de geboorte van Prinses Juliana, en de ge voelens van verknochtheid der Israëlieten voor het Huis van Oranje te vertolken. De jongejuffrouw Henrietta Poons bood H. M. een bouquet van witte en oranje kleurige bloemen aan, door de Koningin- Moeder welwillend aanvaard. Bij Harer Majesteits terugkeer te 2£ uur aan het Paleis in het Voorhout wachtte Haar een spontane huldebotooging van do com pacte menschenmassa, die in het Voorhout liet feesteoncert bijwoonde en naar het vóór plein van het Paleis stroomde. Salvo's van hoera's daverde door de lucht toen H. M. het. rijtuig verliet en nog over weldigender werd toen Koningin Emma, die gekleed was in een lichtgrijs costuum, voor een der vensters verscheen, ditzelfde opende en met dé hand vriendelijk wui vende, de saamges troomde menschen dankte voor hunne betuiging van liefde en aanhan kelijkheid. Aan het gastmaal, dat het Ministerie j 1. Zaterdag aan Z. K. H. den Prins ter eere van de geboorte zijner dochter in het Hotel des Indes aanbood, heeft de tijde lijke voorzitter van den Ministerraad Mr. Heemskerk, den Koninklijken Gast zeer hartelijk toegesproken en geluk gewensoht metr de heuglijke gebeurtenis in het Vor stenhuis. Z. K H. beantwoordde den weispreken den heildronk van den Minister van Bin- Tonlantlsche Zaken met een allervriendelijk ste dankbetuiging Bij het verlaten van het Hotel des Indes was voor dit gebouw de electrische illumi natie van den geheelen bovcn-voorgevel ont stoken en werd Z K. H. verrast met een gezicht op de prachtige verlichting van het balcon aan het Paleis der Koningin-Moeder. Te midden van de feestvierende volks menigte in Noordeinde en Voorhout wan delde gisterochtend tegen half twaalf uur Z K H. de Prins in burgerkleeding met een heer van het Hof over straat naar het bureau van het Itoode Kruis in het Voor hout, ten einde weer zijn dagelijksc'he werk zaamheden als president dier instelling te hervatten. - Z. K H. Prins Hendrik zal zich heden namiddag voor een paar dagen naar het Loo begeven. De feestdrukto te 's Gravenhage is giste ren eerst recht begonnen. Zaterdag- en Zon dagavond bewogen zich reeds duizenden door de straten, die opgegaan waren ter be zichtiging van de schier overal* ontstoken feestverlichtingen, voor zooverre daarbij althans gébruik is gemaakt van electriciteit. Vooral in het centrum der stad was het verbazend druk en de café's waren overvol. Hier en daar speelden muziekkorpsen op wekkende muziek. Eon oindelooze file van rijtuigen bewoog zich overal door de ontzaglijke menschen massa, zonder dat nochtans de orde, dank zij de maatregelen der politie en de mede werking der voetgangers, één oogenblik in gevaar word gebracht. De feestverlichtingen wekten overal de groote bewondering van de velen, die beter wellicht dan hedenavond, in staat waren al les in oogonschouw te nemen. De illuminaties van rijks-, provincie- en gemeentewege waren natuurlijk nog niet ont stoken. Het waren de particuliere verlich tingen ei die voor welke de gezamenlijke bewoners der straten de zorg hadden op zich genomen, en waarin zij zoo uitnemend ge slaagd zijn.- Gisterochtend ha'd de residentie het aan zien van de gewone nationale feestdagen, maar uit den aard der zaak nog beduidend drukker, wegens den toevloed van menschen van elders. Vele winkelzaken bleven den ge heelen dag gesloten, maar de meeste sloten tegen het middaguur. Ook de schooljeugd kreeg eerst na twaalf uur vrij. De gezanten der vreemde mogendheden hadden allen weder de vlaggen hunner rijken uii de gezanitschapswoningen doen ontplooien. Voor alle legatiegeibouwen %varen «gisterenavond feestverlichtingen ont stoken. Een der groote aantrekkelijk heden van de illuminatie was de ver lichting, van stadswege, van het Plein 1813 te worden, waar het monument van Neder- land's Onafhankelijkheid van boven tot on der electrisch verlicht was, tot het hoofd van de:.Nederlandsche Maagd toe, die zelve met een oranjesjerp getooid was. De r-e'c optie van den minister van Buitenlandsohe Zaken. Men schrijft ons uit 's Gravenhage Tot de glanspunten van den dag en van de viering der geboorte van prinses Juliana behoorde ongetwijfeld do schitterende recep tie, gisterenmiddag tusschen 4 en 7 uur door mevr. De Marees van 8 winder en en den mi nister van Buitenlandsche Zaken in de luis terrijke salons van hun woonhuis aan de Princessegracht gegeven. Allen, die zich in de gastvrije salons be wogen te vermelden, is schier onmogelijk. Genoeg zij 't mede te deelen, dat al wat de Residentie aan regeerings-, parlementaire, diplomatieke, rechterlijke, provinciale en gemeentelijke autoriteiten tot inwoners re- kont, elkander in deze salons ontmoetten, en dat ook de dames tn grooten getale aanwe zig waren. De salons waren overvol en er heerschto een opgewekte geest, waarin zich do vreugde over do gelukkige gebeurtenis, het Vorsten huis ten deel gevallen, afspiegelde. De levendigheid bereikte haar toppunt, toen Z. K. H. de Prins, die de generaals uniform droeg, met, evenals zoovele duiaen- den hier en op straat, „oranje-nationaal" als eeuige decoratie in het knoopsgat van den wapenrok," begeleid door gastvrouw en gast heer, zich tusschen de bezoekers bewoog. De prins werd als het ware bestormd met gelukwenschen. Onderhield Z. K. H. zich met bijna al len in 't bijzonder zag men Z. K. H. in gesprek met de leden van het Hof van Arbitrage, dat thans zitting houdt, o.a. met den Franschen hoogleeraar Renault en den Duitse hen rechtsgeleerde De Kriege. Z. K. H. bleef ruim een half uur, ver gezeld van kapitein jhr. Van Suchtelen, zijn adjudant. De voorzitters van de beide Kamera en de minister van Staat, jhr. Van Karnebeek, werden door velen golukgewensöht met de hun verleende hooge onderscheidingen. Tijdens de receptie werd het verblijf in de salons opgeluisterd door een wandelconcert van de muziek van het regiment jagers, dat in den tuin een opgewekt programma speel de. De illuminatie. De residentie de Hagenaars zijn er trotsch op is mooi ook zonder feesttooi, maar zoo hier en daar en overal groen en bloemen langs palen en in slingers bet kleedt toch welEn dan gisterenavond de feestverlichting, of ze „algemeen" was? Wie het beweerde, zou aan de waarheid te kort doen, maar wat wel zonder met de waarheid in strijd te komen gezegd kon worden is, dat ,,ih het algemeen" aan de opwekking van B. en W. was voldaan om het licht te ontsteken. Het spreekt van zelf, dat die op wekking van het gemeentebestuur het der stedelijke overheid tot plicht maakte voor te gaan en dan mag al dadelijk gezegd, dat de „ouderwetsc'he gasverlichting" voor het stadhuis het best deed, althans het „groote stuk" voor den gevel tegenover de kerkde andere frontstukken staken daarbij wel eenigszins armzalig af. Op het Plein 1813 was de gemeente voor den dag gekomen op een wijze zoo schitte rend, dat deze verlichting het glanspunt van den avond is geworden. Nu leent Plein 1813 zich al dadelijk voortreffelijk voor het doel. Wie liet monument ter herinnering van Neer- laai ds onafhankelijkheid zich voor de oogen stelt, langs alle lijnen verlicht met gloei lampjes in rood, wit en blauwe kleuren, wie zich nog denkt kleurige Venetiaansche bal lons, geslingerd langs de hooge boomen- rijen, heeft geen beschrijving noodig van het schitterende effect dat d'eze illuminatie maakte. Het geleek op een afstand gezien een sprookje. Daarbij kwam dat de omwo nenden gezorgd hadden in den stijl te blij ven aan schier alle villa's aan het Plein schitterde het electrisch licht; de Alexan- derstraat, die naar het Plein 1813 voert, had op voorbeeld van de burgemeesterlijke wo ning de vetpotjes-verlichting gekozen; in le Parkstraat bleef hier en daar een donker boekje, maar over het geheel kwamen ook 'hier de bewoners goed voor den dag. In het Voorhout had men hoofdzakelijk zijn zorgen gewijd aan feestelijke versiering van het interieur, waarin op dezon zeklza- men avond den eerzamen Hagenaar een kijkje werd gegund. Bijna overal toch in het Voorhout en op den Vijverberg en overal elders waar „rijk Den Haag" is gevestigd, stonden achter de vensters de mooie zilve ren kandelabres met lange kaarsen, vormen de een ietwat eentonige maar anderzijdsch zeldzame verlichting in deze dagen, en het zal dan ook wel om de zeldzaamheid zijn geweest, dat, zij de bijzondere aandacht trok. Dat was ook het geval met de balcon- versiering van het paleis van H. M. de Koningin-Moeder, die met 'haar veelkleurige electrische lampjes een kaïmp aanging met de rijke van fijnen smaak getuigende illu minatie van het Hotel des Indes. Het depar tement van marine, dat het onlangs met kaarsen probeerde, was weder tot zijn oude liefde de „gasvlammetjes" teruggekeerd. Het is niet wel doenlijk alle individueel© verlichtingen alle uitingen van goeden wil en nis zoodanig te waar deer en de re vue te laten passeeren, we zouden te veel moeten noemen. Het was alles mooi, prach tig, dikwijls indrukwekkend, soms ook niet mooi en smakeloos, maar op een nationalen feestdag dient de critiek te zwijgen, en dat kan ze doen omdat het eigenlijke „centrum" met zijn collectieve verlichtingen de critiek als het ware het zwijgen oplegt, want de middenstand baadde inderdaad in een zee van licht. Hier had de handeldrijvende mid denstand de armen uit de mouwen gestoken en er kwam iets bezienswaardigs voor den dag. Ook hier domineerde het electrische licht. Het Noordeinde, de Hoogstraat en de Vlamingstraat, zij vormen één dak van licht. In lijn en boogvorm kwamen de duizenden lampjes elkander tegen, vereenigin-gspunten vindende, in fraaie elegante korven gevuld met levende bloemen, die kleur en geur aan het geheel gaven. Ook de Kneuterdijk en de Plaats bleven niet achter. En overal elders was het evenzoo al leen de verlichting van het Binnenhof viel niet mee. De buitenwijken waren ook schit terend verlicht. De lichtstoet. De groote trek der Haagsche •feestgangers was natuurlijk voor de overgroot© meerder heid naar den weg, welken de lichtstoet, die dloor het feestcomité was georganiseerd, zou volgen. Nu dat kan reeds aanstonds gecon stateerd wordendeze lichtstoet is voor het comité een waar succes geweest. Met geju bel werden de deelnemers ontvangen door de duizenden en nog eens duizenden, die in dichte rijen langs den weg geschaard ston den, van heinde en verre saamgestroomd om zich te verblijden met de blijden. Op de achterplaats van de Oranjekazerne was de plaats van aantreden voor de honderden deelnemers aan den stoet. Met vroolijke be drijvigheid had daar de opstelling plaats. G ©ruimen tijd voor het uur van vertrek, half negen, skin-den de jagers en grenadiers, die den optocht als fakkeldragers zouden begeleiden, totaal ongeveer 250 manschap pen van het regiment, aangetreden, bene vens een sterk politie-detachement. Later kwam ook nog oen afdeeling huzaren de plaats oprijden. Van lieverlede trokken de vereenigingen en corporaties met muziek de ruimte binnen. Precies op tijd was de stoet gevormd en kon worden opgemarcheerd Over zooveel mogelijk gelijke afstanden wa ren de muziek- en fanfarecorpsen geplaatst. Do vrees dat 't niet gemakkelijk zou gaan om door .de menigte te komen, is in geen enkel opzicht bewaarheid. De afzetting van den weg was boven allen lof verheven. Het publiek, hoewel in de vroolijkste stemming, werkte uitmuntend hiertoe mede en hiermede was dus het pleit voor de politie gewonnen. Er werd behoorlijk ruim baan golaten en zoodoende behoefde de lichtstoet met de dui zenden ballons, Belgaalsch vuur en andere fakkels zich niet voetje voor voetje schuife lend voort to bewegen, maar kon op de maat der muziek geregeld worden voortgemar- obeerd. Op het bordes van het voormalig Paleis van nu wijlen den Prins van Oranje op den Kneuterdijk stond Z. K. H. Prins Hendrik, gekleed in generaals-uniform, om den stoet te zien voorbijtrekken. Een geju bel ging op uit de manifestanten, toen zij de aanwezigheid van Z. K. Hoogheid be merkten en de Prins zijnerzijds groette \riendelijk en bracht het militair saluut b.j het voorbijtrekken van de oud-strijders. Steeds verder trok de stoet temidden van de juichende menigte, een menschenmassa niet slechts op straat, maar ook achter de vensters, toe op de daken der huizen. Ser pentines werden uit de ramen over de hoof den der tochtgenoot-en geslingerd, ben- gaalsch vuur zette hier en daar de omge ving in rossen oranjegloed of in road, wit en blauw. De optocht telde behalve de mili tairen ongeveer 1500 deelnemers, maar de: ongeorganiseerde feestgangers, die op gerui- ïren afstand achter dien. stoet hossend m dansend volgden, waren ontelbaar. Bij het omzwenken van de Wagenstraat naai" de G< dempte Gracht dreigde 't een oogenblik dat deze joelende massa zou doorbreken, maar een flinke politiemacht wist dit ie voorkomen en toen er .ten slotte geen hou den meer aan was, was de lichtstoet reeds een straa, verder gevorderd. I angzaam aan naderde de stoet zijn begin- en eindpuntde Oranjekazerne, maar 't was tan de menschenmenigte die zich langs zijn weg had opgesteld nog niet te bemerken want overal stonden de trottoirs propvol. Ln de Alcxandei-straat zag- men voor de ra men vuil s burgemeesters woning ©enige wethouders, die met nog andere gasten van Baron Sweerts van daar den optocht zagen voorbijgaan. Terwijl de stoet langs het schitter end verlicht monument op het Plein 1813 trok, verliet de burgemeester, die tot dusver met de heeren van het feestcomité was meegewandeld, met den president van het comité, jhr. Gevers Deynoot, den stoet. Door de Zeestraat, de Javastraat, de Nas sau! aan ging het op de kazerne aan. De rondgang van den Prins. In lange lijnen gingen ze stadwaarts de jubelende en zingende Hagenaars, totdat ze een kluwen vormden in de nauwe straten van de binnenstad. Velen die het wisten dat de Prins zou uitrijden, lieten lichtstoet en verlichting in den steek en trokken naar het Paleis, omdat het daar een mood, een onvergetelijk oogenblik kon worden. Maar de politie was slim geweest en hield zich dom, had machtsvertoon achterwege gela ten en zoo stroomden er velen voorbij omdat ze 't niet geloofden, dat de Prins zich in de drukte der feestelijke stad zou wagen. Maar de Prins heeft de voorgenomen tocht ondernomen en toen hij in de kleine tenue van generaal in de eenvoudige met twee paarden bespannen victoria stapte, toen daverden ze hem tegen de hoora's uit de compacte menschenmassa, toen moest hij opnieuw de overtuiging krijgen, hoezeer de Hagenaars het op prijs stellen dat de ge maal der Koningin daadwerkelijk deelt in de feestvreugde. Vriendelijk salueerende nam de Prins, naast wien een adjudant had plaats genomen, de hartelijke ovatie in ont vangst en stapvoets ging het Kon, rijtuig liet Noordeinde, de Hoogstraat en de Vee- ineis'-iiaat door, eerst onopgemerkt, omdat ellc escorte ontbrak, maar weldra ontdekt en dan het middelpunt vormende van juichen de, joelende en zingende feestgangers. Maar op de Gedempte Gracht werd het voor den Prins een zegetocht, daar steeg het enthou siasme ton top. Daar uitte de geestdrift zich op ongekend hartelijke wijze en daar moest die geestdrift door een enkel woord tot den Prins gesproken, tot uiting komen. Nu, dat ging. De voorzitter van de buurt- commissie, de heer Van der Rijn, sprak een kort woord doch hartelijkeen gelukwensch en een heilwensch voor Prinses Juliana. De Prins betoonde zich zeer ingenomen voor al de hartelijkheid en dankte in enkele vriendelijke woorden, die niet vergeten zul len worden door de bewoners van dit nijvere kwartier, die toch reeds zoo voldaan waren, omdat burgemeester Sweerts in den loop van den dag persoonlijk was komen 'kijken en het feestcomité dankte voor het ruime aan deel dat het in het openbaar huldebetoon had genomen. De Prins vervolgde zijn tocht langs en kele verlichte straten en was nadat hij op (den Kneuterdijk den lichtstoet had zien voorbijtrekken te ruim negen uur terug in het Paleis in het Noordeinde, dat H. M. de Koningin-Moeder tegen half elf verliet, lui de toegejuicht door de menigte, die zich op nieuw daar had verzameld en niet moede werd te juichen en te jubelen. Te Amsterdam. Duizenden hebben gisterenavond genoten van de lichtbeeldenvèrtooning, welke de afd. Amsterdam van het Algemeen Nederlandsch Verbond op het Beursplein deed houden, ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana. Reeds tegen 8 uur. waren Damrak en Dam volgestroomd met menschen. Men kon waar lijk over de hoofden loopen, en het tram- verkeer kon dan ook niet dan met de groot ste moeite onderhouden worden. Het doek was, even wij dig met den voor gevel van de Beurs, gespannen tusschen twee hooge bokken van Heineken s glazen- wasscherij, en achtereenvolgens verschenen I verschenen binnen den lichtkring, reusach tig vergroot, portretten van de voorouders van 't Prinsesje, en voorstellingen van grootsclie momenten uit de geschiedenis des vaderlands. Een belangrijke plaats was dit- maal ingeruimd aan gebeurtenissen van min j of meer recenten datum, uit de laatste le- vensjaren van Koning Willem IIIuit den tijd toen Koningin Emma regentesse was en de Kroonprinses nog een klein meisje, en uit de dagen van inhuldiging en huwelijk. Hoe Koningin en .Prins de overstroomde landen in Zeeland bezochten en hoe Prins Hendrik het reddingswerk aan den Hoek van Holland door Zijn persoonlijk optreden aanmoedigde, alles werd in de herinnering teruggeroepen. En eindelijk verscheen onder blij gejuich de Staatscourant van 7 Mei 1909. Het „leve de Prinses!" was toen niet van de luchi. Te Arnhem. De heuglijke gebeurtenis is te Arnhem op schitterende wijze herdacht. Terwijl 'n den middag o.a. een concert in de Groote kerk plaats had, op het Velperplein een concert van Aurora en in den schouwburg een feestvoorstelling, had in den avond een illuminatie en een fakkeloptocht plaats. De fakkeloptocht, waaraan tal van plaatselijke \ereenigingen deelnamen met hare vaan dels, maakte een bijzonder fraai effect. Na een tocht langs Singel en de rijk ver sierde en door duizenden lampions verlich te winkelstraten, werd de stoet bij Musis Sacrum ontbonden. De illuminatie van vele huizen langs de Singels was bepaald schit terend, terwijl het ontstoken van Bengaalsch vuur in de parken een fantastisch effect maakte Prachtig was de verlichting van hel stadhuis, dat met duizenden vetpotjes een zee van licht uitstraalde. De hoofdlij nen van het gouvernementsgebouw waren door gas verlicht. Voorts had o.a. de Wil lemskazerne een fraaie illuminatie. Een on gekende drukte heerschte in de straten, waar duizenden tot laat in den nacht zin gende en hossende doortrokken. Te Groningen. Te Groningen is gisterenavond een licht stoet gehouden, waaraan 51 vereenigingen deelnamen. Een aubade werd gebracht aan den Commissaris der Koningin. Ook te Maastricht, Zutphen en andere plaatsen is gisteren feest gevierd. Zaterdagavond werd in de exercitie- loods van het instructiebataljon te Kampen, de geboortedag van Prinses Juliana feeste lijk herdacht d.oor een militair as&aut. De loods was voor deze gelegenheid in een feest zaal herschapen Zondagavond werd het rijk voorziene pro gramma, waarvan vooral het slotnummer, een tableau vivant betrekking hebbende op de Gebeurtenis, uitblonk, voor het puibliek tegen geringe entree herhaald, met de op brengst voor een liefdadig diool. De uitvoe ring slaagde beide avonden uitstékend. He denavond zal de studeerende jeugd van Kampen een feestelijken omgang met mu ziek door de stad maken. Na afloop zullen de deelnemende jongelui een feestelijke bij eenkomst hebben in de groote zaal der Bui ten-Sociëteit. De garnizoens-feesten te Bergen-op-Zoom zijn Zaterdagavond besloten met een feest in de Groote Manege der artillerie aldaar voor officieren en verdere genoodigden met hun dames. De manege was keurig versierd, terwijl de vele uniformen en lichte damestoiletten aan het geheel iets feestelijks gaven. Bijzonder vielen in den smaak het cai'oussel rijden, het voltigeeren te paard, het rijden in a la flêclie en de Hongaarsche Post. Het slottableau, waaraan de meeste medewerkers deelnamen, bestond uit een groot kanon in het midden, waarom heen de ruiters met hun fraai ver sierde paarden geschaard stondenterwijl infanteristen op den voorgrond met hun ge weren twee groote W's vormden. Luitenant- kolonie der artillerie Van Alte-na dankte met een enkel woord allen, dlie tot het wel slagen van dit feest hebben medegewerkt. Ter eere van de geboorte van Prinses Juliana werden gisteren te Baarn voor alle leerlingen der bijzondere scholen verschil lende fraaie tableaux-vivants opgevoerd. Avonds werd een lichtstoet gehouden, waaraan door verschillende vereenigingen werd deelgenomen. Op het Brinkplein wer den na afloop van den lichtstoet de boven genoemde tableaux voor eene enthousiaste menigte opgevoerd, waarbij de aanwezige muziekkorpsen de verschillende vaderland- sche .liederen speelden. Vanwege de vereenigling „Koninginne dag", te Loenen aan de Vecht is de viering der geboorte van Prinses Juliana vastge steld Donderdag 13 d etser. Des morgensFeest voor de schoolkinde ren, bestaande uit: zanguitvoering, optocht en tractatiedes middags te twee uurge- costumeerde optocht, voorstellende den tocht van Koning Willem I, van Scheve- ningen naar Den Haag in 1813dies avonds vuurwerk. Uit het buitenland. Wij vernemen de treffende bijzonderheid, dat het stadje Oranje (Orange) in Frank rijk dooi tusschenkorast van den gezant der Franseke Republiek te 's Gravenhage, zijn gelukwenschen heeft aangeboden aan het Koninklijke Echtpaar met de geboorte van de Oranjetelg. Reuter meldt uti Londen dato 9 Mei De Hol land se he Kerk van Austin Friars was heden ter gelegenheid van een dank dienst naar aanleiding van de geboorte van een Prinses van Oranje met een zeer tal rijke menigte gevuld. De kerk was rijke lijk gedrapeerd met de Nederlandsch© drie kleur en met Engelsche vlaggen, en verder versierd met palmen, oranjekleurige azalea's Onder de aanwezigen waren de Nederland sche consul-generaal te Londen, de lord- mayor en de sherifs Hansin, Baddely, lord Reay en al de aanzienlijke leden der Neder landsch© kolonie. De dienst werd opgeluisterd door solo's, gezongen door Edith Loman von Elischer. Zij zong „Wilhelmus van Nassouwe", „O Heer, die daer" en het „Vlaggelied". Het laatste lied werd door de gemeente meêge- zongen i Reuter meldt uït Johannesburg, dato 9 Mei De dankdienst in de Kollandsche Gerefor meerde kerk voor de bevalling van Ko ningin Wil hel mi n a werd door een talrijk publiek bijgewoond, waaronder ook de Ne- derlandsche consul-generaal. Te Konstan tin o pel. Alhoewel het aan den Gouden Hoorn om streeks 30 Aprd en volgende dagen allesbe halve een tijd van zingen en feestvieren, was, hebben onze landgenooten aldaar toch tegen, den stroom weten op te roeien en een rustig plekje gevonden wear zij aan hun vreugde uiting kenden geven. Men schrijft aan de N. Ct. het volgende uit die hoofdstad, d.d. 3 Mei Ook hier was de tijding van de vervul ling der blijde verwachting spoedig bekend. De Nederlandsche gezant, jhr. Van der Does de Willebois, had onmiddellijk na ontvangst van het telegrafisch bericht, van den blij den inhoud kennis gegeven aan de Neder landsche Kolonie. Edoch, tengevolge van de ernstige politieke gebeurtenissen, den staat van beleg en den altijd nog zeer gespannen toestand, was het voor die Kolonie niet mo gelijk om oyenlijk uiting aan haar feest vreugde te geven. De gezant begreep echter dat desniettemin toch iets gebeuren moest, en Z.Exc. noodigde cl© leden der Kolonie uit, heden Maandag 3 Mei, 's voorm. te 11 uur bijeen te komen in de giezanisc'hapska- pel, ter ij woning van een plechtigen dank zeg gin gsdi en s t. De Nederlandsche kolonie is slechts ge ring in aantal, maar de Schotsch-gerefor- meerde gemeente, die in onze kapel eeds 58 jaren lang gastvrij haar godsdienstoefe ningen houdt, was talrijk opgekomen en zong prachtig. De dienst werd geleid door haar predikant, en rev. Van Milligen, van Nederlandsche afkomst, ad is hij thans Amerikaanech burger, had zich als feest redenaar beschikbaar gesteld. Hij kweet zich daarvan op voortreffelijke wijze. Alleen iemand, wien het Hollandsch bloed nog door de aderen vloeit, kan zoo spreken. Op tref fende wijze vertolkte hij het angstig gevoel dat den Nederlanders in de laatste maan den had bekropen, hun hoop gevolgd tp hun vrees en nu, de zoo gelukkig bekroon de verwachting. Het gemeenschappelijk ge voel dat bij deze heuglijke gebeurtenis l >t uiting kwam, wortelt in onze roemrijke ge schiedenis, waaraan de redenaar herinnerde, tegelijk wijzende op de belangrijke rol wel ke wij nog vervullen en die ons nog iege- legd is op het wereldtooneel. Zeer voldaan en gesticht verlieten wij al'len het kerkgebouw, uitgenoodigd door den gezant en zijn gemalin om ten zijnent een dronk te komen wijden ter eere van de blijde geboorte in het lieve vaderland. Er volgde nu een zeer gezellig samenzijn in het hotel van jhr. Van dei' Does de Wille bois, waar mevrouw en haar dochters op uiterst gastvrije en voorkomende wijze de landgenooten ontvingen. De dronk door den gezant ingesteld óp het heil van ons Ko ningshuis en den voorspoed van de jonge Prinses, de hope des Vaderlands, werd geest driftig toegejuicht. Uiterst gelukkig dat wij, dank zij het initiatief van den gezant, ondanks de n- gunstige plaatselijke omstandigheden, toch op waardige wijze, zij het dan ook slechts in betrekke!ijlt besloten kring, uiting had den kunnen geven aan onze zoo oprechte cn innige vreugde over de gelukkige vervulling van de blijde verwachting, verlieten de Ne derlanders het sinds de intrède van de fami lie Van der Does weer zoo echt Hollandsch gastvrije en gemoedelijk geworden gezant schap. Athene. In Le Monde hel'lénique van 1 Mei jjl. wordt melding gemaakt van een receptie, die onze gezant jhr. mr. De Sturler en mevr. De Sturler, bijgestaan door de heeren Origo- nis en Fedérlein, consul en vice-consul der Nederlanden, te Piraeus, hébben gehouden voor de leden van de Nederlandsche kolonie naar aanleiding van de bevalling van H. M. de Koningin. De heer Van Dijck, directeur van het Pa lace Hotel (waar de receptie plaats had) bracht een toost uit, welke door jhr. De Sturler weid beantwoord. De receptie heeft ongeveer een uur geduurd en alle aanwezigen waren ten hoogste ingenomen over de vrien delijke ontvangst van den heer en mevr. De Sturler en over het feit, dat een zoo geluk kige gebeurtenis hen had samengebracht. Berichten. H. M. de Koningin werd heden bij de begrafenis van generaal Verspijck ver tegenwoordigd door Z. K. H. Prins Hen drik. H. M. de Koningin-Moeder wordt vertegenwoordigd door jlhr. Van Tets, ka merheer. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zondag de voormiddag-godsdienstoefening bij in de groote kerk, waar als voorganger optrad dr. J. H. Gerretsen, plaatsvervan gend hofkapelaan. Mr. Heemskerk ge-en go u- v e r n e u r-g e n e r a a 1. Wij ontvingen uil. de beste bron de verzekering, dat het bericht, volgens hetwelk de Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, be stemd zou worden tot gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, louter een verzinsel i«. Do Minister van Justitie, mr. Nelis- sen, biedt 13 dezer zijn ambtgenooten ministers en verschillende leden der Ka mer een diner aan. Batavia Buitenzorg. Naar het Vad. verneemt, is binnenkort een wets ontwerp te wachten tot aankoop door den staat van den spoorweg BataviaBuiten* zorg. Salarisver hooging post en telegrafie. De Haagsche cor respondent van de Tel. schrijft: Reeds een drietal weken geleden meldde ik, dat in het wetsontwerp behelzende de salarisverhooging van personeel bij de post en telegrafie vrij belangrijke wijzigingen zullen worden aangebracht, voornamelijk in de voorgestelde salarissen voor commiezen en directeuren. In aansluiting hieraan kan ik thans meêdeelen, dat deze salarissen zul len worden verl-aagdf d. w. z. lager gemaakt dan door minister Bevers was voorgesteld. Minister Regout had reeds aanstonds de wenschelijkheid daarvan ingezien, vooral na het voorloopig verslag der Tweede Kamer. Het ontwerp zal echter in geen geval vóór het najaar in behandeling komen. Bij sommigen schijnt de meening te bestaan, dat deurwaarders der directe be lastingen niet slechts bij gelegenheid eetner inbeslagneming, d. i. op het oogenblik, dat

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2