BINNENLAND. 8paansc"° soef. oud-commandant van Erzeroem, even eens ter dood is veroordeeld. Kreta. De nota van de vier beschermende mo gendheden over Kreta, die aan de Porie zal overhandigd worden, is aan de overige ka binetten ter goedkeuring voorgelegd. I)e mogendheden verklaren er in, dat te gelegener tijd over den tbofiniwcven regoe- ringsvorm voor liet ca land onderhandeld zal worden. Mochten de Kretemzen onlusten verwekkendan zouden de mogendheden de noodige maatregelen treffen. Allerlei. vNog ieteover Zeppelin s Noord pooltocht. De ,,Berl. Lokal Anzeiger" deelt een interview mee met prof. Hergesell. De geleerde heeft ver klaard, dat het niet in de bedoeling ligt de Pool te bereikenmaar dat met een nieuw, speciaal voor het doel te bouwen lucht schip, wetenschappelijke onderzoekingen zullen worden ondernomen in nog niet of onvoldoende bekendo Poolstreken. Dit ge bied L. dat, t welk gelegen is tussehen Noord Oost-Groenland en Frans Jozefsland. Vooral zal op het programma staan het uit breiden der geografische kennis, door mid del van uit het luchtschip te nemen terrein- photo's Van een plan, <1© Pool to bereiken, zal ivoor loo pig wel geen sprake zijn. Marseille, 7 Juli. Een hevige aardschok werd gisterenavond te Rognes waargenomen en veroorzaakte een onbe schrijfelijke paniek. De inwoners brachten den nacht in de qpen lucht door. Hedenmor gen werd" opnieuw'een aardschok waargeno men Denver (Colorado), 7 Juli. Noodlot tige overstroomingen in de staten Colorado, Ohio, Missouri en Mexico hebben voor hon- denididnizendien dollars schiadie toegebracht aan eigendommenPattenfoury (Missouri) en Vittel*© (Mexico) zijn geheel weggevaagd. Veirsdhoklene honderden menschen. zijn zon der onderdak. vOp de hooggelegen plaatsen in do Appeuzeilerbergen is het nog winter. De hotels stoken er nog altijd en de heele na tuur ziet er niet veel anders uit dan in het hart van den winter. Aan het Santiswirts- hauR zijn de ruiten geheel of voor twee der den dichigesneeuwd, terwijl de ijskegels van het dak hangen. Do zon, die de sneeuwmas sa's zou moeten doen smelten, schijnt de bergwereld geheel to vergeten. 1>© Staatscourant van Donderdag 8 Juli bevat o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot grootofficier in de Oranje- Nassauorde pTof. cfr. M. Treub, directeur van landbouw in Nederl.-Indiiö bon/oemd tot leoraar aan de It. H. B. S. te Leeuwarden F. Doueet on II. Boonstra, thans tijdelijk leeraar op nooi-activiteit gestold de le luitenant W. F. Nijland. van het 8e regiment in fanterie benoemd tot tijdelijk officier van gezond heid 2e kliasse bij het Indische leger dr. It. Le«k. H. M de Koningin-Moeder keerde Woensdagavond te 9 uur 31 te Baarn terug van haar bezoek aan H. M. de Koningin op Het Loo. Dr. Havorsmidt, praktiscerend ge neesheer, directeur van bet Kinderzieken huis te Utrecht, die, met dr. Itoessingh, Hr Ms. lijfarts, voor de belangen der ge zondheid onzer jonge priu'ses heeft te wajeen, bracht Dinsdag oen bezoek aan Prinses Juliana. II. M. de Koningin heeft benoemd t)ot kamerjonker jhr. F. E. M. H. Michiols- van Verduynengoz"antsclnaps-attaché,- werkzaam aan het ministerie van buitenl. zakoiv, .ingaande 6 Juli l$p9. In Hotel dos gjfrdJIQo 's Gravenhago zijn afgekomen PrLnJT Jftioint Goekwar, uit RLrpdn alsmede de heer Joa Da Sil'va Ver k i e z i n gszeden. Door de K -K. Vereeniging ..Gemeentebelang" te Eindlupven is een schrijven gericht aan don Minister van Justitie en dooi Officier van Justitie 4e 's Hertogenbosch, ten einde de verkeerde practijken (boycot, aanbieden van drank en gold, enz.) waartoe de ge meenteraadsverkiezingen to Eimdhoven den laatston tijd telkens aanleiding gaven, te doen ophouden. Naar aanleiding van hot bericht in Het Vad.. dat mej. Westmeyer geen brochure zal uitgeven en naar Zwitserland zou ver trekken. schrijft de N. C. Ons bericht dat mej. W. een brochure zou uitgeven was v«u Maandagochtend; <de nadere informatie kan dus juist zijn. Mathil- de W. vertoefde tot Zaterdag of Zondag jl- met haar moeder te Gostein en zou, volgens onte inlichtingen, dadelijk na haar terug komt; t in Nederland opnieuw naar het bui tenland vertrekken. Zij weigerde iemand te ontvangen Interpellatie over de handelingen van Haagsche raadsleden In den Haagschen ge meenteraad, die Maandagmiddag zitting hield, heeft de beer Hoejenbos geïnterpel leerd over de handelingen van de raadsle den B. Jnnse Joh.zn. en van Liefland, aan den dag gekomen door de publicaties in zake do Haagsche Maatschappij van On roerende goederen. Naar aanleiding dezer publicaties moest, meende de ir.terpellant, de gemeenteraad en kei feiten ouder de oogen zien. In oen rapport aan obligatiehouders der genoemde maatschappij waren twee raadsleden ge noemd»- ondei het noemen van feiten, die op een schijn van corruptie wezen. 8pr. wilde interpeUeerenom het publiek be lang, ojndat hij wil propageeren voor socia liseer itig van den grond (gelach)omdat hij m het gelijk was gesteld in zijn bezwa ren tegen verschillende transacties der ge meende met eenige bouwgrondmaatschap pijen. Enkele van de in het rap port der commissie ter verdediging van de belangen der obligatiehouders besproken transacties werden door den interpellant vermeld. Hij wijst er op, dat eenige daar van niet werden tot stand gébracht, dan nadat de gemeenteraad in enkele plannen had toegestemd en bepaaldelijk met „Wijk VII" eenige overeenkomsten bad aange gaan Wat wisten B. en W. te voren van de financieele en moreele positie der con tractante? Waren zij bereid dit te publicee- renf Was de contractante in staat haar ver plichtingen tegenover de gemeente na te ko men? Deze vragen moesten gesteld worden, omdat thans de wrakke positie van „Wijk VII" aan bet licht is gekomen. Men moest dus weten, welke inlichtingen B. en W. hadde.1 verkregen. Het rapport gaf feiten, documen ten, namen namen van raadsleden, de hoeren Janse en Van Liefland, namen onder kwitanties voor provisies, die ontvan gen werden weinige dagen na raadsbeslui ten, waarbij do maatschappij „Zandoord" was betrokken. De heer Van Liefland bad zelfs met den directeur der gemeentewerken over het plan „Zandoord" gesproken, alvo rens de Haagsche Mij. van O. G., waarvan de heer v. L commissaris was, den grond kocht. Hier vielen de sporen van corruptie niet *e loochenen. Het was Spr. voorts be kend, dat de Mij „Zandoord" niet had na geleefd een overeenkomst met de gemeente betreffende he* reserveeren van terreinen voor scholenbouw Was het B. en W. be kend, dat de maatschappij de overeenkomst niet was nagekomen? Zoo ja, waren zij be reid daarvan in het openbaar mededeeling te 'oen? Dat de beer Van Liefland do aangewezen bemiddelaar was tussehen „Wijk VII" en de gemeente, bleek door een uitlating, in don gemeenteraad in 1907, van den toenma- ligen wethouder Bevers. De heer Van Lief land kreeg voor die bemoeiingen 30,000. Toch ontkende de heer Van Liefland, dat hij financietl bij „Wijk VII" was betrok ken hij ontkende dat in een openbare raadsz'*tingDat was Spr. wel wat al te kras. Uit alles stond het vast, dat de heer v. L. financieel bij de zaak betrokken was, zelfs nis borg voor een hypotheek van meer dan 3 ton. Spr. stelde de vraag, wat de gemeente raad thans had te doen Z. i. vielen de ge pleegde handelingen onder art. 24 laatste lid der gemeentewet, waarop schorsing kan volgen. Spr. zou niet voorstellen om art. 26 eerste lid toe te passen, hoewel hij die be paling op dc-n heer Van Liefland althans beslist toepasselijk achtte. Dit met een be roep op prof Oppenheim. De interpellant liet het voorloopig hier bij, zonder conclusie te trekken; hij wilde eerst de verdediging der aangevallenen af wachten. Het zou dan aan den Raad staan, om aan de gewraakte toestanden een einde te maken. Ook de lieeren Van Malsen en Mouton leiden, van deze zaak een onaangename» indruk gekregen te hebben. De heer Van Liefland zou kort zijn, al zou 'f. hem gemakkelijk vallen, op de rede van den heer Hoejenbos te antwoorden. Hij was dezen dankbaar, dat hij in de gelegen heid werd gesteld, om, althans voorloppig opheldering to geven. Er moest een einde komen aan verdachtmaking en verkeerde voorstellingen, aan personaliteiten en zucht naar schandaal. Verkeerde oordeelvellingen waren ook de basis van do interpellatie. De bronnen, waaruit voor publicatie werd geput, waren onzuiverde betrokken par tijen werden Die* gehoord, het gepubiceerde was verdachxmakend en« eenzijdig. Spr. ging op de oi juistheden niet in. Hij ont kende ten stelligste de genoemde sommen te hebben gekregen als commissie of pro- vis'e; hij kreeg belangrijke bedragen als loon voqt zijn arbeid als architect. Met een leverantie aan de gemeente had dit niets te maken. Men had op het hoofd van de hoeren Van Liefland en Janse sommen ge noteerd, die voor anderen bestemd waren. Spr. ontkende eenig misbruik van zijn positie als gemeenteraadslid te hébben ge maakt Maar hij was partij. En hij gaf toe, dat onderzoek gewenscht was, hoewel geen enkel bewijs was bijgebracht, dat hij in zijn kwaliteit als raadslid te kort was ge schoten in de behartiging van het gemeen- tebela Geer. enkel gemeenteraadslid kon van een der hoofdambtenaren der gemeente eenige concessie krijgen voor een grond- maaüschappijElke zijdelingsche beschuldi ging van de hoofdambtenaren wees spr. met verontwaardiging terug. Integendeel, die hoofdambtenaren zouden kunnen getuigen, hoe spr. 22 jaren achtereen met hen ge streefd heeft naar het gemeentebelang-. Hij deed ten slotte het voorstel, dat B. en W. of eon door hen aan te wijzen commissie van drie raadsleden een onderzoek zouden instellen naar spr.'s gedragingen als raads lid 'n verband met de bouwtransacties van „Wijk VII" eu van „Zandoord" en de met de gemeente gesloten overeenkomst. Spr. voegde ei bij, dat er 410,000 ge reed lag, in bankjes, bij de Westlandsche Hypoc-heekbank, ter nakoming van de ver plichtingen van „Wijk VII", dat „wrak' heet. En hij stelde zich overigens voor, in het publiek u- antwoorden op het veelbe sproken rapport, dat hij een pamflet noemde. De heer B Janse tartte ieder, om aan te toonen, dat hij iets had gedaan, dat het daglicht niet mocht zien. of in strijd was met zijn plicht als raadslid. De voorzitter zeide, dat het voorstel van den neer Van Liefland ernstig zon worden overwogen door B. en W. De vergadering vanden raad is Dins dag voortgezet, waarbij verschillende leden mo ghet woord voerden. O.a. was ook dó heer Treub van meening dat de beschul digden zich niet hadden kunnen rechtvaor- digeu. Het voorstel-Van Liefland (een commis sie met beperkt mandaat) werd niet onder steund. De beer Vegtel stelde voor een commis- ,sie van 5 personen te 'benoemen om te on derzoeken of er reden was om schorsing uit Jte spreken. Hij meende dat de Baad zich aan den wettelijke» vorm moest 'houden. De heer Treub wilde de stemming uit- 'sftellejn tot een volgende vergadering, in 'don loop van deze maand, om de heeren Janse en Van Liefland in de gelegenheid te stellen, zich te disculpeeren. Spr. deed een voorstel in dien geest. De niotie-Treuh werd zonder stemming aangenomen en de vergadering gesloten. Bij Koninklijk besluit van 6 dezer is met ingang van 1 Augustus a s. overgeplaatst als griffier bij de directie der marine te Willemsoord, do griffier bij de directie der marine te Hellevoetsluis L. Boon bevorderd tot griffier bij de directie der marine te Hellevoetsluis, de commies bij 's Bijks werven J. P. Poelman; tot commies bij 's Rijks .werven, de ad junct-commies M. W. N. de Barban-son; benoemd tot adjunct-commiés bij 's Rijks werven, de klerk J Hendriks©. M en meldt uit Gravenhage Hier ter stede, waar- hij, sedert hij zijn ambt verlie', woonde, is in den ouderdom van 53 jaar overleden do heer W. Voor molen, oud-hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, wiens groote verdiensten inder tijd door de Regeering erkend werden door zijne benoeming tot ridder in do orde van de» Nederlandschen Leeuw. De heer Voormolen was, gelijk men zich herinneren zal, bij Koninklijk besluit van 19 April van dit jat^r belast, in verband met de bekende Papendrecktsche strafzaak, met een onderzoek naar de vraag of do po litie in de gemeente Papendrecht aaai rede lijke eischen voldoet, dan wel of het nemen van eenigen administratieven maatregel to gen de aldaar dienst doende ambtenai'eai der Rijkspolitie geboden is. Het is niet bekend of do nu overledene zich voor zijn dood van die opdracht heeft kunnen kwijten door het uitbrengen van een rapport aan den Minister van Justitie, aan wien, volgens de bewoordingen van het Kou. besluit, het verslag van de uit komsten van zijn onderzoek moest worden ingediend. Dé heer Voormolen had aanvankelijk de marine-loopbaan gekozen. In het jaar 1875 kwam hii als adelborst le klasse in dienst en werd 1 December 1877 luitenant ter zee 2e klasse. Voor .krijgsverrichtingen bij deel neming aan expeditiën op Atjeh en naar Sam&lang&n droeg hij het eereteeken voor dergelijke expedities verleend. Voorts was de heer Voormolen van 1888 tot 1891 burgemeester van Veen dam en stond daarna, van het jaar 1891 tot 1893, aan het hoofd van de gemeente Doesburg. Zijn stoffelijk overschot zal Zaterdag a.s. alhier op de begraafplaats Oud-Eik-en- Duinen worden ter aarde 'besteld. De stoet zal ten 11 ure het sterfhuis in de Madura- straat verlaten. DotrappistenteTilburg. De afgezette abt Verbruggen van liet trap pisten-klooster nabij Tilburg heeft de abdij verlaten en is via Oisterwijk vertrokken, zeer waarschijnlijk naar Rome. Het beheer over liet klooster is tijdelijk overgenomen door den abt Van Catzberg, waardoor de bekende brouwerij van trappistenbier kan voortwerken. In eer hersteld. Voor ruim IA jaar werd. de onder-directeur der ooöp. böterfabriek Wiggers te Winterswijk ontsla gen, daar hij verdacht werd van diefstal van pl. m. f 18. De zaak kwam zelfs voor de Zutphensohe rechtbank, doch daar het wet tig en overtuigend bewijs niet geleverd kon worden, volgde geene veroordeeling. De ver dachte hield zijne onschuld echter steeds vol. Thans is de politie door de praatjes van kinderen op het spoor van den dader geko men. 't Is het zoontje van den directeur, die liet gold voor en na versnoept heeft. In de eergisterenavond gehouden vergadering is Wiggers weer in zijn eer herstellid. (Arnh. Ct.) Do brand in hotel Belle- v u e te Arnhem. Maandag werd voor het gerechtshof te Arnhem in hooger be roep behandeld de zaak van den pianostem mer F. A. G. K. uit Brussel, beschuldigd van opzettelijke brandstichting in het hotel Belle vue. In verband hiermede worde het volgende in herinnering gebracht In den nacht van 25 op 26 October 1908 ging het hotel Bellevue door onbekende oor zaak in de vlammen op. Op het oogenblik van den brand bevonden zich enkele perso nen in het hotel, n.l.de huishoudster, juf frouw Romijn, enkele leden van het perso neel, van wie de kellner Swaalf en de huis knecht Gerrit Wammes op zolder sliepen en voorts twee logeergasten, de heer Pelz uit Hamburg, die in het bijgebouw logeerde en de beklaagde, zwager van deu eigenaar van het hotel, den heer Riesener, die op kamer nr. 4 in bet hoofdgebouw logeerde. Van deze personen is Gerrit Wammes om gekomen na verscheidene dagen 'heeft men zijn overblijfselen in de puinhoopen gevon den. Al spoedig rezen er vermoedens, dat de brand opzettelijk was gesticht en de be denking viel op beklaagde, de eenige, die gekleed, met valies, parapluie enz. uit bet gebouw kwam, zij het ook langs een zeer bij zonderen weg, langs een paar electrische geleidingsdraden. K. werd te Brussel gear resteerd en uitgeleverd. Den 4en Mei werd de zaak voor de recht bank te Arnhem behandeld. Gehoord wer den toen 51 getuigen. Het requisitoir van den officier van justitie mr. Schaepman, strekte tot veroordeeling van beklaagde tot 12 jaren gevangenisstraf, terwijl de verdedi ger van bekl., mr. R. J. de Visser, conclu deerde tot vrijspraak on onmiddellijke in- vrijheidsstelling. Bekl. werd met afwijzing van het laatste verzoek veroordeeld tot 6 jaar gevangenis straf. Voor het hof zijn gedagvaard 13 getuigen a charge, 18 ii décharge. Verdediger is ook thans mr. De Visser. Beklaagde, binnengeleid zijnde, verklaart dat hij niet naar de beruchte kamer 4 ge vraagd heeft, maar dat de huishoudster hem die als vanzelfsprekend heeft gegeven. Dit is in tegenspraak met do getuigenver klaring in eerste instantie. Ook op andere punten geeft bekl. verklaringen in tegen spraak met getuigen over het gesloten zijn van de gordijnen op zijn kamer, over het in brand zijn van zijn kamer, over het staan op het balkon, vanwaar hij met menschen gesproken zou hebbenover het krijgen van brandwonden bij het zich naar beneden laten zakken. Bekl. weet niet waarom hij den dag na den brand niet naar zijn moeder in Berg en Daal is gegaan, terwijl het hoofddoel van zijn reis toch was over een oogoperatie van zijn moeder te spreken. Hij beweert op één dag niet van Berg en Dal naar Brussel te kunnen komen en daarom dadelijk naar huis te zijn gegaan. Herhaaldelijk gevraagd wat de reden van zijn komst in Arnhem was, waarom hij op weg naar Berg en Dal Nij megen is voorbijgespoord, weet bekl. geen afdoend antwoord te geven. Hij wil er wel op antwoorden, maar alleen met gesloten deuren. De advocaat-generaal zegt, dal dit zeker slaat op een uitlating van mr. Schaepman in eerste instantie over een relatie, die bekl met ecu vrouw in Arnhem zou hebben. Naar sprekers meening had bekl. daarover kun nen spreken bij den rechter-commissaris. Na liet getuigenverhoor, dat verder wei nig belangrijks opleverde, werd de zitting geschorst tot Dinsdagmorgen. Verscheidene deskundigen, bij het voort gezette getuigenverhoor over de inrichting van de electrische leiding gehoord, ver klaren, dat deze inrichting niet was volgens de laatste voorschriften, dat vele draden met guttapercha waren geïsoleerd en dat de kamers vochtig waren, waardoor de kans op kortsluiting verhoogd werd. Deskundige Alewijnse heeft in 1901 de installatie ge maakt. Deze was toen goed en is in April 1909 op enkele punten nog nagezien, maar in Augustus 1908 waren verschillende ver zekeringen te zwaar voor de geleidingen. De heer Ergens, directeur der electrische centrale, zegt, dat het roode licht den avond voor den brand geconstateerd, een gevolg is van een gebrek aan de leiding. Andere deskundigen onderschrijven deze conclusie niet. Mevrouw Vurst en mevr. Krönig verkla ren, dat bekl. Zondag 25 November 's mor gens had willen gaan naar Berg en Dal om 's avonds terug te komen, maar dat hij op verzoek van zijn vrouw, die niet den gehee- len Zondag alleen wilde blijven, later is ge gaan en Maandagavond zou terugkomen, terwijl beklaagde Maandag alleen bij ge sloten deuren de reden van zijn verblijf in Arnhem wilde mededeelen. Na de pauze werd de beklaagde nog eens uitvoerig verhoord. Met nadruk werd hem door den advocaat-generaal er op gewezen, dat hij geen enkele aannemelijke reden had opgegeven voor zijn gaan naar Arnhem, ter wijl bovendien de verklaringen èn van mevr. Vurst en van zijn vrouw hem geen gelijk gaven wat zijn beweringen betrof. Beklaag de bleef evenwel handhaven zijn motieven, te spréken over de oogoperatic van zijn moe der en zijn familie uit te 'noodigen voor het doopmaal. Daarna kwam mr. Lulofs Umbgrove aau het woord. In een zeer uitvoerig requisi toir, dat ruim twee uur duurde, heeft de advocaat-generaal de schuld van bekl. trach ten aan te toonen. Hij heeft daarbij buiten beschouwing gelaten de vraag of er gemeen gevaar voor goederen,levensgevaar voor an dereu ontstaan was en of Wammes door .dezen brand om het leven was gekomen als feiten die geen tegenspraak zullen vin den. s Allereerst stelde hij de vraag of er brand gesticht was. Spr. beantwoordde die vraag bevestigend. Hij wees er op dat in den les senaar, die in den aanloop stond, volgens de getuigenverklaringen brand gesticht moet zijn en aan de hand van verschillende feiten toonde hij aan, dat deze brand gesticht moet zijn in den nacht van 25/26 October. Daar na kan niet door de strenge bewaking van het terrein, daarvóór niet omdat dan de rook gemerkt had moeten worden door het personeel. En waar ibrand is gesticht in een lessenaar, is het onaannemelijk dat door eenige andere oorzaak brand is ontstaan op hetzelfde oogenblik in een ander deel van het gebouw. Ook daar is dus brand gesticht. Dat beklaagde de dader is, toonde spreker aan door in het licht te stellen, dat geen van het personeel de brand gesticht kan heb ben, ook Pelz niet, die met beklaagde er den nacht van den brand logeerde, maar die zich heeft aangeboden als getuige te ver schijnen. Nagaande den uit de getuigenver klaringen nu voldoende bekenden gang van zaken, waarbij spreker op de omstandig heid wees dat bekl. zichzelf telkens heeft tegengesproken, en dat hij alle moeite ge daan heeft het voor te stellen alsof hij in groot gevaar verkeerde, concludeerde spre ker dat bekl. de dader is. Uit alles is gebleken dat het dool van de beide reizen van beklaagde was Arnhem en Bellevue, omdat alles wat 'hij zelf hier om trent anders vertelt praatjes zijn. Conclu- deerende vraagt spreker vernietiging van het vonnis der rechtbank, omdat hem de straf (6 jaar) voor een feit als dit, te licht voorkwam en omdat beklaagde met volle bewustzijn heeft gehandeld. Hij requireerde veroordeeling van bekl. tot 12 jaar gevan genisstraf. Twee uitlatingen in het requistoir gaven den verdediger, mr. De Visser, nu reeds aan leiding tot het vragen van het woord. In zijn pleidooi in eerste instantie had hij niet, zooals de advocaat-generaal gezegd had, ge ïnsinueerd dat de maatschappij L'Union den brand in den lessenaar zou hebben aan gestoken, alleen erop gewezen dat een van haar beambten het eerst de lappen in den lessenaar had gevonden, de conclusie daar van aan de rechtbank overlatende. En in de tweede plaats had hij niet erop gezin speeld dat Wammes, die met een lamp naar 'boven was gegaan, den brand bij ongeluk zou kunnen hebben gesticht. Zijn pleidooi bevatte slechts een woord van hulde voor den ongelukkig omgekomen jongen man. Donderdag is mr. De Visser aan het woord tot het houden van zijn pleidooi. Bedorven boonen. De eige naar van een vijftal kruidenierszakeni te 's Gravenhage, J. H. v. K., die zich voor den kantonrechter had te verantwoorden wegens het In zijn winkels te koop hebben van een partij bruine boonen, welke in on deugdelijken staat bleken te verkeeren, werd deswege tot zesmaal 5 boeto of zee- maal 5 dagen hechtenis veroordeeld. Ketelmuziek en jacht wet. Eenige landbouwers uit Mierlo (N.- B.) hebben voor 'het kantongerecht te Hel mond terecht gestaan wegens overtreding der Jachtwet, maar zijn allen vrijgesproken. De vervolging berustte op bet artikel der Jachtwet, waarin straf wordt bedreigd te gen bet opsporen van wild, terwijl do ge- dagvaarden daartegen aanvoerden, dat zij het wild slechts verjaagd hebben, om hunne akkers daarvan te zuiveren, daar deze door het wild geheel waren 'kaalgevreten. Tevens wordt van bevoegde zijde gemeld, dat van gouvemementswege opnieuw een zorgvuldig onderzoek naar de 'hazenplaag in die streek is ingesteld, en men dus van officieele zijde voortdurend belang in deze zaak schijnt te stellen. Overtreding der kieswet. Door den Officier van Justitie te Haarlem wordt een onderzoek ingesteld' naar het misbruik dat door een inwoner van Sant poort is gemaakt van een niet voor hem bestemde oproepingskaart voor de stemming van een lid voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Beverwijk. Ofschoon geen kie zer zijnde, heeft hij van deze hem abusie velijk in banden gekomen kaart gebruik gemaakt om te gaan stemmen. Persdelict. In verband met de bekende Haagsche bouwgrondkwestie ver neemt het „H. N.", dat door bet raadslid Janse een aanklacht wegens persdelict is ingediend tegen den heer mr. Joh. Belin- fante, in diens kwaliteit van redacteur van het (voormalig) „Haagscli Weekblad". Noodlottige val. Een stuwa door, Klaas Br,as, die Maandagroiddiag, tij- diens. het lossen vtan steenkolen uit het stoomschip „Frida Hora" te Nieuwe/diep, in het ruim viel en zdoh ernstig verwondde, is 'gisteren nach't aan de gevolgen overle den. Automobielongeval. Giste renmiddag reed de automobiel M 198, uit Nijmegen, waarin vier personen gezeten wa ven, in volle vaart tegen de Grebbébrug. Door het spoedig omwerpen van het stuur liep d°> machine van den weg en in een diepte van 5 meter. Het bleek een tuin te zijn. De auto kwam tegen een treurwilg aan, hetgeen gelukkig verhinderde dat de ma chine met man en al in de zeer diepe inun- da'iesluis terecht kwam. Nu kwamen allen met den schrik vrij. De machine was bin nen enkele uren weder op den weg gebracht. Het gevaarte had in zijn val en woeste vaart nog al wat schade aangericht en kon, deer lijk gehavend, de reis niet voortzetten. Overrede n. Gisterenmorgen is aan den Emm er iksdhen weg te Zutphen de tienjarige schooljongen Gerrit Kreunen on dier een zwaar beladen wagen geraakt. Het achterwiel ging over zijn hoofd. Zwaar ge wond is hij naar het ziekenhuis vemoerd. Overleden. Het kind van den schilder Kreunen te Zutphen, dat zoo nood lottig ouder een zwaren wagen geraakte, is gisteren in liet ziekenhuis aan de gevolgen daarvan overleden. Steiger ingestort. Gisteren morgen is te Arnhem, vermoedelijk door te zware belasting, een steiger van een in aan bouw zijnd huis op den hoek van den Brou werij weg en de Veluwestraat ingestort. Vijf werklieden stortten naar beneden en bekwa men allen verwondingen; één werd inwen dig gekneusd. Gestikt. Maandag is te Gouwsluds bij Alphen een ernstig ongeluk gebeurd. De daggelder van v. d. St., G. Verbrugge ge- Iheeten, reed met een voer hooi in het land. Bij een der bruggetjes gekomen, reed hij waarschijnlijk te dicht langs den kant, de plank wipte ten minste en G. V. geraakte met paard en kar te water; het voer hooi boven op hem. Toen de ongelukkige leven loos er ondter vamdlaan werd gethaaJld, zat zijn mond vol bagger, zoodat hij daarin gestikt moet zijn, terwijl hij nog een paar trappen, van liet paard heeft gehad, want borst en hoofid waren beschadigd. De onge lukkige, die 53 jaar was, laat een vrouw en zes kinderen aöhter. (L. D.) School- en Kerknieuws. Examen hoofdonderwijzer. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat, behoudens onvoorziene om standigheden, het mondelinge gedeelte van de examens ter verkrijging van de acte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer op de volgende plaatsen en tijden zal worden af genomen te Breda in het gebouw der Vereeniging „Concordia", van 21 Juli tot en met 26 Aug.telkoi s van des morgens half negen af; te Arnhem in het gebouw der ,Bui'ten- óocieteit"van 14 Juli tot en met 5 Augus tus en van 16 Augustus tot en met 7 Sep tember, telkens van des morgens aoht uur af te Haarlem in het gymnastieklokaal der leerschool, verbonden aan de Rijkskweek school voor onderwijzers, ingang Sophia- laan, van 16 tot en met 20, van 23 tot en met 27 en op 30 en 31 Juli, op 9 en 10, van 13 tot en met 17 en op 20 en 21 Augustus, telkens van des morgens negen, uur af te Utrecht in het gebouw „Irene", Kei straat, van 16 tot en met 22 Juli; in het gebouw „Tivoli", van 26 Juli tot en met 5 Aug., van 9 tot en met 14, van 18 tot en met 26 en op 30 en 31 Augustus; in liet gebouw „Irene", van 1 tot en met 7, van 10 tot en met 16 en op 20 en 21 September, telkens van des morgens half tien af; te Leeuwarden in het gebouw „De Har monie", van 14 tot en met 29 Juli en van 4 tot en met 21 Augustus, telkens van dies morgens acH uur af; te Zwolle in het gebouw der „Buiten- sooieteit", van 14 tot en met 20, van 23 tot en met 31 Juli en op 2 en 3 Augustus, telkens van des morgens kwart over achten af. St.-Ot,

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2