KOLONIËN. BINNENLAND. Italië. Rome, 27 Juni. De ministerraad heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij bijzondere volmachten wonden gevraagd om de Italiaanse he nijverheid te beschermen tegen beschermende rechten van vreemde staten. Oostenrijk. Weenen, 26 Juni. Het heerenhuis heeft de begrooting definitief aangenomen. Alle sprekers brachten lof aan den minis ter-president, die verklaarde, dat hij zou doen wat hij vermocht om een einde te ma ken aan den strijd tusschen Duitschers en Czechen. Verder zette hij de noodzakelijk heid uiteen van een regeling der handelsbe trekkingen met de Balkanstaten uit een eco nomisch, politiek en internationaal oog punt. Bij het heerenhuis is een wetsontwerp in gediend, dat aan de op Oostenrijksch gebied levende aanhangers van den islam de erken ning als deelgenooten van een godsdienstig genootschap zal brengen. Dit is een gevolg van de inlijving van Bosnië en Herzegowina bij de monarchio. 600,000 menschen, die nu Ocstenrijksch-Hougaarsche onderdanen zijn geworden, zijn in de ingelijfde landen belij- "ders van den godsdienst van Mahomed; het ging dus niet aan, dit geloof langer de wet telijke erkenning te weigeren. Het ontwerp wil de rechtspositie van den islam in Oosten rijk belangrijk verbeteren. Tot dusver be hoorde het geloof van Mahomed tot de wet telijk niet erkende confession. Deze genieten het recht van de huiselijke godsdienstoefe ning, voor zoover deze niet met het recht in strijd of zedekwetsend is. Eeno uitoefening van den godsdienst in openbare vergaderin gen is den aanhangers van niet wettelijk er kende godsdienstige genootschappen niet toe gestaan. Het wetsontwerp neemt den islam op onder de wettelijk erkende kerken en godsdienstige genootschappen in den zin van art. 15 der grondwet. Deze hebben het recht van gemeenschappelijke ppenbare godsdienst oefening, het recht om hunne inwendige aan gelegenheden zelfstandig te regelen, inrich tingen, stichtingen en fondsen voor doelein den van eeredieust, onderwijs en weldadig heid te bezitten en te besturenhunne auto nomie is slechts daardoor beperkt, dat zij aan de staatswetten onderworpen zijn. Op één punt zullen, de belijders van den, iii6laeu vooreerst nog niet gelijk gesteld zijn met de andere wettelijk erkende kerkgenoot schappen het mohammedaansche huwelijks recht wordt niet aangenomen. Terwijl bij allo erkende kerkgenootschappen de huwelij ken, door den priester gesloten, door den staat als geldig worden beschouwd, zullen do huwelijken van mohammedanen om geldig te zijn, voor de burgerlijke overheid gesloten moeten worden. Rusland. Het grootvorstendom Finland bevindt zich thans, wat het landsbestuur betreft, in een hoogst eigenaardigeu toestand. Van het eco nomie-departement van den Finschen senaat, de eigenlijke landsregeering, zijn nog slechts vijf leden, dus de kleinste helft, in func tie. De overigen hebben hun ontslag ge vraagd en gekregen. Ook aan het geheele departement van justitie, uit negen senato ren bestaande, en aan den procureur van dit college, is ontslag verleend. Doze senatoren dienden in April hun verzoek om ontslag in, omdat de Czaar ket bezwaarschrift van den senaat had afgewezen tegen het aan den Russischen ministerraad verleende recht van onderzoek van Finsche zaken. Dit noopte hen tot aftreden. Daar nu het departement van justitie de hoogste instantie is van de rechtscolleges in Finland, heerscht er thans in het grootvorstendom eene groote rechts onzekerheid. Het was tot dusver niet moge lijk de ledige plaatsen vervuld te krijgen, omdat de constitutioneelen onder de tegen woordige omstandigheden de vernietiging van het Finsche zelfbestuur door de Russi sche regeering weigeren in den senaat te treden en de Oud-Finnen niet den moed hebben alleen de plaatsen in het departement van justitie te bezetten. Voor do Russisch-Finsche conferentie, die binnen kort zal bijeenkomen, zijn de zes Russische leden benoemd. Zij vormen niet alleen de meerderheid, want de Finsche le den zijn slechts vijf in getal, maar zij be staan ook voor een deel uit mannen, die in bet eerste tijdperk der Russificatie naast den gouverneur-generaal Botzikow eene aan Fin land vijandige rol speelden. De ministeraad heeft besloten, dat de re geering de rioleering en de verbetering van do watervoorziening van Peters burg ter liand zal nemen. De uitvoe ring van dit besluit, dat zijn reden vind in hei gevaar der cholera-besmetting, waaraan Petersburg aanhoudend blootstaat, wordt opgedragen aan eene bijzondere com missie, welker voorzitter door den Czaar zal werden benoemd. Het kapitaal voor den aan leg van de benoodigde werken, dat volgens raming 100 raillioen roebels zal bedragen, zal door eene leening verkregen worden. De uitvoering van het werk zal 15 jaren vor deren. Wilna, 27 Juni. In de gevangenis vermoordden vier gevangenen een opzichter en bevrijdden zeven andere gevangenen. Op de binnenplaats van de gevangenis ontstond daarna een gevecht, waarbij drie opzichters en zeven gevangenen gedood werdenver der werden vier gevangenen, een politieagent en oen opzichter gewond. Servië. Belgrado, 26 Juni. De minister van handel heeft zijn ontslag genomen. Turkije. Konstantinopel, 2 6 J u n i. Dja- bid Bey heeft de portefeuille van financiën aangenomen. Saloniki, 26 Juni. Hier zijn Turksche transportschepen aangekomen, die mupitie, geweren, granaten, ambulance- materieel, pontonniers-materieel, drie mi trailleuses en gepantserde automobielen in nemen. Er is oen bevel uitgevaardigd tot mobili satie van 16 regimenten redifs met officie ren van het derde legercorps, die voor zoo ver zij verlof hadden, bevel hebben gekre gen om met spoed op te komen. De groot vizier heeft aan de vali's geseind, dat zij zich, wanneer er ernstige onlusten mochten ontstaan, moeten verstaan met de militaire autoriteiten eu den staat van beleg moeten afkondigen. Allerlei. Madrid, 27 Juni. De Espana Nueva bevat een telegram uit Valencia, berichten de, dat eene botsing heeft plaats gehad tus- sohetn een kolentrein en twee wagens, die werklieden vervoerdenop de lijn van Ojos- negros naar Puerto de Sagunto. Twqo perso nen zijn gedood, tien ernstig getoond en verscheidene licht gekwetst. Marseille, 27 Juni. De Echo de Ohine bericht, dat een hevige brand den 3Oen Mei de hoofdstraat van Hangstjow heeft vernield. Er zijn vele dooden en een 40-tal gewonden. 400 huizen zijn verbrand. De s>hade bedraagt 4 raillioen taels. v— De hitte te New-York is reeds geste gen tot 100.5° F. Reeds negen menschen moeten van de warmte zijn gestorven. Een geneesheer pleegde zelfmoord tengevolge van de hitte, verschillende menschen voelen zich ziek. o ost-indTeT Hat oproer in Priaman. De Sumatra Bode van den 21en Mei bericht Voornamelijk uit de laras VII Kota in de afdeeling Priaman hadden zich gisteren namiddag bij de kiramat te Oelakan (heilig graf van den eersten mohamedaanschen godsdienstleeraar aldaar, Label Baroedin Sj'eich Boerhanoe'd din, invoerder van uit Atjeh der Sjatriah-mystiek) een 'zestigtal, gedeeltelijk in 't wit gekleed» inlanders ver zameld, die daar gebeden verrichten en van •blanke wapens voorzien waren. Het laras- hoofd van Oelakan gelastte deze lieden uit een te gaan, doch onder het uiten van uit dagende kreten toonde men hem de kap messen. Genoemde hoofd zond hiervan, ter stond rapport aan den assistent-resident van Priaman, die zich onmiddellijk onder be geleiding van 20 der daar gelegerde infan- terisen, onder bevel van luitenant Prins, naar Oelakan begaf. In den nacht bereikte men 't heilige graf, waar de lieden nog ver zameld 'waren. Aan sommatiën zich over te geven, werd niet voldaan. De assistent-resi dent gelastte eenige inlandsche hoofden de menschen te bepraten. Hiervan waren dezen echter niet gediend, en zij namen een drei gende houding aan. Daarop losten de mili tairen eenige salvo's op de menigte, tenge volge waarvan aan de zijde der ontevrede nen 39 menschen den dood vonden, 5 zwaar gewond ter aarde vielen, en de overigen vluchtten, terwijl van de inlandsche hoof den, eveneens door dat repeteer vuur, de panghoeloe kapala van Paoeh Kam bar werd doodgeschoten en twee panghoeloes-soekoe zwaar gewond werden. Van de militairen werd niemand gedeerd. Nadat deze tragedie zich had afgespeeld, vertrok men, met medeneming der gewon den, naar Priaman, vanwaar zij dezen mor gen naar het hospitaal te Padang werden opgezonden. De aanleiding tot deze fusillade, ^zoo ver volgt het blad, is ons nog niet met zeker heid bekend, doch wij gelooven niet. mis te tasten, indien wij die in verband"' brengen met belastingaanslag of inning. Met den trein van bij elven vertrok kapi tein Hoedt met 40 bajonetten naar Pria man, terwijl daar reeds 30 man onder lui tenant Prins liggen. Luitenant Stevels, commandant van het detachement te Loeboek Basoeng, die zich voor dienstzaken hier Ier plaatse bevond, kreeg bevel om onverwijld naar zijn .stand plaats terug te keeren. De spoorwegstations Loeboek Aloeng en Kajoeng Tan am werden ieder bezet door een luitenant met 20 bajonetten. Den volgenden dag schreef hetzelfde blad Hedenmorgen werden per trein weder 5 gewonden van Priaman alhier aangebracht, die men den. dag na het gevecht nog in de omgeving van ihefc heilige graf te Oelakan had gevonden. Op hun vlucht waren deze menschen, door verwondingen uitgeput, neergevallen. Ia het Priamansche en elders is thans al les rustig. De bezettingen der spoorwegstations Loe boek Aloeng en Kajoe Tan am zijn ingetrok ken. 1 De Staatscourant van. Zondag 26 en Maandag 27 Juni bevat o.a. de volgende koninklijke besluiten: benoemd tot burgemeester van Ruiner- wold K. Buiten Azn. op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Bedum dr. H. U. Schleurholts herbenoemd tot burgemeester van Ab- ccude-Baambrugge en Abcoude-Proostdij jhr. mr. W. B. Sandberg; op verzoek eervol ontslagen als griffier bij het kantongerecht in Rotterdam I mr. C. H. Moens; benoemd tot lid van den Raad van State mr. A. E. Elias, staatsraad in buitengewo nen dienst en hem tevens eervol ontslag ver leend als secretaris-generaal van het depar tement van koloniën, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in die betrekking bewezen; j benoemd tot secretaris-generaal hét departement van Koloniën J. Bf tan ddr Hou ven van Oordt, referendaris met verlof, thans tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van algemeen secretaris van^het gouvernement in Ned.-Indië; voor 3 jaar gedetaclieerd bij de land macht in West-Indië de kapitein der infan terie F. C- M. Hirschmann, than9 met ver lof in Europa benoemd tot voorzitter van de commissie, belast met de directie der weduwen- en weezenkas voor officieren der landmacht de gepensioneerde generaal-majoor F. A. Tho- mese; benoemd tot reserve-officier van gezond heid 2e klasse H. A. Lubbers, arts; op non-activiteit gesteld wegens tijdelijke ongesteldheid de 2e luitenant J. F. Ober- holzer, van het 3e regiment infanterie, benoemd tot burgemeester <ler gemeente Boekei, F. G. Bouwens j tot burgemeester der gemeente. Werkendam, H. Gay tot burgemeester der gemeente Oploo, St.-An ti ion i us en Ledeaoker, J. M. A. Arts, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Oidebroek, jhr. F. F. F. Z. van Asch van. Wijok; tot burgemeester <ler gemeente Tie], J. G. H. R. Böuhoff; tot burgemeester der gemeente Mdllingen., C. G. Reyimers, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Zwómanerdaan, G. B. Fortuyn, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Aagtekerke, Joh. de Visser; tot burgemeester der gemeente EUewoutedijk. E. A. van der Bent secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Tubbergen, jhr. mr. L. E F. J. von Bönninghausen tot burgemeester der gemeente Am'bt-Almelo, B. Doorn, secretaris dder gemeente. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zondag de morgen-godsdienstoefening bij in de Ned. Herv. kerk te Soest, onder gehoor van ds. D. P. Brans. Op haar terugkeer naar Duitsek- land vertoefde de Vorstiku weduwe' von. Wied «enigen tijd te Olst voor een bezoek bij Jonk vrouwe van Suchtelem van de Hae- re, voormalig Hofdame vttua H. K. H. De Prins der Nederlanden heeft Vrij- jdag aan heb gastmaal ten Hove de ge zondheid gedronken vair Zijne Keiz. Hoogheid Prins Kuno. Prins ejn Prinses Kuno vertrokken Zaterdagochtend naar Soestdijk ter deelne ming aan den lunch, die do Koningin-Moe der, het Keizerlijk Echtpaar aanbood. Me de vertrokken de gezant van J'apan en de Minister van BaibenUendsche Zaken en van Koloniën. Prinses Kuno dnoeg een wit zijden toi let. Prins en prinses Kuni kwamen hjalf twaalf per extra trein aan het station Baarn aan. Aldaar werden zij ont vangen door jhr. 'De Ranitz en den burge meester van Baarn. De Keizerlijke gasten werden op het bordes van het paleis Soest dijk ontvangen door H. M. de Koningin- Moeder. Tijdens den lunch speelde de staf- muziek van het 5e regiment infanterie uit Amersfoort. De Japansche gasten van H. M. de Koningin-Moeder verlieten Zaterdagmiddag kwart voor drie het Paleis Soestdijk en werden tot aan het station Baarn (N. C. S.) uitgeleid door jhr. De Ranitz en den burge meester van Baarn. Op het perron namen Prins en Prinses Kuni minzaam afscheid van beide heeren en keerden zij per salonrijtuig via Utrecht naai- Den Haag terug. Eene groote menigte was bij het vertrek der Keizerlijke gasten aan liet station aan wezig. Gisteren bracht het Keizerlijk Echt paar van J apan een bezoek aan den Koninklijken grafkelder te Delft. De Prins legde een bloemkrans neer op het graf van wijlen Koning Willem III. 's Middags werd het Huis ten Bosch be zichtigd' en diaarna een rijtoer naar Scheve- «liaigen gemaakt. Het ministerie. Officieus wordt uit 's Gravenhage bericht I-n parlementaire kringen, nauw ver want aan het Ministerie, wordt, na de jongste stembus-uitspraak, in welke het zittend kabinet een bewijs vian vertrouwen kan zien, liet aanblijven van' het Ministe rie-Heemskerk niet anders beschouwd: dan geheel in overeensÜemmirijg te zijn met den natuurlijken loop van zaken, Naar de Haagsahe Courant ver neemt heeft Donderdag dief minister raad zeer langdurig vergaderd en. werd de zitting 'dels avond's voort gezet. Bosloten zou zijn, naar gezegd wordt, de portefeuilles, (zooals dat wordt genoemd), ter beschikking van H. M. te stellen, tot dusverre niet gebruikelijk als de verkiezin gen uitspraak gaven ten gunste van het zit tende kabinet. De Gouverneu r-G eneraal. Naar ,,De Nederlander" verneemt, zal de gouverneur-generaal van Oost-Indïë, J. B. van. Heutsz, in October a. s. repatrieeren. De voorzitter van de Tweede Ka mer der Stlaten Generaal bevindt zich reeds sedert eenige weken in het buiten land. Reeds zijoi eenige nieuwe gekozen leden van de Tweede Kamer-in de residentie ge weest ten einde een. plaats te kiezen op de ban/ken in 's lands vergaderzaal. Kamerverkiezingen. Het Hbld. bevat de volgende berich ten Naar men ons mededeelt zal de heer De Meester voor Helder zitting nemen. Bij het bestuur van „Vooruitgang IV" te Amsterdam is thans ook een schrijven van den heer J. W. IJzerman ingekomen, hou dende mededeeling, dat hij zijn verkiezing tot Tweede Kamerlid niet aanvaardt. Aanstaande Maandagavond houdt „Voor uitgang IV" een ledenvergadering tot het stellen van candidaten voor den gemeente raad, en in deze vergadering zal de nu noo- dig geworden nieuwe verkiezing voor de Tweede Kamer tevens aan de orde komen. Behalve de naam van dr. C. Lely, door den heer IJzerman zelf genoemd, doen nog andere namen de ronde. Zoo noemt men jhr. mr. J. Röell, den president van de Tweede Kamer, die door Utrecht II niet herkozen is; dr. C. F. J. Blooker, die gevallen is in Amsterdam VII, en den heer Jac. Deen. Nader deel't men- mede, dat de Vrije Liberalen voor den opengevallen zetel in Amsterdam IV jhr. mr. J. Röell in aanmer king wenschen te doen komen. De Kamerzetel voor Am sterdam IV. Naar uit de hoofdstad wordt gemeld zal de aanstaande Kamerver- kiesraj in het district Amsterdam IV, uoo- dig geworden door het niet aanvaarden der benoeming door den heer J. W. IJzerman, niet bij enkele eandidiaatstolling afloopen. De sociaal-democraten zijn van plan met een eigen candidaat uit te komen. Reedis nu wor den als candidaten der S. D. A. P. genoemd de heeren H. van Kol en mr. M. Mendels. Hoewel deze laatste gedurende korten tijd geen lid der S. D. A. P. is geweest en de partij statuten voorschrijven, dat men min stens 1 jaar onafgebroken lid der partij moet zijn, om voor een oamdLdiatuur in aanmer king te komen, zou men in dit geval daar van willen afwijken. Een definitieve keuze is natuurlijk nog niet gedlaan. D r. A. K u y p e r. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft dr. A. Kuyper een brief geschreven aan den secretaris der kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" te Dor drecht om zijn leedwezen er over uit te drukken, dat hij op zijn leeftijd in het district is blootgesteld geworden aan zulk een echec. In verband met bovenstaand bericht, zij nog het volgende uit het „Vad." aangestipt: Als een bijzonderheid mag zeker wel ver meld worden, dat de liberale meerderheid in. Dondredlvt nog nooit zoo groot is geweest als dit jaar; nu de „groote leider" de tegen- canididaait was. Behaalde de heer Van Gijn in 1901 en 1905 een meerderheid van respec tievelijk 150 en 339 stemmen, de heer De Kan ter kreeg 710 stemmen meer dan dr. Kuyper, een meetkundige reeks, die te den ken geeft. Een ernstige beschuldiging. Gedurende de verkiezingscampagne heeft mr. P. Tüdeman, adlvocaat te BOJoemen- d'aal, i'n een kiezers vetrgtadéring te Om men, op een vraag van eenl der aamwezi- gens nopens dr. Kuyper's partajdffigheid bij benoemingen, gezegd, dut hij diaaromtnent in het algemeen, gelijk aMe buitenistaan- den, slechts een indruk had'; dat h-enn. slechts één zaak bekeurd' was gfewordleny wiaariiiifo hij voor zichzelf meer dan een indruk, imaners eem overtuiging had ge put. Zonder namen t'e noemen deelde mjr. Tidemian teem mede, dat lnetoi bekemdl was, diat dr. Kuyper, gedurende zijn minister schap, f 11.000 voor verkdezingsdoeleiind.en had ontvangen door bemiddeling eettner dlame, dde op haar beurt in betnekflafng gte- staan had met eem gefortuneerd' persoon, die tijdens dat ministerschap een ridder orde had gekregen. i Door het Volk wier dl aanstbmdfe de aanl- d'achlt op deze ernstig© beschuldiging ge vestigd. Mr. Tideanam, wendde zich daags na de vjergiadering tot de redlactile vtam een der liberale bijaden ojra te overleggen of hij niet verplicht was thans aoodra mo gelijk bekend te maken wat hij wist, doch in onderling overleg werdl besloten daar mee te wachten om dien schijn te vermij den verkiezingB-m atarilaaü bij te binemgelni, zonder dat voldoende tiijld owier was voor de tegenpartij zich daaromtrent met feiten, en bewijzen te verklaren. Thans echter bevat Het Volk, onder het opschrift „De lintjeshandel van dr. Kuy per" het uitvoerig verslag van een ctiwïer- houd met mr. Tidefmiatn, waarin dleze met overlegging van eenige brieven (bij het vreslag afgedrukt) zijn beschuldiging toe licht. Ziehier in het kort mr. Tidemau's relaas Mr. Tideman kwam in December 1906 als advocaat in betrekking mét den heer W. van Dieren Bijvoet, kleerbleeker, die in gel delijke moeilijkheden verkeerde. Dit tenge volge van verplichtingen door hem aange gaan, ten gerieve of ten behoeve van zijn: nichtje, mej. Mathilde Westmeijer, te Am sterdam, welke hij met gerustheid had mee- nen te kunnen helpen, omdat die juffrouw in betrekking stond met dr. A. Kuyper en met de heeren R. Lehmann en E. A. Lehmann, beiden te Am sterdam, en die betrekking verband hield met gunsten die dr. Kuyper, als minister, aan die 'heeren had verleend of zou hebben willen verleenen. Mej. Westmeijer had hem, Van Dieren Bijvoet, herhaaldelijk verzekerd, dat zij al les zou teimgbetalen wat hij te haren ge rieve zou moeten uitgeven. De heer Rudolph Lehmann zou haar groote sommen hebben beloofd, indien zij minister Kuyper wist te bewegen hem een Nederlandsche ridderorde te verschaffen. De heer E. A. Lehmann zou ook in die richting met haar werkzaam zijn. geweest en reeds op ©en voordracht tot be- riddering hebben gestaan. Mr. Tideman geloofde niet veel van deze voorstelling, bezocht mej. Westmeijer eu ontving van deze een uiteenzetting, met tal van brieven en briefkaarten. Daarbij waren geen bewijsstukken omtrent haar verhou ding tot den heer Rudolph Lehmann; deze toch had zij, in geldnood verkeerende, aan diens secretaris tegen een som van f 1000, naar zij zeide, teruggegeven. Mej. W. deelde mr. Tideman het volgen de mede Eenige jaren geleden, omstreeks 1902, wendde de heer Rudolph Lehmann, dien ik van vroeger kende, zich tot mij met de vol gende mededeeling „Het verdriet mijn moe der, dat ik, die zoovele ridderordes heb, maar geen Nederlandsche orde bekom. Gij kunt alles en moet mij er een bezorgen." Ik weigerde, maar Lehmann drong zoo sterk aan en beloofde mij, die vele geldelijke zor gen had, dat ik deze niet meer zou kennen, wanneer ik het doel wist te bereiken. Die wc orden van een schatrijk man, waarvoor ik Lehmann hield, hebben mij doen beloven, mijn best te zullen doen. Ik ben daarop naar minister Kuyper gegaan en heb hem gevraagd, wat de weg was voor iemand om een Nederlandsche ridderorde te verkrijgen. Minister Kuyper begon daarop te lachen en zeide: „Dat gaat bij ons zoo maar niet." Van het eene gesprek kwam het andere en ik heb den heer Lehmann met den heer Kuyper in verbinding gebracht. De heer Lehmann heeft tóen, op advies van den heer Kuyper, in Den Haag een werkkring gezocht en zich voor het oog der wereld eer tijdlang kalm gedragen. In den zo mer van 1903 (den juisten datum 31 Augus tus, heb ik later in de Staatscourant ge vonden) is aan Lehmann de officiersorde van Oranje-Nassau uitgereikt. Mej. Westmeijer, aldus vervolgde de heer Tideman, deelde mij nu mede, dat zij voor haar bij dr. Kuyper bewezen diensten door Rudolph Lehmann herhaaldelijk geldelijk was beloond. O.a. deed hij haar, zoodra het vaststond dat de ridderorde zou verleend worden, f 25 per week toekomen. Dat begon op 1 Augustus 1903 en 'het eindigde op denzelfden datum' van 1905. Dan drukt het blad een brief af vanl iemand, die aan mej. W., op haar klacht da;, de geldzendingen hadden opgehouden, namens den heer Lehmann schrijft, „dat indertijd bepaald was dat dit gedurende een tijdsverloop van twee jaren, beginnende 1 Augustus, per week" zou geschieden en dat nu „van 1903 tot 1905 de twee beloofde jaren zijn afgeloopen". Mej. W. verhaalt voorts, dat de heer R. Lehmann direct aan dr. Kuyper* f 7000 voor verkiezingsdoeleinden gaf en dat zij aan dr. Kuyper voor de Kamerverkiezingen van 1905 f 11,000 wist te verschaffen, die deze in dank aannam, gelijk bewezen wordt door een briefje, d.d. 6 April 1905 van mej. H. S S. Kuyper, namens haar vader aan mej. W. geschreven, en luidende aldus: „Hooggeachte mejuffrouw, Mijn vader verzoekt mij u mede te dee- leii, dat hij nu reeds door uwe bemidde ling f 11,000 voor de a.s. verkiezing ontvan gen heeft. Hij draagt mij op u te zeggen hoe zeer hij uwe pogingen tot het bijeenzame len van gelden waardeert en u zijn welge- meenden dank te brengen voor al de moeite di", u zich wel geven wilt. Persoonlijk voeg ik er den dank aan toe voor den verkoop van het kamerschut; mijn vriendin, de schilderes, is in de wolken van. geluk. Mr. Tideman verhaalt voorts, dat mej. W. zich volgens haar verklaring ook in ver binding had gesteld met den heer E. A. Lehmann, een broeder van den geridderde, met het voornemen dezen op soortgelijke wijze een orde te verschaffen. Zij bracht hem met dr. K. in betrekking (volgt een briefje van E. A. L., waaruit dit blijkt). Vervolgens bevat het verslag den afdruk van een briefje van dr. K. zeiven, luidende „Departement van Binnenlandsche Zaken. 's Gravenhage, 18-6-1904. Mejuffrouw, Het is mij een behoefte om u dan'k te zegge_u v'oor wat gij ondernaamt en ook om uwentwil deed het mij goed, dat het succes zoo schitterend was. Ik ga nu naar Brussel (Hotel Central) wat uitrusten. Gelijk ik u telegrafeerde, zal ik de familie morgen over acht dagen gaarne wachten te 3 uur. Nu komen de herstemmingen. Het succes moet doorgezet. Er zal weer veel noodig zijn. Hoogachtend Uw dw. (get.) K. Mr. Tideman vervolgt: Het bezorgen van een ridderorde aan den heer E. A. Lehmann ging evenwel niet ge makkelijk. Dat dr. Kuyper haar den weg deed wijzen, welke zou kunnen worden in geslagen om zich jegens het vaderland ver dienstelijk te maken, werd mij bewezen door den volgenden, met een dameshand geschre ven, brief Mejuffrouw, Mijn vader draagt mij op u te mel den le. dat het hospitaal te Smyrna, een Ned. Hospitaal, verbouwd moet worden. Dat een eenigszins aanzienlijke gift hiervoor blijk zou geven van belangstel ling in onze nationale aangelegenheden' in het buitenland 2e. dat op Groenland graven zijn van Nederlanders, die in het ongereed© zijn' geraakt. Dat geldelijke hulp om deze te herstellen, van belang kon zijn; 3e. dat u bijzondorheden betreffende het laatste kunt lezen in het Avondblad' van Maandag 11. van de Nieuwe Cou rant en 'het Avondblad van Woensdag 1.1. van de Nieuwe Courant. Na beleefde groeten teeken ik, (get.) Mej. H. Kuyper, Kanaalstraat 5. Donderdag, 5 Jan. '05." Mr. Tideman eindigt met de mededeeling, dat de heer E. A. Lehmann op de lijst werdl geplaatst om op 31 Augustus 1905 geridderd te worden, maar dat inmiddels het ministerie viel en er toen niets meer van kwam. Raadsverkiezingen in. Amsterdam. Zaterdagavond vergadeikte Vooruitgang I tot het stellen van twee can didaten in de vaoaltures Oaroli (overleden) en Kamerlinigh Onnes (die zich niet her kiesbaar stelide) Van de vier voorlOopige canidM'aten ver klaarden de heeren C. L. van Lambrechtsen van Rittiheni, directeur der Dordtsöhe Pe troleum-Mij. en A. J. den Hertog, hoofd redacteur van „de Telegraaf", oud-hoofd onderwijzer, zich* bereid. Bedden wenden aan bevolen 'door het bedtuur en het Centr&al- Oomrité. De heer Den Hertog fverkflaardle het pro gramma van Vooruitgang te onderschrijven. Als hoofdredacteur van een 'groot blald) komt hij in aanraking met vrijwel alle quaes ties, die zich voordoen. Hij is bereid te bewonde ren de 'belangen van het onderwijs in vrij- aünnigen geest. Tien jaar is spreker school hoofd geweest, maar hij Voelt zich meer oud onderwijzer dan oadMboo fdondiearwijzerVoor. hem staan klasse-onderwijzers en school hoofden gelijk. Do heeren Lambrechtsen en Den Hertog werden candidaat gesteld.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2