METHORST VAN LUTTERVELD, KUNSTVEILING de Firma WATERSCHOT Co. JE ADRES OPENING op I Mei voor fijne lfleeschwaren, Comestibles, heerlijk Fruit en andere delicatessen, Uitnoodiging 1 Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTÏËN. degelijk, rustig PENSION Adjunct-Inspecteur. DIENSTBODE, P. G. Dienstbode, Groote Werken van Lz. BERGHUIS Aambeien. Bad Neuenahr Kassiers en Commissionairs in Effecten. (Conanditaire Yennooten h. oyens zonen, ie Amsterdam.) Amersfoort, Baarn Hoogst Belangrijke MODERNE SCHILDERIJEN en Aquarellen PLAATWERKEN en echte PERZISCHE TAPIJTEN. Par ij sche Wa felbakkerij, Langestraat 86. is steeds Interc. Teleph. 37. Langestraat 43. Gouden en Zilveren Horloges, Regulateurs, Pendule-Garnituren, -:- Staande Klokken, -:- -:- fantasie Wekkers -:- Barometers, Thermometers, enz. enz. W. F. A. GROENHUIZEN, Hei-zoeken, over welk voorstel in de vttrige klgemeec-e vergadering de temmen hadden feestaakt, werd" thans met rlgeaneene stem men verworpen. Een brief van het bestuur voorgelezen naar aanleiding van een© -circulaire van de ,Vereeniging van Letterkundigen" aan de uitgevers in Nederland, waarin aan dezen ieder individueel wordt verzocht mede te 'deelen of er bij hem bezwaar bestaat tegen een model-contract. De aanwezige leden ga- jven te kennen, dat, indien op deze circu laire door hen werd geantwoord, dit zou zijn fin afwijzenden zin. Een regeling tot het verleen©» van een bijdrage van den Bond aan het Uitgevers- Congres in 1910, ten bedrage van f 3000, werd op voorstel van den penningmeester goedgekeurd De heer dr. H D. Tjeenk Willink werd met algemeene instemming tot eerelid van den Bond benoemd. (Nbl. v. d. B.) I De uitgevers-maatschappij „Elsevier" heeft besloten tot de uitgaaf van een pracht- jwerk over merkwaardige kasteelen in Ne derland en hunne geschiedenis, te schrijven door de heeren E. W. Moes, directeur van I's rijks prentenkabinet, en prof. K. Sluy- terman (Delft).(Nbl. v. d. B.) Inbraak te Botterdam. In het gebouw „Voorwaarts" aan de Gedemp- e Slaak te Rotterdam is ingebroken in drie ertrekjes, die onderling door deuren ge- eenschap hebben en bij den Bond van Ge- ieentewerklieden in gebruik zijn. In een leur van het middelste kantoortje zijn drie ■aten geboord, waarna uit die deur een ineel gebroken is. In de kantoortjes zijn mige lessenaars en laden geopend, maai er .is .slechts een bedrag van 3 tot 4 |gestolen. Een ijzeren geldkist, als brand- ikaist dienst doende en waarin 400 aan wezig was, werd niet geforceerd. De inbre ker, die het gebouw aan de achterzijde ver- liet en daar over een heining klom. liet twee boorijzers en een kaarsje achter. Insluipingen. Insluipdieven hebben Dinsdag het Museum-kwartier te Amsterdam onveilig gemaakt. Zij wisten in verschillende woningen binnen te komen, vermoedelijk met behulp van valsche sleu tels. Bij den heer Dolleman, Willemsparkweg 34, zijn twee bankbiljetten van 100, twee van 25 en een partijtje diamanten en gou den sieraden ontvreemd, ter waarde van 700, terwijl in de Johannes Verhulststraat 130 uit de spreekkamer een bankbiljet van 300 gestolen is. In het perceel Vossiusstraat 30, bewoond door den heer A. Andriesse, die sedert December 1908 tijdelijk te Londen vertoeft, schijnen de dieven ook geweest te zijn. Toen n.l. de dienstbode Dinsdag even in het huis ging, bemerkte zij, dat er ongenoode gasten geweest waren. Verschillende goederen, die in kasten gestaan hadden, waren daaruit ge haald en ergens anders geplaatst, terwijl het dienstmeisje tevens ontdekte, dat een ijzeren (geldkistje opengebroken was. Er worden vier dekens, eenige zilveren eierdopjes en eenige likeurglaasje vermist. Omdat ook in dit perceel aan de voordeur geen sporen van braak te ontdekken waren, zijn de inslui pers zeer waarschijnlijk ook in dit perceel met valsche sleutels binnengekomen. Kinderwetten. Men schrijft uit Doetinchem Zondagnamiddag liepen op den terugweg naar het gesticht „De Kruisberg" uit een wandelploeg van 40 verpleegden, onder ge leide van vier beambten, een elftal hunner uit het gelid en verdwenen in de richting „De Kelder" in de bosschen. Direct achter volgd door twee der geleidende beambten werden twee der vluchtelingen gegrepen, terwijl een uur la/ter twee anderen mede door beambten wei-den achterhaald. Als men zoo'n groep krachtige jonge mannen van 1721 jaren, op een leeftijd waarin de hartstochten het vurigst werken, ziet pas- seeren, vraagt men zich onwillekeurig af, hoe 't mogelijk is, dat de „kinderi'-wetteu den heeren rechters de vrijheid gaven die jonge mannen als kinderen in een open ge sticht als de „Kruisberg" is, te doen „op voeden" en voelt men medelijden met de ambtenaren, die zoo'n o. i. onmogelijke taak op zich moeten nemen. Het verwondert ons dan ook geenszins, dat minister Nelissen nog vóór de Kamers uiteen gaan, een maat regel bij suppletoire begrooting in 't leven tracht te roepen, die beoogt een honderdtal dier o. i. onopvoedbare elementen naar el ders, ik meen naar de rijkswerkinrichting te Leiden, over t© brengen, waar zeker het idee opvoeden niet op den den voorgrond zal worden geschoven. Ongeluk bij den arbeid. Gisterenmiddag tegen vijf uur waren te Amsterdam eenige werklieden van de ge meente-telefoon bezig in de Wilhelminastraat om een telefoonpaal te sloopen. Plotseling viel de paal om, met het treurig gevolg, dat de .werkman Van Lier, die er boven in zat,- door den val zoo deerlijk werd ver minkt, dat hij oogenblikkelijk dood bleef. Onder de elec rische. Gislerennamiddag is op den Westzeedijk te Rotterdam een 5-jarig knaapje J. Kok ge naamd, onder een motorwagen van lijn 7 geraakt. Hij zat zoodanig tusschen den baan schuiver bekneld, dat hij niet groote moeite er onder uit kon worden gehaald. Per brancard naar het ziekenhuis gebracht, bleek bij een hersenschudding bekomen en den rechterbovenarm gebroken te hebben. Branden. De 's H. Ct. meldde gisterenavond. Te Schaijk is heden een ver schrikkelijke brand uitgebroken. Een zes tal buizen staan in volle vlam. Bij de af zonding van dit bericht is men den brand nog niet meester. Iu de gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering der Pred. Geh. Ont houders Vereeniging, werd door den secre taris ds. J. Henri Ledeboer van Bree- <levoort, jaarverslag uitgebracht. Hieruit bleek, dat het ledental tot 240 gestegen was. Een gehouden enquête had aan het t gebracht, dat reeds 480 predikanten geheelonthouders zijn. O.a. was gebleken, dat liet aantal onthouders onder de recht- zinnige predikanten in de Ned. Herv. kerk j dai 5 jaar geleden 170 bedroeg, thans tot i 308 gestegen was. Wel een bewijs, hoe de onthoudersbeweging toeneemt. Verder stip pen wij uit het jaarverslag aan, dat aan j alle kerkeraden toegezonden werd een ge- schrift van dr. R. J. v. d. Meulen uit Wel- i sum „De Kerker aden en het Drankvraag- stuk", terwijl aan alle predikanten de bro chure van dr. H. Bervoets„De Drank- kwes'ie in Tropisch Nederland" verzonden zal worden. Uit het finantieel verslag bleek, dat voor het eerst Rijkssubsidie ontvangen was, ten bedrage van 100 gulden. Ondanks deze sub sidie sloot de kas met een nadeelig saldo van 104.87. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat in de vacature-Couvée gekozen werd R Bt-nnik te Zwammerdam, en in de vacature- Hotte J. de Visser te Middelburg. rDinsdag hield de Ned. Vereeninging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden de 14e algemeene vergadering in hotel Tiddens, te Utrecht. Van prof. Anema, mr. Sybrandy en dr. Slotemaker de Bruine waren berichten van verhindering ingekomen. Als afgevaardig den waren aanwezig van Patrimonium de heer Douwes, uit Amsterdam, van Boaz de heeren Swagerman uit Den Haag en Din ge in anse van hier. Uit de mededeelingen .van den secretaris bleek, dat het ledental op 31 December 1900 bedroeg 606 en 22 jongleden. De fusie tusschen de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden met den Bond van Chr. Handelsreizigers is tot stand geko men, Laatstgenoemde Bond telde 86 leden. Tot adviseur is benoemd in plaats van dr. A. S. Talma, dr. Slotemaker de Bruine, .van hier. De ontvangsten en uitgaven op 31 De cember 1908 bedroegen f 3620.86^. De or gaanrekening over 1908 f 1205.52, de winst en verliesrekening bedroeg f 3340.29J, de balans op 31 December 1908 bedroeg f 95.40. De begrooting voor 1909, sluitende in ontvangst en uitgaaf met f 3391.50, werd behoudens een kleine wijziging goedge keurd Een voorstel van het hoofdbestuur tot het heffen van een extra heffing van 25 contributie, ten einde den ambtenaar pro pagandist te handhaven, werd goedgekeurd. Tot hoofdbestuursleden werden herko zen de heeren F. J. Welzenbach te Amster dam en N. de Visser te Dordreeht. In de vacatuve-Furda werd gekozen de heer D. Gilhuys te Rotterdam. Tót hoofdredacteur van het orgaan werd hei-benoemd de heer C. J. Mulder te Dordrecht. Tot lid van de commissie voor het ondersteuningsfonds werd herkozen de heer F. M. Schmidt, te Rotterdam. Een voorstel-Haarlem om de contribu tie te heffen door tusschenkomst van den afdeelingspenningmeester, werd aangeno men. In verband met het voorst-el-Dordrecht tot oprichting van een weerstandskas werd het hoofdbestuur opgedragen, een commis sie te benoemen tot bestudeering van de vraag der werkloosheid, oprichting eeDer weerstandskas en reorganisatie van het on dersteuningsfonds Postdiefstal. Een inwoner van Hilversum had een brief pér post verzon den, inhoudende een bankbiljet van 40, gemerkt O D 5047, en een van 10, ge merkt C 86,796. Deze brief is niet aan het adres aange komen. De majoor H. J. Indeweij van het 5e regiment Infanterie wordt op 1 Mei voor den tijd van 6 maanden gedetacheerd bij het le regiment veld artillerie alhier. De luit. kolonel der huzaren W. H. Pie pers wordt op 1 Juli gedetacheerd bij het 5e reg. infanterie. De dames D. V. Henneman, R. A. van den Hoven en B. G. D. Kraanen, slaagden voor de acte lager onderwijs. Zooals we reeds 'bericht hebben, zou gisterenmiddag te half twee, het sportterrein „Birkhoveri' feestelijk worden geopend. Begunstigd door goed weer, hoewel een beetje winderig, hadden de verschillende wedstrijden plaats. Reeds vroegtijdig was de -ruime, uitste kend ingerichte tribune door een uitgelezen publiek bezet. We merkten zeer veel keurige dames-toiletten op. Juist op tijd werd begonnen met de 4e (laatste) afdeeling van de Nationale Mili tary, het afleggen van een hindernis par cours, waarbij blijken moest, dat het paard in de hand stond, zooals van een dienst paard gewenscht wordt. Hieraan namen deel dezelfde officieren, die Maandag aan den afstandsrit van 40 K. M. en bet Steeple parcours van 4 K.M. deelnamen, behalve de 2e luitenant Brevet. De le prijs van de Nat. Military, 150 en verguld zilveren medaille met inscriptie, kampioenschap officiers-dienstpaarden Ne derland 1909", benevens een kunstvoor werp, aangeboden door de Amersfoortsche dames, werd behaald door den 2en luite nant J. Knel van het 3e regiment- huzaren, met Red cap. 2e prijs 100 met zilveren medaille en een kunstvoorwerp, aangeboden door de maatschappij Birkhoven, verwierf de le lui tenant J. A. van Gellicum van het 3o regi ment huzaren met Kiribi (R. P.) 3e prijs 50, met bronzen medaille, 2e luitenant W. A. v. d. Wall Bake van het 4e regiment huzaren met Frangipam (R. P.) II. Concours éénspannen, toebehoorende aan landbouwers (wier uitsluitend bedrijf landbouwer is), gespannen voor tilbury of sjees. Prijzen 75, 25, 10 en 5 gulden. 12 deelnemers. 1. D. v. d. Grift, Baarn, met Prins. 2. Oskam, Cothen, met Julia; 3. W. Dolman, De Bilt, met Snel; 4. D. A. Bloem, Loenen. Eervolle vermelding: P. v. d. Bremer, Soest; J. Grooteveen, Nijkerk; A. v. d. Linde, Amersfoort. III. Concours voor het 'bestgaand rij paard, toebehoorende aan en gereden door officieren of particulieren (leden of dona teurs der Mil. Sportvereeniging) of behoo- ren.de tot de troepenpaarden der cavalerie of artillerie. Prijzen 75, benevens een kunstvoor werp, aangeboden door den voorzitter der maatschappij „Birkhoven"; f 30 en zilveren medaille, 20 en bronzen medaille. 15 deelnemers. le prijs 2e luitenant J. Knel, 3e regiment huzaren, met Redcap; 2e prijs 2e luitenant jhr. J. A. Röell, 2e regiment huzaren, met Historian3e prijs le luitenant J. H. van Reede, .le regiment veld-artillerie met Wa terford; 4e prijs le luitenant jhr. K. F. Quarles van Ufford, van de rijdende artil- j lerie, met Marengo (R. P.). J Bestuursprijzende heer P. H. Fente- ner van Vlissingen, met Goeden avond en de 2e luit. F. E. Everwijn Lange van het 3e reg. huz. met Rosegrove. IV. Concours d'adresse voor paarden, toebehoorende aan officieren of particulie ren (leden of donateurs der Mil. Sportver- j eeniging) of behoorende tot troepenpaarden der cav. of art. welke nog nooit 'n len pr. in een spring- of jachtconcours hebben ge- wonnenen voor dezelfde soort paarden gereden door ruiters die nog nooit een len i prijs in een spring- of jachtconcours heb- j ben gewonnen. 20 deelnemers. I Prijzenf 75, benevens een kunstvoor werp, aangeboden door de Amersf. Jacht- vereenigingf 30 en zilv. med.f 20 en i bronz. med. 1. le luit. le reg. veld art. J. J. van Santen, met Intrepid; 2e., 2e luitenant F. E. Everwijn Lange; 3e reg. huz., met Mayo (R. P.); 3e, 2e luit. jhr. L. M. van Reigersberg Versluijs, le reg. huz., met Dipodiwirio. Bestuursprijzen Ritmeester Loopuyt, met Delpation II; le luit. Jhr. Quarles v. Uf- ford met Prince; le luit. jhr. D. R. Ge- i vers Deijnoot, met Voske (R. P.) en le luit. J. U H. Feikeana, met Honev Suckle (R. P.) V. Springconcours om surprises, voor i juniores, max. leeftijd 17 jaar. Hieraan werd deelgenomen door: J. J. Noest, jhr. M. J. Teixeira de Mattos, F. i baron van Hogendorp, jhr. D. T. L. i Teixeira de Mattos, M. Grondhout en jhr. P. D. E. Teixeira de Mattos. j Het parcours van 1000 M. in IV moest I worden afgelegd in 2£ minuut. Hierbij moest blijken dat het paard in de hand stond, zooals van een dienstpaard gewenscht is. De hindernissen hadden een maximum hoogte van 1 Meter. Er werd over het ge heel zeer -goed gereden, terwijl duidelijk gebleken is, dat de nieuwe 'baan in alle opzichten zeer goed voldoet. De maatschappij „Birkhoven" mag over den dag van gisteren meer dan tevreden zijn. Vermelden wij ten slotte nog dat aan den heer L. Pijl, adjudant onderofficier pikeur bij de Rij- en Hoefsmidschool, den verdien stelijken leermeester v,an de juniores, die werkelijk heel aardige proeven van rij kunst aflegden, onder daverend applaus een lauwerkrans werd uitgereikt. Op verzoek verwijzen wij naar de advertentie in zake de opening van de Pa- rij sche Wafelbakkerij, Langestraat 86. De directie van de Amersfoortsche Stoom-schoenenfabriek heeft besloten het bouwen van haar fabriek op te dragen aan de heeren J. Wildeman en L. J. Hemels, laagste inschrijvers 9785). Stoomvaart berichten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Het stoomschip Koning Willem I van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, arri veerde te Genua 27 April. Het stoomschip Koningin Wilhelmina van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, ver trok van Port-Said 28 April. Het stoomschip Burgermeister van de maatschappij Deutsch Oost-Afrikalijn, ver trok van Antwerpen 26 April. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnomingen in den morgen van 29 April 1909. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 769.8 te Biarritz Laagste 741.5 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 30 Aprii Meest matige W. tot Z. W. wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Weinig verandering in temperatuur. Voor een zieke Dame met Ver pleegster, wordt in den omtrek van Amers foort, Toor «ladelijk oen gezocht. Vereiscliten zijn een Kamer op den beganen grond en groote, ruime Warandabe schut voor den wind. Opgave, ook van condi tiën, ondor lts. A. S. aan het Bureau v. d. blad. Samarang-J onna Stoomtram Maatschappij. Bij den dienst op Java bestaat gelegen heid tot plaatsing van een ontwikkeld Spoorwegambtenaar, bekend mot den practischen goederendienst, niet ouder dan 28 jaar, in de betrekking van Aanvangsbezoldiging f 20(1.'s maands. Aanmelding schriftelijk bij de Directie, Jan Pieterszoon Coenstraat 4 te 's-Gravenhage. Mevrouw VERSCHOOR vraagt tegen 1 Juni oene flinke Villa „Rosenegg", Kil oosterpark, de Bilt. V Mevrouw VALCKENIER KIPS te Zeist vraagt tegen 1 Augustus, om mee naar Delft te gaan, een eenvoudige, flinke voorzien van uitstekendo getuigen. Verkoopen wij uit voor geringen prUs. De Meubelmaker, volledig Leerboek met een menigte afbeeldingen en 138 groote platen. In fraaion band. Prijs f 8.60 voor f 3.00. De Steenhouwer en Metselaar, Hand boek voor Bouwkundigen, met een menigte afbeeldingen en ruim ÏOO groote platen in fr. band. Prijs f 8.60 voor f 4.50. De Smid. Groot Leerboek met een menigte afbeoldingon en ÏOO groote platen. Prijs f 8.00 voor f 4.50. Met dit aanbod kan men nu de voor treffelijke werken van BERGHUIS voor een prijsje bemachtigen. Verkrijgbaar bij D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang 98 te Rotterdam. Franco na ontvangst van Postwissel, waarop ver langde werk melden. Wie hiervan volslagen genezen wil zijn, schrijve onder lett. H. D. Adv.- Bur. GKEEFKES A Co., X. Z. Voor burgwal 330 A'dam, met bijvoeging van 10 ets aan postz. Grand Hotel Flora. Best bekend staand Knr-Etabllsse- J ment ter plaatse in bevoorrechtigo I rustige omgeving voor Suiker-, Maag-, Lever-, Galsteen-,'Nier en andere ziekten. Centrale verwarming. Lift, alle'soorten Baden, Fango- beliandeling enz. Fijnste Kur- I Keuken. Moderne comfort. Pension. Geïll. prospectus gratis on franco door den Eigenaar FRANZ SCHROEDER. 1 MOLLERUSSTRAAT 88. Telefoon 141. Verschaffen Wissel- en Credietbrieven op Binnen- en Buitenland. Assurantiën. Administratie. MUUBHÜIZEN 15. Telefoon 49. op 4 en 5 Mei 1909 des voormiddags te ÏOV, uur, in „DG BKAKGG GROND", te Amsterdam. Onder Directie van B. L. VOSKUIL Jr., te Amsterdam zal op Dinsdag 4 en Woensdag 5 Mei a. s. in veiling worden gebracht een fraaie verzameling Schilderijen enz., waarbij de Collectie van den WelEd. Heer J. C. MEYERS, Architect te Scheveningen en die uit de nalatenschappen van wijlen Vrouwe Fr. J. geb. B. en wijlen den WelEd. Heer C. L. C. VOSKUIL, Kunsthandelaar.te Amsterdam, bestaande uit hoogst belangrijke van eerste Hollandsche Meesters en waarbij voorkomen werken van: J. Akkeringa. L. Apol, C. Bisschop, A. H. Bakker Korff, David Bles, B. J. Blommers, Arth. Briët, Th. de Bock, G. H. Breitner, Fred. Du Chattel, O. Eerelman, Jan van Essen, P. J. C. Gabriel, A. M. Gorter, F. Hart Nibbrig, Hobbe Smith, B. Höppe, Isaac Israels, Jozef 'Israëls, H. W. Jansen, B. J. Jongkind, P. de Josselin de Jong, E. Karsen, Herm. ten Kate, J. C. K. Klinkenberg, B. C. Koekkoek, W. A. van Konijnenburg, J. Maris, W. Maris, J. H. van Mastenbroek, A. Mauve, H. W. Mesdag, F. P. tor Meulen, W. 0. Nakken, Alb. Neuhuys Geo Poggenbeek, P. Rink, W. C. Rip, C. Rochussen, Alb. Roelofs, W. Roelofs, M. Roozenboom, Willy Sluyter, Louis van Soest, C. Springor, J. Toorop, C. Troyon, W. B. Tholen, Floris Verster, J. Voerman, J. H. Weissenbruch, J. H. Wijsmuller, J. Zon, W. de Zwart, enz. Verder een verzameling Catalogus met 16 afbeeldingen verkrijgbaar a f 1. - (ongeïllustreerd kosteloos) b/d. Directie der veiling, Spui 15, 17 en 19 te Amsterdam. Bezichtigingsdagen 1, 2 en 3 Mei 1909. van tie Voorloopig gedurendeeen maand. om nu eens mijn reuzen-collectie te komen zien in alles in stijl en gewoon, en een rijke keuze in Reparatie-inrichting le klasse, goed en billijk bij Horloge- en Instrumentmaker. Langestraat 42.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3