BINNENLAND. De blijde gebeurtenis. ste gedeelte van zijn tijd doorbrengt op bet balkon '-an zijne villa. Zijne verblijfplaats 1 is door schildwachten omringdeen deta- chement van honderd man is tegen den muur geposteerd, en binnen de villa vertoeven twintig f rivier en, al* eenvoudige soldaten gekleed. Konstantinopcl, 4 Mei. Het kabinet heeft heden ontelag genomen. De grootvizier Tewfik Pacha heeft ïich naar het paleis begeven om met den sultan over den toestand te beraadslagen. Konetautinopel, 4 Mei. De sultan droeg Hilmi Pacha op een kabinet samen te stellen. In den gisteren gehouden ministerraad is besloten, met het oog op het aanhouden van de beweging in Yemen, gedeeltelijk recht te doen wedervaren aan de grieven, die zijn geuit, en eene zekere autonomie toe te staan aan het zuidwestelijke gedeelte van dat gewest. Do Kamer heeft de regeering gemachtigd een half millioen Turksche ponden bij de Oitomaansche bank op te nemen, gewaar- borgd door de Oostenrijksch-Hongaarsche schadevergoeding, voor dringende uitgaven. Kpnstsntinopel. 4 Mei. Gene raal Chevfet pacha heeft eene officieele ver klaring afgelegd, dat het leger sedert Juli j.l. alle Intrekkingen met het Jong-Turk- sche comité heeft verbroken Het is een na tionaal leger, dat de bevelen uitvoert van iedere constitutioneele regeering, welke ook Onder de dertien personen, die als mede plichtigen aan den militairen opstand te Konstan ti no pel van 13 April in den vroegen, morgen van 3 Mei werden opgehangen, was de sergeant Hamri, die den 13en April het bevel voerde over het bataillon, dat het par lementsgebouw aanviel. Voor den staats greep was hij herhaaldelijk voor langdurige audiëntiën bij den sultan geroependen 14en April was hij van sergeant in eens bevorderd tot brigade-generaal. Maar zijne heerlijkheid was van korten duur voorspoedige wijze verwezenlijkt, ie het alsof een last is afgenomen van de schouders van het Nederlandsche volk. Mededeeling werd nog gedaan, dat inge- men was een bericht van overlijden van het oud-lid der Kamer den heer Van Al phen, welke kennisgeving bereids met een missive van rouwbeklag was beantwoord. Dan is er nog iets, dat mij en u allen 2cker bij deze gelegenheid heeft getroffen. Wat den vreemdeling bij ons verwondert dat is hetgeen hij niet begrijpt, wat hij ons benijdt, dat is de hartelijke, degelijke, nationale band die bestaat tusschen Neder land en zijn Vorstenhuis, een band, mijne heeren, welke door onze gansche geschiede nis heengaat, in donkere oogenblikken soms niet te bespeuren is, maar die zich in gewichtige levensmomenten in ons volk on weerstaanbaar, spontaan, krachtig open baart, een band, ik aarzel niet het te zeg gen, die een der beste waarborgen is van ons nationaal volksbestaan. Ik stel u voor, mijne boeren, in dien geest de Koningin te antwoorden. Met een krachtig bravo betuigde de Ka mer hare instemming met dit voorstel. De Kamer begaf zich daarna in de afdee- lingen tot het kiezen eeneT commissie van redactie om een adres van gelukwensch te ontwerpen en vast te stellen. Morgen 11 ure zal dit concept in open bare behandeling worden gebracht, waarna de Kamer zich weder in de afdeolingen zal begeven tot het onderzoeken van verschil lende wetsontwerpen. weer niets dan goeds Wij kunnen er iets aan toevoegen, dat velen niet vreugde zullen ver nemen, schrijft De Nieuwe Crt. „Reeds van den aanvang af is de Ko ningin ernstig voornemens geweest Haar kind zelf te voeden. Dit voornemen is uit stekend verwezenlijkt kunnen worden en ook in dat opzicht laat (om de woorden van. het Maandag uitgegeven bulletin te herhalen) de toestand van moeder en kind niets te wenscben. „Het buitengewone besef van Haar con- •tnineele verplichtingen, waardoor onze Koningin zich kenmerkt, komt ook hierin uit, dat Hare Majesteit, naar ons ter oore kwam, reeds Maandag, dat is dus drie dagen na Haar bevalling, zich naar staatszaken heeft geïnformeerd en enkele stukken heeft willen teekenen. Het spreekt van zelf, dat de goneesheeren met de meest mogelijke zorg waken tegen alles wat H. M. inspanning of vermoeienis zou kunnen veroorzaken, er is dus alle reden om zich over dit blijk van geestelijke opgewektheid als een teeken van het uiterst gunstig verloop van het kraam bed te verheugen.'' Tirwdi Kamer. Om de door de bloedbaden in de vilajets Adana en Aleppo verontruste Armeniërs ger -st ie stellen, hebben aan eene in Kon- stnntinopel gehouden Armenische vergade ring deelgenomen de eerste adjudant van den sultan majoor Remsi, verder Niazi Bey en En ver Bey en de afgevaardigde Riza Tewfik, die eene kalmeerende rede hield ban?* den Anatolischen spoorweg is eu™ bowoging tegen de omwenteling niet opge komen, volgens den correspondent van de Koln. Z,ig. te KonstantanopelIn verschil lende p. vatsen werden tot bescherming vrij willigerskorpsen gevormd. Overigens luiden intusseh".., volgens deze zogsman, de be richten uit Azië slecht. Uit Erzeroem komt op >nw het bericht, dat dertig Armeniërs godnod zijn. Malatya werd bedreigd met een nnnval van Koerden. In Mersina bedrei gen hot v en de redifs het Duitsche, En- gelsche en Italiaansche consulaat, waarheen vele c'ristonen de vlucht hebben genomen. De Jozuïotenkerk in Adana is afgebrand; van de 1100 Armeniërs, die daarheen ge vlucht waren, zijn 1000 dood. Deze berich ten zijn afkomstig uit particuliere Armeni sche bron en zijn nog niet bevestigd door regeeringsboriohten Brazilië. Buenos Ayres, 4 Mei. Heftige botoogingen hadden gisteren plaats bij de begrafenis van de slachtoffers van het ge beurde op 1 Mei. De tramwagens werden aangevallen. Verscheidene reizigers werden gewond. Vele personen zijn in hechtenis ge nomen. De betoogers zijn uiteengejaagd. Allerlei. v-r Voor het gerechtshof der Bouches du Rhoue, zetelend te Ai* en Provence, is Maandag verschenen Cesar Yousof Tasso, de Syriër, die verleden zomer te Marseille eene zijner landgenooten, vrouw Loulina, ver moordde, na haar spaargeld te hebben op gemaakt. Tasso is tot 20 jaar dwangarbeid veroor deeld. VBij Muihuizen is in het kanaal tus schen de Rhöne en den Rijn een schuit met iiou.vAiy Kg. kopervitriool gezonken. Men vreest dientengevolge, dat al de visch in dat kanaal tot Straatsburg toe zal omko men. Het schijnt, dat er bij het zinken van het scli'p opfcet van ontevreden werklui in het spei is geweest. vIn verschillende deelen van Duitsch land heeft hot op 1 Mei hevig gesneeuwd. In de vergadering van Dinsdag werd be sloten Woensdag bij den aanvang der ver gadering te behandelen het adres van geluk- wenschen aan H. M. de Koningin. Geinstal- leerd werd de nieuwbenoemde commies-grif fier mr. dr. Van Sonsbeeck. Voortgezet is het debat over de schepen wet en wel over art. 18, regelende het be roep van beslissingen on voorschriften der ambtenaren. De heer V e r h e y verdedigde een amen dement, strekkende om niet, zooals de re geering voorstelt, de beslissing omtrent een beroep te doen geschieden door een voorzit ter van den scheepvaartraad, na te hebben gehoord de meest ter zake bevoegde leden van dien raad, maar door een oommisaie van beroep, bestaande uit drie leden, die zooveel •mogelijk gekozen worden uit leden van ge noemden raad. De M i n i s t e r vulde op advies van den heer Lely het regeeringsvoorstel nog aan met de bepaling, dat de uitspraak omtrent het beroep met redenen omkleed moet zijn. Het amendement-Verheij werd verworpen met 34 tegen 21 stemmen en het regeerings- artikel goedgekeurd. Bij het verder debat lichtte de heer Schaper een amendement toe, om in den Raad voor scheepvaart ook op te nemen twee schepelingen of oud-schepelingen beneden den rang van stuurman of machinist. De heer Lely verdedigde een amende ment van de commissie van rapporteurs om dezen scheepvaartraad niet te doen bestaan uit een rechtskundig voorzitter, vier vaste leden en 9 buitengewone leden, maar hot getal buitengewone leden te stellen op 15 personen, n.l. 3 reeders, 3 schippers, een werktuigkundige, een electrotechnicus, 3 scheepsbouwkundigen, een machinist en drie scheplingen. Dit laatste amendement werd na eenige wijzigingen door den minister overgeno men, terwijl de heer Scheper zijn amende ment ten gunste van dat der Comm. van Rapp. introk. De heer Lely verklaarde evenwel daar na, dat de Comm. van Rapp. zich niet kan vereenigen met de wijzigingen door de Mi nister aangebracht, zoodat de commissie haar amendement onveranderd handhaaft. De her Van Idsinga betoogde, dat het amendement der Comm. van Rapp. lijn recht ingaat tegen het systeem van de wet, dat beoogt alleen kundige mannen in den Raad te brengen. Volgens het amendement worden echter geen personen geroepen om hun kunde, maar om gelijkheid van belan gen met hunne klassen-genooten. Na re- en duplieken werden de beraad slagingen geslotenhet amendement der Comm. van Rapp. werd in stemming ge bracht en verworpen met 40 tegen 26 stem men. De Kamer ging daarna in de afdeeling tot het onderzoeken van het adres van ge- lukwensch aan H. M. de Koningin, dat Wo«nsdag 11 ure in openbare behandeling komt. vIn den nacht van Zondag op Maan dag hebben de wijnbergen en de bloeiende boomgaarden in de PaltB van de vorst zwaar te lijden gohad. In de Eifol is veel sneeuw gevallen. In het Moezeldal is ook veel schade aan de vruchtboomen aangericht. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 4 Mei Geopend 's avonds 8} ure. Voorzitter baron J. E. N. Schimmelpen- ninck van der Oye. De griffier leest eene missive voor van den minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij do verblijdende mededeeling wordt gedaan, dat Hare Majesteit de Koningin den 30en April voorspoedig bevallen is van oen Prinses. De Voorzitter verheft zich van zijn zetel en houdt ongeveer de volgende toe spraak Mijne Heeren! De vraag is haast overbo dig of het in overeenstemming met uwe in tentie is om dezo mededeeling met een adres van gelukwensch te beantwoorden. Dezo heuglijke gebeurtenis, zoo lang be twijfeld, met angst verbeid, zoo jubelend ontvangen en door Gods goedheid op zoo Het gewijzigd ontwerp-ad res van Oehikwen- iching dor Tweede Kamer l-uidt aldus: Mevrouw Met onuitsprekelijke vreugde vernam de Twee de Kamer der Staten-Generaal het heuglijke feit van de geboorte eener Prinses. De geestdrift door deze zoo vurig verbeide gebeurtenis alom in den Lande gewekt, toont opnieuw, hoe hecht de trouw is, welke het Ne- dorlandeohe Volk aan Uwe Majesteit verbindt. Ook wij beschouwen de geboorte der Prinses als een Zegen des AHerhoogsten voor Uwe Ma jesteit en Haren Doorluohtigen Gemaal, dooh niet minder voor het Vaderland. Die geboorte bevestigt en versterkt de eenheid van den Staat. Zij verzekert het voortbestaan van do innige verhouding tusschen Vorstenhuis en Volk. welke hare diepe wortelen heeft in 'a Lands geschiedenis. In het beden en ver-leden ligt de waarborg, dat de Prinses, onder de wijze en liefderijke zor gen Harer ouders opgevoed, op de trouwe aan hankelijkheid des Volks zal kunnen rekenen. Uwe Majesteit veroor love ons Haar eerbiedig onze diepgevoelde gelukwensohen aan te bieden. Het officieel bulletin van heden morgen 9 uur luidde: Omtrent Hare Majesteit de Konin gin en Prinses Juliana kan ook heden het bericht in alle opzichten gunstig luiden. Prof. Dr. KOUWER. Dr. R0ESS1NGH De officieele mededeeling omtrent H. M.'s gezondheidstoestand bevatte ook gisteren M. de Koningin-Moeder overnacht, sedert de geboorte van Prinses Juliana niet meer ten Paleize in het Noordeande, maar vertoeft er, behoudens kleine tusschenpoo- zen in den namiddag, van 's morgens negen tot 's avonds half elf nre. H. M. brengt den dag grootendeeJs door in de kraamkamer, hiermede tevens voldoe- ning gevende aan oen der dierbaarste wen- j schen van Haar dochter. -^oningin Emma gevoelt zich overgeluk- kig in het bezit van een kleinkind. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aan alle Sbuvereinen en Staatshoofden in Europa en aan de móesten daarbuiten kennis gegeven van de geboorte van Prinses Juliana. Naar aanleiding van die bekendmaking ontving Z. K. H. van die Monarchen en Staatshoofden telegrammen van gelukwen- schen, vervat in de meest hartelijke bewoor dingen, welko getuigden van de grootste be langstelling en sympathie met het geluk, zoowel aan de Koninklijke Familie als aan het land ten deel gevallen. Behalve Prinses Juliana zijn te 's Gravenhage jl. Vrijdag geboren tien jon gens en acl.t meisjes. Eén dier meisjes heeft al de voorn-amen van de Prinses ge kregen en twee harer hebben als slotvoor- \nmJuliana. De betooginf op den Kneuterdijk, Men meldt uit '-s Gravenhage Grootscber, zeldzamer betooging dan he denavond is, het kan zonder overdrijving worden gezegd, nimmer in de Residentie ge houden. Juichend en joelend, dansend en zingend, zijn ze opgegaan, de Hagenaars, bij duizenden, ja bij tienduizenden, naar het oude Paleis van wijlen Prins Willem van Oranje op den Kneuterdijkde verzamel plaats voor de muziekuitvoering ter eere van de geboorte van Neêrland's Vorsten kind, georganiseerd door het Haagsche co mité van Volksfeesten. Daar was tegen 8 uur al geen doorkomen meer aan. Er heerschte een drukte en be drijvigheid, een vroolijke opgewondenheid, die toenam, naarmate het uur naderde waarop de betooging zou beginnen. Ze wil den niet gaan staan, maar ze moesten, want reeds kort na achten begon de menigte zich in alle richtingen te zetten. De politie bereden en onbereden I begon met kracht en macht, de ruimte vrij te houden voor de zangers en muzikan- I ten en voor de genoodigden. Maar het scheen niet mogelijk. En het is ook niet gelakt. Van „lijnen van geleidelijkheid" geen sprake op dezen avond. Opgepakt en nog eens op gepakt stond de massa, die van terugdrin gen niet wilde weten en die ook niet terug kon, omdat het ruime Voorhout en de even ruime Kneuterdijk geen plaats meer liet voor allen die er een plaats wilden vinden. Bovendien, de Prins zou komen. Dat wist men. En aan Hem wilde men een ova tie bereiden, spontaan en hartelijk, over weldigend als het kon. Welnu, het is over weldigend geweest. Zulk een enthousiasme, zulk een gejubel, zulk een gejuich het moge dan banaal klinken, is eenvoudig onbeschrijfelijk. Salvo's van gejuich klonken den Prins tegemoet toen hij door de opgepakte menig te uit de Heulstraat kwam voorrijden. Het „Leve de Prins" domineerde en het hield aan. Er kwam geen einde aan; ter wijl de Prins daar stond, de menigte toe wuivend en dankend met de steek. Maar er moest stilte komen. Luitenant Bouwman had, wat van den di recteur der Kon. Militaire kapel niet anders te wachten was, militairement zijn troepen rond zich verzameld. Hij beklom het „gestoelte der eere", tikte en het Wilhelmus van Nassauwe werd aan geheven. Prachtig klonk dat uit al die dui zenden mondenmachtig en indrukwek kend. En toen de laatste woorden nog zacht na klonken, toen had de Prins opnieuw de hulde in ontvangst te nemen van al die mannen en vrouwen, die daar kwamen ge tuigen van hun liefde voor hot Vorstenhuis. Inmiddels trok de Prins zich in een der zalen van het Paleis terug, den burgemees ter uitnoodigende binnen te komen. Het werd intusschen angstig de betoogers gade te slaan. De politie poogde het cordon vast te houden en dank zij de goede stemming onder de duizenden die van ordeverstoring niet wilden weten, die overtuigd waren dat bij een betooging als deze, elke wanklank achterwege moest blijven, bleef het goed loopen. Zelfs trad een enkel oogenblik van stilte in. Bouwman had getikt; plechtig, Bchoon en goed van stemming hieven de zangers van 's Gravenhage en Scheveningen, bege leid door de Kon. Kapel, een Danklied (koraal) van Criiger aan. Slapjes was het applaus na dit nummerde indruk was te grootsch geweest. Niemand wilde dien in druk door gejoel verstoren. Maar toen dadelijk daarna de feestmarsch „Leve de Kroonprinses", Bouwman's nieu we compositie ging, een marsch van fris- schen klank, opwekkend, vroolijk, zooals militaire muziek behoort te zijn, toen kwam dc geestdriftige stemming er weer in. En de spontane toejuichingen aan 't slot golden toen ongetwijfeld niemand anders dan Bouw man, den componist. Maar de kranige leider kon nauwelijks de hulde in ontvangst ne men. Het Kroonprinseslied van Ludolpk en hel „Te Deum Laudamus" stonden op het programma. Er moest gezongen worden, zoo vlug mogelijk, want er waren nóg meer men sehen gekomen en de grootste politiemacht zou niet in slant geweest zijn zulk een over macht te keeren. Alleen muziek en zang kon de mensefcenzee in bedwang houden. Toch dreigde gedeelten van de feestversie ring op den Kneuterdijk in te storten. Maar ook dat liep weer zonder ongelukken af en vol enthusiasme werd het volkslied ir gezet. De Prins had zich naar een andere zaal van het Palcis begeven en vertoonde zich nu voor een der geopende vensters, die uit zicht geven op het Lange Voorhout. Toen volgde natuurlijk wederom een geweldige demonstratie van deze zijde. Uit volle borst zong ieder het „Wien Neêrlandsch Bloed". „Bewaar de Koninginne lang, Voor 't lieve Vaderland." Deze slotwoorden, ze werden overstemd aoor de donderende hoera's die de Prins dankende en wuifende beantwoordde. Het is inderdaad onbegrijpelijk, dat al do zan geressen en zangers, de muzikanten van alle militaire korpsen uit de residentie, zich te midden van dit gejoel zoo kranig weerden. Het was in één woord voortreffelijk. On vermoeid, prachtig en plechtig werd het laatste nummer, „het Dominé Salvam fac Reginam nostram", van Wilms, gezongen. Inmiddels was het Comité voor de volks feesten en Bouwman bij den Prins in liet Paleis ontboden. Aan al de heeren, ook aan de deputaties uil de verschillende vereenigingen, betuigde de Prins zijn hartgrondigen dank. Dit en thusiasme, deze hem gebrachte ovatie zou, zoo verklaarde de Geniaal onzer Koningin, hij nimmer vergeten. En inderdaad onvergetelijk zal deze be- tocging blijven voor ieder, die het voor recht heeft gehad haar bij te wonen. Zeker, het was beangstigend daar te staan op den Kneuterdijk en in het Voorhouthet werd beklemmend zelfs als men, dank zij het bengaalsch vuur dat in de omgeving werd ontstoken, over de menschenmassa's heen- zag. Maar aan den anderen kant over- heerschte het dankbaar gevoel, dat daar zoo vele trouwe burgers en burgeressen wa ren bijeen gekomen, om uiting te geven aan di vreugde over de geboorte van een Vor stenkind, de Prinses Juliana. De burge meester had gaarne aan dit gevoel van i dankbaarheid, dat ook hem als hoofd der gemeente bezielde, in enkele woorden uiting willen geven. Maar hij kon niet; hij durfde niet. Zijn verantwoordelijkheid als hoofd der politie hield hem van zijn voornemen terug. Do hoofdcommissaris van politie had het hem laten weten„er moest een einde aan kemener m o e s t beweging in de massa komen." Het werd geprobeerd. Nog stond het Wil helmus op het programma; maar het ging van mond tot mond dat het achterwege zou blijven. De muzikanten en zangers trok ken af. De Prins met rijtuig voorgere den, had hot Paleis aan de achterzijde ver laten. Hossende troepjes gaven het sein. „Hij leve hoog!" klonk door de lucht. Dat hielp. Ze trokken af de menschen, in wie de geest drift en de feestvreugde gisterenavond was opgelaaid tot een zeldzame, ongekende hoogte. Het Haagsche Comité voor volksfeesten heeft gewild, dat deze muziekuitvoering zou worden een volksbetooging in den waren zin van het woord. Dat is het geweest, zon- dei twijfel. Meer nog, het is een bijzondere hulde aan den Prins geworden, een hulde, die ongetwijfeld ook gegolden heeft onze lieve Koningin en de jonge Prinses. Een driedubbel succes dus 1 Het kon niet beter, niet mooier en niet grootscber. Feesten te Leiden. Gisterennamiddag werd te Leiden een groot feest gevierd door het geheele garni zoen, op het versierde plein van de Doe lenkazerne, dat door vele burgerlijke auto riteiten werd bijgewoond. Er werden door militairen en door de leerlingen der Kweek school voor Zeevaart verschillende militaire cn gymnastiek-oefeningen gehouden. Gisterenavond hield de Chr. Oranjever- eeniging in de Stadsgehoorzaal een feeste lijke uitvoering. Ds. J. Douma, predikant bij de Geref. gemeente aldaar, hield de feest rede, terwijl de zangvereeniging „Zingt den Heer" en het muziekgezelschap „Benvenu- to" hunne medewerkiug verleenden. Er wa ren veel menschen in de Stadsgehoorzaal. Maandag avond gaf de Toonelveree- niging „De Vriendenkring" te Baarn eene feestuitvoering, ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Juliana. Het program ma bevatte o.m. een zestal tableaux voor stellende: De Koningin rustende met de hand op de grondwetDe droom eener Ko ninklijke Moeder; Neerland's Hope; Een gelukkig Ouderpaar; de oudste en de jong ste der Oranjes; en een slot-apotheose. Door den regisseur der vereeniging, den heer G. Bakker, werd namens de Vriendenkring aan den Burgemeester, die met do wethouders de voorstelling bijwoonde, een zilveren her- innerings-medaille aan dezen feestavond ge schonken Huldeblijk aan H. M. de K o n i n g i n. Het huldeblijk, dat de da mes van Curasao aan H. M.-de Koningin, ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis afinb eden, bestaat uit een draag- of doop kleed, dat op Curasao is vervaardigd. Het kleed is verpakt in een van mahonie hout vervaardigd kistje, op het deksel waar van met een ander houtsoort (Bonairiaansch geelhout), omgeven door loofwerk, aange geven is het jaartal 1909 en de woorden Kclonie Curasao. Het kistje is van binnen opgemaakt met lichtblauw zijde Een Julian a-b oom. Op het buitengoed „de Treek" onder Leusden bij Amersfoort, bewoond door den oud-minister van Buitenlandsche Zaken, mr. W. H. de Beaufort, is Maandagmiddag een „Juliana- boom" geplant. De schoolkinderen zongen eenige vaderlandsche liederen, waarna zij feestelijk werden onthaald. De jongere le den der familie De Beaufort presenteerden beschuitjes met muisjes, waarna in opge wekte stemming allen huiswaarts keerden. Uit Oranienburg. Oranien- burg, dat door Louise Henriette, de gema lin van den Grooten Keurvorst en de doch ter van Frederik Hendrik, gesticht en in 1665 door haar met een weeshuis bedacht is, heeft aan Koningin Wilhelmina een tele gram van gelukwensch gezonden. Het luid de als volgt: „Aan Uwe Majesteit, den hoogen Prins- Gomaal i-n het geheele volk van Nederland zenden het magistraatscollege en de gemeen teraad v-- Oranienburg met de gelukkige geboorte van de Troonopvolgster eerbiedige en warme gelukwenschen, in dankbare her innering aan de hooge stichtster onzer stad, Louise Henriette, prinses van Oranje. Uit de tijdschriften. Het bleef tot in den laten avond overvol in de straten der residentie. Stapje voor stapje was het publiek, na de betooging voor het Paleis op den Kneu terdijk, voortgeschoven, vullende de ver lichte straten van het centrum. Want als voorproefje voor de algemeene illuminatie op a.s. Maandagavond, waren reeds giste renavond. verschillende straten, o.a. de Hoogstraat, en een gedeelte van het Noord einde, feestelijk verlicht, om maar te zwij gen van de omgeving van Kneuterdijk en Voorhout, welke baadde in een zee van licht. Er heerschte overal op straat en in de overvolle cafe's een gezellige en opge wekte stemming. Te Amsterdam. De nationale Oranjebond heeft gisteren- avond ter gelegenheid van de geboorte der Prinses een optocht gehouden, waaraan zeventien vereenigingen, onder welke vier muziekkorpsen, deelnamen. Voorop reden twee herauten, dragend de Amsterd'amsche kleuren, en vier trompetters van de cava lerie; daarachter volgden de deelnemers, dragend flambouwen en lampions, vaandels en transparanten. „Voor God en Kerk, Vorstin en Land" of „Nederland en Oranje één" stond er op te lezen. Men was bijeen gekomen achter liet gebouw ,,'Velox" op het afgepaalde stuk braak land, en nu trok de muziek afwisselend met gezang, dat nu en dan gaarne door de kijkers werd overgeno men, door de overvolle, nog steed® met vlag- gen getooide straten langs Ceintuurbaan, Stadhouderskade en Keizersgracht, naar de Westermarkt, waar de stoet werd ontbon den, nadat d'oor honderden uit volle bor6t het Wilhelmus gezongen was. Donderdagavond aanstaande heeft een door denzelfden bond georganiseerd oranje feest plaats in de concertzaal van het Paleis voor Volksvlijt. Daarbij zullen het gemengd en het kinderkoor van de Ned'erlandsch Lu- thersche Vereeniging „Wees Getrouw" mee zingen „de Hollandsche Maagd" zal alle gorisch worden voorgesteld, de bioscope wordt vertoond en de kinderen worden ont haald op beschuiten met muisjes. Ieder be zoeker ontvangt bovendien een gedenkplaat. Het maandschrift „Onze Eeuw" heeft aan zijn jongste aflevering' nog een gelegen heids-artikel weten toe te voegen. Een stukje van professor Blok. „Vivat Oranje!" staat er boven. Het begint met de herinnering aan wat gedurende vijfhonderd jaren de geslachten van Oranje en Nassau in onze landen hebben gedaan, en eindigt met deze overweging „Juist in de jaren van onzekerheid is duidelijk gebleken, wat Nederland zou ver liezen, wanneer eenmaal het Huis van Oranje het zou komen te ontvallen. Niet ongestraft worden historische banden van zoo eerbiedwaardigen ouderdlom, van zoo ber-riefde innigheid verbroken. Wie daar over lichtvaardig denkt, geeft blijk van ge brek aan historischen zin, van gemis aan inzicht in den samenhang der dingen, van onvergefelijke kortzichtigheid. Oranje en a iderland behooren bij elkaar in lief en leed. In het leed hebben zij elkander loeren kennen, leeren waardeeren meer en meer; het geluk hebben zij samen gekend en sa men genoten. Oranje heeft zijn goed en zijn j bi""*1 veil gehad voor Nederland; Neder land heeft Oranje geëerd door het te plaat sen aazijn hoofd, door het zijn liefde, I zijn aanhankelijkheid te schenken. Zoo ge- voelt het op dezen dag de verreweg groote meerderheid des volks. En de betrekkelijk weinigen, die anders denken in een land van vrijheid als het onze mag ieder denken, wat hij wil mogen wel ernstig overwe gen, hoe groot in een land van persoonlijke j vrijheid als het onze, in een land van ein- delooze splitsing van godsdienstige en staat- kundige denkbeelden, de behoefte is aan een stamhuis, dat boven alle partijen staat, aan 1 een vorst of vorstin, die zich gevoelt de Koning of Koningin van Roomsoh en On room sch, van Jood en Christen, van Maho- mediaan en Boeddhist, van geloovigen en ongeloovigen, van liberalen en conservatie ven, van anti-revolutionnadren en socialis ten allen te samen, van alle Nederlanders In Oost en West in al hun eindeloozo schakee ringen van kerkelijke of staatkundige kleur. Zij mogen wel ernstig bedenken, dat nabu rige staten met bedenkelijke oplettendheid' het oog slaan op deze voor het wereldver keer no<* altijd zoo gewichtige landen, wel ker volledige onafhankelijkheid een onafwijs bare eisch is van het staatkundig evenwicht in Europa. En dit alles overwegende, kunnen zij met ons en met de overgroote meerderheid der natie instemmen in den ouden kreet, dien wij thans uit vol'lè borst mogen aanheffen Vivat Oranje 1" Berichten. De Staatscourant van Woensdag 5 Mei bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: aan den kapitein ter zee F. E. Baron Mulert, Hr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst met 16 Mei a.s. wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst ver leend, onder toekenning van pensioen, en, het bedrag van het pensioen ingevolge de artikelen 2 ouder lo., 3., 17 en 26 der

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2