KOLONIËN. BINNENLAND. daartoe benoemde commissie O uitworpen adres aan den Keizer aangenomen, waarin verzoent wordt om intrekking van de den 2en Juni uitgevaardigde wet over de nieuwe regeling der behandeling van de Fineche aangelegenheden. Daarbij wordt een beroep gedaan op de historische hoofdmomenten in do ontwikkeling van den rechtstoestand van Fin and, waarmee naar de meening van den landdag de genoemde wet niet overeen komt. Over het geval van de Engelsche hamr dol&stoomboot Woodburn, dio in de Fin-, fiche Scheren door een Russisch oorlogs schip beschoten is op het vermooden, dat zij het jacht van den Czaar wilde naderen, ia het officieel© bericht van het loodswe zen verschenen, dat volledige opheldering brengt waarom de loods heeft gehandeld zooaJs hij deed. Het smalle vaarwater, dat het schip wegens zijn diepgang had moeten nemen, was door een oorlogsschip bezet. De loods moest tusschen de kruisers Asia en Wodoled zijn koers nemen, omdat or geen andere weg was. Om de daartoe noo- digo wending te kunnen uitvoeren, moest) men, de machine stop zetten en naar rechts sturen. Het schip zette echter, tengevolge van. de wet der traagheid, nog een poosje do beweging voort. Juist op dat tijdstip vielen de vier scherpe schoten. De kapitein was onkundig van het verbod om de reedo te paaseeren. De loods kende dit verbod wed, maar meende, dat de beid© oorlogs schepen, die hom den weg versperden, bui ten den verboden kring lagen, omdat zij op moor dan 500 Motor afstand van hot jacht van den Czaar lagenhij heeft chis te goe der trouw gedwaald. Petersburg, 3 Juli. De Russi sche regeering richtte tot de vreemde mo gendheden een telegram van den volgen den inhoudDe Russische rogoering kwam in hare besprekingen over dón toestand te Teheran tot de sloteom, dat iui geval van het binnentrek kon der revolutionairen in Teheran, do Russische en andere Europeo- sche gozantschappou, instellingen eau on derdanen, evenals de Russische weg Ensoli Teheran ernstig bedreigd kunnen wor den. Daarom werd besloten uit xfc&koe eeno af deeling troepen naar Enseli te zenden. De boveihebber van deze troepenafdee- ling zal voorzien worden van zeer stellig luidondo instruction, die er nadruk op leg gen, dlat het doel van zijn© zeaidiilng een voudig moet zijn de bescherming van de Russische en andere vreemde gezantschap pon, inrichtingen en onderdanen aojldór eenige inmenging La de binnenlandse he aangelegenheden van Perzië. De Russische troepen blijven binnen de grenzen van het Perzische gebied slechts zóó lang, tot dat leven en goed van de Russische en andere diplomatieke vertegenwoordiger©, inriohtin- gen on onderdanen volkomen beveiligd schijnen. Turkije. Konstantinopol, 3 Juli. In de Kamer beantwoordde do minister van bin- nenlandscihe zaken oen© interpellatie van een Griekse!»© afgevaardigde over de afkondi ging van den staat van beleg te Alvalo. Hij zette uiteen, de de maatregel noodig was om onldsten te beletten. Ka heftige replie ken van eenige Grieksche leden nam de Kamer akte van het antwoord van den minister. Saloniki, 4 J u 1 i. De cavalWie te Aleppo, Uskub en omstreken heeft bevel ontvangen rich samen te trokken in Mouas tir met hot oog op do gespannen betrek kingen mot de Grieksohe Maoodonièrs. Men verwacht binnen kort do afkondiging van don staat van beleg. Zuid-Afrika. Kaapstad, 4 Juli. In Boelawayo loopt het gerucht, dat Botha, do eerste mi nister van Transvaal, op uitnoodiging van do Zuid-Afrikaansche nationale conventie, aan de British Soutli-African Company het aanbod zal doen om Rhodesia over te nemen door den Zuid-Afrikaansohen bond. Do Bulawayo Chronicle gelooft, dat dit bericht juist is, en vermeldt als prijs 20 miilioeu pond sterling. Met betrekking tot het bovenstaande leg de de directeur van de British South-African Company de volgende verklaring af aan een vertegcnwoordiigor van de Daily Mail: Het is niet waar, dat de onderhandelingen reeds loopen, maar het is een feit, dat Botha, cfio Transvaal vertegenwoordigt, den wensch te kennen gaf, de onderhandelingen te openen bij zijne komst in Engoland. De maatschap pij zou billijke voorwaarden aannemen voor het gebied ten zuiden van de Zambesi, dat slechts een onderdeel is van hert. gedeelte, dat in aanmerking komt. Noord-Rhodesia sal de maatschappij voor zioh behouden Zuid-Rhodesia zal niet door Transvaal wor den ingepalmd, maar een vijfden staat vor men. Allerlei. vBij opgravingen, die te WilLetuforf aan den Donau worden gedaan voor het Oosteurijksch Museum van Natuurlijke Historie, heeft men in eön aardlaag, dio al lerlei wapenen en andere voorwerpen uit het steentijdperk bevatte, ook oen gip*- beeldje gevonden van 11 centimeter. Dit vóór-historische beeldje, dat sporen droeg van geschilderd te zijn geweest, stelt een vrouwenfiguur voor van merkwaardig juis te artistieke vormen. vTe Geneve zijn Vrijdag do feesten ter viering van Calvijn's 400sten goboorte- dag begonnen met eon rede van prof. Dou- merguo in de hoofdkerk van Si. Pieter over Calvijn als prediker. Tweeduizend af gevaardigden zijn uit alle dee&en. van de we reld te Genève samengestroomd. vPer Zeppelin naar do Noordpool. Reeds meldde een Reuter- berioht het grootache plan, hetwelk de grijze luchtschipper Zeppelin zich voorsbelt te ver wezenlijken om namelijk met een lucht schip do Noordpoolstreken te gaan onder zoeken. Omtrent dit plan deelt do ,,Berl. Lokal- (Anxeiger" de volgende bijzónderheden mede: „Geheimraad professor Hergesell hield in Kiel met den Keizer een uitvoerige con ferentie over een voorgenomen onderzoe kingstocht naar de Noordpoolstreken, met behulp van het Zeppelinsche luchtschip. Aan het hoofd dezer zuiver wetenschappelijke onderneming, die zal worden uitgovoerd met een stuurb&llon, zoo gebouwd, dat hij maxi- malen arbeid zal kunnen prestoeren, zullen graaf Zeppelin en professor Hergesell staan. Als basis voor de afzonderlijke expedi ties van het luchtschip is de Kruisbaai, aan de westkust van Spitsbergen, in overweging genomen, die als ankerplaats voor het Zep pelin-luchtschip dóór professor Hergesell is uitgekozen. De stuurballon zal den tocht maar Spits bergen over Noorwegen maken, met oen of meerdere landingen De expedities van de Kmisbaai uit zullen de onbekende streken ten noordon van Groenland en Franz-Jo seph's Bocht geographisch, geophysisch en aerologisch onderzoeken. De voor-expedities, tot steun van den hoofdtocht, zullen reeds liet volgende jaar aanvangen. De Keizer hoorde met levendige belang stelling de voordracht van professor Herge sell aan, en gaf er zijn vreugde over te kennen, dat graaf Zeppelin den arbeid zijns levens en zijn uitgebreide ervaring in dienst van deze nationale onderneming wilde stol len. Z. M. gaf gaarne zijn toestemming tot het aanvaarden van het bescherm heerschap over de gehcele expeditie." vDe dokters in Engeland nomen, naar het ,,Med. Weekblad" mededeelt, in aantal sterk toe en hun inkomens af. Inkomens van f 1200 k f 1300 zijn er zeer gewoon; slechts weinigen halen f 6000gemiddeld' wordt f 3000 per jaar verdiend. Openbare geneeskundige betrekkingen worden er slecht betaald; de kostelooze consulten aan de ziekenhuizen werken liet pauperisme van den geneeskundigen stand zeer in de hand; de ziekenfondsen tellen vele vermogende menschen onder hun leden. Onlangs stierf in Londen een fabrikant-, die een millioen gul den naliet en a raison van f 2.40 per jaar zich voor geneeskundige behandeling bij een ziekenfonds verzekerd had. E«n merkwaardige speling der natuur vA. W. Stellwagen schrijft in het Al bum der Natuur, van Juli, het volgende over eeno merkwaardige natuurspeling In het derde deel der voor eenige maan den te Parijs uitgegeven gedenkschrift van de gravin de Boigne is eene merkwaar dige natuurspeling gemeld. Ze betreft de ge schiedenis van eene boerenvrouw uit Lotha ringen, dio eon kind ter wereld bracht met den naam en titel Napoleon in 't blauw der oogjes. Best is, zonder verdere inleiding, aa'i de gravin zelve het woord te geven. Zie hier haar verhaal: „Ik wil niet verzuimen, eene vreemd soortige bijzonderheid aan te teekenen, waar aan ik wel gelooven moe omdat ik ze ge zien heb. Eene jong© Lotharingsche boeren vrouw kreeg van haar broer, die als soldaat moest opkomen, bij zijn vertrek een mooi, buiten den omloop gehouden, twintiggoud- stuk uit den tijd van Napoleon ten geschen ke. Zij moest bet muntstuk als een panden- ken aan den vertrokken soldaat zorgvuldig bewaren. Zoo deed ze, want ze hield ziels veel van haar broer, en toen ze een poosje later hoorde, dat het regiment, waarbij hij diendè, op een afstand van eenige mijlen voorbij haar dorp komen zou, op marsch naar elders, haastte ze zich op stap te gaan om den jonkman aan een halte, waar do sol daten rust hielden, nog eens goên-dag te zoggen. Op de terugreis naar huis was ze moe en dorstig geworden en eene herberg binnengegaan om bij een glaasje bier wat uit te rusten. Toen 't nu op betalen aan kwam, herinnerde ze zich to laat, dat ze 't beetje geld, dat ze bij zich had, aan haar brcer had gegeven, en alleen nog maar het twintigsoustuk bezat, dat ze altijd bij zich droeg. Credict had de herbergier voor den gaande-en-komenden man niet, en dus moest ze wel het mooie blanke muntstuk in beta ling .geven. Schreiend om 't gebeurde kwam ze thuis. Maar den Zondag daarop ging haar mau er eens op uit, en het gelukte hem nog hot geldstuk terug te krijgen om er zijne jenge vrouw mee te verrassen. O, ze was zoo 'blij, en hare oogen schitterden van genot, toen ze het randschrift las: Napoleon Empe- reur! Ze zei het gevoel to hebben, <fat de heclo wereld met haar omdraaide. Spoedig daarna was haar tijd vervuld, en werd haar een dochtertje geboren, een gezond kind. Teen 't meisje twee jaar oud was, kwam eens een dokter uit een naburig stadje op 't dorp en zag 't meisje. Toen hij 't kind eens goed in de oogen keek, ontdekte hij er een won der aan. Het meisje had blauwe oogen, en in ieder barer kijkertjes stond met witte vezeltjes in den blauwen rand, die do don kere pupillen omgaf, het muntrandschrift: Napoleon Empereur te lezen. De aanvangs letters van het tweed© woord in 't ééne oog en de eindletters van datzelfde woord in 't andere oog waren misschien wat onduidelijk, maar de naam Napoléon in de beide oogen heel duidelijk leesbaar." De medicus raadde de moeder aan, het kind voor geld overal te laten zien, want de oogen van 't meisje wa ren voor 't overige volkomen gezond. Gra vin Boigne heeft zelve in 1827 of 1828 het kind bij zich gehad en do moeder gespro ken; er valt dus niet te twijfelen, dat het verhaal op waarheid gegrond is. Het kleine meisje," aldus vervolgt de schrijfster, „droeg in hare oogen het getrouwe afbeeldsel der munt. Ik maak cr geen aanspraak op, eeno verhandeling over physiologie te geven ten eindo te onderzoeken, hoe zulk een ver schijnsel voorkomen kou. Ik verzeker alleen, dat ik het gezien heb, en dat alle bedrog uit gesloten is. De.regeering van Karei X ver bood iedere soort van bekendmaking der zaak. Mededeelingen in de courant waren niet geoorloofd, en t meisje moest zoo gauw mogelijk uit Parijs vertrekken. Ik heb later over de zaak nooit meer iets gehoord. Ware de geschiedonis onder Napoleon voorgeko men, dan zou de faam met honderd monden nog niet toereikend zijn geweest om haar overal bekendheid te geven." Het vreemde van 't geval is natuurlijk, dat men het zoo geheel in den doofpot heeft kunnen doen. Welk middel mag de regeering van Karei X wel bedacht hebben om 't wonderkind on schadelijk te maken? Zeker, is, dat men aan eeno natuurlijke verklaring van 't verschijn sel niet heeft gedacht en maar vreeede, dat die oogjes met het randschrift Napoleon Em pereur de terugkomst der keizerlijke dynas tie zouden bevorderen. Récits d'une tact© Mémoires de la C'om- teesc de Boigne, néc d'Osmond. Publiés d'mprès le manuscrit original par M. Charles Niooulland. Paris, Pion; 1907. vVon Oston, do onlangs overleden eigenaar van den „knappen Hlans", het geleerde paard, dat eenige jaren geleden to Berlijn zooveel opzien wekte, heeft in zijn testament „Hans" zood'anig bedaohit, dat het thans 14-jarige dier levenslang goed verzorgd kan worden en een idyllisch stat ieven leiden kan. vTe Stockholm heeft de politie dozer dagen verscheidene Russische anarchisten ir hechtenis genomen, die klaarblijkelijk een aanslag op don Czaar tijdens diens ver blijf te Stockholm op touw hadden gezet. Twee van hon, een arbeider, Paul Pro.sz ge naamd ©n een achttienjarig medsje, blijken tevens demi anarchist, die eenige dagen go- Leden den moord op den Zweedse ben gene raal Beekman pleegde, van nabij te kan nen. Een.ige <fagien vóór do aankomst viara. den Czaar te Stockholm bezichtigden Prosz en het jonge meisje de vertrekken inj hot Kon. slot, die voor het Keizerpaar bestemd waren en voor heit publiek ter bezichtiging waren opengesteld. Sommige bezoekers merkten op, dat Prosz em zijn gezellin mot bijzondere aandacht de ligging en de in richting der kamers opnamen1. Daar zij1 hierdoor achterdócht opvatten., waarschuw den zij de politie, dde beiden eenige dlagem later in hechtenis nam. Met hem warden nog eenige andere Russem, eveneens anar chisten, gearresteerd. De politie mioet in. de door de Russen bewoonde vertrokken papieren^ gevonden hebbeai., die van groot belang rijn voor verdere onhuHingen. De wereld zonder dood. vZoo zonderling deze voorstelling op deri oersten klank heeten mag, iis het toch interes-sant, het feit door cijfers bewezen te zien, dat zonder don dood "het loven op on zen planeet onmogelijk zou zijn. De grond biervoor ligt in de ontzaggelijke vruchtbaar heid der organismen, voornamelijk van de op de laagste sport der ontwikkeling staande wezens. Het infusiediertje of draaipolyp (Lat. roti- feri) brengt gemiddeld 30 eieren ter wereld en fokt in een jaar ongeveer 70 generaties. Wanneer alle individuen deze vruchtbaar heid bleven behouden, zou aan het einde der laatste generatie een massa van rotiferien aanwang zijn, die een bol zouden vormen, waarvan de straal grooter zou zijn als die van het tot dusver bekende universum! Ook hooger staande insecten, als bladluizen, galwaspen, sprinkhanen of aspbissen ver menigvuldigen zich ongemeen steak. Een exemplaar der laatste dieren brengt op een dag 25 nakomelingen ter wereldop den tweeden dag bedraagt het getal der aspbis sen 25 x 25 625op den derden dag 625 x 25 15.625, op den vierden dag 15,625 x 25 390,625 individuën, enz. bij ongestoorde vermeerdering. Daar 10,000 dezer insecten 1/20 graan wegen, zoo laat zich berekenen, dat bij volle tien generaties de asphissen liet gewicht 100 billioen kilo grammen zouden bedragen. En dat in tien dagen tijds! Duidelijk Jeeren ons de berichten van Bprinkhaanzweo-men, hoe deze dieren in ge tal kunnen aangroeien. In 1884 werden op Cyprus alleen 256 duizend millioen sprink hanen gedood, en wat zou er van onze aarde worden, wanneer deze dieren zioh ongehin derd zouden kunnen vermeerderen. Een ihuisvlleg wordt binnen een zomer tot 20 millioen individuen, en zou in den vijf den zomer tot 3,200,000,000,000,000,000,000 individuen zijn geworden, als de dood niet bestondEvenzoo productief zijn de spin nen ieder legt honderd eieren en in slechte één zomer zou men even zooveel spin nen hebben, als 'bovengenoemd getal vliegen in vijf zomens zouden zijn gefokt. Ook de hoogere dierorden, als de vissohen komen in productiviteit bij de insecten met ver ten achter. De kabeijouw legt van het derde levensjaar aan acht tot tien millioen eieren per jaar, wat na drie jaren, daar de jonge visschen zich op hun beurt weder voortplanten, 40,000 millioen dieren geeft, welk getal de scheepvaart onmogelijk zou maken. Wat het organische leven zioh toch al niet voortplant, bewijzen enkele statistieke gege vens. Ons vissc.hersvTolk zout jaarlijks 624 millioen visschen in en op Newfoundland- bank worden per jaar 300 millioen kabel jou wen (van li meter lengte en 40 K.G. ge wicht) gevangen. Piazzi doortrok in Juli 1856 noordelijk van de Canarische eilanden per schip een zwerm medusa-sterren van 60 K.M. breedte, wat naar schatting alleen voor de laag aan de oppervlakte eene hoeveelheid van 225 millioen levende we zens beduidt. Van de snelheid, waarmede de planten- organismen ziel- ontwikkelen, getuigt het bilseukruid, dat jaarlijks 10,000 zaadjes van een plant geeftZouden ze in leven blijven, dan waren er binnen een. jaar 10,000 billi- oenen planten, die voldoende zouden zijn, om de 144 bL'Joenen vierkante meters van onze aardoppervlakte met een dikke vadht te bedekken Deze cijfers zeggen wefl genoeg, hoe won derbaarlijk groot de vermemigvulcfi.gings- kracht der levende organismen is. vIn de Londensche wijk Whitechapel is Vrijdag oen meisje van negentien jaar vermoord. Men vond haar met afgesneden keel, en er lag in een hoek van de kamer een inet bloed bevlekt zakmes. Het meisje behoorde tot de vrouwen, onder wie Jack the Ripper zijne slachtoffers uitkoos en de misdaad is in dezelfde buurt gepleegd. De politie doet daarom ijverigo nasporingen. vBij de Londensche politie is aangifte gedaan, dat er in een restauratie aan iemand een handtasch ontfutseld is met eon 100,000 aan parelen. vHeel Berlijn stond dezer dagen over eind om een brutalen aanslag, waarvan een jonge kantoorbediende het slachtoffer was, doëh welke later bleek geheel gefingeerd te zijn. Deze jongeling had ergens een bedrag van 1000 Mark moeten innen, maar werd bewusteloos op straat gevonden. Toen hij in een huis was binnengedragen, werd geen geld op hem gevonden. Aanstonds werd de politie te werk ge steld ter plaatse verscheen een „Regie- rungsrat" en een ,Ober-regierungsrat", en nog een „Regierungsrat", en twee „Krimi- nal-kommissare", en een heele massa „Kri- minal-beamter". Het „slachtoffer" lag in- tusschen buiten kennis, schijnbaar onbewust vau al het gewichtige rondom hem, dat ijverig aan het onderzoeken toog. Maar toen de jongen door een politie- dokfcer betast en beklopt en beluisterd was, verklaarde deze dat hem niets mankeerde; hij 'had niet het minste uitwendig letsel, en leed ook niet aan hersenschudding. Daar hij echter nog steeds geen vin ver roerde, kon men toch niet anders dan wach ten totdat hij bij zou komen. Dat geschied de in den middag, en toen vertelde hij, dat hij door een onbekende met een tamelijk zacht, maar zwaar voorwerp, vermoedelijk een rol stof, geslagen was. Maar spoedig begon hij zichzelf tegen te spreken, en ein delijk viel hij door de mand. Het geld had hij in een enveloppe gestopt en aan zijn eigen adres per post verzonden. Den heelen aanslag had hij verzonnen. Helsingborg, 4 Juli. De huis houdster op de van Riga gekomen Goten- burgsche stoomboot Irma, die op de reede voor anker ligt, is eenige dagen geleden ziek geworden onder met cholera overeen komende verschijnselen. Het geneeskundig staatstoezicht te Stockholm heeft het advies gegeven, dat men hier waarschijnlijk met cholera te doen heeft. De stoomboot heeft daarom bevel ontvangen zich naar de qua- rantaineplaats bij Kangsoe te begeven, om daar het verdere resultaat van het onder zoek af te wachten. De stoomboot heeft geen verbinding gehad met Helsingborg. Messina, 4 Juli. Heden morgen werd een schok van aardbeving gevoeld. In den namiddag werd weder een tamelijk sterke schok gevoeld, vergezeld van gerom mel en gevolgd door 'een anderen lichteren schok, kort daarna een nieuwe schok. OST-IN DIE De vrijmetselaarsloge te Soerabaija. Zaterdag, Zondag en Maandag 29, 30 en 31 Mei j.l. hebbein de ledien der Vrijmet selaarsloge met de afgevaardigden van an dere loges en den gedeputeerd grootmeester nationaal feest gevierd ter ©ere van het honderdjarig bestaan dier Soerabajasohe loge „De Vriendschap". De oprichting is te danken aan Karei van Middelkoop, wiens graf te Koepang (Timor) ligt, naast dat van den gouverneur generaal Reiniersz. De constituti©brief, die hem werd uitgereikt, was geteekend door Nicolaas Engelhard en mr. Adriaan Paiwé, gedelegeerde van het Groot-Oosten der1 Ne derlanden Gelukwemschen kwamen uit allo achter- hoekjes van Indië, verder uit Oosit-Azië, Nederland, Oostenrijk, Enig eland, Duitsch- land. Er werd aan alle ledien en afgevaardigden een fraaie heriiuneringspenning in brons uitgereikt. De stichtingen dezer loge rijn vele: de meisjesschool op Genteng, de ambacht school, de industrieschool, fröbelscholen voor minvermogenden, schoolfonds, verder verscheidene zuiver magonnieke vereenigin- gecn op filanthropisch gebied, terwijl dei Roemer-Visschervereeniging een gift van haar kreeg, waardoor de oprichting moge lijk werd. Aan de 'Staatscourant van Zaterdag ontleen en wij nog de volgende Konin'kl. besluiten met ingang van 1 Juli 1909, benoemd tot nriku tiecommissaris in Drenthe, de reserve-luitenant- kolon©], commandant- in het VlIIe landweerdis trict, A. Dozy, te Assen aan mej. F. Emde, geboren te Neheim (Duitscliland) vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereisohten voldoe benoemd tot burgemeester der gemeente Ha rerakarspel, J. Burger Jzn. met ingang van 1 Seipt. 1909, benoemd tot Jeeraar aan de Rijks-lioogere burgerschool te Gouda, W. Zuydam, thans tijdelijk leeraar aan die sóhool; aan don reeerve-eerste-luitenant P. J. van San ten, van het regiment grenadiers en jagers, op het daartoe door hem gedaan verzoek, gerekend van 12 Juni 1909. een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend. Voor Prinses Juliana. De Souve ir Normarud en de Souvenir d'Oran ge, twee Fransclie vereenigingen, waarvan de eerste gewerkt heeft in de richting van de goede verstandhouding met Engeland, de laatste de herinnering levendig houdt aan de betrekkingen tusschen Nederland en Frankrijk en met name aan die tusschen ons regeeringshms en het oude Fransclie prins dom van Oranje, hebben samen een eier dopje van verguld zilver, versierd met de wapens van Oranje en Nassau, aan onze Koningin voor haar dochtertje aangeboden. Bij het geschenk was een gedicht van Agis Rioord gevoegd. (N. R. CL) Reconstructie van het Ka binet. De Standaard schrijft Van zekere zijde is min of meer aange drongen op een reconstructie van het Kabi net, eii zulks met het oog op den Kabinets formateur van 1901. Onzerzijds is dit denkbeeld niet alleen niet gevood, maar zoo beslist mogelijk af gesneden, toen ons blad reeds voor maan den op de meest stellige wijze verklaarde, dat een latere opneming van den genoemde in het Kabinet was uitgesloten. Naar het schijnt is op die stellige woor den niet genoegzaam gelet, of heeft men althans gedacht, dat latere omstandigheden in de toen gedane uitspraak wijziging kon den brengen. Ook hieraan echter is door ons nooit voed sel gegeven, en uiteraard zouden wet zoo onze uitspraak van toen haar geldigheid! had verloren, ze ook openlijk herroepen hebben. Dit deden we niet, en vermaakten er ons dan ook niet weinig mede, toen we in de stembusdagen zelfs een man als mr. Van Houten hoorden roepen„In 1905 was het: Kuvper moet weg! Thans is de leuze: Kuy- per moet wegblijven." Vreemde leus tegon iemand, namens wien reeds voor maanden verklaard is, dat elk denkbeeld om niet weg te blijven was uit gesloten. Het tegenwoordig Kabinet blijft wat het is, en zal, door het votum dier kiezers ge dragen, de leiding van 's lands zaken, on gewijzigd in zijn personeel, blijven voort zetten. De minister van oorlog zal Donder dag 8 Juli geen audiëntie verleenen. Z. M. de Koning der Belgen heeft aan baron Gurllaume, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van België te 's Gravenhage, het kruis 1© kl. voor bur gerlijke verdiensten verleend. Staatscommissie voor het reddingwezen. Heden zal een algemeene vergadering gehouden wor den der Staatscommissie voor het red- dingwezen op de Nederlandsche kust, on der voorzitterschap van Z. K. H. den Prins der Nederlanden Hertog van Mecklenburg, ter vaststelling van het verslag der genoem de commissie. De vergadering zal gehouden worden in het koninklijk paleis Het Loo. Naar het Hbl. verneemt, heeft jhr. mr. J. Röell bericht gezonden, dat bij niet in aanmerking wenscht te komen voor den Kamerzetel in district Amsterdam IV. Mr. Th. A. de Meester. Naar de N. Ct. verneemt, is de toestand van mr. Th de Meester nog altijd zorgelijk, hoewel een lichte- verbetering is ge co nstyafceerd Door morfine-inspuitingen heeft de zieke minder pijn ondervonden. Wanneer de pijn niet terugkeert, mag men hopen op een gunstiger wending in de ziékte. Huldiging van luitenant- generaal Kool. Luitenanrigeneraal A. Kool, commandant van het veldleger, die gisteren den dag herdacht, waarop hij vijftig jaar geleden tot officier wend benoemd, wend gisteren in het militair bureelgebouw aan den Fluweelen Burgwal te 's Gravenhage gehuldigd. De jubilaris wend met echtge noot© en familie in dat lokaal ontvangen, door tal v: i leger-autonteiten en toegespro ken door generaal Van Ermel Sölicrer, als oudste lid van de commissie, welke zich on der de officieren van het Nederlandsche le ger gevormd had tot aanbieding van het huldeblijk, bestaande in een fraaie met zil- ver gemonteerde cassette, bevattende een groot goude: zilveren en bronzen medaille, met aan de eene zijde de door Pier Pander gemodelleerde beeltenis van den jubilaris en aan de andere zijde een toepasselijke inscrip tie. Generaal Scherer schetste in een harte lijke toespraak de schitterende militaire loop baan van generaal Kool, waarbij hij o. a. releveerde het feit, dat deze in 1901, voor korten tijd als minister optredende, de wet tot wijziging der militiewet in veilige ha ven bracht. Generaal Kool verklaarde zich diep ge troffen door het hom aangeboden blijk van kameraadschap en betuigde zijn groote er kentelijkheid voor de gedachte, wel'ke heeft voorgezeten, om zijn beeltenis te doen ver vaardigen in een medaille en exemplaren van die medaille ten geschenke aan te bieden aan alle korpsen van het leger en aan zijn geboorteplaats, de stad Maastricht. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Hr. Ms. pantserdekscbip Utrecht 3 dezer van Para maribo is vertrokken, ter aanvaarding van do terugreis naar Curagao. Dc luitenant tor zee der 1ste klasse T. J Creyghton, uit Oost-Inddë in Neder land w-ruggekeerd, wordt op non-activiteit gestold. De adelbcrst der 1ste klasse bij de Koninklijke Marine-reserve J. P. Wepster, dienende aan boord van Hr. Ms. instructie- schip Atjeh, wordt 5 dezer van deze plaat- ring ontheven. De le luitenant M. A. van der Lijke, der infanterie, ingedeeld bij Kol. reserve, wordt voor ten hoogste 5 jaren gedetacheerd bij het Indische leger. De volgende alphabetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor rechter te Al melo mr. F. Haverschmidt, substituut griffier bij de rechtbank te Utrecht, mr. A. W. Kist, substituut-griffier bij de recht bank te Maastricht en mr. K. W. Star Bust- manu, ambtenaar van hot O. M. bij de kan tongerechten in het arrondissement den Bosch. Do Argentijnsche officieren, d:ie te Londen met groot succee hebben deelgeno men aan het jongste internationale con cours hippique, daar gehouden, zijn in de Residentie aangekomen ter deelneming aan het heden aldaar aanvangende cowcouors1- hippique. De offici/ea-on met dom kolonel de Oiiveira Cézar aan het hoofd, hebben inlbrek geno men in hotel des Indes. Sedert eenige weken vertoeft in ons land de Amerikaansche geschiedschrijfster Ruth Putnam. Voor de aanvullingen! in een ïvieuwem druk barer bekende geschiedenis van Nederland, heeft zij te 's Gravenhage bronnen te raadplegen. Administratieve weten schappen. De vergadering ter voorbereiding van het bij gelegenheid der Brusselsche tentoonstel ling te houden congres voor administratieve wetenschappen, welke bijgewoond werd door baron Guillaume, Belgisch gezant te 's Gra venhage, die in het bestuur zitting nam, besloot do regeling der feeeten van het con gres op te dragen aan eene oommissie, die een programma zal opmaken.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2