BINNENLAND. worden. Op do Bulgaarsehe regeering rust daarom de plicht aan alle gebeurlijkheden met de vereischte maatregelen het hoofd te bieden, om de onafhankelijkheid en de le vensbelangen van Bulgarije te beschermen. Voor beide is de gelieele Bulgaarsehe natie tot de grootste offers bereid. Turkij*. Kon stantino p el, 16 April. De minister van marine en de voorzitter van den raad van state hebben hun ontslag genomen. De minister van politie en een aan4nl officieren, behoor end© tot de vereeni- ging Eendracht en vooruitgang" hebben hun ontslag genomen of zijn verdwenen. S a 1 o n i k i, 16 April. Gisteren avond is ©en bat ail Ion per spoor naar Kon stantinopel vertrokken. Heden vertrekt een tweede bataillon. Neg meer bataillohs ma ken zich voor de reis gereed. Sal o nik i, 16 April. De officieren besloten hun leven op te offeren zoo dat noodig is voor het Comité van eenheid en vooruitgang. Konstan tinopel, 15 April. Een telegram uit Adana meldt dat 60 Ar meniërs zijn gedood en fallooze huizen zijn uitgeplunderd en verbrand. Een Duitscher en een dragoman van net Engelsche consu laat zijn gewond. Weenen, 1 6 A p r i 1. De Neue Freie Presse verneemt dat orders zijn gegeven met het oog op eene eventueel© zending van Oostenrijksche oorlogschepen naar Konstau- tinopel, doch de Zeit zegt dat een maritiem optreden nog niet voorzien wordt. Konstantinopel, 16 April. De vereeniging der Ooiema's heeft eene proclamatie gericht tot de Kamer en het volk, waarin wordt gezegd, dat de consti tutioneel© regeeringsvorm geen inbreuk maakt op de Scheri&t-wetzij is voorne- {mens, met de Kamer te waken voor de tandliaving der grondwet. Verder wordt gezegd, dat de oelema's en het volk het vol ste vertrouwen stellen in alle afgevaardig den, behalve in hen, die op de vlucht zijn gegaan en die worden beschouwd als heb bende hun mandaat prijsgegeven. Afgevaardigden, die de vlucht nemen, zullen beschouwd worden als verraders van het vaderland. Konstantinopel, 16 April. De stad krijgt meer en meer een normaal aanzien. De zaken gaan heden wat beter. Het Selamlik werd heden door eene groote menigte bijgewoond. De sultan werd har telijk toegejuicht. Een oelema verrichtte ge beden, waarin zegen werd afgesmeekt over den sultan, de Sclieriatwet en de grondwet en over het welzijn van het land. Bij de ont vangst van de ministers herhaalde de sultan heden zijne plechtige verzekering om de grondwet te handhaven. Konstantinopel, 16 April. Een groot aantal Jong-Turksche ambtena ren hebben hunne betrekkingen verlaten. Het regeeringsblad spreekt het bericht te gen, dat troepen van andere legercorpsen naar Konstantinopel zouden zijn geroepen, Saloxiiki, 16 April. Uit alle groote steden in de provincie zijn berichten ontvangen, inhoudemde dat men daar het niéuwe kabinet niet erkent. Men is bereid krachtige maatregelen te nemen en naar Konstantinopel te trekken. Oppor-Albanië zou 20.UUU man ter beschik king van de leiders der bewoging stellen. Tweede telegram. Van alle zij den stroomen vrijwilligers toe; er zijn 30.000 bijeen in Macedonië. Er wordt eene groote verontwaardiging aan den dag gelegd over het te Konstantinopel voorgevallene. Verscheiden© bataillons zijn reeds vertrok ken. Er zijn maatregelen genomen om zoo spoedig mogelijk 40 bataillons te Tsjatoeldja bijeen te trekken. Het centrale comité van den Bond „Een heid en Vooruitgang" heeft een in. krach tige termen gesteld ultimatum naar Kon stantinopel gezonden. Een aantal hodja's zijn uit de hoofdstad afgezonden om eene reac tionaire beweging in Macedonië op touw te zotten. Konstantinopel, 16 April. De laatste berichten uit Adana en Mersina melden, dat het oproer t Mersina van ern stiger aard was dan eerst was gemeld. Thans wordt bericht, dat een groot aantal Christe nen gedood zijn en. dat in den afgeloopen nacht de aanvallen der mohammedanen voortduurden De Britsche vice-consul te Mersina is naar Adana vertrokken. Mersina, 16 April. Sedert gis terenavond duurt de moord op de Arme niërs voort. De troepen zijn onmachtig om de orde te herstellen. De soldaten begin nen te plunderen. Tweede telegram. Met het oog op de moorden te Adana vragen de con suls van do mogendheden dringend, dat oorlogsschepen zullen worden gezonden. Konstantinopel, 16 April. De onlusten duren steeds voort te Adana. De krijgswet is afgekondigd; er zijn troe pen gezonden. P a r ij s, 16 April. Eene nota van Havas bericht: Met het oog op de gebeur tenissen in Turkije heeft de regeering be sloten two© pantserkruisers naar Piraeus te zenden. Deze schepen zullen heden uit Toulon vertrekken. P a r ij s, 1 6 A p r i 1. De Liberté meent te weten, dat de Fransche regeoring van plan is een kruisersdivisie naar de Turksche wa teren te zenden, die ter beschikking zal zijn van de Fransche diplomatieke agenten. Uit Konstantinopel wordt aan de Temps gemeldDe schepen van de vloot, die voor het paleis liggen, zullen weldra het bevel ontvangen om naar den Gouden Horen te vertrokken, ten einde daar ontwapend te worden. Het Selamlik heeft plaats gehad zonder incident.. Aan de Temps wordt uit Berlijn bericht: Een telegram uit Saloniki deelt mede, dat daar vliegende blaadjes worden verspreid, waarin de afzetting van den sultan en de uitroeping der republiek worden geëischt. Londen, 16 April. Reuter bericht, dat de Britsche regeering van de Turksche verzekeringen heeft ontvangen, dat zij, wat de betrekkingen met het buitenland betreft, van plan is de staatkunde voort te zetten, die sinds Juli gevolgd is. Van regeeringswege is aan Reuter mede gedeeld, dat de mededeeling in de pers om trent een gemeenschappelijke maritieme de monstratie voor Konstantinopel van allen grond ontbloot is, Weenen, 16 April. Het bericht in de pers, dat men in Pola zich gereed maakt om, zoo noodig, schepen naar den Gouden Horen te zenden ter bescherming van de Oostenrijksch-Hongaarsche onderdanen, wordt tegengesproken. Konstantinopel, 16 April. Eene conferentie van gemachtigden van alle comités besloot tot een wapenstilstand tot aan de volgende zitting van het parlement. Deze overeenkomst zal morgen gesloten worden Saloniki, 17 April. Enver Bey is hier aangekomen. Ondanks het late uur bezocht hij reeds de mohammedaansche wij ken van de stad en verzekerde de bevolking, dat de pogingen tot behoud van de grond wet zouden slagen. Een telegram uit Uskub aan de Zeit be richt. dat de opgestane Albaneezen de Turk sche troepen te Oehrida en Ipek hebben geslagen. Konstantinopel, 16 April. Reoef Pacha is benoemd tot minister van binnenlandsche zaken, Ali Pacha tot mi nister van politie. Bij den moord te Adana zijn twee Ameri- kaansche geestelijken gedood. De Engelsche consul is gewond. Athene, 16 April. De moorden breiden zich uit over het geheel© vilajet Adana. In het stadje Tarsis begonnen de moorden. Eenige huizen zijn in brand ge stoken. Het aantal slachtoffers is onbekend. Weenen, 17 April. Sprekende over de gebeurtenissen in Turkije, zegt het FremdenblattHet politieke standpunt van Oostenrijk-Hongarije is te weten of Tui'kije in staat is zelf eene radicale gedaanteverwis seling ten uitvoer te brengen. Wij hebben indertijd het nieuwe stelsel begroet, omdat wij de hoop hadden, dat dit de gebeurlijk heid van eene vreemd© interventie zou be letten. Tegenover .de nieuwe politieke om keering treedt de politiek van Oostenrijk- Hongarije niet uit hare rol van den toe schouwer, die kalm de gebeurtenissen af wacht. Tewfik Paeha, de nieuwe grootvizier, wordt geschetst als een man tusschen 60 en 70 jaar, die nooit naar de macht heeft ge streefd. Zoo dikwijls de sultan, tot wiens gunstelingen hij behoort, hem het ambt van grootvizier aanbood, had hij tot dusver steeds geweigerd, en als hij 't nu heeft aan genomen, dan heeft hij 't zeker slechts voorloopig gedaan. Hij is een man met een kalm, gelijkmatig karakter, maar heeft als persoonlijkheid niet de beteekenis van Hilmi Pacha of van Kiamil Pacha en hij mist de energie, die de leidende staatsman van Turkije in deze moeielijke tijden behoeft. Ook heeft hij geen ondervinding op het ge bied van de binnenlandsche politiek en reeds dit doet verwachten, dat hij slechts korten tijd grootvizier zal blijven. Als minister van buitenlandsche zaken heeft hij een aantal grootviziers overleefd. De benoeming van Tewfik Pacha tot grco'vizier wordt, volgens de Köln. Z;tg. in Berlijn, waar hij als gezant werkzaam ge weest is, over 't algemeen gunstig beoor deeld. Gedurende zijne lange werkzaamheid als diplomaat op buitenlandsche posten en als leider van de buitenlandsche politiek in Konstantinopel, beeft hij zich overal sym- path'e verworven. Hij is op de hoogte van de groote vragen der Europeesche politiek en wordt met recht voor een aanhanger van dé moderne ontwikkeling van zijn vaderland in politiék en economisch opzicht gehouden. Het Turksche gezantschap te Berlijn heeft een telegram van de nieuwe regee ring ontvangen, waarin gezegd wordit, dat de telegranfagentschappen de gebeurtenis sen in Konstantinopel zeer hebben overdre ven. De toestand wordt beter. Men beeft te doen met verschillende grieven van de soldaten tegen hunne officieren, grieven die door de genomen maatregelen inmiddels zijn bijgelegd. Leven en eigendom van de bewoners, zonder ondersche'd van ras, gods dienst en nationaliteit, worden volledig ge- eerbiedigd Eenige personen, slechts weini gen, zijn slachtoffers van de gebeurtenissen geworden. De regeering doet haar uiterste best om de orde en de openbare veiligheid te waarborgen en is er geheel van overtuigd, dat het haar zal gelukken meester van den toestand te blijven. Hakki-bey, de militaire attaché van de Turksche ambassade ie Weenen, heeft aan een medewerker van de Neue Freie Presse gezegd, dat het verkeerd zou wezen, om van een ondergang van het Jong-Turksche bewind te spreken. Hij gelooft, dat het Jong-Turksche comité met behulp van de legercorpsen van Adrianopel en Saloniki wier manschappen onvoorwaardelijk te ver trouwen zijn en naar hun officieren luiste ren, de oproerlingen in Konstantinopel, die alleen ender bevel van onderofficieren staan, zal trachten te onderwerpen, wat echter wel niet zonder gebruik van geweld zou gaan. Het aantal van de sedert het begin van de beweging gewonden wordt op 70, dat van de gedooden op 15 geschat. Onder de dooden moeten ook eenige hooge dignitaris sen van liet hof zijn. Het meerendeel van de ongelukken is door de vreugdeschoten van de muiters veroorzaakt. De regeering heeft eene kennisgeving uitgevaardigd, waarin het schieten in de straten, dal lot betreurenswaardige incidenten heeft geleid, streng veroordeeld wordt en in strijd wordt verklaard met de voorschriften van de Scheriatwc-t. Er wordt met strenge straffen gedreigd tegen de schieters en de bevolking wordt aangespoord hare zaken te beharti gen e alles achterwege te laten, wat met de grondwet in strijd is. Het gepeupel heeft de konak, die tot dus ver diende als verblijf van het Jong-Turk sche comité, inwendig geheel verwoest, als mede de nabijgelegen drukkerij van het comité-orgaan Sjoerai Ummett. Het offi cieren-clubgebouw is, voor zoo ver men van buiten kan zien, onbeschadigd. De muiters hébben eene lijst opgesteld, waarop zich honderd militaire personen en ook eenige burgers bevinden, waaronder Hilmi Pacha, wier terechtstelling of uitle vering zij verlangen. Men hoopt, dat de muite s dezen eisch zullen laten vallen. Over den toestand in Saloniki bericht de Frankf. Ztg., dat de Albaneezen in verzet kwamen. Zij verklaarden de houding van de Jong-Turksche officieren voor anti-gods dienstig. De troepen in Dibra en omtrek maakten gemeene zaak met de Albaneezen en joegen de Jong-Turksche officieren weg. De te Saloniki vertoevende leden van het comité „Eendracht en vooruitgang" zijn verslagen. Zij dreigen naar Konstantinopel te trekken en verlangen de ondersteuning van het tweede legerkorps, waarvan het hoofdkwartier in Adrianopel gevestigd is. Maai- van daar is bericht ontvangen, dat de houding van de troepen twijfelachtig en het plan om met hen naar Konstantinopel op te rukken, onuitvoerbaar is. Allerlei. vGraaf Zeppelin publiceert in den „Schwab. Merkur" eene verklaring, in welke hij omtrent de hem na de kata- strophe bij Echterdingen toegevloeide gel den uiteenzet, op welke wijze hij ze denkt te besteden. Daarin heet het: „Het is mij een plicht en eene behoefte, aan alle Duitschers binnen en buiten 't Rijk, die tot de inschrijving bijdroegen, reken schap af te leggen van de aanwending der mij toevertrouwde gelden. Het totale bedrag der inzamelingen bedroeg midden October van het vorige jaar 5.513.336 mark. Sinds dien zijn er nog 583.219 M. bijgekomen, zoodat het geheele bedrag der inschrijving momenteel 6.096.555 M. beloopt. Krachtens de mij door de schenkers toe gekende vrije beschikking over de gelden, heb ik met dit geheele bedrag benevens de interest een fonds onder den naam van „Zeppelin-fonds" met den zetel in Fried- riehshafen, opgericht, welke stichting den 29en Maart j.l. van den Staat de goedkeu ring gekregen heeft. Het fonds zal mij vooreerst de kosten van het bij Echterdin gen verbrande luchtschip terug betalen, en mij daarna in staat stellen, om den lucht- scheepbouw en de luchtscheepvaart in Duitschland te ontwikkelen en dienstbaar te maken aan de Duitsche belangen. Reeds is een vereeniging tot bouw en bedrijf van luchtschepen onder den naam „Lucht- scheepbouw Zeppelin in Friedrichshafen" opgericht. Mn heeft bij de uitvoering der werkplaatsen niet vergeten, uitgestrekte wei*- ven aan te leggen, om het zoodoende moge lijk te maken, in gevallen waar zulks noo dig blijkt, in den kortst mogelijken tijd do meeste luchtschepen te bouwen. Verschil lende ondernemingen, die den bouw van luchtschepen zullen kunnen bevorderen, bijv. die, welke voornemens zijn, de lucht scheepvaart te exploiteeren, ontvangen de gevraagde ondersteuning, wetenschappelijke onderzoekingen, proefnemingen van allerlei slag zijn in vollen gang, om de volmaakt heid nog maar steeds meer nabij te streven. Van zulk een ijverig werken en studeeren is te hopen, dat het voor langen tijd Duitschland op het gebied van den luchtscheepbouw en der luchtscheepvaart aan de spits der volkeren stellen z al. Door inspanning der mij nog gebleven krachten, om Duitschland nader tot dit hooge doel te brengen, geloof ik het best uiting te geven aan de diepe dankbaarheid, welke mij jegens allen vervult, die mij met hunne gaven, eerbewijzen en onderscheiding hulp gebracht en vreugde verschaft hebben. De schoonste uitkomst van de door de volks inzameling mogelijk gemaakte ontwikkeling van mijne onderneming zou echter zijn, in dien algemeen erkend wierd, welke heer lijke vruchten de eensgezinde geestdriftige samenwerking van vorsten en volk, met achterstelling van alle bijzondere pogingen, kan opleveren, en indien dit inzicht dan tot herhaling van zulk een eenparige offervaar dige aaneensluiting mocht aansporen, zoo dikwijls het een zaak, die voor het welzijn en de eer van het vaderland van belang is, betreft". vTe Los Angelos, in Californië, is dezer dagen een Engelscliman aangekomen, die vijftien jaar in de woestijnen van Cali fornië en Nevada naar goud bad gezocht. Al dien tijd was hij zou goed als verstoken geweest van elke aanraking met de be schaving. Hij had in al die jaren geen enkele cou rant gelezen en de wereldgeschiedenis had voor hem stil gestaan. Toen men hem te Los Angelos zeide, dat Koningin Victoria al jaren dood was, wilde hij het niet geloo- ven, en den naam van Roosevelt had hij nooit gehoord. De man i.s nu ijverig aan het couranten- lezen en verneemt veel hem ten hoogste vei-baast. vHet Belgische spoorwegbeheer heeft aan talrijke stationchefs eene goede hoeveel heid bloemzaad en jonge sierplanten gezon den. om dezen zomer de stations te versieren Het beheer stelt er veel prijs op, dat de ongebruikte lapjes grond, welke in of bij elk station gevonden worden, door bloemen en struiken, een bevalliger aanzicht krijgen. v— Telegrammen uit het Noord-Westen, te New-York ontvangen, melden dat wegens de rijzing der graanprijzen het meel twee dollars per vat zal opslaan en de prijs van 'het brood denkelijk twee centen per brood zal stijgen. Uit Washington wordt gemeldDe afge vaardigde Scott, van Kansas, voorzitter van het lanclbouwcomité, heeft in de Kamer een wetsontwerp neêrgelegd, gemotiveerd dooi de laatste speculaties en in de toekomst elke transactie van dien aard op granen, katoen en andere landbouwproducten verbiedend. vUit het jongste adresboek van de stad Londen blijkt, dat daar zeven duizend bakkerspatroons gevestigd zijn. Van alle be drijven, ambten, enz., nemen de bakkers, wat aantal betreft, de tweede plaats in. De eerste plaats wordt ingenomen door makelaars, waarvan er 8200 in Londen wo nen. Onder de' rubriek makelaars zijn er 6000 die in effecten doen, de overigen zijn makelaars in roerende en onroerende goede ren Gelukkig, zegt een Engelsch vakblad, zijn er meer bakkers dan dokters, hoewel deze het eerbiedwaardige getal van 5000 berei ken. Er zijn slechts 2000 slagers in Enge- land's hoofdstad. vDe Engelsche sportsman mr. Bynans wilde een Russischen minister, die hem eene concessie verleend had, een blijk van erken telijkheid geven, maar hij wist niet, hoe hij het aan zou leggen. Daar kwam hij aldus de Gil Bias op een schitterend idee met ee,n prachtig, rood regenscherm gewa pend, begaf hij z.ieh naar den minister. Deze riep hem al dadelijk bij zijn binnentreden toe: „Wat draagt u daar een mooi rood scherm!" „Blauw bedoelt u dan toch ze ker 1" antwoordde hem mr. Byans. „Wat? Blauw? Te deksel, dat is toch rood!" „Toch nietIk wed er 100.000 francs om, dat het scherm blauw is!" Men haalde een onpartij dige oordeelaar er bij, die de kleur van het scherm natuurlijk rood verklaarde. „Ik heb verloren, Uwe Excellentie," riep Byans uit. „Hier zijn de 100.000 francs." vLemoine is Donderdag ten 11 ure naar den meetkundigen dienst gevoerd. Hij lachte en spotte, maar onderwierp zich ge willig aan al de anthropometrische formali teiten. Toen hij heenging ontmoette hij den heer Bertillon en drukte de hoop uit dat de gedane metingen tot iets zouden dienen. Zij zullen altijd dienen om u overal te doen herkennen, antwoordde de heer Bertillon. Lemoine hangt den onbezorgde uit, maar in den grond heeft hij vreeselijk spijt, zich te hebben laten verschalken. vTe Landshut (Duitschland) sprong Donderdag de acrobaat Ricardo Tip, na zich handen en voeten te hebben laten vastbin den, van de Luitpoldbrug in de Isar, Hij wist zich ditmaal niet gauw genoeg los te werken en verdronk. Londen, 16 April De bladen be richten uit New-York, dat dertig personen om het leven zijn gekomen bij een brand in een pension te San Francisco. Zes lijken zijn gevonden Staten-Oeneraal. Naasting van den spoorweg Gouda Schoonhoven. Een wetsontwerp is ingediend, strekkende om te bepalen, dat de spoorweg van Gouid'a naar Sdhoonboven nadat aan den Staat, ten be hoeve van de voltooiing van dien spoorweg door belanghebbenden bij die voltooiing, een bijdrage van ten minste f 150,000 zal zijn verleend, onder geen andere voorwaarden dan waarop de goed keuring van den minister van Waterstaat zal zijn verkregen zal worden genaast op een nader bij koninklijk besluit te bepalen dag, dooh niet later dian drie maanden na den dag van afkondiging dezer wet. In verband met deze naasting is eeai ander wetsontwerp ingediend tot verhooging van het IXe hoofdstuk der Staatsbegrooting rooir 1909 met een beclirag van f 505,000, waarvan, f 375,000 voor de naasting en f 130,000 voor de voltooiing van den aanleg, enz. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat de overweging van de vraag, wat met be trekking tot den onvodtooiden spoorweg Gouda Sdlioonlhoven van regeeringswege behoorde te worden gedaan na de verwerping, door de Twee de Kamer, van het op de voltooiing van dien spoorweg betrekking hebbende wetsontwerp nog niet tot een© beslissing geleid 'had, toen de ambtsvoorganger van den tegenwoordigen mi nister van Waterstaat met de.leiding van het Departement, werd belast. Wel moolit worden aangenomendat omtrent het te bereiken doel, de voltooiing en in-exploitatie-brenginig van de werken, voor dezen spoorweg uitgevoerd, geen verschil van meening bestond. Ook bij die be handeling van evenbedoeld wetsontwerp in de Tweede Kamer was de wensölelijkheid daarvan algemeen enkend. Doch niet aanstonds sténd vast langs welken weg dat doel het best zou wor den beieikt. Nadat gebleken was, dat, voor het geval do Staat tot voltooiing van den spoorweg mocht overgaan, uitzicht hestaat op een, belang- ijke nadere bijdrage van de meer direct belang hebbenden kaam de ambtsvoorganger van den Minister, in overleg met den minister van Finan ciën tot liet besluit, dat slodhts door naasting der uitgevoerde werken door den. Staat, zonder verder verwijl de voltooiing van den spoorweg kon worden verzekerd, dat de som welke dé Staat 'bij de naasting zou moeten betalen, niet te hoog was te aéliten in verhouding tot de bij deze zaak betrokken belangen,, en dat het mogelijk zal zijn cm de exploitatie van tien spoorweg, nadat deze zal zijn voltooid, op aannemelijke \oorwaarden. te verzekeren. H ij ks-1 u ch t- en opvoedingswezen. Door den minister van Justitie wordt voorge steld aan zijn Departement het aantal ambtena ren te vermeerderen met een hoofdcommies en een commies, welke ambtenaren bestemd zijn om een deel van de taak over te nemen van den in specteur van het Rijks-tucht- en opvoedingswe zen, wiens arbeidsveld een zoodianigen omvang Ihoeft verkregen, dat een ook slechts ©enigermate aan de bedoeling beantwoordende vervulling zij ner taak tot de onmogelijkihed'en is gaan be lmoren. Een andere verhooging der begroouing van Justitie strekt can tijdelijk in dienst te stellen een hulpgesticht tot huisvesting van een hon derdtal oudere knapen, die meer strenge disci pline l>ehoeven, waardoor het gesticht te Doetin- dhem, dat thans 125 jongens boven 18 jaar her bergt die bij gemis aan do mogelijkheid van triage daar de opvoeding der jongeren hoogst bezwaarlijk maken van een honderdtal der moeilijkste individuen zou worden ontlast en wnardoor tevens een gelijk aantal plaatsen, in het Allcmaarsche gesticht zou kunnen vrijkomen. Een gedeelte tier Rijkswerkinrichting voor vrouwen te Leiden., welke steeds slechts tot eon vierde deel der capaciteit bezet is, kan daarvoor een zeer goede gelegenheid bieden in liet geheel afzonderlijk staaude alkoven gebouw, dat tot dit doel ware te ontruimenOp deze wijze wordt een brandvrij gesticht verkregen, aan drie zijden door een breede gracht en aan tie vierde door hooge muren omringd, met ommuurd binnenter rein en afgesloten speelterrein, dat met het vrouwengesticht geenerlei contact heeft, en. waar bij alle aanraking tusschen de verpleegden van beide inrichtingen volkomen is belet. Door in wendige veranderingen in dit gebouw en liet aanbrengen van grootore ramen kan een veilig gesticht van strenger régimp worden geschapen, waar vóltltoeutle vakonder richt kan worden, ver strekt on reetls toepassing aan het systeem van groepsindeeling kan worden gegeven. Tevens vraagt de minister gelden aan voor het personeel, dat in liet hulpgesticht moet werk zaam worden gesteld. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 17 April bevat o. m. cle volgende Kon. beslui ten overgeplaatst in rang en ouderdom van rang bij de maréchaussee, respectievelijk 'bij de 4e, 3e en le divisie de 1ste luitenants der infanterie J. Alma, adjudant van 'het 5e regiment infanterie. II, Andvé de la Porte, van het 8e reg. infanterie en F. Pie~ kema van de grenadiers en jagers; benoemd bij den staf der artillerie tot luitenant-kolonel de majoor J. E. Ranneft, van den staf, hoofd der constructie-werk- plaatsen benoemd tot bode bij de directie der Rijks postspaarbank H. P. Reek, tijdelijk be ambte. De b 1 ij d e verwachting. Een onzer Haagsehe medewerkers meldt ons d.d. 16 April Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van freule Rengers, hofdame, wandelde gis terenmiddag half zes wederom geruimen tijd in den tuin en wel een kwartier langer dan vorige avonden. Ds. Gerretsen, waarnemend hofprediker, bracht dezer dagen bezoeken aan het paleis. II. M. de Koningin hield tijdens de laat ste Zon- en feestdagen godsdienstoefeningen ten paleize. De hofprediker, ds. Van der Flier, is zeer vooruitgaande van een ernstige ziekte en zal zeer waarschijnlijk het doopsfeest kun nen officieeren. (Tel.) - e b 1 ij d e verwachting. Men verneemt dat te 's Gravenhage van wege de gemeente niet geïllumineerd zal worden op den avond van den dag der geboorte van het Koningskind, maar dat bij B. en W. nu reeds het voornemen bestaat om als de gelukkige gebeurtenis heeft plaats gehad, de burgerij bij proclamatie uit te noodigen op den tienden dag daarna en zoo deze een Zondag is, den volgenden dag een algemeene illuminatie te ontsteken. De Haagsehe correspondent van de Tel. meldt: De belangstelling in de residentie voor de te verwachten blijde gebeurtenis neemt steeds toe. Verschillende buitenlandsche bladen hebben hier een sp^cialen vertegen woordiger heengezonden. Mij werd door en kelen van hen medegedeeld, dat sommige Belgische en Duitsche bladen, wanneer de blijde gebeurtenis een feit is, speciale num mers zullen uitgeven. Iu enthousiaste woorden spraken de bui tenlandsche collega's over onze Koningin. In Duitschland vooral, ziet men in span ning de blijde verwachting tegemoet. H. M. de Koningin deed hedenmorgen met één Ha- rer hofdames wederom een wandeling van ruim een half uur in den tuin van Haar paleis Naar hetzelfde blad uit zeer betrouwbare bron verneemt, is "de benoeming van de hes- ren mr. P, W. A. Cort Van der Linden, oud minister van Justitie, lid van den Raad van State, en van dr. A. Langfeld, minister van justitie en staatsraad te Schwerin, ieder de zer hoeren tot ridder grootkruis in de Huis orde van Oranje geschied in verband met werkzaamheden door genoemde hoogwaar- digheidsbekleeders gedurende de laatste we ken op juridisch gebied verricht, en hebben die werkzaamheden betrekking op verhou dingen, die voor de Huizen Mecklenburg- Schwerin en Oranje kunnen ontstaan, wan neer de blijde verwachting in vervulling is gegaan. In de Donderdag gehouden zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad kwam o m, aan de orde een voorstel tot het toe staan van een crediet 'voor de feestviering bij het in vervulling gaan der blijde ver wachting in het Kon. Huis. Hierbij deed de heer Spiekman een woord van protest hoo- ren, al verlangde hij geen stemming over dat punt. Hij vroeg zich af, of men verant woord is onder de tegenwoordige omstan digheden geld uit te geven voor een derge lijk vreugdebetoon, waar men bijv. voor de tentoonstelling van huisindustrie niets over heeft. Hij vindt, dat de particulieren dat vreug debetoon zelf moeten bekostigen. Daarvoor geld uit de gemeentekas te geven, gaat niet aan, te minder thans, nu de gemeente een groot deel harer werklieden ontslaat, omdat zij zich financieel niet verantwoord acht. De heer Yan Staveren antwoordde, dat, wat verwacht wordt, een reden tot groote vreugde is, omdat met de voortzetting van d-i regeevende dynastie een groot volksbe lang is gemoeid. Zelfs de partij van den heer Spiekman is daarmede gebaat, want de vrijheid van spreken, welke deze thans geniet, zou onder een ander regime wellicht belangrijk worden gekortwiekt. De Voorzitter is overtuigd, dat zeker geen tijding grooter vreugde zal wekken dan die, dat de blijde verwachting is vervuld. Het zal geen ijdel vreugdebetoon zijn, doch de uiting van vreugde van een volk, dat zijn toekomst verzekerd ziet, het behoud van een vorstenhuis, waarmede het eeuwen lief en leed heeft gedeeld. En bij zulk een feest be hoort de overheid voor te gaan. Na repliek van den heer Spiekman werd het voorstel zonder stemming aangenomen. De heer Grevenkop Castenskiold, ge zant van Zweden te 's Gravenhage en te Brussel, thans met verlof te Kopenhagen, wordt 24 dezer te 's Gravenhage verwacht. Overigens zullen bijna alle hoofden van buitenlandsche zendingen in do residentie op

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2