BINNENLAND. commissie in hot loven te roepen tot vast stelling van regelen voor de uitwerking en afkondiging van wetten van algemeon staat kundigen aard, die tegelijk voor Rusland en Finland van belang zijn. De Czaar heeft den Finschen Senaat bevolen vijf candida te» voor te dragen, die zoo spoedig moge lijk als Finsche leden van die commissie kunnen optreden, opdat dezo reeds in de maand Mei zal worden geconstitueerd en in Juni beginnen met de werkzaamheden. Bulgarije. Nu alle staten, die het verdrag van Ber lijn bobben onderteekend. de onafhanke lijkheid van Bulgarije reeds hebben erkend, verwacht men te Sofia, dat de kroning van ►Kjoning. Ferdinand zal plaats hebben in den loop van de volgende maand te Tirnovo. Daarna zal de Bulgaarsche souvereiu waar schijnlijk een bezoek brengen aan alle hoven van Europa Turkije. S a 1 o 11 i k i, 2 5* April. De ge .wezen sultan Abdul Hamid is gisteren- Avond rustig hier aangekomen en heeft de hem aangewezen verblijfplaats betrokkm. Tweede telegram. Abdul Hamid is hier in den nacht aangekomen. Hij werd onder geleide van kavallerie naar. de villa Atlantini gebracht, waar hij is opgesloten. Er wordt e«ne strenge militaire bewaking over hem uitgeoefend. K o n s t a.n tinopel, 29 April. De Italiaansche generaal Robilant is uit- genoodigd zijne villa Saloniki binnen 24 uur dn te ruimen om er Abdul Hamid in te installeeren. De krijgsraad veroordeelde den directeur van het dagblad Nizam tot levenslangen dwangarbeid Konstan tinopel, 29 April. Vele mannen van bet ancien régime, waar onder de kamerheer Rachi Pacha en ver scheidene leden van de liberale unie, zijn gevangen genomen. Roi»stan tinopel, 29 April. In de diplomatieke kringen loopt het ge rucht, dat de gewezen grootvizier Kiamil Pacha, die gevangen genomen was, weer in vrijheid is gesteld. De nieuwe minister van financiën Dja- mid heeft zijn ontslag genomen, omdat hij benoemd was, zonder te zijn geraadpleegd. De minister van justitie moet eveueens zijn ontslag genomen hebben. De officieele tekst van het besluit, dat door de nationale vergadering over de troonsverwisseling genomen is, is de vol gende Dinsdag 27 April. De uit senatoren en afgevaardigden samengestelde, als natio nale vergadering zitting hebbende vergade ring koos eenstemmig onder de beide voor stellen, die in de door den sjeik-ul-islam voorgelezen en onderteekende fetwa vervat zijn, de onttroning. Dienovereenkomstig werd sultan Abdul Hamid vervallen ver klaard van het islamietische kalifaat en het Ottomaansche sultanaat en als zijn rechtma tige erfgenaam Mohammed Rechad Effendi uitgeroepen tot Kalif en Sultan onder den titel sultan Mohammed V. Do overgave van den Jiidiz kiosk is, vol gens een bericht van de Frankf. Ztg. uit Konstantinopel, hierdoor afgedwongen, dat gedurende drie dagen elke toevoer van le vensmiddelen was afgesneden. Ook de bui zen van de gas- en waterleiding waren ver nield. In het paleis waren geene maatrege len voor de proviandeering genomen. Men geloofde blijkbaar niet aan den ernst van net in Tsjataldja samengetrokken leger. Er was ten slotte letterlijk geen stuk brood meer aanwezig. Er ontstond eene vreeselijke ver warring men kon meenen, zich in een gek kenhuis te bevinden. Haremdames en negers liepen, door den honger en de vrees om te worden doodgeschoten bevangen, als krank zinnig in den afgesloten tuin rond, Abdul Hamid vervloekende. Ook de bedienden werden door deze tooneelen van ontzetting aangestoken, die het toppunt bereikten, toen van alle zijden tromgeroffel dn horensigna- Jen weerklonken. Op dat oogenblik, physiek en moreel gebroken, bedreigd door verwen- schingen uitbrakende, uitgehongerde laf aards, gaf Abdul Hamid zich om 5 uur in den morgen van den 27en April op genade en ongenade over. Het vertrok van den gevallen sultan ge schiedde niet over zee, maar in een extra- trein van den Orient-spoorweg om 1 uur s nachts van 28 April. De trein was uit acht salonrijtuigen samengesteld. In het eerste en laatste rijtuig bevonden zich gen darmes uit Saloniki. Do sultan verscheen in burgerkleerenhij hield zich goed en groet te minzaam de weinige aanwezigen. Met den sultan reisden zijne twee jongste zonen, acht haremdames en een klein gevolg. Abdul Ham'd hielp galant ieder van de dames bij het instappen en ging zelf het laatst in den trein. De villa Aletini, die hem in Saloniki als verblijf is aangewezen, is het eigendom van een rijken Spaniool (afstammeling van Spaansche joden). Verder is eene apanage van 50.000 frs. per maand voor hem be schikbaar gesteld. Het met zoo groote snelheid uitgevoerde besluit om den sultan iu Saloniki in veilig heid 'e brengen, duidt aan, dat men van zijne plooibaarheid en wraakzucht ver wacht, dat hij in staat zal zijn de middelen te vinden, om een ongunstigen invloed uit te oefenen op den loop der gebeurtenissen. Konstantinopel, 29 April. Adana is bijna geheel iu asch gelegd. De Armeniërs zijn vermoordde missie-gebou wen zijn bijna geheel verbrand, maar het personeel is in veiligheid. Marokko. Tang er, 29 April. Uit Fez wordt van den 26en bericht, dat te Mequinez den 24en de Engelsche en Duitsche postkantoren door inboorlingen zijn geplunderd. Britsch-Indië. De Kh ai bar-pas wordt van Engelsch jzijde voor het verkeer heropend, nu de emir van Af ga nis tan beloofd heeft, de grensambtenarenover wie de Engelschen te klagen hadden, tot de orde te zullen roe pen. Perzlë' Tabriz, 29 April. Do gebeurtenis sen te Konstantinopel dragen er toe bij om hier den toestand erger te maken. De leden van het andjoenian verwerpen liet voorstel van den sjal- om eene grondwet saam te stel len. steunende op de Cheriat. De bevolking lijdt steeds hongersnood. De door den hon ger veroorzaakte typhus richt groote ver woestingen aan. De Europeanen zijn onge rust. De consulaire post is sedert drie maan den niet in Tabriz aangekomen. De Times verneemt uit Teheran, dat de voorhoede van de Russische expeditie naar Tabriz Woensdag van de grens Perzië is binnengerukt. De troepen zijn 2600 man sterk 13e bevelhebber heeft last een vrede lievende houding aan te nemen, buiten Tabriz halt te houden en de stad slechts in geval van nood binnen te trekken. Tiibriz, 2 9 A p r l, 7.30 des avonds De Russische strijdmacht heeft de voorste den bereikt. Kameroverzicht. Tweede Kauier. Woensdag is voortgezet de behandeling der schepenwet. De Minister van Land bouw verdedigde het ontwerp, betoogende dat een ingrijpende regeling noodig lö, wanneer meu slechts let op het aantal slachtoffers, dat het scheepvaart-bedrijf eischt. Een goede uitrusting van schepen is thans niet. voldoende verzekerd, er moge in 't buitenland een andere methode ge volgd worden, maar principieel is er geen verschil tusschen de buitenlandsche wetge ving en de voorgedragen regeling. De Mi nister wees er op, dat 't van groot belang is, dat Nederland zoo spoedig mogelijk han delt, omdat :t anders wel kan gebeuren, dat de binnen eenige weken te Parijs te hou den internationale conferentie voor deze ma terie ons tot handelen zou verplichten, op dat ook Nederland een plaats kan vragen iu die conferentie Door opneming van de zui der zeeschepen in 't ontwerp zou ongewenschte vertraging zijn ontstaan. De minister bestreed de be denkingen van den heer Plate ten opzichte van de uitvoering der wet en ontkende dat het ontwerp in strijd is met ons zeerecht en kan ook niet inzien, dat wij met onze rege ling zullen vastloopen bij <le buitenlandsche bepalingen. De Minister betoogde voorts dat 't met de kosten van 't ontwerp nog wel zal schikken. Blijkt later, dat aan de certi ficaten der classificatiebureaus iets ha pert, dan kunnen technici de technische quaesfiën oplossen, maar deze technici be hoeven niet vaste ambtenaren te zijn. Daarna vingen de replieken aan. Na repliek van den heer Schaper en na der antwoord van den Minister is 't alge meen debat gesloten Donderdag 6 Mei is aan de orde eene in terpellatie van den heer Troelstra inzake uitvoering van het arbeidscontract. De heer B 1 o o k e r hield een interpel latie over de wijzigingen bij ministerieel be sluit van 6 April 1908 gebracht in het Reglement voor den verkoop van visch en voor het gebruik van de vischhal in de Vis- schershaven te IJmuiden. Interpellant wees er op, dat die wijzi gingen een verandering in de retributie en koopmans-korting tengevolge hebben ge had zijns inziens is er meer reden voor bevordering dan voor belemmering van den IJ muider vischliandel. Spreker vroeg of vooral het advies van het zeevisscherij-col lege over de zaak is gehoord, hetgeen hij betwijfelde. Hij vroeg ook, waaraan de Regeering het recht ontleent zich te men gen in de bepaling der koopmanskorting tusschen kooper en verkooper. Spreker be weerde voorts, dat het bedrag der retribu tie niet mag steunen op de kosten van de haven, die een onderdeel is van het Noord zeekanaal. De heer R e g o u t, de verschillende sprekers over de interpellatie-Blooker in zake de IJmuider visschershaven beant woordende, stelde voorop, dat onder de ge geven omstandigheden iedere nieuwe regle mentswijziging verkeerd zijn zou. De meer derheid van het college voor de zeevissche- rijen was voor de aangebrachte retributie- verhooging van 1 op 2 pCt. en tegen ver laging van 3 tot 2 pCt. van do koopmans korting. De minister betoogde, dat inter pellant zich een verkeerde voorstelling van de uitkomsten der haven had gemaakt. De geldelijke uitkomsten zijn veel minder gun stig dan hij dacht. De minister wilde er zich op het oogenblik ook niet over uitla ten, hoe hij persoonlijk dacht over de retri- buitie-verhooging van 1908; hij wilde geen politiek vischluchtje in de zaak brengen. De heer Passtoors, zich aanslui tende bij het betoog van den heer Blooker, verweet der Regeering te bureaucratisch en te monopoliseerend op te treden. Te IJmui den is een tóestand geschapen, die princi pieel verkeerd is. Alles is op te grooten voet ingericht. De heer M a 1 e f ij t betoogde de wen- schelijkheid om belanghebbenden te hoo- ren in inrichting en organisatie der visch hal, ter vermindering van kosten. Na nog eenig debat is de interpellatie geëindigd en werd de behandeling van de Schepenwet hervat. De heer Schaper lichtte een amende ment toe, om in de wet op te nemen ook visschersvaartuigjes, die zich niet buiten het gezicht van de kust begeven, bijv. boo ten van garnalenvisschers. De Minister bestreed dit amende ment als te -belemmerend voor den kleinen visschersman, die dicht onder de kust zijn bedrijf uitoefent. Hot amendement werd daarop verworpen met 47 tegen 8 stem men. Donderdag is het debat over de Schepen wet .voortgezet. De minister Talma nam over de amendementen van den heer Scha per op art. 4, strekkend om den schipper te verplichten behalve veiligheids- en red dingsmiddelen ook aan boord te hebben heel- en verbandmiddelen en de noodige aanwijzingen voor doelmatige aanwending der reddingsmiddelen. De heer Schaper trok zijn amendement, om niet slechts de laadlijn, maar ook de ballastlijn voor te schrijven, in, op advies van den Minister die opgemerkt iiad, dat bedoeld voorschrift thans op technische be zwaren afstuit en verwerping van het amen dement verkeerd zijn zou, terwijl thans voor de regeering de verplichting blijft be staan, om, zoodra 't kan, bedoeld voor schrift te geven. Do minister merkte aan den heer Verheij op, dat ten opzichte van de laadlijn is on derhandeld met Engeland. Na eenig debat is het gewijzigd art. 4 goedgekeurd. Bij het verder debat werd de wetsbepa ling, dat plaatselijke inspectie-ambtenaren voorschriften kunnen geven ter bevordering van de richtige naleving van de in de be stuursmaatregelen vervatte voorschriften goedgekeurd, nadat de Minister had opge merkt, dat hierdoor niet wordt verkort het recht van beroep tegen de cerfcificatiewëige- ring, met welke interpellatie de heer Van Idsinga zich vereenigde. De minister be toogde voorts, dat de eigenaar van het schip kosten van certificaat moet vragen en de inspecteur ook voorwaardelijk certificaten kan afgeven. De heer Helsdiugen heeft zijn interpel latie over de arbeidsduur der werklieden aan de Hembrug ingetrokken. Na de pauze werd bij tweede lezing aan genomen met 48 tegen 27 stemmen het wets ontwerp fcot subsidieering van bijzondere HB Scholen Daarna is hetvafc de behandeling der Schepenwet. T)e heer Plate hield vol dat, waar men •den huurder als eigenaar heeft aangeduid, de redactie van het artikel niet juist is. De heer Van Idsinga stélde alsnu voor alleen te bepalen, dat de kosten bij uitrei king van het certificaat worden voldaan in het- midden latende door wien, welke redac tie de Minister overnam, waarna art. 6 werd goedgekeurdeveneens art. 7 be trekking hebbende op het vervallen van de certificaten van deugdelijkheid; art. 8, dat eischt dat de beide exemplaren van een vervallen certificaat aan den eigenaar moe ten worden gezonden. Op art. 9, bevatten de de verplichting van den schipper tij- dejns de reis, is door de heeren Schaper c. s. een amendement voorgesteld, strek kende om den schipper o.a. ook te verplich ten afschriften van het certificaat van deug delijkheid op zichtbare wijze aan te bren gen iu de vertrekken voor de schepelingen, zoodat deze van de daarin vervatte bepa lingen kennis kunnen nemen. Door de comm. van rapp. is een amen dement voorgesteld, strekkende om te be palen, dat inzage gegeven moet worden of afschrift moet toegelaten worden van de scheepsjournalen na volbrachte reis of na verlaten van het schip. Het amendement der comm. van rapp. werd door den Minister overgenomen, dat van den heer Schaper werd door den Mi nister bestreden. De heer Schaper wijzigde daarop zijn amendement in dien zin, dat gelezen wordt op eene voor alle schepelingen toeganke lijke plaats, waarna de minister het amen dement overneemt. De artikelen 914 werden daarna goed gekeurd eveneens de artt. 1517. Bij art. 18,(beroep) stelde de comm. v. rapp. voor om ook beroep toe te laten van de beslissingen der commissie voor de uit gifte der certificaten van uitwatering. De Minister nam dit amendement over, daar het ook z. i. een leemte aanvult. De heeren Verhey en van Idsinga werd gewezen op den ernst van het berbep en op de noodzakelijkheid om duidelijk te doen uitkomen wie het beroep kan instellen. D$ wet moet uitmaken wie het recht van be roep heft. Vrijdag 11 uur voortzetting. Zaak ovrste Koch. Door den lieer Verhey werd voorgesteld de conclusie der commissie in deze zaak aan de orde te stellen na de Schepenwet. De Voorzitter meende, dat thans geen wijziging is te brengen in de regeling der werkzaamheden De vergadering wordt daarna verdaagd. Berichten. De blijde gebeurtenis. Het volgende telegram bracht hedenmorgen de tijding der blijde gebeurtenis: Heden werd eene PRINSES geboren. Men seinde nader: De bevalling van H. M. de Koningin geschiedde voorspoedig te 7 ure. De Kojiingin is wel. De toestand van H. M. de Konin gin was te 9 uur zeer wel. Prins Hendrik zond dadelijk zelf het tele gram der geboorte naar zyn moe der, de Hertogin van Mecklenburg. Het felicitatie-register ten Paleize werd onmiddellijk zeer druk getee- kend, het eerst door den deken van het diplomatieke eorps, den Belgi sehen gezant bij ons Hof. Het Feestcomité liet door herau ten te paard, begeleid door trom- etters, met bazuingeschal de ge- oorte van de Oraryetelg verkon digen. tMen seinde ten 11A ure uit Den Haag Het volgende OFFICIEELE bulletin is uitgegeven H. M. de Koningin die hedenmorgen om 6.50 van een dochter beviel is naar om standigheden zeer goed. Ook de jonggeboren prinses is welvarend. Prof. KOUWER. Dr. ROES8INGH. Nog nader Toen ruim zo ven uur de heuglijke tijding zich door do ontwakende stad verpreidde, togen voetgangors en wielrijders in vliegen de vaart naar de Maliebaan om het persoon lijk 't. eerste vreugdeschot waar te nemen. In middels begonnen de venters met hun ge roep van „Oranje". „Oranjebulletins" door de bladen verspreid, werden aan de rondbrengers ontrukt. Zelf opgewonden van blijdschap proclameerden de agenten voor het Koninklijk paleis r.ls 't ware de blij da boodschap aan het toeloopende publiek da' bij het bekend worden der tijding zelve weinig talrijk was. De tóeschouwers eerbiedigden de stilte in de Koninklijke kraamkamer, dat bemerkte men en was treffend. Ieders vraag was aller eerst Hoe is het met Koningin en het kind". De goede berichten daaromtrent schonken voldoening. De vreugde uit zich in een vorm van ongekunsteld liefdebetoon zonder uitbundigheid of overdrijving. Over al gaan de vlaggen uit. Trams zijn gepavoi- seerd. Iedereen draagt oranje Te 9 uur viel in de Maliebaan het eerste vreugdeschot, met donderende hoera's begroet. De aangifte der geboorte van de(n) a.s. Oranjetelg zal door Z. K. H. den Prins in persoon ten paleize geschieden aan den wet houder van den Burgerlijken Stand, den heer De Wilde, in tegenwoordigheid van den Minister van Buitenlandsche Zaken en den Minister van Justitie als getuigen. De inschrijving is bepaald op den dag, volgende op dien der geboorte, des voorm. te 11 uur. De chef der afdeeling van den Burgerlij ken Stand, de hoofdcommies de heer Meijs, ral den wethouder van den Burgerlijken Stand daarbij ter assistentie vergezellen. Over Utrecht schrijft het U. D., dat van af 7 uur 20 reeds de blijde gebeurtenis bul letineerde Hedenmorgen ten ongeveer half tien ein delijk kwamen de eerste zoogenaamde offi cieele seinen. Omstreeks half tien ontving de Commissaris der Koningin het bericht uit Den Haag. Onmiddellijk daarna werd de vlag uit Paushuize ontplooid. Om kwart voor tien volgde het Stadhuis en om tien uur verrees de kolossale vlag op den Dom toren. Op het Munsterkerkhof bevond zich niet veel publiek, doch wel in aanliggende straten en bruggen. Op de Maartensbrug vooral was het stampvol. Op de Gaardbrug hieven, zoodra de vlag op den Dom ontplooid werd, de talrijke toeschouwers geestdriftig het Wilhelmus aan. Telkens weerklonken hoera's. Eenige minuten laten en daar weerklonk de eerste klepelslag van onzen beroem den Salvator. Diep sonoor trilden de machtige klanken over de hoofden der LTtrechtsche burgers, die zeker een wonder bare ontroering zullen hebben gevoeld bij het hooren van dit zoo zeldzaam vernomen geluid. Ongeveer kwart voor elven staakte liet klokgebeier. Daarna zette het carillon van den Domto ren het Wilhelmus in, oude toonzetting. Om 11 uur speelde het carillon van den Domtoren „al is ons prinsje nog zoo klein". Reeds ten half tien ure heerschte er groote levendigheid op den Leidschen straatweg,, waar men het eerste schot van het suiker terrein afwachtte. Het aantal toeschouwers nam met de minuut toe. Om tien uur zag] het al zwaar alhoewel nog niet oranje van de menschen voor het hek van het sui-' kerterrein. De kanonnen, zes in getal, stonden net-! jes gericht met- de monden wijzende naar de richting Houten, terwijl de buskruit-; handwagens, met 210 kardoezen men was| dus zoo noodig voorbereid op de geboorte] van een prinsentweel'ing gevuld, gereed' stonden, om geopend te worden. Ook de 7e,1 compagnie wachtte geduldig op het sein, omj vuur te geven. Tien uur precies rees de vlag op den Dom.i Daverend gejuich onder de soldaten, dave-; rend gejuich onder de toeschouwers aan den: Leidschen weg. Waar toen de vlaggen en! vlaggetjes, linten en strikken en cocardes- zou gauw vandaan kwamen? Kwart over! tienen kwam het officieele bericht van den. plaatselijken commandant, en werd de vlag} op de kazerne geheschen. Toen kwam aan het gejuich schier geen] einde. De militaire autoriteiten begaveni zich naar het terrein, waar alreeds de 7e! compagnie achter de 'stukken stond, en om! tien minuten voor half elf uur knalde het* eerste schot, waarna de regimentsmuziek' van de vesting liet Wilhelmus aanhief. Een oogenblik van machtige ontroering, en het gejuich, dat toen van de toeschou wers opsteeg, overstemde den zwaren dreun van het geschut. Kolonel Fabius had de groote welwillend heid, na de eerste schoten het publiek op het terrein te laten tot op 100 M. afstands van de stukken. Onder geestdriftig gejuich werden de hekken geopend, en met zooveel kracht stroomde het publiek het terrein bin nen, dat een paar kinderen onder de voet raakten. Gelukkig liep alles goed bij. De muziek speelde marschen, een koraal van Johan Cruger en het dankgebed van Valerius, aangehoord door een ontzaggelijke menigte, waarvan het grootste gedeelte uit kinderen bestond, met vlaggen zwaaiend en uitbundig meezingend. Vermelden wij nog, dat de firma Van Dieren Bijvoet het opmerkelijk aardige idee heeft gehad, aanstonds bij de bekendmaking van de heugelijke gebeurtenis de cantines van alle kazernes, 400 a 500 liter bier aan te bieden. Ongetwijfeld zal van dit aanbod mei graagte worden gebruik gemaakt. Toen hedenmorgen in het Gerechtsgebouw de zitting voor civiele zaken aanving, nam de president, m r. F. A. R. A. Baron van Ittersum het woord om de blijde gebeurtenis in ons Kon. Huis te herdenken. Z. E. A. sprak ongeveer als volgt: „Nu de lang verwachte blijde gebeurte nis is verwezenlijkt en H. M. onze Koningin en Z. K. H. aan den lande een Prinses hebben geschonken, wenscht ook de recht bank van hare vreugde over die blijde ge beurtenis te doen blijken. In de eerste plaats een wensch voor H- M., dat het Haar en Haar Kind wel moge gaan, maar verder willen wij er op wijzen, hoe die gebeurtenis behalve voor de Kon. Moeder en Haar Gemaal, voor ons laud van de grootste beteekeuis is, immers daardoor wordt de band tusschen Haar doorluchtig Huis en ons volk ook voor do toekomst weer bestendigd. Ik geloof niet dat er eenig land bestaat waar de band tusschen de regeeren- de dynastie en hun volk zoo innig is als in ons gelukkig Nederland waar die op zul ke hechte grondslagen berust; aan de dy nastie van Oranje Nassau hebben wij alles te danken. Daarom noodig ik u uit staande met volle borst uit te roepen Leve' de Koningin, Haar Kon. Gemaal en de jeugdige Prinses. Oranje boven." Voorbarige feestvreug- d e. Te Oude-Pekeia luidden Woensdag avond omstr. 11 uur alfle torenklokken eu lieten de stoomfluiten van alle fabrieken zich hooren. Geheel de omgeving brachten ze in rep en roer. Van Veen dam uit was men er ingelicht dat een prins of prinses was ge boren. Te Winschoten wachtte dientenge volge een groote menigte ongeduldig voor het bureau der „Nieuwe Win-schoter", die de menschen spoedig beter inlichtte. Bijkans de geheele Langestraat te Alkmaar vlagde Woensdagavond op het ge rucht dat een Oranjetelg was geboren. Op verschillende plaateen in de stad werden zangstukken uitgevoerd. Op de repetitie van Toonkunst- werd door het koor 't Wilhelmus gezongen en den burgemeester werd door de zangvereemging „Nieuw Leven" eene sere nade gebracht. Hij was niet thuis ©u daarom namen de twee aanwezige dienstmeisjes, staande voor de ramen, de ovatie in ont vangst. Nog meer voorbarigheid. De te Vianen verschijnende „De Vijfheeren- landien" heeft Woensdag op het losse ge rucht een extra, op oranjepapier gedruk* nummer uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat er een prinsesje geboren is. De inhoud van dit extra-nummer der Vijfhee- renlanden bestaat verder uit een „Feestzang bij de geboorte van de Prinses van Oranje op Woensdag 28 April", waarvan het eerste couplet aldus luidt Boven 't schett'ren der trompetten En het statig klokgebrom, 't Knett'rend knallen der musketten En het roff'len van de trom, Doet zich blij de jubel hooren Met het vroolijk feestgedruisch „Heden een Prinses geboren 1 Leve ons Oranjehuis!" Tentoonstelling van h u i s v 1 ij t. H. M. de Koningin-Moeder heeft 100 beschikbaar gesteld als bijdrage ten behoeve van, en als blijk van belang stelling in de Nederlandsche tentoonstel ling van huisindustrie te Amsterdam te hou den. Prins Hendrik en het R o o d e Kruis. Naar de Tel. mede deelt, heeft Z. K. H. Prins Hendrik, als voorzitter van het hoofdcomité van Het Roode Kruis, een circulaire verzonden, waarin een beroep gedaan wordt op alle Ne derlanders, om de vereeniging Het Roode Kruis financieel te steunen. Kamerverkiezingen. Door de Christ.Hist, in het district Schiedam is gecandadeerd het aftredend lid de heer jhr. D. J. de Geer. De anti-revolutionnaire kies vereeni ging „Neerland en Oranje" te Papendrecht, heeft met algemeene stemmen voor de ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer voor het district Dordrecht candidaat ge steld dr. A. Kuyper. Naar de Ned. verneemt, blijft, on danks de aanvaarding der candidatuur van dr. De Visser in Harlingen, diens candida tuur te Leiden gehandhaafd. Bij het ddstrictsbestuur der Christ.- Hist. Unie is het bericht ingekomen zoo meldt de Ned. dat de Centrale A.-R. Kiesvereeniging medegaat in de handhaving van het accoord, aangegaan in 1901 tus schen Steenwijk en Meppel. De Centrale A.-R. gaf tevens als haar wensch te ken nen, dat- wederom de candidatuur-Knoppers, evenals in 1905, mocht worden gesteld. De heer Knoppers te Meppel deelde evenwel aan het districtebestuur mede dit jaar voor een candidatuur niet in aanmerking te wil len komen; hierna werd aan de kiesvereeni- gingen de volgende lijst van voorloopige candidaten in overweging gegeven: de hee ren B. Berends Azn., lid van Gedep. Staten voor Overijssl, te Avereest; W. P. Cavaljé, burgemeester te De Wijk; C. E. van Koets veld te Rijseuburg en mr. W. L. baron de Vos Steenwijk te Wij he. Door de Centrale Liberale Kiesver eeniging in het district Zutphen werd met algemeene stemmen definitief candidaat ge steld de heer F. Lieftinck. Dr. Ruysch heeft het bestuur der libe- raje kiesvereeniging te Apeldoorn bericht, dat hij voor een eventueele candidatuur voor Apeldoorn niet in aanmerking wenscht te komen. De centrale anti-revolutionnaire kies vereeniging in het district Ommen heeft dr. A. Kuyper candidaat gesteld. Door de R.-K. Kiesvereeniging in dis trict Amsterdam VI is de candidaat der Christelijk-Ristorischen, mr. H. Verkou teren candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, terwijl de R.-K. Kiesvereeniging in district I besloot, met een eigen man uit te komen. Met algemeene stemmen werd het raadslid de heer J. N. Hendrix candidaat gesteld. Het districtsbestuur van de Chr. Hist. Unie te Franeker heeft in opdracht van de districtsvereeniging, met de voorloopig ge stelde candidaten gecorrespondeerd en de candidatuur definitief aangeboden aan den heer C. E. van Koetsveld te Rijseuburg. Do onderhandelingen met de Anti-Rev. partij om tot samenwerking te komen, zijn nog gaande. De Vrijzininjig-Democratische Kiesver eeniging „Burgerplicht" te Groningen stel de mr. H. L. Drucker met algemeene stem men candidaat voor de Tweede Kamer. De Chr.-Hist. Kiesvereeniging te Hen gelo heeft den heer G. Elhorst candidaat ge steld voor de Tweede Kamer. Men schrijft uit Kampen d.d. 28 April aan de Standaard Heden middag vergaderde te Wezep 4e

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2