BINNENLAND. rijke beroemde geleerden uit alle naties groepeerden zich in de meest verscheiden costumes hunner universiteit om hem. 's Na middags vond in de parken der universiteit een tuinfeest plaats ter eere der afgevaar digden, waarbij het Darwin-studeervertrek de voornaamste aantrekkelijkheid was. vWilhelm Voigt, de kapitein van Köpe- nick, is te Parijs en heeft daar aan een man van het Journal verteld, dat hij binnenkort naar Luxemburg zou gaan, om er te trou wen vWoensdag is Benard tot levenslan gen dwangarbeid veroordeeld. Het publiek hield rumoerige betoogingeu. 't Spreekt, dat in cassatie gcteekend zal worden. Messina, 2 4 J u n i. In den vorigen nacht werden hier drie aardschokken ge voeld. Eenigo muren stortten in, maar or kwam geen enkel ongeluk voor. Petersburg, 24 Juni. Sedert gisteren zijn 76 personen door cholera aan getast en zijn er 13 aan de ziekte gestor ven. Het aantal choleralijders bedraagt op het oogenblik 386. De Staatscourant van Vrijdag 25 Juni bevat o.a. het volgende Koninklijke besluit aan den oud-kolonel, chef van den ge neeskundigen dienst van het Indische leger J. Haga, is opgedragen Nedlerland en zijn koloniën te vertegenwoordigen op de in. Augustus 1909 te Bergen in Noorwegen te houden internationale Lepra-conferentie benoemd tot bewaarder van de hypothe ken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Zutphen F. H. van Leeuwen, thans be waarder te Middelburg; benoemd tot ontvanger der registratie, en domeinen te Hulst, D. Voute, thans ontvanger bij dat dienstvak te Oss tot ontvanger der registratie en domei nen te Culemborg J. C. Versluys, thans ontvanger bij dat dienstvak te Horst; tot ontvanger der registratie en domei nen te Oud-Beijerland J. van Praag, thans ontvanger bij dat dienstvak te Maarssen bij de Kon. marine-reserve bevorderd a. met ingang van 1 Juli a.s. lo. tot luitenant ter zee der 2de klia&siet di© adelborsten der le klasse J. Vollewens, J. C. Bender en S. Stapel; 2o. tot adelborst der le klasse die bui tengewone adelborst E. Teh-kuhle; b. met ingang van 6 Juli d. a. v. tot adelborst der 1ste klasse, de buitengewone adelborsten J. J. Jager en D. H. van d)er Hiel. benoemd, voot het tijdValk van 1 Sept. 1J)09 tot on- met 31 Aug. 1910, tot leerwar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Veendam, E. A. Lösa- ner, tijdelijk leeraar aan diie school; {►e-aoemd, niet ingang van 15 Juni 1909, tot lddi der oonvimssi©, bedoeld in art. 11 van liet regle ment voor de Rijkskndibomvproefstations, E. G. Duyvds Tm., te Koog aan de Zaan, on A P. van der Kolf. te Rotterdam tend ten 11.17 per S.S. to 's Gravenfage aankwam, voor de leiding van de vergade ring van de vereeniging ,,Het Roode Kruis" keert heden avond ten 8.13 wederom per Staatsspoor naar Het Lob terug. Z. K. H. de Prins gebruikte het middagmaal bij H. K. H. de Vorstin-we duwe van Wied, Prinses Marie der Neder landen, in het Grand Hotel Garni te Sche- veningcn. Z. K. II. zal heden middag te 4i uur het Prinselijk echtpaar van Japan aan het Holi. Spoorstation begroeten en naar het. Ko ninklijk Paleis begeleiden, alwaar Z. K. H. des avonds een -diner ter eere van de vreem de gasten geeft. Prins en Prinses Kuni vertrekken Zater^- dagochtend in een salonwagen via Utrecht en Baarn naar Soestdijik ter audiëntie bij H. M. de Koningin-Moeder, die het Keizer lijk Echtpaar aan een lunch houdt, tot deel neming waaraan mede ^enoodigd zijn de Ja- panscho legatie, de minister van Buitenland- gche Zaken en de minister van Koloniën. Te' 4.37 keert het gezelschap naar Den Haag terug De Vorstelijke bezoekers denken tot 30 dezer 'hier te lande te blijven. Zij reizen onder -den naam van graaf en gravin Kanio, incognito dat zij echter afleggen bij vorste- lijko ontvangsten en bezoeken. Het Nederlandse he Roo de Kruis. Onder leiding van den Prins der Nederlanden, voorzitter, werd gister te 's Gravenhage een buitengewone vergade ring gehouden van de Vereeniging Hot Ne- dorl&ndsohe Roode Kruis, hoofdzakelijk be legd to. het opmaken van een aanbevelings lijst voor het lidmaatschap van het hoofd bestuur en tot wijziging van de statuten in verband met het koninklijk besluit van 2 Maart jl.waarbij de werkkring der veree niging wordt uitgebreid iu den zin als on- laugs werd medegedeeld. De Prins richtte een welkomstwoord tot de aanwezigen, wijzende op het groot en verheven deel dezer bijeenkomst, ontstaan uifc oen rusteloozen drang der humaniteit om redding te brengen en smarten te besparen aan de slachtoffers van wapen geweld en van velerlei kwellingen, die zeer plotseling en verwoestend kunnen ingrijpen, in het rustig dagelijkseh bedrijf der vol ken. Dit heeft den Prins er dan ook toe geleid aan de wenschen van het hoofdco mité, overeenstemmende met den wensch der Koningin, te voldoen om het voor zitterschap te aanvaarden. De Prins her innerde aan de oprichting van het Oranje- kruis, den national©!! Bond, waarbij ook het Rood© Kruis zich heeft aangesloten. Eenheid en samenwerking van handeden worden daardoor verzekerd. De Prins verklaarde dat op het welslagen daarvan zijn streven zal zijn gericht. Ten slotte voldeed de Prins aan een plicht van piëteit door ©en treffend woord van hulde te wijden aan de nagedachtenis van Karei Jan Gijsbert baron van Har denbroek, den overleden voorzitter. Op verzoek van den Prins verhieven de aanwezigen zich van hun zetels om ©en laatste dankbare hulde aan de ontslapene te brengen, wiens naam zal blij ven voortleven in de geschiedenis van het Roode Kruis als een zijner beste vrienden en trouwste aanhangers. Daarna werd overgegaan tot de behande ling van de statutenwijzigingen, die goed gekeurd werden. Vervolgens werd overgegaan tot verkiezing van 8 candidaten, ter aanbeveling aan H. M. de Koningin, voor het lidmaatschap van het hoofdcoma té. Gekozen werden de heerenProf. dr. J. Rotgans; jhr. mr. L. H. J. F. van Bever voorden tot Oldemoule, beiden te Amster damds. F. C. Fleischer, te Winterswijk; mr. Th. A. de Meester, te 's Gravenhage; A. A. J. Quanjer, dir. off. v. gezondheid le klasse; mr. H. J. C. van Tienen, te Zaandam gepens. luit.-generaal J. de Waal, te 's Gravenhage; Th. J. Wynoldy Daniëls, te Santpoort. Door den heer Laman Trip, lid van het hoofd comité, werd in 't licht gesteld dat het beroep op geldelijke steun verleening zijn oorsprong vindt in den wensbh, om, nu de Vereeniging dien weg in slaat om ook in. vredestijd helpend op te treden, dit zoo krachtig mogelijk te kunnen doen. Alvorens de vergadering te sluiten, ves tigde Z. K. H. de Prins er alsnog de aan dacht der vergadering op dat de heer R. Lehimans, consul-generaal van Griekenland' te Amsterdam, bij Kon. besluit is benoemd tot eerelid der vereeniging, als bi ijk van waardeering voor een door hem gedane kost bare schenking van twee automobiel-zieken wagens aan het Nederl. Roode Kruis. (Applaus). H. K. H. de Vorstin-weduwe van Wied, geb. Prinses Marie der Nederlanden, vertrok heden ochtend ten 9.48 per Staatsspoor van 's Gravenhage naar Olst, van waar zij, na een kort oponthoud, naar Neuwied terugkeert. De te 's Gravenhage aangekomen Ne- derlandsche consul-generaal te Shanghai, de heer Obermüller, heeft naar hier mede gebracht het huldeblijk van de Neder lands cho kolonie in Ghana aan H. M. de Koningin ter gelegenheid der geboorte van de Prinses, teneinde dit geschenk tijdens zijn aanwezigheid met verlof h. t. 1. aan H. M. aan te bieden. De Ministerraad vergaderde gisteren in buitengewone zitting De voorzitter van den Raad, de Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. Heems kerk, vertrok heden naar het Loo ter audiëntie bij H. M. de Koningin. De Minister 'van Landbouw, Nijver heid en Handel, de heer Talma, kwam gis teren van zijn gezondheidsreis uit het bui tenland in de stad terug. De bijeenkomst der Eerste Kamer a.s. Maandag des nam. 2 uur is op dat uur belegd met her oog op het vertrek nog in den avond van 28 dezer van de Ministers van Buiten- et Binnenlandsche Zaken naar Groningen ter lijwoning den volgende^ dag van de inwijding van het nieuwe universi teitsgebouw. Ook zijn bij de Kamer nog ter afdoening aannanjcig rHa weduwenpensioenen der militairen beneden den officiersrang bij de zeemacht en de wij ziging van de Ongevallenwet, welke o»ot 1 Juli a.s. in werking moet treden. Minister Talmaen de par ticuliere verzekering. In de aanstaande zitting van de Eerste Kamer zal naar de Haagsche redacteur van bet Handelsblad verneemt zeer waarschijnlijk het geschil ter sprake worden gebracht tus- echen minister Talma en de heeren Rahu- sen en Bok omtrent hetgeen tusschen hen in zake de htrziening van de Ongevallen wet is voorgevallen. Reeds in de laatste zit ting zou deze zaak zijn besproken doch dat is toen uitgesteld op verzoek van den Minis ter, die eerst den vorigen dag van zijn ver lof was teruggekomen. Het heele verschil van gevoelen schijnt overigens neer te komen op een misver stand bij den Minister. Devoci zittervandeTwee- d e Kamer. Als voorzitter van de nieuwe Kamer werd reeds ©enigen tijd geleden, en wordt na den uitslag der herstemmingen te meer, de heer De Visser genoemd. (Hbld.) Bij kon. besluit is ingesteld een Staatscommissie, aan welke wordt opgedra gen te onderzoeken, welke de gedragslijn der regeering behoort te zijn ten opzichte van de schrijfwijze der Nederlandsche taal, wanneer inzichten omtrent die schrijfwijze met elkander in strijd geraken, met bepa ling, dat het door haar uit te breugen rap port een beredeneerd voorstel zal inhouden, bevattende de uitwerking van haar denk beelden. Tot leden dezer commissie zijn benoemd dr. A. Kuyper, minister van Staat, lid van de Tweede Kamer der Starten-Generaal, te 's Gravenhage, tevens voorzitter; mr. W. H. de Beaufort, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Leusden; dr. D. Bos, lid van d© Tweede Kamer der S'aten-Generaal, te Winschoten; mr. J. A. Loeff, oud-minister van Justitie, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, te 's Gravenhage; prof. dr. J. te Winkel, lid van de Ko ninklijke Academie van Wetenschappen, te Amsterdam prof. dr. W. L. van Heiten, lid van de Maatschappij der Nederlandsche letterkun de te Groningen dr. H. J. Kiewiet de Jonge, voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Verbond, te Dordrecht dr. A Kluyver, redacteur van het Woor denboek der Nederlandsche taal, te Leiden; jhr. mr. L. F. H. Michieis van Kesse- nich, inspecteur van het lager onderwijs, in de eerste inspectie, te Roermond mr. J. H. Abendanon, oud-directeur van. het departement van Onderwijs in Neder- landsch-Indië en oud-vice-president van het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, te 's Gravenhage; mr. C. Bake, referendaris bij den Raad va a State, te 's Graven hage. De commissie zal haar vergaderingen hou den te 's Gravenhage eoi is gemachtigd uit haar midden een onder-voorzitter te benoe men en, voor zooveel noodiig, de werkzaam heden onderling te verdeelen, terwijl het aan ieder lid vrij staat, indien zijn meening in eenig opzicht afwijkt van het voorstel der commissie, van die meening te doen blijken in een afzonderlijk rapport, hetwelk met het verslag der commissie aan II. M. de Ko ningin wordt overgelegd. Personeel© belasting. .Jïaar gebleken is, wordt de bepaling van art. 4 la der wet op de personeele belas ting niet overal in gelijken zin toegepast, waar het geldt gedeelten van perceelen door eene kerkelijke gemeente gébruikt in ver band met de uitoefening van openbaren ©ere dienst. De vrijstelling naar genoemde wetsbepa ling verleend behoort volgens eene resolu tie van den Minister van Financiën niet be perkt te worden tot de gebouwen of gedeel ten daarvan, welke uitsluitend gebruikt worden tot de uitoefening van den open baren ©eredienst zeiven, doch dient zich ook uit te strekken tot die, waarvan het gebruik het noodzakelijk uitvloeisel is van de uit oefening van den openbaren eeredienst. Zoo zal b.v. het vergaderlokaal van den kerkeraad, eene sacristie, eene hostien- kamer of paramentenkamer, een vertrek waar de kerkelijke administratie wordt ge voerd, als in gebruik voor den openbaren eeredienst moeten worden aangemerkt. Door den minister van Oorlog is be paald, dat de verbintenis van jongelingen die bij het Instructiebataljon te Kampen in dienst wenschen te treden wordt aangegaan voor hen die den leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt, voor den tijd van8, en voor 'hen die boven genoemden leeftijd zijn voor 6 jaren, met dien verstande, dat het zoowel aan den aan genomen e als aan den korpscommand'ant zal vrij staan, om na verblijf van drie maanden te Kampen te beslissen of de verbintenis zal worden bestendigd. Blijkt het gewenscht de dienstverbintenis na drie maanden niet te bestendigen, dan woïxlen de betrokken jongelingen naar hunne ouders of voogden teruggezonden, zonder bewijs van ontslag. Door vreemde sovereinen zijn aan Ne derlanders de onderstaande onderscheidin gen geschonken Mr. J. E. Scholten, industrieel te Gronin gen, commandeur der Orde van Landbouw- verdienste van Portugal; mr. dr. W. J- Doude van Troostwijk, gezant te Lissabon, ridder le kl. der orde van Med'jidie; jhr. dr. C. G. W. van Vredenburch, gezant- sehapsraad te Berlijn, ridder 3e kl. der orde van OsmaniëP. A. Nierstrass, te Water graafsmeer, ridder 4e kl. der orde van den Heiligen Michael v. BeierenL. J. D. van de Polder, gezan'tschapsraad te Tokio, com mandeur der Danebrogsorde; R. Roosmal© Nepveu, ridder der Danebrogsorde; jhr. Von Wrange! auf Lindenberg, ritmeester bij het le reg. huzaren, Militaire Kruis le ld. van België. Tot hoofdredacteur van het op te rich ten anti-revolutionair blad <t© „Db LciJooUo Oojnnni", is "benoemud de heer Oh. Claessen, redacteur der Nieuwe Zeeuwsche Courant te Goes. Naar wij vernemen heeft de heer W. J. Vervloet, secretaris van het hoofd comité van het Nederlandsch Roode Kruis, het voornemen tegen het einde van dit jaar deze functie neer te leggen. S. D. A. P. Voor de verkiezing van een lid van het Partijbestuur ter vervan ging van HeJsdingen moet herstemd wor den tusschen Besuyen,, die 641 en Van der Goes, die 1588 stemmen verkreeg. Voorts kregen Van den Brink 406, Her mans 384 eai Van Leeuwen 347 stemanen. Maatschappij van Nijverheid. Gisterenavond kwamen heb hoofdbe stuur, de afgevaardigden en leden voor de algemeen© vergadering van de Maatschappij van Nijverheid reeds in grooten getale te Leiden aan. Zij werden door.het bestuur ■van het Leddsohe departement ontvangen op den alouden Burcht, waar de voorzitter, de heer J. Hartevelt Az., de aanwezigen ver welkomde. ,,Aan den vooravond van uw 132ste alge meen© vergadering verheugt het mij, zeid© spreker, als voorzitter van het departement Leiden, u van deze plaats het hartelijk welkom te mogen toeroepen in onze goede stad, die in de middeleeuwen als de voor naamste in den lande om haar draperieën wijd en zijd vermaard was. Door binnenlandsche twisten en den vrij heidsoorlog toonde zij in de 16e eeuw haar roem, haar kracht, om in de zeventiende weer geleidelijk tot nieuwen ongekend en was dom te komen, en te worden de uitverkoren verblijfplaats der blooters, ruwers, volders, wevers en ververs van het laken en de wol. Tegen het eind© der achttiende eeuw bleek Leiden echter niet opgewassen tegen den strijd met de toen geleidelijk opgekomen grootindustrie, en raakte spoedig geheel in verval. En al mogen wij ook thans weer trotsoh zijn op onze .suad om haar veelzij digheid, toch is ze nog niet, wat ze eens wasDe geschiedenis kan ons leeren, hoe tot verdere ontwikkeling te komen, maar bovenal, hoe ons voor ondergang te be hoeden. Moge ook door uwe beraadslagingen steeds duidelijker de vaste wil blijken, om door de bevordering der nijverheid het Nederland sche volk tot meerdere welvaart te brengen. De voorzitter van het hoofdbestuur, mr. Joh. Enschedé, beantwoordde in een geestige toespraak de rede van den heer Hartevelt. Had deze de geschiedenis van de Leddsche industrie geschetst, Spr. gaf de levenslijnen aan van het departement van Nijverheid, dat met de nijverheid op- en neerging en er meestal een trouwe afspiegeling van was. Bij de oprichting der Maatschappij was Lei den met 138 leden het 5e in de ranglijst, daarop volgde omstreeks de bange jaren van 1800 een tijd, dat het slechts 11 leden telde, doch in 1865, toen hier een algemeen© ver gadering werd gehouden, stond het in leden tal bovenaan met 232. Bij elke algemeen© vergadering nam het departement in bloei toe. Spr. hoopte, dat deze ervaring zich ook ditmaal zou bevestigen, en hij besloot met den wensch, dat de nijverheidsinstellingen in Leiden aan de afgevaardigden tot leering eu voorbeeld mbgen strekken, en dat om gekeerd de Leidseh© nijveren door het ver sterken van den band met hun vakgenooten daarbuiten ook hun voordeel zullen doen. Op het raadhuis, waar de heeren zich van den Burcht naar toe begaven, werden ze, namens het gemeentebestuur officieel ont vangen door B. en W., den secretaris en verschil lende leden van den Raad De burgemeester, mr. N. de Ridder, re kende het zich een eer, directeuren, leden en donateurs en afgevaardigden te mogen begroeten en hun hartelijk welkom toe te roepen binnen deze stad.. Een stad als Lei den, die tal van groot© nijverheidsinrichtin gen bevat, naast velerlei kleine industriëen kwam, meende hij uiteraard voor een con gres als dit, bijzonder in aanmerking. Een vergadering van nijveren uit het geheel© land, vindt hier een centraal punt, waar de practijk de gelegenheid biedt, de theorie te controleeren en waar noodig, te corrigeeren. Ook de burgerij van Leiden heeft heb be sluit der maatschappij, om hier samen te komen met ingenomenheid begroet. Dat zulk een uitgelezen schare van deskundigen bij een is, die belangstelling toont in, en wat deze stad aan industrieel© inrichtingen kan aanwijzen, is ook het gemeentebestuur reden tot groot© blijdschap. Spr. besloot met den hartgrondigen wensch, dat deze vergadering in alle opzicihten zal mogen welslagen. Ook hierop antwoordde mr. Enschedé met een geestdriftig woord, waarna het stadhuis, dat voor deze gelegenheid electrisch was verlicht, werd bezichtigd. Daarna werd dé avond verder gezellig doorgebracht. Middenstand «tentoonstelling. In een der vergaderzalen van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, vond Woensdagavond de eerste vergadering plaats van het Uitvoerend Comité der Ten toonstelling met de exposanten, onder voor zitterschap lan den heer J. S. Meuwsen. Deze deelde o. a. mede, dat de opkomst van het publiek reeds in de eerste week zeer aanzienlijk was. Aan entrée's werd meer dan het dubbele ontvangen dan bij de tentoon stelling der Maatschappij van Nijverheid, die voor 2 jaar geleden in het Paleis plaats vond. De maatregelen welke door het Uit voerend comité in overleg met de directie van het Paleis voor Volksvlijt waren geno men in zake het kosteloos bezoek in de morgenuren van schoolkinderen en de ver pleegden uit de weeshuizen van alle gezind ten werden door de exposanten dankbaar toegejuicht. Van de Koningin was de officieele mede- deeling gekomen, dat goedgekeurd was het houden eener loterij voor de tentoonstelling, op voorwaarden, dat alle prijzen door het Utvoerend Comité zullen aangekocht wor den bij exposanten op de tentoonstelling. Luide toejuichingen verwierf deze mededee- "ling, Waarna -do oKpooontcn aioh boroid ver klaarden zooveel in hun vermogen was te zullen zorgen voor den. verkoop der loten. Hierna deelde de voorzitter mede, dat in overleg met de directie van het Paleis voor Volksvlijt aan het verlangen van vele expo santen zal worden voldaan om reductie te verleenen op den prijs der entreebiljetten, indien de exposanten deze aan hun clientèle willen zenden tot kosteloozen toegang. Bij eeh minimum van 25 stuks zullen de expo santen deze toegangskaarten op hun naam kunnen bekomen met 50 pCt. korfing. Deze biljetten mogen echter niet worden verkocht en zullen dus uitsluitend dienen als recla me-middel voor lederen exposant. Vervolgens gaf de voorzitter aan de ver gadering gelegenheid van gedachten te wis selen na nog medegedeeld te hebben dat liet in het voornemen van het Uitvoerend Comité lag om aan het slot van dezen avond een© commissie te benoemen uit de exposan ten om het Uitvoerend Comité in verschil lende aangelegenheden van voorlichting te dienen. Hierna wordt overgegaan tot het benoe men van eene commissie, waarbij tot leden benoemd worden de heeren Haaxman, Van Leeuwen, H. Propstra, L. J. Zeegers Veec- kene, L. Bernard, J. Gorris, L. Duwaer Jr., Jonas De Vries, Croese Co., Pool, welke 'heeren hunne benoeming aanvaard den. Deze commissie zal heden Vrijdag 25 dezer des morgens te 10 uur, door den voorzitter van het Uitvoerend Comité in een der lokalen van het Paleis voor Volks vlijt worden geïnstalleerd. Nationaal Comité voor afschaffing van den nachtar beid in het bakkers b e d r ij f Woensdag vergaderde te Haarlem het da- gelijksch bestuur van bovengenoemd comité, ter bespreking van de voorstellen voor d© algemeene comité-vergadering, die op Dins dag 29 Juni in Krasnapolsky te Amsterdam zal worden gehouden. O. m. werden besproken de bij het dage lij ksch bestuur ingekomen bemerkingen op hei ingediende wetsvoorstel, regelende den Zondags- en nachtarbeid in broodbakkerijen. Vastgesteld werd, dat een tweede twee- daagsch congres te Utrecht zal worden ge houden, en wel op 1 en 2 September, waarop dc Kamerleden zullen worden uitgenoodigd, en sprekers uit en buiten de practijk het woord zullen voeren. Gedurende dde dagen zal tevens een huis houdelijke bijeenkomst worden gehouden, waarin de verder te voeren propaganda zal worden geregeld. Het comité heeft verder besloten, om haar officieel orgaan, dat tot haar 6e nummer om de 14 dagen verschenen, te beginnen met nummer 7, éénmaal in de maand te doen. uitkomen, doch het formaat ruimschoots te verdubbelen. Ook ligt het in de bedoeling van het co mité, om kort voor het in behandeling ko men van het wetsvoorstel, een groote natio nale betooging in Den Haag te doen plaats hebben. De Groninger lustrum feesten. De feestelijke stemming zit er te Groningen reeds in. De deelnemer': aan de maskerade leggen in hunne maskeradepakjes bezoeken bij auto riteiten, familieleden en kennissen af. De hoofdpersoon is, zooals men weet, Willem Karei Hendrik Friso, die door jhr. A. W. L. Tjarda van Starkeniborgh Stachou- wer zal worden voorgesteld. De Prins heeft voor deze gelegenheid twee fraaie costumes. In de maskerade draagt hij een rok van blauw fluweel, bestikt met goudgalon en gouden knoopen De rok heeft mouwen met roodzijden opslagen en kanten lubben. Ook de chabot is van fraaie kant gemaakt. On der den rok een vest van damastzijde, be stikt met goud Over deu rok draagt de Prins een breede zijden oranjesjerp met gou den kwasten en aan een breed blauw lint het insigne van ridder van den Kouseband. De broek is van roode zijde, de schoenen van glacéleer met gouden gespen. De Prina draagt een degen met gouden gevest en een korte witte all en ge-pruik, gedekt door een Steele van blauw fluweel en witte veeren. Op het galabal zal de Prins verschijnen in oen rok vau groene zijde, bestikt met goud en met gouden knoopen, een beige vest, een groen zijden broek en een steek van groen satijn. Een witte ine* goud gemonteerde staf is het teeken vaD 's prinsen waardigheid. Zijn ,,malinne" wordt voorgesteld door jonkvrouw© Albarda van Ekensteim. Zij draagt een laag uitgesneden lijfje van goud brokaat, waarin vier briljanten schitteren, gegarneerd me. echte kant. De rok is van brokaat met uit de hand geborduurd gou den garneering.. Voorts een mantel van blauw fluweel methermelijnen kraag. De rok staat vanwege den hoepelrok wijd uit. Een gepoederde witte pruik dient tot hoofd tooi. H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik komen Dinsdagnamiddlag te 1.07 te Groningen aan. V erkiezings varia. In de „N. R. Ct." lezen wij dat bij de rechtsohe feestvreugde te Rotterdam het „hi-ha-ho- geroep weder hoogtij vierde en werd op schandelijke wijze gekoppeld aan den naam van een algemeen geacht niet herkozen af gevaardigde. Zij, die zich zoo vergaten, voerden een pop mede, om aanschouwelijk voor te stellen wien zij met hun Ri-ha-ho 1 bedoelden". Aangaande de socialistische feestvreugde te Zaandam meldt de „Tel.", dat de heer Duys van het balkon, van „Ons Huis" al daar de menigte toesprak. „Als een bewijs van het krachtig orgaan van den spreker dien©, dat men hem vij'f straten ver hooren kan". Dat belooft wat voor de Kamer 1 De ware kiezer spit. Een kiezer in Vier polders (kiesdistrict Brielle) zette ©r Woensdag in zijn ijver om bijtijds zijn stem uit te brengen, zulk eene vaart achter, dat hij met rijwiel en al van den dijk tuimelde en in een wetering kopje onder ging. Het politieke vuur van den kiezer was door dit verkoelende bad evenwel niet geblusclit. Zoo nat als hij was, ijlde hij naar het stembureau, om in het kies district der oude waterrotten als een echte Watergeus zijn «tem uit te brengen. Te Rhenen heeft zich het feit voorgedaan, dat de oudste ingezetene, de 95-jarige J. v. 0., nog van zijn kiesrecht heeft gebruik gemaakt. Hoewel hij een uur van het stem bureau afwoonde, wilde hij nog per voet dien weg afleggen, doch men noodzaakte hem dit per voertuig te doen. Dat er krachtig ge stemd is blijkt uit het stemmencijfer. 92 van de kiezers hebben van hun kiesrecht ge bruik gemaakt. Te Rotterdam toog de 97-jarige heer J. S. Bosman nog ter stembus. Een 94-jarige veenbaas te Beneden-Knijpe heeft hij de herstemming in het district Schoterland nog zijn kiezersplicht aan het stembureau te Boven-Knijpe vervuld. Zijn woning is twintig minuten van het stem bureau verwijderd en de heeii- en terugreis heeft hij te voet afgelegd. Opening der tramlijn Berge nB ergen a/Z e e. Men schrijft uit Beo-gen (N.-H.) d.d. 24 Juni: Het was heden voor ons dorp en die jon ge badplaats Bergen aan Zee een dag van gewicht, want onder groote belangs'teKIimg der ingezetenen had de eerste rit der nieu we tramlijn naar zee plaats, die zeker ver hoogde welvaart in deze toch reeds zoo vooruitgaande streek zal brengen. Is het dorp Bergen een van de liefelijk ste. plekjes van Kennemerland, dioor veilen terecht een „natuur idylle" genoemdi, Ber gen aan Zee wordt beslist, dank zij de on vermoeide pogingen van den heer en me vrouw van Reenen, een badplaats die een groote toekomst tegemoet gaat. Dat men er alles doet om het verblijf te Bergen aan Zee voor vreemdelingen en bad gasten zoo aantrekkelijk mogelijk te m/aken, bewijst wel het feit, dat de rutschbaan reeds gereed is en tennis- en schietbanen in wording zijn. Toen autoriteiten van de H. IJ. S. Mr en genoodigden, onder wie het pas herko zen Kamerlid jhr. Van Foreest, met een extratram van Alkmaar aan het station Bergen waren gekomen, werden zij welkom geheeten door burgemeester Va/u Reenen, die den raad van administratie der H. IJ. S. M. vertegenwoordigd door de h.h. Roes- singh van Iterison, s 'Jacob en Botteonia, dankte voor all eis wat de Maatschappij in het belang van Bergen deed, ten einde deze streek tot hoogerien bloei te brengen. Namens de Holl. IJzeren Spoorweg- Mij. dankte de heer Roessingh van Iier- son voor de ontvangst. Hij sprak daarbij de beste wenschen uit voor den Moei van Bergen en van Bergen aan Zee als bad plaats. Het Berger fanfarecorps speelde hierna de volksliederen. Te Bergen aan Zee had in hot nieuw ge bouwde hotel Nassau-Bergen van den lieer Zeiler, dat bij deze gelegenheid tevens werd geopend, een dejeuner plaats, aangebodlem door de familie Van Reenon. Verboden speelhuis. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed gisteren uitspraak in het appèl door den officier van justitie aldaar ingesteld tegen de vrijspraak.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2