2 openbare lagere school aan de Koningstraat (vacature A. M. van den Broek). De voordracht luidt: R W. Kuiper te Diever, C. van Dalfsen te Zwolle en G. 'ten Broeke te Oosterhuizen. De heer Kuiper wordt 'benoemd met 14 stemmen2 stemmen worden uitgebracht op den heer van Dalfsen. 7. Voorstel van B. en W. betreffende de herbenoeming van den gemeente- heel- en vroedmeester H. H. E. Morren. De Voorzitter. Met afwijking van de verordening stellen B. en W. voor den heer Morren te benoemen voor twee jaren. Dienovereenkomstig woixlt z. h. o. beslo ten, waarna de heer Morren wordt benoemd met algemeene stemmen. 8. Voorstel van B. en W. tot het geven van ontslag aan den klokkenist J. Schuld. De Voorzitter. B en W. stellen voor het ontslag te doen ingaan op 1 Maart, aangezien de heer Schuld, wegens zijn over haast vertrek naar het -buitenland, na dien datum geen dienst heeft gedaan. Wordt z. h. o. conform besloten. 9. Benoeming van een klokkenist. De aanbeveling luidtS. A. van Kal veen te Amersfoort, en J. W. Meyll te Nijkerk. De Voorzitter laat voorlezing doen van een schrijven te dezer zake van den heer Heyligers De Voorzitter. Ik kan, naar aan leiding van dit schrijven, mededeelen, dat de beide sollicitanten een proefspel hebben gedaan ten aairhoore van den heer van Anken en van den -secretaris, die ook kennis van mu ziek heeft. De heer van Aaken heeft ons ver klaard, dat de eerst voorgedragene een jong- mensch van veel aanleg is en dat hij wel verwacht, dat deze mettertijd een goede klokkenist zal' worden. De benoeming zal geschieden voor één jaar. Men zal dan kun nen zien of de 'benoemde aan de verwachting beantwoordt. Benoemd wordt de heer van Kalveen met 11 stemmen. Op den heer Meyll werden 5 stemmen uitgebracht. 10. Voorstel van B. en W. betreffende onttrekking aan den openbaren dienst en verpachting van terreinen voor de a.s. jaar markt. Het voorstel strekt om gedeelten grond op den Hof, de Appelmarkt, de Groenmarkt en de Varkenmarkt aan den openbaren dienst te on'trekken en B. -en W. te machtigen die gedeelien grond onderhands of in het openbaar te verpachten. Wordt z. h. o. conform besloten. 11. Voorstel van B. en W. tot onderhand- sche verpachting van een terrein tijdens de jaarmarkten 19091911 aan H. Hommer- sor. voor 900 's jaars. De .Voorzitter. Door B. en W. wordt nader nog eene kleine verandering voorgesteld in het bepaalde onder 6, waar door die bepaling thans -zal luiden„de gemeente verplicht .zich dn de jaren 1909, 1910 en 1911 geen andere bioscope dan die van H. Hommerson voorn'oemd op een door haar te Verpachten plaats op de jaarmarkt toe 'e laten." Wordt <z. h. o. conform besloten. 12. Nader voorstel van B. en W. betref fende een verzoek van de afdeeling Amers foort van den Bond van Nederlandsche ge meentewerklieden tot het mogen gebruiken van een gemeentelokaal B. en W. stellen voor aan rekwestrant tot wederopzeggens gratis het gebruik te geven van een door B. en W. aan te wijzen lokaal in het gemeentegebouw aan «de Koestraat, onder eenige voorwaarden. Wordt z. h. o. conform besloten. 13. Voorstel van B. en W. betreffende een verzoek van de afdeeling Amersfoort der Nederlandsche vereeniging tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken, t-ot het kosteloos gebruik van een gemeentelokaal. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Wordt z. h. o. conform besloten. 14. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende de voorwaarden, waaronder van de maatschappij Amersfoort tot exploitatie van onroerende goederen wegen zijn over genomen. Voorgesteld wordt de bindende bepaling tussc-hen -de maatschappij en de koopers van hare terreinen betreffende de wijze van be bouwing te doen vervallen, zoodra de ge meente ontheffing van de servituten toe staat. Wordt z. h. o. conform besloten. 15. Rapport en voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van S. W. Melchior en de Vereeniging van Amers- foortsche drukkerspatroons, betreffende de leverantie van drukwerk. B. en W. geven in overweging afwijzend op de adressen te beschikken. De 'heer Gerritsen. Mijnheer de Voorzitter, ik zou u gaarne willen vragen deze zaak van de agenda af te voeren en haar in de volgende vergadering te behan delen. Ik ben niet in de gelegenheid ge weest deze interessante zaak te bestudeeren. Haast bij de beslissing is er nietik meen dus-dat er geen bezwaar is de leden in de gelegenheid to stellen haar alsnog te bestu deeren. De Voorzitter. Het komt mij voor, dat er eigenlijk weinig nader licht over deze zaak kan worden gegeven. Zij is in vroegere jaren, in 1905, ook reeds onder zocht. Maar als de raad uitstel van de be handeling wenscht, dan ben ik daartoe be reid. Wordt z. h. o. besloten tot uitstel van de behandeling van deze zaak. 16. Rapport en voorstel van B. en W. be treffende een adres van J. G. F. van Ach terbergh in zake den aanleg van den nieu wen verbindingsweg AmersfoortSoest. Het voorstel van B. en W. strekt om het adres ter zijde te leggen tot adressant het bewijs geleverd heeft/ dat de benoodigde gronden voor 15 cent per M2. te verkrijgen teiin. De Voorzitter stelt hierbij tevens aan de orde het straks ingekomen adres- van de vereeniging Handel en Nijverheid. De heer Plomp. Mijnheer de voorzit ter, ik had mij niet kunnen voorstellen, dat het met zoo algemeene instemming ont vangen voorstel tot het maken van de nieu we verbinding van Amersfoort over Birkho ven naar den Soesterstraatweg, zoo spoedig nadat het besluit daarop genomen was, hier weer aan de orde zou komen. Toen de ad vertentie verscheen in de plaatselijke bla den, waarin werd aangekondigd, dat er cri- tiek was te verwachten op gemeentebeleid, heb ik daarnaar met belangstelling ^uitge zien. Ik heb dus met bijzondere bijlangstel ling van die stukken kennis genomen, maar toen ik ze gelezen had, was ik nog niet door drongen van het gewicht der zaak. Oompje gaat met neef uit wandelen. Oom is oud geworden; hij kan niet goed meer tegen den oostenwind. Toen hij hoor de van den weg, die zal komen over den grond, waar men nu vindt den Vlasakker- weg, heeft hij zich de vraag gesteldWaar om gaat men niet een anderen kant uit? Ten slotte heeft hij bij zich zelf gezegd „De Soesterweg is toch nog zoo kwaad niet; daar voel je den oostenwind met zoo erg." Ik kon mij voorstellen, dat het voor adressant, die zulke plannen had aan den Soesterweg, eene groote teleurstelling was toen hfj ontdekte, dat door de gemeente een weg wordt gelegd aan een anderen kant. Het gaf mij daarom eene groote voldoening, dat ik heb kunnen lezen, dat de heer Ach- teibergh 't met oompje niet eens was. De heer Achterbergh wil de nieuwe verbinding niet aanleggen aan de zijde van den. Soes terweg. Hij vindt de verbinding, tot welker aanleg de raad besloten heeft, goed, maai- meent d'at de nieuwe weg 100 Meter meer naar boven moet worden gelegd, om dat daardoor de weg veel voordeeliger zaL komen te liggen en de gemeente f 100,000 zal kunnen verdienen. Nog altijd beschouwde ik de zaak niet als eene ernstige zaak. Maar zieer is eene vergadering gehouden van de vereeniging Handel en Nijverheid en daar is met alge meene stemmen besloten de zaak te onder zoeken. Ook toen werd ik niet ernstig on gerust, Ik dacht als de vertegenwoordigers van handel en nijverheid, mannen die ge woon zijn kalm te overleggen, de zaak ter hand nemen onder voorlichting van deskun digen, dan zullen zij toch zeker niet advi- seeren om de richting van den heer Achter bergh te neme*. Want ik geloof nog altijd, dat hetgeen de Raad heeft gewild, juist is. Maar niet alleen geeft de commissie van Handel en Nijverhei-d den heer Achterbergh gelijk; hij is bij haar nog maar een kind. Zij spreekt van drie ton winst, die door de gemeente kan worden gemaakt, als zij dat denkbeeld volgtde heer van Achterbergh. sprak slechts van één ton. Nu wordt de zaak dus hoe langer hoe ernstiger. Ik heb getracht voor mij zelf tot eene overtuiging te komen. Laat ons de zaak eens kalm overdenken, ons voorstellen alsof de gemeente Amersfoort nog niets had ge daan, zoodat enkel behoefde te worden ge sproken over de beste route om de verbin ding tot stand te brengenWelken weg zullen wij dan kiezen? Ik ben overtuigd, dat de beslissing dan zoo zou zijn, dat de weg, die nu gelegd wordt, de juiste route is. In de eerste plaats om de reden, die B. en W. hebben vooropgesteld in hun rapport, waar voor ik hun clank zeg, vooral ook omdat zij hat onmiddellijk hebben uitgebracht. Het doel, dat wij ons met dezen weg heb ben voorgesteld, is de verbinding met den Soesterweg over Birkhoven. Aan dat doel moeten wij vasthouden. AJs wij van de gekozen route afwijken, dooi 100 Meter op zijde er van te gaan, dan bereiken wij niet het doel, dat ons voor oogen stond bij ons besluit. Wij willen allen eene betere verbinding met Soest en Baarn, die leidt over Birkhoven. In de eerste plaats om de bezwaren, die de bestaande verbinding over den Soesterweg oplevertin de tweede plaats om onze schoone bezitting Birkhoven te brengen on der het bereik van de ingezetenen. Wij heb ben daarbij niet het oog gehad op geld ver dienen. Wanneer niet, als men het station voorbij is, de weg is aangewezen, die moet worden gevolgd, maar pas 100 Meter ver der de weg begint, dan krijgen wij niet, dat de nieuwe verbinding de aandacht trekx, en dat is noodig als de gemeente wil, dat de nieuwe verbinding veel zal worden ge bruikt. Maar stel, dat de weg 100 Meter verder wordt gelegd, wat zullen wij dan krijgen? Dat de oude Vilasakkerweg, leelijk als hij er ligt, in wezen blijft. Dat zou een middel zijn om de menschen niet naar Barkhoven te brengen en de omgeving voortdurend te ontsieren. Bovendien als men zich eene voorstelling maakt van de verbinding, zoo als zij moet worden, dan moet het een weg worden, die door het uitzicht, dat men er kan gei tieten, iets schoons geeft. En ik vind het uitzicht, dat de "Vlasakkerwag zal -ge ven, als hij gereed is, op sommige punten bepaald schoon. Al was het alleen daarom, dan üoeten wij dien anderen weg niet heb ben. In de derde plaats moeten wij hem niet hebben, omdat het plan-Achterbergh geba seerd is op speculatie in bouwgrond. Wij hebben in ons land vele voorbeelden van gemeenten, die bezig zijn met het aankoo-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 6