BINNENLAND. Uit den omtrek. STADSNIEUWS^ f was. stond zóó zeer open, dat bijzondere personen tot de inwendige vertrekken kon den doordringen. Dat ook de harem van Abdul Hamid de vlucht heeft genomen be hoor;. volgens den correspondent van de Frankf. Ztg tot de veelvuldige verzinsels van de laatste dagen Abdul Hamid heeft, volgens dezen zegsman, den wensch uitge drukt om zich als bijzonder persoon naar Cyprus te begeven, maar dat is hem ge weigerd. De aandacht van de overwinnaars is thans gericht op de bestraffing van de muiters Verscheidene krijgsraden zijn met het on derzoek belast. Het aantal executiën moet groot zijn. Onder de terechtges telden bevin den zich ook vele hodja's, maar het getal Van eenige honderd is ov^rdkeven. Ook eenige burgers worden,.ingevolge de krijgs wet, gevonnist Bene strenge bestraffing gaai het vierde bataillon van de jagers van Saioniki tegemoet. Allerlei. vOvereenkomstig de tevuinentaire ba schikking van den hertog van Aumale, den zcon van koning Lodcwijk Philips, hebben de uitvoerders der uiterste wilsbeschikking alle papieren, brieven en andere bescheiden uit de nalatenschap van den hertog overge dragen aan het Intsitut de France. Deze papieren nalatenschap van den hertog van Aumale heeft groote historische waarde. Zij bevat de correspondentie van koning Lode- wijk Philips en de koningin met hun zoons, de brieven van de broeders en zusters des hertogs, en- brieven van den eersten koning Leopold van België. Gedurende twingtig jaren mogen deze pa pieren niet worden bestudeerd of gepubli ceerd. vOp het congres voor de international© sterrenkaart, dat te Parijs bijeen is, heeft Hale, van het Zonne-observatorium op Mount. Wilson nog -nge mededeel ingen gedaan over zijn jongste waarnemingen en ontdekkingen omtrent de draaikolknatuur dei zonnevlekken, en de eigenschappen als magnetisch krachtveld, welke die vlekken vertoonen. Naar wij uit de verslagen in de buitenlandsche bladen opmaken, schrijft de N. Tt. Ct., zijn door den Amevikaanschen ge leerde geen feiten vermeld, die niet reeds vroeger door hem waren bekend gemaakt. vNa des middags ook een tocht ge maakt te hebben, ondernam het militaire luchtschip „Grosz II" op den avond van Maandag te Berlijn ten 6 ure eene tweede proefvaart, aan welke behalve majoor Sper ling een hoofdingenieur, twee chauffeurs en een officier deelnamen. Het luchtschip ma noeuvreerde tegen een vijf meter sterken wind in en voerde allereerst boven het Te- geler schietterrein talrijke wendingen uit. Daarop richtte het zich over de Jungfern- heide naar de stad, alwaar het even voor 7 uur terugkeerde. Na voortgezette elegante en exacte evoluties, welke de voorbijgangers met de grootste aandacht cn bewondering volgden, stuurde de ,,Grosz, II" naar de landingshal terug, waar het schip tegen half acht zijn avondlijken tocht beëindigde. Dinsdagmorgen werd de ballon weer uit de hal gehaald om een nieuwe vaart te on dernemen. Om 9 uur was het luchtschip reisvaardig, zoodat de opstijging geschieden kon, welke bij westelijken wind van 10 meters sterkte zonder eenige moeielijkheid verliep. Het luchtschip, dat tot een hoogte van ongeveer 150 meter .gestegen wasj manoeu vreerde tegen don wind in, met welken het zwaar te kampen had. Om 10$ uur keerde het tot zijn punt van uitgang terug en land de onberispelijk. De sodert ongeveer een week met vulling voorziene Parseval-ballon werd Maandag avond uit de hal naar het aangrenzend ter rein der motorluchtscheepvaart-vereeniging gevoerd, om aan oen" nauwkeurige onder zoek te worden onderworpen. Dit beetond in het wegen van den ballon en het pro- beeren der motoren en sturen, die uitmun tend werkten. Bij goed weder zou de Parse val-ballon Dinsdag een opstijging doen. vDe Zeppelin-maatschappij is voorne mens, weldra een begin to maken met het inrichten van luchtvaartdiensten. Do eerste gerege'de verbinding zal zijn tusschen Frie- drichshafen en Stuttgart. Men koestert de verwachting in het volgendo voorjaar den dienst te kunnen beginnen. VNaar aanleiding van Lord Rosebery's oproeping in de Daily Mail ten bate van de uit hun broodwinning gestooten Londen- sche huurkoetsiers, hebben do auto-maat schappijen zich bereid verklaard de koet siers kosteloos tot bestuurders van motor rijtuigen op te leiden. Voor zulke bestuur ders is er volop werk. De Daily Mail heeft al een fonds van 3000 bijeen. Daaruit zullen alle huurkoetsiers, die bestuurder willen worden, in den tijd van hun oplei ding ondersteund en anderen, die nu gebrek lijden, bedeeld worden. De Daily Mail zegt, dat er in het geheel 5000 noodig is. vMen weet dat Lemoine onmiddellijk na zijne aanhouding oppositie heeft aan- getoekend tegen het vonnis van de 6e kamer, die hem veroordeeld had bij verstek. De zaak is Maandag voor dezelfde kamer gekomenna eene lange beraadslaging is zij tot 17 Mei verdaagd. vDe Londensche strafrechter veroor deelde Zaterdag een jong werkman tot tien jaar gevangenisstraf. Hij was in de City een kantoor binnengebroken en had, na er ge stolen te hebben, den boel in brand gesto ken, waarbij hij alle gaskranen had ge opend Het was het ergste geval van brand stichting, dat hij ooit te behandelen had ge had, zei de de rechter, en men had het aan het uitmuntende werk van brandweer en politie te danken, dat de brand snel werd gestuit en niet een ramp geworden was. vTe Cherbourg is weer 225 Kg. bedor ven vleesch, dat voor de marine bestemd was, in beslag genomen en vernietigd. vEen werkman, die arbeidde aan den opbouw van de 36e verdieping van het huis eener grooto verzekeringsmaatschappij te New-York, is naar beneden gevallen, van eene hoogte van 360 voet, en natuurlijk op slag dood. Dit gebouw is nog niet het hoogste van New-York; er is er een van 52 verdiepin gen. N apels, 27 Apri'. Volgens de laat ste berichten zijn er 11 dooden, 1 vermiste en 11 gewonden bij de ontploffing te Foca. ReggiodiCalabria, 27 A p r i 1. Heden avond om 7.45 werd eene golvende aardbeving gevoeld, vergezeld van gerom mel, die verscheidene seconden aanhield. Do bevolking is verontrust. De Staatscourant van Woensdag 28 April bevat o. a. de volgende Kon. beslui ten benoemd voor 1 jaar tot bureel-ambte naar bij den Rijkswaterstaat A. Hubbeling to Zutphen benoemd tot directeur van het postkan toor te Maastricht P. M. Galand, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Wageningen op verzoek eervol ontslagen de commies der telegrafie le klasse H. Pauwels. op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei a. s., eervol ontslag verleend uit zijne betroktóng van kanton rechter-plaatsver vanger in het kanton. OcBtburg, aan jhr. H. A. Wttewaall van Stoet wegen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig beu ezen diensten benoemd tot plaatsvervangend voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverze kering te Arnhem, mr. dr. B. J. Zijlstra, advo caat en procureur te Arnhem. Concours Hippique te 's G r a v e n h a g e. De Koninklijke Fa milie heeft hare groote belangstelling in het s'reven der Vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in Nederland ook dit jaar willen toonen door het uitloven van Eereprijs officiersdiensfcpaardenH. M. du Koningin groote zilveren medaille. Een spannen in Nederland geboren: H. M. de Koningin groote zilveren medaille. Land bouwers: H. M. de Koningin-Moeder groote zilveren medaille. Tandems: H M. de Koningin-Moeder. Eereprijs rijpaarden (jachtpaarden) Z. K. H. de Prins der Ne derlanden, groote zilveren medaille. Dek hengsten: Z. K. H de Prins der Nederlan den, groote zilveren medaille. Vierspannen, Z. K. H. de Prins der Nederlanden- Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Het te Alkmaar gevestigde centrale comité voor het aan H. M. de Ko ningin aan te bieden huldeblijk heeft aan de plaatselijke eomité's bekend gemaakt, dat uit de overgebleven gelden, ten bedrage van ongeveer 7000, een fonds zal worden ge vormd, waarvan de rente zal worden aan gewend tot het verplegen in de „Hendrika- Stichting", te Egmond-aan-Zee, voor zwak ke, onvermogende kinderen uit de gemeen ten, die bijdragen hebben gezonden voor het geschenk. Het Turksche gezantschap te 's Gra- venhage ontving reeds telegrafisch de mede- deeling van do verandering op den troon in Turkije. Roode Kruis. Een Koninklijk besluit van 2 April j.l. (Staatsblad no. 90a) bevat in een 14-tal artikelen bepalingen om trent de Vereeniging tot vrijwillige hulp ,,Het Nederlandsche Roode Kruis' Deze Vereeniging is dezelfde als werd vast gesteld bij het Kon. besluit van 6 Novem ber 1895 (Stbl no 175) betrekkelijk de Ne derlandsche Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden ir. tijd van oorlog, genaamd „Het Neder landsche Roode Kruis", doch de bepalingen zijn zoodanig gewijzigd, dat de Vereeniging de gelegenheid bebbe zich in vredestijd voor te bereiden voor de taak die zij in tijden van oorlog wil op zich nemen. Het doel der Vereeniging wordt in art. 2 als volgt omschreven het verleenen van hulp aan zieke of ge wonde personen, behoorende tot de legers >1 vloten van oorlogvoerende mogendheden mede te werken tot leniging van den nood bij rampen in binnen- of buitenland. Kamerverkiezingen. Dr. H. Blink, heeft voor een even- tueele candidatuur voor het lidmaatschap voor de Tweede Kamer in het district Apel doorn, waar hij op de groslijst voorkwam, ■bedankt. Het hoofdbestuur der Centrale Vrij zinnige Kiesvereeniging in het hoofdkies district Loosduinen heeft het volgende drie tal opgemaakt voor de keuze van een can- didaat voor de Tweede Kamermr. A. Ferf, te 's GravenhageM. J. J. Modderman, te Naaldwijk en A. v. d. Pauw te Hoek van Holland. De af deelingen zullen uit dit drie tal een keus doen. De districtsvereenigingen der Christ.- Hist. Unie in het kiesdistrict Zwolle, heb ben den heer A. baron van Dedem (aftr.) wederom candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Sn eek heeft den heer C. A. Zelvelder definitief candidaat gesteld voor do Tweede Kamer. De heer H. P. Staal, gewezen minister van oorlog, had bedankt voor de hem voor- loopig aangeboden candidatuur door de vrijz. kiesvereeniging Sneek. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Beverwijk heeft definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer dr. A. Schnckink Kool. Ds. Van Krevelen, te Oosterhesselen, heeft bedankt voor de candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Emmen, hem aangeboden door vergaderingen van leden van den Bond voor Staatspensionneering te Beilen en Valckermond. Dc a.-r. kiesvereeniging Nederland en Oranje te Dordrecht stelde dr. A. Kuyper Candida .t voor de Tweede Kamer. In het district Enkhuizen is het mert de samenwerking tusschen d© „rechteche" partijen nog niet geheel in den haak. De heer N. Oosterbaan, door de Centr. Anti- rev. kiesvereeniging gesteld, is nu ook de candidaat der roomsch-katholiekenechter de ch.r.-hist. zijn zoo ver nog niet geko men Wel hebben zij onlangs besloten tot krachtige samenwerking, doch onder beding, dat of Enkhuizen of Kampen den Chr.- Hist. zal worden toegewezen. Na hei besluit der Deputatenvergadering zal hierop wel geen kans zijn_ Vooral omdat het distrtc Enkhuizen „hangt" aan enkele stemmen, is het van groot gewicht, hoe de chr.-hist. wel dra zullen besluiten. De te Enkhuizen be staande Chr.-Hist. kiesvereeniging werd de vorige week ontbonden. Naar wij vernemen, heeft het meerendeel der leden zich aldaar bij de plaatselijke anti-rev. kiesvereeniging aangesloten. Hbld. De nieuwbenoemde commies-griffier der Tweede Kamer, mr. dr. van Sonsbeeck, was, naar „het Huisgezin"' mededeelt, de candidaat der Katholieke Kamerclub, na lo ting met mr. Arts. op wien oen gelijk aan tal stemmen was uitgebracht. Het Kamerlid Arts was, wegens bloedverwantschap met laatstgenoemde, uit de clubvergadering weg gebleven, maar „het Huisgezin" verneemt ïiu, dat „twee bloedverwanten van mr. dr. van Sonsbeeck wel aan de stemming hebben deelgenomen. Niemand voorzeker zou het hebben afgekeurd, indien althans één der beide heeren had kunnen goedvinden, de kiesche houding van zijn college Arts te volgen en zich had onthouden. „Achteraf gezien heeft de heer Arts een edelmoedigheid, wil men een bescheidenheid, aan den dag gelegd, die kwalijk beloond is geworden. „Zoo gaat het meer in deze wereld!" Blijkens bij het departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip „Gelderland", onder bevel van den kapitein ter zee J. B. Snothlage, na op 24 dezer van Curagao te zijn vertrokken ter aanvaarding van de reis naar Nederland, 26 dezer te St. Thomas aangekomen. De com mandant was voornemens onmiddellijk de reis naar Nederland voort te zetten. De commandant van Hr. Ms. pantserschip „de Ruyter", kapitein ter zee M. W. L. Olivier, was voornemens 27 dezer van Cu rasao te vertrekken ter aanvaarding van de reis naar Oost-Indië. De eerste luitenant der mariniers L. Spiegelberg, dienende bij de afd. van I het korps te Rotterdam, wordt met den 8. Mei a.s. op non-activiteit gesteld. M r. J. J. E r m e r i n s. f Te Lei den is gisteren overleden de heer mr. J. J. Ermerins, president van de derde kamer der arrondissements-rec'htbank te Amsterdam. Mr. Ermerins werd 1845 te Middelburg geboren, promoveerde te Groningen in 1869 tot doctor in de oeide rechten. Hij werd in 1871 tot griffier bij het kantongerecht te Zuicfhorn benoemdin 1875 tot kantonrech ter te 's Gravenhagein 1879 tot kanton rechter te Zalbbommelwas van 18871900 rechter te Amsterdam en is sedert 1900 vice- president van de arrondissements-rechtbank, met het presidium der derde kamer belast. Begrafenis m r. J. P. A. N. C a r o 1 iOp de nieuwe Oosterbegraaf- plaats te Amsterdam had gisteren de ter aardebestelling plaats van het stoffelijke overschot van mr. J. P. A. N. Caroli. Het gemeentebestuur van Amsterdam was vertegenwoordigd door de wethouders Del- prat-, mr. Van don Bergh en den secretaris mr. Baëza. Voorts werden opgemerkt onder de aan wezigen een aantal leden van den gemeen teraad en verscheidene lede»n der balie. Aan de geopende groeve werd allereerst het woord gevoerd door mr. L. W. van Gigch als oud vriend en vervolgens door zijn associé, mr. Dammers, die beiden de groote gaven van hart en geest van den overledene huldigden. Namens de familie werd door een zwager den heer Schroevers, voor de ondervonden belangstelling bedankt. Onder de kransen die de baar dekten was er een met de stadskleuren van een aantal gemeenteraadsleden V r ij e Liberalen. Maandag avond werd te Breda na een inleidend woord van mr. M. Tydeman Jr. opgericht de af- deeling Breda en omstreken van den Bbnd van Vrije Liberalen. Staande de vergade ring traden 65 leden tot de afdeeling toe. Het bestuur bestaat uit de heeren generaal jhr. M W. C. van den Brandeler, kapi tein Aronstein, A. M. Borren, P. van der Linden en W. Graadt van Roggen. De nieuwe mailbooten der Zeeland. De eerste der drie in aanbouw zijnde nieuwe mailbooten der Maatschappij Zeeland zal, naar wij vernemen, 22 Mei te water worden gelaten. N. R. Ct. Bakker ij-t entoonstelling. In de militiezaal, Singel te Amsterdam, wordt van 27 April tot 2 Mei een brood-wed- strijd en -tentoonstelling gehouden, waar van gisteren, op den eersten dag, de wed strijd in het bakken van groot-brood plaats had. De wedstrijd was verdeeld in 2 afdeelin- gen, elk met 6 groepen, en telde 309 mede dingers. De jury bestaat uit de heeren A. Verkade, A. C. Homoet, B Hus, N. Brans, A. W. Zwaneveld, G. H. Japikse, H. A. Nolting, J. H. Schwartze, W. Renout Sr., J. van Muijden Jr., Carl Niemoller, G. Pool, W. Renout Jr., W Duykers, S. Stemfeld, Paul C. Kaiser en Ferd. G. Stable. Gisteren te 2 uur nam. werd de tentoon stelling plechtig geopend door den voorzit ter van het tentoonstellingscomité, den heer Stahle, waarmee met den wedstrijd wordt voortgegaan, in de afdeeling 13, 14 en 15, het bakken van klein-brood. Voor het gerechtshof te Amsterdam diende gisteren in hooger beroep de zaak tegen een onderwijzer van den Burg op Texel. Hem was ten laste gelegd, dat hij een allerlastigsten scholier den duim had ont wricht. Bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank te Alkmaar was door verschil lende getuigen vorklaard, dat de onderwijzer iden jongen een schop tegen zijn zitvlak had toegediend, waardoor dezen voorover op den grond viel, zoodat dientengevolge alliohi de duim kon zijn verstuikt. De eisch van den officier luidde een week gevangenis straf; de rechtbank sprak bekl. echter vrij. Van dit vrijsprekend vonnis kwam de offi- cior in appèl. De advocaat-generaal mr. P. A. J. van den Brandeler, van oordeel, dat hetgeen de onderwijzer had gedaan, niet anders was dan tucht, waarvan het overige gevolg hem niet is te wijten, requireerde bevestiging van het vrijsprekend vonnis. Mr. Kokosky, verdediger van beklaagde, betuigde zijn dank voor dit milde requisi toir en vroeg naar a. a leiding daarvan 'zoo mogelijk no-r heden 's Hofs gelijkluidende uitspraak. Een wachtmeester ver mist. Sedert eenige dagen wordt bij het korps rijdende artillerie te Arnhem vermist de wachtmeester R hij is vermoedelijk ge deserteerd met medeneming van eenige gel den, die hij in zijn functie van menage meester der onderofficieren Onder zijn be rusting had. Inbraak. Door het uitzagen van een deurpaneel is gisterennacht ingebroken in het kantoor van den Bond van Gemeente werklieden te Rotterdam in het gebouw Voorwaarts aan de Gedempte Slaak. De dieven hebben op ruwe wijze huisge houden en de lessenaars geforceerd. De brandkast waarin zich tamelijk veel gelds waarde bevond, heeft weerstand geboden. Uit een lessenaar wordt vermist een geld- bakje met circa f 10. De inbreker heeft zich vermoedelijk laten insluiten. Ernstige verwonding. Toen de heer S. Maandagnamiddag met zijn auto den Leids:hen straatweg passeerde, vond hij een 17-jarig jongmens oh bewuste loos naast een rijwiel, waarvan de voorvork gebroken was. Het jongmenscli was zwaar gewond aan hoofd en handen. Dr. v. d. Worp, uit Den Haag, heeft geconstateerd, dat de patient waarschijnlijk een schedel breuk heeft. Hij is naar het ziekenhuis ver voerd. Daar hij nog niet tot bewustzijn is gekomen, weet men nog niet hoe het ongeluk is gebeurd. Aan de verwondingen overleden. Het jongmensch, wien Maandagavond het ongeluk in de distilleer derij van de firma W. Hasekamp <fc Co. over kwam, is reeds overleden. Tot hoofdredacteur van het Utrecht- sche Dagblad is met ingang van 1 Mei e. k. benoemd de heer K. Reijne te Haarlem, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Onder voorzitterschap van mr. J. H. de Waal Malefijt vergaderde Maandagmid dag in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht de vereeniging „Vak school voor de Typografie". De directeur der vakschool, de heer A. W. Bar ten, bracht het jaarverslag uit over de school. Daaruit bleek, dat het onderwijs in het afgeloopen jaar goede vruchten had gedra gen. Uit het verslag van den penningmeester, den "heer C. E. J. de Bordes, bleek, dat de rekening over het afgeloopen jaar sloot op 13,301.01, waaronder een batig saldo van f 2472.71. Het aantal bestuursleden werd, op voor stel van het bestuur, van 9 op 13 gebracht, terwijl de gemeente Utrecht daar nog twee leden aan zal toevoegen, zoodat het geheele aantal 15 zal bedragen. Wegens periodieke aftreding werden her kozen de heeren C. E. J. de Bordes, J. H. Th. O. Kettlitz en P. W. J. van Hassel, terwijl tot 4 nieuwe leden werden gekozen de heeren M. Mouton <uit Den Haag; F. Wierdels, uit Amsterdam; H. A. M. van Hoffen uit Utrecht, en G. F. Callenbach, uit Nijkerk. De rijkssubsidie zal over 1909 10,500 bedragen. Daar de statuten nog Koninklijk goed gekeurd moeten worden, sprak de vergade ring zich in beginsel uit, het bestuur te machtigen tot den bouw van een nieuw schoolgebouw; 'het aangaan van een leening onder hypothecair verband, groot 100.000, rentende 4 met de bepaling, dat deze leening zal worden afgelost in 50 jaarlijk se he termijnen en tot het in erfpacht nemen van de gemeente Utrecht van een perceel bouwterrein aan den Jutfaaschen weg. Zeist. De heer J. Kuhlmeier alhier is benoemd tot boekhouder aan de gemeente lijke gasfabriek te Tiel. Een stichting vpor Hirsch. De firma Hirsch en Co. te Amsterdam heeft een stuk grond aangekocht van ruim 2A hectaren, in de buurt van 't 8int Janskerk hof aau den straatweg van Laren naar Hil versum, met het doel daarop een herstel lingsoord te doen bouwen voor haar perso neel. Ook de kinderen van de gehuwden on der het personeel zullen, zoo noodig, koste loos van deze instelling mogen profiteeren. Aan deze stichting zal den naam gegeven worden van „Berg-stichting", naar een der firmanten. Het plan omvat een groot gebouw en een boerderij. Het geheel zal ingericht worden voor zomer- en winterverblijf en voorzien worden van eigen inrichtingen voor verlich- ting, verwarming enz. Reeds dezen zomer zal het werk worden aanbesteed, zoodat alle kans er is, dat de instelling reeds het volgende jaar zal wor den in gebruik genomen. De plek is uiterst gunstig gekozen, op een van de hoogste gedeelten van het Gooi, te midden van uitgestrekte heidevelden en in de onmiddellijke nabijheid der bosschen De staking te Zutphen. Men meldt aan de N. R Ct." De Algemeene Arbeidersvereeniging te Zutphen heeft vijf harer leden geroyeerd, omdat zij volgens haar meening onderkrui pers waren. Daardoor zijn deze mannen ver stoken van de uitkeering dier vereeniging bij ziekte of overlijden. Dit optreden heeft in en buiten <1© arbeiderskringen verbazing en verontwaardiging gewekt.. Twee der geroyeer- den hebben reeds hunne zaak in handen dei* justitie gestold. Hilversum. Gisterennacht werd in gebroken in een winkel in de St. Anna- sir aat, door het verbreken van een ruit. Ont vreemd werden eenig geld en winkelwaren. Ook heeft men dien zelfden nacht te ver geefs getracht in te breken in een woning aan de Gasthuisstraat. Verdronken Te Willeskop is het 3-jarig zoontje van G. van Schaik, juist op zijn verjaardag, in een sloot nabij de hofstede verdronken. Nationale Pomológische tentoonstelling. Vanwege de af deeling „Eist en Omstreken" "der Neder- Landsche Pomologie ©he Vereeniging, zal in October 1910 te Eist (Bet.) worden gehou den eene Nationale Tentoonstelling van fruit, vruchtboomen en zaken, welke met de fruitcultuur in verband staan, bijv. verpak- kings-materiaal, werktuigen ter bestrijding van schadelijke insecten, enz. Het voornemen is, hieraan te verbinden eene bij en-ten toonstelling en een wedstrijd in verpakking van fruit voor export. Aan het programma zal worden toege voegd een nummer voor inzending van rijks- tuinbouw-proofvelden. Een hoofd-comité van 9 personen, allen practiseh werkzaam in de Betuwe en om geving, heeft zich voor ^eze tentoonstelling geconstitueerd, terwijl verschillende sub commissies zijn benoemd om het comité ter zijde te staan bij de viorbereiding en ver dere werkzaamheden. Wat betreft de tentoonstelling van vrucht boomen, kan worden medegedeeld, dat een uitmuntend geschikt terrein daarvoor is be schikbaar gesteld. Dit wordt in het a. s. najaar geheel in gereedhe;d gebracht om dan te worden bepoot, zoodat met de tentoon stelling m 1910 de resultaten kunnen wor den geconstateerd, om drardoor een zuiver beeld te kunnen krijgen "an wat onze Ne derlandsche kweekers kunnen presteeren. Een uitgebreid programma zal binnenkort algemeen verkrijgbaar werden gesteld. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 27 April, des nam. te half twee. Aanwezig zijn 16 leden, afwezig de heer mr. Heyligers, met kennisgeving. De voorzitter, burgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, opent te kwart vóór twee de vergadering. De notulen worden goedgekeurd, zooals die door den secretaris zijn ontworpen. Ingekomen zijn de volgende stukken: Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 9 Maart 1909, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 23 Februari 1909, strekkende tot in gebruik geving van een gemeentelokaal aan de vereeniging tot be strijding van de tuberculose te Amersfoort. Voor kennisgeving aangenomen. Idem van 9 Maart 1909, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 23 Februari, tot overname van gronden, in verband met den aan te leggen weg door de Vlasakkers er. Birkhoven. Al svoreti. Idem van 16 Maart 1909, tot goedkeu ring van de raadsbesluiten van 9 Maart, houdende vaststelling van het eerste ge deelte van het primitief kolider der inkom stenbelasting, dienst 1909 en het 3e sup pletoir kohier der straatbelasting, dienst 1906. Alsvorèn Idem van 16 Maart 1909, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 9 Maart 1909, strekkende tot onderhandsche verhuring van het Vildersbosch. Als voren. Bericht van ontvangst van de Gedepu teerde Staten van Utrecht, van 23 Maart 1909, van de op 9 Maart 1909 vastgestelde verordening tot wijziging der „Verorde ning betreffende de Straatpolitie. Als voren. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht, van 30 Maart 1909, waarbij voor zooveel noodig de ontvangst bericht wordt van en, voor zooveel noodig, goedgekeurd wordt de op 23 Februari 1909 vastge stelde verordening, regelende het behou wen van gronden in de gemeente Amersfoort bestemd voor open bebouwing. Alsvoren. Idem van 23 Maart 1909, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 23 Februari, tot wijziging der begrootingen, dienstjaar 1908. en 1909 (buitengewone werken.) Als voren. Idem van 23 Maart 1909, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 9 Maart betreffen de Wijziging van de begrooting, dienst 1909. Alsvoren. Schrijven van B. en W. van 13 April 1909, betreffende de goedkeuring van de rekening van de Ambachtschool over 1908. Alsvoren. Een schrijven van de Vereeniging tot be strijding van de tuberculose te Amersfoort, waarbij dank betuigd wordt voor de iage- bruikgave van een gemeentelokaal. Alsvoren. Het verslag van de vereeniging tot be strijding der tuberculose te Amersfoort. Ter inzage gelegd ter secretarie, voor de leden. Een adres van de afdeeling Amersfoort en omstreken van het Ned. Onderwijzers genootschap en van die van den Bond van Nederlandsche onderwij zere, betreffende het ontslag aau gehuwde onderwijzeressen. De Voorzitter stelt voor dit te behande len bij de motie-Van Kalken Aldus besloten. Een request van de stedelijke brandweer betreffende de vrijwillige brandweer. Besloten wordt dit te behandelen bij de desbetreffende stukken. Een adres van de Vereeniging Handel en Nijverheid, betreffende het adres van J. G. F. van Achterbergh inzake den aan leg van een weg door de Vlasakkers en Birkhoven, in verband met gemeentelijke exploitatie van bouwterrein. Besloten wordt dit stuk te behandelen bij punt 16 der agenda. Dc Voorzitter deelt vervolgens mede, dat

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2