BINNENLAND. De blijde gebeurtenis. Göppingen, 3 1 Mei. De Zeppelin II is dicht bij de stad tegen een boom ge varen. Do spits van het luchtschip is inge drukt. Bijzonderheden ontbreken. I' r i e d r i c h s h a f e n 3 1 Mei. De Maatschappij voor Luchtscheepsbouw beves tigt, dat liet luchtschip bij Göppingen tegen eeu boom is gestootendo spits is licht in gedrukt. Ben smid is van hier vertrokken voor hot herstellingswerk, dat misschien reeds heden avond, uiterlijk in den nacht gereed zal komen. Göpptng«n, 3 1 Mei. Het lucht schip ligt op oen heuvelachtig, voor do lan ding zeer ongunstig terrein. De schade is zoo groot, dat er niet aan is te denken heden avond of hedennacht de reis voort te zetten. B o r 1 ij n, 3 1 M e i. De Keizer, de Kei zerin, de Kroonprins, de Kroonprinses en de overige leden van de keizerlijke familie wachtten in de nabijheid van het Tempel- hoferfeld eenige uren op de aankomst van do Zeppelin Hj zij keerden eerst na tien uur voormiddags naar Potsdam terug. Göppingen, 1 Juni. Het ongeval mot do Zeppelin II is geschied, doordat bij de landing, waartoe besloten was omdat de bonaine-voorraad geheel was uitgeput, de stuurman een pereboom niet in liet oOg kreeg. De spits van den ballon geraakte tus- schen do takken van den boom. Het alumi nium is over eene lengte van 30 Meter ge heel ingedrukt, het voorste hoogteroer is veruield. Do graaf is liet voorwerp van levendig huldebetoon der bevolking. Frankrijk. Do legercommissie van den senaat heeft besloten het aantal kanonnen voor elk der 21 legerkorpsen van 92 terstond op 120 te brengen en het verder geleidelijk te verhoo- gen naarmate er meer manschappen en be spanningen beschikbaar komen. Het aantal artillerie-regimenten zal 46 bedragen, name lijk twee voor ieder legerkorps en voorts nog twee zware veld- en twee bergartillerie-regi- menten. P a r ij s, 2 9 Mei. De ministerraad besloot, teneinde den dienst tusschen Frank rijk, Algerië en Tunis te verzekeren., de daadwerkelijke hulp der zeemacht te requi- reoren. Senator d'Estournelles de Constant heeft een groote avondreceptie gegeven ter eere van Andrew Carnegie, die ook door presi dent Fallières is ontvangen. Carnegie heeft vijf millioen francs beschikbaar gesteld tot belooning van moedige daden tot welzijn van de menschheid. Hetzelfde heeft hij ook reeds voor de Vereenig de Staten, Canada eu Engeland gedaan. Engeland. Het be;, ek van de vertegenwoordigers van het Berlijnsche gemeentebestuur te Londen is geëindigd, zooals het begonnen is. Op liet afscheidsmaal verklaarde de voorzitter van do commissie van ontvangst: ,,Van nu af is het zeker, dat Duitschland en Enge land vrienden moeten zijn." Oberbürgemeis- ter Kirschner en de lord-mayor wisselden hartelijke afscheidsgroeten en gezamenlijk werd de Wacht am Rhein gezongen. Oostenrijk. Uit Weenen wordt aan de Voss. Zeitung bericht, dat de Oostenrijksche regeering nieuwe stukken uit het archief van het Ser vische ministerie van bui taal. zaken heeft weten te verkrijgen, wat bij de bekende om koopbaarheid der Servische ambtenaren vol strekt geen verwondering behoeft te wek ken. De christclijk-sooi&le Reichspost doet op grond daarvan nieuwe onthullingen over panslavistisehe en andere internationale"kui- perijen tegen Oostenrijk-Hongarije. Er wordt o.a. gewag gemaakt van eene door Servië met Rusland gesloten schriftelijke overeenkomst, waarin wordt 'bepaald, dat Servië opnieuw in den eersten tijd echter nog niet, weder tegen Oostenrijk zal op treden, op een door Rusland te geven teekeu. De militaire spionnogo zou worden opgedïa- gen aan oen militairen attaché, dien men te Weenen hoopt te plaatsen. Verder moet do pan-Slavistische organi satie in Rusland van de Russische regee- ring de opdracht hebben gekregen de Ser vische kuiperijen door het verstrekken van ruime geldmiddelen te steunen. De Reichspost deelt voorts nog mede, dat Servië in do jaren 1906 en 1908 bovendien een geheim verdrag met een andere mogend heid (volgens den correspondent Engeland) heeft gesloten, met het doel den Driebond moei lij k heden in den weg te leggen. Turkije. De hooge Armenische geestelijkheid heeft de vraag opgeworpen van een protectoraat van Rusland over de Turksche Armeniërs van Klein-Azië; ex- wordt zelfs verzekerd, dat een daartoe strekkende officieele wensch bij het Russische gezantschap is ingediend en door den gezant naar Petersburg is op gezonden. De met do Porte in nauwe be trekking staande Courrier d'Orient neemt op de scherpste wijze positie tegen deze neigingen en drukt de hoop uit, dat Rus land zich niet zal begeven in een avontuur, waarvan de gevolgen onberekenbaar zouden zijn, onder opmerking, dat de tijden voorbij zijn, waarin Rusland aanspraak kan maken op een protectoraat in Turkije op grond van het verdrag van Kainardji, eene aanmati ging, die oorzaak is geweest van den Krim- oorlog. De voormalige ministers Zekki, Hassan Riza, Hassan Rah mi en Mimdboh, de kabi netschef Talisin, de kamerheer lthagib en de generaal Ibrahim zijn na degradatie en verbeurdverklaring van hunne belangrijke vermogens naar de vestingen op de eilanden Rhodos en Chios overgebracht. De voorma- ligo emir van Mekka sjerif Ali Pacha is overgeleverd aan den krijgsraad. Vereenigde Staten. De minister van marine heeft aan den President reeds de begrootiug van marine voor 19101911 overgelegd. Do gevraagde crodieten bedragen 125 millioen dollars. Het program omvat den bouw van weer twee Dreadnoughts, maar stelt de uitgaven op 10 millioen dollars minder dan op do begroo ting van 19091910. Do plannen voor de twee linieschepen van 25,000 ton, welke het parlement verleden jaar heeft toegestaan, zijn nog niet open baar gemaakt. Midden-Amerika. Lima, 30 Mei. Eene gewapende ben de, onder aanvoering van Pierola, maakte zic'.i meeeter van den president dor repu bliek en dwong hem zijn ontslag te nemen. De troepen, die den president trbuw geble ven waren, slaagdien er in hem te bevrijden zij vuurden op de menigte, waardoor 40 per sonen werden gedood. De revolutie is on derdrukt. Allerlei. vRoosevelt en zijn zoon hebben tot nu toe in Afrika 86 stuk grof wild van 22 verschillende soorten geschoten. De expeditie heeft verder 800 stuks klei ne roofdieren, vogels, kruipende dieren en visschen verzameld vAan de universiteit van Oxford zal een leerstoel voor krijgskundige geschiede nis worden gevestigd. Het plan bestaat ook om voor vijf jaar een buitengewoon profes soraat in voor-historische archaeologde in te stellen en dat op te dragen aan dr. A. Evans. t vEen professoraat voor luchtscheep- bouw en voor den bouw van motorvoertui gen aan de Stuttgarter technische hooge- school werd Woensdag in de finantieele com missie der tweede Württem bergsehe kamer druk besproken. Minister Fleischhauer deel de mede, dat de regeering de quaestie der aanstelling van een docent voor luchtscheep- bouw reeds ernstig overweegt en hierover eventueel een voorstel zal indienen. Ook de regeering is de meening toegedaan, dat het een zaak van eer en plioht is voor Württemberg, den lucht- scheepbouw wetenschappelijk te bevorderen. vIu het geheel zullen 130 leden van den Rijksdag gevolg geven aan de uitnoo- diging van graaf Zeppelin, om zijn nieuwe luchtschip aan het meer van Konstans te komen zien. Ook eenige leden van den Bondsraad sluiten zich bij hen aan. Den 3en Juni zal vermoedelijk een bij zondere trein met het parlementaire reisge zelschap uit Berlijn vertrekken. v— - Do Geimaoia meldt, dat groent6 ten gevolge van de aanhoudende droogte te Ber lijn op het oogenblik zoo schaarscli en duur is, dut vele huismoeders ze niet kunueai koopen. In geen jaren is de aanvoer in de markthallen zoo klein geweest. Ook de land bouw, die al onder het droge najaar geleden had, verlangt hard naar regen. vVoor het rijksgerechtshof te Leipzig is een proces wegens eene poging tot het verraden van militaire geheimen behandeld. Beschuldigd waren zekere Schweng en Bohn, omdat zij beproefd hebben aan een Fransch agent plannen voor eene vesting, patronen en granaatkartetsen in handen te spelen. De vrouw en de moeder van Schweng moeten daarbij geholpen hebben. Schweng bekende, dat hij zich met een onderwachtmeester en anderen in betrekking gesteld had. Als loon voor zijne voorloopige moeite kreeg hij 800 frs. Hij had niet ge dacht, dat hij spionage bedreef. Bohn loochende zijne schuld. Terwijl de getuigen gehoord werden, kreeg Schweng een vlaag van vallende ziekte. Do gerechterlijke geneesheer gaf als zijne mee ning te kennen, dat Schweng een hysteri cus, maai- zijne toerekenbaarheid weinig ver minderd was. Schweng is veroordeeld tot 4 jaar celstraf verlies van zijne burgerlijke rechten gedu rende tien jaar en bewaking door de poli tie; Bohn kreeg 2i jaar opsluiting, verlies van zijne burgerlijke rechten gedurende 6 jaar en toezicht der politie. De moeder van Schweng kreeg 6 maanden en zijne vrouw 3 maanden wegens medeplichtigheid. vUit Rome wordt gemeld, dat mem nu te weten gekomen is, waarom de Camorra te Napels Petrosino, den ambtenaar van den Amerikaanschen veiligheidsdienst, te Napels uit den weg heeft geruimd. Petrosino had zich veel moeite gegeven voor de inhechtenisneming van een zekeren Suricoen, het hoofd van de Napolitaansche Camorra, die na de echtelieden Cuocolo ver moord te hebben, naar New-York de wijk had genomen. Daarvoor heeft de Camorra hem laten boeten. vIn het Schneeloch bij den Bloksberg (tegenwoordig misschien beter onder zijn Duitschen naam Broeken bekend) is Woens dagnacht omstreeks een uur een heer door drie schoten van struikroovers zwaar ge kwetst en van het geld dat hij bij zich had, 1300 mark, beroofd. vCentral News verneemt uit Weenen het volgende Serajewo verkeert in groote opschudding over een moord, die bedreven is door een Mohammedaanschen geestelijke, een zekeren Hamdo Oroec. Deze had een Turkschen koopman, genaamd Moestafa Patkowits, wijs gemaakt, dat er ergens in de bergen, niet ver van de stad, een schat verborgen lag en hij stelde den Turk voor 's nachts naar de bergen te gaan om den schat op te graven. De plek, zoo zeide de geestelijke, was alleen hem en zijn «vrouw bekend. Do koopman liet zich verleiden met Hamdo Oroec mee te gaan, met medeneming van een som golds, waartoe hem de geestelijke onder ee.i of ander voorwendsel had weten over te halen. Patkowits werd echter door den geestelijke verraderlijk vermoord en be roofd van zijn geld. Toen de zaak uitkwam, vluchtte Hamdo Oroec op Turksch grond gebied, maar hij is gevat en heeft reeds bekend. vOver het mislukken van het van sta pel loopen van het oorlogschip „Danton" gevende Fransehe bladen het bonmot Waarom moest men het dan ook „Danton" noemen?.... Ieder weet toch, dat Danton don wijn lief had en het water verafschuw de. Men had het „Robespierre" moeten doopen, die zijn leven lang mets anders dan water gedronken heeft, en het schip had als van zelf van stapel geloopen. vOver den storm, die in den nacht van 24 Mei gowoed heeft aan de Spaansohe kust komen nadere mededeelingen. ITet aantal vissohersbooten, thuis hoorende in havens van de provinciën Viscaya eu Guipuzcoa, dat in dien stormnacht vergaan is, blijkt meer dan zestig te zijn. vTe Madrid waren Woensdag avond twee stieren uit Sevilla aangekomen, om gebruikt te worden bij liet stierengevecht van Zondag. Nauwelijks had men zo in de afgepaalde ruimte opgesloten, of de twee dieren renden met gebogen koppen op el kaar in. Do schok, die volgde, was zoo he vig, dat beiden met verpletterden schedel dood neervielen. Uit Batavia. De Deli Ct. ontving 1 Mei het volgende telegram van Weltevreden Vrijdagavond half tien kwam het officieel® bericht van de geboorte eener Prinses le Buitenzorg. Moeder en kind zijn beiden welvarend. Schoten knallen thans van alle kanten Na de officieele bevestiging der blijde tij ding was geheel Batavia in een hooge feest stemming, vreugde heerschtc alom, ieder een is met oranje en de nationale kleuren getooid. De couranten verschijnen met een nationalen rand De racefeesten vallen sa men met de oranjefeesten op den tienden dag na de heuglijke tijding. Op vele plaatsen is verwarring ontstaan door de verspreiding van een valsch gerucht over de geboorte van een Prinses. Het Nieuwsblad vcor Nederl.-Indië verspreidde Vrijdagmiddag reeds een bulletin van 'de ge boorte eener Prinses. Van Batavia werd 3 dezer aan het blad geseind Opmerkelijk verrassend, hoewel niet al gemeen, is de echt Nederlandsche Oranje stemming. Bij de patriotische rondwande ling en de taptoe ter opening van de fees ten stroomde het belangstellenden. Op vele plaatsen werd geïluir.ineerd met werkelijk prachtig effect. De 'bijeenkomst in den plan ten- en dierentuin op Zaterdagavond in de keurig versierde en geïllumineerde zaal was minder geanimeerd dan in Concordia, waar een levendige vaderlandsche stemming heerschte en op spontane wijze uiting werd gegeven aan de oranjeliefde. De volksfeesten kenmerkten zich door opgewektheid zonder dissonant. Het racebal op Zondagavond is schitterend geslaagd. Bij de parade, heden ochtend gehouden, inspecteerde de land voogd, vergezeld van generaal Schmidt, de in carré opgestelde troepen. De bidstond trok tal van bezoekers, w. o. de landvoogd en vele autoriteiten Uit Deli. Men leest in de Deli-Ct. van 3 dezer Hoe het telegram hier ontvangen werd Vrijdagmiddag we waren al op het punt naar huis te gaan kwam weer een tele gram. En toen we er inzage van hadden genomen, gelezen hadden, wat er toch zoo eenvoudig, met twee woorden stond „Prin ses geboren", toen, laten we het eerlijk be kannen, stonden we perplexed, werkelijk. En het duurde eenigen tijd eer we ons ze I terug konden vinden, 'de verbijstering week en we begrepen, dat onze journalistieke plicht gebood van het -heuglijk nieuws den volke kond te doen. Eerst den resident op geheld, die we merkten het aan den toon waarop het antwoord door den draad trilde ook schrok, dan tot reserve aanmaande. Eerst wachten tot de officieele bevestiging kwam, dan eerst kon het sein tot feestvie ring worden gegeven. Het volgende half-uurtje was er een dat lang heugen zal. Naar alle richtingen moest worden kennis gegeven, de telefoon stond niet stil, bodes, voorzien van groote borden in de Oranjekleur, waarop in Hollandscho en Maleische tekst het heuglijk feit stond vermeld, werden in alle richtingen door de stad gezonden. Het gebouw der Deli Cou rant was het eerste, waarboven de vader landsche driekleur zich ten teekeit van vreugde verhiefallengs volgden anderen en in ongelooflijk korten tijd was Melan's aspect oingotooverd. Nationale tooi allerwe gen, tot in de onaanzienlijkste inlandsche wijkjes. Niet aarzelend -kwam de Oranje- hulde voor den dag; het persbericht werd zonder eenig wantrouwen in ontvangst ge nomen en indien reikhalzend werd uitge zien naar de auto's, zat daarbij minder voor den wenscli naar officieele bevestiging dan verlangen naar zekerheid, dat gefeest zou worden. De semi-officieele bevestiging kwam in den vqrm van een draad'bericht van den consul-generaal te Singapore, na de ont vangst waarvan men oordeelde, dat geen ruimte voor twijfel meer overbleef. Toen reden de auto's door de met glunderende menschen gevulde straten, met luiden jubel begroet, waar zij passeerden. Daverende hoera's stegen op, toen de groote vracht-auto der l>eli-Maatschappij voorbij reed, feestelijk versierd, met als cargo de.i uit alle macht «blazende Manil laband. Andere tufs snorden voorbij, gevuld met opgewonden Oranjeklanten, stoppend hier en daar om fanatiek toepasselijke lie deren le zingen. Wat die ensemblezang een studie gekost zal hebben 1 Groepjes kennissen gaven elkaar reeds voor dien avond rendez-vous in- de Soos. Dat was voorloopig de eenige gedachte, hot middelpunt waai alles om draaide, de Soos met de spontane uiting. De planters troffen het <tl merkwaardig, aan den vooravond van Hari Besnrnu konden ze meéfuiven en in troepen kwamen ze van de kebon. Aan de Sumatra Post werd geseind Te Soerabaia en te Semarang ontvlamde eveneens de geestdrift na ontvangst der tij ding, vooral te Soorabaia, waar de heele stad in vlaggentood was en de klokken luidden. Een groote menschcnmenigte heeft een sere nade gebracht aan den Resident. Daarna was het vuurwerk. Tijdens den bidstond waren de kerken tjokvol. De Sultan van Solo bood don Resident bij gelegenheid der geboorte een gouden me daille aan met de beeltenissen der Koningin en van den Prins. De Deli Ct. vermeldt nog de volgende huldebetuiging van de inlandsche bevol king. Even over vieren werd het Residents- erf te Medan overstroomd door een breed® schaar inlanders, naar schatting ruim dui zend koppen sterk, aan do spits de Sultan van Deli en de rïjksgrooten, Niet enkel Maleiers waren liet, ook drommen Javanen trokken mede, aangevoerd door hun kam ponghoofden, allen in „pakcan staatsie", dragend vaandels en vlaggen, alles kwistig met oranje behangen. In den Residents tuin werd, hurkend, een carré geformeerd en kendang-muziek ten beste gegeven, waarna der inlandsche hoofden hot woord nam om de gevoelens der bevolking te vertolken. De Resident beant woordde de speech. Toen trol? de stoet weer af naar het Sultanspaleis, waar op het voor erf dien avond een reuzcnselametan werd aangericht, o. a. 4 karbouwen werden ge slacht. Hot paleis zelve,' dat van den Toengkoe Besar en de tuin waren schitte rend verlicht on de avond verstreek in een beslist «zeer feestelijke stemming. Naar de Sumatrapost nog mededeelt, werd het officieele telegram uit Buitenzorg pas Zaterdagochtend 1 Mei aan den resi dent te Medan verzonden. Het bevatte het verzoek de heuglijke tijding spoedig bekend te maken. Men had echter, zoo als de lezer weet, reeds den vorigen dag feestgevierd op de bevestiging van de pers.telegrammen dooi den Nederlandse hen consul-generaal te Sin gapore, die van uit den Haag officieel inge licht was. Berichten. De Staatscourant van Zondag 30 en Maandag 31 Mei, en. Dinsdag 1 Juni bevat o. a. die volgende Koninklijke besluiten.: benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Mogiador G. Gianfranchi benoemd tot notaris in het arrondissement Alkmaar ter standplaats Oosterblokker 0. Ketting, candidaat-notaris te Amsterdam benoemd tot rechter in de rechtbank te Leeuwarden mr. P. C. J. A. Boel es, sub stituut-officier bij gemelid college. benoemd tot onderwijzer aa n de Rijks normaallessen te Amersfoort en Maarssen respectievelijk J. C. C. Ripp te Amersfoort en W. L Varossieau te Maarssan. verlof verleend «tot het- aannemen der versier selen van ridder 4de klasse der Kroonorde v«an Pruissen, hem door Z. M. don Duitsöhinn Keizer, Koning van Pruissen, geschonken, aan D. Beun dei, grensoommissaris van Rijkspolitie te En schedé benoemd, met ingang van 1 Juli a. s., tot op- perboekhouder bij de diireotie van de Grootboo keu der Nationale Schuld te Amsterdam, A. A. Weddepohl, thans commies bij genoemde direc tie, met bevordering t®t den rang van hoofd commies met ingang van laatstgeniéklen. datum zijn be vorderd tot adjunet-oonimics bij het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, de erste-kJerken J. H. Oppel en J. N. Ghrisbo phersen. 'bonoenwl, met ingang van 21 Mei j.l., tot voor zitter der plaatselijke commissie voor de onge vallenverzekering te 's-Hertogenbosch, mr. P. J. V. M. Sopers, advocaat en procureur te 's-Her togenibosoh 'benoemd tot plaatsvervangend voorzitter dier oorütinssïe, mr. L. A. J. J. M. van Heysb, advo caat en procureur te 's-Hertogenbosch op zijn verzoek? met ingang van 21 Mei j.l., eervol ontslag verleend als voorzitter dor plaat. 'SPdijke eoniniissio voor de ongevallenverzekering te Tholen, aan J. D. Noske, en benoemd tot. voor zitter dier commissie J. C. Datebout, candidaat notaris te Tholen; verlof verleend tot het aannemen der onder- solicHlingsteekenen achter hunne namen vermeld, aan de na te noemen personen: C. Gébel, bankier, wonende te 's-Gravenhage, het commandeurskruis in de orde van den Leeuw en dc Zon, hem door Z. M. den Shah van Perzië geschonken C- F. Uterrnühlen', directeur der Koninklijke fabriek van verbandstoffen, wonende te Amster dam, het ordeteekon van ridder in de orde van St. Sava, hem door Z. M. den Koning van Servië geschonken H. Wijnen, hof jager in dienst van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg. wonende te 's-Gravenihage, 'het eeretoeken le klasse van Brunfcwijk. hem door Z. H. Hertog Johann A.lbrecht van Mecklenburg, Regent van Bronswijk, geschonken, de zilveren medaille van verdienste, hom door Z. D. H. don Vorst van Scbauniburg-Lippe geschonken en de zilveren medaille der Leopoldsorde, hem door Z. D. fcl don Vorst van Lippe geschonken K. A. W. Boer, kamerdienaar in dienst van Z, K H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, wonende te 's-Gravenhage, de zilveren medaille van do orde van den Rooden Adelaar, hom door Z. M. den Duitsdhon Keizer, Koning van Pruissen, geschonken op zijn verzoek, met ingang van 22 Mei j.l., eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatse lijke commissie voor do ongevallenverzekering to Haarlem, aan mr. A. H. J. Morens, en benoemd tot voorzitter dier oommissie mr. R. Batbimk, commies-redacteur ter gemeente-secretarie te Haarlem. II. M. de Koningin ging Zaterdag middag Haar moeder, Vrijdagavond uit Duitschland teruggekeerd, ten Paleize Voor hout verwelkomen. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woonden op eersten Pinksterdag te 's Graven hago do voormiddaggodsdienstoefe ning bij in de Wilhelminakerk aan het Louise de Coligny-plein, onder het gehoor van dr. Van Glieel Gildemeester. II. M. de Koningin-Moeder was in do Groote Kerk, waar dr. Sehokking voorgan ger was. II. M. dc Koningin zal te beginnen met de volgende week verschillende offi cieele lichamen in de gelegenheid stellen Harer Majesteit hun. golukwensohen aan te bieden met do geboorte van Prinses Juliana. H. M. zal alsdan in audiëntie ontvangen Maandag 7 Juni, half twaalf voormiddag: den Raad van Ministers; te 5J uur nam. de leden, van het corps diplomatique alhier Woensdag 9 Juni, 's nam. 4| uur, de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal 5 uur de leden van den Raad van State; half zes de leden van de Algemeene Reken kamer Donderdag 10 Juni, 's nam. 4| uur, de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; 5 uur <'cn Hoogen Raad der Ne derlanden. H. M. do Koningin-Moeder is van plan Woensdag het feestvierende en versier - de Scheveningon por rijtuig te bezoeken. 's Prinsen oudere broeder, de groot hertog van Mecklenburg, regent van Bruns- wijk, die de doopplechtigheid van Prinses Juliana komt bijwonen, maar eenige dagen vroeger arriveerde, omdat hij aanwezig zal zijn op de vergaderingen der internationale j koloniale conferentie, kwam Zaterdag mor gen even over half elf in de Residentie aan Verschillende autoriteiten hadden zich ter zijner begroeting verzameld aan het* station der Staatsspoor, waaronder do burgemees ter, baron Sweorts, en de gouverneur der residentie, generaal mr. Ermel Soberer. Precies half elf arriveerde Z. K. II. Prins Hendrik, met Zijn adjudant, gezeten in een galakoets, met den witgepruikben koetsier en twee palfreniers, in die bekende groene Mecklonburgsche uniform en do groene wap peren do pluimen op den steek. De Prins was gekleed in gen er aal stenu e Even over tijd stoomde de trein binnen. De beide broeders begroetten elkander har telijk: en onderhielden zich vervolgens in do wachtkamer eenigen tijd met de aanwe- zige autoriteiten. Buiten was een groote menigte volks sa mengestroomd, diie den Prins en den hoo- gen vast eerbiedig begroette. De hertog van Mecklenburg, een rijzig man, met oen grijzig puntbaardje, in 't zwart gekleed, dankte met een buiging en met het afnemen van den hoed. In gostrek- ten draf ging het daarop naar Tiet paleis. Z. K. II. de Prins bracht Maandag jl. met Hertog Joan van Mecklenburg een be zoek op het landgoed Raaphorst onder Was senaar, waarheen de tocht per auto gedaan werd. De receptie, die Z. K. H. Prins Hen drik als voorzitter van het Congres van het Internationaal Koloniaal Instituut voor de deelnemers dier vergadering gisterenavond hield, vereenigde allen, waaronder ook de Hertog-Regent van Brunswijk, in de kleine danszaal van het Paleis. Deze audiëntie was tevens te beschouwen als dc audiëntie, die de Prins-voorzitter aan bet Congres zou hebben verleend. De Hertog van Mecklenburg, regent van Brunswijk, bracht Zaterdagmiddag een bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder. De Prins en Prinses van Erbach wor den 3 Juni in Den Haag verwacht voor de doopplechtigheid en logeeren een zestal dagen ten Paleize Voorhout. Prins Max van Baden heeft bericht, verhinderd te zijn de doopplechtigheid bij te wonen. Aanst. Donderdagavond, 3 Juni, arri- veeren de eerste genoodigden bij het doop feest in de Vorstelijke Familie. Dos avonds per trein van 7.26 Staatsspoor wordt verwacht do moeder van den Prins, Groothertogin van Mecklenburg, tegelijk met Hertog Adolf. Ten 9.22 komt aan H. K. H. de Prinses van Wied, die vergezeld wordt door Haar dochter. De doop van Prinses Juliana. Het officieele programma van het cere monieel bij gelegenheid van den plechtige» doop van Prinses Juliana op 5 Juni in de Willemskerk te 's Graven,hago zal spoedig verschijnen. Dienaangaande worden de vol gende bijzonderheden gemeld De Koningin en de Prins, benevens de vorstelijke verwanten zullen kort voordat de jonggeboren Prinses in de met 6 paarden bespannen gouden koets door de grootmees- te re s«se van Hare Maj osteite Huis naar de Kerk zal worden geleid, in het kerkgebouw aanwezig zijn. Het staatsierijtuig wordt voor afgegaan door den ceremoniemeester en ka- merheeren in rijtuig en begeleid door een militair eer e- os cor te Aan het paleis in hot Noordeinde zal oen, eerewacht van het regiment grenadiers en jagers met do muziek der Ivon. Mil. Kapel en aan de Willemskerk do muziekkorpsen der jagersbataillons en van de veld-artille- rie zijn opgesteld De weg dien de doopstoet zal volgen is van het Paleis door de Paledsstraat, Park straat, Alexanderstraat, Sophialaan, Nas- saulaan tot aan do Willemskerk en terug. De Koningin zal Haar dochter ten doop houden De koninklijke zangvereenigmg „Excel sior" zal tijdens de plechtige handeling ker kelijke gezangen voordragen, waarvan, met het oog op de tegenwoordigheid van buiten- landsche vorstelijke personen, de tekst in hot Duitsch en Nederlandsch aan de genoo digden zal worden rondgedeeld. Tot de plechtigheid zullen o-. a. worden uitgenoodigd de ministers, de hooge staats- collegiën, de voorzitters en leden van de beide Kamers der Staten-Generaal, de ver tegenwoordigers van het provinciaal be stuur, de leden van den gemeenteraad van 's Gravenhage, de Commissarissen der Ko ningin in de provinciën, de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en 's Graven hage, notabelen van kerkelijke instellingen enz. In het kerkgebouw zullen kamerheeren als aide-ceremoniemeesters dienst doen. Zondag 6 Juni zullen do Belgische gezant en baronesse Guillaume in den na middag van 4 tot 7 uur een groote receptie aanbieden bij gelegenheid van den doop van Prinses Juliana. Do minister van buitemlandscho zaken heeft op 28 Mei namens H. M. de Koningin de geloofsbrieven iu ontvangst genomen van Sir George Buchanan als Britsch gezant. Uit de woning van den gezant der Amerikaansche Unie in liet Lange Voorhout wapperde Zondag jl. de vlag dier Staten ter gelegenheid van den openbaren feestdag in Amerika (decoration-day). Handelsovereen komst mot Noord-A merika. De minister van bui'tenlandsche zaken heeft van de regee. rAng der Veroenigdie Staten van Noord- Amerika op 30 April mededeeling ontvan gen van haar voornemen om de handels overeenkomst met Nederland van 16 Mei 1907 te doen eindigen. Volgons art. 6 der overeenkomst zal zij dus op 30 April 1910 buiten werking treden. In de Residentie is aangekomen Lord Reay (baron Maekay).

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2