BINNENLAND^ De blijde gebeurtenis. verzoek om inlichting of de Russische troe pen gekomen zijn tot behartiging van de be langen van het volk of van die van den sjah, en hoe long zij voor Tabris zullen blijven. De Russische en de Engelsche con sul antwoordden gemeenschappelijk, dat de Russische troepen slechts tijdelijk gekomen zijn, om de wegen te openen, de vreemde lingen te beschermen en de stad voor roof te bewaren, wanneer zij mocht worden in genomen door de troepen van den sjah. De reactionaire omgeving van den sjah beraamt plannen van eeno paleis-revolutie, wanneer de sjah de grondwet verleent. Teheran, 5 Mei. Twee honderd vijf tig nationalisten uit Re-sjt drongen gisteren avond onverwacht Kazwin binnen, waar zij een aanval deden op de woning van den gouverneur. Het garnizoen bood tegenstand tot het aanbreken van den dag; toen werden de vijandelijkheden gestaakt. Er werden 20 royalisten gedood, 100 ga ven zich over. De nationalisten hadden drie dooden Heden wordt versterking voor de natio nalisten uit Resjt verwacht. Brazilië. Buenos Ayres, I Mei. Het wordt moeilijk de eerste levensbehoeften aan te schaffen. De werkmansbond te Rosario kon digde tegen morgen de staking af. Venezuela. P ar ij s, 5 Mei. Van dr. Paul ontving de Temps de mededeeling van het volgende telegram, ontvangen naar aanleiding van het gerucht over een revolutie in Venezuela ten guste van Castro, van den minister van buitenlandsche zaken in Venezuela: „Gij moet de gepubliceerde berichten tegenspre ken. Er heerscht volkomen rust in de ge- heele republiek". Montauban, 5 Mei. Volgens den onlangs hier aangekomen consul van Vene zuela is het belachelijk van Castro te ge- looven, dat het land hem weer zal terug roepen. Indien er eene poging tot omwente ling mcoht uitbreken, dan zou zij spoedig door de regeering onderdrukt worden. Allerlei. vDe luchtvaartilijn, waarvan men de oprichting in Duitschland sedert eenigen tijd voorbereidt, zal, volgens nadere berich ten aan de Lokal-Anzeiger, haar uitgangs punt te Luzern hebben. Het eerste station zal Friedrichshafen zijn, dan gaat de reis over Straatsburg, Frankfort en Keulen naar Hamburg. Zeppelin's maatschappij, die wan neer hare nieuwe luchtscheepstimmerwerf klaar is, elk jaar tien luchtschepen kan af leveren, zal de vaartuigen bouwen. Verder is er nog sprake van een luchtvaartverbin ding tusschen Frankfort en Munchen. Het nieuwe luchtschip, dat in de plaats komt van het te Echterdingen verongelukte, zal over veertien dagen gereed zijn. Kameroverzicht. HerMte Kamer. In de Eerste Kamer is Woensdag behan deld het adres van gelukwensching aan H. M. de Koningin, dat. als volgt luidt: Mevrouw i 1. Het zij der Eerste Kamer van de Sta- ten-Generaal vergund Uwe Majesteit eer biedig te naderen met de betuiging harer dankbare vreugde, nu het den Almachtige behaagd heeft aan het aloude, met Neder land zoo innig verbonden geslacht van Oranje een nieuwe telg te schenken, en daar door den historischen band te bevestigen, die het Nederlandsche volk reeds zoovele eeuwen tot heil is geweest. 2. Wij behoeven Uwe Majesteit niet te verzekeren, dat door dit heuglijk feit de wenschen en gebeden van duizenden in den lande verhoord zijn, en in aller harten de blijde hope leeft, dat Prinses Juliana moge zijn de vreugde Harer Koninklijke Ouders, een sieraad van het geliefde stamhuis, een zegen voor ons dierbaar vaderland. De heer Waller verheugde zich er over dat juist de historische naam van Juliana aan de jonge Prinses is gegeven, omdat hier bij steeds gedacht zal worden aan Prinses Juliana van Stolberg, aan Haar Gods vrucht, aan Haar offervaardigheid, aan Haar onverdeelde toewijding aan de zaak der Hervorming. Dat zijn historische fei ten. Groote namen als deze zijn gemeen goed der menschheid en ons aller trots. Daarna gaf hij in overweging niet zoo koel enkel te spreken van „Prinses Julia na", maar daarbij te voegen „Wier naam zulke treffende herinneringen voor den geest roept." De heer W o 1 t j e r ondersteunde dat denkbeeld. De heer Waller maakte nu van zijn denkbeeld een voorstel. Naar aanleiding daarvan stelde de heer Van der Biesen voor om alsnog hot ontwerp-adres in de sectiën te onder zoeken. Dit werd door den heer H o v y en den Voorzitter ontraden, waarop de heer Stork verklaarde, tegen de wijziging te zullen stemmen. Indien men plan had deze wijziging voor te stellen ,had men ook moeten besluiten het ontwerp naar de afdeelingen te zenden. Op advies van den Voorzitter, trok de heer Waller nu zijn voorstel in, teneinde verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen (zooals de voorzitter had ge zegd) uit het tegenstemmen van eenige le den. Het adres werd daarop goedgekeurd en de vergadering gesloten. Tweede Kamer Zonder debat of stemming vereenigde de Kamer zich Woensdag met het ontwerp- adres van gelukwensching aan H. M. de Koningin naar aanleiding van de geboorte van Prinses Juliana De sociaal-democra tische kamerleden waren niet in de verga derzaal aanwezig. H. M. de Koningin zal gevraagd worden of Zij de aanbieding van dit adres door de gezamenlijke Kamerleden wen9cht of door een commissie, welke als dan zal bestaan uit de leden der commissie van redactie aangevuld met drie Kamerle den met den voorzitter aan het hoofd. Daarna werd voortgezet het debat over de schepenwet, welke geheel is afgehandeld. De eindstemming zal later plaats hebben. De heer Marchant vroeg en ver kreeg verlof op een nader te bepalen dag den Minister van Oorlog te interpelleeren omtrent de bemoeienis van liet Departement van Oorlog en van de militaire autoriteiten met het geschil tusschen de onderofficieren- vereeniging „Ons Belang" en de militaire wederkeerige waarborgmaatschappij „On derlinge Voorzorg". Aangevangen werd de behandeling van het wetsontwerp tot reorganisatie van de ar beidsinspectie. De heer T r e u b opperde bedenkingen tegen het tornen aan de zelfstandigheid van arbeidsinspecteurs en tegen het maken van adjunct-inspectrices to+ feitelijk onderge schikte ambtenaren. Spreker betoogde voorts o.a. dat de directeur-generaal, ota in werkelijkheid leider der inspectie te zijn, niet overladen mag worden met aller lei aangelegenheden van wetgevenden aard. De heer Blooier achtte naast een medisch adviseur ook noodig medische- in specteurs ook in het belang der periodieke controle. De heer Van I d s i n g a had over wegende bezwaren welke het hem onmoge lijk maken voor deze revolutionnaire wet te stemmen. De heer Schaper oordeelde het in het belang der onpartijdigheid noodig de keuring door ambtelijke doctoren in plaats van door particuliere geneesheeren te doen geschieden. Spreker kwam op tegen het te rugdringen van adjunct-inspectrices en be pleitte meerdere zelfstandigheid voor ad junct-inspecteurs en met den heer Treub achtte hij het noodzakelijk om behalve het algemeen jaarverslag van het centraal in spectiebureau ook te publiceeren de zelf standige verslagen der inspecteurs. De heer De Visser achtte het een hoofdbezwaar der reorganisatie, dat zij de arbeidsinspecteurs maakt tot een soort van technische politie, waardoor voor den Mi nister de voorlichting verloren gaat van deze zoo zeer met de praktijk der fabrieken en werkplaatsen vertrouwde personen bij het beramen van zaken, de sociale wetge ving rakende. De heer T a 1 m a zette in antwoord aan den heer Blooker uiteen, dat in het belang van het sanitaire toezicht inderdaad meer gedaan kan worden en later dan ook ongetwijfeld zal gedaan worden dan thans. Maar vooraf moest de medische ad viseur ontlast worden en vrij gemaakt voor zijn eigenlijke taak. Er zullen voor het medische onderzoek naar 's Ministers over tuiging voldoende doktoren te vinden zijn. De Minister bestreed uitvoerig, dat door de nieuwe organisatie de zelfstandigheid der inspecteurs van den arbeid te zeer wordt aangetast. In elk geval wordt die zelfstandigheid niet zóó beperkt, dat het nut van hun arbeid verloren gaat, terwijl naar de Minister verder betoogde de arbeid der inspecteurs beter tot zijn recht zal komen en vruchtbaarder zal blijken te worden. De Minister heeft er geen oogenblik aan gedacht, den adjunct-inspecteurs een min derwaardige taak op te dragen. Spreker verdedigde daarna de bepalingen omtrent de arbeidsinspectrices, uiteenzettende dat de reorganisatie in geen enkel opzicht aan tasting der rechten van de vrouw ten doel heeft. De Minister achtte de salarissen der ad junct-inspecteurs voldoende. Zij gaan er bij de reorganisatie zelfs op vooruit. Donderdag 11 uur voortzetting. Na de pauze komt dan aan de orde de in terpellatie-Troelstra over de invoering van het Arbeidscontract. Het offieieele bulletin van heden morgen 9 uur luidde: Ook heden valt omtrent den ge zondheidstoestand van H. M. de Koningin en van de Prinses niets dan goeds te melden. Prof. Dr. KOOWER. I Dr. ROESSINGH Men machtigt mede te deelen dat door H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins de navolgende Vorstelijke per sonen zijn uitgenoodigd om als peet te staan over de jonggeborene Prinses Juliana: H. M. de Koningin-Moeder; H. K, H. Groothertogin Louise van Ba den H K. H. Groothertogin Marie van Mecklenburg-Schwerin H. K. H. de Vorstin-Moeder von Wied; H. D. H Prinses Adolf van Schwarz- burg- -Rudolfstadt H. D. H. de Vorstin van Erbach Schön- berg, zoomede de beide broeders van Z. K H. H. H. H. H. Hertog Johan Albrecht van Mecklenbui'g, Regent van Brunswijk en Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg. Alle bovengenoemde Vorstelijke personen, dio aan II. M. en Z. K. H vermaagschapt zijn, hebben het peetschap over Prinses Juliana aanvaard. De groothertogin Louise van Baden, ge- boreD Prinses van Pruisen, is een volle nicht van wijlen groothertog Friedrich Franz lx van Mecklenburg, den vader van den Prins, en tegelijkertijd eene nicht van II. M. de Koningin, door Hare Russische grootmoeder. Het zal onnoodig zijn er op te wijzen, dat groothertogin Marie van Mecklenburg de moeder is van den Prins en dat de Vorstin Moeder van Wied de dochter is van wijlen Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen. Prinses Adolf van Schwarzburg—- Pudolstadt, geboren Prinses van Schön- burgWaldenburg, is de grootmoeder vau 7 K FT en de Vorstin van Erbach Schön- berg. geboren Prinses van Waldeck en Pyrnvont, is de jongste zuster van H. M de Koningin-Moeder. Z. K. H. de Prins ontving gister in audiëntie ter aanbieding van "hunne geluk- wenschen, ten 2 ure de hoofden van buiten landsche missiën of bij afwezigheid de zaak gelastigden bij ons Boften 24 ure de actief dienende generaals in de residentie aanwezigten 2-] ure burgemeester en wet houders en den secretaris der gemeente 's Gravenhage. Men verneemt dat Z. K. H. Prins Hendrik gaarne de uitnoodiging heeft aan genomen van do ministers, hoofden van de partementen van bestuur, om Z. K. H. ter gelegenheid van de heuglijke gebeurtenis der geboorte van HDs. dochter, een feest maal aan te bieden. Dit eere-diner zal a.s. Zaterdagavond ge geven worden in Hotel de9 Indes. De minister mr, Kolkman, had Dins dag avond zijn werkkabinet in het gebouw van het Ministerie van Financiën, dat een zoo ruim uitzicht geeft op het plein voor liet Paleis, alwaar de huldebetooging ter eere van Prinses Juliana's geboorte plaats vend, tot een receptiezaaltje ingericht, waar hij gastvrijheid bood aan zijn ambt- genooten en verschillende diplomaten met hun dames. In de kamer van den gastheer waren ge durende de uitvoering der muziek en zang koren vereenigd o.a. de gezant van België en baronesse Guillaumede gezant van Spanje en dochterde ministers Heems kerk, Talma en Wentholt met familie, eenige leden van de Tweede Kamer en van hooge staatslichamen en van Hr. Ms. huis met l.unnë dames. De genoodigden hoorden bij de vensters de serenade aan. De feeststemming van den ministerieelen lering werd niet weinig verhoogd toen bij bet aanbieden van den feestwijn en andere ververschingen ook de echi vaderlandsche geboorte-versnaperingbeschuit met muis jes was gevoegd. Dit nationale onthaal verwekte vooral in het internationaal gedeelte van het gezel schap veel pleizier. Ter viering van de geboorte der Kon. Prinses ontvingen de schout-bij-nacht I. van den Bosch en zijne echtgenoote Dins dagavond van 911 uur zeer vele militaire en burgerautoriteiten met hunne dames ten paleize, dat voor deze gelegenheid smaak vol was versierd. Ieder werd voorgesteld aan den gastheer en zijne echtgenoote, ter wijl gelegenheid werd gegeven in het felici- tatieregister te teekenen. Te ongeveer tien uur hield de schout-bij nacht in de groote zaal eene toespraak, be trekking hebbende op de heuglijke gebeur tenis. Een telegram van eerbiedige geluk- wenschen en hulde werd door den gastheer aan Hare Majec ait en Prins Hendrik ver zonden. *-Uit 's Gravenhage wordt aan de ,,Os- setrvatore ^Romano" gemeld: „nauwelijks was de blijde gebeurtenis bekend, of aan stonds werd daarvan mededeeling gedaan aan den H. Vader, die zijn gelukwensch zond benevens den apostoliechen zegen. Ook mgr. Giovannini, zaakgelastigde van den H- Stoel, heeft uit naam des Pausen aan onze regeering de meest hartelijke gelukwen- schen aangeboden." De Tijd kan hieraan toevoegen, dat de gelukwensch des Pausen behoorde tot een der allereerste telegram men, door onze Kon. familie ontvangen. Rotter d am. Het geopperde denkbeeld om te Rotter dam -de groote koopmansbeurs op 14 dezer te sluiten, vindt schrijft de N. R. Ct. in de handelskringen zeer veel bijval. Be houdens goedkeuring van B. en W., kan vrijwel als vaststaand aangenomen worden, dat het tot sluiting op 14 dezer zal komen, de sympathie, die daarvoor bestaat, in aan merking genomen. Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben ver schillende patroons reeds besloten hun werklieden dien dag vrij te geven en is men er allerwegen op uit dezen 14en Meidag tot een feestdag voor allen te maken. Door den Rector Magnificus der Univer siteit van Amsterdam daartoe aangezocht, zal prof. dr. J. te Winkel op Zaterdag 8 Mei te 3 uur in de Aula der Universiteit een rede houden naar aanleiding van de voor ons land zoo belangrijke geboorte ©ener Prinses. De illuminatie te 's Gra ve n h age. Bij de feestverlichting op a.s. Maandagavond zullen van het Tweede Ka mergebouw geïllumineerd worden de avant- corpsen (de ingangen voor de ministers en Kamerleden.) De daar tusschen gelegen bogen van de arcade blijven onverlicht, maar van alle daarboven gelegen ramen, zal langs alle lijnen een vetpotjesverlichting branden. Het Eerste Kamergebouw, als deel uit makende van de Rijksgebouwen, wordt aan de Vijver zij de geïllumineerd. Dinsdag heeft de ambachtsheer van Hoe velaken, J. E N .baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, voorzitter van de Eerste Kamer, den dorpelingen een feest aangeboden, ter viering van de geboorte van Prinses Juliana. Nog één stukje uit den journalistiek- historischen nacht ten paleize I Toen de koninklijke secretaris jhr. Van Geen, den wachtenden persmannen de -of fieieele mededeeling had gedaan, ontstond een wilde jacht tusschen de journalisten van tal van naties naar het telegraafkantoor, waarbij Engeland won. Hamilton Fife van do „Daily Mail" won den eersten, en Phi- l-p Gib'os van do „Daily Chronicle" den tweeden prijs. En wij Hollanders dan? O, antwoordt het Hbld., wij waren die Engelsche prijswinners al lang voor 1 Want de vertegenwoordiger van het Haag- sche Correspondentieoureau had in het ge heim oen telefoontoestel in een der kamers ten Paleize gereserveerd. En toe* buiten die groote wedkamp der naties werd gehou den, telefoneerde hij kalm zijn beincht naar het telegraafkantoor, zoodat het geboortete legram reeds lang verzonden, misschien reeds besteld was in Amsterdam, toen de prijswinner hijgend in het Haagsche tele graafbureau binnenstoof. Uit het Buitenland. Te Bingen aan den Rijn hebben de Hol- landsche studenten de geboorte der Prinses gevierd met een uitstapje naar Kreuzn&ch, om den daar resideerenden Nederlandscheu consul een ovatie te brengen. Te Bingen teruggekeerd, vereenigde men zich aan een feesttusch, waar het^zeer opgewekt toegiing. De heer Willemsen hield de feestrede. De Vereeniging „Nederland" te Frank furt a. M. hield Vrijdag j.l: hare gewone jaarlijksche vergadering, die door den voor zitter met eene toepasselijke rede werd ge opend. Des morgens was door de vereeni ging aan de Koningin een Jtelegram van ge lukwensch verzonden. De feestelijke herden king zal op 15 Mei in het Verenigingslo kaal, Beursgebouw, plaats hebben, waar voor reeds verschillende kunstenaars van naam hunne medewerking hebben toegezegd. De Vereeniging „Nederland en Oranje" te Berlijn, zal door een maaltijd, Zondag avond te houden in het Motivhaus, Har- denbergstrasse 6, de heuglijke gebeurtenis vieren. De gemeenteraad van Teplitz-Schönau, waar de Koningin-Moeder in 1885 met Ko ningin Wilhelmina eenige weken heeft ver- blijf gehouden om er de baden te gebrui ken, en waar de herinnering aan de Hooge Bezoekster steeds levendig is gebleven, heeft aan onze Koningin door tusschenkomst van H. M gezant te Ween en ter gelegen heid van de geboorte van Prinses Juliana zijn „allerunterthanigsten Glückwünsche" aangeboden. Ook de echtgenooten van Nederlandsche consuls in Duitschland hebben op initiatief van mevrouw Von Pelse-Berensberg, de echtgenoote van den Nederlandschen con sul te Aachen, een geschenk voor de. kamer van de jonggeborene Prinses aangeboden, bestaande uit een Oud-Hollandsche kast, een prachtstuk, dat eerstdaags aan II. M. zal aangeboden worden. N. R. Ct. Reuter seint ons uit BrusselHet college van het dagelijksch bestuur der gemeente heeft aan den Nederlandschen gezant een adres aan de Koningin ter hand gesteld, waarin H. M. en de Prins der Nederlan den worden verzocht de gelukwensehen der Brusselaars te willen aanvaarden tér gele genheid van de geboorte eener Prinses, waarvan de tijding te Brussel met groote in genomenheid was vernomen. Dinsdagochtend had in de Ned. Hervorm de kerk te Potersburg eene godsdienstoefe ning plaats, gewijd aan de blijde gebeurte nis in het va dei-land. Ook hier weer, als overal, waar over de wereld Nederlanders verspreid zijn, had het oude tooverwoord Oranje zijne kracht doen gevoelen: bijna voltallig, met Hr. Ms. gezant aan de spits, waren de leden der Nederlandsche kolonie bijeengekomen in het mooie kleine kerkge bouw, om met aandacht te luisteren naar de woorden van dank aan den Allerhoogste, uitgesproken door onzen predikant ds. Pantekoek, naar de woorden van herinne ring uit het verleden van Nederland en Oranje, en om met toewijding met de vader- landsce liederen, door orgel en koor bege leid, in te stemmen. Hbld. Berichten. De minister van Binnenlandsche za ken, mr. Heemskerk, vertrok gisterochtend ten 8) uur naar Bergen op Zoom, ter bij woning van de opening van het Christelijk Krankzinnigengesticht nabij die gemeente. Salarisregeling commie zen en directeuren. Men meldt aan de N. R. Ct. Uit goede bron wordt verzekerd, dat in het aanhangige wetsontwerp voor de sala risregeling vaD commiezen en directeuren belangrijke wijzigingen zullen worden ge bracht en deze meer bepaaldelijk zullen be treffen de salarisregelingen voor commiezen en hoofdcommiezen. Kamerverkiezingen. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Loosduinen heeft den heer mr. A. Ferf te 's Gravenhage definitief can- didaat gesteld voor de Tweede Kamer. Men meldt ons uit 's Gravenhage De R.-K. kiesvereeniging van district II besloot gisterenavond met 20 tegen 15 stemmen en 1 blanco een nadere vergade ring uit te schrijven, waar besloten zal wor- iden tot het stellen van een definitieven candidaat voor de Tweede Kamer in dit district. De mogelijkheid bestaat dus, dat op die vergadering een niet-katholieke can didaat zal gesteld worden. Naar aanleiding van dit besluit heeft de voorzitter, mr. De Groot zijn ontslag als zoodanig genomen. De liberale kiesvereeniging te Olden- zaaJ stelde met algemeen e stemmen den heer C. K. Elout candidaat voor de Tweede Kamer. Gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië voor drie jaar de bij de Kolo niale Reserve ingedeelde le luitenant der in fanterie van het Indisch© leger J. C. van Hengel, J J, H. Vink en J. P. Nagtegaal. Bij beschikking van den minister van Marine, waarnemend minister van Oorlog, zijn met ingang van 1 Mei jl. benoemd tot opzichter van fortificatiën, de navolgende sergeanten voor het regiment genietroepen, t. w. A. G. Förch ter standplaats Bergen op Zoom; N. J. Buitenweg ter standplaats 's GravenhageJ. M. Hartdorff ter stand plaats Haarlem, en J. L. Lier ter stand plaats Gorinc'hem. Dr. P. J. H. Cuypers, architect der Rijksmuseumgebouwen, is door de Leuven- 9che universiteit tot doctor honoris causa benoemd. De raad van Haarlem heeft gisteren mr. Pijnacker Hordijk op de meest eérvolle wijze ontslagen als secretaris der gemeente, wegens zijn benoeming tot procuratiehou der der Haarlemsche Brandverzekering- maatschappij. De heer F. A. Liefrinck, van wien uit Indië werd bericht, dat hij ernstig on gesteld geworden was, is niet de nieuw be noemde directeur van het departement van financiën aldaar, doch diens oudere broeder, de bekende regeerimgscommlssaris en lid van den Raad van Indië. „O u d - 's-H ertogenbosc h". Woensdag 9 Juni zal „Oud-'s-Hertogen- bösch" worden geopend. In den voormid dag van dien dag zal de installatie van de regeering der oude stede en de beëediging van de Cloveniersschuts, in den namiddag de plechtige ontvangst van den jubileeren den burgemeester jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois plaats hebben. Internationale tentoon stelling van boekdrukkunst. Te Haarlem zal in de maanden Juni en Juli a.s. worden gehouden een internatio nale tentoonstelling van boekdrukkunst en aanverwante vakken met de daaraan ver bonden concoursen voor letterzetters, boek binders, typewriters enz. Het comité van voorbereiding bestaat uit de heeren J. Krol Kz., J. L. E. I. Breda Kleynenberg, D. J. A. Westerveld, dr. L. C. Kersbergen, J. H. C. T. Limperg, allen te Haarlem, en J, W. Pellemans, secretaris Ned. Bureau voor tentoonstellingsbelangen te 's Graven hage. N atuur monumenten. De Vereeniging tot behoud van natuurmonu menten in Nederland is op 28 April jl. eigenaresse geworden van een belangrijk broed terrein van verscheidene vogelsoorten op het eiland Texel. Het terrein, groot ruim 7 H.A., is gelegen in den polder Waal-en-Burg, in het midden van het eiland en grenst voor eene aanzienlijke lengte aan het water van het Romonelpotskil en het Molenkil. Het zal streng bewaakt worden, ten einde aan de vogels een on gestoorden broedtijd te verzekeren. In dit jaar zullen nog geene bezoekers worden toegelaten, doch waarschijnlijk zullen in 1910 de leden der vereeniging in staat gesteld worden, het tei^ein in den broedtijd te bezichtigen, voor zooverre dit zonder te veel verstoring der zoo noodige rust mogelijk zal zijn. Geen alkoholische dran ken aan kinderen. Vanwege het gemeentebestuur te Rotterdam zullen onder de ouders der leerlingen van de openbare lagere school 15,000 ouderskaarten worden verspreid, uitgegeven door den Volksbond tegen drankmisbruik, op grond van het be sluit eener commissie uit den Volksbond en uit alle Nederlandsche Onderwijzersbonden, welke kaart een waarschuwing bevat tegen 't verstrekken van alkoholische dranken aan kinderen. Door dezen maatregel geeft de gemeente Rotterdam een voorbeeld, waarvan een kracht uitgaat, die aan de geheele beweging tegen 't drankmisbruik ten goede komt. D e z a a k-B e n j a m i n s. Bij ver vroegde uitspraak wees het Hof te Amster dam gisteren arrest in de zaak van de make laars H. en D. Benjamins, vader en zoon, die terecht hebben gestaan wegens knoeie rijen in een erfeniszaak. Het Hof, uitspraak doende, achtte niet wettig en overtuigend bewezen, wat aan be klaagde gezamenlijk en afzonderlijk ten las te gelegd is, aldus van oordeel zijnde, dat zij terecht zijn vrijgesproken. Derhalve bevestigde het Hof het inter locutoir vonnis, waarbij D. Benjamins in dertijd uit de preventieve hechtenis werd ontslagen, en het eindvonnis, waarbij va der en zoon werden vrijgesproken. Gevaar door stoomver- mo ge n. De rechtbank te Amsterdam wees vonnis in de zaak van J. R., die als over wegwachter aan de Lindénlaan nabij station Bussum op 3 Januari 1908 verzuimd had tijdig de sluitboomen te sluiten, toen trein 463 uit Hilversum passeerde, door welk ver zuim een paard en wagen zich op de lijn bevonden en het alleen hieraan te danken was, dat er geen ongeluk door ontstond, dat de machinist nog tijdig den trein tot stand bracht. De rechtbank veroordeelde hem wegens het doen ontstaan van gevaar op spoorwegen tot f 15 boete subs. 14 da gen hechtenis. Een kwakzalver. De kwak zalver Eilers uit Oegstgeest kwam voor het kantongerecht te Medemblik in verzet tegen het vonnis, waarbij hij tot 2 maanden hech tenis was veroordeeld. Hij verscheen thans in e'gen persoon en ontkende de hem ten laste gelegde feiten. Wegens onbevoegd uit oefenen der geneeskunde vroeg het O. M. vernietiging van het oorspronkelijke vonnis en eischtc thans 2 maal 2 maanden hechte nis. De brandstichting in hotel B e 1 1 e v u e. In den nacht van 25 op 26 October 1908 brak brand uit in het welbekende Hotel Bellevue te Arnhem. Ondanks de pogingen van de brandweer, brandde het gebouw geheel af en kwam de huisknecht, Gerrit Wammes, in de vlam men om. Ten tijde van den brand was op kamer no. 4 gelogeerd F. A. G. Kroenig, zwager van den eigenaar Riesener. In den linkervleugel logeerden Pelz, uit Ham burg, eenige personen van het hotel-perso neel, en op den zolder de kellner Swaalf en de huisknecht Wammes. Spoedig rezen vermoedens van brand stichting en na eenige weken werd Kroenig te Brussel gearresteerd en uitgeleverd. Na maandenlang onderzoek, meende de officier van justitie voldoende bewijzen in handen te hebben, en Dinsdag stond K. voor de rechtbank terecht. In deze waren 48 getuigen, van wie 8 a décharge gedagvaard. De verdediger is mr. R. J. de Visser. Beklaagde Kroenig, door de rechtbank aan een verhoor onderworpen," zegt, dat hij 25 October zijn familie op Berg en Dal, bij Nijmegen moest spreken. Daar hij zeer laat

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2