KOLONIËN. BINNENLAND. Hongarije. Budapest, 11 Juni. De minister van handel Kossuth heeft aan het dagelijksch bestuur van de onafhankelijklieidspartij ver slag uitgebracht over zijne audiëntie bij den souverein. Hij verklaarde, dat de monarch den wensch heeft uitgedrukt, dat de zakon in den bes taan den toestand zouden blijven tot hot najaar. Het bestuur besloot zoolang te wachten, maar het zal eene proclamatie aan de natie uitvaardigen over de bijzonder heden van het nieuwe programma, dat door Kossuth is opgesteld. De bijeenroepïng van het parlement zal niet plaats hebben. I)e onderhandelingen tussohen de Kroon -en de hoofden der politieke partijen in Hongarije zullen in het najaar hervat worden. De op lossing van de crisis zal dus in de volgen de we>k niet verkregen worden, zooals de bladen hebben bericht. Rusland. Petersburg, 11 Juni. De Doenia verklaarde de behandeling van de staatsbe grooting urgent en nam de begrooting aan. Zij sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 2,941,148,978 Rbl., aan. De gewone ontvangsten bedragen 2,458.740.982 Rbl.. de buitengewone 482,407.996 Rbl de gewone uitgaven 2,445.634,917 Rbl. en de buitengewone 495,514,061 Rbl. Bulgarijë. De overeenstemming tusschen Turkije en de Orientspoorwegmaatsehappij is theore tisch verkregen, maer men moet het nog eens worden over den tekst van het verdrag, dat door beide partijen moet worden ondertee- kendDaarmee vordert men zeer langzaam intusschen wordt er gehoopt, dat men in den loop van Juni daarmee gereed zal komen. Eveneens staan de zaken met Bulgarije, dat behalve de in de ltussisch-Turksche over eenkomst bepaalde 42 millioen voor lvet Oost-Rumelische stuk van de Orient- spoorwegen en de lijn Belowa-Wakarel ook nog voor bijzondere vorderingen** van den spoorweg oenigo millioenen schuldig is. Theoretisch was ook hier alles ten einde gebracht door de onder handelingen met den Bulgaarschen minister Ljaptschew, maar de handteekeningen onder do overeenkomst ontbreken nog. Nu zijn er nieuwe vragen opgekomen over het treden van Bulgarijo in de plaats van de spoor wegmaatschappij in geval van processen, verder over den vorm van het scheidsgerecht als dat noodig mocht worden wegens ge schillen over de uitvoevwig van het overeen- gekomeue, en eindelijk over het bedrag van de schadeloosstelling die Bulgarije aan do ambtenaren van de spoorwegmaatschappij moet uitkeeren. Onbeslist, is verder nog do vraag of Turkije van 14 Mei af, den dag waarop de Russisch-Bulgaarsche overeen komst werd gesloten, aan de spoorwegmaat schappij rente zal betalen van het haar toe gekende bedrag. Turkije. Bij de telling van het in het Jildizpaleis gevonden contante geld door de Ottomaan- scho bank werd een bedrag vau 487,947 p st. geconstateerd. Volgens een bericht aan de Frankf. Zt-g. uit Belgrado werd in Djckova op Djavid Pacha, die belast is met de taak om de Ar- nauten tot rust te brengen, door omstreeks 20 Arnauten een aanslag beproefd. Verschei dene schoten werden op hem afgevuurd. Djavid bleef echter ongedeerd. Konstan tinopel, 11 Juni. Goneraa! Djavid pacha heeft de militaire oporatien hervat, nadat hij de bergbatterij had voorzien van snelvuurkanonnen en mi trailleuses uit Mitrowitza bad laten komen. Maandag ondernam hij een expeditie naar do bergstreek Malzizia. De dorpen Ponzu en Morina werden bezot en tevens is hij begonnen met de ALbaneesche „houks" te beschieten. De expeditie heeft steeds succes. Perzië* De Times bericht uit Teheran, dat de Perzische ministerraad geweigerd heeft de overeenkomst betreffende de leening van Rusland te bekrachtigen, omdat eem dergelijke overeenkomst volgens de grond wet door het parlement goedgekeurd dient te worden. Er zal dus voorloopig niets van die lee ning komen. Men verwacht, dat Rusland en Engeland later aan het Perzische parlement voorstellen betreffende een hervorming van de Perzische financiën zullen doen. T e h e r a n 11 J u n i. (Petersburgsch Telegraafagentschap). Uit Mesjid worden ernstige ongeregeldheden bericht. Het hoofd der politie is vermoord. Bij liet schieten in de stad kwamen de kogels terecht in het gebouw van het Russische consulaat Er heorscht volslagen anarchie en den Euro peanen dreigt gevaar. China. Router's bereau bericht uiPeking, dat do overeenkomst over de Engelseh-Fransch- Duitsche apoorwegleening onderteek end is. De leening wordt aangegaan tegen 5 pet. Zij moet in 25 jaren afgelost worden, maar kan van hot fOde tot het 17de jaar met 24 pet. opgeld afgelost worden. Volgens een Londenseh blad zuilen van de leening 500000 p.st. besteed worden tot het terugkoopen van het in Belgische handen zich bewindend fonds van den Hankan-Cantón-spoorwegdo overige 5 millioen zullen in gelijke parten over de Engelsohe en de Duitsehe secties van den spoorweg verdeeld worden. Vereenlgde Staten. Uit Washington wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat Japan het handelsverdrag met de Vereenigde Staten dat in 1912 afloopt, reeds tegen l9ll door oen nieuw wil vervan gen, omdat ook het Britsche verdrag, niet liet traktaat van bondgenootschap, maar het handelstraktnut, in 1911 afloopt. De regee ring van de Unie is bereid toe te stemmen, zoodat de onderhandelingen in het volgende jaar kunnen beginnen. In toongevende krin gen worden moeilijk te overwinnen verschil len gevreesd. Venezuela. Caracas, 12 Juni. Naar aanlei ding van de mededeeling, voorkomende in het door dr. Paul. den gezant van Venezue la in het buitenland, samengestelde Geel- boek, dat hij ii overweging heeft gegeven, dat de vreemde oorlogsschepen zich zouden begeven naar Laguayra tijdens de laatste crisis, beeft het congres gisteren besloten aan te dringen op zijn ontslag uit zijn tegen woordig ambt N e w-Y o r k. 1 2 J u n i. Uit Caracas wordt bericht, dat dr. Paul per telegraaf is ontslagen. Zuid-Afrika. Het parlement van de Kaapkolonie heeft aan de gemachtigden, die inet de Unie-akte naar Londen zullen reizen, de instructie meegegeven, slechts zulke %-eranderingen door de regeering van het moederland aan te nemen, die naar de meening van alle ge machtigden de grondslagen van de unie on aangetast laten. Allerlei. v— Bij liet gala-diner, gegeven ter eere van het bezoek van Keizer Wilhelm en Keizerin Augusta aan het Oostenrijksche Hof, is het beroemde gouden servies ge bruikt. Borden, schalen, messen, lepels en vorken, alles bestaat uit massief goud. Dit servies is waarschijnlijk vervaardigd in het einde van de achttiende eeuw, en het is voor liet- grootst gedeelte afkomstig uit Lom- bardije, dat toen tertij d nog aan Oostenrijk behoorde. Het overige gedeelte werd later in Parijs gemaakt. Elk stuk is zóó fraai, dat de goudsmeden van den tegenwoordigen tijd zelfs niet meer in staat zijn, dergelijk werk te leveren. Dit bleek toen men eenigen iijd geleden het servies met enkele voorwer pen wenschte aan te vullen. Men beweert trouwens, dat de goudsmeden uit dien tijd aan elf afzonderlijk stuk tientallen van jaren gewerkt hebben. Het servies wordt maar. zeer zelden en alleen bij zeer bijzondere gelegenheden voor den dag gehaald. Bij het dessert worden dan gewoonlijk de zoogenaamde Mythologi sche borden gebruikt, die als antiquiteiten nog veel meer waard zijn dan de gouden. Deze bordjes zijn van porcelein en op elk is een tafereeltje uit de mythologie afgebeeld, dat op zich zelf al een schilderstukje van hooge kunstwaarde is. De mythologische borden zijn nog veel ouder dan het gouden servies. Wanneer al deze historische schatten in gebruik genomen worden, verschijnt op tafel ook een zeer bijzonder soort van glaswerk, zoo dun als papier en daardoor natuurlijk •buitengewoon broos. Aan het gala-diner namen ongeveer hon derd personen deel, het gouden servies is echter groot genoeg voor tweehonderd per sonen. Het tafellaken, dat de geheele talel bedekt en speciaal voor dit doel geweven werd, draagt geen andere versiering dan het Keizerlijke wapen. vAugust Sikerl, de groote Berlijnsche courantier, heeft jaren lang een staf van technici laten werken aan een plan tot lier- vorming van het verkeer eai nu een ge schrift uitgegeven, waarin hij zijne denk beelden blootlegt. Hij wil de bestaande spoorwegen bestemmen voor goederenver voer, maar voor het vervoer van reizigers een nieuwe soort van electrische spoorwegen laten aanleggen met één spoorstaaf, waar langs men met een snelheid van 200 K.M. voortvliegt. De treinen zouden, uit drie reusachtige rijtuigen bestaan. Het geïllustreerde bijvoegsel van de ,,der Tag" bevat afbeeldingen van don nieuwe" snelspoorweg, van een kruispunlt eai- van een centraalstation in een groote stad. vMiss Anne Morgan, een dochter van Pierpont Morgan, heeft Maandagavond aan de marinewerf te New-York een eethuis voor de werklui geopend en daarbij in het open haar een toespraak tot 3000 scheepsbouwers en hunne vrouwen gehouden, die haar toe juichten. Het eethuis is gesticht door een commis sie, aan het 'hoofd waarvan miss Morgan staat. De commissie zal het een jaar bestu ren, en indien het blijkt zichzelf te kunnen bedruipen, zal de regeering het onder haar beheer nemen. vMark Twain, de geniale Amerikaan- sche umorist, heeft, als de meeste humo risten, de pech, dat hij nooit in allen ernst genomen wordt, nij mag zeggen, of doen wat hij wil Deze geringschatting van de ernstige zijde van zijn karakter en zijn vin ding ondervindt hij meermalen als een grie vende beleediging Een correspondent van Harper's New Monthly Magazine klaagde hij onlangs zijn leedHet doet hem pijn, zeide hij, dab hij zich ook niet voor een en kel oogenblikje het masker van den humo rist van zijii gelaat kon halen; men gelooft gewoonweg niet, dat hij ook ernstig kan zijn en van tijd tot tijd ernstig wil zijn. Voor vele jaren sohreof Mark Twain eens een gedicht met eenige diepte, dat hij toen in zijn latafel legde, om het eventueel eens te publiceeren Korten tijd daarop werd hij uitgenoodigd, in een vrouwenhoogeschool een voordracht te houden. Door een goed vriend li t hij zich overhalen, bij deze ge legenheid ook eens het gedicht voor to lezen Hij had daarmede geen geluk. Toen hij zijn voordracht geëindigd had, zeide hij tjt zijn auditorium: ..En nu, mijne dames, wil ik u eens een gedicht van mij voorle zen". Bij deze woorden ging een goedkeu rend gemompel door de zaal. maar uit dat gemompel steeg een vroolij'k gelac-h op. ,,lk moet echter zeggen", voegde Mark Twain, die het ongeluk zag aankomen, er snel aan toe, „dat dit een ernstig, jawel, ik zeg een ernstig ged cht is.'' Het gelach werd tot oen laciiorkaan. Vele dames-studenten hadden biggelende tranen op de wangen van het lachen. Geraakt en. ontstemd stak Mark Twain zijn gelicht weer in tie zak cu zeide tot het van lachen het uitgillende dames-auditorium: „Goed! Als u mij niet wilt gelooven, dat ik zooiets kan, nu, dan zal ik het niet voorlezen." Hij draaide Inpubliek den rug toe en ging gramstorig naar huis, tot aan de deur ge volgd door het lachend koor der dames. Den olgenden dag ver elden de bladen van de „amusa.ite grap", die Mark Twain nu weer had uitgehaald. Marseille, 11 Juni. Een sterke schok van aardbeving, gaande van het noordoosten r.aar het zuidwesten, werd he den avond om 9.13 gevoeld; hij duurde vier seconden. De koffiehuizen in bet midden van de stad werden terstond ontruimdhet hevig ontstelde publiek begaf zich naar de openbare pleinen. De klok van het beurs gebouw, die bezig was kwart over negen te slaan, hield op met slaande uurwerken van de stad bleven stilstaan Er heerscht groote ontroering in de stad. Ongelukken kwamen nergens voor. Om 9.40 werd een minder hevige schok gevoeld te Aix (Provence). Een aantal rui ten werden gebroken. Alle electrische lam pen van de openbare verlichting gingen uit. Ook te Avignon werd een schok gevoeld, maar minder sterk. Tweede telegram. T^i /die oudje wijkon ontstond oeno hevige paniek. Eene ware ontsteltenis maakte zich meester van de bevolking, die in de open lucht kam peert. Te Enguilles zijn verscheidene hui zen ingestort Ook in Lambero zijn huizen ingestort; daar moeten 8 do Jen gevallen zijn. Terstond zijn soldaten vertrokken om hulp te verleenen bij het opruimen van do puinhoopen. P a r ij s, 11 Juni. Aardbovingsschok- ken werden ook gevoeld te Béziers, Mont- pellier, Palavan, Cette, Toulon, Nice, Per- pignan. Ongelukken kwamen niet voor. Do schokken <1 uur den 5 a 6 seconden. Cannes, 11 J uni. Drie aardbevings- schokken, gaande naar het westen, werden heden avond om 9.17 gevoeld. De bevolking is zeer ontroerd; zij kampeert in de straten. Te Toulon werden de oorlogsschepen op de reede verplaatst. N e w - Y o r k, 11 Juni. Er wordt bericht, dat de stoomboot Slavonia gestrand is ter hoogte van het eiland Flores. 110 hut- en 500 dekpassagiers zijn overgenomen op de Prinses Irene, gaande naar Batavia. OOST-INDIE Een installatie. In de audiëntie-zaal van het gebouw van het Hooggerechtshof te Weltevreden, had den 8en Mei 1.1. de plechtige installa tie plaats van mr. A. L. E. Gastmann tot "president der beide hooge gerechtslhoven van Ned. Indië. Nadat de vice-president en ook de advo- v*aat-generaa/l het woord hadden gevoerd om den nieuw benoemden titularis geluk t© wenschen, richtte mr. Gastmann het woord tot de aanwezigen, waarbij hij het een en ander in liet midden bracht over de eischen, waaraan een goed rechter behoort te vol doen Verstand en kaï'akter mogen bij den rech ter niet ontbreken. In de uitlegging en toe passing dei wet ligt de kunst van het recht- r.dten. Maar de rechter moet niet alleen wetenschappelijk onderlegd zijn; doch ook een studie maken van den mensch in de maatseh '.ppijTen aanzien van het straf - recht heeft reeds sedert jaren eene richting zich baan gebroken, die den mensch in al zijne uitingen, lichamelijk en geestelijk omvat. Hield men, om een bekende spreeK- wijze te bezigen, vroeger slechts, ten min ste in de eerste plaats, het oog gericht op de misdaad, thans wendt men het vooral op den misdadiger. Deze opvatting moge, waar zij er somwijlen niet vrij van blijft, in een eenzijdig materialistische dan wel zwakkelijk sentimenteel e richting dreigen te verloopen, hare gevaren met zidh brengen hare voordeel en zijn zoo groot, dat haar zich baanbraken dankbaar door ons moet worden aanvaard alleen toch door aan deze omstandigheden, die den misdadiger maak ten tot hetgeen hij is, recht te laten we dervaren, kan de rechter ook op dit gebied komen tot een beslissing, die strookt met den hoogen inhoud zijner taak, ieder het zijne te geven, een beginsel, dat ook den grondslag moet vormen van de toe passing der straf. Hij voorkomt daardoor mede noodelooze straffen. Intusschen de ontwikkelde jurist moge op ieder gebied, dat hij tot het zijne mag rekenen, in geestelijk opzicht tot de uitne- mendsten behoorentoch kan hij een slecht rechter zijn. In het rechterlijk ambt schuilt toch het element der verantwoordelijkheid, niet of ten minste slechts zeer indirect, tegenover mensehen, maar tegenover zich zeiven. Waar in den laatsten tijd tengevolge van ..een ongelukkigen samenloop van omstan digheden" gewichtige rechtersbetrekkingen hij de inlandsche rechtspraak moesten wor den toevertrouwd aan jongeren, aan wie slechts een korte voorbereiding voor hun ambt is kunnen ten deel vallen, zou hij de zen willen toeropen „bedenkt, dat niet in snelle promotie de eer van den rechter is gelegen, maar in die elementen van hooge- re orde, waarop ik zooeven de aandacht ves tigde, en houdt in liet oog dat ook voor hem, die te goeder trouw meent zeker te staan, de weg vaak onverwachte struikel blokken oplevert 1" De Staatscourant van Zaterdag 12 Juni bevat o.a. het volgende Kon. beslui ten op verzoek eervol ontslagen mr. G. W. baron van Dedem als kantonrechter te Wa- geuingen. aan den ontvangerder directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen J. Spoor te Sluiden is op zijn verzoek met ingang van 15 Juni 1909. eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. verguiiming verleend tot het aannemen «lor onderscheidingen achter hunne namen vermekl. aan na te noemen personen jhr. dr. C. G. \Y F. van Vredenbiirdh, gezant- wdhapsroad te Berlijn, ridder 3e klasse der orde van Osmanieh van Turkije; O. W. BlanCk, consul-generaal der Neder landen te Stockholm. ri<Mer 3© klasse der orde ran den Rooden Adelaar van IViiësen dr. A. T. Preijer, consul der Nederlanden te Cairo, ridder 3e klasse der orde van Osmunieh van Turkije; It. Horny, consul dor Nederlanden te War schau. ridder der orde van Frans Jozef van Oos tenrijk P. Boedd-inghaos jr., vice-consul dor Nederlan den te Elberield. l iddei le kla^e der orde vaq Philips den Grootmoedige van Hessen-Darm stadt mr. \Y. graaf van ltandwijek, te 's-Graven- hage, ridder 4e klasse der Kroonorde van Prnls- sen erkend eti toegelaten als consul van Venezuela to Amsterdam, de heer L. Vallemlla Laiw. op zijn verzoek, met ingang van 15 Juni a.s., eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, aan den, ontvanger der directe lielastingen, invoer rechten en accijnzen, .T. Spoor, te Muiden. H. M. de Koningin heeft op het adres van gelukwensching van de Tweede Kamer geantwoord: „Mijne Heeren, Ik ben zeer gevoelig voor de verzekering der Tweede Kamer van hare liar lelijke deel neming in deu zegen, welke God ons heeft geschonken. Ontvangt, mijne heeren, mijn oprechten dank voor uwe diepgevoelige ge- lukwenschen bij de geboorte van Onze dochter Ik koester den hartgrondige», wensch, dat door de opvoeding van Ons KmkI Haar leven ten zegen moge strekken voor het vaderland." H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik hebben gisteren voormiddag een afscheidsbezoek afgelegd bij H. K. II de Vorstin-weduwe von Wied, Prinses Marie dér Nederlanden op het Vorstelijk Pavil joen te Scheveningen, alwaar ook Prinses Louis© aanwezig was. De Vorstelijke bezoekers verwijlden onge veer een half uur in de fraaie met planten en keurige bloemen versierde zalen. H. M. toonde zich bijzonder getroffen over de heerlijke ligging en het mooie in terieur van het Paviljoen, Het afscheid van de Vorstelijke personen was hoogst hartelijk. II. M. die per rijtuig was gekomen, keer de met Z. K. H. den Prins in diens auto mobiel naar de residentie terug. Na sinds 12 November van het vorige jaar in de Residentie te hebben vertoefd, waar Zij Haar harts verlangen zag in ver vulling gaan, vertrok H. M. de Koningin met Haar •Gemaal en liet Haar zoo voorspoe dig geschonken kind gisteren te 1.55 per Staatsspoor naar Het Loo. Honderden hadden zich geschaard langs den weg dien het koninklijk rijtuig van het Paleis naar het Staatsspoorstation volgde en juichten het Koninklijk gezin geestdriftig toe. Een verpleegster droeg Prinses Juliana op den arm. De ovaties der menigte werden minzaam beantwoord door H. M., die er zeer welvarend uitzag. De Prins was in bur- gerkleeding. Aan het Staatsspoorstation werd het Prin sesje in de wachtzaal gedragen, waar het gevolg van H. M. was, alsmede de burge meester en de gouverneur der Residentie, generaal Van Er mei Seerer, aan beide welke autoriteiten H. M. Haar kindje toonde. Dadelijk daarna stapte Zij in den Koninklijken trein, terwijl de men- schenmassa op het perron den tTein zoo dicht mogelijk naderde en ging, na zich van mantel en hoed te hebben ont daan, in Haar compartiment, waarin zich een wieg bevond, zitten vóór het eenige venster, waarvan de gordijnen niet waren nedergelaten, met de kleine op schoot. Iets later stapte de Prins in. En toen de trein, onder onbeschrijfelijK enthousiasme der me nigte, zich in bewezing zette, hief de Ko ningin Haar kindje even op bij het voorbij rijden van den burgemeester én den gouver neur dei- residentie. Men meldt uit Apeldoorn Het Koninklijk Echtpaar arriveede gister ten 4 u. 12 min. met den Koninklijken trein op het Loo. De belangstelling was enorm, waarvoor speciale maatregelen waren getrof fen, en eene afzetting was aangebracht van het perron tot het paleis. De Koningin stond bij het binnenrijden van den trein voor het venster van het salonrijtuig, gebo gen over het bedje, waarop Prinses Juliana rustte. Een onbeschrijfelijke geestdrift hecrschte langs den weg. Toen de Koningin en de Prins uitstegen, brak een donderend gejuich en geroep van: „Leve de Koningin en de Prins" en „Oranje Boven" los. Na begroeting van den burgemeester door de Koningin en den Prins, begaf de Prins zidh naar den stationschef, den heer Dellevoet, en deelde hem mede, dat deze benoemd was tot ridder in de Huisorde van Oranje, en overhandigde hem persoonlijk het rid derkruis, Een verpleegster droeg hierna Prinses Juliana uit den trein. Het Echt paar met gevolg "en den burgemeester be gaven zich toen te voet naar het paleis, bij voortduring begroet door een enorme men- schenmassa. De Koningin boog minzaam naar alle zijden. Toen Hare Majesteit reeds binnon het paleis was, bleef het gejuich nog aanhouden. -- Ter gelegenheid van de komst van het hof op het paleis het Loo waren door den burgemeester, namens de gemeen te, en door andere corporatiën. Hare Ma jesteit voor de Prinses fraaie bloemstukken aangeboden. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisterenochtend ten 8.54 per Staatsspoor do Residentie verlaten, zich begevende, gelijk bekend, naar Arolsen tot een bezoek aa" de Vorstelijke Familie van Waldeck en Pyr- mont, waarna H. in. later, na een bezoek aan Roermond, Haar zomerverblijf te Soestdijk zal betrekken Hare Majesteit werd vergezeld door ba ronesse Van Ittersum en jhr. Schimmelpen- ninck. Z. K. H. de Prins deed II. tM. uitge leide, tot welk doel mede aanwezig waren de gouverneur der Residentie, generaal Van Ermel Scherer en de burgemeester van 's Gravenhage, baron Sweerts. Staande op het balcon van Haar salon rijtuig onderhield H. M. zich tot aan het vertrek van den trein met den Prins en de voornoemde autoriteiten De volgende publicarie 19 vanwege den burgemeester van 's Gravenhage ver schenen „De Burgemeester van 's Gravenhage kwijt zich mits deze van de aangename taak. hem door de Koningin opgedragen, om der Bui'gerij dank te zeggen voor de talrijke en treffend© bewijzen van liefde en aanhanke lijkheid, welke Hare Majesteit vóór en na de voorspoedige geboorte van Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana van Oranje- Nassnu, Hertogin van Mecklenburg, van de zijde der Burgerij heeft mogen ontvangen en die door Haar op den hoogsten prijs worden gesteld." De Koningin en de Prins, die zeer getroffen moeten geweest zijn door den on verwachte", dood van den trouwen dienaar der Koninklijke familie, den hoffourier Van Stevering, hebben een bloemkrans op de lijkbaar doen nederleggen, waarmede heden het stoffelijk overschot naar de R.-K. be graafplaats werd vervoei'd. De dames en hee ren der hofhouding hadden mede een bloem stuk gezonden. Ook van de collega's en on dergeschikten van den thans ontslapene dek te een krans de baar. De hofmaarschalk, per soonlijk verhinderd, had zich bij de begra fenisplechtigheid doen vertegenwoordigen door den kamerheer jhr. v. Boreel, toege voegd aan deu hofmaarschalk. De rangge- nooten van deu overledene en velen van het dienstpersoneel waren, door het vertrek van de Kon. familie naar Het Loo, verhinderd persoonlijk de laatste eer te bewijzen aan hun collega of chef. De minister van financiën, de heer Kolkman, heeft gisteren voor eenige dage" met verlof de Residentie verlaten. Ingevolge Koninklijke machtiging zijn de heeron W. 1'. de Jong en I. Scheltema de Heere erkend en toegelaten als vice-con suls van Noorwegen, respectievelijk to Ma kasser voor Celebes, de Molukken en Nieuw- Guinea en te Semarang voor de residentiën Pekalongan, Banjoemas, Cheribon, Kedoe, Djokjakarta en Soerakarta, op den voet van Nederlander. Kamerverkiezingen. In het Tweede Blad is bij den verkiei- zingsuitslag onder Hoorn de naam van den anti-revolutionairen candidaat tweemaal ver meld', terwijl die van den R.-K. in herstem ming komenden candidaat ontbreekt. Deze heeft 2043 stemmen verkregen Voorts ontbreken bij Venlo niet 4 dorpen meer, doch is deze uitslag geheel volledig vermeld. De uitslag der verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol- lamd in district Amsterdam I (vacature-Ca- roli) is dat herstemming' moet plaats heb ben tusschen de heeren D. Rahusen (lib.), die 1763 en Ch. v. d. Velden (ehr.-hist.), die 1441 stemmen verkreeg. Dr. P. C. F. Fro- wein (S. D. A. P.) verkreeg 343 stemmen. Huldiging van deu heer J. E. Scholten. De heer J. E. Scholten te Groningen, lid van de Eerste Kamer, is gisteren door een groot deel van zijn stad- genooten, ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardng op buitengewone wijze gehul- digd. Een comité van 10 leden uil verschillen de standen had zich tot de besturen van een 60-tal vereenigingen gericht met het voor stel om den heer Scholten op zijn 60en ver jaardag een huldeblijk aan te bieden. Een zeer groot aantal leden dezer vereenigingen was met dit plan ingenomen, zoodat beslo ten kon worden den jubilari een fraai ge bonden album, bevattende de namen der hon derden gevers, en een bronzen beeld „La glorification du travail" aan te bieden. Gisterenmiddag om half vier had de aan bieding van het huldeblijk plaats. De heer G. P. Bakker, voorzitter van het comité, hield daarbij een toespraak, waarin hij de dankbaarheid van vele Groningers vertolk te voor hetgeen de heer Scholten heeft ge daan voor hen, voor de stad, voor het ge west, voor de gansche groote gemeenschap. Spr. herinnerde er daarbij aan wat de heer Schol ten heeft gedaan voor de verbetering van het verkeer, voor de heideontginning, voor de bevordering van den bloei van Gro ningen, dit laatste o. a. door het initiatief tot de tentoonstelling in 1903 en de op richting der Centrale. Dat voelen voor en met anderen heeft den heer Scholten ge maakt tot een algemeen geacht en bemind man, den grootsten roem dien, naar spre ker meende, een mensch kan verwerven. Spr. hoopte, dat het den heer Scholten ge geven moge zijn nog lang te werken in het belang der gemeenschap en eindigde met de herhaling van den kreet, dien bij den licht- optoeht dikwijls langs den weg werd aange heven „Leve Scholten". De lieer Scholten dankte getroffen door dit bewijs van dunkbaarheid cu toegenegen heid. M. A. Sipman. Bij de terugkomst van den heer Sipman, die, zooals men weet, den dag van zijn 40-jarig jubileum aan de „Arnhemsche Courant" uitstedig was, heb ben zijn collega's de gelegenheid te baat ge- uomen hem van hun deelneming in zijn feest en van hun sympathie te doen blijken. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring zord hem een schriftelij ken gelukwensch, de vereeniging „De Lo cale Pers" deed hare felicitatie vergezeld gaan van een zeer fraai bloemstuk. Groot was het aantal gelukwenschen van vakge- nooten uit het geheele land. Namens de redactie en administi'atie van de „Arnhemsche Courant" sprak Dondex-- dagmorgen de hoofdredacteur mr. J. A. van Gilse deu heer Sipman in hartelijke bewoor dingen toe. Hij wees er op dat het hem speet, dat niet op den dag zeiyen de ge legenheid was geweest hem geluk te wen schen, maar dat kon geen verhindering zijn, het nu nog te doen. Mr. Van Gilse bracht den heer Sipman dank voor wat hij voor de courant gedaan had en verbond daaraan den wensch, dat hij nog lang met dezelfde werkkracht zijn diensten aan het blad mag geven Namens redactie en administratie bood hij hem bloemen en een ets naar een schilderij van Theophile de Boek aan. Arnb. Ct. Te Amsterdam is op 58-jarigen leef tijd overleden mr. C. Bruyn, substituut-grif fier bij het gerechtshof, die, ter zitting plotseling zóó ongesteld werd, dat hij per raderbaar moest worden vervoerd. De overledene, die jaren lang als advocaat te Amsterdam gevestigd was, werd, nu twee jaren geleden, tot substituut-griffier hij het Hof benoemd. Middenstandsbond. Inde Donderdag in een der zalen vau 't Paleis

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2