4 dat met het aanleggen van -den tweeden weg zulke groote voordeeleu te behalen zijn. De 'heer van Kalken. Mijnheer de "voorzitter, ik geloof, dat wij den heer van Achterbergh en de vereeniging Handel en Nijverheid dankbaar mogen zijn voor de reuzenreclame, die zij voor Amersfoort heb ben gemaakt. Als de bouwondernemer^ mer ken, dat hier zulke kapitalen zijn te ver dienen, dan zal dat krachtig meewerken om Amersfoort omhoog te brengen. De raad heeft besloten den weg door Birkhoven naar Soest en Baarn aan te leggen, om daardoor den bloei van Amersfoort te bevorderen. Dan moeten wij niet in de uitvoering van dat besluit stil blijven staan, maar in het be lang van de burgers van Amersfoort èn tot verhooging van de aantrekkelijkheid der ge meente het werk voortzetten, waardoor de heerlijke bezitting, die wij in Birkhoven hebben, van het station gemakkelijk te be reiken zal zijn. Voor mij heeft het veel aanlokkelijks, dat door dezen weg de ge legenheid zal worden geboden om den grond als bouwterrein te exploiteeren. Ik hoop als lid van den raad, dat velen zich door de ideeën, die zijn verkondigd, aangespoord zullen voelen om die ideeën te verwezenlij ken. Als de ondernemers houwen, dan zul len wij daar villa's krijgen, en dan mogen zij de 100.000 winst, die ons in de adres sen worden voorgerekend, wat mij betreft verdienen. De bewoners van die villa's zul len in de belastingen bijdragen en onze in komsten zullen daardoor stijgen. Als het villapark wor'dt aangelegd, dan is het voor de gemeente lijd om te zien op welke wijze zij de ondernemers wil tegemoet komen. Als er met de zaak geld is te verdienen, dan wil ik hun die kans laten. De heer J o r i s s e n. Mijnheer de voor zitter, ik zal tegen het voorstel van den heer van Duinen stemmen, hoewel ik indertijd tegen het voorstel tot aanleg van den weg ben geweest, waarin ik toen alleen ben blij ven staan. De heer van Duinen zegt, dat hij van groot voorstander tegenstander is geworden. Ik blijf van meening, dat de raad beter had gedaan het besluit niet te nemen, maar nu het eenmaal genomen is, moet er uitvoering aan gegeven worden. De heer van Duinen waarschuwt tegen, overhaasting, maar het voorstel van den heer van Duinen berust op de motie, die is aangenomen in de vergadering van de vereeniging (Handel en Nijverheid. Deze motie is 's avonds ge steld en aangenomen, m. i. wel wat haastig om daarop te besluiten. De heer Veils Heyn. Mijnheer de voorzitter, ik wil beginnen met mijn harte- lijken dank uit te spreken voor het werk, dat B. en W. met 'het opstellen van hun rapport hebben, verricht. Daarin is het standpunt, dat ten aanzien van deze adres sen moet worden ingenomen, op zoo dege lijke gronden uiteengezet, dat ik daaraan weinig heb toe te voegen of ik zou moeten treden in herhalingen van wat in het rap port is betoogd en in de vergadering door den heer Plomp en door andere heeren is gezegd. Er is door den 'heer van Duinen gesproken over een gemeentelijk grondbe drijf. Ik wil daarover eene enkele opmerking maken. Stel, dat de gemeente die zaak ter hand neemt, dan zal zij daarbij eene andere methode moeten toepassen, dan die welke haar aan de hand is gedaan. De heer Achter bergh stelt, dat de gemeente heel goedkoop den grond zal koopen van de tegenwoordige eigenaars, maar de wijze, waarop hij het plan te 'berde brengt, doet de speculatie, waarvan hij voordeel voor de gemeente ver wacht, in duigen vallen. Ik heb bezwaar om mee te gaan met wat van ons wordt ge vraagd. Ik ben overtuigd, dat als tot uit stel wordt besloten van het werk, dat reeds onderhanden is, het onderzoek geen andere uitkomst zal hebben dan dat de beste ver binding met Birkhoven die is, waartoe de. raad het besluit reeds heeft genomen. Ik zal van harte stemmen voor het voorstel van B. en W. om af te wachten, dat de adres sant het bewijs zal hebben geleverd, dat de voor den aanleg van den door hem ontwor pen weg benoodigde grond voor 15 cent per M2. is te krijgen, en inmiddels de adres sen ter zijde te leggen. De heer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, niettegenstaande verschillende sprekers zich tegen mijn voorstel hebben verklaard, zou ik toch, als het wordt on dersteund, wat ik wel eenigszins betwijfel, u willen verzoeken het in stemming te bren gen. Mijn wensch is niét, dat nu reeds eene beslissing wordt genomenik vraag alleen onderzoek, en dat vraagt Handel en Nijver heid ook; dat is ook de vraag van de u be kende motie. Wij zeggen niet: ,,Wij hebben gelijk," maar wij vragen onderzoek. Ten bewijze, dat grondexploitatie voor de gemeente van groot belang is, heb ik voor gelezen wat in den Haagschen gemeenteraad in de af deelingen daarover is voorgevallen. Natuurlijk is een afzonderlijk grondbedrijf hier niet noodig. Kan het niet anders, dan zou ik alleen willen aankoopen den grond, die noodig is voor de gemeente om dezen) weg aan te leggen. Ik vraag: onderzoek de zaak. Wanneer uit het onderzoek blijkt, dat ik heb gedwaald, dan leg ik mij er bij neer. De heer Plomp. Mijnheer de voorzit ter, ik zou nog slechts ééne opmea-king wil len maken. Wat de heer van Duinen wil onderzoek van de kwestie der grondpolitiek, heeft niets te maken met wat de heer Ach terbergh wil en waar Handel en Nijverheid zich heeft voorgespannenhet maken van een nieuwen weg. 'Grondpolitiek is het koo pen van uitgestrekte terreinen om den uit leg van de stad. te verzekerenMaar wat in de adressen wordt verlangd, is iets anders. Als .de gemeente een strook grond van 200 Meter moet koopen met de bedoeling dien later weer aan bouwexploitanten te verkoo- pen, dan weten wij van te voren, dat zij daarvoor evenveel moet betalen als wij er later voor zal terugkrijgen. Wat de heer van Duinen wil, dat zal men op deze wijze niet bereiken. De heer van Duinen. Ik blijf bij mijn gevoelen, mijnheer de voorzitter. De Voorzitter. Ik moet eerst vra gen of liet voorstel van dén heer van Dui nen wordt ondersteund'. Geen van de ledén ondersteunt het voorstel; ik kan het dus niet in omvraag 'brengen. De heer van D u inen. Dan verzoek ik, dat liet prae- advies op het ada-es van Achter bergh in omvraag zal worden gebracht. De heer v a n E s v e 1 d. Mijnheer de voorzitter, is de bedoeling van den heer van Duinen, dat heb werk aan dén weg, die nu in aanleg is, zal worden gestaakt? De heer yan D u ineji. Dat heb ik straks duidelijk gezegd. De heer van Kalken. Mijnheer dé voorzitter, wat de heer van. Duinen wil, is geschied, herhaaldelijk zelfs. Er is een on derzoek ingesteld of heb wenschelijk is eene betere verbinding met Soest en Baarn te krijgen. Dat is meermalen geschied, niet alleen door de commissie van Birkhoven maar ook door deskundigen ibuiten de stad1. Op gTond van dé uitkomsten van het onder zoek is besloten den weg aan te leggen. Een nieuw onldérzoék i© niet noodig; men zou daaTdéor toch tot dezelfde ooncluéie komen, dat de hoofdweg zoo moet wordén gelegd als de raad heeft 'besloten. Wélke wegen verder zullen worden) aangelegd, zal afhangen van de mate van bebouwing. Hét i© niet onmo gelijk, dat er later nog andere wegen zullen wordén aangelegd, opklimmende naar den berg. Maai* ik vereenig mij geheel met dé op vatting, dat een nieuw onderzoek naar de vraag of het wenschelijk is een verkeersweg over Birkhoven naar SOest te m'aken, onnoo- dig is. De 'heer .Gerritsen. Mijnheer do voorzitter, ik was niet van. plan deel te ne men aan déze discussie. Ik acht dé zaak door B. en W. zoo duidelijk uiteengezet in hun advies op het adres Achterbergh, dat het mij onaangenaam aandeed, dat nog eene nadere toelichting noodïg werd geacht op héb adres van Handel én Nijverheid. Ik wil al leen den heer van Duinén vragen, of hij) meent, dat wij in de eerste tien jaren een verkeersweg zullen krijgen, geen zigzag weg, waar, als de eigenaars 'hun grond aan de gemeente afstaan, de gemeente den grond weer zal kunnen van dé hand doen volgens de /berekening, die als toelichting van het adres is gegeven. Als de heer van Duinen zegt: Ja, dan zeg. ik tot hem: ,,Gij weet er niets van; dat is onmogelijk." In geen twin- tig jaar krijgt men daar op die wijze een verkeersweg. Men is in de berekening uit gegaan van een prijs van 1200 per H.A. Maar men zal voor geen 12,000 op die wijze den grond kunnen krijgen voor" een weg naar Birkhoven. Als men de wetenschap heeft, dat die weg zooveel geld' zal kosten, (dan is het vermorsen van onzen tijd er nog langer over te praten. De heer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, een kort antwoord op de perti nente vraag, die mij door den heer Gerrit sen is gedaan. Het is mijne vaste overtui ging, da/t de gemeente, als zij den grond wil hebben, 'hém) zal kunnen krijgen voor den genoemden prijs, gebruik makende van de daarop bétrekking hebbendé wetten en verordeningen. Er is in de toelichting van het adres gesproken van verkoop van den grond in tien jaren. Dat getal is alleen genomen als ibasis voor de renteberekening. Er is ook gezegd, dat in de. eerstvolgende jaren reeds grond verkocht zal worden. Dat moet ook in rekening Worden gebracht. Daav- d'oor zal 'blijken, dat de termijn kan loopen over twintig a vijf en twintig jaren, zonder renteverlies voor de gemeente. De heer Gerritsen. Mijnheer de voorzitter, de heer van Duinen verklaart een© vaiste meening té 'hébben, nraar zij ié onjuist. Eene combinatie, die villa's wil' bouwen in de buurt van Birkhoven, heeft voor .grond geboden 2 per M2., maar daib bod is geweigerd; onder 2.50 is die grOnd niét. te koop. Vandaar dat Handel en Nij verheid 'ziic'h warm maakt voor iéts wat toch niet te bereiken is. Wii behoeven niet te onderzoeken of er kans is, dat grond, waar van nu de prijs is 1 of 1.25, over tien jaren voor 1.25 voor de gemeente te krij gen zal zijn. De heer van Duinen. De prijs van den grond staat in verband met de vraag of kan wordén verwacht, dat hij voor bouw terrein zal worden (bestemd. Een onjuistheid wordt begaan, wanneer grondén, dié nog geen bouwterrein zijn, toch als zoodanig worden gerekend!. Men zou anders kunnen' zeggen, dat de grond tot aan de Stomperdl ook bouwterrein is. Zoodra de weg, die nu in aanleg is, wordt verlaten, zal 't blijken dat terrein genOeg te verkrijgen is. Maar het is beter niét meer over de zaak te spre ken wij weten hoe dé stemming van dé ver gadering is. De Voorzitter. Ik geef in overwe ging nu te stemmen over het voorstel van B. en W. De heor K r o es. .Mag i:k nog éven het woord, mijnheer dé voorzitter? Ik ben het) geheel eens met wat de heer Gerritsen heeft gezegd over dé vraag of het plan', dat de hé'er van Duinen heeft verdedigd, uitvoer baar is. Maar zelfs als het werd uitgevoerd', d'an zou ik er pertinent tégen zijn dén weg te verleggen. Ik geloof niet, dat dat kan. De Voorzitter. Het zou moeten wor den onderzocht in hoever dat mogelijk is. Wenscht iemand hoofdelijke stemming? De heer van D u i n énl Voor mij be hoeft het- niet, mijnheer de voorzitter. Ik ben moederziel alleen. Wordt besloten conform het prae-ad'vies

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 8