BINNENLAND. ker; men beweert, dat de muiters zich daartegen verzetten. Alleen de benoeming van Edhem pacha staat vast. Het uitstel veroorzaakt algemeene onge rustheid men vreest dat het bij de troepen verbittering zal wekken. De meeste winkels zijn gesloten, de zaken staan geheel stil De soldaten gaan voort, al schietende, door de straten te trekken. Ook de houding der matrozen geeft re den tot ongerustheid zij trekken in kleine troepen door de Europeesche wijken en schieten daarbij ieder oogenblik. Verschil lende verwondingen zijn toegebracht door verdwaalde kogels. Tweede telegram. Het ministe- lie is. thans definitief samengesteld. Tewfik wordt grootvizier, Edhem minister van oor log, Merz bay minister van financiën. De ministers van marine en financiën zijn slechte als waarnemers benoemd. Derde telegram. Heden namiddag zijn de groot-vizier en de Sjeik ul Islam pleclttig geïnstalleerd. Er was eene groote menigte op de been. Het keizerlijk besluit, waarbij Tewfik pacha benoemd wordt tot grootvizier en Zia-eddin tot Sjeik ul Islam, be%'eelt strenge inachtneming van de She- riat-wetten on behoud van de constitutie tei bevordering van de veiligheid en den vooruitgang van regeering en staat en de welvaart van alle onderdanen des sultans. Het besluit eindigt met de inroeping van Gods hulp voor den arbeid van den groot vizier. liet nieuwe kabinet wordt algemeen be schouwd als een overgangs-ministerie, dat den weg zal bereiden voor het weder optre den van Kiamil pacha en Nazim pacha, de twee populairste mannon, respectievelijk als grootvizier en als minister van oorlog. Het begin van den opstand der troepen in Konstantinopel wordt door den correspon dent van de Frankf. Ztg. aldus verhaald: Des morgens trokken twee in het seraske- riaat gestationeerde bataillons over de straat Divan Jolu naar de Sofiamoskee van het parlementsgebouw Aan hun hoofd waren slechts weinige officieren te zien. De overi gen waren in do kazerne gevangen genomen De uit jagers van Saloniki bestaande par- lementswaclrt werd opgeheven en hare offi cieren in boeien geslagen Eveneens werd ge handeld met de wacht voor de Porte. Spoe dig daarop sloten zich groote menschenmas- sa's bij de muitende bataillons aan, en pakten zich ten getale van meer dan 100,000 samen op het Hippodromeplein. De nieuwe brug is voor het verkeer afgeslotende oude brug wordt voor de troepen vrijgehouden. Sol daten en volk verlangen het herstel van het Scheriatrecht, de afzetting van den groot vizier en den minister van oorlog en het ontslag van den voorzitter van de Kamer Achiued Kiza. Later voegden zich 6000 softa's (studenten in de mohammedaansche theclogie) bij de menschenmenigte, be zetten de moskee Mohamed Faty en ver klaarden daar het herstel van het Soheriat- recht te willen afwachten. Volgens een nader bericht is de aanneming van het protokol van de Oostenrijksch-Turk- sche overeenkomst door den Turkschen se naat zonder eenige wijzigingen geschied. Die zaak heeft dus nog juist voor de contra-revo lutie haar beslag gekregen. Marokko. Tangtr, 14 April. De sultan heeft do Fransche regeering laten weten, dat zij voornemens is een gezantschap naar Parijs te zenden om de door het gezantschap van Regnault onderzochte en in beginsel gere gelde kwestie n in orde te brengen. Perzië* Aboessjir, ook Bender Boesjer genaamd, waar de Britsohe kruiser Fox eene afdec- ling soldaten aan land heeft gezet, is de belangrijkste haven van Perzië aan de Per zische golf. De Engolsche resident heeft vooraf verklaard in eene kennisgeving, dat hij zich tot dezen maatregel genoodzaakt zag omdat elk gezag ontbrak, dat de veilig heid van de vreemdelingen zou kunnen waarborgen. De troepen zullen worden te ruggetrokken, zoodra de veiligheid her steld is. In Enseli aan do Kaspische zee zijn tweo sterk bemande Russische kanonneer- booten aangekomen. Hot bericht, dat Rus sische soldaten aan land zijn gegaan wordt in Teheran van Russische zijde te gen gesproken. Over den toestand in Perzië wordt door Reuter's bureau berichtVolgens een tele gram uit Ispahan heeft de nationalistische leider Samsen-es-Sultanch het voornemen doen kennen, na de aankomst van zijn broe der, den Bakhtiarenhoofdman 8ardar-es- Sad, die van Mohamera naar Ispahan on derweg is, op Teheran aan te rukken. Er wordt verwacht, dat Sardar-es-Sad cavale rie en munitie zal meebrengen. Ispahan en Tiibris staan in geregelde verbinding met de andjoemans in Konstantinopel. De stad Kermen bevindt zich in een neteligen toestand. Zij is door rooversbenden om ringd, die alle wegen, met uitzondering van dien naar Mesched. afgesloten houden. Sommige levensmiddelen ontbreken geheel andere zijn slechts tot zeer verhoogden prijs te krijgen. De post van de laatste vijf weken werd in Raffinjan opgehouden. De opperbevelhebber van de troepen van Tnbris, Ain-ed-Dauleh, heeft do stad met groot geschut drie uren lang gebombar deerd, zonder echter groote schade aan te richten. Onder de troepen van de revolu tionairen te Tabris brak een strijd los, waarbij drie man gedood werden. Het voor val zou ernstig geworden zijn, als niet de leider van de nationalisten. Sadar Khan, niet kracht tusschen beide gekomen was. Volgens een ander bericht uit Teheran, maakten de nationalisten van Urnica zich roeeeter van het arsenaal en kwamen daar door in het bezit van zeven kanonnen Zij ringen Motossam Sultanch op en zonden hem naar S alm as. Argentinië. Buenos Ay res 1 4 A p r i 1. De al gemeene directie van de posterij en telegrafie en de minister van binnenlandsche zakeo hebben een gunstig advies uitgebracht over het voorstel van de Western Telegraph Com pany tot het leggen van een nieuwen tele graafkabel. die Argentinië rechtstreeks met Europa zal verbinden en het eiland Ascen sion zal aandoen. Mexico. Mexico, 15 April. Berichten uit Vel arden a melden, dat in het mijnwerkers- kamp Coahuila, waar de burgemeester ver leden Zaterdag getracht heeft eene gods dienstige processie tegen to houden, het ge peupel met steenen wierp naar het huis van den burgemeester en het in brand stak. De politie vuurde op de oproerlingen, maar moest het veld ruimen met achterlating van zes dooden Later verschenen troepen; er volgde oen woedend gevecht, waarin 32 per sonen werden gedood en velen gewond. Van de oproerlingen zijn 14 op s taanden voet terecht gesteldvelen zijn gevangen geno- Allerlei. P a r ij s 14 April De ingenieur Lemoine, die 1,800,000 frs. heeft ontvreemd aan Wernher, den directeur van Debecrs, is gevangen genomen. vIn den staat Washington is enkele dagen geleden een nieuw strafwetboek goed gekeurd Het nieuwe wetboek stelt onder andere strafbaar het aannemen van fooien door bedienden in hotels, koffiehuizen enz. De desbetreffende bepalingen zijnistreng; en niet enkel wie fooien aanneemt, ook zij, die fooien geven zijn strafbaar. Constantino, 14 April. Een schok van een aardbeving is heden nacht gevoeld met trillingen van noord naar zuid, die vier seconden duurde. Schade werd niet aangericht. vDe groote ijsmassa's, die geruimen tijd den loop der Niagara hebben gestremd, beginnen nu snel te smelten Het gevolg is, dat de rivieroevers op tal van plaatsen zijn overstroomd. De aangerichte schade is aanzienlijk, naar men zegt over het millioen dollars Een gedeelte van de gebouwen der Ontario Power Cv. (electrische centrale) is ondergeloopen. Naar uit New-York aan Engelsche bla den wordt geseind, loopen de bruggen over de Niagara gevaar, door liet afkomende ijs te worden weggeslagen. De Staatscourant van Donderdag 15 April bevat om. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de eervol ontslagen majoor-commandant der schutterij te Pa ramaribo W. L. Loth benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e klasse bij het Indische leger de arts F. Hogewind benoemd in de provincie Utrecht tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van den Lekdijk Benedendams en den IJs- seldam jhr. mr. D. de Blocq van Haersma de Withtot hoogheemraad in het hoog heemraadschap van den Lekdijk Bovendams mr. C. J W. Lothen van Doele Grothe te Soest. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den voogdijraad te 's-Hertogenbosch, aan mr. J. A. A. Bosch; toestemming verleend om tot 15 Augustus 1900 te Vli-ssingeu to wonen, aan P. H. G. Monten- berg, burgemeester dor gemeente Breskens; met ingang van 1G April 1909, bij de directie van de Rijkspostspaarbank 1benoemd tot tweede-oaaistectJ. Altenaar, J. C. Brug man, A. J Termealen en H. J. van Weerden burg, thans tijdelijk ambtenaar tot tweede-klerk1). Robijns en J. A. Berg- meester. thans tijdelijk ambtenaar 2. bevorderd tot eerste-klerk mej. M. E. Bijleveld, mej. J. Sokmuil. mej. E. E. J. Duport, mej. J. M. F. Besan^on, mej. A M. van Leeuwenmej. J. J. Plaat, mej M. F. Stroetihoff. B. Moolhuyzen. J. H ten Have. mej. J. M. Li na. mej. A. H Kroese, mej M. L Hanewakl, mej. H. Wolff, jonkvrouw*» H M, C. van Suohtelen van de Haare. C G. de Vries, L. H. Huijer. J. C. Flesdli en G. A. C. Goos, thans tweede-kiende. Geschenk aan H. M. de Ko ningin Ook de leerlingen van de Anna- Paulowna naai- en breiöchool te Schevenin- gen, welke onder de bijzondere bescherming van H. M. de Koningin staat, hebben een geschenk voor H. M. vervaardigd en wel een keurig spreitje van doorgestopte tulle met kantstreekjes. Het is dezelfde, echt nationale kant, wel ke voor de kappen der Scheveningsche en Friesche vrouwen wordt gebruikt, doch munt uit door fijnheid en zorgvuldige af werking. Het spreitje is met wit satijn gevoerd en met witte strikken versierd. Het is ontwor pen door de directrice der school, mevrouw Drayton LeeMaas, terwijl de onderwijze ressen het werk geleid en acht meisjes het gemaakt hebben. Zaterdag viel der Koninklijke naaischool te Scheveningen een groote eer te beurt. Het -an kant vervaardigde wagenkleedje, door 8 meisjes dier school bewerkt en ter aanbieding aan II. M. aan het paleis ge bracht door de oudste Schoveningsche on derwijzeres en eene der leerlingen, word on verwacht door Z. K. H. Prins Hendrik persoonlijk in ontvangst genomen en be zichtigd terwijl de directrice nog dienzelf den avond per telegraaf eene dankbetuiging van H. M. mocht ontvangen. De blijde verwachting. De! Haagsche corr. van de L. C. schrijft: In verband met al die wiegen, welke der Koningin ten geschenke werden aangeboden, was 't niet andere dan begrijpelijk, dat de vrouwelijke en ook de mannelijke nieuws- gierigheid zich met de vraag zou bezighou- j ren, welke wieg nu het voorrecht hebben zou om in de Vorstelijke kraamkamer een plaats te verwerven. Welnu, ik ben er in geslaagd om gegevens te verzamelen, die mij in staat stellen ant woord te geven op deze vTaag. De eigenlijke speciale Koningswieg zal wezen de oorspronkelijke wieg van Haar, die nu hoopt binnen enkele dagen 't Ko ninklijk moederschap te verwerven. In die zelfde wieg, waarin onze Koningin werd neergelegd, zal ook de jongste telg van ons Vorstenhuis rusten. De Koningin-Moeder, die met. de meest mcederlijke zorgen, maar ook met de meest moederlijke vreugde in de voorbereidende zorgen van de koninklijke kraamkamer haar grootste deel heeft genomen, ja, wilde en wenschte dat zij uitsluitend daarvoor zor gen mocht, heeft die ,,oude" wieg van onze geliefde Koningin al geruimen tijd voordat er van ocnig geschenk sprake kon wezen, in handen gesteld van de firma Baltus, alhier, die opdracht kreeg voor een volkomen restau ratie Dat aan die opdracht is voldaan, zoo vol komen en zoo uitnemend, dat de hoogste verlangens van onze Landsmoeder ten beste waren bevredigd, laat. zich begrijpen. ,,En nu die andere wiegen?" hoor ik u vragen Monumentaal als ze zijn, zullen ze naar den aard kunnen paradeeren in de speciaal- intieme ontvangsalons van 't Koninklijke pa leis. Maar de eigenlijke wiegdaarvoor heeft de Koningin-Moeder gezorgd. Een onzer Haagsche medewerkers seinde ons dd. 14 April Professor Kouwer verbleef heden ten pa- leize. Hedenavond vertoefde H. M. de Ko ningin-Moeder geruimen tijd in het paleis, waar professor Kouwer en dr. Roessingh langdurige besprekingen hielden. Uit goede bron vernemen wij, dat de ge zondheidstoestand van H. M. de Koningin, in aanmerking genomen de omstandigheden, zeer gunstig is. Heden nog wandelde H. M., vergezeld van een hofdame, tot drie malen toe in den tuin. De wandelingen waren ech ter korter dan de vorige dagen Na de laatste wandeling zag H. M. er zeer vermoeid uit. Om 10 uur hedenavond verliet H. M. de Kcningin-Moeder het paleis, even latei* ge volgd door grootmeec >res barones Van Hardenbroek. Doordat het paleis hedenavond meer ver licht was dan gewoonlijk, waren' in den vroegen avond telkens groepjes nieuwsgie rigen in het Noordeinde bijeen. Tel. Geen saluutschoten te B r i e 1 1 e. Naar van bevoegde zijde wordt medgedeeld, heeft Hare Majesteit de Ko ningin integendeel niet gunstig beschikt op het verzoek van de gemeente Brielle om saluutschoten te mogen doen lossen na het bekend worden van de blijde tijding, en zulks omdat alleen saluutschoten zullen wor den gelost in die artillerie-garnizoensplaat sen, waar het vereischte materieel en het daarmede geoefende en dus vertrouwde per soneel aanwezig is De Oostenrijk-Hongaarsche gezant bij ons Hof is, na langdurige afwezigheid, in de residentie teruggekeerd. Naar wij vernemen is de voorzitter der Tweede Kamer voornemens na afloop van het Paaschreces lo. aan de te benoemen centrale afdee- ling voor te stellen Donderdag 22 April 'e elf uren in de afdeelingen te doen onder zoeken de volgende wetsontwerpen Wijziging der Gemeentewet. Onteigening voor de verruiming van liet Waagplein te Alkmaar. Verzekering van de naleving der conven tie voor de verbetering van het lot der ge wonden en zieken in de legers te velde, den 6eu Juli 1906 te Genève gesloten. Nadere voorziening omtrent de gelegen heid tot inwisseling van de muntbiljetten. Onteigening ten bellioeve van een spoor weg van de Van Ewycksluis naar Behagen. Onteigening ten behoeve van de uitbrei ding van het Staatsspoorwegstation Zeven bergen. Wijziging en verhooging der begrooting van Suriname voor 1909 en verhooging van Hoofdstuk XI der Staatsbegrooting voor 1909 (uitgaven voogdijraad, verloskundige hulp en verpleging van melaatschen). Wijziging van de grens tusschen de ge meenten Rotterdam en Schiedam. 2o. aan de Kamer voor te stellen a. tegen Woensdag 21 April 1909 na de pauze, aan de orde te stellen de benoeming van een commies-griffier der Kamer b. aan de lijst der aan de orde gestelde wetsontwerpen thans omvattende het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van het Middelbaar Ou derwijs en het ontwerp Schepenwet toe te voegen Wetsontwerp wijziging en verhooging van hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1909 (Reorganisatie der arbeidsinspectie). Wetsontwerp overbrengen van gedeelten der rijkswegen LeeuwardenOverijsselsche grens en LeeuwardenHarlingen in beheer en onderhoud bij de gemeente Leeuwarden. Wetsontwerp onteigening noodig voor en ten behoeve van de verbreeding van een deel der Paleisstraat nabij den Dam te Amster dam. Wetsontwerp regeling van het muntwezen in de kolonie Suriname. Wetsontwerp wijziging van do artikelen 8, 21, voorlaatste lid, en 43 der Ongevallenwet 1901. Kam«rv«rkl«zidf«n. De Centrole Anti-rev. Kiesvereeniging in het district Oostburg heeft candidaat ge steld mr. P. Dieleman, oud-lid van de Ged. Staten van Zeeland. Volgens een in de Staatscourant van 15 dezer voorkomend bericht, zal op 19 April e. k., des voormiddags te 10i uur, op het terrein achter de kazerne Oranje- Nassau te Amsterdam de plechtige uitrei king plaats hebben van liet ridderkruis 4e klasse der Militaire Willemsorde aan den gepension neerden sergeant der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, W. A. L. van der Waerden, tot bijwoning waar van alle te Amsterdam aanwezige ridders der Militaire Willemsorde worden uitgenoo- Eervol vermeld Door den hoofdcommissaris van politie te 's Graven- hago is eervol vermeld de inspecteur-titu lair H. C. J. van der Swan, ter zake van de aanhouding daar tor stede en te Amster dam van een valsche munter. S. D. P. Naar het Hbld. meldt, heeft het verschijnen van liet rapport van den heer Huysmans het bestuur der S D. P aanleiding tot een vei'gadering gegeven. Het bestuur zal bij het bureau der Internationale tegen dit rapport protest aanteekenen, daar het naar de meening van het bestuur vol onjuistheden zit en ook een zeer eenzijdige voorstelling van zaken geeft. De S. D P. zal thans zelf een rapport over de onderhandelingen met de Interna tionale publiceeren. Het rapport wees ook de nieuwe partij bij de Internationale af. Hiermee wordt geen genoegen genomen. De 8. D. P. zal een beroep doen op het Inter nationaal Congres. - - Vereeniging van hoofden van scholen n Nederland. De concertzaal van Odeou te Zwolle ontving Zaterdag Ivovenge- noemde vereenigpng in elfde algemeene verga dering. Behalve de gewone versieringen, had de afd. ZwolleKampen zich beijverd eene kleine ten toonstelling van leermiddelen bijeen te brengen. Precies te balfuvaalf opende de voorzitter, de heer J. G. Nijk, de vergadering met een wel komstwoord, en een korte rede over do beteeke- ms van deze vereeniging voor de. verhouding van hoofden en onderwijzers. De school cischt, zei Spr., een. persoonlijke leiding, geen despotisme geen absolutisme, maar ook geen gezagsverplaat- sing. Tooli ia de njtl voor een compromis nog niet gekomen, door de houding van tien Bond van Ned.. Onderwijzers. Toch zal de vereeniging blijven propageeren haar beginsel tot heil van liet voiksonderw ijs. Vervolgens heette tie voorzitter de vertegen woordigers van het Ned. Ond. Genootschap wel kom. Aanwezig waren 19 afdeelingen on 13 stemh algem. leden. Do voorzitter deed daarop eenige mededeel in- geiir o. a. omtrent een onderzoek naar de resul taten van ons lager onderwijs en de scliooltijd- iegeling. Dit onderzoek was geheel partieel ge weest eu de bedoeling heeft voorgezeten dit uit te strekken over de hoogste klassen. Maar do uitkomst was teleurstellend, omdat zoo weiniig scholen het proefwerk lieten maken en antwoord inzonden. Wel zijn eenige belangrijke gegevens verkre gen, maar eerst dan zal een dergelijk onderzoek voldoende vrucht kunnen opleveren, wanneer door do regeering een enquête naar de resultaten van ons onderwerp wordt ingesteld: een enquête die zich moet uitstrekken over alle scholen en over elke school in haar geheel. Lntussclien werd de oommissie hartelijk dank gezegd voor het reusachtige werk. Omtrent de sohooltijdenregeling werd gerap porteerd, dal die zoo goed zijn, dat geen wijzi ging béhoeft te worden voorgesteld. De oommissie, belast met het onderzoek der rekening en verantwoording, bracht rapport uit. Do penningmeester werd gedéchai geer1 voor hot gehouden beheer. Het hoofdbestuur stelde vervolgens voor, in plaats van 12. nu 13 leden in dut college te be noemen. Toen dit voorstel was aangenomen, werden statuten en huishoudelijk reglement met deze nieuwe bepaling in overeenstemming gebradht. Alsnu kwamen aan de orde ,.de spellingquaes- tie." Hiermee was dooi het hoofdbestuur een stel lingenreeks aan de afd. voorgelegd, bedoelende: eenheid*, eenvoud, ingrijpen der overheid door het benoemen van eene commissie. Hoe-wel uit de ingekomen antwoorden bleek, dat de afd. het gevoelen en zienswijze van het hoofdbestuur deelden, achtte toch de rappor teur, de heer J. G. N'ijk, deze zaak op 't oogen- ■blik v rijwel van de baan. wat betreft de staats commissie. Zooals men ween, is het spellingvraagstuk on langs in de Tweede Kamer in behandeling ge weest on tden bleek, dat de minister meer voel de vooi eene staatscommissie die zich ten taak stelde te onderzoeken welke de houding moet zijn der regeering tegenover het spellingvraag stuk, dan voor een, die onderzoeken) moet, welke vereenvoudigingen behooren te wordten aange bracht. Dit rapport werd aangenomen en als wensoh werd uitgesproken, dat in de te benoemen oom missie, ook een vertegenwoordiger van het lager onderwijs zitting krijgt De volgende vergadering zal te Utrecht wor den gehouden. Na de pauze werden de inmiddels ter verga dering gekomen heeren mr. H. van der Vegte, lid van Gedep. Staten van Overijsel. en Van Gor- kunt, wethouder van Zwolle, door den voorzitter welkom geiieeten. Vervolgens werd door het H.-B. een tweetal urgentie-voorstellen aan de orde gesteld. Het eerste voorstel betrof de regeling van het ontslag van onderwijzeressen, die in liet. huwelijk treden. De Ver. was en is nog van meening, dat ontslag behoort te volgen, w anneer de onderwij zeres in het huwelijk treedt. Maar mien wensdht te protesteeren legen de handelwijze van sommige gemeentebesturen, die z:ch verschuilen achter de motie, voor drie jaar door de vereeniging aangenomen. Wanneer men ontslag wil geven, dan doe men het royaal. De vereeniging zal zich tot den ministei wen den om wetswijziging. Alleen de heer Tustveld, Rotterdam, verklaar de zioh tegen deze zienswijzen. Het tweede punt betrof een algemeene salaris- actie in vereeniging met andere vereenigingen. Door het hoofdbestuur wordt aan de vergade ring een motie voorgesteld, inhoudende: a. een uitspraak omtrent de wenschelijbheid van samenwerking met andere onderwijzersver- eenigingen tot het voeren eener gemeenschap pelijke salaris-actio, zooals wordt beoogd door liet comité, samengeroepen door het hoofdbe stuur van "het Ned. Onderwijzers-Genootschap ,,b. een foroiuleering van do eischeii, welke door ons als voorwaarden voor het meedoen van een dergelijke actie behooren te worden gesteld." Deze motie werd roet algemeene stemmen aangenomen. Vervolgons kreeg het woord de heer mr. J. H. Th iele, wethouder te Haarlem, over het onder werp: „de invoering der Kinderwetten op ons sohoolleven. Nadat. mr. Th iele zijn voordracht over de Kin derwetten had geëindigd', gaf de heer P. den Hollander, hoofcl eener school te Rotterdam, zijn meening over hetzelfde onderwerp te ken nen. waarbij hij een drietal stellingen ontwik kelde. Vervolgens was aan do orde de ..eenheid in den volkszang", een zaak die op de vorige ver gadering leeds ter sprake was geweest. Na eenige toelichting stelde de voorzitter voor, dat de vereeniging: n. zich verklaart voor het streven eenheid te bevorderen b. aan het H.-B. opdraagt maatregelen te be ramen om die eenheid te verkrijgen c. eene poging te doen zoo ruim mogelijke samenwerking te verkrijgen. Toen dat was aangenomen, verklaarde de voor zitter voor deze beslissing dank te willen uiten, omdat nu een stap is gedaan waarop practiscli resultaat is te verwachten. Nog een punt, welhaast het gewichtigste van de agenda, ging overde opleiding. Ook deze bespreking was door 'liet H.-B. voor bereid door eenige stellingen' en een groot aan tal vragen aan Ge afd. toe te zenden. Stelling I luidde ..Een goede vervulling ran ziju ambt stelt aai den onderw ijzer bij het lager onderwijs hoog* eischen van ontwikkeling en beschaving." Daartoe achtten de meeste afd. dan ook dat de onderwijzers, manlijke zoowel als vrouw lijk*, wel uit alle kringen der maatschappij kunnen voortbomen., maar toch uitsluitend uit beschaaf, de gezinnen. Als regel zou moeten gelden, dat zoolang mogelijk de opvoeding in, het ouderlijk 'buis moet worden genoten. Het beurzenstelsel kon nog niet worden gemist, maar de bedragen dienen hooger gesteld, b.v. f 500. Stelling II Van rijkswege moeten, over het gelieele land verspreid, geleidelijk opleidingsscholen voor on- dei-wijzers(essen) worden opgericht en onderliovi. den>, waarin aan de vorming van verstand en| gemoed, en aan de vakopleiding dor a. s. onder, wijze rs{es son) meer zorg wordt gewijd dan in Gr tegenwoordige opieidingsinriclifcingen in het alge meen mogelijk is. Over dit punt hepen de meeningen zeer uit een. Sommigen wilden op de lagere school eenr algemeene opleiding laten volgen en de beroept keuze niet eerder .stellen dan op 't 15e jaar Anderen achtten opleidingsscholen, die zich aan sluiten bij het lager onderwijs, wensehelijk. Deze laatste» meenden dat van 15-—18 jaar een cursus moest worden doorloopenongeveer gelijk met ecu H. B. S. met 3-j. cursus. Op de vraag of op plaatsen, waar geen H. B. S. of scholen voor' voortgezet onderwijs bestaan, cursussen moeti worden opgericht., die voor de opleidingsschol voorbereide», werd dooi 8 afdeelingen geau. woord., dat aan do speciale opleiding tot onder, wijzer een algemeene cursus, H. B. S. vooral dient te gaan van ten minste 3 jaar. De afd. Arnhem stelde een andere redactie voorstelling II voor, van den volgenden inhoud an rijkswege worden onderwijsinrichtingen geopend in den geest der H. B. S. 5-j. cursus en bovendien, tot een beperkt aantal, inrichtin gen niet 2-jarigen cursus voor do speciale vak. opleiding. Orei 't algemeen was men voor een middel bare school met 3-jarigen cursus en daarna nog een speciale vakopleiding. Door Groningen e. a werd er tie aandacht op gevestigd, dat de paedtu gogisrthe vorming, de opleiding tot onderwijzer; •niet uit het oog moest worde» verloren, waai oral dan ook de programma's van de opleidingsschol len niet gelijk kunnen worden gesteld met die tier H. B. S. Stelling III Het is tv voorzien., dat de reorganisatie der opleiding zich zal ontwikkelen langs geleidelijken neg. Hierbij werd de eeni|>ersoons-opleiding veroor deeld en eenigen drongen aan op verbetering van rijksnormaallessen, bij alkte-examens. Met stelling IV vereenigden zich alle afdee lingen Deze luidde- Het is noodzakelijk, dat, wanneer tot de ge leidelijke reorganisatie der opleiding wordt over gegaan. do belangen, dor aan de bestaande cur- sussen verbonden ouderwijzers w orden verzekerd Uit eene verklaring van den rapporteur bleek, dat deze zaak nog niet voldoende was besprok« en daarop werd liet H.-B. gemachtigd nog meer gegevens in De School" te publiceeren. Het H.-B. stelt zicli voor, dan te overwegen welke maatregelen dienen te worden genomen en wal direct aan <!e regeering kan worden gevraagd. I De voorzitter sloot deze welgeslaagde vergadej ring, nadat hem dank was gebracht voor zij» uitmuntende leiding. Dc werkstakingte Noord w o 1 d e. De werkstaking van de stoelen makers behoort gelukkig Weer tot het ver leden. Van beide zijden is iets toegegeven De patroons hebben n.l. goedgevonden voor het op- en afladen van stoelen 15 cent pa uur ie betalen, de arbeiders daarentegei hun eisch tot uitkeering bij ziekte laten varen, zoodat, nu de geschilpunten zijn op gelost, het arbeidscontract werd geteekend en de werkzaamheden weer zullen aanvan gen. In verschillende gezinnen begon reeds armoede te komeneen collecte bij de bur gers gehouden, bracht betrekkelijk weinig voor de stakers, bijna 300 personen, op. Alle arbeiders zullen voorloopig weer tot d*' fabrieken worden toegelaten. Eenigen is echter aangezegd, dat zij zich van ander werk behooren te voorzien. Leeuw. Ct. Sabotage, De directie der Goud- sche Machinale Garenspinnerij te Gouda heeft 20 jongens ontslagen, omdat een van hen een kraan van een stoommachine had: dichtgedraaid, waardoor deze niet meer van olie werd voorzien en het bedrijf gedurende korten tijd moest worden stop gezet. Omdatj niemand den dader wilde noemen, werden} allen ontslagen. N. R. Ct.j De Papendrechtsche strafzaak. De verdediger in deze zaak,, mr. W. Dicke, heeft onmiddellijk cassatie aangeteekend tegen het arrest, waarbij Garsthagen werd veroordeeld tot 2 maanden gevangen isstraf Blijkens de overwegingen van dit arrest' achtte het Hof te 's Hertogenbosch wettig! en overtuigend bewezen dat Garsthagen in 1907 de eer en den goeden naam van veldwachters De Mey en Van den Berg heeft aangerand. Het opzet om te beleedigen vloeide z i. voort uit de uitdrukkingen „beulen", „beestachtig", „brutaliteit, „on beschaamd" en den treurigen moed dien Van den Berg heeft gehad. Het Hof is van oordeel, dat, zoo Garst hagen, die zich beriep op het algemeene be lang, er in slaagde de waarheid te bewijzen van de feiten die hij in zijn ingezonden stuk in de „Dordrechtsche Courant" had de bestraffing en vervanging van de veld wachters De Mey en van den Berg niet kon uitblijven. Naar 's Hofs oordeel is hij er echter niet in geslaagd die waarheid aan te toonen. De opgave van getuige-deskundige, dokter Brandts, dat de verwonding op den nous van Garsthagen is ontstaan door slagen, wordt volgens het Hof volkomen ontzenuwd door de verklaringen van deskundigen, prof. dr Korteweg en dr. Van Moorsel, dat het gemis van blauwe plekken er op wijst dal de verwonding niet is toegebracht door vuistslagen, terwijl dr. Van Moorsel het zeer onwaarschijnlijk voorkomt, dat de ver wonding door een vuistslag zou zijn ver oorzaakt. Wat betreft de verklaring van Kwaker- naat, dat hij zittende in het cachot bene den de Raadzaal. terwijl Garsthagen zich in de raadzaal bevond, allerlei gejank boven zich beeft gehoord en heeft hooren roepen ..Draai om!", wordt overwogen dat deze verklaring geheel wordt ontzenuwd door het minutieuso onderzoek van den rcehter-commissaris, mr. Rhede van der Kloo't. Bij de proef toch, die de rechter-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2