2 Louden van overgangsexamens aan het gym nasium. Bij 'besluit van 28 'Mei 1907 is goedge- vonden geen overgangsexamens op Let gym nasium te doen houden en de regeling van de bevordering der leerlingen over te laten aan curatoren. Hetzelfde besluit wordt voor gesteld voor 1-908 Wordt z. 'bi. o. conform besloten. 10. Rapport en voorstel1 van B. en W. betreffende een verzoek vaai een aantal! werklieden- en vakvereenigingen tot bet sub sidieeren van vakteekenonderwijs. B. en W. stellen voor af wijteend op Let verzoek te beschikken. De heer van Duinen. Mijtnheer d)e voorzitter, in de vorige vergadering is op mijn verzoek de behandeling van deze zaak uitgesteld1. I'k heb sedert nadere inlichtin gen ingewonnen en het is mijl gefbleken, dat het zeer wensehelïjk is, dat dit vakteekeu- onderwijs gegeven wordt. Blij het vorigei verzoek zijn door B. en W. enkele bezwa ren geopperd in Deoemlber jl. De meesten daarvan kan ik niet onderschrijven in de gegeven omstandigheden. Ik heb eene lijkt gezien van de aanvragen, die er in Decem ber geweest- zijn. Men wist destijds niet welk soört van leerlingen dezen cursus zou bezoeken. Het is mij. gebleken, dat er 60 sollicitanten waren, waarvan de leeftijd' uiteenliep van 12 tot 35 jaarmen kan ge rust zeggen, dat de tusschen liggende leef tijden allen vertegenwoordigd zijn. Het is een voortgezette cursus voor jongelieden van de ambachtsschool, maar ook kunnen er van profiteeren personen, die niet aan d)e ambachtsschool geplaatst zijn kunnen wor den, maar die onderwijs wenschen te ont vangen, omdat het voor hen noOidig is. Als een sterk sprekend geval kan ik aanhalen het voorbeeld van een smid, die uit zijn werk gedreven werd door een jongeren man, die .aan de ambachtsschool geweest was en daardoor beter onderlegd' was, althans theoretisch. Ei- werd hein gezegd „Wat die man 'kent, moet. gijl ook kennen". Hij. heeft zich bij dezen cursus aangegeven om het teekeronderwijs, dlat 'hij noodig had, te er langen. Hïji kou privaatonderwijs moeten nemen, maar Ikan 'dit niet betalen. Ik zou het. zeer wenschelijk vinden, dat de gemeen te de uitgave van dit subsidie op ailoh nam. Nog enkele andere dingen kan ik mede- deelen. O.a. hebben B. en W. in December gezegd, dat het- niet wenschelijk was, dat de lokalen van de ambachtsschool voor dezen cursus werden gebruikt. De directeur van de ambachtsschool heeft mij echter gerust gesteldhij. heeft gezegd, dat voor teeken- onderwijs altijd' wel eene zaal disponibel was. Voor theoretisch onderwijl zou het moeieKji- ker izijn steeds eene zaal te geven, maar voor het beekenon derwij s was die wel her schikbaar. In het laatste adres wordt f 300 subsidie gevraagdde vorige maal was de vraag sléchts f 225. Dat 'komt omdat toen het plan 'bestond! om slechts een gedeeltelijken cursus te geven, van Januari tot April. Nu zal de cursus duren van September tot Mei. Als -men allés bijl élk aar neemt, dan komt het mij voor, dat het zeer wensche lijk is, dat de gemeente subsidie verleent. De heer Celosse. Mijnheer die voorzit ter, het dagelij.kseb bestuur heeft in zijn ad vies het besluit 'gevolgd, dat nog niet lang geleden door den raad genomen is met 10 tegen 3 stemmen. Toen is hetzelfde verzoek, dat nu wordt gedaan, afgewezen. Onder de leden, die toen hébben gestemd voor het afwijzend advies van B. en W., vind ik ook den heer van Duinen, die nu 'héb verzoek in bescherming genomen heeft. Hij' heeft d'at ■gedaan op gronden, die afwijken van de opinie, die hij vroeger had. Waar» het dage- ilijksch 'bestuur dit besluit van dén raad voor czach. had, lag het niet op zijjn weg daar van af te wijken en. inu een ander voorstel te dóén. Wat wijl toen in1 ons rapport hebben gezegd, geldt ook nu nog; daarin is geen verandering 'gekomen. Wij hébben onZe ver wondering er oVer te kennen gegeven, dlat de adressanten zoo spoedig op hun verzoék zijn teruggekomen, en als nu het verzoek wordt toegestaan, dan zal daardoor jeen precedent geschapen -worden, waarop men] zich later zal beroepen. Er is volstrekt niets veranderd, en hét. dagelijksch bestuur meende daarom niet andea's te kunnen dioen dan te adviseeren zooals hét heeft gedaan. De heer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, de vorige maal heeft ie raad zich voor een groot deel laten beïirvfloedén d'oéii het argument-, dat er zoo weinig geld be schikbaar was op de .begrooting. Ik geef dat gewonnen. Maar de bedoeling van de adres santen is thans subsidie te vragen voor een cursus, die zal duren van September tot Mei. Dat 'bezwaar kan dus vervallen, als het subsidie van de gemeente op de vol gende begroeting geplaatst wordt. Voor heb scheppen van een precedent maak ik mijl niet 'bang, om'dat aan eene behaugersver- eeniging ook reeds subsidie is verleend. Ik stap daarover dus gemakkelijk heen. Dé Voorzitter. Ik gel'oof werkelijk dat hét- niet voorzichtig zou zijn op het denkbeeld van dén heer van Duinen in te gaan. Het is een oud! gezégde, als men a zegt moét- men ook b zeggen. Als men be gint met dezen cursus te siubsidieeren, dan weet- ik niet waar het einde zal zijn. Er zijn een groot aantal vakvereenigingen, die can evenzeer Verdienen van gemeentewege gesteund to woerden. De heer Veis Heyn. Het plan van dezen cursus sluit vele vakken in. Ongeveer bet geheele bouwvlak kan er van profitee ren. De heer Kroes. De cursus zal dienen voor timmerlieden en voor meubelmakers, verder voor smeden, bankwerkers en schil ders. Feitelijk zijn -dus de hoofdvakken van het 'boulwvalk allen er in opgeno-men. De heer Veis Heyn. Ook de .métselaars zijn niet uitgesloten. De cursus omvat allé ondéa'deelen -vtan het bouwvak. Allien kun nen er van; proffitéeren. De V oorzitter. Als men eenmaal den weg van subsidieeren betreedt, dan komt dé vraag om subsidie in 't volgende jaar weer terug. Het blijft niet 'bijl één jaar. De heer van D'uinen. Als de zaak werkelijk strekt tot ontwikkeling, van dén werkman, dan levert dlat geen bezwaar. Deze cursus dient voor hen, die graag wil len, maar niet kunnen. Men moet aan die mensohen de band reiken, opdat zijl bun doel kunnen bereiken. Hunne financieele krachten zijn te gering, dan dat zij zelf kunnen Voldoen aan hun wensch om dlatgene te verwerven wat zij- inzien, dat voor hen noodig is. De heer Kroes. Mijnheer die voorzitter, ik heb de vorige maal gestemd tegen dé in williging van het verzoek, omdat ik toen niet voldoende was ingelicht. Ik heb nu met den beer van Duinen de zaak onderzocht en ben nu van idee veranderd, omdat ik de noodzakelijkheid inzie om dezen cursus te steunen. Dé vereenigingén, die dézen cur sus willen oprichten, kunnen rékénen op f 225 aan particuliere bijdra-gen. Maar zij kunnen niet al hét geld, dat noodig is, bijl een brengen, omdat zijl diaartoe onmachtig zijn. Elr werd gevraagdIs bet een sub sidie voor één jaar of ook Voor volgen dé jaren? Ja, het idee is om in het volgende jaar terug, te komen. Ik zou willen voorstel len om 't voor één- jaar met het geven van subsidie te probeer en en dé voorwaarde te stellen, dat aan ons verslag moet worden uitgebracht. Wanneer de cursus goéde vruchten oplevert, -dan kan men daarnaar beo-ordeelen of mén zal voortgaan mét suh- sidieerenDit wordt gevraagd in hét belang van menséhen, die graag véoruit willlien, ma'ar niet op dé almbaébtsschoöl geplaatst zijin kunnen worden. De Voorzitter. Ik moet blijven waar schuwen tegen het toestaan van dit ver zoek. Alfa aan deze vereeniging subsidié wordt gegeven, dan zullen andere verzoeken niet uitblijvenkleermakérsvereenigingen en anderen zullen eveneens kamén vragen. Er eijn een groot aantal vakvereenigingen, dié ontegenzeggelijk nuttig werkzaam zijn. Maar; als men eenmaal begint met die vereenigin gén uit de gemeentekas te steunen, dan is het einde van aanvragen om steun niet te overzien De heer Kroes. Mijnheer de voorzitter, ik herhaal, dat 'deze cursus feitelijk alleeni v-oor de 'bouwvakken zal' dienen. Déze zaak verdient wél, steun. Hoewel ik er vroeger tegen was, zal ik nar er voor stemmen. De heer Salomons. Mijnheer de Voor zitter, ik stond verleden jaar vrijwel alleen in mijne verdediging van het verzoek der adressanten. Ik ben Van hetzelfde gevoelen gébleven, -lat ik t-oen héb voorgestaan. Het verlengt mij', dat ik nu van verschillende zijden steun gevonden héb. Ik geloof, dat het- in het algemeen belang zal zijn als dezen cursus tot stand kottnt. De Voorzitter. De beer van Duinen stelt voor het verzoek toe te staan. Ik zal eerst in stemming brengen het voorstel van CE>. en W. om het verzoek af te wijteen. Als dat verworpen wordt, dan kan het voorstel van den heer vaar Duinen in stemming ko men. De heer Oosterveen. Mijnheer de Voorzitter, is de. bedoeling, dat het geld voor dit subsidie eerst op de volgende be groeting izali worden gebracht? De 'heer Sa-lom ons. Tfc geloof, dat dat de bedoeling is. De heer Kroes. Ik zou willen, dat de cursus in 'September begint. De heer van 'D'uinen. iDat 'kan- geen bezwaar opleveren. Alls mén weet, dat de •gemeente steun verleeneu zal, dan kan men zich vooreerst wel redden. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B'. en W. verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Voor stemden de hearten Hamers, Jorissen en Tromp van Holst. De Voorzitter. Nu komt dus het voorstel van den heer Van Duinen aan de orde. Mag ik weten wanneer heb subsidie zal ingaan en welk bedrag a's subsidie wo-rdt verleend? Ut verneem, dat bet voorstel strekt een subsidie van f 300 te verleenen onder de gewone voorwaarden en met de ver plichting om een verslag in te dienen en rekening en verantwoording te doen. Dé heer o s t e r v e e nIs de 'bedoeling hét subsidie voor dit jaar te geven? De 'heer van Duinen. Het subsidie zal verleend worden voor den cursus 19081909. Bij stemming wondt het voorstel van den beer van Duinen aangenomen met 12 stem men Tegen stemde de beer Jorissen. 11. Voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag, op verzoek, aan de on derwijzeres A. C. H. van den Nagel. Wordt z. h. o. verleend. 12. Benoeming van een ouderwijzer aan de school 2e soort (viaoature-Ansink). O'p de voordracht zijn geplaatstW. H. Tick te Lunteren, J. van 't Slot te Huls horst en H. C. C. de Blécourt te Kampen. De heer W. H. T'ick wordt benoemd met 12 'stemmen; 1 stem was uitgebracht op den heer van 't Slot. 13. -Benoeming van een onderwijzer aan de school 3e soort iu de Koningstraat (va cature-Groenen daal Op de voordracht zijn geplaaJÉstJvan 'tSlet te Hulshorst, H. C. C. de Blécourt te Kampen en W. K. Da-amen te Hierden. De heer J. van 't 'Slot wordt benoemd' met 8 stemmen; o stemmen waren uitge bracht op den heer Daamen 14. Voorstel van (BI. en W. tot verlenging van het verlof, verleend aan den ouderwij zer P. 'H'. Ermers, tot de gr-oote vacantie.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 6