De blijde gebeurtenis. B_ Minister Idenburg licht de kwestie toe. Het zou voor hem niet moeilijk zijn, te onderschrijven de conclusie van de meerder heid, om majoor Posno de geldelijke schade te vergoeden, maar dan moet spreker over tuigd zijn, dat deze conclusie gerechtvaar digd is, en dat is zij niet. Hij ontkent, dat aan majoor Posno onrecht is gedaan, al valt air iets te vergoeden. Noch de over plaatsing van Salatiga naar Willem I, noch het maken van een tusschentijdsche bevor dering acht spreker zoodanig, dat er on- recht is uit voortgevloeid. Hij zet dit uit voerig uiteen. Zeker, toen Posno bij den legercommandant reclameerde, zijn een aantal ongunstige aauteekeningen geschrapt, maar degene, die overbleven, waren voor den legercommandant zóó gewichtig, dat de majoor voor bevordering ongeschikt werd geacht. Men mag daarom uit de schrappingen in de beoordeelingslijst geen conclusiën trekken, zoolang men het geheele dossier niet heeft gezien en dat heeft de oommis sie niet. De minister geeft in overweging om, of zich .te beperken tot de formeele zij de der zaak, of de óiscussiën te schorsen, opdat de Ktuner nog van de dossiers kan kennis nemen. De 'hoer Van V 1 ij m e n. komt er te gen op, dat de heer Van Deventer zich is gaan verdiepen in de bewoordingen van de beoordeelingslijst, terwijl de heer Posno zich daarover absoluut niet beklaagt. Het is dan ook niet noodig, de dossiers aan den minister te vragen en de debatten te schor sen. Laat men de beoordeelingslij&ten. bui ten de zaak, dan, is de kwestie zeer eenvou dig en dan blijkt, dat majoor Posno geen onrecht is aangedaan. De heer Thomson ziet evenmin de noodzakelijkheid van schorsing in. Er zijn bij de commissie zeer zeker nadere mede- deelingen van majoor Posno ingekomen, maar die heeft hij ook aan den minister ver strekt. De minister heeft ongunstige mede- deelingen uit den conduitestaat voorgelezen, maar heeft nagelaten de rechtvaardiging van majoor Posno ook -voor te lezen, dat is eenzijdig en spr. komt daar tegen op. Wanneer de Kamer in haar geheel ken nis neemt van het rapport van generaal Grevers, dan zal zij tot de overtuiging ko men, dat de genomen maatregelen tegen over den majoor onrechtvaardig waren. De chef van den geneeskundigen -dienst wilde men laten uitmaken, dat de heer Posno een zenuwlijder was, oni hem naar Europa te zenden, maar dat is niet gelukt. Genoemde chef deed het niet en verklaarde in zijn rapport den indruk te hebben, „dat men den geneeskundigen -dienst voor een vuil zaakje wilde spannen". (Beweging). Afge zien van dit alles nog heeft men tegenover den heer Posno art. 21 van het bevorde- ritigsreglement vergeten op te volgen. Zoo zijn de regeeringsmededeelingen in alle op zichten tendentieus. De Voorzitter verzoekt nu dit woord niet meer te bezigen. De heer Thomson zal aan dien wenk gevolg geven. Laat echter de minister het gepleegde onrecht goed maken, laat hij den zwakken rechtstoestand veribeteren. De heer Bogaerdt prijst ook majoor Posno om zijn karaktereigenschappen. De heer Van ïdsinga meent, dat de minister verzuimd 'heeft te betoogen, dat de zonderlinge overplaatsing van Posno ge- t rechtvaardige! was. De heer Van Deventer repliceert en verdedigt het recht van de commissie om te onderzoeken of Posno al of niet vol gens de beoordeelingslijst een bruikbaar of ficier is geweest. De Minister zet daarop nog eens zijn houding uiteen. Hij houdt vol, dat de Kamer niet in staat is, op grond van de beoordeelingslijsten een definitief oordeel te vormen en komt er tegen op, -dat zijn mededeelingen onwaar en tendentieus zou den zijn. De heer Thomson is te ver ge gaan in zijn uiteenzetting en, heeft over dingen gesproken, die hier niets ter zake doen Er is op alle manieren getracht een, uit weg voor majoor Posno te vinden, maar men: is ten slotte gedwongen geweest te handelen, zooals men heeft gedaan. Het geheim? rapport van generaal Sogers heeft absolutii op de beslissingen -geen. invloed' geoefend. Den heer Posno in burgerlijken dienstele plaatsen, daaraan kan de minister niet donken, althans niet zoodanig door zijn militaire dienstjaren te doen meetellen. Toch wil spreker de gelegenheid voor hem openeft, in burgerlijken dienst te komen, gelijk hij reeds eenige voorstellen aan hem heeft gedaan, die echter op bezwaren zij nerzijds. zijn afgestuit. Na eenig verder debat wordt de conclu sie van -de meerderheid der commissie (le. de plaatsing van majoor Posno in eeni bur gerlijke betrekking, gelijkstaande met zijn rang en 2e. vergoeding van geldelijk na deel, door het aangedane onrecht), welke conclusie, omdat er van onrecht in gespro ken wordt, door minister Idenburg wordt ontraden, verworpen met 36 tegen 23 stem men Do conclusie der minderheid (vergoe ding van financieele schade), wordt aange nomen. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag 11 uur. Bakkerswet. Than* is een wetsontwerp ingediend tot he ldor king van Zondagsanbeid en nachtarbeid in broodbakker yen. Voorgesteld wordt te verbieden dat baiklkers- arbeid wordt verricht: a. des Zondags, b. des nachts, en c. op don 'lag volgende op dien, waar op bakkersarbeid gedurende de laatste twee uron van den nacht geoorloofd is. Het verbod van baikkersarlxnd gekit niet ge durende do laatste twee uren van den nachta. op Zaterdag, b. op vijf andere dagen i>n hot •kalenderjuni, en c. op verdere dagen, indien daarvoor vrijstelling is verleend. In teu hoogste drie nachten in een kalender jaar, dodh in eiken nacht gedurende niet meer dan drie uren, mag bakkersarbeid worden ver richt. Van deze bevoegdheid mag slechts ge bruik worden gemaakt op uren, niet met den Zondag (of met den Israëlietisolien Sabbath) sa menvallende. Deze boofd'bepalingen van de wet worden door den minister van Landbouw, Nijverheid en Han del kortelijk toegelicht. IX» Minister wijst op het zeer bijzonder karakter, dat de aandrang bezit, die uit de betrokken kringen komt om bescher ming door den wetgever. T>e Minister heeft gemeend niet te moeten be antwoorden de vraag, in hoeverre in het alge meen beperking van den arbeidstijd in bakkerijen bij de wet noodig is. Vooreerst omdat, is Zon dags- en nachtarbeid verboden, er geen aanlei ding is om ten opzichte van de bakkerij eene lieslissing te nemen buiten verband met de be slissing die zal moeten vallen omtrent den ar beidstijd van volwassen arbeiders ook buiten dat •bedjrijf. Voorts omdat de in te stellen bakkers raden kostbare voorlichting zullen geven omtrent den feitelijken toestand, de gewenschte verbete ringen en de juiste middelen om die tot stand te brengen. Eindelijk omdat de vorm der voorge stelde regeling liet ongewensCht maakte om hier na» te verbinden eene regeling voor den arbeid der gezellen, die van ander karakter zou moeten zijn. Na ernstige overweging heeft de Minister ver bod van arbeid in het bedrijf gekozen als den vorm, die naar zijne meening alleen doeltref fend is. Verbod van arbeid alleen voor de gezellen zou bij de eigenaardige verhoudingen in het bakkers- lied rijf een omkeer ton gevolge hebben, waarvan de Minister de verantwoordelijkheid niet zou dur ven dragen. De bakkerij werkt niet in voorraad maar bren gt voort mot het oog op on middel! ijken afzet aan de verbruikers, die uit den aard der zaak gaarne in de gelegenheid zijn venscöi brood te verkrijgen. Eene regeling, die den grooton on dernemingen de nachtrust zou opleggen en vrij heid zou laten aan al die ondernemingenwaar van, de omvang aan den zeJf-arbeid van den pa troon een belangrijke beteekenis geeft, zou be zwaren met zich brengen, waarvan de Minister vreest, dat zij overwegend zouden blijken. Eene andere regeling is de ploegverwissel i ng waarbij zou worden toegestaan een arbeider om de week nachtarbeid te laten verriobten. Deze regeling zou uit den aard der zaak weer zeer groote liezwaren met zich brengen voor het klein bedrijf, terwijl zij voor het middel- en grootbe drijf, waar dit wellicht geen bezwaar zou ont moeten, niet meer zou zijn dan een gebrekkige maatregel. Immers levenslang om de andere week den werkelijk vrijen Zondag en de normale nachtrust te moeten missen, vver.pt een schaduw over het leven,, waarvan de beteekenis niet te gering moet worden geschat. Dat de controle in iiooge mate bezwaarlijk zou zijn, indien al moge lijk, wordt hier alleen aangeteekend ook dat de regeling een prikkel zou zijn tot het in dienst nemen van losse arbeiderseen bezwaar dat moet wegen. De Minister heeft dan ook gemeend den vorm te moeten kiezen van verbod van arbeid voor het bedrijf en hetgeen geschied is na de openbaar making van zijn plannen, heeft hem bevestigd in zijne weening. Wel is tegen die plannen verzet gekomen, maar alleen van de zijde van die on dernemingen, waar de ondernemer zelf aan den eigenlijken bakkersarbeid geen deel neemt. Daarentegen is hem van de zijde van die werk gevers, die tevens bakken- zijn, bijna niets toege komen dan aanmoediging. Het bezwaar dat tegen de voorges telde regeling geldt, wordt door hem niet licht geacht. De vrijheid van arbeid is voor <len burger een goed:, waarop niet licht vaardig inbreuk mag worden gemaakt. Maar waar het gebruik van de vrijheid door enkelen de normale levenswijze van duizenden anderen in gevaar brengt, daar bomt de plicht van den wetgever om die vrijheid te beperken. Bij do ontworpen regeling wordit ook de in vloed op de bestaande verhoudimgen, tussoheu groot- en kleinbedrijf zoo gering mogelijk. Voor zoover het grootbedrijf ingericht is als continu bedrijf zal het schade lijden., maar deze inrich ting is nodh door technische, noch door economi sche eischen voldoende gerechtvaardigd om daar voor toe te laten, dat op de normale Zondags- en nachtrust van vele duizenden inbreuk wordt ge maakt, Dat liet- grootbedrijf alleen als continu bedrijf zou kunnen bestaan., is niet aannemelijk. In verband hiermede heeft de Minister ge meend de instelling van batókersraden te moeten bevorderen, waarin werkgevers en arbeiders on der een voorzitter baïlten het bedrijf gelijkelijk vertegenwoordigd zouden zijn. Door deze raden is liet mogelijk aan de regeling de noodige soe pelheid en plooibaarheid te geven, ten aanzien van begin en einde van den nacht-, en het aantal uitzonderinigsdagen, waarbij plaatselijke overwe gingen van beteekenis kunnen zijn, terwjjl daar door tevens het middel is gegeven om aan dïo bakkers, die alleen hun bedrijf uitoefenen en tevens geen invloed oefenen op de bedrijfsvoor- waarden van anderende vrijheid van beweging te laten, waarop inbreuk dan niet gegrond zou zijn. Teneinde de behandeling van deze zaak te ver eenvoudigen en daardoor te bespoedigen., heeft de Minister het geraden geacht, dat nadere rege ling der bakkersraden zou worden voorgesteld in een afzonderlijk ontwerp. Voor de invoering van het verbod van Zondags- en nachtarbeid zal een overgangstijd noodig zijn, binnen welken de instelling der bakkersraden haar beslag krijgen kan. Aan de memorie van toelichting is een over zicht toegevoegd van den tekst der wetten, welke in Enropeesohe Staten den nadlitarbeid van bak kers verbieden. H. M. do Koningin-Moeder ontvangt a.s. Vrijdagmiddag Burgemeester en Wet houders van 's Gravenhage tot het aanbie den hunner gelukwenschen bij de geboorte van Prinses Juliana. Do burgemeester van 's Gravenhage heeft den hoofdcommissaris van politie, den heer Versteeg, zijn dank betuigd voor de maatregelen van orde, in de afgeloopen1 feestdagen genomen en uitgevoerd, met ver zoek dien dank ook over te brengen aan alle hoogere en lagere ambtenaren en beambten van de politie, die vooral in de laatste dagen zulk eeu zware taak had. De hoofdcommissaris werd tevens ge machtigd aan het personeel een geldelijke belooning uit te reiken. Als eene merkwaardige bijzonderheid mag wel worden vermeld, dat het 's Gra- venhaagsche Politiekorps bij advertentie in de locale pers zijn hartelijken dank betuigt aan de burgerij voor haar welwillende mede werking bij het feest ter eere van de Ki*oon- prinses Juliana. De illuiuin atlete 's Gra venhage. Bij de zoo schitterend geslaag de verlichting vau 's Gravenhage, heeft de gemeentelijke electrische centrale, dank zij buitengewone krachtsinspanning van het ge heele personeel, stroom geleverd voor niet minder dan 36.000 extralampen. Te Amsterdam. Do burgemeester der hoofdstad, mr. W. F van Leeuwen, heeft de gemeenteraadszit ting van gisteren geopend met een toe spraak, gewijd aan de gebeurtenis, „die stad en land met zooveel blijdschap heeft vervuld". Spreker wees er echter op, dat wij naast blijdschap ook met dankbaai'heid zijn vervuld. Dankbaarheid, nu de benau wende gedachte, dat eenmaal het Huis van Oranje aan Nederland 2ou komen te ont vallen, dat historische banden van beproef de innigheid zouden worden verbroken, van ons is weggenomen en plaats gemaakt heeft voor hoop, gegronde hoop, dat ook een jon ger geslacht dan het onze gelukkig zal kun nen leven in Nederland ouder de zegenrijke regeer ing van een telg uit het Huis van Oranje. Burgemeester en Wethouders hebben niet geaarzeld naast de telegrammen van geluk wenschen aan H. iVl. de Koningin-Moeder en aan Z. K. TI. den Prins der Nederlan den verzonden in een adres aan Hare Ma jesteit de Koningin uiting te geven aan deza gevoelens. „Wanneer da hoofdstad spr. voort straks wederom het voorrecht zal hebben de Kon. Familie binnen haa»* grenspalen te zien, dan twijfel ik er niet aan of de Regeering van Amsterdam zal er prijs op stellen in persoon haar gevoelens te uiten. Zij zal zich dan opmaken naar het Kon. Paleis om hulde te brengen aan Hare Majesteit de Koningin, die voor de natie in ieder opzicht is oen voorbeeld van plichts betrachting, hulde aan Haren Kon. Gemaal, wiens werkdadige belangstelling in alles wat het welzijn van het land kan verhoogen, hem de sympathie waarborgt van zijn niea- we landgenooten, hulde aan de gelukkige ouders van Prinses Juliana. Zij zal daaró.j niet vergeten Hare Majesteit Koningin Em ma, de gelukkige grootmoeder, wier onover troffen^ toewijding aan - 's lands belang in moeiehjke tijden Haar een bi ij ven de plaats in onze harten heeft verzekerd. En de bur gerij? Van die zijde kan de Koninklijke Fa_- milie van een hartelijke ontvangst verze kerd zijn. Getrouw aan Amsterdamsche ira- ditiën om gewichtige nationale gebeurtenis sen feestelijk te herdenken met de landsvor sten in haar midden, zal zij ook deze na tionale gebeurtenis feestelijk en waardig .vil len herdenken, wanneer de La-ndsvorstin binnen Amstel's veste toeft. Wij hopen, dat dit tijdstip niet ver af zij. De vervuiling dezer hoop sluit in zich kracht, voorspoed en gezondheid, die wij Hare Majesteit en Haar Huis van harte toewensehen." Leiden. Ter eere van de geboorte van Prinses Juliana is er door bet garnizoen te Leiden in de stadszaal twee avonden feest gevierd. De zaal was smaakvol versierd met vaan dels en plantengroepen. Vele officieren met hun dames woonden de beide uitvoeringen bij. Het programma bood veel verscheiden heid aan. Voordrachten, schermen, straf oefeningen, colonne geweer en nog veel meer op dat gebied werden uitgevoerd, waarmede de onderofficieren en korporaals veel bijval mochten verwerven. De electrische verlich ting bood bij de verschillende nummers prachtige lichteffecten. De voordrachtDe Juliana-gar-de, uitge voerd door 10 dames in alleraardigste uni form, met tamboer en commandant onder vond veel bijval, even als de coupletten op emancipatie, vrouwendienstplicht en vro u we n k i esrec ht Als slot legde de Nederlandsche Maagd aan de jonggeboren Prinses den eed van trouw af. Ook deze allegorische voorstel ling slaagde uitmuntend. Namens een aantal vereenigingen was Woensdag avond nog. een. feestavond in de Stadsgehoorzaal georganiseerd. Alis leden van het eere-comité namen in de zaal plaats de heeren prof. dr. P. J. Blok, N. Brouwer, prof. dr. L. Knappert, A. de Koster Jr., rar. J. C. van der Lip, W. Pera, prof. mr. W. van der Vlugt en L. A. Werner. Ook de burgemeester als hoofd van het gemeente bestuur en den garnizoenscommandant was aanwezig. Verder was de met oranje en na tionale kleuren versierde zaal eivol. Ook de galerij was geheel bezet. De voorzitter van het eere-comité prof. dr. P. J. Blok hield een korte openings rede en gaf dan het woord aan den feest redenaar van dezen avond: da*. J. Th. de Visser, lid dier Tweede Kamer voor het dis trict Leiden, die in een geestdriftige rede verklaarde hoe het komt d!at de Oranje-lief de de Nederlandsche natie in het bloed zit. Daartoe schetste hij allereerst het leven, strijden en sterven van Willem den Zwijger en de andere vorsten van Naissau en ver volgens de andere holden uit ons vorsten huis. Juist omdat het samenleven van Oranje en liet Nederlandsche volk .geworteld is in de historie en de Oranjeliefde niet het monopolie van een staatspartij, maar jui chen zoowel Roomsoh en on-Roomsch, con servatief en vooruitstrevend aan de wieg van deze telg uit de schier afgehouwen tronk van Oranje. Na deze rede, die daverend werd toege juicht, zong mej. Wilha. H. Korswagen eenige feestliederen, waarna de muziek-, zang- en gy m n as tiek vereeni ging en aan het woord en aan het werk gingen. Er heerschte den geheel en avond een zeer geestdriftige stemming. Te Alkmaar. Alkmaar vierde Woensdag feest te .eere van de blijde geboor te van Prinses Juliana en zal het heden ook doen,. De stad was in feestdos. Woensdag morgen was er o.a. een optocht van 23 ver- eenigingen met banieren en muziekkorpsen, voorop de cadetten met hunne muziek. De illuminatie was schitterend. Nog in- vele andere plaatsen is Woens dag feestgevierd, o.a. in Dordrecht en. Go- rinchem Een herinneringsboom. Tot de feestelijkheden Woensdag te Maas tricht tea* viering van de geboorte van Prin ses Juliana gehouden, behoorde het plan ten van een herinneringsboom op het Keizer Karelsplein. De Burgemeester sprak ongeveer het volgende 't Is een oud gebruik, om bij het plaats hebben van een belangrijke gebeurtenis, een boom te planten, om op die wijze het heug lijk feit te vereeuwigen. Naar bet voorbeeld der ouderen heeft ook hier de gemeenteraad verineend. de heuglijke gebeurtenis in de Koninklijke familie te vereeuwigen; ja, zelfs onze geëerbiedigde Koningin en haar gemaal zullen in den tuin van liet Paleis te 's Hage een boom planten. Het is een veelbeteeke- nend feit, dat er een kroonprinses geboren iswant- ware de troon eens vacant, dan zou die na veel moeielijkheden misschien bezet worden door iemand, die de wijheid niet zoo zou hooghouden, als wij die nu in het vervolg van jaren zullen genieten. Hij hoopt, dat de Koninklijke eoht nog met een talrijk kroost gezegend mag worden, zooals de stammoeder onze prinses Juliana van Stolberg mocht bezitten. Deze boom zal dus beeten „Julianaboom.'' De boom werd naar beneden gelaten en ieder der genoodigden bedekte dien met een schop aarde. De muziek speelde het- Volks lied en hiermede was de plechtigheid af geloopen. Uit het Buitenland. Reuter seint uit Berlijn De hier gevestigde Nederlanders hadden tegen gisteren avond naar aanleiding der geboorte van een troonopvolgster in hun va derland, een nationaal feest georganiseerd, waarbij de legatieraad Van Vredenburch een ,,hoch" uitbracht op Keizer Wilhelm, Ko ningin Wilhelmina en de jonggeborene Prin ses Heeft de Fransche stad Oranje zich in deze dagen mei onbetuigd gelaten, maar een hartelijken gelukwenscih tot onze Ko ningin gericht-, ook de Duitsche stad Nas sau is in dat opzicht niet achtergebleven. Het gemeentebestuur heeft aan de Koningin een telegram van den volgenden inhoud ge zonden Aan Uwe Koninklijke Majesteit- worden, naar aanleiding van de geboorte eener Prin ses door den Magistraat der stad Nassau aan de Lahn, namens de burgerij, de harte lijkste gelukwenschen aangeboden. Onze inwoners nemen opreohtelijk deel aan de groote blijdschap, welke over het Holland- sc'he volk gekomen is door de geboorte van een spruit uit den stam Oranje-Nassau. De gemeenschappelijke stamburcht Nassau, die zich hoven onze stad verheft, draagt naar aanleiding van deze blijde gebeurtenis vlag gen, evenals de stadwij doen ook naar buiten ko..d van de vreugde in de hai*ten onzer bewoners Aan de doorluchtige Moeder, aan het ver heven Koningshuis en aan bet hooggeschat te Hollandsche volk biedt de stad Nassau eerbiedig de hartelijkscbe wenschen voor het welzijn van de Prinses en voor de wel vaart van het geheele land. In Traben-Trnrbach speelde zich, naar de Enkircher Ztg. meldt, de volgende ware geschiedenis af. Een alleenwonende dame, mevr. Emert Kool, geboren Nederlandsche, liet, naar aanleiding van de blijde gebeurtenis in Den Haag, 600 krakelingen onder de schooljeugd uitdeelen. Een paar dagen daarma vroeg de leer aar in de geschiedenis, nadat juist de eeuw van den Grooten Keuiworst was be handeld „Welke dame uit Nederland moet iedere goede Duitscher kennen?" (Hij be doelde de echtgenoote van den Keurvorst). Alle vingers werden opgestoken en bijna algemeen klonk als antwoord: „Frau Emert 1" Berichten. De Staatscourant van Donderdag 13 Mei bevat o. a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot schoolopziener in het ar rondissement Dokkum J. D. de Vries t-e Bergum, gemeente Tietjerksteradeel benoemd tot notaris in het arrondisse ment Leeuwarden ter stand plaats Tzum, gemeente Franekeradeel M. Frankena, can- didaat-notaris t-e Dokkum benoemd tot griffier bij het kantongerecht t-e Venlo mr. H. F. M. Kortmann, thans idem te Weert; tot plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep voor de ongevallenverze kering te Utrecht mr. L. J-. C. Kasteleijn, advocaat-procureur aldaar benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e klasse bij den geneeskundi gen dienst van het Ned.-Indische leger de arts J. W. Poser. benoemdtot lid en voorzitter der commissie, aan welke in 1909 wordit opgedragen het afne men mn het examen:, bedoeld in- art. 12 der Hooger-onderwijstvet, dir. C. J. Vinlkesteynin specteur der gymnasia tot leden der commissie: dr. W. H. van de Sande Baikhuyzenoud-rector van liet gemeenite- 1 ijk gymnasium te Utrecht; dr. R. van Oppen-- ra-ay, praelectais sl-udiorirm van, 'het gymnasium van het C-ol-legie St. W-illëbrord te Katwijk aan den Rijn-; dr. P. V. Sormanie, rector van het gemeentelijk gymnasium te Nijmegen; dr. A. van IJsemlijk. rector van het gemeentelijk gymna sium te Gouda; dr. N. J. Beversen, rector van 'het gemeentelijk gymnasium te Zwolle; dr. J. C. T. H. Schrijnen, leer aar aan heb Bisschoppelijk College te Roermond; dr. Th. P. H. van Aalst, rector van het gemeentelijk gymnasium te 's-G;ra- veniba-ge; J. Martin Miiller, leeraar aan-het Ge reformeerd gymnasium te AmsterdamP. A. van Deinse, leeraar aan het gymnasium te Arnhem dir. P. W. Merites, leeraar aan liet Gereformeerd gymnasium te Amsterdam; dir. C. Mensin-ga, leeraar aan het gemeentelijk gymnasium te Zwol le; dr. H. W. C. E. Bückmann, leeraar aau het gemeentelijk gymnasium te Amsterdamdr. D. P. A. Verrijp, leeraar aa-n het gemeentelijk gym nasium te Arnhem vergunning verleend tot het in Oost-Indië waarnemen van eene landsbetrekking buiten bet zeewezen, voor den tijd van een jaar, aan, deai officier van administratie der 2e klasse bij de zeemacht- JF. Hackfoort Ook H. M. de Koningin-Moeder had Woensdag aan de familie van generaal Ver- spyck een krans doen toezenden, welke mede de baar dekte bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot. Audiëntie. Vrijdag 14 Mei geen audiëntie bij den minister van koloniën. De Duitsche gezant bij ons Hof, de heer von, Muller, heeft gisteren met buiten- landsch verlof deze residentie voor eenige weken verlaten. Als zaakgelastigde van het Duitsche rijk treedt, tijdens de afwezigheid van den gezant op Graaf Hacke, gezantschapsraad. De aanwezigheid te 's Gravenhage van Sir Henrv Howard, gewezen Britsch gezant, houdt verband met liet onderteekenen, voor Engeland, van verdragen betreffende het Internationaal Privaatrecht, tot stand ge komen toen hij hier zijn diplomatiek ambt nog bekleedde. In hotel des Indes is afgestapt Sir Henry Howard, oud-gezant- van Engeland bij het Nederlandsche hof. Interpellatie March an t. „Land en Volk" verneemt, dat de minister van oorlog aan de korpskommandanten in lichting heeft gevraagd omtrent de bemoeiin gen van militaire autoriteiten met het ge schil tusschen Ons Belang en Onderlinge Voorzorg. Van het inkomen der antwoorden is af hankelijk, of de interpellatie van den heer Marchanb nog vóór het reces zal kunnen worden behandeld. Bij invoer van automobielen en chas sis van automobielen zal blijkens resolutie van den Minister van Financiën op de dub bel paspoorten van betaalde invoerrechten ook uauteekening moeten worden gehouden van het type der automobiel, zooals dit in den handel wordt aangeduid hetzij door eene letter, een cijfer, door het aantal paar de-krachten als anderszins. Op grond dat het za 1 kunnen blijken, hetzij het door den belanghebbende over te leggen dubbel- paspoort nader te controleeren door do met liet onderzoek belaste ambtenaren hetzij, ten aanzien van automobielen van Nederlandsch fabrikaat, uit de daaromtrent van den belanghebbende te vragen opgaven, en zal ook op de bewijzen, bedoeld in de re solutie van 31 Jan. 1908 van het type der automobiel melding moeten worden ge maakt. Strafprocedure tegen A. van D a a 1 e n. Op een vraag van den heer Van Kol, of de minister van koloniën de oorzaken kan mededeelen van den buiten gewoon langen duur der preventieve hechte nis van den heer Albert van Daalen, vroe ger rijks-ontvanger te Koeta Radija, die reeds 22 maanden in 's lands gevangen-is te Padang heeft doorgebracht, en of die minis ter gegronde hoop kan geven, dat eerlang met diit proces een begin zial worden ge maakt, heeft de minister schriftelijk mede gedeeld niet over genoeg gegevens te be schikken om deze vraag te beantwoorden. De minister heeft zich echter om inlichtingen tot den uverneur-generaal gewend. Kamerverkiezingen. Mr. J. H. Thiel heeft aan het bestuur der afd. Haarlem van de Liberale Unie, van het Werkliedenverbond en van de Vrijzin nig-Democratische kiesvereeniging te Haar lem een schrijven gezonden, houdende de mededeeling dat, mocht hij tot lid der Twee de Ka-me-r gekozen worden, hij zich de keu ze zal laten welgevallen. (O. H. O.) Men meldt uit Valkenburg aan de L. K. Maandagavond vergaderde de R. K. kies vereeniging. De voorzitter bracht rapport uit omtrent de niet-toelating van de kiesver eeniging bij de Centrale te Gulpen. Zeer drukke en breedvoedige discussies werden hieromtrent gevoerd. Het voorstel van het bestuur om een eigen centrale op te richten werd met 48 stem men aangenomen 2 personen hadden tegen gestemd, 1 biljet was blanco. Heb aantal leden der kiesvereeniging bedraagt reeds 137. In het district Helmond is candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer mr. E. R. H. Regout, het aftredend lid1. De Ohristelijk-Hiistorisohe kiesvereeni ging te Groningen heeft candidaat gesteld' voor d-e Tweede Kamer den heer jhr. mr. A. F. de Savorain Lobman. Deze candida- t-uur word't door de katholieke en anti-rev. partijen gesteund. De Centrale Anti-revolutionaire kies vereeniging in het hoofdkiesdistrict Sneek heeft, meldt het Hbld., definitief candidaat gesteld den heer H. Colyn, raad-adviseur voor de buitenbezittingen in Nederlandsoh- Indië. De r.-k. kiesvereeniging Den Haag II besloot gisterenavond met 39 tegen. 8 stem men en 2 blanco tot herroeping van baar op 28 April j-1. genomen besluit om met een In -de Woenslagmiddag te 's Graven hage gehouden vergadering van de Ko ninklijke Vereenigiug van gepensionneerde officieren van het Nederlandsche leger wer den bij monde van den voorzitter de gevoe lens van dankbaarheid vertolkt voor de hoogst gewichtige en gelukkige gebeurtenis, die het Koninklijk Huis en het vaderland met zooveel blijdschap heeft vervuld, en op voorstel van den spreker werd onder luide bijvalsbetuigingen besloten, om een adres van hulde aan te bieden aan H. M. de Ko ningin als Beschermvrouwe, aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, als -eere-voorzitter, en aan H. M. de Koningin-Moeder. Het verslag werd onder dankbetuiging -aan den samensteller goedgekeurd, waarna een waardeerend woord over het gehouden beheer werd uitgebracht door den kolonel P. C. Colthoff, die met den generaal-majoor F. A. Thomése en kapitein A. Beek de re kening en verantwoording over 1908 had den nagezien. Aan het Bestuur werd volmacht gegeven, om den bijslag op de lagere pensioenen, evenals vorige jaren te regelen en tevens een onbepaald cre-diet toegestaan om hulp en ondersteuning aan leden, weduwen en kinderen van leden te verleenen. Voorts was het den voorzitter een aange name taak, te kunnen wijzen op de buiten gewoon gunstige gevolgen van de door den secretaris-penningmeester in het werk ge stelde pogingen tot bevordering van het lidmaatschap onder de actief dienende offi cieren, waardoor het bestuur eenparig heeft besloten tot het voort-zetten van deze wijze van propaganda maken. Met dankbaarheid werd tevens gewaagd van de groote welwil lendheid van tal van leden, om hunne con tributie aanzienlijk te verhoogen. De heeren luitenant-generaal P. A. Schel- tus (voorzitter) en kolonel J. C. Wilbren- ninck (bestuurslid) werden bij acclamatie herkozen.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2