ning van pensioen aan weduwen en weezen van militairen en gepens. militairen der land- en zeemacht beneden den officiers rang. Daarna werd behandeld het wetsontwerp, gevende gelegenheid nog tot 1 October a.s. muntbiljetten in te wisselen. De heer van Nierop opperde bedenkin gen tegen het stellen van zulk een korten termijn. Spreker zou echter voor het ont werp stemmen in de hoop, dat de Regee ring bij een nader ontwerp genoemden ter mijn nog ruim verlengen zal. De heer Van der Biesen sloot zich Jrier- bij aan. Het ontwerp werd aangenomen, nadat minister Kolkman had .toegezegd, dat hij indien met October nog een aantal muntbiljetten niet ingewissel zijn, nog een'ge ter mijn-verlenging zal voorstellen. Nog zijn goedgekeurd verschillende wets ontwerpen, o.a. tot bekrachtiging der na dere overeenkomst met de H. IJ. S. M., betreffende den spoorweg KwadijkEdam Volondam, tot toekenning van een nader renteloos voorschot aan de Westlandsche T r am m aatsch ap pij tot onteigening der eigendommen voor den spoorweg Van Hat- tern naar Kampen. Bij de behandeling van bet wetsontwerp tot wijziging der Rijkspostspaarbankwet opperden de heeren van Nierop en Stork bet denkbeeld der beleggingsgelden voor de geddem van de Rijkspostspaarbank te ver ruimen, in diou z'in dat ook de gelden be legd kunnen worden voor sociale doelein den, bijv. voor den bouw van arbeiderswo ningen. Minister Regout beloofde overweging maar oordeelde dat eene dergelijke 'beleg ging nog al bezwaarlijk is. Na aunneming der Cura5a0sc.be mijnwet kwam aan de orde de Schepenwet, welke bestreden werd door den heer Rahu- sen als een -onnoodige en niet gewenschte uitbreiding van staatsbemoeiing. Boven dien wordt aan de regeering car,te blanche gegeven om straffen toe te passen op (han delingen, welke den. Staten-Generaal on bekend zijn. Dat is ongrondwettig naast dit principieel© bezwaar ontwikkelt spreker ook eenige bezwaren van praetiscben aard en hij drukt de vrees uit, dat wij met 's minis ters regeeringsibureiau wêer <kai weg op gaan van vee"! geld' venteran. Heden 11 uur voortzetting. Berichten. I)e Staatscourant van Dinsdag 29 Juni bevat o.a. de volgende Kon. Beslui- ten: op verzoek eervol ontslagen P. G. W. baron van Imhoff, als vice-president der rechtbank te Amsterdam, met dankbetul- ging benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- ordo dr. N. P. van Spanje, geneesheer-di recteur van het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam benoemd voor 1 jaar tot leera&r aan de R. H. B. S. te Warfum H. L. van Harre- veld, thans tijdelijk; tot reserve 2c luitenant van het 7e regi ment infanterie de vaandrig W. L. van Kempen en W. de Haan, van het korps; benoemd voor 1 jaar tot rijks-havenmees ter bij den tramweghaven te Hellevoetsluis de sluis-ravenmeest^r aldaar A. Weenenbos; tot rijks-havenmeester bij den tramwegha ven en buitenhaven te Middelharnis J. van der Velde, tijdelijk rijks-havenmeester te Middelh rni«; tot burger-apotheker bij de marine K. Holm, thans tijdelijk. Voorloopig is vastgesteld dat Hare Majesteit de Koningin-Moeder den vijftien den Juli een tuinfeest zal geven op het lust slot Soestdijk. Prins en Prinses Kuno van Japan stapten Zondag namiddag te ongeveer 5 uur af aan het Pal acehotel te Sc heven Ln- gen om er db thee te gebruiken, welke op verzoek van de hoogo gasten tot ongeveer uur werd1 voortgezet in de fraaie appar tementen aan de zoozijde. De Vorstelijke personen plaatsten hun hand'teekoningen in het Guldien Boek van ScheveningenBij hun tocht door de stad bezochten zij 60k liet Mfturitshuis. Gisteren ochtend 9 uur 24 begaven zij zich naar Amsterdam, om vandaar te on geveer 5 uur 's namiddags terug te kteeren. Prins en Prinses Kuno kwamen met den trein van 10.27 uur uit de Residentie in de hoofdstad aan. Zij begaven zich met gevolg rechtstreeks naar de keurig versierde politio- boot, die in het open ba venfront gereed lag, en waar de gasten door den burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen, ontvangen wer den. Aan den wal stonden honderden toeschou wers, die de Japansche Prins en Prinses eer biedig groetten. De boot zette zich weldra in beweging tot 'het maken van een tocht door de wateren van onze stad. De volgende weg werd afgelegdOostelijke doorvaart, langs de Maatschappij Nederland" en de Koninklijke Maatschappij, om het IJ-eiland, terug door Oosterdoksluis, Oosterdok, Oude schans, Zwanenburgwal, Amstel, Heeren gracht, Reguliersgracht, Leidschegracht, Buitensingel, Rijksmuseum. Nadat de keizerlijke Prins en Prinses het Rijksmuseum met veel belangstelling in oogenschouw genomen hadden, werd de tocht per boot voortgezet van het Museum door Singelgracht, Leidschegracht, Heeren gracht, naar het huis van den Burgemees ter. Ten huize van den Burgemeester gebruik te het hooge gezelschap de lunch. Daarna 'begaf men zich in rijtuigen naar de dia mantslijperij van de firma Asscher in do Tolstraat Na dit bezoek werd naar het Kon. Pa leis op den Dam gereden. Te 4.15 vertrokken de Japansche gasten naar den Haag. Wegens de tegenwoordigheid van eenige ministers heden te Groningen, is de Dinedagscho vergadering van den Minis terraad gisteren gehouden. Het ministerie. Do Tijd ont- viug uit 's Oravenhage van volkomen goed ingelichte zijde de mededeeling, dat het be richt der .Haagsche Courant'' als zou het ministerie de porfïeuifles ter beschikking hebben gesteld, beslist onwaar is. De minister van Oorlog, hoewel se dert het begin van Mei weer aan zijn depar tement werkzaam, gaat wegens zijn gezond heidstoestand nog niet naar de vergaderin gen der Eerste Kamer, zoodat zijn ambtge noot van Marine zich gisteren belastte met do verdediging van de wetsontwerpen, het ministerie van Oorlog betreffende. Te 's Oravenhage is aangekomen de 'heer L. Porr, consul der Nederlanden te Koningsbergen Het antwoord van Dr. Kuyper. In ,,De Standaard" komt het volgen de ingezonden stuk voor van Dr. A. Kuyper ,,In no. 2829 van ,,Het Volk" leest men de mededeeling van een interview, reeds blijkens den titelLintjeshandel, strekkend, om den indruk te maken, als had ik in 1903 de verleening van een ridderorde be vorderd, teneinde daaruit munt te slaan, niet spreekwoordelijk, maar in eigenlijken zin. Naar aanleiding hiervan veroorloof ik mij op te merken lo. dat ik het aanzoek om een decoratie in Januari 1902 gedaan, terstond afsneed door op te merken, dat hiervoor geen enkele titel aanwezig was. Bij het aanzoek werd van geldaanbod ook niet met één enkel woord gerept 2o. dat anderhalf jaar later te mijner kennisse kwam, dat de Consul-Generaal van Griekenland zicih in nationalen zin -verdien stelijk had gemaakt, door aan de Neder land sche krijgsgevangenen uit dén Boeren oorlog, die de Engelsdhen op één der Ber muda-eilanden hadden geïnterneerd, de middelen te verschaffen, om naar hun vader land terug te keeren, alsmede door aan de Nederlandsche Kolonie op Ceylon gelden te zenden voor de wederopbouwing van haar monumentale kerk uit de 17e eeuw, die in was gestort. Vooral in den Consul-Generaal van een vreemde Mogendheid mocht dit niet onopgemerkt blijven, en uit d'ien hoofde is hij toen voorgedragen voor een decoratie in de orde van Oranje-Nassau. 3o. dat ik 'het feit, dat de aanzoekster van den gedecoreerde f 25 per week ontving, eerst zag uit het thans meegedeelde inter view. Wel wist ik, dat zij en hare familie reeds voor jaren geholpen werden 4o. dat na of in verband met deze deco reering, door mij niets, ondier wat vorm ook, is ontvangen noch voor mijzelf, noch met bestemming voor een verkiezingsaotie, die in 1903 bovendien niet aan de orde was 5o. dat het volgend jaar bij de Provinciale stembus van 1904 mij niet f 7000, maar tweemaal f 2000 dbor genoemden consul- generaal ter beschikking is gesteld:, gelijK hij dit steeds bij elke verkiezing de gewoonte heeft te doenen gelijk hij ook nu bij de stembus van 1909, als man van Rechts, dit deed; 60 dat niet door dezen heer in 1905 mij f 11,000 zijn gezonden, maar diat deze som van f 11,000 het totaal bedrag was van een© door bedeelde jonge dame bij onderscheidene personen voor de stembus gehouden, niet op mijn verzoek, maar geheel eigener bewe ging, gelijk zij, in echt Engelschen stijl, nog op allerlei wijzen bij de verkiezing als agente ronder aanstelling optrad; 7o. dat ik mijne dochter verzocht haar voor die energieke bemoeiing mijn dank te betuigen, en zelf, toen ailes afgeloopen was, haar dien dan'k vóór mijn vertrek, her haalde; 80. dat er nooit of nimmer tusschen de verstrekking van deze gelden, en bovenbe doelde decoratie eenig verband is gelegd of beweerd, 't zij van belofte, 't zij van af spraak, 't zij van beding in den zin van een do ut des; doch diat veeleer herhaalde lijk door mij, en zulks met nadruk, ver klaard is, dat al zulk verband rechtstreeks was uitgesloten, hetgeen beaamd werd. Dit herhaalde ik nog onlangs toen zij wederom voor de stembus van 1909 gelden aan bracht 9o. dat ilc op een mij gedane vi'aag, of mij ook nationale belangen in den vreemde bekend waren, die om bijzonderen steun rie pen, ik door mijne dochter liet wijzen op Smyrna en Groenland, zonder dat ik hiervan verder iets hoorde; lOo. dat de andere heer, van wien in het interview gerept wordt, niet op die lijst kon geplaatst zijn, daar het Kabinet, dat af trad, uiteraard geen lijst gearresteerd heeft; llo. dat ik aan mannen van het vak de vraag ter beoordeel ing laat, of hat niet een ,,res mali exempli" is, zoo een Curator, die in zijn qualiteit iets op het spoor meent te komen, dat geheel buiten de zaak ligt, brieven en kaarten, hem niet door zijn cliënt, maar door een derde, onlder verband van geheimhouding, toevertrouwd, zonder daartoe door dien derde gemachtigd te zijn, laat regislreeren en ze later als politiek wapen, gelijk te Ommen geschied is, ge bruikt. En 12o. dat ik in de meening van de redactie van de Nieuwe Courant", alsof een Minister in functie zich volstrekt bui ten alle stembus-actie moet hiouden, niet geheel deeldat Engeland en Amerika deze manier van doen veeleer eerenen dat nog onlangs zelfs in de „Nederlander'' het spre ken bij de stembus dOor een Minister werd bepleit. Maar diat, ook al verschilt men hierin van mij in opinie, het toch wel nooit een Minister verboden zal zijn, om van een hem bekende, gelden, die met het oog op de stembus bijeenverzameld zijn, in ontvangst te nemen, teneinde zo over te maken aan den Thesaurior van het Comité, waarvoor zo bestemd zijn, en waarvan hij zelf 25 ja- Ten lang voorzitter is geweest. KUYPER. 's-Gravenhage, 28 Juni 1909. Aldus het verweer van kien aangeklaagde. Ook stond hij te woord een verslaggever van Het Vaderland en op de tot (hom ge richte vrAag deelde hij mede, dat hij vroe ger nimmer iets van den heer Lelimann had gehoord. Hoezeer sdlirijft Het Vad. de heer Lelunanu zich ook in de hoofdstad des rijks in zekere bekendheid mag verheugen, nooit had Z.Exc., die ook destijds gewichtige za ken had te behandelen en geen koffiehuizen of sociëteiten bezoekt, van dezen heer ge hoord, a plus forte raisou waren hem de „Lehmannetjes", die in de rechtzaak Haas en Van Hall een gewichtige rol speelden, totaal onbekend. Van dit gansche proces trouwens had Z.Exc. geen kennis genomen. Eerst door mej. Westmeijer is hij met Lehmann in kennis gekomen en sedert werd deze de consul-generaal van Grieken land 1 aan 's ministers tafel genoodigd, tegelijk met allerlei diplomaten en aanzien lijke personen. Van mej. Westmeijer zelf heeft de ex- minister-president wel nu en' dan praatjes gehoord, maar op de vraag, of men iets positiefs te haren nadeele wist, nooit beves tigend antwoord gekregen. Omtrent mej. Westmeijer meldt men nog uit Amsterdam aan de N. Rott. Ct., dat zij bij den burgerlijken stand te Amsterdam is ingeschreven als Matlhilde, Maria, Antonia Westmeijer, 4 December 1874 te Amsterdam geboren, en wonend bij haar vader, Wete ringschans, aldaar. Haar vader was vroeger commissionair in manufacturen, doch ging failliet. Te Amsterdam is bij sommigen reeds lang bekend, dat Mathilda W. met den huize- Kuyper in betrekking stond. Haar vader verhoovaardigde zich daar in koffiehuizen wel op. De familie Westmeijer is katholiek. De Kamerverkiezingen. Het Volk schrijft: Naar aanleiding der nieuwe verkiezing, die moet plaats hebben in Amsterdam IV, besloot het bestuur der S. D. A. P. als zijn meening uit te spreken, dat, indien deze verkiezing niets anders is dan een persoons verwisseling, ra. a. w. indien dus voor den gekozen Unie-liberaal een Unie-liberaal in de plaats komt, het voor onze partij niet noodig is aan deze verkiezing deel te nemen. Indien er echter door het stellen van een Oud-Liberaal, of van -een Unie-liberaal en een Oud-Liberaal, een politieke kant aan zou komen, dan zou onzerzijds met een can- didaat dienen te worden uitgekomen. In de gisterenavond gehouden openbare ledenvergadering van de vrijzinnige kiesver- eeniging Vooruitgang in district IV, is o. m. ter sprake gekomen het Sedq*iken van den 'heer J. W. IJzerman, afgevaardigde van dit district ter Tweede Kamer, voor een hernieuwd mandaat. De voorzitter, mr. J. Kappeijne van de Coppello, zeide er prijs op te stellen, hier omtrent eenige mededeelingen te doen, om dat licht de schijn zou worden gewekt, .lsof dit besluit reeds vroeger bij het bestuur "bekend, was er is zelfs reeds in dien geest gemompeld. Spr. stelde er prijs op te ver klaren, dat deze nieening onjuist is. Nie mand is meer verrast geweest over het be danken van den heer IJzerman dan wij, be stuursleden, aldus zeide mr. Kappeyne. Want hoewel de heer IJzerman aanvan kelijk niet bereid was wederom een Kamer- candidatuur te aanvaarden, kwam hij daar op later terug, en zond hij een schrijven, waarin hij zich beschikbaar stelde, zonder zich echter voor den geheelen duur der zit ting te kunnen verbinden. Men was er dus alleen niet zeker van, of de heer IJzerman vier jaar lang aan zou blijven. 24 Juni 1.1. zond hij echter een schrijven, waarin hij zijn mandaat ter beschikking der kiezers stelde, en een onderhoud dat spreker spoe dig daarop met den afgevaardigde had, kon dezen niet van besluit-doen veranderen. Spr. verklaarde dat bet bestuur en ongetwijfeld ook de vergadering dit besluit zeer betreu ren en deelde ten slotte mede, dat van heden af voorloopige opgaven voor eene candidatuur bij het bestuur kunnen worden ingeleverd. De heer Ankersanit, (Chr.-hist.), pre dikant bij de Hervormde Gemeente te Wom- mels (Fr.), zal de candiidaat dier rechtsche partijen zijn bij de a. s. verkiezing in het district Harlingen, noodig geworden door het bedanken van dr. De Visser. (Bblid.) De nieuwe leden der Tweede Kamer. J. R. Snoeck Henkemaus (C.-H.) (Gekozen voor Amsterdam II.) Wijnhandelaar te 's Gravenhage, secre taris van de Ned. Herv. diaconie te 's Gra venhage, in welke qualiteit hij aich zeer beijverde voor de Kinderwetten, secretaris van <Je vereeniging „Armenzorg", bestuur der van de Ned. Vereen, voor Armenzorg en Weldadigheid, bestuurder voor de Hel dring-gestichten, voorzitter- van die Kon. aan gv er eenig ing „Excelsior" te 's Graven hage. G. A. A. Middel-berg (A.-R.) (Geko-zen voor Amsterdam VII.) Geboren 21 Juni 1846. Werktuigkundig ingenieur, chef van tractie en rollend ma terieel bij de Hollandsche Spoor, sedert 1890 in plaats van den beer Cluysemaar dir. van de Ned. Zuid-Afr. Spoorweg-Mij. Se dert 1 Jan. 1899 commissaris van' iidleon. Thans o.a. voorzitter van de Ned.-Zuidi- Afr. Vereen, en van die Ned.-Zuid-Afr. Voorschoitkas. Woonplaats Loenersloot. W. d1 e VI u gt (A.-R.) (Gekozen voor Amsterdam VIII.) Geb. te Amsterdam 19 Dec. 1872, make laar (sedert 1896) en bouwkundige. Lid van het hoofdbestuur der Vereeniging Amstels Bouwkring, Irid-werkgever in den Raad van Beroep der Ongevallenverzekering te Am sterdam, be stu u r der - p atroon (voorzitter) in de Kamer van Arbeid voor dte bouwbedrij ven. Woonplaats Roelof Hartstraat 130, Am sterdam. W. H. Vliegen, (S.-D.) (Gekozen voor Amsfjerdfam IX.) Geb. te Gu/lpen 20 Nov. 1862. Redacteur van „Het Volk", lid van den IGemeemtenaad voor district III Sedert 8 Juni 1906, lid van d'e Prov, Staten voor Amsterdam IX, sedert 25 Juni 1907. Woonplaats Bilderdlijkstraat 112, Amster dam. N. Oosterbaan (A.-R.) (Gekozen voor Enkhuizeu.) Sedert 9 Oct. 1902 schoolopziener in het arrondissement Doesburg. G. E 1 h o r s t (A.-R.) (Gekozen voor Enschedé.) Bakker te Enschedé. Lid van den gemeenteraad en sedert 4 Sept. 1903 lid van de Prov. Staten van Owerijsel voor Enschedé. J h r. M r. Frank K. van L e n- n e p (C.-H.) (Gekozen voor Haarlem.) Geb. te Amsterdam in 1865, promoveerde te Utrecht in 1886, vestigde zich daarna als advocaat te Amsterdam, in. associatie met Mr. Th. Heemskerk (tot 1901), daarna van 1902 tot 1908 idem met m.r. C. A. J. Bartz- feld, voorzitter van de vereenigtinig tot Bev. van Chr. onderwijs voor d'e stad Amster dam, bestuurder van de Martha-Stichting te Alphen a. d. Rijn. Woonplaats Zand voort. M r. Th. H. d e Meester (U.-L.) (Gekozen voor Den Helder en voor Schet ter] and waarvoor hij bedankte.) Geb. te Harderwijk in 1851, promoveer de tij Utrecht in 1875, daarna adj.-com mies le klasse aan. de Prov. Grif file van' Overijsel;, in 1878 commies, chef van! het Prov Bureiau voor Statistiek aldaarin 1885 secretaris der gemeente Groningen in 1892 administrateur bij het Departement van Financiën en in 1898 vice-pros, van den Raad van Ned.-Tmdïë. Van' 15 Aug. 1905 tot Febr. 1908 Minister van.' Finan ciën in liet maar hem genoemde ministerie. Woonplaats's Gravenhage. Mr. P. R i n k (U.-L.) (Gekozen voor Hoogozand.) Geb. 1851 te Ti el, gepromoveerd te Utrecht in 1874, daarna adrvocaat tie Tiel, sedert 1883 lid van don gemeenteraad, van 1886 tot 1891 wethouder aldaarsedert 1883 lid van de. Prov. Staten vaü Gelder land sedert 1891 lid der Tweede Kamer, van. 17 Augustus 1905 tot Februari 1908 Minister van Bin men 1. Zaken in het Minis terie De Meester. Woonplaats 's Graveiv hage. M r. D r. F. A. C. Graaf v a n L ij n- den van Saw denburg (A.-R.) (Gekozen voor Kampen.) Geb. 17 Nov. 1873, kamerheer 8. b. d. Van H, M. do Koningilni (sedert 31 Ang. 1903.) Lid van de Prov. Staten van Utrecht voor Amierongen, sedert 15 Juni 1904, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, sedert 5 Juli 1905, lid van de Staatscom missie voor de gemoente-financiën (1905), idem van die voor den landbouw. J. H. Blum (A.-R.) (Gekozen voor Middelburg.) Schoolopziener m het district Middelburg. G. A. Vorster man van Oyen (V.-D.) (Gekozen voor Oostburg.) Geb. te Gil ze-Rijen 11 Juilï 1836, in 1851 kweekeling aan de Chr. Normaalschool te Nijmegen, ini 1854 hulponderwijzer te Nieuw-Loosdrecht, in 1859 leer aar iu de wis- en natuurkunde te Winlschoien, i/u 1860 hoofd der apenbare school te Aarden- burg, in. 1901 gepenedionneerd. Van 1874 1892 archivaris va.n Aardenburg. Van 1882 tot 1905 secretaris, thans voorzitter, vani de Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in Staats-Vlaanderenoprichter en secretaris van verschillende ver eeni gin gen op het gebied van landbouw en vee teelt, schrijver, redacteur van. verseliilllen- de plaatselijke weekbladen. Sedert 1906 lid der Prov. Staten vam Zeeland, sedtert 1907 lid vak' de»n gemeeutenaad1 van Aar denburg. J. F. Beemskerk (A.-R.). (Ge kozen voor Rotterdam IV). Geb. 15 Febr. 1867 te 's Gravenhage, sedert 20 April .1905 rijksbetaalmeester in het arrondissement Groningen, lid van den gemeenteraad, voorzitter der anti-revolution- naire kiesvereeniging „Nederland en Oranje", mede-oprichter der Christelijke schiet vereeniging „WiThelmina", philan- throop, sportman. Mr. A. d e J o n g (A.-R.). (Gekozen voor Rotterdam V). Geb. 12 Sept. 1869 te Rotterdam, stu deerde in de theologie en in de rechten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, promo veerde op een proefschrift „Geschiedenis en Begrip van Gratie". Gedurende drie jaar wc: hij leeraar in het godsdienstonderwijs en het Hebreeuwsch aan het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam. Slechts korten tijd in de rechtspraktijk werkzaam. Sedert 1901 lid van den Raad te Rotterdam, sedert Mei 1903 hoofdredacteur en directeur van het anti-rev. dagblad De Rotterdammer. H. C o 1 ij n (A.-R.). Gekozen voor Sneek). Geb. te Haarlemmermeer in 1869, 2e luit. der inf. O.-I. leger (van Kampen) 15 Dec. 1892, 23 Aug. 1896 le luit., kapitein (bij keuze) 21 Aug. 1901, gepens. in 1907 mei den titulairen rang van majoor, ridder 3e kl. Mil. W. O., ridder van den Ned. Leeuw, eeresabel, eereteeken, Lombokkruis. Adjunct regeeringscommissaris voor de décentralisa- tie, daarna 8 Nov. 1908 adviseur voor de bestuurszaken der Buitenbezittingen. Tegen woordige standplaatsBuitenzorg. J. E. W. Duys (S.-D. A.-P.). (Ge kozen voor Zaandam). Geb. te Nijmegen 21 Febr. 1877. Aan vangsonderwijs op een Chr. school te Doetin- chem, daarna anderhalf jaar matroos op de „Sea Horse", steenkolenboot tusschen Am sterdam. en Huil, vervolgens op het Insti tuut Wegerif. In 1900,examen candidaat-no- taris, met 15 Jan. 1903 benoemd adjunct- commies aan de Rijksverzekeringsbank, be last met het beheer van de bibliotheek. In 1907, als opvolger van mr. Mendels, propa gandist van de S.-D. A.-P. in de Zaanstreek, redacteur van het weekblad De Voorpost, lid van den gemeenteraad te Zaandam. J. S. F. van Hoogstraten (A.-R.). (Gekozen voor Utrecht II). Gepens. officier van het wapen der cava lerie, te Arnhem. E M. Teenstra (V. D.). (Geko zen te Zuidhorn). Geb. 25 Juli 1873 te Grijpskerk. Na de H. B. S. te Groningen doorloopen te heb ben en in 1892 met goed gevolg het eind1- exarren te hebben afgelegd, werd hij bij zijn vader practiscli in het landbouwvak opge leid. I11 1897 vestigde hij zich als landbou wer te Ruigezand. Bestuurslid van de Maat- schappij van Landbouw en Nijverheid Ln het Westerkwartier. P. J. de Kanter (U.-L.). Gekozen te Dordrecht). Geb. te Gouda in 1868, doch reeds op vijfjarigen leeftijd naar Dordrecht verhuisd bezocht aldaar de lagere school en de H. B. S en verwierf in 1888 het diploma van can- didaat-notaris. Op 1 Mei 1891 werd hij be^ -ncemd tot directeur van de Brandverz. Maatschij. „Holland", aldaar, als opvolger vin zijn oom, een der oprichters van ge noemde Mij. I11 Maart 1897 werd de heer De Kanter gekozen tot lid van den Raad op het oogenblik zit hij voor district III en na den dood van den. heer H. Veth koos de Raad hem tot wethouder (Maart 1907). Hij nam de afd. Onderwijs op zich; onder zijn wethouderschap is reeds heel wat ge reorganiseerd op onderwijs-gebied. J h r. G. J. A. Schimmolpen- n i n. c k (C.-H.). Gekozen te Ede). Geb. 8 Febr. 1854 te 's Gravenhage. Toen hij 5 maanden oud was, kocht wijlen zijn vader het huis Heimerstein met aanhoorige gronden en sedert bewoont de familie dezelf de plaats. Na afloop zijner studiejaren legde de heer S. zich op de gemeente-administratie toe. Benoemd 3 Maart 1882 tot burgemeester van Rhenen, waartoe ook behoort een groot deel van de buurtschap Eist en Achterberg. Se dert 18 Febr. 1907 lid van de Provinciale Staten van Utrecht voor het kiesdistrict Amerongen. President-kerkvoogd der Ned.- herv kerk, voorzitter van het bestuur voor het Protestantsche Bestedelingenhuis, dijk graaf van den Dijksteel voor de Rhenensche Nude en Achterbergsche hooilanden; lid van het hoofdbestuur van de Maatsch. van Landbouw in de prov. Utrecht; eere voorzitter van de Oranje-Vereeniging, enz. De burgemeester van 's-Gravenhage, baron Sweerts, is voor ongeveer 6 weken naar Zwitserland vertrokken. Zijn anibt wordt gedurende zijn afwezigheid waargeno men door wethouder Jansen. De aan den raad voorgestelde benoeming van een tijdelijken wethouder is geschied, met het oog op het vertrek met vacantia in den loop van Juli van de wethouders Lely en Van Sandick. Naar Het Volk verneemt, zal het lid der S. D. A. P., de heer Hoejenbos, in d'e eerstvolgende zitting van den1 Haagse hen gemeenteraad een interpellatie aanvragen over het bouwgrondschand'aalwaarbij o.a. de raadsleden Jan se en Liefland betrok ken zijn. Jubileum D r. N. P. van Spanje. Zoaid'ag herdacht de heer N. G.van Spanje, directeur van het O. L. Vrouwe gasthuis te Amsterdam den dag, waarop hij 25 jaar geleden zijn arts-examen deed. Dit jubileum is echter in stilte gevierd en teneinde zich aan alle huldebetuigingen te onttrekken, heeft dr. Van Spanje zich voor enkele dagen naar elders begeven. E. G. Cohen, f Gisterennacht is te Amsterdam overleden de heer E. G. Co hen, laatst overgebleven lid der sinds 1835 te Arnhem gevestigde firma Gebr. E. M. Cohen. Zooals bekend, legde deze boekhandelaars firma, die sinds eenige jaren naar Amster dam werd verplaatst, zich bijzonder toe op de groote en goedkoope verspreiding van boekwerken op velerlei gebied, wetenschap pelijke zoowel als populaire. De lustrumfeesten te Groningen. Men meldt uit Groningen D-1 viering van het 59ste lustrum der Gro ningsche Hoogeschool is gister geopend met den intocht van de afgevaardigden der be vriende studentencorpsen in de feestelijk ver sierde stad. De Groningers hebben deze keer bijzonder veel werk gemaakt om den fee sta lij ken en vriendelijken aanblik der stad te verhoogen. In vele straten zijn eerebogen opgericht, zijn versieringen aangebracht van groen, bloemen en vlaggen, is zeer veel ge daan vooral voor de verlichting. Om 1 uur gistermiddag trokken de leden vau het studentencorps JHndicat atque Poli't naa- het station om hunne studiemakkers uit Leiden, Delft en Utrecht af te halen, die het lustrum der Groningsche hoogeschool de plechtige inwijding van het nieuwe ge bouw willen bijwonen. Na een korte ommegang door de stad werden de gasten geleid naar het kerkge bouw van de Vereenigde Doopsgezinde ge meente, waar de plechtige opening der fees ten plaats had. De rector van het studentencorps, de heer B. D. H. Teilegen Azn., verwelkomde de aanwezigen, in de eerste plaats de reünisten, die gehoor gevend aan de roepstem, die uit het hooge Noorden tot hen kwam, zijn ge komen om de oude banden weder vaster toe te halen; sprak daarna tot curatoren en professoren, wie hij geluk wenschte met het lustrum en wien hij dank bracht voor hunne zorgen om de sporen van de ramp van 30 Augustus 1906 te doen verdwijnen en vervolgens riep hij de afgevaardigden der andere hoogescholen het welkom toe, wekte de leden van het Groningsche corps, als dab noodig is, op om hun taak van gastbeeren op te houden en eindigde met den wensch, dat deze dagen zoo mogen verloopen, dat niets de deelnemers droever mag stemmen dan scheiden. De rede van den rector werd (be antwoord door jhr. J. R. de Mare©» van Swinderen namens de reünisten, die in gloedvolle woorden dank zegde vooi het welkomstwoord van den rector en verder de gevoelens der reünisten vertolkte door namens hun corps curatoren en hoog leeraren der hoogeschool geluk te wenschen met den herhouw van de universiteit. Wel kon een tempel verwoest worden, doch nooit hoefde de dienst ook maar een moment ge staakt als de tempeldienaren mannen waren als zij I De rede van den heer Van Swinderen vond luiden bijval. Te 7 uur gisterenavond trokken de reünis ten en studenten met de muziek van heb Stedelijk muziekkorps van de Korenbeurs, aan de Vischmarkt, naar de Martinikerk, waar door dr. D. Bos, lid der Tweede Ka mer, te Winschoten, een fraaie feestrede ge houden werd, die met daverend applaus werd begroet. De plechtigheid werd opgeluisterd door orgelspel van den heer H. P. Steenhuis. Om 11 uur bracht het studentencorps een. serenade aan de reünisten in „De Harmo nie''. Ondanks het late uur bracht zij nog een groote massa op de been,

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2