Het aantal toetredingen bedraagt 400. Het congres zal plaats hebben van 28 tot 31 Juli 1910 en de talen voor de beraad slagingen aangenomen zijnFransch, En- gekch, Dnitsch en Italiaansoh. De bedoe'ing is dat deze administratieve tentoonstelling één geheel zal vormen in een enkele intehna/tionale afdeeling, welke een collectiviteit in den waren zin des woords zal te zien geven. Op deelname uit Nederland wordt ge rekend. Vereaniglni voor poyohiatrlo «n Neurologie. In het krankzinnigengesticht ,,Het Groot Graffel" te Wamsveld is Donderdag onder leiding van prof. Winkler de alge meen© vergadering geopend van bovenge noemde vereeniging. De aanwezigen werden ontvangen door den directeur van dit gesticht, dr. Le Nobel, in de kerk der stichting. Terwijl hei bestuur vooraf een vergade ring hield, werd den leden onder geleide der* geneesheeren van het gesticht de gelegenheid! geboden het te bezichtigen. Bij de opening herdacht de voorzittter het overleden lid, dr. Hermanides, die zeer veel voor de vereen iging heeft gedaan. Als gedelegeerde naar het internationaal congres voor geneeskunde in het najaar te Weenen te houden, wordt dr. Van Deventer aangewezen, als plaats der volgende verga dering Utrecht- Daarop werd het woord aan dr. Cox gege ven ter behandeling der vraag: zijn wij met de behartiging der patiënten op den goeden weg. Spr. wijst uit de bekende missive van den minister van Binnenl. Zaken op het punt dor bemoeiing van Staatstoezicht met de sanatoria voor zenuwlijders, waarbij hij de aandacht vestigt op het onvoldoende van liet toezicht en de controle in Duitschland. Hij acht het verkeerd, dat de Staat zich stelt tusschen den geneesheer en den patiënt, ook de bemoeiing van den Staat met het verplegend personeel en de keuring daarvan Ook vestigt Spr. de aandacht op het bezoek van een regeerings-commissaris aan gestich ten; zooals Prov. Staten in Zuid-Holland dal wenschen. Spr. meent, dat als de ver pleging zal vooruitgaan, dat niet moet zijn door controle, maar door arbeid en toewij ding der personen zelf. Ten slottte stelt dr. Cox de vraag, of het belang der verpleging eischt, dat het gezag van den geneeskundige wordt ondermijnd. Wij hebben allen ten doel verbetering der psyc biologie, de tijd is thans gekomen om een nieuwen weg in te slaan. Bij monde van den voorzitter stelt het be stuur naar aanleiding dezer rede een reorga nisatie der vereeniging voor in dien zin, dat zich losmaken een aantal subsecties, die on der eigen bestuur arbeidenwaardoor de agenda's minder uitgebreid en beter behan deld zullen kunnen worden, terwijl de ver schillende strijdpunten in kleinere comités kunnen uitgestreden worden. Spr. wensch't een commissie te benoemen, die een zoodanige reorganisatie zal ontwer pen, zoodat èn de huishoudelijke èn de we tenschappelijke tot haar recht kunnen ko men. De voorzitter brengt het bovengenoemde reorganisatie-voorstel aan de orde om een commissie te benoemen, gevestigd te Utrecht. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd en tot leden der com missie aangewezen de heeren doctoren Cox, Breukink, Schuurmans Stekhoven en Heil- bronner, allen te Utrecht. Hierna werd de rekening over 1908 goed gekeurd, die met een tekort sluit, dat niet opgegeven kan worden, omdat er achterstal lige rekeningen zijn. Vervolgens komt aan de orde het rapport omtrent de wenscheiijkheid van Staatsexa men voor de verpleging, hetwelk gedrukt aan de leden is toegez neen. Naar aanleiding van het rapport worden verschillende opmerkingen gemaakt. Voor gegaan tot verbet.ring is de Christelijke vereeniging tot verzorging van krankzinni gen. Eerste spreker is dr. Kat, die doet uit komen, dat de Staat in zijn inrichtingen de beginselen van de psychiatrische vereeni ging consequent heeft toegepast, waardoor de fouten sterk aan het licht kwamen. In de gestichten wordt het onderwijs des avonds gegeven, als het personeel vermoeid is maar des daags brengt het groote stoor nis in den dienst. De commissie acht de ver betering van het gehalte van het verplegend personeel dringend gewenscht. Dit kan even wel niet enkel door het examen bereikt worden, maar wel door verbetering van de positie van het personeel. De kosten zullen niet altijd door de ge stichten gedragen kunnen worden. Volgens spreker kan de staatsopleidingsschool als mislukt beschouwd worden. Staatsinmenging bij die opleiding kan evenwel geschieden, zonder dat de staat zich er geheel mee be moeit. Meer staatsinmenging is in deze on vermijdelijk. Voorgesteld wordt deze discus sie verder over te brengen naar een huishou delijke vergadering. Aldus wordt besloten, nadat dr. Schuurmans Stekhoven den wensch heeft uitgesproken, dat de verschil lende examencommissies overleg zullen ple gen. Nog wordt op voorstel van dT. Schuur- 111 eQS Stekhoven een commissie benoemd, om wijziging te brengen in de klassificatie der ziektegevallen. Tot leden der commissie om wijziging te brengen in de klassificatie der ziektegeval len werden benoemd de heeren Schuurmans Stekhoven, Starke en Schermers. De rekening over het jaar 1908 wordt goedgekeurd. In de Vrijdag voortgezette vergadering opende de heer J. Kat te Grave de rij der voordrachten met een bijdrage over de ge regelde geldelijke belooning van den arbeid der verpleegden in het krankzinnigenge sticht te Grave, waarbij Spr. wees op de gunstige resultaten met dien arbeid verkre gen en de wenscheiijkheid uitsprak, om even als daar de geldelijke belooning individueel te doen zijn. Dr. Van Valkenburg sprak over het op pervlak der groote hersenen bij een micro- cephale in verband met een verrichte ope ratie eener microcephale van hei vrouwelijk geslacht,'die idioot was. De doctoren Deenik Staercke en Klein hieklen wetenschappelijke voordrachten, die in de Psychiatrische bladen zullen opgeno men worden. Dr. Staercke demonstreerde zijn voordracht met lichtbeelden. Ned. Ornithologische Vereeniging. Zaterdag vergaderde de Ned. Ornithologische Vereeniging in Artis te Amsterdam onder voorzitterschap van mr. R. baron Snouckaert van Schauburg. Uit het door den secretaris uitgebrachte jaarverslag bleek, dat de vereeniging telt 6 i begunstigers, 1 correspondent en 157 ge- wone leden, waarvan 15 zich eerst in het af- geloopen jaar aansloten. Het bestuurslid dr. C. Kerbert, die aan de beurt was voor periodieke aftreding, werd als zoodanig met algemeene stemmen her kozen. I Door verschillende leden werden nu aan de vergadering verschillende curiositeiten en zeldzaamheden op ornithologisch gebied 1 gedemonstreerd. i Thans was aan de orde een voordracht van den voorzitter j ,,Een paar nomenclatorische opmerkingen naar aanleiding van afl. V. van dr. E. Har- tert's Vogel der palaarkt. Fauna", terwijl na een korte pauze dr. L. F. de Beaufort sprak over „Twee vogelver zamelingen van Sumatra" de eetie toebehoorende aan de ge meente-universiteit, de andere aan Artis, en beide in Artis ondergebracht. Bij zijn voor dracht gaf spreker verschillende bijzonder heden en inlandsche legenden omtrent de in collecties voorradige vogelsoorten ten beste. G y m n a s i a s t'e n b o n d. Even als verleden jaar, zal op 20, 21 en 22 Juli a.s. weder een algemeene gymnasi asten- bijeenkomst plaats hebben, ditmaal te Nij megen. Deze bijeenkomst gaat uit van den Ne- derlandschen Gym/nasiastenbond, waarvan secretaris is de heer L. A. Weöly, Archi medes traat 25 te 's Gravenhage. Door het bestuur wordt gemeld, dat bet streven van den bond de sympathie heeft ndet slechts van zeer vele gymnasiasten, maar ook van de leeraren. Vier leeraren uit Den Haag en Tiel hebben het plan het congres te Nijmegen bij te wonen. De intern, schermwedstrijdeu te 's Gravenhage.. D© uitslag dezer wedstrijden is als volgt 1. Gapt. de la Falaise; 2. luit. Doorman, 3. Luit. Perrodon, 4. Retnaud. 1 en 2 haddten Leder 6 overwinningen, doch 2 meer ontvangen, touohé's. Voor de equipes: 1. Fnankrijk 13 victloi- res ;2. Bel'gïë 12 victoires en 3. Hbl'lland 9 victoires. De lustrumfeesten te Groningen. Vrijdagavond was er een schitterend galabal in de rijk versierde groote zaal der „Harmonie" en een lichtbeelden voorstelling van Albert frères op de Groote Markt van wege de Vereeniging voor Volksvermaken, welke door een enorme mensclienmassa wer den bijgewoond. Zaterdagmiddag hadden de door muziek opgeluisterde vrije- en ordeoefeningen en gymnastische spelen op de Ossenmarkt plaats, uitgevoerd door ruim 400 leerlingen van de gymnastiekscholen. De feestelijkhe den wei-den aangeboden door het Groning- sche stU'dentenkorp V.A.P., welke attentie zeer op prijs werd gesteld. Met de muziek voorop werd naar het terrein getrokken en, na prijsuitdeeling en tractatie, ging 't naar de studentensociëteit „Mutua Fides" op de Groote Markt, waar de stoet ontbonden werd. De feestvierende studenten zeiven gingen naar „Seinpost" te Harendermolen, waar een door „V.A.P." aangeboden matinée ge geven werd. Z. K. H. Willem Karei Hen drik Friso er ook met zijn gevolg was. Zaterdag avond nog de kermesse d'été met bal-champêtre in den „Harmonie"- tuin, waarmee het 59ste Lustrum weer tot het verleden behoort. Het Mauritshuis. Belangstel lenden in onze musea schrijft de N. R. Ct. zijn verrast door het driedubbele be richt in de jongste Staatscourant, waarbij aan dr. A. Bredius eervol ontslag is ver leend als directeur van het Mauritshuis en de onderdirecteur prof. dr. W. Martin tot zijn opvolger is benoemd. Met den dank, aan Bredius officieel be tuigd, zullen die belangstellenden, zullen de duizenden bezoeker van het Hhagsche mu seum gretig instemmen, wetende of besef fende wat de afgetredene als deskundige in den meest eminenten zin, als organisator en als gul-uitleenend collectioneur voor het mu seum is geweest. Ten einde meer vrij te zijn, heeft dr. Bre dius, na door de regeering met aandrang te 'zijn aangezocht nog te blijven, in zijn verzoek lom ontslag volhard. Om geen an dere, maar om deze, in zijn omstandigheden begrijpelijke, reden. Men weet, hoe hij het onderzoek naar en de beweging in de oude kunst over heel de wereld volgt; hoe vele en verre en geduldige reizen en tochten de on vermoeibare speurder, de overal gewaardeer de kenner, onderneemt. Hij zal nu niet meer gebonden zijn dotor ambtelijke verplichtin gen hij blijft met- den titel van adviseur in ecnig officieel contact met het museum en hij ziet, wat zeker nog hechter band is, tot zijn opvolger den man aangewezen, die, versch van de academie, nog vóór de feite lijke promotie, zijn assistent geworden, acht- en-oen-half jaar zijn medewerker is geweest. Dr. Martin blijft hoogleeraar te Leiden en krijgt nu dus, hij deze theoretische, de praktische werkzaamheid van het Maurits huis in vollen omvang. De „L u it i n e". In Het Nederland- sche Zeewezen komt een veriiaal met afbeel ding voor van de nieuwste poging om de schatten uit de „Lutine" op te halen. Men weet, dat de „Lutine" het Engelscbe oor logsschip is, dat met ongeveer een 15 mil- lioen waarde aan staven goutd en specie aan boord, bestemd voor Hamlburg, om aan de financieel© crisis die daar destijds beafiond, tegemoet te komen, bij Terschelling goaon- ken is in den nacht van 9 October 1799. Engeland wae toen in oorlog met Frank rijk en Holland kon, onder Franschen in vloed, het gezonken en verzande wrak als eigendom verklaren, als oorlogsbuit. Later, nadat reeds lang de vrede gesloten was, in 1823, stond Koning Willem I Naderland's rechten op deze schatten af aan den Koning van Engeland, en deze aan de „Lloyds". Gedurende de laatst verloopen eeuw heeft Lloyds met de destijds eenvoudige duiker- toestellen, in een vijftal verschillende tijd stippen en pogingen, een totaal aan waarden opgehaald van 198 gouden en zilveren sta ven en een 12,000 dukaten, ter waarde te zaïmen van ruim één millioen gulden. Thans wil de maatschappij, die het con tract met de Lloyds heeft, afdoende maatre gelen nemen tot geheel© berging van deze schatten en heeft daartoe aan den marine ingenieur M. Lake opgedragen een onder- water-ophaaltoesitel te ontwerpen, een eigen aardig sdhraaptoestel, dat dienen moet om 'alles wat op den bodiean idër zee ligt bij elkaar te garen en boven te kunnen brengen. Het ingenieurs-vraag'stuk behelst verder hot wegnemen vian een hoeveelheid zand van ongeveor 40.000 ton, dat zich boven en rond: het wrak [heeft opgehoopt, zoo ook al het zand en .mogelijk ook de dekken, uit het wrak te verwijderen. Voor dilt doel is een plan gemaakt ivan een 'breed', weinig diepgaand schip, voor zien van een buis, gedeeltelijk door het mid den van het schip gaande, en dienende tot 'het in werking stellen van heb toestel, dat het eigenlijke onderwater-werk zal ver richten. De afmetingen van (het sdhlip zijnlengte 130 ft., breedte 43 ft., diepte 7J ft. Twee 16 inch. centrifugaal zandpompen en krach- tigo laadboomen zijn aan boord opgesteld. Twee 12 inch. zandzuigers zijn in verbin ding met deze onderwater-pijp, en hun uit eindten eindigen in het eigenlijke werk-com- partiment en worden gebruikt tot totale zandzuavering van het schip inwendig en tot wering van zandophooping, als op den zee bodem wordt gewerkt. De capaciteit der zandzuigers is over de 40.000 tonnen per 24 uur. In aanmerking genomen de plaat selijke gesteldheid en te verwachten weers omstandigheden is alles er op ingericht de geheele zaak te kunnen uitvoeren in een paar kalme dagen van het zomerseizoen. Van de geheele inrichting is de onder- waterpijp met dito werkkamer het interes santste deel. Deze is vervaardigd van staal plaat en in hat ruim van het schdp schar nierend bevestigd, 5 ft. diameter en 95 ft. lengte. Waterhal laskcompaihimen ten zijn aan iedere zijde aangebracht en er is een toegangsweg voor dë werklui als de werk kamer op den zeebodem ligt. Deze laatste, evenzoo van staalplaat, somengesteld volgens een zalfde principe als die duikkamers der onderzeelbooteni, is ongeveer 8 ft. in door snede en dtoor middel van kettingen in tede re richting beweegbaar; verder .bevinden er zich aan ohservalbie-poorten tot oniderzoelk van den bodem, met zoeklichten. De werking is zoodanig, dat Langs 'vlakken bodèm alles weggeschraapt wordt en dat, evenals bij baggwerk, in bepaalde evenwijdige lijnen kan gewerkt worden. Zijn de harktoes tellen gevuld, .dian kunnen zë van uit de werkka mer gedicht, gedraaid en geleegd' worden in oen bak, die lange rails, op zij en boven op de ond'erwiater-buis loopen, en alzoo aan boord van bet bergingsvaartuig geleegd en nagazien worden. Ook voor de parelvissëherij .in de wateren van Ceylon en van onze Oost-Indische be zittingen langs de vlakke zeebodems hij Keij- en Aroe-landen en de kusten van Zuid- Nieuw-Guinea zou met zulk een inrichting in eenige uren meer opgehaald worden aan waarden dan door honderdien duikers op de gewono wijze in zoovele dagen. Luchtvaart. Men meldt uit 's Gravenhage De opstijging van graaf De Lambert met de Wrightmachine, is nu bepaald op Dins dag aanstaande, na vier ure, op een terrein nabij Duindigt. Ons* vee-uitvoer. Voor eenige dagen bevatte de Staatecou- randt de mededeeling, dat de Italiaanse lie regeering voornemens was, eerlang wijzi gingen te brengen in de rqgelen betreffen de den invoer daar te kaaide van rundvee, afkomstig uit Nederland. In verband daarmede werden handelaren en commas- sio mi airs, welke bij dien invoer betrokken zijn, uitgeuioodigd vóór 25 Juni e.k. hun namen te willen opgeven aan den directeur- generaal van den Landbouw, onder opgave of zij fbkvee, slachtvee dan wel heide soor ten vee naar Italië uitvoeren. Wij weten natuurlijk niet of er, en zoo ja, hoeveel personen of firma's gevolg hebben gegeven aan die oproeping. Waar eclrter hier ongetwijfeld een handelsbelang en zeker niet minder een Landbouwbelang op het spel staat, zullen die betrokkenen wel van zich hebban doen hooren. Het zou toch al zeer dwaas zijn, nu wellicht mogelijkheid bestaat, vóór de bedoelde wij zigingen zijn aangebracht, er van kennis te nemen en wellicht nog eenigen invloed uit te oefenen ten gunste van de Neder- landschie importeurs van die gelegen heid geen of een zeer spaarzaam gebruik te maken. In den regel toch klaagt men steen en been, als eenmaal voor onzen han del nadeelige bepalingen in het buiten land zijai gemaakt en betreurt men het, dat niet tevoren eenige moeite kon worden of werd godaan om eventueel© nadeelige maat regel cu te voorkomen. Reeds te vaak hebben wij hier te lande de treurige ervaring opgedaan dat plotse ling, en soms geheel willekeurig ,dte gele genheid om ons vee in een met moeite ver overd afzetgebied te plaatsen, werd afgesne den. In de meeste gevallen echter werd als oorzaak opgegeven het heenschen van besmettelijk» of andere veeziekten. En in verband mot bijzonder protectionistische neigingen, doch ook wel om eigen land te gen besmetting te behoeden, is dan de mo gelijkheid voor een buiten werking stellen van den maatregel vaak vrij gering. Noch in Engeland, noch in Duitschland, om maar een paar landen te noemen, mag ons vee worden ingevoerd. Het is dus wel zaak te zorgen, dat wij behouden wat wij heb ben, waait, en hierop willen wij den nadruk ditmaal vooral leggen, uit onzen veesta pel moet en kan in de toekomst voor eeu! nog veel grooter deel dan thans reed® het egval is, de boer zijn voordeel halen. Het Nederlandsche vee is juist door zijn. uitnemende eigenschappen in het buiten land beroemd. Zoowel geschikt voor een ruime en veerijke melkgifte als voor de vetmesterij, wordt het vooral in den laat- sten tijd met oordeel gefokt en jaarlijks breidt zich het aantal vereenigingen uit, dat zich ten doel stelt, door rationeel fok ken den veestapel te verbeteren. Met het oog op melkgifte de aandacht wijdend aan afstamming en melMijsten, met het oog op vetmesterij em op een krachtig gestel het exterieur niet vergetend, wordt langzaam maar zeker het doel nagestreefd en de pro ductiviteit van on® vee geleidelijk doch zeker verhoogd. Dat nu weet men in het buitenland zeer goed, en zeker niet voor niemendal komen hier jaarlijks al heel wat kooplieden en veeliouders uit den vreemdte, om tegen hooge prijzen zich hier te lande van prima fokmateriaal te voorzien. Dien weg moet het uit. Veel meer cüan thans zal en moet de buitenlandsch1© vee houder zijn stallen voorzien van Netder- landsch fokvee, als maar alles gedaan wordt wat mogelijk is, om in de juiste richting te werken. De productie op eigen stal zal er zeer door toenemen en de hooge sommen, die de buitenlander voor het door hem be geerde fok vee wil betalen, komen als een zoet winstje extra binnen. Eenige onzer Friesche en Noord-Hollandscbe boeren met hun reeds beroemd stamboekvee zoudtem daarvan al heel mooie staaltjes kunnen ver tellen. Maar die uitzonderingen moeten en kunnen meer regel worden en dat zal ze ker het geval zijn, als het besef van 't geen nog te bereiken is meer en meer door dringt bij hen, die rechtstreeks belang hebbenden zijn, dus bij al onze veehouders. Doch het is niet gen*>eg, alleen zorg te dragen voor bet fokken van goed en aan alle billijke eischen voldoend vee, ook moet de veehouder er naar streven de afzetge bieden, die voor hem geopend zijn, te be houden en nieuwe te veroverten. Daarvoor is nog meer noodig en wel strikte eerlijk heid en waarborgen dat gezond vee wordt geleverd. Te dikwijle is het voorgekomten, dat den exporteur vee in handen werd ge stopt, dat in het buitenland lijdlend bleek te zijn aan eenige ziekte; te dikwijls heeft de exporteur zelf vee, waaraan iets man keerde, als gezond den buitenlandschen afnemer op het dak gezonden. Dergelijke bedriegerijen mogen niet voorkomen, want zij doen onmiddellijk schade aan den ge heel en afzet en geven, als bet besmettelijke z-ekten geldt, tevens aanleiding tot het sluiten van de grenzen voor dtetn invoer van Ned'öHlun-dsch vee. Groot is dus de ver an two o rdelij kh éi.ddlie nu em op den duur natuurlijk nog veel mteer op den fokker en op den. handelaar-expor teur rust. Zij luebbeoi tot op zekere hoog te de) toekomst van onzen vee-export in ban don ear wij willen hopen dat zulks door ieder hunner begrepen wondt. Bedient eenigen tijd heeft ook onze Ragee- ring begrepen dat die tijd van hanidteleta, is aangebroken, door een gallegepilheid in 't leven te roepen, waar vee bestemd voor •export kan gekeurd en van een officieel bewijs van gezondheid kan voorzien Worden. Of ar tot heden veel gebruik van wordt gemaakt is ons niet bekend, doch wij heb ben reden om te geloovan, dat zulks wel het geval zal zijn. Ware het niet zoo, dan zou ons dlat spijten, want voor de ontwik keling van onzen vete-uitvoer is zeker die insieJldug van veel beteekenis, wat mam eigenlijk eerst dan het beet aou gevoelen, als door een of andere ziekte de bkuudel werd belemmerd. Het is dan ook te ven- sohten, dat spoedig de tijd komt, waarop geen stuk vee ons land verlaat, zonder be hoorlijk voorzien, te zijn van e>en gezond1- heidsbewijs. Wat zou dat een vertrouwen geven- En als de imporfceerende landen bijv. de bepaling maakten;, dat alle in te vodren Nederlandsche vee moest zijn voorzien van zulk een bewijs, zou dot niet anders cèau gunstig werken op onzen uitvoer en op den. gezondheidstoestand van onizen geli-eeden veeetapel. De voorzorgsmaatregelen, die thans van regeeringswege genomen worden ea mem deimke o.a. aan het mond- en klauwzeer melt goed succes, zouden ze ker daardoor nog meer gewaardeerd wor den de medewerking der veehouders zelf in de naleving der in hun belang gemaakte bepalingen zou zeker nog meer algemeen zijn en het bezit van em schooudn zeer prodiuotieven veestapel met een uitgebreid afzetgebied voor Nederlandseh fokmateriaal in den vreemde zou het loon zijn. van al die inspanning, al dtie zorg en al die moeit/o Dat loon zou zich voor het bedien en1 dq toekomst in dm vorm van hooge inkom sten in de beurs vau den veehouder doen gevoelen. En daarom is het toch in de eterst© plaats te doen 1 (Nieuwe Courant.) De nonvlinder. Ten einde dit insect te rech ter tijd to kunnen beetrijdiem, is het van het grootste belang het tijdig te ontdekken. Daarom verzoekt de in>- specteur der Staatsboasohen en Ontgin ningen te Utrecht, ons de aandacht er op te wil'Lem vestigen, dat thans de rupsen) van den nionvliiuder in die periode verkee- rein, waarin zij hot sterkst vreten en de v retor ij in de bossohen dus het gemakke lijkst kan worden geconstateerdzijn ech ter weinig rupsen in de bosschen a«nwo- zig, ckan springt deze nog ndet dadëlij'k Lu het oog.. Het best kan men het insect onit- dek'ken, door op den grond onder de hoo rnen nauwkeurig na te gaan, of zich daar ook do bruin-groen gekleurde, overlangs- gogroefde uitwerpselen van de rups bevin den en half afgevreten naalden. Binnen weinige dagen beginlnten de rupsen zich waarschijnlijk reeds te verpoppen. Wie nadere bijzonderheden omtrent dit insect en zijne bestrijding wen scht te we ten, vrage aan de directie van den Land bouw te 's Gravenhage aan: „het Rapport betreffende het Optreden van den Non- vlinder in Nederland en de maatregelen, dio ter bestrijding van de nonvliderplaag kunnen worden genomen", welk rapport gratis verkrijgbaar is gesteld, alsmede aan voornoemden Insepcteur de brochure, uit gegeven door het Staatsboschbeheer welke eveneens gratis wordt toegezonden en die |o.a. gekleurde afbeeldingen van rups, vlinder, uitwerpselen, enz. bevat. Als een merkwaardigheid van plaat selijk politiek Jeven meldt men uit Sittard, dat daar tegenover de vijf aftredende le den, door de r.-k, kiesvereeniging wederom candid nat gesteld, niet minder dan 14 te- gencandidaten zijn gesteld. De kiezers van Sittard zullen dus een stembiljet met even tjes negentien namen ontvamgten 1 Meeting voor Staatspen- 8 i o n n 6 e r i n g. Te Tiel zal op Zondag 11 Juli een meeting voor Staatspensionnee- ring worden gehouden, op welke als spre kers zullen optredenmevrouw Th. B. Haver te Amsterdam; de heer B. Kanie, voorzitter der afdoeliug Amsterdam van den Bond voor Staatspensionneeringde heer F. M. Wibaut, lid van den gemeenteraad te Amsterdam. Een 10-tal plaatselijke vereenigingen nemen deel aan den tocht, die onder bege leiding van muziek, zich raar het terrein der meeting zullen begeven, terwijl nog meerdere vereenigingen uit de provincie (Wageningen, Arnhem, Nijmegen enz.) aan •den optocht en de meeting zullen deelnemen. Waarschijnlijk organiseert men te Arn hem een boottocht met muziek naar Tiel. Vermoedelijk zullen er te Tiel tal van meetinggangers optrekken naar den kersen boomgaard, waar de sprekers zich zullen doeu hooren. Algemeene voorwaarden voor aanbesteding. Het hoofd- bestuur van den Volksbond tegen drankmis bruik heeft zich gewend tot den mia ster van Waterstaat met het verzoek de alge meene voorwaarden voor de uitvoering en het onderhoud van werken onder het beheer van het departement van Waterstaat in dien zin te willen wijzigen, dat niet alleen het gebruik, maar ook het aanwezig zijn van ftlkoholische dranken op het werk verboden is, behoudens bijzondere gevallen 'ter beoor deeling van de directie en dat beschonken personen niet op het werk zullen worden geduld. Zalmteelt. In dea» IJsel bij Terwolde zijn van wege de Nederlandsche Heidemaatschappij 100,000 stuks jonge zalm uitgezet De vraag om ioterijbrief- j e,'. Er zijn weer nieuwe loterijbriefjes te [krijgen. Hoe groot te Ams-teo-daan de be langstelling hiervoor is, blijkt wel uit de mededeeling van helt Hbld., dat gisternacht om twee uur eer: lange rij liefhebbers al op den Dam voor hot kantoor der collecteurs Cretier en Kramp etonid opgesteld 1 Vanwaar deze toeloop? Wel, de redenen zijn waarschijnlijk vele, zegt het blad. In de eerste plaats is, sedert onze bevolking is verdubbeld, het aaoltal loten 'hetzelfde gdbleven, zooda! men zich .gauw van loten moet voorzien, vóór ze zijn uitverkocht. Dan is de loterij wet zeker niet vreemd aan de belangstelling voor de Staatsloterij. Danwordt er waarschijnlijk heel veel verkocht voor den (wettelijk ver-boden) han del. En ten slotte: Crertder en Kramp is een heel oud en bekend adres. Uit de 18de eeuw zelfs zijn- er prenten, d'ie groote mas sa's menschel- doen zien, voor dit huis op gesteld, dat ook toen al een loterij kantoor was. Loterij spelers. Te Haar lem is opgericht de eerste Nationale Ne- derlandsehe Staatsloterijbond, kortweg •Centrale Loterijbond" genoemd. Het doel is do rechten van de spelers in de Staatsloterij voor te staan, door ervareo en geschikte personen in het bonufsbestuur te kiezen, die tegen verkrachting van het doel der Staatsloterij, op welke wijze dan ook door collecteurs en debitanton aange wend, met alle gepaste middelen zullen strijden en waken. Onder dat doel is ook het verzoek aan den minister een eigen col lecteurschap te krijgen. Er zijn 107 ver eenigingen uit 't land toegetreden. De z a a k-S t o k v i s. Zaterdag heeft mr. HermJan J. Kedjzer, de verde diger van den commissionair in diamant B. h. S., te Amsterdam, appèl aangeteokend tegen het vonnis, waarbij 8. wegens ver duistering tot 3 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Kindermoord. J. H. v. E., te Nijmegen is, als verdacht van kinder doodslag, ter beschikking gesteld van dte justitie te Arnhem. Naar gemeld is, werd dozer diagen door de politie ten huizo van v. E. in den kelder het lijkje gevonden vam een 'kind van acht dagen, waarvan zijn zus ter was bevallen. Spoorwegdiefstal. De Leeuw. Ct. schrijft Reeds g er ui men tijd werden diefstallen gepleegd uit den laats ten, trein op de lijm LeeuwardenZwolle, zonder daj> het den wachtmeester <fer Kon. maréchaussee te Leeuwarden, mooht gelukken de(n) diader(s) op to sporen. Ook alle maatregelen, door do directie van de S-8. getroffen, konjdeo niet meer licht in deze zaak brengen, digi dat men tot de ontdtekking kwam, dat tus schen Heerenveen en Leeuwarden de dief stallen werden gepleegd. Vóór het vertrek te Heeronveen, n.l. werden al de goederen, welke zich in de beide goederenwagens ach ter den trein bevonden, opgeschreven en d^ deurop der wagens verzegeld, terwijl bij aankomst te Leeuwarden de toestand direct werd vergeleken met den toestand bij ver trek te Heer en iv eenDeze maatregelen kon den echter niet verhinderen, dat zelfs rij wielen, welke te Heerenveen aanwezig wa ren, te Leeuwarden bleken spoorloos ver- dNvenen te zijn. Nadat nu sedert ongeveer 9 maanden niets meer werd vermist, verdween de vorige week weer een pak, inhoudende 1000 siga ren. De conducteur, die de goederen begeleid de, had het pak bij vertrek te Heerenveen' nog gezien, was onderweg niet uit den wa gon geweest, en vermiste bij aankomst t« Leeuwarden toch het pak, zonder dat hij zulks kon verklaren.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3