jonggeboren Prinses in de Willemskerk te 's Gravenhage op Zaterdag 5 Juni 1909, is vastgesteld als %-olgt Artikel 1. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, begeven zich Zaterdag den 5en Juni, om streeks IA uur des' namMdags, naar de Willemskerk. Het Koninklijk Ouderpaar wordt aan den ingang der kerk afgewacht en ontvangen j door den opper-ceremoniemeester en eene commissie uit den kerkeraad en uit het Col- lege van kerkvoogden der Ned. Hervormde Gemeente, en begeleid naar de voor Hoogst- j de rel ven bestemde zetels. Aan beide zijden van Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid worden de ze tels ingenomen door Hare Majesteit de Koningin-Moeder en door Hare Koninklijke Hoogheid de Groothertogin Marie van Mecklenburg-BchwerinHare Koninklijke j Hoogheid de Vorstin-Weduwe von Wied; Hare Doorluchtige Hoogheid Prinses The- kla van Schwaraburg-RudolstadtHare Doorloclif -»e Hoogheid de Vorstin van Er- j bach-SchönbergHare Doorluchtige Hoog- heid de Prinses Louiso von Wied; Zijne j Hoogheid Johann Albrecht Hertog van Mecklenburg, Regent van het Hertogdom Brunswijk; Zijne Hoogheid Adolf Frie drich Hertog van Mecklenburg; Zijne Door luchtige Hoogheid de Vorst van Erbach Bchönberg. V' De gro -officieren, de grootmeesteres van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, de Dames du Palais, de Hofdames en het ge- j volg der vorstelijke gasten bevinden zich een half r vóór de komst van Hare Ma jesteit Je Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid in de banken achter de konink lijke zetel Art. 2. liij het binnenkomen der Vor stelijke personen in de kerk zal door de Koninklijke Zangvereeniging „Excelsior" geaongen worden De godsdienstige plechtigheid neemt als dan een aanvang met het zingen van een vers uit een der psalmen of Gezangen, waar na do plaatsvervangende Hofprediker Dr. Gerretsen, aan wien de bediening van den Heiligen Doop door Hare Majesteit is op gedragen, een gebed uitspreekt en een toe spraak houdt. Art. 3. De jonggeboren Prinses zal in middels, een kwartier uurs na het vertrek van Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid, van het Koninklijk paleis naar de Willemskerk worden geleid in de navol gende orde: a. do ceremoniemeester, gezeten in een koets bespannen met twee paarden, gaande maast ieder portier eén lakei; t,< b. de kamerheeren, bestemd de slippen van het doopskleed te houden, gezeten in eene koets bespannen met twee paarden, gaande naast ieder portier één lakei c. Hare Koninklijke Hoogheid de jongge boren Prinses, met de waarnemendo groot meesteres en den grootmeester van Hare Ma jesteit de Koningin, en de verpleegster, ge zeten in een koets, bespannen met zes paar den, gaande drie lakeien naast ieder por tier. Een eskadron huzaren, waarvan de eene helft vóór en de andere helft achter den stoet, zal als eere-€6corte optreden De trein zal den navolgenden weg nemen door de Paleis-, Oranje-, Park- en Alexan- derstraten, de Sophialaan tot voor de deur der kerk, zijde Mauritskade. Art. 4. Aan den ingang der kerk wordt jonggoboreu Prinses opgewacht door den opper-ceremoniemeester en de voornoemde 4"S*onrmii»ie uit den kerkeraad en de kerkvoog den en, na het einde von de toespraak, ge leid ter zijde van den predikstoel. De opper-ceremoniemeester, de grootmees ter en de ceremoniemeester stellen zich ter rtfchter- en linkerzijde van de jonggeboren tPrinsea; do kamerheoren, slippenhouders van het doopskleed, daarachter. Art 5 Het Formulier betreffende den Heiligen Doop voorgelezen zijnde, zal de waarnemende grootmeesteres Hare Ko- qinklijko Hoogheid de jonggeboren Prinses, met eene diepe buiging voor Hare Majesteit de Koningin, aan Hoogstdeaelve overgeven, r.tx&m einde Hare Majesteit het Koninklijk Kind ter doop houden. Do Heilige Doop verricht zijnde, wordt de godsdienstige plechtigheid met gebed en gezang geëindigd. Na het uitspreken van den (•zegen zal de waarnemende Grootmeesteres ;üflbet0$omnklijk kind van Hare Majesteit overnemen. Art. 4. De jonggeboren Prinses wordt met 'hetaelfde ceremonieel en langs denzelfden y>eg, omschreven in artikel 3, naar het "Kon. paleis terug gevoerd. Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid verlaten daarna de kerk en wor den, voorafgegaan door den opper-ceremo niemeester en de commissie uit den kerke raad en de kerkvoogden, naar Hoogstder- talver rijtuig geleid. Algemeene bepaTingen. De gonoodigden tot bijwoning dezer plech tigheid worden verzocht zich een half uur vóór de komst van Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid in de kerk op hunne 'atoplfcatsen te willen bevinden, en dezelve niet eerder to verlaten dan na het vertrek der Koninklijke familie. De burgemeester der residentie zal uit- genoodigd worden de vcreischte politiemaat regelen te nemen voor den onbelemmerden doortocht van den stoet langs den in art 3 aangewezen weg en het vrijhouden van het terrein vóór de kerk. Eene compagnie grenadiers van het regi ment grenadiers en jagers met het vaandel en de muziek zal als oerewacht aan het Koninklijk Paleis worden opgesteld, terwijl eene compagnie jagers met bataljons-fanion en muziek, benevens een afdeeling artillerie met muziek, dezelfde eer zullen bewijzen bij het kerkgebouw. In de banken achter de koninklijke zetels nemen het civiele en militaire Huis der Ko ningin en de leden der verschillende hofsta ten plaats. De kamerheeren en aidc-ceremooiemeesters belast met de handhaving der orde, zullen den genoodigden hunne zitplaatsen aanwij- zen. De leden der verschillende hofstaten zijn in gala gekleed. De militaire officieren in groot tenue. De genoodigden in costuum. De dames in hooge kleeding met hoed. Het programma is onderteekend door opper-ceremoniemeester A. baron van Pal- landt-Neerijnen en luitenant-generaal, ad judant-generaal, chef van het Militaire Huis van H M. de Koningin, H. Graaf Du Mon- oeau. Onderstaande aanwijzingen voor ge noodigden bij de doopplechtigheid worden alsnog medegedeeld De genoodigden behooren vóór 1 uur in de kerk aanwezig te zijn. Behalve voor hen wier plaatsen zijn aan gewezen op de galerijen, is ambtsgewaad, galacostuum of rok met witte das verplich tend. De genoodigden worden van 11£ uur af in de kerk toegelaten en beleefd verzocht bij het binnenkomen hunne kaarten gereed te houden. Ter gelegenheid van de doopplechtig heid zullen van wege H. M. de Koningin tot het vervullen van ©eredienst aan de vreemde vorstelijke verwanten worden toe gevoegd Aan H. K. H. Groot-Hertogin Marie van Mecklcnburg-Schwerin, de kamerheer baron de Sweth van Alphenaan H. K. H. de Vorstin,weduwe von Wied, geb. Prinses Ma rio der Nederlanden, de le kamerheer baron van Pabst van Bingerdenaan Z. H. Johann Albrecht Hertog van Mecklenburg, Regent van het Hertogdom Brunswijk, Hr. Ms. ad judant luitenant-kolonel graaf Scliimimel- penninckaan Z. H. Adolf Friedrich van Mecklenburg Hr. Ms. adjudant kapitein graaf du Monceau. Hettoiletv&ndeKoningin bij de doopplechtigheid. De cor respondent van de ,,L. Ct." te Den Haag schrijft Ik kan u al iets vertellen omtrent het toi let, dat de Koningin dragen zal bij den plechtigen doop van prinses Juliana, 't Is eigenlijk overbodig om te zeggen, dat het iets heel bijzonders wezen moest, van een uiter ste elegance, die met vorstelijken eenvoud vereenigd moest worden. Trouwens het toilet van onze Koningin heeft al reeds van de eerste jaren getroffen door een zeer bijzon der gekuischten smaak. Het Koninginne-toilet voor de doopplech tigheid is, zoowel wat den hoed als het cos tuum betreft, „style empire", en vooral het kleed is een prachtig-zachte nuanceering der champagne-kleur" De hoed is een stukje kunstwerk van haar, die al van de eerste jeugd-jaren der Koningin „de Koninginne-hoeden" heeft ge maakt. Nu 't „Maison-Anciaux" in 't vermaarde „Maison de Paris" werd opgenomen, was het duidelijk, dat er uit de handen van deze bescheiden werkster, artieste in haar vak, weer iets te voorschijn zou komen, schitte rend door fijn-gevoelden artistieken zin. Deze hoed, voor de plechtigheid van den doop bestemd, is in 't model „Turban Empire", en gemaakt van champagnekleurige tulle met echte „point d'Alenpon", het geheel be kroond door een witte „aigrette colonel". De firma Kuhnc, die hier op den Kneuter- dijkhoek in hare salons aan onze „haute volée" kan toonen, dat wij op haar terrein bij het buitenland werkelijk niet achterstaan, zag aan hare ateliers de vervaardiging van het kostuum toevertrouwd, dat evenzeer als een prachtvolle mode-creatie mag gelden. Gelijk gezegd, is ook dit in heel zachte champagne-kleur, rijk en vorstelijk-deftig met „d'Alengon" gegarneerd. Werkelijk we behoeven op het gebied van toilet het mooiste en meest-elegant© niet meer in het buitenland te halen. H. K. H. de Groot-Hertogin Marie van Meeklen'burg-Schwerin en Z. H. Her tog Adolf Friedrich van Mecklenburg, Moe der en broeder van Z. K. H. dien Prins zijn gisterenavond per Staatsspoor te ruim half acht ure in de Residentie aangekomen, ter gelegenheid van de Doopplechtigheid. Prins Hendrik verwelkomde hartelijk zijn bloedverwanten, aan wie Hij, in de Konink lijke wachtsalon daarna voorstelde de auto riteiten, die ter verwelkoming der vorstelijke personen daar bijeengekomen waren, zijnde: de gouverneur der Residentie, generaal Van Ermol Schererdo burgemeester, baron Sweertsde Duitsche gezant bij ons Hof, de heer von Müller, vergezeld van den ge- zantschapsraad graaf Hasko en den secreta ris der legatie graaf voi Perponoher; mede werden do Hertogin en de Hertog begroet door de hen toegevoegde hof dignitarissen kamerheer baron de Smeth van Alphen en adjudant kapitein graaf du Monceau. Zoowel op het stationsplankier als in* de Rijnstraat, nabij den uitgang van de Ko ninklijke wachtzaal, bevond zich een aan zienlijke menschenmenigte, die de Moeder van onzen Prins en diens broeder allerharte lijkst inet luid hoerageroep ontving, waar voor de vorstelijk© personen door minzame buigingen dankten. In een galakoets geleidlde Z. K. H. de Prins <Ie Hertogin en den Hertog naar het Koninklijk Paleis. Op hartelijke wijze verwelkomd door H. M. de Koningin-Moeder en door Prins Hendrik, arriveerde gisterenavond met den Staatsspoortrein van 9.20 H. K. H. de Vorstin-weduwe Van Wied, geboren Prinses Marie der Nederlanden, met Haar dochter, ""rinses Louise. Verder waren in de Koninklijke wacht kamer aanwezig dezelfde autoriteiten, die eenigen tijd te voren de Groothertogin van Mecklenburg-Schworin en Hertog Adolf Friedrich vrn Mecklenburg aan het station hadden bogroet. Van de bofdignitarissen was de aan de Vorstin-weduwe toegevoegde le kamerheer baron Van Pabst van Binger den ter begroeting van H. K. H. aanwezig. Toen de vorstelijke personen zich naar de gereed staande galakoets begaven, steeg uH de op het stationsplein wachtende mensohen- rnassa een luid en lang aangehouden ge juich op In liet hotel des In des te 's Graven- hage wordt verwacht de heer Von Wiese und Walde, le luitenant, adjudant van Hertog Adolf van Mecklenburg, benevons Z. Exc. <1© heer Olarte, niouwbenoemd gezant van Mexico bij ons Hof, ter overhandiging van zijne geloofsbrieven en ter bijwoning der doopplechtigheid, zoomede de heer A. M. Landa, seoretaris. Onde.' de genoodigden bij de doop plechtigheid van Prinses Juliana te 's Gra- venhage, behooren o. a. uit Apeldoorn de burgemeester en de beide predikanten der "Ned herv. gemeente met hunne etelvtge- nooten. Bloemen voor Prinses Juliana De bloemen, die Woensdag middag door het meisje in Scheveningsclie kleederdracht, dat nader is gebleken te zijn de jongejuffrouw A. Baak, aan H. M. de Koningin werden aangeboden, waren be stemd voor Prinses Juliana. Toen de Koningin-Moeder Woensdag avond te Scheveningen ikwam, zeide H. M. deze attentie zeer eigenaardig te vinden. De Koningin had de bloemen dadelijk na Haar komst ten paleize in de Kamer der Prinses I geplaatst. H. M. de Koningin zal den 8 Juni a. s. de bloemenhulde van de damc6 die in Indië geweest zijn in ontvangst nemen. Institut colonial inter- 1 national. Nadat in de voortgezette mid dagvergadering van Dinsdag uitvoerig was gedebatteerd over mr. Abendanon's inleiding over het onderwijs aan inlanders, vereenigde i 's avonds de Nederlandsche vice-president, mr. C. Th. van Deventer, de leden van het Instituut aan een diner in het Hotel du I Vieux Doelen, waarbij ook Prins Hendrik der Nederlanden en Hertog Johan Albert van Mecklenburg aanzaten. Om 10 uur gisterenmorgen heropende de voorzitter, Prins Hendrik der Nederlanden, de vergadering. Aan de orde was de behandeling van het onderwerp„Over de acclimatatio van de blanke rassen in tropische koloniën", inge leid door dr. Hubrecht (Nederland). Spr. bracht in herinnering, dat deze quaes- tie reeds vroeger besproken is door prof. Stokvis, die daarbij tot de conclusie was go- komen, dat zij eigenlijk thuis behoort op het gebied der vergelijkende physiologie. Spr. wenscht© zich op een ander meer biolo gisch standpunt te stellen en besprak uitvoe rig de piganentatie van de huid en de rol die de kleurcellen spelen bij verschillende dieren, alsmede de uitwerking van de zonne stralen op de huidcellen. Voorts betoogde Spr., dat de kwestie der acclimataie niet uitsluitend beheersoht wordt door de pigmentatie van de huid en wees hij op verschillende nuances van huids kleur, die men aantreft onder de tropische rassen Aan het debat hierover werd door ver schillende koloniale specialiteiten deelgeno men. De heer Ca/mille Janssens, secretaris van het Instituut, opperde het denkbeeld om een© speciale commissie te benoemen, die voor het Instituut de verschillende thans bespro ken quaesties nader in studie zou kunnen nemen Na eenige discussie werden hiertoe be noemd de heeren prof. Hubrecht (Neder land), dr. Dryepondt (België), prof. Rathgen (Duitschland), graaf Von Huttey Czapski (Duitschland) en Chailley (Frankrijk). Prof. Hubrecht beantwoordde hierop de verschillende sprekers en wees daarop nog op een ander, tot dusver niet genoemd ver schijnsel, nl. den achteruitgang der vrucht baarheid, de toenemende steriliteit onder de blanke kolonisten. Spr. sloot zich gaarne aan •bij het denkbeeld om de verschillend© quaes ties aan eene nadere en meer diepgaande studie te onderwerpen. Na dankbetuiging van den vice-president, mr. Van Deventer, aan de verschillende sprekers, werd de vergadering tot Donder dag verdaagd! Woensdagmiddag werd aan de leden van het Instituut een gardenparty aangeboden door den oud-min. van Koloniën, den lieer Cremier, op diens buitengoed onder Sant poort. Na afloop daarvan werd aan de buiten- landscho leden van het Instituut door de Nederlandsche leden een feestmaaltijd aan geboden in het Kurhaui te Scheveningen. Beide feestelijkheden werden door Prins Hendrik bijgewoond, zoomede door Hertog Johan Albrecht van Mecklenburg, Regent van Brunswijk. Institut Colonial Inter national. Gisteren om 10 uur heropen de de Prins der Nederlanden de vergade ring. Lord Reay stelde voor, aan de wegens ziekte afwezige leden mr. N. P. van den Berg en mr N. G. Pierson, de sympathie der vergadering en de beste wcnschen voor hun spoedig herstel over te brengen. Nadat de vice-president, mr. Van Deven ter, namens jhr. Van Karnebeek, de leden van het instituut voor dezen middag had uit- genoodigd, tot het bezichtigen van de wer ken aan het Vredespaleis, kwam aan de orde het onderwerp: „Het gebruik van inheem- sclie staatkundige organismen voor het be heer van tropische koloniën", in te leiden door den heer Cattier (België). Spr. betreurde, dat een voldoend materiaal voor de behandeling van een systematisch en oordeelkundig gebruik van inlandsche politieke organismen ontbreekt en stelde voor, voorshands de zaak van de orde af te voeren Nadat verschillende aanwezigen als hun meening te kennen hadden gegeven, dat liet jammer zou zijn, deze aangelegenheid geheel los te laten, werd, op voorstel van mr. Van Deventer, besloten, in de volgende zitting het onderwerp opnieuw aan de orde te stel len. Hierna kwam aan de orde„De organi satie van den strijd tegen het opium en den alcohol in de verschillende koloniën", inge leid door mr. Van Deventer. Spr. zou zich ditmaal bepalen tot het opium en besprak de schadelijko gevolgen van het opiumge bruik in de inlandsche maatschappij en de moeilijkheden, waarvoor de regeering staat bij de bestrijding van dat gebruik. De opium regie besprekende, betoogde Spr., dal het wettig gebruik van opium verminderd, het onwettig gebruik en den smokkelhandel be streden behooren te worden, waartoe spre ker, voortgaande, verschillende punten aan de hand deed. De heer Camille Janssens (België), deelde eenige bijzonderheden mede, over den strijd tegen den alcohol in Belgisch Congo en over de moeilijkheden, in zake het heffen van hooge invoerrechten, voortvloeiende uit de nabuurschap van Portugeesch Congo. In an dere streken is het gelukt den invoer van alcohol geheel te verbieden, of belangrijk te verminderen. Spr. deed een beroep op de Duitsohe collega's, om ook hunnerzijds ge gevens over dit onderwerp te willen ver strekken. De lieer Dernburg (Duitschland) deelde mede, dat in Duitsch-Afrika liet gebruik, al thans de verkoop van alcohol, geheel is ver boden ook hei gebruik van andere miu of meer alcoholische dranken wordt zooveel mogelijk tegengegaan. Spreker achtte echter in de eerste plaats noodig, dat de blanken in de tropen zich van alcohol onthouden, daar de inlanders moeilijk zullen begrijpen, dat hetgeen hun verboden wordt, niet scha delijk zou zijn voor de blanken. i Ook naar aanleiding van dit vraagstuk werden verschillende opmerkingen gemaakt en niededeelingen gedaan. j Mr. Van Deventer beantwoordde de ver schillende sprekers. Hierna kwam aan de orde „De koloniale banken en de organisatie van het crediet aan inlanders, uit een industrieel en commer cieel oogpunt" in te leiden door mr. Aben- danon (Nederland). Over dit onderwerp waren door spreker een 23-tal stellingen aan de leden rondge- zonden, waarin zijne meening dienaangaan- de was neergelegd. Thans bepaalde spreker zich tot eenige onderdeden en betoogde daarbij in de eerste plaats, dat de staat be ginnen moet met aan de inlanders crediet te verleenen. Voorts zal de staat aan de in landers het noodige geld moeten leenen om de industrieele en commercieele onderne mingen goed te kunnen organiseeren. Eindelijk zal de staat zich moeten belas ten. met den verkoop van de door de inlan ders vervaardigde producten en daarvoor een matigen prijs (na aftrek van kosten van expeditie en emballage) moeten vooruitbe- talein j Spreker beriep zich daarbij op de organi- satie en de schitterende resultaten der coö peratieve banken met staatshulp in Oosten- rijk. Met behulp van verschillende, ter verga dering medegebrachte artikelen en voorwer- pen, demonstreerde spreker, hoeveel tijd en moeite dö inlander lieeft te besteden voor het vervaardigen van voorwerpen, die hem slechts zeer luttele bedragen opbrengen. De gebeele inlandsche maatschappij zal ten slotte de vruchten plukken van een goed georganiseerd crediebwezen. Nadat ook hierover van gedachten gewis- seld was en de inleider van antwoord had gediend, werd, daar de rapporteur, dr. Vau der Heijdt, niet tor vergadering was versche nen, besloten, de beraadslagingen thans te staken en in de volgende vergadering voort te zetten. I Eenige besprekingen over zaken van huis- houdelijken aard volgden, waarna lord Reay, uit naam van de vergadering, den Prins der Nederlanden in welsprekende woorden dank bracht voor Zijne voortreffelijke leiding, en Prins Hendrik de vergadering sloot. Des avonds waren de leden van het Insti tuut door den Prins der Nederlanden uitge- noodigd tot het bijyvonen van een diner ten paleize. De door het Institut Colonial Internatio nal benoemde commissie, bestaande uit de heeren prof. Hubrecht, dr. Dryepondt, prof. Rathgen en graaf Von Huttey Czapstes zal, op voorstel van den heer Camille Janssens, de door het Institut besproken kwestie na der in studie nemen Z. K. H. Prins Hendrik ging heden in gezelschap van Hertog Joan Albrecht en strijden en in een andere met ons zou willen samenwerken. „3o. Samenwerking aangaan met de S. D. P. zou beteekenen haar te erkennenter wijl zij geen reden van bestaan heeft. „Eén lid in het P. B., dat, ook op grond van deze motieven, als algemeenen regel wil stellen, dat geen samenwerking behoort te worden aangegaan, is echter van meening, dat de mogelijkheid bestaat, dat in de oen of andere plaats op grond van zeer b ij zondere omstandigheden, uit sluitend ontleend aan het belang der arbei dersbeweging in het algemeen, reden tot sa menwerking zou kunnen bestaan. Hij wenscht er echter onmiddellijk aan toe te voegen, dat deze omstandigheden to Bussum niet bestaan. „Eén lid van het P. B. is van meening, dat waar samenwerking door een afdeoling der S. D. P. wordt gevraagd, deze door onze afdeeling wordt gewensoht geacht, er geen principieel bezwaar is aan liet verzoek te voldoen. „Deze meening berust op de volgondo grondende S. D. P. heeft hetzelfde begin sol programma, en ongeveer hetzelfde strijd- program als wij en komt dus tot een onge veer gelijk gemeenteprogram principieel is er dus tegen samenwerking geen bezwaar „De onder 1, 2 en 3 genoemde motieven werden door dit lid niet aanvaard.'" De gemeente Amsterdam endeOngevallenwe4. De gemeente Amsterdam draagt zelf de ongevallen-risico voor haar werklieden, en in een dit jaar uit te brengen verslag nopens de werking van het werkliedenregloment zal ook over de Ongevallenwet een en ander gezegd worden. Het Handelsblad verneemt dat de eigen risico (het niet aansluiten bij de Rijksver zekeringsbank) voor Amsterdam een groot voordeel geweest is. De gemeente heeft or nl., sinds de werking van de Ongevallen wet begin 1903, ongeveer vijf ton zegge een half millioen gulden door bespaard. Van de heeren administrateuren der nalatenschap van luitenant-admiraal van Kinsbergen werd oen gift groot f 50 ont vangen door het hoofdbestuur der Neder landsche Vereeniging „Onze Vloot." De Papendrechtsche strafzaak. Voor den Hoogeu Raad werd Woensdag voor de 2de maal behan deld de zaak van H. Garsthagen, te Papon- drecht, laatstelijk door het gerechtshof te 's Hertogenbosch wegens smaadschrift tegen i den gemeente-veldwachter De Mey eu den rijks-veldwachter Van den Berg tot 2 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Voor den requirant trad weder op mr. W. Dicke, ad vocaat te Dordrecht, die deed uitkomen dat het hier geldt een strijd van recht tegen on- recjit en het wel eens zal blijken dat achter deze zaak een mestvaalt verborgen is. PI had met- geduld gezocht naar cassatiemid delen, en hij meent er gevonden te hebben die den toets kunnen doorstaan. Hij bepaal- de zich tot korte toelichting van zeven eas- satiemid delen. Ten alone betoogde hij, dat het Hof te 's Hertogenbosch een te beperkte opvatting heeft gehuldigd van art. 261 derde lid Strairecht. Wanneer een beklaagde to goeder trouw heeft gemeend het algemeen belang te dienen, is hij straffeloos, ook in dien het ten laste gelegde feit niet waar mocht blijken. Over het motief van den be- klaagde moet de rechter oordeelen, souverein sua auctoritate. PI. concludeerde tot vernie tiging van het arrest. Conclusie O. M. 15 Juni. - Een laaghartige n elmÜ ng. In den avond van 30 Hertog Adoif van Mecklenburg naar Hoek la^te <op>r©4en van Holland, om een zeetochtje te maken Amsterdam. Ze met de nieuwe stoomreddingboot „Prins der Nederlanden", welke bij die gelegenheid d'e naamvlag van Z. K. H. voerde, door den Prins vroeger ten geschenke gegeven. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt Vrijdag 11 -dezer naar Arolsen tot het bren- geu van een bezoek aan de Vorstelijke Fa milie van Waldeck en Pyrmont. In het Hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage worden heden verwacht de heer Francisco de Arce, zaakgelastigde van Guatemala bij ons Hof en mr. A. F. L. graaf v*-» Rechteren Limpurg, Harer Majes- teit-'s gezant te Bern. Dr. Paul, gezant van Venezuela bij ons Hof, wordt tegen hedenavond met twee secretarissen in Hotel des In des te 's Gra venhage verwacht. Kamerverkiezingen. In de Woensdagavond te Enschedé ge houden vergadering der Vrij-Liberale Kies- vereeniging werd met algemeen© stemmen besloten bij de aanstaande Kamerverkiezing de candidatuur van den heer C. K. Elout te steunen De christ.-hist. partij, district Ommen, heeft besloten den candidaat der anti-revol., dr. A. Kuyper, krachtig te steunen. De heer J. Oomen, te Oosterhout, be richt aan het D. v. N., dat hij geheel buiten zijn weten en tegen zijn wil candidaat is gesteld in het district Breda. 8. D. A. P. e n S. D. P. Op het ver zoek van de afdeeling Bussum aau het be stuur der 8. D. A. P. om advies omtrent een aanvraag van het bestuur der afd. Bus sum van de S. D. P. tot samenwerking bij de a.s. verkiezingen is door het Partijbe stuur der 8. D. A. P., naar „Het Volk" mededeelt, de volgende beslissing genomen: „Het P. B. adviseert het bestuur der afd. Bussum op het verzoek der afd. 8. D. P. afwijzend te beschikken. „De motieven voor dit advies zijn de vol gende „lo. Het gaat niet aan tot samenwerking te besluiten met een Soc.-dem. partij, die door de internationale als zoodanig nog niet erkend is en ook hoogstwaarschijnlijk niet erkend zal worden „2o. een dergelijk verzoek tot samenwer king dient niet to worden aangevraagd dioor een afdeeling, doch zou dienen uit te gaan van het bestuur der 8. 1). P., opdat niet in de eene plaats de 8. D. P. ons zou be- w r a a k- ng. In den avond van 30 Sept. 1908 had-de-artiste, madame P. uit Praag, haar in het théatre „Flora" had een nieuw contract ge sloten te Berlijn en zond op 1 October hare kisten met apparaten en manden met too- neelpostuums naar het Centraalstation. De I looneelfenechts kregen 4 en de machinist H. V. 1 fooi. Deze was er over ontstemd zoo weiuig fooi gekregen te hebben en bij j zou zich wreken. I Toen de bagage aan het station kwam, 1*>- merkte de artiste, dat een donkerbruin vocht over den mand, waarin de costumes gebor gen waren, was uitgestort. Bij onderzoek bleek, dat het zwavelzuur was, waardoor voor meer dan 600 aan de costumes be- i dorven was. Daardoor kon de artiste niet op den vastgeslelden tijd te Berlijn optreden Gisteren werd deze zaak voor de Amster- damsche rechtbank bij verstek behandeld en na 7 getuigen gehoord te hebben, requireer- de de officier van justitie ter zake van zaak beschadiging bij verstek tegen II. V., wiens daad een lage schelmenstreek genoemd werd een gevangenisstraf vau 3 maanden. Uitspraak 15 dezer. Eenraadslidveroordeeld De Haarlemsche rechtb. veroordeelde giste ren het raadslid E. te Beverwijk, wegens be leediging van den burgemeester, tot f 100 boete of 20 dagen hechtenis. De aisch f 300 boete of 30 dagen hechtenis. Doodslag. Gisteren werd ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis to Nieuwerbrug, bij Woerden, feest gevierd. Dit feest bad een treurig slot. Door heb Ivele publiek ontstond er eenig godrang, waardoor zekere v. d. B. op zijn voeten word getrapt. Hierover in woede ontstoken, gaf hij den 21-jarigen 8. een slag togen heb I hoofd, welke zoodanig aankwam d'at 8. oni middellijk op de plaats ineenzeeg. Een go- roopon geneesheer kan bij liet slachtoffer, dat een boerderij werd binnengedragen, niet I anders dan den dood constateerenDe dader is in hechtenis. De feestelijke stemming was hierdoor oens- i' klaps geëindigd. De dader, v. d. B., van beroep klompen- maker, is vader van 7 kinderenhet slacht offer, die 21-jarige 8., was kostwinner voor zijn grootmoeder Belangrijke arrestatie. De justitie heeft de hand gelegd op vijf ge vaarlijke individuen, waarvan een viertal te 's Gravenhage en een te Amsterdam ge arresteerd werd. Het zijn E. B., 8., De V., P. en v. R.., behoorende tot een oplichtersbende, waar van de leden wonen in de Pijp te Amster dam, en die er hun werk van maken, om op

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2