'belang van de goede zaak had verricht, ging i de vergadering over tot de behandeling van I huishoudelijke aangelegenheden. j Protestaniuh spoorweg- j personeel. In de op 19 Mei te Rot- i ter dam te houden algemeene vergadering van j d©u Prot. Christ. Bond v-n Spoor- en tram- wegpersoneel zullen o. worden besproken I voorstellen omtrent: betere regeling bij I stemmingen voor die groepsvorlegonwoord-i- I ging, toelagen voor nachtarbeid, betere re- f geling van de loonen bij vervanging op wachtposten, promotie van de wegwerkers, bevordering Zondagsrust, keuze van dokters I door het personeel uit den betrokken diénst- kring, toeslag op pensioen bij 30- of meer jarigen dienst, enz. Wageningen, 22 April. In do Raadsvergadering van heden bood de voor- I zitter den Raad zijne verontschuldiging aan, dat. bij in de vorige vergadering de toen ge- I sproken woorden, van zoodanige scherpte en persoonlijke strekking dat hij de uiting niet J had mogen toelaten of ze bad moeten on- derdrukken, had laten passeeren. Onder den I indruk der ernstige beschuldiging, dat B. I en W. gedurende 8 jaar met het grofste I plichtsverzuim de belangen der gemeente aan die eener particuliere instelling zouden hebben opgeofferd, miste spr.'s hand de noo- dige vastheid den voorzittershamer te lxan- teeren, zooals dat in die oogenblikken meer dan o it noodig bleek. Bij de vaststelling der rekening van het burgerlijk armbestuur over 1908 wees de heer Van Lonkhuijzen er op, dat daarop voorkwam een bedrag ad f 434.78 voor ge leverde geneesmiddelen door de firma Berg- acker en llenken, van welke firma de heer Cd. Bergacker, oudste wethouder, deelgenoot is. Dit blijkt uit advertentiën in de plaat selijke bladen, de levering van medicijnen door de firma Bergacker en Renken, de correspondentie onder dien naam gevoerd, het quiteeren der rekeningen onder dien naam. Bij het opmaken van het kohier van den H. O. was door den voorzatter zelf me degedeeld, dat de heer Bergacker associé in de apotheek der firma is. De heer Berg acker is, doordat hij voorzitter en penning meester van het Burg. Armbestuur is, te vens met de levering niet onbekend. Spr. stelde voor een commissie te benoe men ten einde de zaak te onderzoeken en rapport uit te brengen. Dit voorstel werd aangenomen en tot le den der commissie benoemd de heeren A. H. van Lonkhuijzen, mr. Leccius de Rid der en dr. Th. Niemeijer. De heer Berg acker verklaarde de beschuldiging volkomen onjuist en op een onderzoek ten zeerste prijs te stellen Inzake een adres van den heer van Lonk huijzen, waarin deze zich beklaagt dat de secretaris hem, op last des burgemeesters, inzage van stukken heeft geweigerd, werd door 1 en\v. een voorstel ingediend, waar in wordt uiteengezet, dat B. en W> een apart college vormend, een eigen archief hebben afgescheiden van het archief bedoeld ir art. 103 der gemeentewet. Uit dit laatste archief moeten alle stuk ken die de Raadsleden wensohen, worden afgestaan, maar omtrent dit laatste beslis sen B. en W. over het al of niet gewensebte van inzage geven van een of ander stuk. De weigering aan den heer Van Lonkhuij zen was overigens geschiedt in overleg met de wethouders. De heer Van Lonkhuijzen zette uitvoerig uiteen, alléén te hebben gevraagd stukken, in de memorie over de gymnastiekschool met dag en datum genoemd en dat door den burgemeester de secretaris belet was die stukken ter inzage te geven. Het slot der lange discussie was, dat de Raad op voorstel van B. en W. met twee stemmen tegen overging tot de orde van den dag De heer Van Lonkhuijzen verklaarde daar op zijn recht te zullen zoeken daar waar het te krijgen was. Zesde congres voor den middenstand. Middënstand-crediet- banken. Naar men verneemt, is de. belang stelling voor bet op 14 en 15 Juli in bet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te hou den Middenstands-Congres bijzonder groot, zoowel in kringen van den middenstand als daarbuiten. Behalve de reeds in druk ver schenen praeadviezen van de heeren Van der Maesen en Nederhoed, zijn er nog prae adviezen in bewerking van de heeren M. H. G. Th. Piedeldy Dop, lid der Staats commissie voor den middenstand, en mr. J. E. Korthals Altes, directeur van het Am- sterdamsche Accountants-bureau M idden-stands- tentoon stelling. Het uitvoerend comité der middenstandstentoonstelling, welke van 15 Juni tot Augustus van dit jaar in het Paleis voor Volksvlijt zal worden gehouden, deelt mede, dat het van den minister van Nijver heid en Handel te Brussel de mededeeling heeft ontvangen, -dat door bemiddeling dei- Belgische regeering een inzending zal plaats hebben van boeken, brochures en andere di ukwerkeix, betreffende de werkzaamheid der Belgische regeering zelf inzake reorga nisatie etc. van den middenstand; en van diverse uitgaven van en gegevens betreffen de in België gevestigde middenstandsveree- nigingen. Zooals wij reeds vroeger meedeelden, wordt door het uitvoerend comité een spe ciale honds- en studiezaal ingericht, waar zooveel mogelijk gegevens betreffende de or ganisatie enz. van den middenstand, zoowel hier te lande als elders, zullen worden bij eengebracht. Een 'historisch gedenk raam. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders van Tilburg besloot de gemeen teraad in de vestibule van liet in verbou wing zijnde gemeentebuis aan te brengen een historisch gedenkraam. In de toelichting tot het voorstel herinneren B. en W. er aan, dat het thans 50 jaren is geleden, dat Z. M. Willem IT in deze stad overleed, na er vele jaren zijn residentie te hebben gehouden. Als een dankbare 'herinnering aan den Koning, die voor Tilburg steeds was de Koninklijke vriend en weldoener, zal in het gedenkraam, dat ongeveer een oppervlakte iheeft van 12 vierk. M., worden geplaatst als hoofdfiguur koning Willem II, gezeten op een schimmel, zijn steek afnemend ten groet, zooals de oude Tilburgers zich den koning nog levendig herinneren. Boven de 'hoofdfiguur is geplaatst het ko ninklijk wapen, terwijl daaromheen zijn aan gebracht de wapens der geslachten, die de heerlijkheid Tilburg en Goirle in vroegere eeuwen hebben bezeten, wijders bet wapens der stad en het wapen van Tilburg in vroe gere eeuwen gevoerd. Het raam is ontworpen en zal worden ver vaardigd door de firma F. Nicolas Zonen te Roermond, die met machtiging van H. M, de Koningin het figuur van Z. M. Willean J1 heeft geschetst naar een schilderij in bet Koninklijk paleis te 's Gravenhage aanwezig. Hei nieuwe gebouw der R ij ks verzekeringsbank. Met ingang van Maandag 2o April a.s. zal een deel van het nieuwe tijdelijk gebouw der Rijksverzekeringsbank aan de Hobbemakade te Amsterdam worden in gebruik genomen en vervolgens de andere gedeelten. De laatste hand wordt thans aan de in- wend'ge inrichting gelegd. Het gebouw is opgetrokken uit steen en hout en rust op een zeer sterke beton-laag, waardoor heiwerk onnoodig was. De opper vlakte is ongeveer 54'bij 40 M2. De hoogte is pl.m. 13 meter. In het geheel zijn er 6 groote zalen van 37 hij 7.5 meter. De benedenverdieping bevat aan de Oost zijde (Hobbemakade) kleinere dienstivertrek- ken en de woning van den opzichter, aan de Noord- en Zuidzijde groote zalen, en in, het midden een groote zaal voor de afdeeling materieel, aan de Westzijde de afdeeling Agenda en Expeditie met eigen postkantoor. De bovenverdieping bevat aan de voor zijde Johannes Vermeerstraat, de vertrekken voor het bestuur, den raad van toezicht, den secretaris-generaal, benevens de raadkamer, verder noord en zuid twee groote zalen en in het midden een groote zaal voor de afd. boekhouding; aan de achterzijde zalen voor de afdeelingen algemeene zaken en wiskunde enz. Er zijn vier groote binnenplaatsen, bene vens gelegenheid tot berging van rijwielen. Het geheel wordt electrisch verwarmd, heeft electrisch licht, electrischc klokken en liftjes voor verzending van stukken. Een dynamo levert stroom voor de booglampen. In de groote zalen voor de territoriale af deelingen is een met glas afgeschut vertrek voor den afdeelingschef. Het geheel levert met zijn vier kanteelen een preLtigen indruk. Het gebouw is bere kend voor een gebruik van tien jaar. In de oude bureau's der Bank (het hui zencomplex aan de Keizers- en Prinsen gracht) wordt sedert eenige dagen alles af gebroken, wat in den loop der jaren door bijbouw is aangebracht geworden. Een der eigenaars van de huizen wil n.l. alles in zijn ouden toestand zien hersteld, hoewel -de huizen door het opbouwen van verdiepingen en verandering van oude kamers door samen voeging met andere en door betimmering en door vernieuwing der zoldergedeelten, vrij wat zijn verbeterd en'Jn waarde gerezen. (Hbld.) Het nieuwe Groningse he U niversiteitsgebouw. Blijkens cone circulaire aan de x'eunisteox, oud-stu denten der Gvoningsche 1 oogescbool, zal het nieuwe academiegebouw cp Dinsdag 29 Juni a. splechtig worden rr.gewijd. Deze inwij ding zal door de reünisten kunnen worden bijgewoond. Den avon-d te voren zal de heer dr. D. Bos, te Winschoten, in de plechtige samen komst der reünisten, do feest:'ede uitspreken. Dinsdagavond zijn de reünisten de gasten van het studenten-tooneel-gezelschap in den schouwburg, waar liet studenten-gezelschap ,,De Malhibbels" „een spel van geest en vermaak" zal opvoeren. Het reunisten-dinev zal plaats hebben op Woensdag 30 Juni, dus cp den dag der mas kerade. De Groningsche maske rade. Over de a. s. maskerade vertelt de Prov. Gron. Ct. het volgende De schitterendste verschijningen in den stoet zijn de beide koetsen. De eerste een zwaar vergulde staatsiewagen, waaruit Wil lem Karei Hendrik Friso met zijn echtge noot het juichende ^publiek minzaam zal groeten, zal met acht schimmels bespannen en van een bonten-gal abok door een corpu- 1enten gala-koetsier gereden worden. De tweede wagen is roodgelakt, zal door vier paarden getrokken worden en door zes ruit jes de hofdam-es van Anna van Engeland, 's prinsen gemalin, doen zien. Voor en ach ter de koetsen zullen met statigen pas de hovelingen, de officieren en de gedeputeer den schrijden. Vooraan, als eerste, de plaatselijke adju dant, te voet, dan de paukenist en de trom petters tepaard. Onmiddellijk achter hen de wagen meester Kopingla in. een lich tbjl auw costuum, dan een tal van officieren, daarna vier trompetters te voet en dan de heraut, wiens tabberd, als een kazuifel gesneden, met wapenkwartieren geborduurd is. Daar na twee secretaressen, vice-president der statgn, een menigte gedeputeerden te voet, en drom van hovelingen te paard. En ach ter hen onmiddellijk voor de koets, in een jas van donkerblauw fluweelde opper stalmeester. Hoog te paard rijdt hij vóór de schimmels, die de rijkvergulde koets van den stadhou der trekken, vóór de stoet van stalknechten en lakeien, die in helderroode livreien bij de hoofden der paarden en naast de koest loopen. Nog behoort tot de onmiddellijke omge ving van den prinselijken staatsiewagen een on de rs tal meester en vier pages. En zijn ook deze voorhij gereden, dan zal alweer het vierspan naderen, dat do koets der hofda mes trekt. Waarna de stoet gesloten wordt door een menigte hovelingen to paard en tal van officieren te paard en te voet. Vliegdemonstraties te Leur (N.-Br.) Op 9 Mei zal wind en regen voorbehouden ,j.e Leur gevlogen worden met een Wright-toestel. De heer Paul Wilfort is eigenaar van een dergelijk toestel en op het oogenblik druk bezig met zijn toestel proeven te nemen, ter verkrij ging van een andere aanvangss-nelheid. De heer Wilfort is niet een leerling van Wright, maar een leerling der fabriek Aster, welke de Wright-machines vervaardigt. De machine, waarmede 9 Mei gevlogen zal Worden, heeft een gewicht van 500 Kg. en woïxlt voortbewogen door een motor van 30 P.K. Deze week komt de heer Wilfort te Leur, om de plaats aan te wijzen waar de loods gebouwd zal moeten worden, met het oog op de windrichting. Aan Z. K. H. Prins Hendrik is door den heer Heerma van Voss, op wiens initiatief de vl'egproeven te Leur zullen plaats heb ben, een uitnoodiging gezonden, doch Prins Hendrik heeft laten antwoorden, dat Z. K. H. verhinderd is. Dat het bezoek kolossaal zal zijn, blijkt wel uit de omstandigheid, dat de Staats spoor op dien dag om het kwartier extra- treinen zal laten loopen uit -de richting Breda en Rozendaal. De bewaking der terreinen is opgodragen aan de maréchaussee. Het- Vredespaleis. Het be stek voor den bovenbouw van het Vredes paleis zal begin volgende week verkrijgbaar worden gesteld, terwijl deze week een ge- illustreerde uitgave verschijnt bij Martinus Nyhoff over liet bouwwerk, waarvan de tekst is geschreven door den heer I. Jurviaan Kok. Nationale tentoonstel ling v o o r H ii i s v 1 ij t. De Minister van Marine beeft zich voor zijn departement bereid verklaard medewerking te verlecnen aan de Nationale Huisvlijt-tentoonstelling, welke de Volksbond tegen drankmisbruik in 1910 te 's Gravenhage organiseert. Voorna melijk betreft dat de opleiding van jongens to' matroos te Hellevoelsluis, waaraan een bepaalde huis vlij t-cursus sedert enkele ja ren verbonden is Staatsspoorwegen. Te Zwol le vertoeven thans voor een vijftal dagen de instructicwagens der Staatsspoorwegen, waarin de locomotief-beambten onderricht ontvangen in de behandeling dier werktui gen en onderdoelen, welke hun het meest te pas komen in de uitoefening van hun dienst. De instructeur, een technisch ambtenaar, maakt met beide voertuigen, welke inwen dig geheel naar de eischcn voor het geven van aanschouwelijk onderwijs zijn- inge richt, een reis door ons land, om op alle locomotiefstations eenige dagen te verblij ven. Naar wij vernemen, bestaat hij de S.S. het voornemen om de constructiewerk plaatsen te Zwolle uit te breiden met een nieuwe werkplaats voor herstelling van lo comotieven, ter zijde van die thans in ge bruik (Zw. Crt.) Voor halfvrweesden en verwaarloosden. Een comité, be staande uit de volgende personenbai'o- ines-se Sweerbs de Landas Wyborgh, e-ere- voorzitstermevr. LucardieDaum, voor zitster; baronesse Van Hegendorp's Ja cob, onder-voorzitster; mr. C. Ridder van Rappaixi, le secretaris; jonkvr. Loudon, 2e secretaresse; mej. T. J. de Jongh, le pen- ningmeesteressejonkvr. L. de Ranitz, 2e penningmeesterssiemiej. E. BoonHart- sinck, mevr. HuydecópcrRaschdouai rière Van EysingaKluit; jonkheer E. van Loonbaronesse Do Smeth van Alphen- baronesse du Tour van Bellinchave en mr. W. J. Snouck Hurgronje, heeft het plan opgevat ten bate van de Vereeniging tot op voeding van half-verwees-de, verwaarloosde en verlaten kinderen in het gezin afdeeling 's Gravenhage en Omstreken een concours en tentoonstelling te organiseer en in canapé kussens, lampekapper, kamerschutten, waaiers en boekbanden in den meest uit- gebreidon zin, tegen begin October a.s. H. M. die Koningin, H. M. de Koningin Moeder en Z. K. H. de Prins der Neder landen hebben ieder twee medailles ter be schikking van het comité gesteld voor de eventueele bekroningen De jury zal bestaan uit P. A. J. baron de Smeth van Alpheu, voorzitter; mej. Joh. van der Kaay, leerares aan de Industrie school te Rotterdam; mej. E. M. Rogge, lid van de examen-commissie voor handwer ken; E. A. von Saher, directeur van het Museum en de School van Kunstnijverheid te Haarlem en J. A. Frederiks, directeur van het Haagsch Muséum van Kunstnijver heid, Het comité hoopt dat gansch Nederland het zijne er toe zal bijdragen ot verwezen lijking van het programma en tot mededin ging naar de hooge onderscheiding. De kos ten van inschrijving zijn. f 1.voor ieder ingezonden voorwerp. Behalve de medailles van het Vorstelijk Huis zullen ook nog een medaille door baron Sweerts de Landas Wy borgh, burgemeester van 's Gravenhage, be schikbaar g'osteld en kunstvoorwerpen als prijzen worden uitgeloofd. Zoowel de in schrijvingsgelden als de entrees tot de ten toonstelling zullen na aftrek der gemaakte onkosten, worden gest-ort in de kas van bo vengenoemde vereeniging, afdeeling 's Gra venhage. De actie toten slutings- dwang. Door de Staatscommissie voor den Middenstand is, gelijk men weet, nog vóór dat een betreffende enquête is gehou den, aan H. M. de Koningin een ontwerp van wet aangeboden in zake een wettelijke regeling van het sluitingsuur van winkels en magazijnen. Het Hbld. verneemt, "at het Nationaal Comité tegen sluitingsdwang naar aanlei ding van een en ander een krachtige actie zal aanvangen. O. m. zal 9 Augustus te Amsterdam, tijdens de Mid-denstandstentoon- stel-ling dus, oen congre: gehouden worden ter bespreking van de wettelijke beperking der bedrijfsvrijheid in het algemeen, en den sluitingsdwang voor winkels en magazijnen in het bij zonder. Een nieuwe organisatie in de diamant-industrie. Te Amsterdam is de grondslag gelegd voor een nieuwe organisatie in de diamant-in-dustrie, nl die der eigenwerkmakers. Men kent nl. in deze nijverheid vele eigenwerkmakevs, onder wie er niet alleen zijn, die voor éigen rekening zelf fabriceeren, maar ook velen die werk aan anderen uitgeven. In algemee- nen zin verkeeren de z.g. eigenwerk makers in de positie van werkgevers. Echter, vele eigenwerkmakers zijn lid van den A. N. D. B-, en het moet de eisch van deze organi satie zijn geweest, dat deze lid zouden blijven. Dit, gevoegd bij andere grieven tegen den bestaanden toestand, heeft bij de eigen werkmakers het plan doen rijzen een eigen organisatie te stichten, een vereeniging dus van kleine patroons, staande tusschen de A J. V. en den A. N. D. B. in. Gevolgen der werkstaking t e Z u t f e n. Men meldt uit Zütphen aan het Hbld. Van de werkstaking door metselaarsv op perl:eden en schilders te Zutphen, welke bij het einde dezer week er twaalf zal geduurd hebben, beginnen de gevolgen zich meer en meer te doen gevoelen Donderdag werden door de rechtbank de eerste vonnissen ge wezen Een 34-j. werkman, tevens voorzitter der plaatselijke afdeeling der S. D. A. P en die, wat zijn beroep betreft, buiten de zaak staat, werd tot 8 dagen gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij den 20 Februari j.l., toen it, verband met het wegbrengen naar het station van werkwilligen, die van elders wa ren komen arbeiden, nabijgelegen plein en weg, waren afgezet, opzettelijk niet had vol daan aan een bevel van de politie. Een 19- jarige opperman, die op straat een werk willige, die met zijn meisje, in den avond van 20 Maart j.l. wandelde, met andere uit gestotenen had gevolgd en uitgescholden voor „smeerlap en viezerik", werd wegens beleediging veroordeeld tot 2 dagen gevan genisstraf. Een 21-jarige opperman, die op 18 Maart een door twee opperlieden op den Warnveldschen weg gereden kar met puin, bij het rad vasthielden en verder voortgaan beletten, werd wegens hel met geweld een ander dwingen iets te -doen, opgelegd een hoefe van f 3.subsidiair 6 dagen hecht. In den toestand der staking zelve komt weinig verandering. Het einde der dagen...... De z.g. „Cercle privé dos étrangers", die na do verbanning van Herr Samuel Politzer, dc affaire van de „Club de Bienfaisanee in de Vondelstraat te Amsterdam trachtte voort te zetten, heeft geen vette dagen mo gen beleven. De politie-autoriteiten lieten het speelhol tot voor eenigen tijd nauwkeurig controlee ven. Het aantal bezoekers werd genoteerd. Dit was zeer geving en werd ten slotte on beduidend. Het zaakje verliep en de politiepost werd ingetrokken Gisteren kwam een groote verhuiswagen voor, maar de algeheele vexdiuizing vond nog niet plaats, 'n Gedeelte der meubelen, en niet het beste, werd ingeladen. De speel tafels on de roulette hieven nog achter...... Zullen wel spoedig volgen, want 't standje is zóó vevloopen, dat de praeses van het bestuur der „Cercle" op den dag uit wan delen kan gaan. Dat kon de handige Herr Politzer toch heuseh beter! (Hbl.) Verduistering, meineed, valse hheid in geschrifte en oplichting. Voor het gerechtshof te Amsterdam is de zaak behandeld tegen de makelaars Herman en David Benjamins, vader en zoon, die door de rechtbank wer den vrijgesproken van de 'hun ten laste ge legde verduistering in vereeniging gepleegd van een pvolongatieacte 8500), toebehoo- rende aan de Eliazar Simon en Esther Da- vidsonstichting, meineed, valsohheid in ge schrifte en oplichting. Als gevolg van deze verduistering stond de eerste beklaagde terecht wegens meineed, de tweede wegens het valsohelijk opmaken van een acte en wegens oplichting. Don-derdag, -den derden dag der behande ling, eischic de advocaat-generaal tegen den vader 1 jaar en tegen den zoon 2.1 jaar, ■met- last tot onmiddellijke inhechtenisne ming na de uitspraak van het arrest van den zoon. Doodslag. De rechtbank te As sen wees gisteren vonnis in de zaak van den 21-jarigen F. W. Meiehert, te Barger-Com- paseuum, die op 17 Februari to Bargermeer de bejaarde weduwe Koetsier met een stuk ijzer heeft geslagen, tengevolge waarvan zij overleden is, terwijl hij in den avond van 2 Maart brand slichtte in «ijn cel in de ge vangenis te Assen en don cipier Oudijk met een stuk ijzer van zijn krib een verwonding aan het voorhoofd toebracht. Hij werd ver oordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf mot af trek der preventieve hechtenis. De Hemelvaartsdag. Do rechtbank to Middelburg deed uitspraak iin de zaak van W. v. Ii., 37 jaar, arbeider te Borselc, beklaagd vaii overtreding dor Zon dagswet wegens hot verrichten van veldar beid op Hemelvaartsdag 1908. De kanton rechter te Goes had bekl. deswege vrijge sproken. In h-oogor beroep werd dit vonnis door de rechtbank vernietigd en bekl. ver oordeeld tot f 0.50 boete-, subs. 1 dag hech tenis. P o s t d i e f s t a 1. Donderdag is aan 'het postkantoor te Amsterdam een postbe ambte door zijn superieuren op heeterdaad betrapt bij -het wegnemen van een als brief verzonden pakketje. De man, die reeds geruimen tijd -in dienst was en een flink salaris verdiende, is aan de politie overgeleverd. Kinderroof. Dinsdag namiddag m schooltijd hebben met woonwagens rond trekkende luidjes oen meisje van circa 8 jaar, van den werkman J. v. G., le Ton- gelre (N.-Br.) geroofd on in een woonwa gen moegenomen. De vader, een werkman, op de fabriek der firma Briining werkend, van de vermis sing in kennis gesteld, en waen men vertel de, dat het vermoedelijk in een woonwagen was, trok, vergezeld van een 15-tal vrien den, naar Poeiers, waar de woonwagens ge zien waren, en hij was zoo gelukkig, zijn kind uit één der woonwagens te redden. Men begrijpt de vreugde van kind en ouders bij het wederzien. 's H. Ct. Door het ongeluk achter volgd. Den 14-jarigen Z., te Schiedam, wien te vorigen jare een arm werd afgezaagd in een fabriek, werd Woensdagavond door de electrische tram eeu been afgereden. Gasontploffing. Men schrijft aan de 's H. Ct. uit Helmond, d.d. 22 April Een hevige gasontploffing had gisteren avond circa 8 uur, plaats in een gebouw, toébehoorende aan de gemeente en bewoond door het hoofd der openbai'e school, den heer J. van der Spek. Genoemde heer wilde zijn schuiflamp van water voorzien, waarbij hij de onvoorzich tigheid had, met eene lucifer te lichten. Hij zelf werd nogal ernstig aan 't gelaat ge wond, tei'wijl verschillende deuren en ra men aan splinsters vlogen. Het ongeluk liep nog betrekkelijk goed af Zwarte pokken. Men seint ons uit Maastricht: Heden zijn alle lagere scho len gesloten wegens een geval van zwarte pokken bij een broeder-onderwijzer. In brand geraakt. Donder dag moi'gen had op de Nieuwstad te Gro ningen een zeer ernstig ongeval plaats. De weduwe Bollegraaf, oud 60 jaar, was bezig met het aanmaken van de kachel en had daar hoogstwaarschijn lijk peti'oleum bij gebruikt. Bij het ontsteken daarvan zijn haar kleeren in brand geraakt. Gillend vloog het oude mensch de straat op en zakte daar ineen. Buren kwamen aangesneld, met dekens en kleeren, die door anderen weer uit de boven verdiepingen werden geworpen, naar hen, die zoo spoedig mogelijk de beklagenswaar dige vrouw daarin wikkelden, om de hoog opslaande vlammen te blusschen. Dat ge lukte echter niet voordat het arme slacht offer ontzettend was verminkt. In deei'nis- waardigeu toestand werd zij daarna naar haar kamertje teruggebracht, waar de heer Mink, hoofdman van de brandwacht, die inmiddel.- was gealarmeerd, en mejuffrouw M. Bokma, verpleegster, het eerste verband legden. Het geheele lichaam was met brand wonden overdekt. Aan het hoofd vooral had de vx'ouw zeer ernstige wonden. Directe overbrenging naar het Academisch Zieken huis was noodzakelijk. De toestand van de gewonde was Donderdag avond ernstig. Brand. Te Amsterdam werd Don derdag avond te half 11 de brandweer geal armeerd voor een uitslaanden brand in de sigarenfabriek van den heer L. M. Hart ic oper, ingang hebbend tusschen de percee- len Govert Flinckstraat 294 en 296. Oor zaak was het in brand geraken van tabak ir de droogkamer, nadat de werklieden wa ren vertrokken. In hoofdzaak werd de brand beperkt tot deze droogkamer, die echter ge heel uitbrandde. Branden. In de Maiktstraat te Wo ran er veer is bran'd ontstaan in een per ceel, bewoond door den heer II. Kelder, een kleinhandel in 'boter en kaas. Het van hout opgetrokken gebouw brandde geheel af. De aangrenzende hers'telplaats voor rij- en mo torrijwielen van den heer G. Landsman, eveneens geheel van hout, ging mede in de vlammen op. Van de in reparatie zijnde rij wielen konden er 16 gered worden, die onder gebracht werden in de tegenover staande openbare school. Daarna sloegen de vlam men over op de woning van den heer A. Ver meer, waarvan de bovenverdieping geheel uitbrandde. Aan het krachtig optreden van den brandweer was het te danken, dat het vuur zich niet verder verspreidde. Gisterennacht te ongeveer IA uur brak te Weesp in het bovenste gedeelte (de bran derij) der cacaofabriek „De Albatros", ge legen aan de Middenstraat, brand uit. De beheei-der, de heer G. C. du Plessis, alsmede de brandweer, waren spoedig ter plaatse ge alarmeerd, en door gemeenschappelijk en doelnlatig optreden werd met twee slangen op de waterleiding het vuur overmeesterd. De materieele schade, door het vuur en wa ter aangericht, is zeer belangrijk, te meer daar de inventaris der fabriek niet was ver zekerd. De gebouwen, eigendom van den aannemer C. de R., zijn op beurspolis ver zekerd. De sdhade, aan de machinerieën toe gebracht, zal een tijdelijke staking van het bedrijf tengevolge hebben. Hij had' geen pensioen nood i g. Men schi'ijft aan de Ass. Ct-. Een krasse gxnjsaard is voorzeker de ruim 82-jarige M. van "der Vis te Winschoten, die nog uit timmeren gaat. En, toen we onze vex'wondexTng daai'over te kenxxen gaven, sprak de ouwe„N6 wxil'n ze tegenwoordig op 60 jaor perusjoun. Wat will'n ze den doun? Kaiern en klokjes drinken? Ik ken tenminste nog naiit stall zitten 1" Sixippers. Verleden week opende mr. Sm-eenge zijn politieke campagne in het district Mep pel. Een plaatselijk blad meldt hierover aan zijn lezers het volgende: „Naar ons ter ooreix koont, is onze afge vaardigde mr. H. Smeenge naar hier ge reisd, om te midden zijner kieners die blijde gebeurtenis ten Hove af te wachten. Teksten. Op de vex'gadering van vrij- zi'nnig-hervoraidie predikanten verschijnt de oithodoxe dr. Helding. Een oud-testamenticusin de buurt van de perstafel, zegt: „Saul onder de profe ten 1" Een wat nijdige orthodoxe verslaggever antwoordt: „Nee, David onder de Fili'stij- ner.. Op een reclamevlakte adverteert „Vkello" zijn margarine „vervangende de beste bo ter". Eeax aanplakker van den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam heeft er zijn pa pier overheen geplakt, waarop de naam staat van het nieuwe successtuk. Er is nu te lezen „Vitello. Het Gele Gevaar". Hbld.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3