BINNENLAND. De blijde gebeurtenis. dadeirrinf geweld hebben geleden, met vol doenden bijstand te hulp te komen. Ik wenecb, dat in de toekomst dergelijke be klagenswaardige incidenten, die geheel en al in strijd zijn met de voorschriften van den godsdienst en met de gevoelens van huma niteit en. broederlijk head, in geen deel van ons land meer voorkomen. Ik stel er groo- ten prijs op, dat alle deugdelijke maatrege len, die geschikt zijn het terugkeeeren van zulke incidenten te voorkomen en overal or de en veiligheid te herstellen, alsmede de goede verstandhouding tusschen de verschil lende volken te herstellen, door de regeering genomen worden. Do kinderen van het ge meenschappelijk vaderland zullen door strijd en twist ter zijde te laten, elkaar de hand reiken om te werken en van d© natuurlijke rijkdommen van ons land nut te trekken, en een leven in werkelijke rust en in algemeene welvaart genieten. Het is bovenal noodig, in de bestuurs-, rechterlijke- en financieele diensten van den staat hervormingen te verwezenlijken en dringond aan te pakken wat voor de vol making van onze strijdkrachten te land en ter zee noodig is, overal beschaving te ver spreiden en de open Dare werken te vormeer- deren en uit te breiden. Om de verwezenlij king van dit doel te bereiken, roep ik do hulp en do ondersteuning van deze beide wetgevende lichamen in. Het fconstitutioneole stelsel, dait wij op ernstigen on vasten grondslag kunnen op richten, heeft naar buiten het crediet en het aanzioi^ van het land verhoogd. Wij staan vooruhii^qd in goede betrekkingen met de groot© mogendheden en de andere staten. Wij wenschen vurig, dat deze betrekkingen, die op do grondslagen van hartelijke en op rechte vriendschap steunen, met alle inspan- n'nSj. verkerkt on bevestigd worden. Moge do Almachtige de leider bij onze daden zijnl Konstantinopel, 2 4 Mei. De groot-vizier Hilmi-pacha las in de Kamer het regeèringsprogram voor. Het is een zeer uitvoerig stuk, dat een overzicht van de jongste gebeurtenissen geeft. De grootvizier deedtoezegging, dat de schuldigen aan de slaotaÜBgen te Adana streng zullen worden gestraft en deelde mede, dat morgen bij de Kanfef 'een wetsontwerp op den militairen dienst voor alle Ottomanon zal worden in- ««jaw#. Na een heftige discussie nam de Kamer eene motio van vertrouwen in het Kabinet aan met 191 tegen 5 stemmen. In den Senaat werd het program voorge lezen door Ferid pacha, den minister van binnenlandsohe zaken. Ook hier werd eeai motie van vertrouwen aangenomen. Tweede telegram. Het regee- rings-programma brandmerkt de reactionai re beweging vam 13 April en brengt hulde aan de verdiensten van hot leger van Chef- ket Pacha en van do heldhaftige vrijwilli gers, aaff wie het te danken is, dat het con- stitutioneele stelsel steviger is hersteld. De onlusten in Adana worde® aan dezelfde uit dagende strooming toegeschreven die de reactionaire beweging te Konstantinopel heeft verwekt. De schuldigen zullen, streng gestraft worden. De orde is nu hersteld. Het programma vermeldt de uitzending van eene gemengde commissie. De autoriteitem in de provincie hebben, uitdrukkelijke instruotiën ontvangen om troepen bijeen te brengen op de overeengekomen plaatse®. Wat den financiecden toestand betreft, wordt medegedeeld, dat het tekort, dat oor spronkelijk 6 millioe® bedroog, door bespa ringen is teruggebracht tot 3,800,000 pond. Het is onmogelijk het nog meer te vermin deren. Do hoop wordt uitgedrukt, dat geen nieuwe leening zal behoeven te worden ge vraagd. Inkomsten buiten de begrooting zullen worden besteed om het leger en de vloot op een goeden voert te brengen. Verder worden aangekondigd een ontwerp betreffende den militaire® dienst en een ontwerp tot beetuurs- hervorciung, inzonderheid wat het stelsel van benoemiffg van ambtenaren betreft. De grootvizier verzoekt de wetten op de pers on op het recht van vereeniging en vergadering te votoeren Wat de buitenlandsche politiek betreft, zegt de grootvizier: Wij houden onze bo ren weg. Itk ben drie en twintig en had ge lukkig «>g geen tijd tot trouwen". ..Gelukkig 1" herhaalde ik. ,,En gelukkig voor u.^oals ge zegt. Ik «rind u volmaakt „Maar, zoo had ik nooit voor tante kun nen fungeeren". Zeker niet. Maar te deuken dat ik u al diien 'ljU voor een tante versleten heb ,,Ikl VecM niet versleten. Ik heb u een aantal dingen bespaard al bespaarde ik ook geld. Waarlijk, ik !heb mijn ho norarium wol verdiend al hebt u mij ook dikwij|s^koor interessant aangezien". „N<jgl" Ook niet, toen ik u weedhiekl Nell Van Buren te wragon?'' „Dat was welbeschouwd een zegen". ,,Kv8ftls ik. Maar oprecht gesproken, ik deed het alleen, om u een blauwtje te spa ren. Ik wist van den beginne, dat zij Ru- dolf Van Brederode beminde, ofschoon zij het eoavèf mij niet zoo spoedig ontdekt zou ihebben"; ,,U is voor een .ieder onzer een goede genius gdwoest", zeilde ik.,,En ik ben u schuldig..." „Bied mij nu geen veddere belooning aan. Voor de grap heb ik u allerlei dingen afge troggeld, maar omkoopdng heeft later mijne zenuwen in 'de war gebracht. De comedie is nu uüt". „Laat ons dan net doen of het maar een kWer de rideau was", sloeg ik voor. „Ik zou gaarne willen, Mary Milton, dat gij in het volgende stuk de hoofdrol vervuld et. Mary Milton 1 welk een heerlijke naamIk begrijp nu pas hoe het kwam, dat ik niet waarlijk verliefd op een dier beide engelen was. Gij zijt geen engelmaar u zal ik in alle oprechtheid liefhebbénik gevoel het ik zal u aanbidden". „Gekheèd. Men moet zijne tante niet be min n m". „Ik onthef u van uw tante-schap, maar ik kan u niet meer aan de Metéor afstaan. trokkinge® aan op den voet van volstrekte oprechtheid maar mot handhaving van onze bélangen en reohten. No'aibelen van het sand jak Nowibazar, waaronder Moerad en Hakki Bey, die eene dépêche naar Konstantinopel hadden gezon den met het verlangen dei- toepassing van de Oheriat, het -herstel van Abdul Ham id én de ontbinding van het parlement, zijn onder sterke militaire bedekking ingeleverd bij den krijgsraad van S&loniki. Hetzelfde -is uit Priorend geschied met zeven reactio naire jonge hodja's. De reis van Mahmoed Ohefket met zijn staf naar Saloniki is uitgesteld. Door tusschen komst van 'hare gezantschap pen in het buitenland heeft de Turksche re geering eenige mededeelingen over de voor vallen in liet vilajet Adana verspreid met doel op te komen tegen de verkeerde voor stellingen, die daarvan gegeven zijn. Het vol gende is daaraan ontleend „Er is gesproken van 20,000, zelfs van 30,000 Armenische slachtoffers, terwijl vol gens de laatstelijk in de Kamer gedane opgaven, liet aantal niet meer is geweest dan 4000. Men heeft ook enkel aan de muzelmannen de verantwoordelijkheid van deze betreurenswaardige daden willen wij ten, terwijl volgens het getuigenis van som mige hoofden van christelijke gemeenten te Mersina en Adana de schuld verdeeld was. In werkelijkheid zijn de onlusten verder ge gaan en hebben een grooten omvang aange nomen tengevolge van het gemis van vol doende troepen ter plaatse en van de vertra ging in de inscheping van die, welke van de naburige districten waren gevraagd. De centrale regeeri.ig en inzonderheid het ministerie van buitenlandsche zaken hebben in deze droevige omstandigheden al hun plicht gedaan. Sedert zijn 30,000 Turksche ponden aan de Kamer gevraagd als steun voor de slachtoffers zonder onderscheid van ras en godsdienst, en reeds voordat deze som was gevoteerd, heeft men zich gehaast een voorschot van 10,000 pond te zenden. Men heeft verder alle maatregelen genomen om aan hen, die ontbering lijden tengevolge van de onlusten, onderdak, voedsel en ge neeskundige hulp te verschaffen. Aan den anderen kant zoekt thans de te Adana ingestelde krijgsraad, samengesteld uit officieren van 'het Rumelische leger, bij gevolg bevrijd van eiken plaateelijken in- vloed, naar de schuldigen en aanstichters van die bloedige tooneelen, welke hunne maatschappelijke posi e ook zij, en zal hen voorbeeldig straffen. De Kamer is daarvan, zoozeer overtuigd geweest, dat zij op alle puntea 'het werk va- de centrale regeering heeft goedgekeurd en bekrachtigd." Allerlei. Bremen, 24 Mei. Het op de werf Vulkan te Stettin gebouwde dubbelschroef- stoomsebdp George Washington is gereed gekomen en naar Bremerhaven vertrokken. Den 12. Juni zal het zijne eerste reis naar Amerika beginnen. Messina, 24 Mei. Heden avond oah 6.21 werd oen zeer sterke schok van aard beving gevoeld, door gerommel gevolgd. De bevolking is verontrust. Rome, 24 Mei. Het Giornale d'Italia zegt, dat de schok, die in Messina, werd gevoeld, tien seconden duurde. Er zijn ver scheidene muren ingestort. Nog meer schok ken werden in de omstreken gevoeld. Vrijdagochtend is H. K. H. Prinses Ju liana het eerste militaire saluut gebracht. Toen kort na half twaalf zuster Den Haan, met H. K. H. Prinses Juliana het paleis verliet, om de eerate wandeling te maken, presenteerde de aan de Molenstraat tij de op wacht zijnde schildwacht een jager het geweer. Dit was het eerste militaire sa luut H. K. H. gebracht. Bij zijn aflossing vernam de schildwacht, tot zijn groot© verwondering, dat hij op het paleis ontboden was, waar hem door Z. K. Zoo gij naar Amerika terugkeert, moet gij Ronald Starr rëdigeeren. Dat aal u niet zwaar vallen. Gij zijt gewoon een oog op hem -te houden." Ik trad op (haar toe; maar zij boog zich naar Tibe, nam zijn kop tusscihen hare klei ne handen en vroeg: „Wat zee jij daarop, Tibe?" De bond kwispelstaartte. Op dat oogenblik traden de anderen bin nen. Hunne uitdrukking van geluk ging in die van de grootste verbazing over bij den aanblik mijner gezellin. Niemand herkende het mooie meisje met de prachtige oogen en den schat van goudblonde lokken. Ik genoot er van, hun. alles op te helde ren. Allen lachten er hartelijk om (behalve Robert) eu Rudolf hielp ©r mij zoo edel door heen, dat ik hem gaarne met eigen hand Nell .ten huwelijk zou hebben gegeven, in dien zij zelve dat niet reeds had gedaan' ,,'i Is precies als eeu van Neli's verha len 1" riep Phyllis. „Alleen houdt zij er van de liare droevig te laten eindigen". „Ik zou het bestorven hebben, als dit een droevig slot 'had gehad", zeide Nell oprecht, met een bekoorlijken blik Van Brederode hare beide handen toestekende. „Ik ook", .verzekerde Phyllis. ,,0, hoe heerlijk, dat wij allen .elkander zoo lief hebben 1" „Doen wij dat?" vroeg ik de Meteor-dame. Zij glimlachte. „Het zou jammer zijn een wanklank in dit koor te brengen". Terwijl zij zoo gestemd was, haalde ik den ring met den robijn te voorschijn, dien zij verklaarde een verlovingsring te zijn. „Met dezen ring „Neen „Engageer ik u als mijne chaperonne voor het leven" Ditmaal trok zij hare hand niet terug. En ik drukte er een vurigen kus op, toen ik den robijn aan haren vinger stak. EINDE. H. Prins Hendrik de modedeeling werd ge daan, dat het H. M. had behaagd hem de eerste militair, die het saluut aan haar doohtertje bracht naar zijn keuze met een diamanten dasspeld of een goudlen hor- j logo met inscriptie te vereeren. Men begrijpt, dat doze jeugdige landsver- dediger, zelf vol over deze hem to beurt ge- j vallen eer, door zijn makkers bij terug- komst in de kazerne langdurig ondervraagd werd. Op de chambree was het dien avond groot feost. De doop van Prinses Juliana. Naar men verneemt is de datum voor de doopplechtigheid van Prinses Juliana 1 voorloopig bepaald op Zaterdag 5 Juni in de Willemskerk te 's Gravenhage. Het Hof zou voornemens zijn den llen naar het Loo te vertrekken. Een Juliana-fonds. De Pa- rijsche correspondent van het Handelsblad schrijft: Het dames-comité, dat zich heeft bezig gehouden met de inzameling van gelden voor een huldeblijk aan de Koningin ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis, heeft, overeenkomstig den wensch van H. M„ besloten, dat het bijeengebrachte bedrag voor liefdadige doeleinden ten be hoeve van Nederlanders in Frankrijk zal worden aangewend. Behoudens nadere goedkeuring van de Koningin zal van het bijeengebrachte een „Juliana-fonds" wor den gevormd, dat door de NederlandscJie Vereeniging voor Liefdadigheid" zal wor den beheerd en dienen zal tot het verstrek ken van voorschotten aan behoeftige Neder landers alhier. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 25 Mei bevat o. m. de volgende Koninklijke be sluiten op verzoek eervol ontslagen F. H. baron d'Aulnis de Bourouill als notaris te Ridder kerk. aan mr. I. Everts BHzn. te Arnhem is op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1909, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Rijksadvocaat binnen het- ressort van het gerechtshof te Arnhem. met ingang van 1 Juni is benoemd tot adjunct-inspecteur der invoerrechten en ac cijnzen te Rotterdam, J. C. Bent, thans waarnemend adjunct-inspecteur dier midde len aldaar. op zijn verzoek, niet ingang van. 25 Moi 1909, eet vol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonreohter-pkiatsverv&ngor in liet kanton, Ridderkerk, aan F. H. baron d'Aulnis de Bou rouill, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten op zijn verzoek, niet ingang van 25 Mei 1909, eervol ontslag verleend uit zijne bet-rekking van kantonrecht er-plaatsvervanger in bet kanton Oss, aan J. C. A. Caains; benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, met ingang van 1 Augus tus 1909. jbr. S. van Citters, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Tudbt voor de Koopvaardij, aan den 'heer mr. A. Fentenier van Vliasingen, raadsheer in don Hoogen Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de in die lietrekking bewe zen diensten, eu is, voor den tijd van drie jonen, lienoemd tot plaatsvervangend vèdtfeitter van den Raad van Tucht voor do Koopvaardij, de lieer mr. C. van der Ziweep, raadsheer in 'beft- gerechts hof te Amsterdam. Zo ndiag,middag bracht H. M. do Ko ningin per rijtuig, vergezeld van eene Hof dame, een bezoek aan H. M. de Koningin- Mooder ten Haren Paleize in het Voorhout. Daarna maakte Hare Majesteit met Hare Moeder een rijtoer dtoor het Haagsche Bosch. H. M. de Koningin-Moeder ontving Zondagmiddag in particuliere audiëntie Sir Henry Howard, den voormaligen Britse-hen gezant bij ons Hof. H. M. de Koniugin-Moed'er is gisteren ochtend ten 9.14 per gewonen Staatsspoor- trein, waarin zich 'het salonrijtuig der Ne- derl. Centraals<poorweg-Mijbevond, van 's Gravenhage naar Segenhaus bij Neuwied vertrokken Hare Majesteit denkt aldaar tot a.s. Vrij dag te verblijven, in den avond van welken dag zfj te 's Gravenhage ten 11.20 terugver wacht wordt. Z. K. H. do Prins nam deel aan een diner, waaraan de Ridders der Johan- niter-orde zich gisteren avond in het restau rant v. d. Pijl vereenigden. Prins Hendrik te Haar lem. De huldiging van Prins Hendrik bij zijn komst Vrijdag te Haarlem, zal bestaan uit een betooging voor het gebouw der Maat schappij van Wetenschappen aan het Spaarne, waar de koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap zich met begeleiding van kopermuziek zal doen booren en de muziekvereeniging Harmonie een paai' num mers zal uitvoeren in de muziektent van Koninginnedag, die op een schuit in het Spaame wordt opgesteld. Bovendien zullen tal van vereenigingen afgevaardigden zen den De betooging zal des avonds te 9 uur onder fakkellicht plaats hebben. Hbld. Bezoek van Prins Hen drik te W e e s p. Men schrijft aan het Hbld uit Weesp: Naar wij vernemen, bestaat bij Z. K. H. den Prins der Nederlanden het voornemen a.s. Vrijdag per auto onze gemeente te be zoeken, ten einde alsdan de Koninklijke Van Houten's Cacaofabrieken te bezichtigen. Da uitspraak in het Casablanca- geschil. Ook de Fransche pers is over 't geheel tevreden met dc uitspraak, die het scheids gerecht te 's Gnavenlhage geveld heeft in hot Casablanca-geschil. Er wordt voldoening over uitgedrukt, dat in het vonnis princi pieel de Fransche rechtsopvatting als juist is erkend, maar tevfcns worêlt met blijdschap geconstateerd, dat do eens zoo dreigende twist vreedzaam en voor beide volken eervol is kunnen worden bijgelegd. De Figaro sluit zich aan bij de opmerking van de Köln. Ztg„ dat er in deze zaak evenmin een overwinnaar als een overwonnene is, en zegt: „Er blijft slechts een voorbeeld van twee groote volken, die een bewijs van we- derkeerigen goeden wil hebben gegeven om een njnlijik incident op de denkbaar beste wijze te regelen. Het is zeer nuttig, zich zulk een voorbeeld steeds voor oogen te (houden." De Temps noemt de scheidsrechterlijke uitspraak voor de beide volken aannemelijk en eervol. Frankrijk en Duitsc/hland behoe den een te gewichtig deel van het gemeen schappelijke goed der menschelijke bescha ving, dan dat zij een door voorvallen van minder gewicht veroorzaakten strijd niet zouden afkmren. Zij hebben den plicht niets te verwaarloozen om een dergelijken strijd te vermijden. De Duitsch-Fransche overeen komst over Marokko is eene eerste poging op dezen weg. „Duidelijk omschreven, po sitieve overeenkomsten, die niets kosten aan de waardigheid en die de belangen dienen, zijn Missch.rt hen wenschelijk en mogelijk. De algemeene verbintenissen, die zij hebben met hunne respectieve bondigenooten, ver bieden hun zulk" overeenkomsten niet; de zorg voor het nut, dat zij er van kunnen hebbei, raadt ze aan. De Marokkaansche geschillen, de grensgeschillen Congo-Kame- roen, zaken zooals die van Missoem-Mis- soean, rioe ten niet alleen, als zij voorkwa men, in der minne geregeld worden zonder Europe, schen terugslag; men moet bij voorbaat zijn best doen ze te voorkomen door loyal schikkingen, die aan beide lan den het gevaar zelfs van die overtollige be roeringen besparen." Minister Talma. Naar wij vernemen is minister Talma om gezondheids redenen naar het buitenland vertrokken. Z.Exc. heeft zich overwerkt en gaat thans rust zoeken in den vreemde. Tel. Tot maritiem-attaohé bij het Fran sche gezantschap te 's Gravenhage is be noemd kapitein ter zee Nonette d'Andrezel, die tevens die functie aan de Fransche am bassade te Berlijn uitoefent. Commissaris der Koningin in Gslderland. Met ingang van 1 Augustus aanstaan de is benoemd tot commissaris der Koningin in Gelderland jlir. S. van Gitters, Kamer lid. De heer Van Citters, sedert 1907 lid van de Kamer voor Ede, behoort tot de voorman nen der partij, waarvan dr. Kuyper et hoofd is. Hij heeft een merkwaardige en zeer snelle carrière gemaakt, van Waterstaat naar Financiën, waar hij het ambt van secretaris-generaal vervulde, vervolgens lid van de Tweede Kamer en thans op nog jeug digen leeftijd (44 jaar) bekleeder van eeu ambt, dat door vele titularissen eerst na de vervulling van tal van andere hooge betrek kingen (zelfs van het ministerschap) bereikt wordt. In de Kamer toonde de heer Van Citters zijn kennis van ons financiewezen en was voorts een der hoofdverdedigers eener pro tectionistische politiek. Als een fel partij man heeft hij zich, voor zoover wij weten, nooit doen kennen. Hij is (voor de tweede maal) gehuwd met een dochter van wijlen den voorzitter van de Eerste Kamer, den heer Van Naamen van Eemnes. Het ambt van Commissaris der Koningin is volgens de Grondwet met het Kamerlid maatschap onvereenigbaar. De zetel voor Ede komt dus open en de antirevolutionaire Kamergroep verliest een har er bekwaamste woordvoerders. Ook in den Haagschen gemeenteraad zal men een opvolger voor het zeer verdienste lijke raadslid Van Citters hebben te kiezen. Gelijk men weet, heeft de heer Van Cit ters ook in het bestuur der Carnegie-stich- ting zitting. Oogenschijnlijk is er geen reden waarom hij die functie niet zou behouden. (N. C.) ,,D e Jacob van Heems kerk" en „Reinier Claesse n". Het pantserschip „Jacob van Heemskerk" en de monitor „Reinier Claeszen" vertrok ken gisteren van Vlissingen resp. naar Nieu- wediep en Ter neuzen. Spoorwegtarieven. Naar aanleiding van het op zijn verzoek aan het bestuur der Nederlandsohe Reisvereenigmg door den Minister van Waterstaat toegezon den overzicht van de door de Nederland- sche spoorwegmaatschappijen ingezonden voorstellen betreffende de herziening van reizigerstarieven, heeffi voornoemd bestuur den minister in kennis gesteld van zijn wen schen te dien opzichte, al. a. Wat de gezelschapsbiljetten betreft dat het minimum van 10 personen be houden blijve; dat ook reductie zal worden verleend op de zgn. enkele reizen; dat deze reductie op 50 bepaald worde, althans meer dan 25 zal bedragen b. Wat de algemeene en bijzondere va cantiekaarten 'betreft, dat deze be hom' zullen wor u en ook tot de lijnen der H. IJ S. M. zullen worden uitgebreid; c. Dat de maatschappijen voorts zullen overwegen de invoering van 5 en 15-daag- sche abonnementen in den geest zooals deze in België oekend zijn. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlarudscli-Indië voor geneesheer bij de® dienst der tinwin- ning op Banka, W. K. Tehupeiory. S. D. P. De Sociaal-Democratische Partij hield in „Handwerkers Vrienden kring" te Amsterdam een congres ter vast stelling van strijdprogram, statuten en huis houdelijk reglement. Voorzitter was de heer D. J. Wijnkoop. Allereerst was aan de orde de vaststelling van de houding van de S. D. P. ten op zichte van de S. D. A. P. bij eerste stem ming. Het partijbestuur adviseerde in die dis tricten, waar de S. D. P. geen eigen can- didaat beeft, onvoorwaardelijk den candi- daat der S. D. A. P. te steunen. Voor zoover bekerd komt de S. D. P. slechte uit met oen eigen candidaat in Am sterdam III en IX, in Rotterdam en in Leiden. Het voorstel oan in het advies van het par tijbestuur het woord „steunen" in „stem men" te veranderen, werd verworpen, waarna het advies niet algemeene stemmen werd goedgekeurd. Het woord „steunen" zal wor den opgevat in dien zin, dat „steunen" be-, teekent een opwekking aan de kiezers en de partijgenooten om die en die personen in die en die districten te „stemmen". Nadat het „strijdprogram" was goedge keurd, is het congres in de statuten blijven steken. N. V. „Het To on eel." De di rectie der N. V. „liet Tooneel" meldt, dat voor bet seizoen 1909—1910, de heer D. II. Brondgeest aan het gezelschap ver bonden is. Naast den heer Willem Royaards zal de heer Brondgeest ook als regisseur optreden. De heer Louis de Vries heeft zich voor het vo»gv.id seizoen verbonden aan het gezelschap der „Nederlandsche Tooneel- vereeniging". Het Vredespaleis. Door de directie voor den bouw van het Vredespaleis werd gisteren in het uw- bureau van het Vredespaleis „Buitenrust" te 's Gravenhage aanbesteedhet maken van den bovenbouw van het Vredespaleis. De laagste inschrijving was van J. Hart man en R. van der Meuten-, Den Haag, voorbij gebruik van steensoort Liais de Carrijs blanc f 571,000, en van Teroé Nor man dom f 562,500; bij gebruik van savon- nière demi fin, in plaats van Villère Adam, voor de gewelven, in beide gevallen f 1500 hooger. Internationale tentoon stelling. In de maanden Juni en Juli zal een Internationale Tentoonstelling der boekdrukkunst en aanverwante vakken ge houden worden te Haarlem, met daaraan verbonden concoursen voor letterzetters, boekbinders, typewriters, enz. Het doel der tentoonstelling is zoowel den inwoners van Haarlem en omstreken als het buitenland t© toonen, welke vorderingen de boekdrukkunst sedert 1440 gemaakt heeft. Dit denkbeeld verdient o. i. alleszins toe juiching, in de eerste plaats, omdat een der gelijke tentoonstelling belang moet inboe zemen aan ieder ontwikkeld mensch, in de tweede plaats verdient liet plan krachti ge medewerking, -omdat ook deze tentoon stelling het hare er toe bijdraagt tot verle vendiging onzer stad, tot bevordering van haar goeden naam. Ten einde te trachten een blijvende ge dachtenis aan de tentoonstelling te houden, zal daaraan verbonden worden een tolibola, waarvan de geheele opbrengst zal komen ten bate van het lighalfonds van de veree niging tot bestrijding der tuberculose te Haarlem en omstreken. Aangezien onder de medewerkers der drukkunst de tuberculose in hooge percentage heerscht, zal die op brengst niet weinig bijdragen om juist die klasse vah lijders speciaal bijhulpzaam te zijn. Het comité van voorbereiding bestaat uit de heeren J. Krol Kzn„ voorzitter van den Nat. Bond voor vreemdelingenverkeer, afd. Haarlem, J. L. E. I. Breda Kleyenberg, boekdrukker en uitgever, lid van den ge meenteraad, D. J. A. Westerveld, commis saris van den Nat. Bond voor Vreemdelin genverkeer, af-d. Haarlem, dr. L. C. Kers bergen, voorzitter der vereeniging tot be strijding van tuberculose te Haarlem en omstreken, J. H. C. Th. Liniperg, secre taris-administrateur lighalfonds en J. W. Pellemans, secretaris Ned. Bureau voor tentoonstellingsbelangen te 's Gravenhage. nieuwe mailbooten v a n de M ij. Zeeland zullen wor den voorzien van dubbel schroefmachines, ontwikkelende ongeveer 10,000 paardekrach- ten, waarmede een vaart van 221 mijl moet worden bereikt. Deze mailstoomers, welke in het begin van 1910 in de vaart komen, zullen alsdan de grootste zijn, welke dienst doen tusschen Engeland en het v-astelaud. Uit den gemeentedienst o n ts lagen. Naar het Hbld. verneemt, is de onder-inspecteur der gemeentetram te Amsterdam, die o.m. geld geleend heeft van verschillende minderen, hetgeen uit 's mans faillissement bleek, uit den gemeen tedienst ontsl agen Het actief uit den faillieten boedel is zoo onbeduidend, dat de geleende dubbeltjes van conducteurs en wagenbestuurders verloren zijn. De brandstichting in hotel Bellevue. De rechtbank te Arnliem veroordeelde Kroenig wegens brandstichting in het hotel Bellevue tot zes jaren gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve -hechtenis. De eisch was twaalf jaren gevangenis straf. Valschheid in geschrif- t e. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den 15-jarigen magazijnbediende M. W. J. E„ in dienst bij de firma C. C. B„ aan de Wijn haven te Rotterdam, die zich voor een be drag van ruim 30 aan postwissels aan de firma geadresseerd, had toegeëigend. Hij had die postwissels valschelijk onderteekend en die zoodoende geind. Te water geraakt. Zon- dfagavond om 10 uur liep door onbekende oorzaak de 18-jarige Kokernoot aan de Zwa nenburgwal te Amisterdlam, waar hij als» nachtwaker fungeerde, te water. Op zijn. hulpgeroep schoten eenige politieagenten en burgers toe, dich in dien tijd was Koker noot reeds gezonken. Na eenago minuten werd hij opgehaald en naar het Binnengast huis overgebracht, waar hij Zondagnacht, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, over leed. V rees el ij k. Gistermorgen ging de vrouw van den spoorwegarbeider J. K uit de Coolschestraat te Rotterdam, brood bezorgen bij haar man, twee jongentjes van anderhalf jaar, die bij haar uitbesteed waren, in haai- woning achterlatend. Bij haar terug komst vond zij een van hen, H. S., dood op den grond liggen. De in allerijl ontbodeu geneesheer constateerde, dat de dood was ingetreden door verworging. Men vreest, dat de beide knaapjes aan het spelen waren en dat den auderhalfjarigen H. S. daarbij een touwtje om den lials was gebonden.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2