnauten zijn voorloopig nog bij elkaar gebleven De Arabieren nemen hunne Turk- sche kameraden niet met vreugde opten slotte weigerden zij de opneming van eene nieuwe schaar van Auatoliërs. De zaak is intusschen vreedzaam en eenigszins gemoe delijk verloopenvan oproer en bloedver gieten was geen sprake. De commandant van <le tweede divisie, waartoe het muitende ba taillon behoort, gelastte de lieden in weinige woorden terstond uiteen te gaan en zich te schikken. Toen dit niet baatte, liet de com mandant van het eerste korps eenige andere bataillons, waaronder twee bataillons Mace donische jagers, en een regiment ruiterij aanrukken om de kazerne te omsingelen. Daarna begaven eenige moedige Arabieren officieren zich in de kazerne en spraken de manschappen toe, waarna de verzoening en het verzoek om genade volgde Het schijnt, dat deze gelegenheid zal worden aangewend om de instelling van de Arabische tulband- wacht op te heffen In plaats van de Ara bieren vertoeven nu de Macedonische jagers van Remsi Bey in de kazerne bij Jildis Konstantinopel, 7 April. De uitgever van het liberale orgaan öerbesti is omstreeks middernacht in de straat doodge schoten door een onbekende man. Men ge looft, dat de misdaad van politieken aard is en te wijten is aan de vijandigheid, die 8er- besti aan den dag had gelegd tegen het comité ..Eendracht en vooruitgang". Konstantinopel, 7 April. De moordenaar van Hassan Fehmi. den direc teur van de Serbessi, is, naar men zegt, een officier van de oavallerie Na een heftige discussie iu de Kamer werd mot algemeenc stemmen besloten den groot vizier te interpelleeren Vijfhonderd personen hielden eene pro test-betooging tegen den moord voor de Por te eu de Kamer. Venezuela. Londen, 7 April. Reuter's agentschap bericht, dat aan den gouverneur van Trini dad instruction zijn geseind, dat hij niet moet toestaan, dat Castro op het eiland aan land gaat. Fort de France, 7 April. Cas tro landde hier, daar de Engelsche consul te Point a Pietrè hem kennis gaf van het verbod op Trinidad te debarkeoreu. Tweede telegram. Castro land de met het stoomschip Guadeloupe en nam zijn intrek in een dei woningen aan wal. Hij heeft alle havens van Weet-Indië, uit gezonderd Fort de France, voor zich geslo ten gevonden. J5ijn vrouw blijft aan boord der Guadeloupe tot aan La Guayra De Amerikaansche kruiser North-Carolina" arriveerde terwijl Castro e Point a Pitro was. Gisteren waarschuwde de Britsche con sul Castro dat de Britsche regeering hem niet zou toestaan te Port of Spain te lan den. Washington, 7 April. De Fransche gezant heeft een bezoek gebracht aan staats secretaris Knox, om dezen mede te deelon, dat Frankrijk er op zal letten dat Castro, terwijl hij op Martinique verblijf houdt, geen militaire maatregelen neemt. Caracas (via Willemstad), 6 April. De Venezolaansche regeering heeft de Fran sche gepolst om te vernemen of liet mis schien aanleiding zou geven tot moeilijk heden, indien Castro aan boord van de Gua-' deloupe in een Venezolaansche haven in hechtenis werd genomen Het antwoord, dat de Fransche regeering gaf, duidde aan, dat zij niet zou protestee ren als dit mocht gebeuren. Zuid-Afrika. Pietermaritzburg, 7 April. Dc wetgevende vergadering heeft met op drie na algemeenc stemmen het voorstel aangenomen van den eersten minister, om het ontwerp van de grondwet in comité-ge neraal te behandelen De minister-president herhaalde de vroe ger reeds geuite waarschuwing, dat als de unie niet tot stand kwam, er vermoedelijk ernstige geschillen zouden ontstaan tusschen de verschillende staten. Allerlei. Barcelona, 7 April. Heden avond ontplofte eene bom in de straat Bo- queria voor de inrichting Estabanell De verwoesting is groot. Drie personen zijn gewond. De straat was op het oogenblik van de ontploffing leeg, ofsohoon gewoonlijk het verkeer zeer druk is. Londen, 7 A p r i 1. De eigenaars van de Oak bank. de Engelsche stoomboot, die Maandag j.l in 8traat Westminster is ver gaan, berichten, dat ook de kapitein en de 20 personen, die nog werden vermist, gered zijn. Zij zijn door een ander stoomschip op genomen Sheeroess, 7 April. De torpedo jager Blaekwater is bij Dungeness in bot sing geweest met een stoomboot en gezonken. De bemanning werd gered. De Staatscourant van Donderdag 8 April bevat o. m de volgende Kon. beslui ten op verzoek eervol ontslagen A. C. Crebas, alf vice-consul der Nederlanden te Ma nilla bevorderd tot schrijver voor speciale diensten aan de Rijksverzekeringsbank Mevr. B J. C. v. d Berkhof, thans schrij ver in algemeenen dienst en tot bode aan de Rijksverzekeringsbank C. Vink, kantoor knecht aan die instelling; benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de gegageerde adju dant-onderofficier van het Indische leger F Vogt, tijdelijk beambte bij het departe ment van koloniën benoemd tot rijkskeurmeester in algemee nen dienst 2e klasse de rijkskeurmeester dr H C L E. Berger te Hoek van Hol land, D Hubertus te Oss, J. M. A van Nes te Zuidlaren, H. Veens tra te Leeuwar den en H. A Weiman te Vlissingen benoemd tot wederopzeggens tot rijks- keurmeester in bij zonderen dienst de rijks keurmeester J. F. d'Hondt, te Rotter dam voor 1 jaar tot rijkskeurmeester in alge meenen dienst 2e klasse N. H. Mispelbdom van Altena, plaatsvervangend districts veearts te Hengelo (Overijsel). H M. de Koningin-Moeder was gis teren ten middagmaal bij H. M. de Ko ningin en Z. K. H. den Prins. De echigenoote van den burgemees ter van Baarn heeft van H M. de Koningin het volgende telegram ontvangen ..Ik stel er prijs op der Commissie te Baarn persoonlijk mijne groote ingenomen heid er erkentelijkheid te betuigen met de bestemming van de beschikbare gelden voor de versterking der fondsen van de Gommis sie van Weldadigheid van de Koningin-Moe der en de diaconie van de Ned Herv. ge meente te Vuursche en koester den wensch, dat deze den nood van vele behoeftigen zal lenigen. (get.) WILHELM IN A Het „Baby-book" der Frie se li e vrouwen. Van de geschenken, door de vrouwen van Friesland H. M. de Koningin aangeboden als bewijs van eerbie dige deelneming i.n de verwacht wordende blijde gebeurtenis, en die in de „Harmonie' te Leeuwarden worden ten toon gesteld, trok J wel Het meest de aandacht het Baby-book", door den heer H. G. de Groot, te Leeuwar- 1 den, gebonden in perkamenten band, met handvergulding versierd. Het is, naar blijkt j uit de beschrijving in de Leeuw. Crt„ een I mooi stuk calligrapheerkunst van een ande- j ren Leeuwarder, den heer Bouke Goede- I moed. De eerste zes bladen zijn door hem betee- kend en wel als volgt Op bladen 1 en 2 de versierde tekst in zwart, goud en blauw van de opdracht, waaromheen een zacht blauw veld met het loopende gouden leeuwtje (Friesland). De op- dracht luidt ,,Met verschuldigden eerbied en uit „diep gevoelde vereering voor Hare Ma jesteit hare geeerbiedigde eu beminde „Koningin Wilhelmina, hebben de vrou- „weu van Friesland dit boek doen ver vaardigen. „In hoopvolle ontroering spreken zij „eerbiediglijk den wensch uit, dat de „bladen van dit Boek eenmaal de in Ileeld en Woo den gebrachte levensge- geschiedenis van een van God gebeden ..Koningskind van het dierbare Huis „van Oranje zullen mogen bevatten." Het 3e blad draagt de wapens van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Ne derlanden, in koningsmantel, met de kronen en linten Op de linten de spreuken: „Je maintiendrai" en ..Per aspera ad astra". Blad no. 4 geeft te zien een stamboom van de huizen Oranje-Nassau van af het jaar 1484 tot 1909. Een vak is nog opendat, waar de naam van het verwachte konings kind zal moeten staan In zachte, fijne lijnen en tinten slingert zich de Oranjetak over het blad. Ter zijden zijn de wapens van Oranje en Nassau a angebracht. Blad 5 toont een medaillon voor een door Hare Majesteit aan te brengen portretje van het koningskind. Daarboven eene guirlande van rozen en de koningskroon. Daaronder een lint voor invulling van naam en datum Het 6e blad vermeldt Op heden den ten ure in den is in het Koninklijk Paleis op het Noord einde te 's Graven hage geboren Koninklijke Hoogheid... Boven dezen tekst is eene kopversiering. waarin zich eene af'ieelding bevindt van het koninklijk paleis te 's Gravenhage, omgeven door palmtakken. In de hoeken in de letters O en M. versiering met de wapenschilden. Alle overige bladen van liet boek zijn met- gouddraad bedrukt. Het laatste blad van het Baby-book geeft een eveneens door den heer Goedemoed ge- teekende lijst voor opgaven betreffende de gewichtsaanwinst van het koninklijk kind in het eerste levensjaar. De heer Goedemoed heeft door zijn fijne opvatting van het on'werp in lijn en kleur het juiste karakter van een baby-book aan het werk weten te geven. Het is jong en teer en :n hooge mate liefelijk. - Een particulier ge ;henk a a n H M de Koningin De heer mr. W. II. te Groningen was voor ongeveer 50 jaren geleden door aankoop eigenaar ge worden van een prachtige bokaal, waarop gegraveerd de wapens van Engeland en van Oranje-Nassau en buitendien versierd met het opschrift „Leef lang Oraniën Stam". Een ingesteld onderzoek deed zien; dat die bokaal afkomstig was uit den tijd van den Stadhouder Willem IV, in 1734 gehuwd met de Engelsche prinses Anna van Han nover, en is klaarblijkelijk blijkens het op schrift het eigendom geweest van die Vor stelijke familie. Hoe nu te verklaren, dat die bokaal later in particuliere handen is geraakt? De oor zaak daarvan ligt zeker in de benarde gel delijke omstandigheden, waarin de weduwe van den laatsten Stadhouder Willem V zich in 1806 bevond, toen deze, met hare dochter Louise uit Brunswijk vluchtende voor de overwinnende Fransche legerscharen, eerst naar Schwerin, vandaar naar Sleeswijk, ge noodzaakt was hare kostbaarheden, zelfs de laatst overgeblevene uit de destijberoem de •arieteitskamer van Willem V, te gelde te maken. In haar bekend werk De vorstinnen van het Huis van Oranje-Nassau zegt toch Jo hanna Naber (bladzijde 224): „Nederland's laatste stadhuoder had zeker nooit ged.acht, dat zijne kunstverzameling eenmaal zoude moeten dienen om broodsgebrek te helpen lenigen." Er bestaat alzoo alle grond voor de ver onderstelling dat met vele andere kostbaar heden van het Huis van Oranje ook de bo kaal te gelde is gemaakt en in particuliere handen is geraakt. De heer W. H. meende, dat het thans nu de blijde gebeurtenis eerlang te ver wachten is een geschikt oogenblik was, de bokaal weer terug te brengen in het Huis van Oranje-Nassau, en na zicH vergewist te hebben, dat de aan te bieden bokaal door Hare Majesteit in ontvangst zoude worden genomen, heeft, naar wij vernemen, onze stadgenoot z« eergisteren naar Den Haag opgezonden, en ontving nog denzelfden dag het navolgende telegram „Voor de schoone bokaal uit uwe ver zameling, mij door u geschonken, betuig ik u mijn meest oprechten dank; ik stel de gevoelens, welke u er toe leiden, mij dit historische geschenk thans aan te bie den en uwe goede wenschen op bijzonder hooger prijs. WILHELMINA. (Nieuwsblad van het Noorden) De b l ij d e verwachting. De Haagsche correspondent van de Tel schrijft De kanoniien m de Maliebaan, die de sa luutschoten zullen moeten lossen, wanneer de blijde verwachting in vervulling is ge gaan, trekken zeer veel belangstelling, hoe wel er natuurlijk niets bijzonders aan te zien is. Den heelen dag echtef zijn ze omrin van nieuwsgierige Hagenaars. Ook bij het Koninklijk Paleis staan den ganschen dag vele menschen. Allerwegen ziet men hier in de stad toebereidselen maken voor even- tueele feestviering en versieringin schier alle straten zijn al zeer vele vlaggestokken aan de huizen aangebracht, om op het eerste sein de vlag er aan te kunnen hijschen. Op het telegraafkantoor zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen met het oog op de te verwachten drukte en den vloed van felicitatie-telegrammen, die van heinde en ver zullen binnenstroomen, wanneer, wat allen wenschen, is verwezenlijkt. Zeer spoedig is, naar ik verneem, een wetsontwerp te wachten, ter voldoening aan art 46 der grondwet, om de som te bepalen, die bij het jaarlijksch inkomen van de Kroon zal worden gevoegd voor de kosten van het regentschap. Dit ontwerp behoeft niet in een vereenigde vergadering der beide kamers te worden behandeld, doch door iederen tak der volksvertegenwoordiging afzonderlijk. Verder verneem ik, dat, indien de groote gebeurtenis mocht plaats hebben vóór de Kamers van het reces terug zijn, de Siaten- Generaal onmiddellijk zullen worden bijeen geroepen. De regeering zal dan mededee- ling doen van de geboorte en hoogstwaar schijnlijk wordt dan direct door de Kamers een adres van gelukwensch opgesteld. ln de synagoge der Ned. Isr. ge meente te 's Gravenhage zal, na de verwe zenlijking van de blijde verwachting, een buitengewone godsdienstoefening worden ge houden na den zesden of den zevenden dag. De blijde verwachting. De Senaat van het Amsterdamsche Studen tencorps heeft thans besloten om. na de be kendwording der geboorte van een vorstelij- ken telg, een fakkeloptocht te houden, en wel van de studentensociëteit aan den Hei- ligenweg naar het schuitenhuis van Nereus aan den Amstel. Aan den Amstel zal voorts door de kapel van het Weerbaarheidskorps, kapelmeester Van Diepenbeek, een muziekuitvoering ge geven worden, terwijl illuminatie en vuur werk zullen volgen. Het bestuur van de Vereeniging tot in standhouding van het Leidsche muziekkorps, waarin vertegenwoordigd zijn de gemeente raad, het bestuur der 3-Octobervereeniging, het bestuur der Vereeniging tot bevordering van "het Vreemdelingenverkeer en het colle gium van het Leidsche Studentencorps heeft besloten het daarheen te leiden, dat, indien dc voor Nederland zoo heuglijk te verwach ten blijde verwachting een feit zal zijn ge worden, dit ook te Leiden feestelijk zal wor den gevierd. In overleg met het dagelijksch bestuur der gemeente werd besloten die feestelijkheid te doen bestaan in een concert op de Koren beurs en een ommegang door de gemeente, waaraan alle daar ter stede bestaande ver een igin gen met haar banieren of vaandels zullen deelnemen. Indien de tijding bekend is des morgens vóór 12 uur, zal de optocht nog dienzelfden dag worden gehouden, an ders den daarop volgenden dag, zoo mogelijk om drie uur. Mocht een der genoemde dagen op een Zondag of op Goeden Vrijdag vallen, zoo zullen de optocht en andere feestelijk heden den volgenden dag plaats vinden. Het raadhuis zal geheel electrisch ver licht worden, waartoe reeds de noodige toe bereidselen zijn gemaakt, terwijl de Koren beurs als gewoonlijk niet vetpotjes geïllu mineerd zal worden. Ook vanwege de inge zetenen zullen versieringen en illuminaties zoo binnen- als buitenshuis worden aange bracht, waarvoor reeds toezeggingen zijn ge daan. Te Baarn zal van wege het gemeente bestuur, ter gelegenheid van de blijde ver wachting op het Brinkplein een bioscoop- oorstelling worden gegeven, terwijl het fan farecorps „Crescendo" alsdan een volkscon cert zal geven. Alle schoolkinderen zullen door de Oranje-commissie worden onthaald. De buitenilandsche bladen zeggen begrijpe lijkerwijs ook het hunne over de aanstaande gebeurtenis in Holland. Zoo schrijft de „Berl. Lokal Anzeiger" o. m. „De vól ken in het rond worden door ernstige poli tieke zorgen geplaagd. De Nederlanders hebben in hun vreedzaam en behagelijk stilleven op het oogenblik maar één zorg den ooievaar, die toegang tot het konink lijke paleis verlangt Zal het een Willem of een Wilhelm ientje zijn? Rijke geschen ken uit alle provinciën wachten reeds den stamhouder van het populaire regeerings- 'huis, naar wien men zoo vurig verlangt. Nog altijd kijkt de Nederlander eenigszins wantrouwend naar den grooten Duitsohen broeder, in wiens omarming hij verstikt vreest te worden, „hoewel zijn toenemende welvaart in de eerste plaats aan den mach tigen Duitschen wereldhandel te danken is". Voor een vreemden waarnemer schijnt er een tikje slaperigheid over de gemak zuchtige voldane idylle van Nederland te liggen Maar deze echt Duitsche stam is nog altijd taai en krachtig. Duitscliland gunt hem gaarne zijn fiksch afzonderlijk leven en het nieuwe rijs van het oude stam huis, welks bloed zich zoo dikwijls met dat der Hohenzollerns vermengd heeft." Kamerverkiezingen. Naar het Hbld. verneemt wenscht de heer De Meester niet in aanmerking te ko men voor een eventueele candidatuur in het district Enschedé. Dr. Bos heeft bedankt voor een can didatuur voor de Tweede Kamer in het district Den Helder. De nieuw gestichte liberale kiesver- eeniging te Franeker heeft voorloopig can- didaat gesteld voor de Tweede Kamer de heeren Th. van Weideren baron Rengefs, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland te Oenkerk, en mr. Rink, oud-minister. Spoorweg-tarieven. De minis*er van Waterstaat heeft naar de N. R. Ct. bericht aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken toegezonden een overzicht van de door de Maatschappij to- expl. van S. S. en de H. IJ. S. M. in gezonden voorstellen betreffende eene her ziening van de tarieven voor het' vervoer van reizigers over de lijnen dier maatschap pijen, met inbegrip van die der Nederland- sche Centraal Spoorwegmaatschappij. De minister verzoekt de Kamers uiterlijk 15 Mei omtrent die voorstellen mede te dee- len 1. tot welke opmerkingen deze aanlei ding geven 2. of, voor zooveel gekozen zou moeten worden tusschen de voorgestelde nieuwe tarieven, zonder eene aanvulling of wijziging, en bestendiging van de thans gel dende reizigerstarieven, aan de> bestaande oi de voorgestelde nieuwe regeling de voor keur wordt gegeven. De beginselen waarnaar de maatschap pijen hare nieuwe normale reizigeretarieven wenschen op te stellen, zijn a. afschaffing van de retourkaarten (al thans van de bestaande met langen geldig heidsduur); behoud van de 1- of 2-daag- sche retourkaarten voor buurtverkeer, met eenige uitbreiding b. berekening van de enkele-reis-prijzen zoowel op de hoofd- als op de locaalspoor- wegen tegen een kilometrischen eenlieids- prijs over eiken afstand van 3.25 cents in de eerste, 2.45 cents in de tweede en 1.625 ir de derde klasse met opwaartsclie afron ding der prijzen op veelvouden van 5 cents. Het thans bij de S. S. geldende tarief voor kilometerboekjes, hetwelk berekend is op een kiliometrischen eenheidsprijs van 3 cents in de eerste, 2.25 in de tweede en 1.5 in de derde klasse zal behoudens aanvulling blijven bestaan. Ook door de H. IJ. S. M. zal dergelijk tarief worden ingevoerd en de kilometer- boekjes van beide maatschappijen zullen op 1 al Tiare wederzijdse he lijnen geldig zijn, zoodat van kilometerboekjes ook in binnen- j landsch rechtstreeksoh verkeer zal kunnen worden gebruik gemaakt. Als maximum-afstand voor een reis op een kilometerboekje zal daarbij algemeen worden aangenomen 200 K M., zoodat ook voor een reis van meer dan 200 K.M., b.v. voor een reis van Vlissingen naar Delfzijl (afstand 423 K.M.) of van den Helder naar Maastricht (afstand 313 K.M.) op het kilo meterboekje slechts 200 K.M. zullen wor den afgeschreven, i Nevens deze gewone kilometerboekjes zul- len door de beide maatschappijen, tegen den prijs van f 12 voor de eerste, f 9 voor de tweede en f 6 voor de derde klasse, speciale kilometerboekjes van 400 K.M. worden uit gegeven, bestaande uit twee coupons, op elk van welke een reis van 200 K.M. of meer kan worden afgelegd. Voor deze boekjes welke niet op naam zullen zijn gesteld, zullen niet de aan de gewone kilometerboekjes verbonden voor waarden betreffende waarborgsom, vooraf gaande schriftelijkes aanvraag enz. gelden alleen zal elke coupon vóór den aanvang der reis ter afstempeling dienen te worden aangeboden. Tengevolge van de uitgifte van deze spe ciale kilometerboekjes zal dus ook aan hem, die niet in het bezit is van een gewoon ki lometerboekje, eene reis over een afstand van 200 of meer K.M. nimmer meer be hoeven te kosten dan f 6, f 4.50 of f 3. mits hij zich zoo'n speciaal kilometerboekje, waarvan de geldigheidsduur 6 maanden zal zijn, aanschaft en mitsdien zich eene on middellijke uitgaaf getroost van f 12, f 9 o? f 6. Het thans bij de H IJ. S. M. bestaand systeem van buurtverkeer zal behouden blij ven, doch worden uitgestrekt tot de le kl., waarvoor het thans niet geldt. Bij de nieuwe tarieven wenscht de maat schappij hare buurtverkeerprijzen, zoowel vcor de hoofd- als voor de locaalspoorwe- gen te berekenen volgens baar thans gel dende cnkele-reis barême voor de hoofd- spoorwegen. Voor liet vervolg wenscht ook de S. S. geen enkele reiskaarten meer in buurtver keer uit te geven, terwijl zij hare retour kaarten in buurtverkeer op denzelfden grondslag als thans wil blijven berekenen. De abonnementstarieven der beide maat schappijen zullen eene ingrijpende wijziging ondergaan. De abonnementstarieven der beide maat schappijen zullen eene ingrijpende wijziging ondergaan Een voorstel strekt om in deze uniformi teit te brengen in dien zin, dat de S. S. de thans door de H. IJ. 8. M. gevolgde wijze van berekening overneemt, m. a. w. dai voortaan bij beide maatschappijen als grondslag daarvan zal worden aangenomen lie' barême, waarop de thans bestaande maandretourkaarten der H. IJ. S. M. zijn berekend (nl. 6, 4i en 3 cents per K.M.) waardoor de prijs der trajectkaarten van do S S welke thans voor trajecten tot 50 K.M. op den grondslag van 5, 3.75 of 2.5 cents per K.M. zijn berekend, eenigszins zal worden verhoogd. Ook ten aanzien der scholierkaarteu wenecht de H. IJ. S. haar bestaand' stel sel te behouden en de S. 8. het hare te vervangen door het H. IJ. S.-tarief met be houd echt-er van het tarief voor cursuskaar- ten geldend op de lijnen Meastricbt-Eysden en Maastrich-Simpelveld, een laag, reeds vóór den overgang dier lijnen in Neder- landsche exploitatie daarop geldend tarief. Wat dc werkman ^kaarten betreft, stellen maatschappijen voor elk haar eigen be staande tarief te handhaven. Het ligt in de bedoeling der maatschap pijen en is almede het hoofddoel der voor genomen algemeene tariefsherziening, om de vele thans bestaande of telkenjare opnieuw ingevoerde speciale tarieven af te schaffen. Behouden zullen worden a. de gezelschapsbiljettende prijs en de voorwaarden zullen echter afwijken van de thans geldende; bij beide maatschappijen zullen slec-hts voor gezelschappen van ten minste 20 personen en alleen voor reizen heen en terug die biljetten verkrijgbaar worden gesteld en met een reductie van. 25 pet. of tweemaal den gewonen enkele-reis- prijs i b. het tarief voor het vervoer van school- er weeskinderen, voor het vervolg echter gebaseerd op de alsdan geldlende enkele- reis-vracht. Het ligt in de bedoeling der beide maat schappijen, een uniformtarief voor landver huizers in te voeren tegen 1.25 cent per K.M. Tot aanvulling meldt de N. R. Ct. nog het volgende De retourkaarten (althans die met langen geldigheidsduur, niet de 1- of 2-daagsche retourkaarten met buurtverkeer), worden af geschaft, doch het ligt in de bedoeling, om, waar noodig, aan het publiek de gelegen heid te geven zich bij vertrek van een plaats bewijs voor de terugreis te voorzien, mits deze denzelfden dag worde afgelegd. Als gemeld werd, zal het bij de H. IJ. S M. bestaand systeem van buurtverkeer I worden, uitgestrekt tot de le klasse en wenscht deze maatschappij hare buurtver- keerprijzen voor alle spoorwegen te bereke nen volgens haar thans geldende enkele-reis- j barême voor de hoofd spoorwegen. Door de H. IJ. S. M. zullen derhalve voortaan in buurtverkeer worden uitgegeven plaatskaav- ten voor één reis heen en terug op denzelf den dag, tegen den prijs van 5 cent per K.M. voor de le, 3.75 cent per K.M voor de 2e en 2.5 cent per K.M. voor de 3de klasse, en daarenboven de tienritten-kaarten tegen 5 maal den prijs van zulk een retour- kaart. I Ook de S.S. wenscht geen enkele reis- kaarten meer in buurtverkeer uit te geven, terwijl zij hare retourkaarten in buurtver- keer op denzelfden grondslag als thans wil I blijven berekenen. Zal mitsdien ten aan- 1 zien van het buurtverkeer-tarief uniformi- teit worden verkregen, ook wat betreft de I toepassing van het buurtverkeerstelsel, is j S.S. voornemens daaraan geleidelijke uit- I breiding te geven, in den geest van het stel sel der H. IJ. S. en b.v. reeds dadelijk het buurtverkeertarief in te voeren op al hare locaalspoorwegen Wat de abonnementskaarten (te onder scheiden in trajectkaarten en groepenkaar- ten) betreft, wenschen de maatschappijen de abonnementen voor de verschillende groepen en voor alle lijnen op te heffen en in de plaats daarvan gemeenschappelijke abonne mentskaarten verkrijgbaar te stellen, geldig op alle lijnen van S.S., N. C. S. en H. TJ. S en wel tegen de volgende prijzen: le kl. 1 maand 50 2 maanden 80 3 maanden 120 4 maanden 160 5 maanden 200 6 maanden 240 7 maanden 280 8 maanden 320 9 maanden 360 10 maanden 400 1*1 maanden 440 12 maanden 480 2e kl. 38 60 90 120 f 150 180 210 240 270 300 330 360 3e kl. 25 40 60 f 80 100 120 140 f 160 180 200 220 240 Wat de scholierkaarten betreft, zij nog op gemerkt, dat niet alleen ten aanzien der prijzen, maar ook ten aanzien der voor waarden (b.v. die betreffende den mini mum-leeftijd van hen, die van dit tarief kun nen gebruik maken, betreffende de reductie voor meerdere kinderen uit één gezin) S.S. het stelsel van H. IJ. S wenscht over te nemen. De speciale tarieven, welke komen te ver vallen, zijn in hoofdzaitk Wat S.S. betreft 1. De in de zomermaanden van elk jaar uit te geven algemeene en bijzondere vacan- tiekaarten (intusschen zijn de maatschappijen voornemens telken jare vóór het zomersei zoen na te gaan, of en zoo ja, welke maat regelen zij ter bevordering van het reizigers verkeer zullen nemen) 2. het tarief voor 10-ritten boekjes tus-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2