KOLONIËN. JHNNENLAND^ De blijde gebeurtenis. der erkenning van de Bulgaarsche onafhan kelijkheid. De deken \an de gezanten hield eene toe spraak, waarin hij zei de De ver tegen woor- uigers van de mogendheden beijveren zich u hunne eerbiedige gelukwenschen aan te bieden bi» gelegenheid van de gelukkige gebeurtenis, die het streven van Bulgarije met een welverdiend succes bekroont. Met een gevoel van levendige vreugde hebben wij de voltooiing van het werk van eene natie begroet, welker voortgaande evolutie wij met zeer sympathieke belangstelling se dert langen tijd volgen, eene evolutie waar aan Uwe Majesteit zich met zooveel geluk wijd'. De Koning antwoordde Ik ben levendig getroffen door de minzame gelukwenschen, die gij mij hebt uitgedrukt. Gij hebt sedert leng het streven van mijn land gevolgd, een streven waaraan ik heb gewerkt om het eene rechtvaardige en vreedzame leiding te ge ven, <>m het te doen gaan in de richting vnn beschaving en vooruitgang. Ik kan dus niet 'wijfelen aan de sympathie, waarmee gij heden ^e bekroning van dit streven begroet. Hierop volgde een gala-diner. Iweede tblegram De Turksche zaakgelastigde woonde de gelukwensching en het daarop volgende diner niet bij onder voorwendsel van ongesteldheid. Men schrijft dit hieraan toe, dat de uitdrukkelijke erken ning door Bulgarije nog niet heeft plaats gehad, ómdat het protokol van de gesloten overeenkomst nog niet bekrachtigd is. Turki]#. Hei eerste selamlik van sultan Mahomed V heeft verleden Vrijdag in de Sofia-mos- kee plaats gehad. Alles ging burgerlijk een voudig toe, zonder praal en vertoon. De sul tan droeg eene Macedonische infanterie- uniform, khakistof met rooden kraag, zon der eenig ordeteeken of ander sieraad. Al les wat aau Abdul Hamid herinnerde, was weggelaten. De sultan was met een stoom boot van Dolmabagdsche gekomen naar het oude serail en begaf zich van daar door de Keraerepoort, den Bab i Humagan, naar de Sofiamoskeo. Het gebed van den sultan duurde een uur, daarna keerde hij terug langs denzelfden weg, dien hij gekomen was. l)e nationale vergadering heeft besloten, dat de sultan binnen acht dagou in de ver gadering den eed moet afleggen op de grond- wwl. De overbrenging van Abdul Hamid naar Saloniki is door de nationale vergadering goedgekeurd. Men zegt, dat de geheele briefwisseling van den gewezen sultan in Jildiz in beslag genomen is. In Saloniki wordt verklaard, dat er geen sprake van kan zijn Abdul Hamid voor den rechter te brengen Men zou zich er meê tevreden stellen hem in afzondering te houden met waarborging van zijn leven. In strijd dear- meê wordt uit Konstantinopel aan de Köln. Ztg. bericht, dat het plan bestaat den ge wezen sultan in Saloniki voor een krijgsraad te brengen, om hem tot verantwoording te roepen wegens begane en voorgenomen raas- drijven. De tot dusver verkregen resultfi- - ten van het onderzoek laten er geen twijfel over bestaan, dat de tocht van de mannen vau Saloniki naar de hoofdstad haar be waard heeft voor ©en bloedbad, dat door de creaturen van het Jildiz-paleis en misschien ook door Abdul Hamid zelf was beraamd. Hot plan bestaat, de eindresultaten van het onderzoek ter algemeene kennis te brengen. Konstantinopel, 1 Mei. Het nieuwe ministerie is als volgt samengesteld Grootvizier Tewfik pacha; binnenlandsche zakenFerid pacha; oorlog: Salib pacha; marineRiza pacha. De overige ministers blijvon in functie. In de Porte is een keizerlijke hatti voor gelezen, waarin de wensch wordt uitgedrukt de gelijkheid van alle onderdanen te hand haven te werken voor de ontwikkeling des lands overeenkomstig de grondwet; de be staande verdragen te handhaven, en de goede betrekkingen met de mogendheden te beves tigen. De opvatting van do toongevende Duit- sche kringen over de Turkscbe troonsverwis- seliag spiegelt zich af in de volgende mede- deeling die aan de Press. Telegraph van be voegde zijd© wx>rdt gedaan Het zou verkeerd van ons zijn, den ge vallen sultan Abdul Hamid een trap te ge ven. Niettemin kunnen wij de troonsver- wisseling in Turkije slechts met oprechte vreugde begroeten, omdait thans daar be veiligde toestanden hun intocht zullen hou den. De Jong-Turken zijn steeds oprechte vrienden van Duitschland geweest, want zij hebben daar voor oen groot deel hunne op leiding n vorming genoten. Speciaal het korps officieren van het derde legerkorps, dat zulk een belangrijk aandeel in de om wenteling heeft gehad, heeft zijne militaire opleiding aan Duitsohe leermeesters te dan ken. De verwonderlijke juistheid, waarmee jdeze troepen hun opmarsch hebben vol bracht en de prachtige discipline, die zij ook in den strijd bewaarden, is eon compli ment voor de Duitsche offioieren, die de militaire opleiding van het moderne Turk- sche leger hebben geleid. Politiek heeft, Duitschland nooit belangen in Turkije na gestreefd. Zijne economische belangen daar entegen, die van veel beteekenis zijn, waren steeds op ontsluiting en bevoordeeling van het land gericht, cn zullen daarom bij de in den modernen geest opgevoede Jong- Turken verder krachtige ondersteu ning vinden. Men zal daarom aan den Gou den Horen Duitschland, evenals tot dusver, als een oprechten vriend kunnen beschou wen. Over de houding van do Engelsche regee ring wordt aan de Temps uit Londen be richt, dat de troonsbeklimming van Maho med geen einde schijnt te zullen maken aan de reserve, die de Engelsche regeering zich heeft opgelegd sinds het begin van de Turk- sche crisis. Koning Eduard is wel is waar de oerste geweest om tot, den nieuwen sultan een adres van gelukwensching te richten ook heeft het Foreign Office op de door het Turksche gezantschap gedane mededeeling een beleefd antwoord gegeven, waarin de boop werd uitgesproken voor den voorspoed van de nieuwe regeering. Maar deze diplo matieke bloempje schijnen niet een meer directe actie van Engeland te Constan- tinopel aan te kondigen. Men is hier bevreesd de Jong-Turken te kwetsen door den schijn aan te nemen hen onder de Britsche voogdij te nemenmisschien is tuen ook beducht den Engelsehen in vloed te verbinden aan de fortuin van eene partij, die nog al hare proeven niet heetf afgelegd. Zoolang de Jong-Turken niet eene stevige regeering hebben gevestigd, moet men verwachten, dot de houding van Enge land, zoo niet weifelend, dan toch gereser veerd blijft. Volgens de Osmanische Lloyd heeft de militaire rechter hel ministerie van politie opgedragen prins Burhan Eddin gevangen te nemen. Burhan Eddin, de lievelingszoon van Abdul Hamid, die ten zijnen gunste getracht heeft wijziging te brengen in het in het huis Osman heers c bende senioraat, is den 19. December 1885 te Konstantinopel geboren. Hij werd reeds eenige dagen gele den als een der aanleggers van den mili tairen opstand van 13 April en van de offi- cierenmoorden genoemd. In de Temps wordt als een verzinsel geken schetst het bericht, dat prin6 Burhan Eddin troepen zou bijeenbrengen in Klein-Azie en daar als sultan zou worden uitgeroepen door de aanhangers van Haf id. Burhan Ed din zou zonder aanhangers blijven. Dc Russische pers kenschetst den toe stand in Turkije bijna eenstemmig als zeer gevaarlijk. De Retsch keurt het af in de Russische regeering, dat zij op een tijd stip waarop hare gansche aandacht op den Bosporus gericht behoorde te zijn, zich in de zaken van Perzië heeft gestokenzij verlangt de staking van de Perzische expe ditie, zoolang het nog niet te laat is. De Swjet schildert het groote gevaar, dat de Turksche gebeurtenissen voor Kaukazie be- teekenden. De Jong-Turksche overwinning beteekent niet het einde van de overwin ning, maar het begin. Nieuwe onlusten in Macedonië, Albanië en het vilajet Erecroem treden thans op den voorgrond en terwijl de Oostersche kwestie voor het overige Europa slechts eene vraag van buiténland- sche politiek is, is zij voor Rusland met vele belangen verbonden. Konstantinopel, 1 Mei. De Ka mer nam heden eene mededeeling van den grootvizier in ontvangst ten geleide van de toezending van het te Petersburg ondertee- kende Russisch-Turkscbe protokol het Turksch-Bulgaarsche protokol en de daarbij behoorende overeenkomst. Dit alles is ver zonden aan de commissie van buitenland- sche zaken Konstantinopel, 1 Mei. Aan het einde van eene interpellatie over de slachtingen te Adana keurde de Kamer de mededeeling goed van den onderstaatssecre taris van binnenlandsche zaken, dat hij bin nenkort eene commissie van onderzoek naar Adana zou zenden om hulp te verleenen aan de slachtoffers, en een krijgsraad om de schuldigen te straffen. In het debat over deze interpellatie vie len verscheidene afgevaardigden, inzonder heid de Armenische, de regeering aan. Zij verlangden, dat de gewezen gouverneur zou worden vervolgd. De onder-staatssecretaris van binnenlandsche zaken verdedigde de re geering en las telegrammen voor, die de on lusten toeschrijven aan de Armenische om- als de aanvallers voorstellen. De Armeniër als de aanvallers voorstellen. De armeniër Joliral, gesteund door eenige Jong-Turken, hield staande, dat de onlusten door de auto riteiten en door den moordenaar in 't groot Abdul Hamid zijn verwekt. Konstantinopel, 2 Mei. De in de Kassim-kazerne verblijf houdende ma- rine-infanterie werd in den nacht ingesloten door Macedonische troepen, die maatregelen namen om de kazerne V bombardeeren. De soldaten van de marine-infanterie gaven zich zonder tegenstand over. Tweede telegr m. In den nacht hoorde men te Pera schoten, komende van het ministerie van marine. Vroeg in den morgen begaf een gróep officieren zich in het gebouweenige oogenblikken later wer den verscheidene honderder. mariniers onder geleide naar Stamboel gebracht. Over dit incident loopt het. gerucht, dat de mariniers, die hun diensttijd hadden volbraciit aan 't muiten zijn geslagen en hun ontslag eischten. Ten slotte gaven zij zich over, oradsit zij zich omsingeld zagen, nadat zij waren toe gesproken door majoor Niazi Bey. Londen, 3 Mei. De Daily 'i olograph bericht uit Konstantinopel van den 2en, dat de Jong-Turksche leider Enver Bey in een interview verklaarde, dat er een heilzaam voorbeeld aan do schuldigen moet worden gesteld. Waarschijnlijk zullen r een hon derdtal execution in Konstantinopel zijn in de naaste toekomst. Konstantinopel, 2 Mei. De krijgsraad veroordeelde hed^n ter dood drie officieren en zeven onderofficieren wegens medeplichtigheid aan de gebeurtenissen van 13 April. Daaronder bevinden zich de moor denaars van don minister van justitie en van den commandant van de Tasjisjka- kazorne. De sultan reed heden naar de hospitalen in een eenvoudig rijtuig, door een enkelen adjudant vergezeld, om de gewonde soldaten van het leger van Saloniki te begroeten. China. Poking, 1 Mei. Het stoffelijk over schot van Keizer Kwang Su is in plechtigen optocht weggevoerd, om in de westelijke graven, op 80 mijlen afstand gelegen, te worden bijgezet. De stoet had eene lengte van ruim 2 mijlenhet duurde 2$ uur voor dat hij de verboden stad verlaten had. Het vertrek van den stoet werd bijgewoond door het corps diplomatique en door de leden van de door de vreemde regeeringen gezon den deputatiën. Vereenigde Staten. Londen, 3 Mei De Timei bericht uit Washington van 2 MeiIn afwachting van het in werking treden van d- nieuwe tarief wet, heeft het staatsdepartement alle landen, waarmee de: Vereenigde Staten bij zondere handelsovereenkomsten hebben, Ne derland daaronder begrepen, verwittigd, dat die overeenkomsten spoedig zullen worden afgeschaft. Allerlei. Jeanne d'Aro eene Italiaansche. vHet is wel geen geheel nieuwe, maar toch eene slechts weinig bekende ontdek king, iLat het heldhaftige meisje uit Dom- remy, dat den Koning Karei VII zijn rijk heeft gered, en teruggegeven, geen volbloed Franse tie, maar de dochter van een naar Frankrijk verhuisdo Italiaansche familie was. Deze reeds van het begin der 19e eeuw aan, door verscheiden Italiaansche geschiedschrij vers met geloofwaardige ocwijzen gestaafde bewering wordt thans ter gelegenheid van de zaligspreking van verschillende zijden wederom m behandeling genomen en met groote nauwkeurigheid onderzocht. Een Engölschman, Stuart Glinnie, en een Italiaan, Americo Scarlatti hebben onlangs alles, wat zij uit oude gegevens en meuwe ontdekkingen met betrekking tot deze quaes- tie konden bijeenzamelen, bijeengebracht, en de heele Italiaansche dagbladpers publi ceert hunne uitkomsten met begrijpelijke voldoening. Inderdaad zijn er uit aantee- keningen der familiekroniek der Ghislieri. aanwijzingen omtrent Jeanne's Italiaansche afkomst verkregen. VoJgens deze was in het jaar 1401, toen de Bentivoglio's bestuurders van Bologna werden, een zekere Ferrante Ghislieri, die tot de nederlaag lijdende te genpartij behoorde, uit zijn vaderstad ge weken' en had zich in het F ranse he gehucht Domremy gevestigd. Om zich des te beter aan de vervolgingen van zijn zegevierende vijanden te onttrekken, veranderde Ferrran- te zijn familienaam in D'Arco. Deze naams verwisseling lag voor de hand, want het wapen van het adelijke huis der Ghislieri's bestond uit een gouden boog Ar co) met de spreuk F a c b o n u m. De jongste dochter van Ferrante d'Arco en zijne echtgenoot© Isabella was Jeanne, die reeds van hare geboorte niet boersch was of onnoozel, zooals het veelal in hare persoonsbeschrijving heet. Zij, ails dochter van een adel ijk strijder, verbond eene hoo- ge beschaving aan ridderlijke neigingen en grooten moed. Op deze afkomst van de hel din, welke zeer* wel strookte met haar op treden en daden, zinspeelde ook eene Fran- sche dichteres in de 17e eeuw, eene zekere Claudine Brunaud, uitdrukkelij k wij zendie, waar zij over Ferrant schrijft, op de i 1- lustre noblesse en de sang de Ghisilier. Eene nieuwe ontdekking bekrachtigt deze oiide overlevering. Voor tien jaren vond men bij de restauratie van den Dom St. Petronio te Bologne een fresco uit de tweede helft der 15e eeuw, dat de jeugdige heldin in den bekenden vorm voor stelt, in mannenkleeding gestoken, met wui vende haarlokken, in dó hand liet banier met het roode kruis op het witte veld houdende. Dit banier zegt alles. Het vaan der maagd van Orleans droeg niet het leliëuwapen van den Fransehen koning, voor wien zij ten velde trok, maar het roode kruis in wit veld, en dit is ook het wapen van Bologna. Het fresco in het Bologneser Kathedraal wordt als het volgt uitgelegd De herin nering aan de Ghislieri's en aan de hel- dandjaden van haar dochter in Frankrijk was in d'e vaderstad nog levendig, toen het fresco werd gescliildórdomstreeks 1450 liet Koning Karei VII het heksenproces her zien, waarvan het resultaat de erkenning van haar onschuld was, en de bewoners van Bologne lieten uit vreugde over deze uit spraak in dien Dom van haar geboortestad haar beeltenis in fresco aanbrengen. Mocht een voorzichtig historicus wellicht nog niet geheel en al overtuigd zijn, bekennen zal hij toch moeten, dat voor deze mededJeelin- gen veel te zeggen valt. vIn November aanstaande zal de spoor weg van de Kaap naar Kairo tot aan de Kongoleesche grens gelegd zijn. Er zal dan een vertakkingslijn aangelegd worden naar de mijnen van de Kongo-Ster, en men denkt dat werk tegen Kerstmis 1910 te kun nen uitvoeren. Voor dien spoorweg zijn er in België voor 3,666,342 fr. rails, dwars liggers, bouten en andere benoodigdhedeu besteld, welke te beginnen van de aanstaan de maand November moeten geleverd worden. Er zullen ook in ons land belangrijke be stellingen gedaan worden voor het rollend materieel van den spoorweg van Katanga. De verzendingen zullen geschieden langs Antwerpen en Beira (Mozambique). vDe zestien Amerikaansche liniesche pen, die de reis om de wereld hebben ge daan, zullen gedeeltelijk van hun bovenbouw ontdaan worden, aangezien die een al te ge makkelijke schietschijf voor een vijand vormt. Verder zal de pantsergordel uitgebreid worden. vVan 26 April tot 1 Mei vergaderde te Londen de International Woman Suffra ge Alliance. De Nederl. Bond voor Vrou wenkiesrecht was uitgenoodigd een officiee- len gedelegeerde en plaatsvervanger aan te wijzen; als zoodanig hebben mevr. M. van EeghenBoissevain en mevr. W. Wy- naendts FranckenDyserinck aan het Con gres deelgenomen Zij stelden aldaar den N B. v. Vr. Kr. aan de buitenlandsche af gevaardigden voor door middel van een cir culaire, op het omslag waarvan op een kaart van Nederland de 34 afdeelingen van den Bond zijn aangegeven, en waarin in het Engelsch zijn uiteengezet de hoofdbeginse len van den Bond: 1. de meening dat het kiesrecht niet mag worden onthouden op grond van sexe-verschil alleen2. het stre ven de vrouw zooveel mogelijk voor te be reiden op de vervulling van haar burger schapsplichten, en 3. (Ie vermelding dat vol gens art. 5 der statuten de leden zich uit drukkelijk verbinden nimmer wanordelijke of gewelddadige middelen (op de wijze der suffragettes) tot bereiking van hun doel te zullen aanwenden vEen origineele aanvrage om eene be trekking was dezer dagen in den „Breslauer Generai-Anzeiger'1 te lezen: ,,Jong koop man. het laatst op een kantoor werkzaam geweest, zoekt, daar thans nog maar alleen dames aangesteld worden, eene plaats m het huishouden. Dezelve is in alle huis- en handwerken bedreven, maar zou toch wel gaarne in liet vak blijven. Gelieve, enz." Louisville (Kentucky), 3 0 A p r i 1 De telegrammen over den storm van giste ren mei-den, dat in de zuidelijke staten 114 personen zijn gedood, in Tennessee 60. Velen zijn gewond; verscheiden dorpen zijn met den grond gelijk gemaakt. O OST-1ND 1E. Inlandsche artsen. Twee dochters van de djaksa van Buitenzorg, aldaar de lessen op de Euro- peesche meisjesschool volgende, hebben het voornemen te kennen gegeven, om inland sche artsen te worden. De vader heeft zich daarom per rekest tot den directeur van het departement van onderwijs, ecredienst en nijverheid gewend, ten einde voor zijn dochters vergunning te verkrijgen en als externen de lessen aan de dokter-djawa school te mogen volgen. Bevloeingswerken. - Dezer dagen is voor de bevloeiingswer ken in Noord-Bantam, inzonderheid voor de voortzetting van het maken van het Tjioed- joeng-hoofdkanaal, een som van f 150,000 beschikbaar gesteld. De kosten van de uit voering dier werken zijn geraamd op bijna 4 millioen gulden (het juiste bedrag der oorspronkelijke taxatie, die vermoedelijk wel overschreden zal worden, is f 3,925,000 tewij1 onder de algemeene leiding van den chef der eerste waterstaafeafdeeling de uit voering, te voren aan den ingenieur J. J A. Dreveldt, thans aan diens college H. Ch. J. Strengnaerts is opgedragen, aan wien een tweetal ingenieurs, een architect en zeven opzichters zijn toegevoegd. Men stelt zich voor door de tot standbrenging der werken een gebied van ruim 30,500 bouws te kunnen bevloeien. Op ultimo 1907 was, behalve een bedrag van f 82,990 aan opnemingskosten, voordat met de uitvoering een aanvang werd gemaakt, een som ver werkt van ruim f 830.000. Neemt men in aanmerking, dat gemiddeld per jaar niet meer dan 3J ton verwerkt wordt, dan zou, naar dien maatstaf, het nog acht a tien jaren duren, voordat de werken geheel vol tooid zijn. Schoeisel voor het leger. Naar men zich zal herinneren, is er indertijd heel wat te doen geweest over het schoeisel voor het Ned.-Ind. leger. Men las toen over een groot aantal afkeu- rngen van schoenen, voornamelijk door den luitenant-kwartiermeester Lieth en protesten van anderen daartegen, omdat die schoenen ten onrechte waren afgekeurd. Het schijnt, dat tengevolge daarvan het contract met de schoenenfabriek van de fir ma Roussel niet is hernieuwd en dat de aanmaak van schoenen voor het leger nu is opgedragen aan den directenr der gevange nis te Djocja. Nu is er, in verband met al dat geschrijf, naar de Javabode verneemt, door het minis terie van koloniën gevraagd om een partij van de vroeger afgekeurde schoenen van de firma Roussel naar Nederland op te zen den, wat ook gebeurd is. En ziet, de schoenen van de firma Rous sel werden in Nederland van wege het mi nisterie van koloniën opnieuw gekeurd, waarbij bleek, dat- zij aan alle te stellen billijke eischen voldeden, ten gevolge waar van ze nu volkomen zijn goedgekeurd. Daarentegen blijkt, dat de schoenen, uit de gevangenis te Djocja gezonden en daar ook aangemaakt, werden afgekeurd en van dien aard zijn bevoaden, dat ©r dadelijk groote partijen, men spreekt van 30, 40 ja zelfs van 50 pet. moesten worden afgekeurd. Bandjira. Naar de Soerabaja Courant verneemt, moet de schade, aangericht door de laatste bandjirs in de residentie Madoera, aan zienlijker zijn dan aanvankelijk opgegeven werddie schade zou alleen voor het dis trict Amboenten reeds meer dan f 100.000 bedragen. Daar moet de overstrooming dan ook zeer hevig geweest zijn; de bandjir kwam geheel onverwacht opdagen, het water drong overal binnen en er ging zoo'n felle stroom, dat steenen en houten woningen omver gerukt werden. Alles ging zeer snel in zijn werkeen der inlandsche ambtenaren, die juist zat te eten, werd door de bandjir overvallen in no time stond het water 3 voet hoog in huis, terwijl zijn vrouw door den stroom meegesleept werd. Zij werd gelukkig gered; bedoelde inlandsch ambtenaar kon alleen eenige kleedingstukken in veiligheid bren gen, zijn huisraad werd vernield. Veel vee van Amboenten is verdronken in de dessa hier en daar worden eenige ingezetenen vermist, vermoedelijk hebben zij den dood in het water gevonden. De bandjir op de afdeelingshoofdplaats Soemenep werd veroorzaakt door de kali Kebon Agoongdie rivier liep over tenge volge van de vele regens. De overstroo ming daar heeft ook veel schade aange richt; eenige woningen en een kapokloods werden door het water tegen den grond ge worpen. Gou««rnemtnts>ttomep vergaan. De gouvernements-stoomer „Fazant" is op de Atjehkust in het gezic-ht van Me- laboeh aan den grond geraakt en wel dus danig, dat het schip als verloren kan wor den beschouwd. De „Fazant" is een één- schroef-stoomboot met een bemanning van 6 Europeanen en 26 inlandsche matrozen zij werd in 1901 op de werf te Vlissingen gebouwd. De romp is zwaar beschadigd en de machinekamer, alsmede het ketelhuis staan vol water. De „Lucifer" en de Pharus" vertrokken naar de plaats van het ongeval, terwijl de „Coram" zich van uit Padang derwaarts heeft begeven Reddingsmateriaal, alsmede pompen en duikers zijn telegrafisch van uit Sabang besteld, maar men vreest dat hot weinig meer zal helpen. Door het gewestelijk bestuur van De- li is van den assisteit-resident van Beng- kalis bericht ontvangen, dat het gouverne- ments-politie- en communicatievaartuig „Madjoe" door een vloèdgolf in de Bela- wan-rivier is vergaan. De civiel gezaghebber W. Kramers, die aan boord was, en de bemanning zijn ge red. Men zal trachten het vaartuig te lich ten. Het Officieel bulletin vari heden morgen 9 uur luidde: De toestand van Hare Majesteit de Koningin en van de Prinses laat niets te wensehen over. Pror. Dr. KOUWER. I Dr. ROESSIHCH. De ministers van Justitie en van Buiten landsche zaken, die bij de geboorteaangifte als getuigen assisteerden, zoomede de wet houder De Wilde, ambtenaar van den bur gerlijken stand, werden ten paleize ontvan gen door den hofmaarschalk Van By landt, den ceremoniemeester Suouckaert van Schauburg en den kamerheer Van Pabst van Bingerden, die de autoriteiten geleidden naar den voor de aangifte bestemde salon en later uitgeleide deden. Prins Hendrik trad de salon binnen met den adjudant jhr. Van Suchtelen en verzekerde de aanwezige auto riteiten, na wisseling van handdrukken, zoo hartelijk verheugd te zijn. De pleegzuster droeg het vorstelijk wicht binnen, een kind met blozend gezicht, goed van gewicht. De chef der afdeeling „Burgerlijken Stand" Meus, las de geboorteakte voor, welke de partijen teekenden. De wethouder De Wilde sprak den Prins toe en verklaarde het een eer voor den Bur gerlijken Stand in Den Haag het vorstelijk kind in de registers in te schrijven^ Hij hoopte dat het prinsesje tot in lengte van jaren onder de levenden moge zijn aange- teekend, tot vreugde van 'het Koninklijk Huis en tot heil en zegen van ons dierbaar vaderland. De Prins dankte den wethouder met een handdruk, waarmee de plechtigheid was volbracht. Bij de aangifte Zaterdagochtend ten Paleize der geboorte van Prinses Juliana werd door Z. K. H. den Prins (gebruik ge maakt van denzelfden gouden penhouder, die door H. M. en Z. K. H. ter ondertee- kening van de huwelijksakte op Donder dag 7 Febr. 1901 werd gebezigd. Akte van geboorte. De acte van geboorte van de jonggeboren Prinses is als volgt opgemaakt Heden den eersten Mei negentien honderd en negen heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik Wladimir Albrecht Ernst Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, - Graaf van Schwerin, Heer van de Landen Rostock en Stargard, enzoovooris, enzoo- voorts, oud 33 jaren, aan mij Hubertus de Wilde, ridder in de Orde van Oranje Nas sau, wethouder, ambtenaar van den Burger lijken Stand der gemeente 's Gravenhage, te kennen gegeven en verklaard, in tegen woordigheid van Meester Antonius Petrus Laurentius Nelissen, oud zeven en vijftig jaren, ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw, minister van Justitie en van jonkheer meester Reneke de Marées van Swinderen, oud acht en veertig jaren, rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, minister van Buitenlandsche zaken, beiden wonende alhier, dat het kind' aan ons voorgesteld wor dende en hetwelk is van het vrouwelijk geslacht, geboren is in het Koninklijk Paleis, gelegen in het Noordeinde, num mer acht en zestig, binnen deze gemeente, op Vrijdag, den dertigsten April des jaars Negentienhonderd en negen, des voormid dags ten 6.50 ure, mitsgaders dat hetzelve kind, genaamd JULIANA LOUISE EMMA MARIE WILHELMINA, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, eene dochter is van Hem Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van de Landen Rostock en Stargard, «nzoovoorts, enzoo- voorts, eu van Zijne Koninklijke Gemalinne Hare Majesteit Wilhelmina Helena Pauline Maria, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklen burg, enzoovoorts, enzoovoorts, enzoovoorts, beiden refldeerende te 's Gravenhage. Ik ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente 's Gravenhage, 'heb daarvan ten Paleize bovenbedoeld deze akte opge maakt, die door Zijne Koninklijke Hoog heid, de beide getuigen en mij na voorlezing is onderteekend. Te 's Gravenhage. H. M. de Koningin-Moeder heeft bij gelegenheid der geboorte van Haar klein kind, de Prinses Juliana, tal van gelukwen- schfjpi van autoriteiten, gemeemfceraden en. andere colleges uit> alle dleelen des landja ontvangen. Toen H. M. de Koningin-Moeder Vrijdagavond balf elf uit 't Paleis in het Noordeinde naar Haar Paleis in het Voor hout terugkeerde, werd zij door de zeer tal rijke menigte met luide hoera's begjroet onder 't zingen van de Volksliederen. Vóór 't Paleis in 't Voorhout was een ontzaglijke menigte op de been. H. M. verscheen nog even op 't balcon van Haai* Paleis, waar zij wederom luide werd toegejuicht. Het aloude, nationale gebruik om bij de geboorte van een kind in het gezin en de familie op beschuit met muisjes te trac- teeren is ook ten Hove gevolgd. Ieder die aan het Paleis verbonden, of er in betrekking is kreeg een zakje muisjes cadeau, verpakt in oen tmhulsel dat voor feestelijke gelegenheden wordt gebezigd en dat met oen oranjelintje dicht gestrikt was. Dc traditioneels ronde beschuiten waren er bij.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2