Uit den omtrek. STADSNIEUWS. m—L_! Zooals men zich zal herinneren, bestond oorspronkelijk het plan, een tentoonstelling te houden, uitsluitend van Tilburgsche in dustrie. Al zeer spoedig moest het comité dit plan opgeven. Zooveel aanvragen om inzendingen en plaatsen kwamen in, dat het comité besloot, de tentoonstelling uit te breiden, teneinde ook vreemden indus- trieelen de gelegenheid te geven hunne pro ducten te kunnen exposeeren. Daartoe ech ter was een groote som gelds nooddg, en slechts met uiterste moeite en veel overleg liet het zich aanzien dat de financieele uit komsten bevredigend zouden kunnen worden genoemd Van zeer vele autoriteiten en van alle spoorwegmaatschappijen werd de toezegging verkregen, dat zooveel mogelijk steun zou worden verleend, en thans is men zoo ver, dat ook de financieele omstandigheden der tentoonstelling werkelijk zeer schitterend kunnen worden genoemd. Op het terrein van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen verrezen twee gebouwen, ieder van pi. m. 120 bij 35 MHet eene gebouw is bestemd als machinehal, het andere geeft oen plaats aan de enorme inzendingen nijverheidspixiduc- ten. Beide gebouwen hebben een hoogte van 12 M. en zijn voorzien leder van 4 torens. Een feestzaal en restauratie-gebouw, te zamen lang ruim 80 Meter, is geplaatst een weinig naar de achterzijde van het ter rein en vormt met de twee genoemde gebou wen een driehoek. In dezen driehoek zal worden aangelegd een plantsoen, voorzien van alle nieuwste uitvindingen op het ge bied der tuinibouw'kunst. De inzendingen zijn verdeeld in 19 groe pen, en iedere groep wederom in verschil lende klassen. Vermakelijkheden en feesten hooren nu eenmaal thuis op eene goed georganiseerde tentoonstelling. Ook dit heeft het comité ingezien, zoodat op dit punt de verwach tingen zullen worden overtroffen. Het grootste aantrekkingspunt zal zijn Vene tië". Reeds maanden lang is de decoratie schilder Bij n en uit Amsterdam werkzaam tot het maken van natuurgetrouwe afbeel dingen van Venetiaansche paleizen en ge bouwen. Eene ware stad van deze gebou wen zal verrijzen op het tentoonstellings terrein, alwaar is gegraven eene gracht van ruim 300 Meter lengte. Rondom deze grachten worden de gebouwen geplaatst. De verschilende winkels zijn per gondel te bereiken. Verder voert een Ibaliaansch muziekkorps drie maal daags concerten uit. Hoenderlo. De directeur van het Doorgangshuis te Hoenderlo ontving van iemand, die onbekend wenscht te blij ven, f 1000 als eerste gift voor liet nieuw bij te bouwen gesticht. Behalve vele kleinere, werd nog een bij drage van f 300 ontvangen. De d uj ii e Ongevallenwet. Behalve bij adVertentie, heeft Hdineken's GlazenwasscherijStoom-jaloezieën- en rol- luikenfabriek te Amsterdam ook bij circu laire aan het publiek medegedeeld, dat de prijzen met 'ingang van 1 Mei j.l. zijn moe ten worden verhoogd met 15 pet. Ter verklaring van d'ien min aangenamen maatregel wordt opgegeven, dat de Rijks verzekeringsbank d'e premie in het glazen- wasschers'be'drijf ongeveer verviervoudigd' heeft, niet slechts zonder voorafgaande ken nisgeving, maar tevens die verhboging terug werkende kracht gevend. De premie voor die vennootschap is thans opgevoerd tot f 30,000 (dertig duizend gulden) per jaar. Om ondergang van het bedrijf te ontgaan stonden twee wegen openverlaging der loonefa of verhooging der prijzen. Van het eerste mi'ddel werd gelukkig afgezien, om stopzetten, van heit bedrijf .en broodeloos heid van 550 arbeiders en arbeidsters te voorkomen De ingevoerde prijsverhooging ie eveneens geldend voor een drietal andere Amsterd'am- sche glazenwasscherijen. Ziehier zegt de N. Cl. een bedrijfs tak waarin vermoedelijk beter op cngeval- lenvoorkoming zou kunnen worden toegezien dan geschiedt. Dergelijke premiever'hoo- gingen leggen een ©normen last op het be drijf. Die welke het laden en. lossen onder ging, 'heeft reed's tot gevolg gehad, dat een deel van hét laden en lossen van zeeschepen verlegd is van Rotterdam naar Antwerpen. Staking. Te Glanerbrugge is op de spinnerij Eilermarck, directie B. W. en H. ter Kuile, een staking uitgebroken, waarbij 37 throstlers en afzetters zijn be trokken. Dezen legdiem den arbeid neer, wegens liet niet uitbetalen van wachtgeld. Het wachten ontstond door een directe sta king van de spoelsters, wier loon was ver minderd, doch die intusschen weder aan het werk zijn gegaan. De directie achtte zich om die reden niet verplicht tot het uitbetalen van wachtgeld. De directie heeft den stakers aangezegd, dat bij niet lier vatten van den arbeid, cle twee fabrieken, oude en nieuwe spinnerij, waar ruim 600 man werken, op Maandag a.s. zullen worden stop gezet. Hubert Laroche. De recht bank te Antwerpen heeft Hubert Laroche, den bekenden tooneelspeler, vroeger verbon- dei) aan het Ned. Tooneol, wegens misdrijf tegen de zeden, veroordeeld tot zeven maan den gevangenisstraf. De rechtank beval voorts de onmiddellijke gevangenneming van bekl., die niet versche nen was. 11 e inbraak b ij Van Pam pus. Voor de Amsterdamscahe rechtbank werd gisteren voortgezet de behandeling der strafzaak tegen M. W. de Vos, beschuldigd van diefstal bij den goudsmid H. E. M. van Pampus in de Leidsohestran. ITadlat 't getuigenverhoor was afgoloopen, eischte het O. M. tegen den bekl. 5 jaren gevangenisstraf Z e d e n m i s d r ij f Men meldt ons uit 's Gravenhage De klacht, zooals dezer dagen vermeld, door de ouders ingesteld wegens het zeden misdrijf, bedoeld bij art. 245 Wetboek van Strafrecht, en die thans bij den auditeur militair in behandeling is, 'betreft een ge huwden luitenant van het regiment grena diers en jagers. Moord. Gisteren, na afloop van den feestavond ter gelegenheid der inter nationale kaatspartij te Snoek, heeft de ne gentienjarige veedrijver Ale Visser uit min nenijd den vier-cMi-twintig-jaiMgen Jan Leem- stra, hulpbestellor der posterijen te Snoek, met een knipmes doodgestoken. De dader is gevat en heeft bekend. Het echtelijk drftma te Sluis. De vrouw op wie in den nacht van j.l. Vrijdag op Zaterdag door haar man Pieter Jan Merk te Sluis een moordaanslag is gepleegd, is Hemelvaartsdag aan de ge volgen der toegebrachte verwondingen over leden. Oplichters aangehouden. Te 's Gravenhage zijn aangehouden twee Amsterdammers, die er hun werk van maakten aan de woning van een familie, waarvan het hoofd was overleden, valsche- lijk opgemaakte en onderteekende kwitan ties aan le bieden, ten name van den over ledene, waarop als laatste bijdrage wegens overlijden" voor het een of ander fonds voor weduwen en weezen of voor de Vereoniging tot opvoeding van half-verwaarloosde, ver waarloosde of verlaten kinderen in het huis gezin, ter betaling van het daarop vermelde bedrag (f 15 of f 25). Op sommige kwitan- tiën stond gedrukt: Beschermvrouwe H- M. de Koningin-Moeder". Zij verzamelden blijkbaar de namen en de adressen van de overledenen uit de, in de couranten geplaatste advertentiën van over lijden. De aangehoudenen waren uit Amsterdam hierheen gekomen, met het doel, in Den Haag hunne practijken, die zij ook reeds in andere plaatsen toepasten, uit te oefenen. Eén hunner liep in de val, doordat de fa milie, 'bij wie hij een kwitantie aanbood, de zaak niet vertrouwde en de politie waar schuwde, die den man arresteerde. Bij zijn verhoor bleek, dat hij deel uit maakte van een gansche bende en dat één zijner kameraads, die hetzelfde bedrijf uit oefende, weer van Den Haag naar Amster dam was vertrokken. Een inspecteur en een rechercheur begaven zich toen derwaarts en arresteerden ook nummer twee. Naar de an dereu wordt thans ijverig gezocht. Bijna had men ook een derde geKnipt, doch deze, be merkende, dat men argwaan koesterde toen hij een kwitantie aanbood, nam de vlucht, e ntoen de politie kwam was de vogel ge vlogen. Een melkslijter in de Noorderstraat te Amsterdam is Maandagavond dupe gewor den van een oplichterstruc. Ongeveer 7 uur kwam bij hem iemand een glas melk drim ken en vroeg aan de juffrouw, die hem te woord stond, of zij terug had van een rijks daalder. „Jawel", antwoordde zij en gaf hein twee gulden, een kwartje en twee dub beltjes. Op zijn verzoek hem een dubbeltje centen te willen geven, voldeed de juffrouw eveneens. Na haar even aan de praat te heb ben gehouden wilde de bezoeker den winkel verlaten, doch juffrouw Finck vroeg natuur lijk naar haar rijksdaalder. Op hoogen toon beweerde hij echter deze reeds gegeven te hebben. Juffrouw F., bevreesd voor ruzie, liet hem ongehinderd vertrekken, hoewel buurvrouwen haar te kennen gaven hem in gezelschap van nog een persoon en een meid reeds ©enigen. tijd in de buurt te hebben gezien. Gisteren stelde juffrouw F. de po litie van het geval in kennis, terwijl zij en een buurvrouw een signalement van den op lichter gaven Een brigadier van het bureau Ferdinand Bolstraat ging er op uft en had reeds spoe dig de voldoening den bewuste in de buurt aan te treffen. Op het bureau werd hij gis teren geconfronteerd met mej. F., die den dief herkende. Bij het verhoor verklaarde hij in de meening te hebben verkeerd het geld te hebben teruggegeven. Men hield den man in bewaring. De twee oplichters, die te 's Gravenhage valschelijk onderteekende en opgemaakte kwitanties aanboden bij fami lies, waarvan liet hoofd was overleden, zijn tlhans ter beschikking van de justitie ge steld en naar het Huis van Bewaring over gebracht. Het hoofd van de bende, zekere B., keek de courantenadvertenties na en legde zoo' een lijst aau van overleden gezinshoofden van gegoede families. De kwitantie-formu lieren met de namen der vereenigingen liet hij drukken eu gaf de formulieren met de namenlijsten, waarop bij bad aangegeven het bedrag, dat moest ingevuld worden, aan den anderen gearresteerde, S., geheeten, die "e qui tan ties invulde en onderteekende met den naa.in Wijn. In verschil lende plaatsen hadden de hee- ren bun „correspondenten", die de kwitan ties ter betaling aanboden. Noodlottige vergissing. Een weduwe te Tiel, die aau den drank verslaafd was, nam Woensdagavond in plaats van de jenev.erflesch een flesch met chloor- water. Onder hevige 'pijnen is zij den vol genden dag overleden. Onder de stoomtram. Een 72-jarige vrouw, die dezer dagen op den Berg-en Dalschen weg te Nijmegen door de stoomtram werd aangereden, is Donderdag in het ziekenhuis aldaar overleden. Ongeluk bij den arbeid. Te Leiden heeft gisteren een treurig onge luk plaats gehad. Een verver was bezig op een ladder aan het verven van den gevel van een pier ceel aan de Oude Vest, toen een. troep schapen, voor de Beestenmarkt be stemd, tegen de ladder aanliep, met het ge volg dat die omviel en de schilder op de straat stortte. Inwendig hevig gewond en bloedende word de man naar hot Zuster- gesticht aan de Oude Vost gedragen en al daar de eerste geneeskuudige hulp verleend. Een geneesheer oordeelde de overbrenging naar het acad. ziekenhuis dringend noodig. Brand te Rotterdam. De brandweer te Rotterdam werd Donderdag ochtend 5 uur gealarmeerd voor een brand- uitgebroken in het bovenhuis van perceel 11 aan de Baan. Dit perceel, eigendom van de firma Van Gend en Loos, die er eertijds haar stalling had, is thans gelijkvloers in gebruik bij de firma Van Rijen en Co., die er een stalling voor haar paarden heeft, terwijl de eene helft vau liet bovenhuis is ingericht als hooizol der en de andere helft bewoond wordt door den sleepersknecht iv. J. Mulder en diens gezin, bestaande uit zijn vrouw en drie kin deren van 1, 3 en 5 jaar. In een kast in de woning van Mulder ontstond de brand, waarschijnlijk door het vallen van een vonk van een lucifer, waarmede diens vrouw daar in haar kleeding gezocht heeft. Toen zij giB- terenochtend den brand ontdekte, lag haar man nog te bed, zoo ook de kinderen. En zoo fel greep toen het vuur, dat vermoede lijk reeds eenigo uren had gesmeuld, om zioh heen, dat de man en de kinderen slechts half gekleed waren, toen zij, hals over kop, met de vrouw de straat 'bereikten. Reeds voor de brandweer verscheen sloegen de vlammen, zoowel aan de voorzijde in de Baan, als aan de achterzijde van het huis op de Gedempte Vest, de ramen uit en wel zoo hevig, dat de gevel van het aan de Baan- zijde daartegenover gelegen pand no. 15 voor een groot gedeelte geblakerd werd. De geheelo woning van den sleeperskneoht H. J. Muldor brandde uit en het dak groo tend eels af. Een zevental paarden, in den stal van de firma Van Rijen en Oo. gestald, werden in tijds in veiliheid gebraoht; ook het tot hooizolder ingerichte bovenhuis, waarop op dit oogenblik geen voorraad lag, kreeg vrij groote schade. Al die schade wordt door verzekering gedekt. N. R. Ot. Bosch- en heidebrand. Gis- terenmididlag is een groote bosch- en heide brand uitgebroken nabij" Rozen daal, gemeen te Rucphen. Verschillende perceelen bosch on heide staan in brand. Gisterenavond was do brand nog niet gebluscht. Aanvaring op de Maas. Woensdagmiddag te 6A uur kwam de motor boot Vlaardingen 4 met veel passagiers en wagens naar Rotterdam. De motorboot Schie dam 2, van de tegenovergestelde zijde ko mende, liep op de Vlaardingen in aan stuur boordzijde, waardoor een groot gat ontstond. Onder de passagiers ontstond een paniek, doch sleepbooten verleenden assistentie, waardoox* geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. De Vlaardingen was zinkende, doch de sleepboot Titan wist haar in de Veerhaven te brengen, waar het gat gedicht werd. De Schiedam 2 vervolgde onbeschadigd haar weg. School- en Kerknieuws. Te Baarn is opgericht eene afdeeling van vereen'iging .Volksonderwijs". Tot voorzitter is gekozen de heer D. Bierhaalder. Op Heuieh aartsdag is te Wagemngen een Zemlingsfeest gehouden, waar als sprekers op traden de heer \V. L. Jens, zendeling; fis. F. Schrale, Valburg; de heer H. Hendriks, zende ling, en ds. A. Pijnaeker Hordij'k, Nijmegen. Door ds. B. ten Cato wer<l het feest geopend, teriwijd ds. G. Verdoes Ivleijii de slotrede uit sprak. Het getal bezoekers was ruim 1500. rOp Hemelvaartsdag «werd in Hotel •de l'Europe te Utrecht de algemeene jaar vergadering gehouden van den Ned. Bond van Boekverkoopersbed-ienden. Tegenwoordig waren 30 léden, waaronder 2 diaanes-leden. Uit het uitgebrachte jaarverslag bleek dat het ledental in 1908 vrijwel stationair was gebleven, ondanks de vele mutatiën, waar onder vele royeeringen, waarover het verslag zegt, dat het hooge cijfer van geroyeerden wegens wanbetaling spreekt van totaal gemis van elementaire begrippen dat een lid eener vakorganisatie moet hebben, en er ongetwij feld middelen zullen gezocht moeten worden om in de toekomst met kraciht dit euvel, ook in dezen bond', te bestrijden. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd ""goedgekeurd Uit het verslag door de commissie van het i ndersteuningsfonds blijkt dat in het afge- loopen jaar wegens ziekte werd uitgekeerd f 492 en door werkeloosheid f 513, respec tievelijk aan 6 en 17 leden. Verder wordt in het verslag opgemerkt dat, evenals in andere organisatiën ook in dezen bond het de parasieten der vekvereeniging zijn, die dikwijls het meeste weten te profiteeren van instellingen die allerminst voor hen zijn opgerichten ook hierin maatregelen geno men zullen worden dat aan die misbruiken een einde wordt gemaakt. Het plaatsingbureau van den bond ont ving van de patroons 23 aanvragen en van bedienden 34 aanbiedingen. Het is voor waar geen schitterend getal zegt de admini strateur van deze instelling, doch hij hoopt dit jaar, ondanks de vele teleurstellingen, die hij van beide zijden, (patroons en be dienden) wel eens ondervindt, beter cijfers te kunnen toonen. Tot Bondsvoorzitter werd gekozen de heer J. Storm, in de plaats van den heer J. P. Fokkens, die bedankt had. De overige hoofdbestuursleden werden al len herkozen, evenals de leden der oom missie van beheer van het ondersteunings fonds, waaraan nog werd toegevoegd de heer J. Vegt el. Tot redacteur van het correspondentieblad van den bond werd gekozen de heer H. Koekebakker, en tot waarnemend redacteur de heer H. J. Oosten. De heer J. Storm nam zijn herkiezing tot administrateur van het plaatsinbureau aan. Het voorstel dei- afdeeling Zuid-Holland; „de algemeene vergadering drage hét hoofd bestuur op eene poging te doen, met inacht neming van plaatselijke toestanden, een loonstandaard vast te stellen, waaronder het plaatsingbureau den patroons geen bedien den aanbeveelt",- word bij acclamatie aan genomen. Bij hot tweede voorstel van de afdeeling Zuid-Holland, dat het hoofdbestuur van den Bond, zich in verbinding stellen met liet eB- 8tuur van de Vereeniging tot bevordering van de belangen d'es Boekhandeds, om te geraken tot eene verkorting van den arbeids tijd der bedienden, speciaal in verband met de mede door die Vereeniging gesubsidieer de cursussen, deelde de voorzitter mede, dat hij reeds te dier zake eene conferentie had gehad met den voorzitter van die ver eeniging. Een nieuw reglement voor het plaatsing- bureau werd met algemeene stemmen aan genomen. Op voorstel van de commissie voor het Ondersteuningsfonds werd na eenigo discus sie eene motie aangenomen dat, ook na on derzoek ui'tkeering kan worden verleend aan hen, die werkeloos zijn geworden tengevol ge liet niet aanvaarden van een voorgelegd arbeidscontract. Nog werd de vergadering medegedeeld dat, op voorstel van den bibliothecaris der afdeeling Amsterdam, deze afdeeling bereid is hare bibfiotheek af te staan ten behoeve der Bonden nu maatregelen zullen worden gonomen oen Bondsbibliotbeek in te richten. Na de gewone rondvraag, waarbij eenige huishoudelijke zaken werden geregeld, sloot de Voorzitter te ongeveer 4 uur do verga dering onder dankbetuiging aan de leden voor hunne opkomst. Heidebrand. Hemelvaarts dag, heeft een felle heidebrand ge woed onder Apeldoorn bij de „Waoste-hoe- ve" en „Teriet". Drie honderd H. A. heide, toebehoorende aan de gemeente Apeldoorn en aan den heer Del court te Arnhem, gin gen verlorenbenevens eenig akkermaals hout, dat was aangekocht voor f 250 om te schellen, door den heer Unen te Hoonder- loo. Door den feilen wind aangewakkerd, gre pen de vlammen spoedig om zich heen en verbreiden een rookwolk, die uren in de rondde zichtbaar was. Vele nieuwsgierigen uit Arnhem en omgeving en uit andere rich tingen, zelfs uit Hattem zagen wij er, kwa men liet grootsche schouwspel gadeslaan. Aan den heer A .A. Veth, te Baarn, 2e luitenant bij het Amersfoortsche Vrij willigerskorps, is eervol ontslag verleend, wegens vertrek naar den Haag. Het onderstaand adres is aan den ge meenteraad gezonden EdelAchtbare Heer Het rapport en voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van onder- geteekende en dat der Vereen, van Amersf. Drukkerspatroons ter hand, betreffende de leverantie van drukwerk aan de gemeente (afd. I No. 246) neemt ondergeteekende de vrijheid ook namens bovengenoemde ver eeniging Uwe aandacht op de volgende pun ten te vestigen. In hun rapport ontkennen B. en W. dat van eenig recht van de drukkers-inge zetenen om drukwerk te leveren sprake kan zijn. Z. i. is dit wel het geval, waar zij zijn alle belasting betalende ingezetenen, tevens werkgevers van belasting betalende gezellen Ofschoon het zeer wel mogelijk is, dat drukwerk elders door lageren loonstan daard goedkooper gemaakt kan worden clan te Amersfoort, mogen B. en W zich niet laten verlokken hiervan gebruik te maken met passeering van de ingezetenen. Boven dien worden hier steeds zeer bescheiden prijzen voor liet benoodïgde drukwerk be taald, zoodanige dat ondergeteekende, die zijne prijzen op een gemiddeld weekloon van f 10 baseerde, reeds sedert een jaar voor de gelegenheid tot inschrijving be dankte ,daar hij, hoe laag hij zijn winst percentage ook stelde, nimmer eene in schrijving kon machtig worden. In hun rapport halen B. en W. verder de prijzen aan, betaald voor de Kiezers lijst van 19051908, die een opklimmen de reeks vormen, 't Is jammer, dat B. en W. deze reeks ïiSet verder uitstrekten don toch zou gebleken zijn, dat in de laatste jaren vóór 1905,deze reeks een afdalende was (1903 f 147.50, 1904 f 140, 1905 f 135). Dit verschil in prijs werd veroorzaakt door te felle concurrentie der drukkers onder ling, waaraan getracht is en zooals uit de prijzen blijkt met succes, door de oprich ting eener vereeniging den kop in te druk ken en de prijzen tot het oude niveau terug te brengen. De prijs van de firma Van der Garde Co. is echter bespottelijk en is ge baseerd op het drukken van een hoeveel heid Kiezerslijsten van verschillende ge meenten tegelijk, in verband met lagere loon en. Dat de gedurende de laatste twee jaar voor de Kiezerslijst betaalde prijzen nog te laag zijn, zal bij vergelijking met de door andere gemeenten betaal d'e prijzen ge makkelijk blijken. Waar B. en W. in hun rapport de gewij zigd^ wijze van inschrijving memoreeren voor werken als bet Gemeenteverslag en de Memorie van Toelichting op de begroo- timg, z.i. mag dit billijkheidshalve niet an ders dan per pagina plaats vinden. Onver antwoordelijk toch is het, dat de drukker van een onverhoopt grooter worden van zoo'n werk de risico zou moeten dragen. Wat het drukken van Gemeenteraads stukken betreft wel werd hiervoor inder- tijd ingeschreven, doch juist als voor alle ander drukwerk, niet met de bijvoeging „tot in eeuwigheid". Dat dit thans in ver keerde handen is, blijkt dagelijks, waar do inhoud dezer stukken reeds in de Oudo Amersfoortsche 'Courant verschijnt, alvo rens andere bladen gelegenheid hebben zich van den inhoud op de hoogte te stellen, i Ten slotte deze vraagAl is er niet steeds directe consequentie aan te wijzen tusschen den loonstandaard en de inschrij vingsprijzen (deze zullen ook nu en dan ver band moeten houden met drukte of slapte in liet bedrijf),- mag daarom die gemeente voortgaan op deze wijze het drukwerk aan te besteden, waardoor het beslist terecht moet komen op de drukkerijen, die de slechtste arbeidsvoorwaarden hebben? On dergeteekende spreekt de wenschelijkheid uit, dat, waar ook met verschillende ande- re benoodigheden (o.a. met de uniformen voor politie-agenten) een andere gedragslijn wordt gevolgd, n.l. dat deze 't eene jaar dezen, 't volgend jaar een anderen leveran cier worden gegund zonder inschrijving, dit ook in 't vervolg met het drukwerk plaats moge hebben. Controle op de prijzen kan de gemeente steeds hebben, daar hieromtrent gedrukte gegevens bestaan van de hand van een gemeente-ambtenaar. Redenen waarom hij UwEdelAchtbare beleefd docli dringend uitnoodigt bij de des- lietreffende discussie in de a.s. gemeente raadsvergadering de belangen der Amersf. Drukkerspatroonsvereeniging wel te willen behartigen. Inmiddels teekent hij met verschuldigde hoogachting, Uw dw. dnr., •8. W. MELCHTOR. Door het Bestuur der vereeniging „Kinderzorg" is besloten een directeurswo ning te doen bouwen. Alleen Herv. aannemers komen hiervoor in aanmerking. (Zie de advertentie.) Naar wij vernemen rijn de predik beurten voor Zondag 23 Mei als volgt EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur: Ds. de Maijere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorin. 10£ uur, ds. H. H. Zaalberg van Amsterdam. Collecte voor de „Vereeniging tot Steun". OEItEFORM. KERK (Langagraoht.) Voorm. 10 uur: D». Donnar. '«Avonds uur: Ds. Donner GEREF. KERK. (Zuidaingel.) Voorm. 10 uar: Da. Tearink. Avonda 5$ uurDa. Taarink. VRIJE GEREFORM. OEM Voorm. 9£ uur, lezen. 's Avonds 5 uur, lezen. CHR. GEREFORM. GEMEENTE. Lokaal „de Zaaier". Voorm. 9$ uurGodsdienstoefening, 'a Avonda 5J uur Godsdienstoefening. Burgerlijke stand. van 12 tot 19 Mei 1909. Geboren: Teunls, z. van Albert Ver steeg en Jannetje van Bielder. Jncomina Theodora Maria, d. van Gideon Boeken- oogen en Johanna Maria Poort. Joseph An- tonius, z. van Everarda Tommei en Maria Pothoven. Gijsbertlia Hendrika Gerarda, d. van Evert Dekker eu Klaasje van Veldhui zen. Jacoba, d. van Gerrit van den Brink en Hendrikje van Doornik. Jacoba, d. van Leendert Heerke Smit en Teunisje Stomp- horst. Wilhelmus, z. van Cornelia van 't s Wel en Trijntje Montfrans. Antonia Maria, d. van Adrianus Laseur en Maria Bos boom. Johanna Margrietha d. van Willem Carel de Groot en Willemina Geertrirda Overmans. Gerardina Hermina, d. van Jo hannes Bixerman en Willemino Veenhui- zen. Barendiina Hendrica, d. van Herma- nus de Boer en Barendina Hendrica Vroon. Maria, d. van Cornelis Hendrik Vasten- burg en Wilhelniina Louisa Boerwinkel. IJmkje Wilhelniina, d. van Willem van Goingia en Adriana Everhtanria van den Ak ker. Gijsbertus, z. van Gerardus van Em- pelen en Marrigje Bakker. Karei en Derk, twee z., van Joh an Derk ten Hoedt en Anna Maria Aleida Kuster. 2 natuurlijke kinderen van het vrouwelijk geslacht. Ondertrouwd: Jacob van Nieu- wenhuizen en Martha Dietiker. Theodorus Johannes van der Raadt en Adolphina Au- gustina Delfortrie. Theodorus Lambertus Huurdeman en Wilhelmina Jansen. Pieter Michon en Jeanne Juliette Delfortrie. Getrouwd: Johannes Nicolaas Lui ken en Johanna Cornelia Bettonville An- thonius Sarus Cornelis Marianus de Raad en Christina Maria Maters Aalbert de Nee- ling en Alijda Johanna Louisa van Apel doorn. Jacobus Jagtenberg en Grietje Driesman. Simon Dijkers en Gerarda Meij er. Herman van Dolder en Johanna Cor nelis Tigcheloar, «i Overleden: Gerrit Blok, 59 jaar, echtg. van Geertruida van Zwol. Johanna van de Vlasakker, 19 jaar, ongeil. Gerritje Reina Benninga, 15 mnd. Goosina Rijn- ders, 81 jaar, ongeh. Hendrikus Leendert Wilhelmus van Rossum, 2 jaar. Sara Alida Margaretha van Hoorn, 74 jaar, echtg. van Jan Blom. FAMILIE BERICHTEN. (Uit andere Couranten.) Overleden, 19 Mei, Anna Margaretha Bonuier, geb. Kampschreur, 67 jaar. De temperatuur van het water in de zweminrichting was op Zaterdag 21 Mei, dés morgens 7 uur 65 graden Fahrenheit. Stoom vaartberich ten Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Het stoomschip „Koning Willem II" van de maatschappij „Nederland" arriveerde 21 Mei te Lissabon. Telegrafisch Weerbericht. Naa» waarnemingen in den morgen wan 22 Mei 1909. Medegedeeld door hei Kon. Ned. Mei Instituut le de lint Hoogste barometerstand 770.8 te Riga. Laagste 756.1 te Soydisfjord. Verwachting tot don avond van 23 Mei: Zwakko Z tot W. wind. Toenemende be wolking. Mogelijk onweer. Later daling van tomperatuqr. STAATSLOTERIJ. Hoogste prijzen der 5. klasse. TREKKING VAN 20 MEI. f 50000: 13000 f 1000: 3652 8205 10739 12585 f 400: 11427 f 200: 11432 16174 18362 20780 f 100: 2399 7101 12229 18553 19819 Vijfde Klasse. Prijzen van f 70. 51 69 175 247 288 699 903 1081 1104 112» 1163 1170 1314 1497 15-56 1580 1092 1715 1717 1727 1769 1837 1893 2081 2279 2607 2616 2718 2771 2937 2996 3020 3193 8253 3902 3318 3321 8097 3824 3908 4100 4829 4332 4497 4500 4503 4845 5178 5250 5209 5328 5367 5750 5771 5902 5912 6169 6254 6262 6434 6460 6475 6499 6537 6098 07.50 6907 0981 0991 70G9 7314 7338 7608 7637 7640 7941 8091 8413 8472 8479 8512 8616 8864 9157 9159 9195 9263 9298 9368 9420 9441 9734 9876 10129 101.59 10187 10213 10267 10427 10556 10042 10656 10836 10868 10964 11083 11189 11257 11513 11547 11573 11.58-5 11744 11873 11936 11983 12025 12134 12256 12004 12677 12091 12751 12901 13048 13231 13205 13385 13019 13074 13995 14002 14068 14214 14251 14350 14426 14464 14515 14519 14561 14563 14588 14839 15000 15249 16847 15390 15561 15771 15831 15885 16031 10040 16148 16305 16307 16337 10342 16498 16569 10090 16738 16755 16770 16787 16860 10613 17097 17105 17131 17465 17482 17636 18072 18IB9 18267 18296 18686 18729 18801 19017 19004 19266 19291 19304 19452 198(8 19921 19962 20095 >>175 20331 20352 20408 20462 20606 20080 20839

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3