OUD-ZEIST. DE BADHOEVE, Uurwerken. Kiesvereniging „Gemeentebelang". S. J. VAN DUINEN (aftr.) en R. 6. RIJKERS. P. VAN ACHTERBER6H en R. SMIT. TH. SANDERS en J. VAN DE WAL Kzn. Rogge, ¥oor de fijne tafel! Uit den omtrek. ADVERTENTIËN. Voorloopig Bericht. Warmoezierderü met WoHinB, Boomvruchten Gevraagds Gemeubileerde Zit-en Slaapkamers W. F. A. GROENHUIZEN, Betuwsche Meikersen, ZINGENDE VOGELS GROOTE TUINBOUWTENTOONSTELLING AAR ZUID-AMERIKA Bij een nauwgezet onderzoek bleek het den wachtmeester, dat dé diefstal te Wir- dum was gepleegd. Toen werd in deze richting het onderzoek ingesteld met het gevolg, dat als verdachte van den diefstal van bovengenoomde sigaren werd aange houden de 21-jarige A. K., de zoon van den stationschef aldaar. Het jongmensch was nauwelijks één dag thuis. Hij had 9 maan den gediend en was met groot verlof ver trokken. De sigaren, welke ergens waren verbor gen, werden in beslag genomen. Na een hardnekkig ontkennen, bekende de dadter ten slotte, waarna de wachtmeester hem ter beschikking stelde der justitie. De ver dachte werd hierop in het huis van bewa ring ingesloten. Naar we vernemenzijn al meer goede ren, verdacht van diefstal uit treinen, ini beslag genomen, w_ o. een rijwiel. Een ontsnapte arrestant. Vrijdag weidden te Barneveld twee personen, afkomstig uit Amersfoort, verdacht van dief stal van wol, in arrest gebracht om Zater dag naar Utrecht te worden getransporteerd In den nacht hoorde men gerucht, de poli tie werd gewaarschuwd en deze ontdekte, dat de ijzeren tralies voor het raam uit den muur waren gebroken en een der arrestan ten was verdwenen. Er lagen twee breek ijzers op den vloer; niet onwaarschijnlijk hebben de gearresteerden hulp van buiten" gehad. De achtergebleven arrestant is Za terdag vervoerd. Schadelijke soep. Toen Woensdagavond de weiikman G. J. Zw., wonende in de Kazernestraat ite Harden- berg, '"an -zijn werk tömis kwam, had zijn vrouw een pot met soep gereed. Nadat ze ldaarva.i genuttigd, hadden,, werden beiden zeer benauwd, waarom de zoon, diie een weinig later thuis.,kwam, .nig}- van de soep gebruikte. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen, waardoor men hoopt bei den in 't leven te -behouden. Zelfs de hor,cl werd onpaseelijk, daar deze van het braaksel had genuttigd. Door de politie is de pot met soep iu 'beslag genomen. (Zw. Ot.) Brand. Zaterdagmorgen kwart vóór 5 uur, werd door een waker van den particulieren nachtveiligfoeddsdienst, te Rotterdam, brand ontdekt in bet café .Suisse", aan het Beunsplein, achter gren zende aan de Wijnstraat, waar hij juist pas seerde. Hij wekte het inwonend personeel, dat ten getale van ongeveer twintig man, zach door -den dikken rook, welke het gelieele gebouw vulde, in -nachtgewaad een uitweg naar buiten baande. De brandweer verschafte zich voor en achter toegang tot het gebouw en wist met eenage minim ax en een paar slangen den •brand in drie kwartier tijds te blusschen. De brand bleek ontstaan in het buffet, waar een kook toestel voor de koffie den ge- iheelen nacht steeds onder vuur staart. Van <Jit toesteil nu was de gummi gasslang af geschoven, waardoor de brand ontstaan is, die zich al spoedig aan de houten betim mering mededeelde, en zoo zijn weg vond ook naar de entresol, waar zich de kleed kamer der kcJlners bevindt. Vooral in het buffet is de aangerichte schade zeer aanzienlijk. School- en Kerknieuws, B. en W. van Amsterdam stellen den gemeenteraad voor aan dr. T. Place op zijn verzoek om gezondheidsredenen tegen het eind van het loopende studiejaar eervol ont slag te verleenen als gewoon hoogleeraar in do physiologie en weefsélleer aan -cle ge meente-universiteit. De gemeenteraad van Enschedé heeft aan den heer dr. A. Borgman op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als directeur der Nederlandsche school voor Nijverheid en Handel tegen 15 Augustus a.s. en nam het voorstel van B. on W. omtrent de splitsing van het directoraat dier school aan. De splitsing beoogt dat een afzonderlijk directeur wordt aangesteld voor de H. B. S. 5-jarigen cursus en de handelsafdeeling en aan oen ander directeurzal worden opge dragen de leiding van de te stichten textiel school met do burger- en avondschool. Vrijdagmiddag had te Amsterdam de plech tige opening plaat* van het Evangelisch Luther- acfhe Diaowueliofw» aam het Staringplein. Na eou openingswoord ran den voorzitter der Diaconie, don heer H. J. Bungee, geschiedde do iniwijcNng door ds. P. Grooto, voorzitter van den Grooten Kerkeraad, <Ue sprak naar aamleiding van Genesis 28 17„Hier is niets anders dan een buis Gods en hier is een poort des Hemels." Na afloop dor pledhtigheid werd door de ge- noodigdeu het nieuwe bof beatólitigd. Het zal een verblijf aanbieden aan 76 vrouwen boven den 40-jarigen leeftijd, die een inkomen van ton minste f 3 per weeÜc genioten. Van do 167 hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen, bedoeld in art. 111 der Kieswet in de provincie Utrecht, wonen er: te Utrecht 69 Zeist 19 Baarn 18 De Bilt 9 Doorn 8 Driebergen 6 Amersfoort 6 Soest 4 Verder verspreid wonend 28 Als boven 167 Ned. Heidemaatschap pij. De hoofdafdeeling ZoetWatervissche- rij van de Nederl. Hei die-Maatschappij hield Zaterdag te Utrocht eeni buitengewo ne algameeno vergadering onder leiding van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Do vergadering was zeer druk bezocht; zij werd ook bijgewoond door minister T&lona. De \foorzitrter opende met een korte toe spraak de vergadering, waarin hij mflnister Tal ma, onder wiens leiding de Viesclierij- w«ot tot stand is gekomen, in"het bijzon der welkom heette. De Heide-Maatschap pij stelde het bezoek van den Minister op hoogem prijs en de zoetwatervisecherij zal het in het bijzonder weten te waardeeren'. (Luide toejuicJiingtem.) Verder deelde de voorzitter onder luid applaus medé, dat hij dit jaar voorzitter van de hoofdafdeeling Zoetwatervissclierij blijft. Hierna was aan de orde de verkiezing van. acht bestuursleden en de behandeling van het ontwerp maatregel van. bestuur tfot uitvoering van artikel 19 en 21 der Vrs- scherijweit, waarbij levendige besprekingen werden gehouden. Verschillende afgevaardigden achtten het verbod van 's nachts visschen noodzake lijk om de sbrooperij tegen tie gaan), ter wijl weer ondieren van- meening waven) dat door dat verbod de sbrooperij wordt ib- de hand gewerkt. J,hr. Boreel wilde het verbod vani het visschen met den kaaskop uitbreiden' tot elk visclituig i,ni den vorm of gebruik daar mede overeenkomend, 'en1 de minimum m.aaswij(drte van het vischnet bepallen, op 45 m.M. in plaats van op 55 m.M. Verschillende afgevaardigden merkten op, dat door bet verbod van. te visschetar met deni kaaskop veie vis se hers broodeloos zul'lem' wordteen. De beer Meereboer van Warder wilde de regeering in overweging geven het staats wat er zóó te verpachten aan sport vis sellers, d'at dei beroepsvisschers niet ver- dromgiem worden. De voorzitter gaf thans minister Talmia gelegenheid om de vergadering toe te spre ken Z.Exc. dankte voor de waardeeremdei woorden' door den voorzitter inl zijn1 ope ningswoord tot hein gericht eai merkte op, dat al hetgeen door de Heddelmaatscbappij in het belang der visscherij wordt gedaan, met belangstelling door de regeering wordt Vooral voor wat gedaan was voor de or ganisatie .verdiende de Heidemaatschappij diank gebracht. Spr. had gezien' dat die or ganisatie, thans geccnitsoliideerd door da ver kiezing van» een bestuur, wortel had gie- schoten en de groote betaekenis gevoedJd, dat ïrJannen van die organisatie zich in een vergadering als deze uiten.. Uit de verschillende besprekingen had de minister wel gemerkt, dat er velen zullen zijn, die bet niet met de vast te stellen maatregelen ééns zijn. De regeering 'heeft tot taak de verschillende te herde gebrachte argumenten ernstig te overwegen. Niets aangenamer zal 'de regeering zijn, d!an dat de overtuiging moge vast staan, dat het de regeering alleen te dóen Is om dé belan gen der visscherij te bevorderenZe zal trachten met de voorlichting uit de ptactijk een regeling tot stand te brengén, $0 de visscherij vooruit brengt. Tén' slotte sprak de minister de hoop utt, dat de wettelijke regeling spoedig tot stand mocht komen en, onder Gods zegen mocht bevorderlijk zijn voor de welvaart van hen, dié' 'in. de vis scherij bun brood vinden. (Applaus). De voorzitter danibte den minister voor de gesproken woorden, zeide overtuigd te zijn,« dat Z.Exc. alles zou doen om de meest gun stige bepalingen op te nemen, en beval de hoofdafdeeling in de aandacht en de wel willendheid van den minister aan. (Applaus). De voorzitter deed daarna den minister Vervolgens werdén dé -besprekingen b01"- vat. De beer Aalderin'k uit Groningen protes teerde heftig tegen bet gebruik van kokkèl- boonen bij -het visschen en zou bét wbSsche- lijk vinden dat de regeering apothekers en drogisten verzocht zoo gering mogelijk der gelijke artikelen te verkoopen. Bij de bespreking van de maat, welke voor verschil lende vischsoorten zal worden vastgesteld, werden door enkele afgevaardig den bedenkingen geopperd tegen de voorge stelde maten. De afdeöling Eendracht telde een motie voor om de wenschelijkheid uit te spreken, dat van regeeringswege een doeltreffend mid del wordt aangewezen om aal of paling op imaat te meten. Deze motie zal evenals alle andere wenscken ter kennis van de regee ring gehraclit wordn. De heer Riemersma vaal Giekerk wilde d'at de Heidemaatschappij zal trachten een eind te maken aan de voortdurende veront reiniging van vischwater. Bij de bespreking der overgangsbepalin gen werd de termijn van 4 jaar, waarmede nieuwe bepalingen in werking zullen tre den, ite kort geacht. De beraadslagingen over heb ontwerp wer den hierna gesloten. Den verschillenden ai- deelingen werd de gelegenheid geboden schriftelijk nog hun wenscken en opmerkin gen vóór 9 Juli ter kennis van het bestuur te brengen. Na rondvraag werd de vergadering te ob- geveer half zeven gesloten. aHet Christelijk Letterkundig Ver bond houdt zijne zomervergadering op Woensdag 21 Juli a.s., des morgens te 10^ uur, in Irene, Slotlaan te Zeist. De agenda luidt: 1. Opening door den voorzitter. 2. Mede- deelingen door het bestuur. 3. Bondsbelan- gen. 4. Propaganda en ide bloei der krin- gen. 5. Lezing over „Welchen Einfluss dürf- ten die jüngsten Vorgange in der Turkei und Persien auf die Ausbreitung des Reiches Gottes in Orient haben?" door Rev. L. Zeckhausen van Amsterdam. Een brandkast gestolen. Hedennacht hebben inbrekers urt het sta tion Harmeien de brandkast gestolen. /Na zich door uitsnijding van een r&it toegang verschaft te hebben tot het bureau, hebben zij geducht huisgehouden, de lessenaars opengebroken, verschillende papieren ver brand en ten slotte de brandkast medege nomen. Op een kruiwagen hebben zij hem ver voerd, doch een 100 M. van het station schijnt de kruiwagen gebroken te zijn, ten minste da wagen lag daar gebroken aan den slootkant. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in, doch noch van de inbrekers, noch van de brandkast is tot dusver oeuig spoor ont dekt. Apeldoorn. Zaterdag middag is de 27-jarige spoorwegarbeider Willem van Laar bij bet rangeeren op het emplacement van het station Apeldoorn tusschen den rangeerenden trein en den bufffer-stoot- heuvel gekomen. Hij was bijna onmiddel lijk dood. De verongelukte laat een vrouw en èen kind na. De A. C. meldt dat wethouder E. L. Visser, die tot herstel van gezondheid naar Neuenahr ging, van daar naar Amsterdam is overgebracht en in een der ziekenhuizen opgenomen. Voor liet eerste gedeelte van het notariëel staatsexamen slaagde del beer O. N. Dieters. De commandant van de 4e Devisie zond gisteren, namens de officieren van deze di visie, een telegram van gelukwensch aan luitenant generaal Kool, commandant van het veldleger, idie vóór 50 jaren tot 2en luitenant der artillerie werd benoemd. Door officieren van verschillende wapens werd den jubilaris een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden. Het Bestuur van de Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en om streken zond onderstaand adres aan den gemeenteraad Wel Edel Achtbare Heeren I Met verschuldigden eerbied 'hebben wij de eer ons met het volgende tot Uwe ver gadering te wenden, onder herinnering dat wij in ons adres van den 25en Mei 1.1. u verzochten kennis te willen nemen van ons schrijven van dienzelfden datum aan Hee ren Burgemeester en Wethouders1 dezer ge meente dat wij, in antwoord op gemeld schrij ven van Burgemeester en Wethouders be richt ontvingen dat ons laatstgenoemd schrijven geen wijziging bracht in het be sluit van bet college; dat Zijne Excellentie de Minister vari Binnenlandscbe Zaken ons, onder dagtee- kening van 28 Juni 1.1. een schrijven zond waarvan u afschrift hierbij gelieve aan te treffen dat, aangezien hier groote belangen op het spel 'staan, wij" ons eerbiedig tot UEd Achtbaren wenden met het verzoek wel te willen bevorderen, dat het gemeentelijk subsidie over 1909 alsnog aan onze Veree- niginig op de gebruikelijke wijze worde uit gekeerd." Het schrijven van den Min. v. Binnen landscbe Zaken luidt Gravenhage, 28 Juni 1909. ,,Door den inspecteur van het middel baar onderwijs ,belaslt met het toezicht op uwe school, werd te mijner kennis ge bracht, dat het bestuur van uwe gemeente besloten zou hebben met het uitbetalen van het ten behoeve van uwe school tot nu toe verleende subsidie op te houden. ïk heb de eer u in herinnering te bren gen, dat hét verleeuén van subsidie door de gemeente een vaó de voorwaarden is, waaronder door het Rijk bijdragenten be hoeve van vakscholen worden verleend. Volhardt dus het gemeentebestuur in de ge nomen beslissing, dan zal ik mij genood zaakt zien, te beginnën met het jaar 1910, de toekenning van de Rijks bijdragen even eens te doen ophouden. Het zal mij derhalve aangenaam zijn om trent het voornemen van het gemeentebe stuur, te dezen opzichte door u te worden ingelicht. De Minister van Binnenl. Zaken Get. HEEMSKERK. Naar aanleiding van deze kwestie merkt de Eeml. op ,,Hoe hebben we 't nuZou nu werkelijk door zulke nietigheden onze Ambachts school schade gaan lijden? 't Is ons een raadsel hoe ernstige, met goeden wil bezielde manaiem, ruzie kunimeui maken over futiliteiten. Als men, in plaats van elkaar met nota's en dergelijke te bombardeeren, waarin ieder 'zinnetje een stekeligheid kan bevat ten, eens met elkaar ging praten, zou alles spoedig in het reine zijn. Moet ook biervoor soms weer eene Raads commissie in 't leven worden geroepen? Dat mankeert er nog maar aan. Raadsleden kunnen hun tijd wel' anders gebruiken dan tot bet uit den weg ruimen van hindernis sen, die feitelijk niets anders zijn dan het uitvloeisel van persoonlijke veeten." Men schrijft ons Reeds geruimen tijd is door de R. K vakorganisatiën bij de kerkelijke overheden aangedrongen op het verleenen van goed keuring voor de oprichting van Nationale vakbonden. In de gisteren gehouden ledenvergade ring van den R. K. Volksbond werd mede gedeeld dat de 5 bisschoppen in Nederland de gevraagde goedkeuring hebben gegeven, De bisschoppen voegen aan hun schrij ven toe, dat het de wensch van liet Episco paat is, dat de vakorganisatiën goedkeu ring op de statuten vragen, zoodat het niet voldoende is dat de vereeniging uit R. K. werklieden bestaat, doch dat zij een be slist R. K. vereeniging zij, aan welke een geestelijk adviseur moeit worden toege voegd. Een van de grootste verandering in deze R. K. werklieden-organisatiën is wel, dat de vakvereenigingen nu voortaan geheel los zullen staan van de R. K. Volksbonden en Werklieden ver eenigingen De temperatuur van het water in de zweminrichting was op Maandag 5 Juli, des morgens 7 uur, 63 graden Fahrenheit. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 5 Juli Ï90&. Medegedeeld door het Kon Af on Met Instituut te de BiU. Hoogste barometerstand 774.4 te Horta. Laagste barometerstand 752.3 te Sey- disf jord Verwachting tot den avond van 6 Juli Zwakke tol matige Z.-W. tot W. wind. Afwisselende bewolking- Regen- of onweers buien. Weinig verandering in temperatuur. In, de maand SEPTEMBER a. s.op nader aan te geven tijd en plaatszal in open bare veiling worden gebracht; het gunstig bekende Landgoed groot ongeveer 200 Hectare en een daarbij liggende groot 1.11.80 hectarealles afkomstig uit de nalatenschap van den Heer F. A. SMITHUYSEN, en gelegen onder de gemeente Haarlemmer meer, tegenover het dorp Sloten, in de onmid dellijke nabijheid van Amsterdam. Het landgoed vormt één complex en bestaat uit zeer vruchtbare Bouw- en Weilandendio uitstekend geschikt zijn voor Warmoeziersgrond, voortsBoomgaard en Tuinenmet hecht en sterk gebouwde BoerenhuizingenSchuren StallenHooi- en Graanbergen enz. Hetzelve wordt geveild in diverse perceelen, combinaties en eindcombinatio. De Notarissen, Mr. A. J. B. BLAISSEan Mr. W. S. J. VAN WATERSCHOOT VAN DER GRACHT. Donderdag 15 Juli 1909, 'svoor middags 11 uur, is Notaris H. J. BESIER, te Utrecht, voornemens om in „don Tolakker" te Maartensdijk, publiek: te verkoopen: 5 Perceelen uitmuntend te veld staande op de Boerderij „Stoutenburg" te Maartensdijk aan den Kerkweg, afkomstig van de Gebr8 VAN WOUDENBERG. Dagelijks afgenommerd te zien. DE GEWONE JAARLIJKSCHrTERKODPINGlAN aan „den Hommel" te Oudenrhijn, zal plaats hebben op Dinsdag 10 Aug. 1909, 's namiddags ten drie ure. D. H. VAN N1EUWENHUIZEN, Notaris te Maarssen een PERSOON, geschikt tot het ver richten van Oppasserswerkalleen gedurende eenige morgenuren. Infor- matiön te bekomen in VALKHOFF's Hof-boek handel. Op eene kleine villa te Hilversum een nette DIENSTBODE gevraagd, goede burgerpot kunnende koken en v. g. g. v., loon f 150, per jaar. Br fr. lett. B. Z. aan 't Adv. -Bur. Gebr. SCHRöDER, Rokin 50, A'dam. Er wordt aangeboden, in een klein gezin, op vroolijken standtegen 1 Sept. a. s. met degelijke voedingaan Officier of Onderwijzer, onder nader overeen te komen conditiën. Brieven onder lett. D. E. bureau v. d. blad. Horloger, Langestraat 42, Grootste sorteering I' klas ARTIKELEN. Reparatie-Inrichting billijk, vlug en goed. Dubbel gesorteerde 3 KG. k t 1.50, 5 k - 1.95, br° en fr°, verzendt J. GERRITSEN te Andelst, Hofleverancier van b. M. de Koningin. met J. F. RIEM-VIS' Verpakte Zaden en Voeders. Op elk pak staat de gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogels 15 ct. Papegaaienvoeder25 Zovenzaad voor WildzanglO Parkieten voeder16 Voeder voor Ind. Vogels 16 Zoet Zomerraapzaad12 Lijster- en Leeuworikenvoeder, per 'U kilo13 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per Vs kilo pakje25 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzand 15 J. F. Riem—Vis' Krael»tochtend- voetier voor Hoenders, bevordert het eierleggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken met naam en adres, men lette daarop. 21/* 5 25 50 kilo. f 0.45 f 0.90 4,— f 7.25 Verkrijgbaar bij J. VAN GENRE- REN, alwaar Prijscourant gratis ver krijgbaar is. J. F. RIEM-VIS, Zaadhandel, N. Molstr. 12, Den Haag. Echt Victoriawater OBEHI.AHNSTEIhl Bij de stemming op DONDERDAG 8 JULI, wordt den kiezers dringend verzocht hun stem uit te brengen op de volgende candidaten Voor district I, stembureau Stadhuis Voor district II, stembureau Koningstraat: Voor district III, stembureau Koestraat Namens het Bestuur Dr. E. KRUISINGA, Voorzitter. H. DONKER, Secretaris. Speciale Tentoonstellingen Kasplanten: 25-28 Aug.; Afgesneden rozen: 1-3 Sept.; Bloemwerken: 7-9 Sept.; Snijbloemen: 10-11 Sept.; Groenten en Ooit: 14-16 Sepl wek KOA G FX 25 Aug.16 Sept. 1909. met de stoomschepen van den Koninklijken Hollandsclien Lloyd. Eerstvolgende vertrekdagen voor Passagiers van Amsterdam naar Rio de Janeiro, Santos, Montevideo en Buenos-Ayres s.s. „Frisia"21 Juli. s.s. „Zaanland"4 Ang. 8.8. „Bi jnland"18 Aug. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot den Koninklijken Hollandsclien Lloyd, 331 Prins Hendrikkade, Amsterdam de Heeren VAN BEIJNUM «fe Co., te Utrecht. Gemberkoek Sucadekruidkoek Ontbijtkoek Verpakt in cartone Comestiblehandelaar. van LINDEBOOM f 0.50. LINDEBOOM - 0.45. LINDEBOOM - 0.30. verkrijgbaar bij Uwen

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 4