So Easy p-nez WATERSCHOT Co., BiLE Gacaoen der Vechtsche Stoomvaart-Maatschappij, Hotel „Trier", Zomerdienst Uit den omtrek. STADSNIEUWS. bekwaam Koetsier, Chauffeur een Noodhulp of Dienstbode, Sua' waai'm mingon in den morgen van 3 Mei ItlOf. ADVERTENTIËN. W F. A. GROENHUIZEN, Landbouwhuis .Achttienhoven". Nahrsalz- Chocolade Voor Ist" H. Communiefeesten. Interc. Teleph. 34. Soestdijk. DE VOORPOST a LI NGERIES Tricot-Kousen. Huishoudgoederen. Uitzetten. - Luiermanden. Tevens zullen zij ©enige Duitsche plaatsen bezoeken om nog enkele inlichtingen in te winnen over het Duitse!»© stelsel van dwang verzekering met premiebetaling Na langdurige ziekte is to Zalt-Bom mel overleden inr. P. M. F. Verhoeff, kan tonrechter aldaar. 1 M e irb e t o o g i n g. In de voor naamste steden des lauds hebben de gewone 1 Mei-betoogingen der sociaal-democraten plaats gehad In Amsterdam en 's Graven- bage werden de bekende optochten met trans paranten enz. gehouden Enkele contra- demonstraties van Oranjegezinden vielen daarbij voor, doch de politie wist met tact incidenten tc voorkomen. In Rotterdam was de optocht door den hoofdcommissaris van politie verboden. Aanvaring. Zaterdagvoormiddag heeft op de rivier de Maas, tegenover de Maashaven, te Rotterdam, een aanvaring plaats gehad tusschen het binnenkomende Engolsche stoomschip „Cairn Isle", geladen met grondnoten, en het uit de Maashaven komende Spaansche stoomschip ..Noviem- bre", ten gevolge van verkeerd begrepen seinen. Het Spaansche schip liep aan stuurboord zijde op de scheiding .«n machinekamer en achterruim van de „Cau-n Isle", waardoor dit met het achterschip zonk. I)e „Noviembre'* bekwam groote schade aan don voorsteven, doch persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. It, de collecte van de Remonstraatsche gem. te Utrecht, waarhij de predikant, dr. Oort. predikte naar aanleiding van de ge boorte van ons Vorstenkind, werd o.m. het volgende gevonden Een papiertje, inhoudende f 51, met dit bijschrift Een nieuwe Oranjeloot I Dies zij mijn gaAf vergroot. Ik weet geen beter maar' In acht-en-twintig jaar. Blijkbaar een terugslag op dat historisch geworden versje, dat men na den dood van prins Willem II in een collectezak in een de1 Amsterdamsche kerken vond De prins is dood! Dies zij mijn gaaf vergroot. Ik weet peen beter maar' In tachtig jaar. Het U. D. schrijft: rEen ernstige mishandeling is gisteren avond gepleegd door militairen, véld-artil leristen uit de kazerne te Utrecht Het zal omstreeks half elf geweest zijn, toen in de Weistraat een twintigtal artille risten schreeuwende en hossende werdén ge zien. omstuwd door een grooté volksmenig te. Ter hoogte van de Thinstraat begon een der veld-artilleristen op een hoorn te bla zen, de omstanders brulden de melodie mee, zoodat de rust van den Zondagavond erger lijk werd verstoord. Het was daarom dat een agent van politie, in de Weistraat surveilleerende, zich na£r de menigte begaf en den blazenden veld artillerist vroeg of deze voor het maken van muziek vergunning had. Woedend draaide de artillerist zich om en snauwde den poli tic-agent toe: ,,Wat, wou j ij me naar een vergunning vragen, 'k ben wel dertig agen ten gepasseerd, niemand heeft me iets ge zegd en nu wou j ij me commandeeren, je kunt op je dkrijgen". De agent tracht te aanvankelijk nog met een zoet lijntje zijn zin te krijgen en -deed moeite den hoorn af te nemen. De veld-artillerist begon zich evenwel aanstonds heftig te verzetten, zoo dat hij toen door agent werd beetgegrepen om to worden gearresteerd en overgebracht naar het bureau. Daar was echter geen kijk op. De veld artillerist rukte zich los en ging aan de haal, achtervolgd door den agent en die op z ij n beurt weer achterna gerend door de menigte. De artillerist vluchtte de Thinstraat in en kroop daar onder een handwagen. De politieagent sommeerde hem eenige malen daar onderuit té komen, maar toen daar geen gevolg aan werd gegeven, bukte hij zich om den vluchteling onder de kar weg te trek ken. Toen vlogen de andere veld-artilleris ten hun kameraad te hulp; ze trokken hun sabels en sloegen daarmee op den agent, wiens uniformpet met één slag door midden werd gekloofd. De politieagent trok nu óók zijn sVbel, en terwijl hij met de eene hand den veld-artillerist in z'n kraag greep, hield hij met de sabel in zijn andere hand zich de menschen van het lijf. De menigte trok intusschen al dichter en dichter om den agent samen men gooide hem met steenen, sloeg met stokken en sabels, schopte en trapte naar den man. die het tegen deze overmacht natuurlijk niet kon uithouden en wel begon in te zien, dat hij het onderspit zou moeten del ven. Hij sleurde daarom zijn arrestant, dien hij niet losliet naar een lantaarn, om in het licht daarvan 's mans gezicht goed op te nemen, teneinde hem later onmiddellijk te kunnen herkennen. Do veld-artilleristen begrepen direct wat de bedoeling was van den politie-beambte en spanden thans alle krachten in, om hun makker te ontzetten. De lafaards sloegen met hun sabel speciaal naar de handen van den agent, die op eens twee sabelhouwen kreeg over den linkerhand, waardoor diepe, hevig bloedende wonden ontstonden'. Toen moest de man wel loslaten, de veld-artille rist wist te ontkomen en de schandelijke troep militairen nam met hem de vlucht Ten huize van een der bewoners van de Weistraat werd de agent verbondenzijn uniform was eenvoudig ontoonbaar, ge scheurd en gehavend aan alle kanten. De man begaf zich naar de klinieken om daar te worden behandeldzijn linkerhand had drio diepe sneden over de geheele breedte. Gelukkig is de politie op hét spoor van don hoofddader, die. naar wij hopen, aller gevoeligst voor zijn beestachtig optreden zal worden gestraft. Men meldt uit De Bilt Toen Vrijdagmorgon de blijde tijding al hier bekend werd, was do beweging in het dorp zeer groot. Het werk werd voor dien dag g06taakt, en ieder haa'tte zich om de driekleur mei de voor deze hooge gelegen- - beid onafscheidelijke» oranjewimpel te la ten wapperen. Vijf herauten te paard trok ken direct door de gemeente om hét- volk de blijde boodschap te brengen. Overal werden zij uitbundig toegejuicht, terwijl hun op de reis champagne, koffie en sigaren worden aangeboden. De schooljeugd werd onmiddelijk vrij-af gegeven, terwijl de beide dochtertjes van den burgemeester de kinderen van den bewaarschool onthaalden op oranje-suiker muisjes, netjes verpakt- in een sierlijk zakje, dichtgebonden met oranjelint. Om 3 uur nam. stelde het Biltsche fanfarecorps met de oranje-commissie zich op voor het ge meentehuis, alwaar volksliederen werden gespeeld, waarbij zich een groote drom men- schen bevond, terwijl bij deze gelegen heid de edelachtbare heer burgemeester met mevrouw en kinderen zich op zijne kamer ten gemeentehuize bevond. Na het 6pelen der volksliederen werden de Oranje commissie en bet ."anfarecorps verzocht in de raadszaal te komen, alwaar door den edel achtbaren heer burgemeester een harte lijke toespraak werd gehouden op het wel zijn van de jeugdige pm-ses, H. M. de Ko ningin en Haar Huis. Met een driewerf hoera werd deze toespraak begroet, waarna de eerewijn werd aangeboden, terwijl de beide frauletjes Van Heemstra, dochtertjes van den burgemeester, gebakjes ronddeel den, benevens étui's met sigaren, versierd mé oranjelinten. Daarna ging de muziek in optocht allereerst naar douairière Steen gracht van Oostcapelle, beschermvrouwe van het Biltsche fanfarecorps. Nad'at aldaar volksliederen waren gespeeld ging het ver der in optocht door de gemeente. Aan het station gekomen werden zij onder luide toe juichingen met saluutschoten begroet. Voor waar eer goed geslaagde pakkende attentie van den stationschef. Om 7 ure werd deze optocht ontbonden in den tuin van den heer Poll. Ten 81 ure vertrok van daar de fak keioptocht. Na een ommetocht door het park ging het, omstuwd door een juichende men- schenmassa, naar Huize Zorgvliet, van mé- wouw Van Voorst van Beest. Na het spe len van Vaderlandsche liederen werd de eerewijn aangeboden. Intusschen werd dooi den heer JC. Gerlings een magnifiek vuur werk ontstoken. De hoog in de lucht klie vende pijlen werden met gejubel der menig te begroet. Om tien uur werd de fakkelop tocht. na voer het gemeentehuis nogmaals volksliederen te hebben gespeeld, ontbon den. Maar bij den zang, welke tusschen de volksliederen gehoord werd, vanwij gaan nog niet naar huis, werd de hand gehouden. De feestvreugde duurde tot laat in den nacht. De hotels waren stampvol, zoo vol zelfs, dat er oogenblikken waren dat de kellners niet door de menigte konden heen dringen. De Bilt heeft opnieuw blijk gege ven van hare groote oranjegezindheid welke zich uitsprak in hare feestvreugde, die plaats had op waardige en nette wijze. Geen enke len keer behoefde de politie handelend op te treden. Moge de veelvuldig geuite wensch, nl. de bloei van ons Oranjehuis, vervuld worden 1 Men meldt uit Zeist van Zaterdag Tegen een ure in den namiddag werd al hier per spoortrein aan het station van den Buurtspoorweg aangebracht het lijk van inr. Inoh Tan Ermpriiis. in 'even vice-f resident van de arrondis9ements-rechtbank te A'.n- stercam, terwijl te twee ure de familieleden er belangstellenden aankwamen. Wij merkten op de hoeren mrs. P. Ot niuck Westenberg, president, J. A. de Bas, griffier, J. J. Baart de la Faille, officier van justitie, Bol, substituut-officier, J. W. Huysinga, plaatsvervangend rechter, allen van de rechtbank te Amsterdam. Verder wa ren aanwezig mrs. Van der Werk, president, B. Simons en Bijleveld, raadsheeren in het gerechtshof te Amsterdam, alsmede mr. A. M Pleute, advocaat-generaalverder mr. Fentener van Vlissingen, lid van den Hoo- gen Rood te 's Gravenhage en mr. L. H. Kuhn, waarnemend deken van de orde der advocaten te Amsterdam, benevens leden der rechterlijke macht, ons niet persoonlijk bekend. Toen de lijkkist boven de grafkelder was geplaatst, gedekt door een vijftal kransen, trad nir. P. Coninck Westenberg naar vo ren en hield eene hartelijke rede, waarin hij 't leed vertolkte dat de geheele rechtbank ge voeld had bij het heengaan van hem,.die nog vlak voor den tijd dat hij zich onder be handeling moest stellen, zijn werk met groo- ten ijver had verricht. Geen oogenblik is hij van zijnen weg afgeweken en is steeds een uitmuntend vice-president voor de kamer der handelszaken geweest. Hij was een practisch aangelegd man, warsch van the oretische en formalistische behandeling der zaken, en eene zaak die onzer zijne be handeling duister bleef, bleek wel zeer zwak fe staan. Hij leidde de zaken met zekerheid, zijne adviezen waren steeds helder en dui delijk. Krachtig heeft hij medegewerkt om den achterstand in d© rechtzaken te doen verminderen en het was aan zijne onver moeide werkzaamheid te danken, dat een gedeelte van den achterstand bij de twee de Kamer door de derde overgenomen. Hij had het voornemen te kennen geg ven het volgende jaar af te treden. Gaarne hadden wij hem een langen rusttijd gegund. Het heeft zoo niet mogen zijn. Ook spreker als president der rechtbank, verliest in den overledene persoonlijk veel. Nog veel zou er te zoggen zijn, maar het is alsof de af gestorvene zelf spreker toeroept, „Maakt het kort". Dat wil spreker doen. Naar het graf zich keerende zegt hij nogGij hebt als magistraat gedaan, wat gij kondet doen, in het harnas zijt gij, om zoo te spreken, gestorven. Steeds was er gemeenschap tus schen uw hart en uw verstand, en ais het waar is, en hiervan ben ik overtuigd, dat het hoogste doel in het leven is tot het ein de nuttig te zijn, dan heeft gij dit doel be reikt Rast in vrede. Hierop legde de spr. een bloemtuil op de kist. De heer mr. Cat©, president van de recht bank te Zierikzee, dankte als familielid den spreker in het bijzonder en alle aanwezigen voor hunne belangstelling. Nadat bloemen in het graf waren ge strooid. was de treurige plechtigheid ge ëindigd. Naarden. In de Groote Kerk alhier werd Zondagmiddag een voor ieder koste loos toegankelijk orgelconcert gegeven door den heer Joh. 8choonderbeek, met medewer king van het dameskoor „Vita Nuova" uit Hilversum en van de sopraanzangeres Jean- nette Molsbergen uit Utrecht. De eere-medaille der Oranje-Nassau- orde is toegekend, in zilver aan den adju dant-onderofficier J. Rens, van het le regi ment veld-artillerie, en in brons aan den korporaal Trouwborst van het 5e regiment infanterie en den zadelmaker Dumans van het le regiment veld-artillerie. Quick (A)—Quick (N) 3-3. Niettegenstaande de weinige reclame die er gemaakt was, woonde gisteren een groot publiek dezen wedstrijd' bij. En, wat nog niet dikwijls het geval ge weest is in dit seizoen, er was enthousiasme, zoowel bij spelers als bij publiek. Vooral 't publiek was ditmaal zeer opge wonden; na ieder doelpunt ontplofte een bom, terwijl aan 't gejuich en getoeter soms geen, eind© scheen te zullen komen. Want, wat nog nooit gebeurde op 't Leusderveld het jongere deel van het publiek was voor zien van fietsbellen, motorhorens, kesrmis- t©eters en andere kabaalmakende instrumen ten De Amersfoorters beginnen met den wind tegen. Toch wordt dadelijk doortasten opge treden. Beide partijen, doordongen van de groote beteekenis van dezen wedstrijd, speel den zeer zenuwachtig, maar er zat een reu zen-s p i r i t in, zooals er nog nooit bij de rooden in gezeten heeft. Aan beide kanten drongen de voorhoeden op, maar de verde- dingers waren op hun post, zoodat beidé dcelverdedigers aanvankelijk niet veel te doen kregen. Dan werden de roodzwarten sterker, en na vele aanvallen afgeslagen te hebben, zwichte eindelijk de Amersfoortsche achter hoede. Van der Plank stopt een hard schot, kan dit echter niet wegwerken, en het eerste doel punt is gemaakt. Dit prikkelt de rooden om er alles op te zetten De voorhoede werkt fanatiek en weet na veel moeite de goede Nijmeegsche achter hoede te verschalken. Muijs maakt uit een voorzet van Gentis dan gelijk. (1 1). Tot rust blijft dan 't spel verdeeld. Na de thee krijgen de Amersfoorters het voordeel van den wind. Keurig wordt dan 't samenspel van de voorhoede; vooral Gonitis blinkt uit. Door een prachtig slot geeft hij aan de Amersfoorters de leiding (2 1). Donde rend gejuich van publiek is hiervan het gevolg. Aan beide kanten wordt dan, zoo moge lijk, nog harder aangepakt. Al heel spoedig wordt door Gentis, die overal van de links-buiten via de back naar de rechts buiten plaats een vrije schop prachtig in doelpunt omgezet, daardoor de voorsprong van de le klassers vergrootend (3 I)- Ook nu is 't publiek bijna niet tot bedaren te brengen. Beide partijen verslappen nu, het ia dui delijk zichtbaar dat men moe wordt. De Nijmegenaars doen dan nog wanho pige pogingen, en waarlijk weet de links binnen nog eens onhoudbaar te scoren. Spoedig daarop is 't tijd, en is dus de ongeslagen kampioen van de oostelijke 2e klasse hier in Amersfoort gestruikeld. Na afloop werd Gentis onder luide toe juichingen van het publiek de hoogte in- geheven en op de schouders rond gedragen. Van de spelers zullen wij niets zeggen. De een was natuurlijk beter dan de an dere, maar ieder gaf zich geheel en was vol vuur, wat ook nu weer bleek een hoofdzaak te zijn. A.s. Zondag ook zóó aangepakt Quick, en we houden een eerste-klasse vereenigiug in Amersfoort. De photograaf Th. v. d. Pol heeft verschillende aardige kieken gemaakt bij gelegenheid van het concours hippique op „Birkhoven" en op den geboortedag van H. K. H. Prinses Juliana. Wij hadden gelegenheid ze te zien in Vnlkhoffs Hofboekhandel. Onder leiding van den heer W. G. Klomp, die na een afwezigheid van 8 maanden den voorzittershamer weer han teerde, vergaderde gisteren de R. K. Volksbond. Na de [geboorte van Prinses Juliana in herinnering te hebben gebracht en uitdrukking 'te hebben gegeven aan de groote vreugde en dankbaarheid, hierdoor gewekt, installeerde de voorz. den nieuwen adviseur, kapelaan M. Th. van Harten, be nevens een 10-tal nieuwe leden. Als bestuursleden werden herkozen de beeren H. J. Huurdeman, S. Kraan en M. van Groeuestein, en gekozen d© heer H. L. Maas Jr. De vereeniging zal op 15, 16 en 17 Mei vertegenwoordigd worden bij den socialen cursus te Hilversum. Verder werd medegedeeld, dat plannen in bewerking zijn tot 'het maken van een reuzenreclame voor de oprichting van de vakvereenigingen. Bij de rondvraag werd er op gewezen, dat van wege de Vereeniging zoo weinig deelname was betoond bij den lichtstoet op 30 April. Hierbij werd „Patrimonium" als voorbeeld gesteld. Een voorstel werd gedaan om den heer Van Kalken, als voorz. van het pl. co mité voor K&th. Soc. Actie, hulde te brengen voor zijn optreden in den gemeen teraad, bij het bekende Ziekenhuis-debat. De vergadering was echter van oordeel dat de R. K. Volksbond zich buiten de politiek heeft te houden en wenschte daar om op bet voorstel niet in te gaan. De tram vervoerde in April 9555 passagiers of 500 meer dan het vorige jaar. De totale opbrengst was 480.15 of 9.75 per dagkilometer. In April van het vorige jaar was dit laatste getal 8.91. Alweer vooruitgang dus. Zaterdagmorgen 11 uur werd in het café van den heer Jens, door den archi tect W. Salomons aanbesteed, het bouwen van een pakhuis en sere, voor rekening van den heer J. E. van Nie, Utrechtscbe- straat. Inschrijvers waren H. Lensiivg en A v. d. Vijzel, 1480; H Beijer en H. van Keulen, 1465; H. Keizer, 1410; J. I Wildeman en L J. Hemels, f 1386 Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund Posterijen. Lijst van onbekende adressen van brieven en briefkaarten over de 2e helft j der maand April. Brieven: Mej. M. Buuren en mej. Foneik, j Amsterdam; Sheren beet, Ermelo Veld- wijk; Kroon, Hoorn; F. Bruinewold, Mi- holtwoLde; H. Hammei burg, NijkerkW. Blijenburg, Rotterdam; Veendamsche Hy potheekbank, Veen damJ. Leeuwenkamp, i WamelVrouw Bos, Spakenburg W. J Peffrink, BenthlenKarei de Goede, Sterekrade; Pisuisse, London. BriefkaartenJongenh. L. Becking, Haag; F. Staal, Utrecht; Mej. M. Sy- brandi, Paris; C. van Vulpen, Blaumont, Texel IEMAND, 32 jaar, biedt zich aan, of voor een hem passende betrek king. Ook goed met huiswerk op de hoogte. Br. fr. aan Mevrouw BROUWER, Koninginne gracht 45; den Haag. Gevraagd zonder goede getuigen onnoodig zich aan to, melden. AdresMevrouw C. J. KOSTER—; Vlieger, Mccklonburglaan 70, Bussum. Telegrafisch Weerbericht. Medegrdr,m duor het Kon S'rd Mei Instituut te de Hill Hoogste barometerstand 774.9 te Vlissin- igen laagste 753.6 te Horta. Verwachting tot den avond van 4 Mei Veranderlijke, later zwakke tot matige O.- wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Geringe stijging van tempera- tuur. Mogelijk nachtvorst. alleen de echte', verkrijgbaar bij Instrumentmaker. Langstr. 42. Reparatiën aan brillen en p-nez. Bankinstelling. Aan SOLIDE PERSONEN met goode positie die in tijdelijke geldverlegenheid verkeeren wordt door bekende BANKINSTELLING op gemakkelijke en betrouwbare voor waarden, met of zonder borgen Geld aangeboden. Geen kosten vooruit, terwijl alle leeningen zonder eenige korting voor het volle bedrag worden uitbetaald. Brieven franco onder Motto „Discretie", Alg. Adv.-Bur. A. DE LA MAR Azn., Amsterdam. Door vertraging der werkzaam heden heeft de opening van het Landbouwhuis eerst plaats omstreeks half MEI. verdringen meer en meer alle andere merken door aangenamen smaak, ver sterkende eigenschap pen en hooge voedings waarde. Verkrijgbaar bij Apo thekers en Drogisten. Hoofddepöt: Dr. H. MANNING, Den Haag. Per heele of gesneden verkrijgbaar Gelardeerde Kalfslever. Roastbeef. Galantine de Venn, Ossetong. Ham. Rookvleesch, Saucisse de Bou logne, getruffeerd Gehakt, Leverpastei, getruffeerde Leverworst, Rulmio en Haagsche worst. Boterham en Tongenworst en/,, enz. Aanbevelend, Langestraat 43. VOORHANDEN: een uitgebreide sorteering Ressert bonbons, Gember, Versche Vruchten enz. enz. Den geheelen Winter geopend. Alie Kamers zijn opnieuw gerestaureerd en voorzien van electrisch licht. Kamers voor het a.s. saison kunnen dagelijks bezichtigd en besproken worden. Pensionprijs voor de maanden Mei en Juni 4.50. li Jul" en Aug. - 5.—. September - 4. Aanbevelend, de Exploitant, c. TRIER. Ondkerkhof 42. UTRECHT. (Gemaakt en naar Maat). Keurige afwerking. - Concurreerende prijzen. Prijscourant op aanvraag. Zondag, Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag Vechtbrug Wcerdsl. Weerdsl. Vechtbrug Vechtbrug. Vertrek UTRECHT 7.10 9.45 I. 4.— 8.- Vertrek VREELAND 6.30 9.43 1.30 5.30 7.30 I De boot van 7.IO uit Utrecht vertrekt op Zon- en Feestda- en om 7 uur van de Weerdsluis. ZATERDAGS, TB. TVS. VB. VB. Vertrek UTRECHT 5.30 9.45 1.30 4.- Vertrok VREELAND 6.30 8.- 1.30 4. -

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 4