K4. 14. Eerste Blad. 8"' Janrjganir. Woensdag 14 Juli 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. OORTSCH DA ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem f/auco per post 1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feest dagen. ^Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens bg de Uitgeven in te zenden. Uitgevers! VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tel bet herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement. Eemo circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. BEKENDMAKING Bepaling stom-tijd artt. 57 en 58 der Kieswet. De Burgemeester der gemeente Aimersifo-ort heiiranert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere onder nenvuiigen en instel Lmgen, waar bij mannen, die den leeftijd van viji' en twintig jai-en hebben bereikt, 111 dienstbetiokking zijn: dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend), dat ieder van dezen, dae bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te wer ken, gedurende ten minste twee achtereenvol gende uren, tussohen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daar too gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het ar-beidslokaal en zoo er meerdere lokalen zijn, in bet grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór. en op den tot steiinmang bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekendo lijst, de tweo achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermel dende. voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algenieeno maatregel van bestuur, boven genoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei 1901 (St.bl. No. 109) en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan die in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en be stuurders van bijzondere instellingen en onder nemingen ten aanzien van bij lien in dieuslbe. trekking zijnde personen, wellke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijd stippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kie zerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in hot voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij (hen in dienstbetrekking zijnde personen, als mede aan personen en bestuurders van bijzon dere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde zieken verplegers. AimieinslfooT'fc, den! 13. Jol®. 1Ö09. De Burgemeester voornoemd, WUlJTIEltS. INKWARTIERING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken/ bekend, dat er voor -personen, die bereid zijn., böven het hun toegewezen aa'ntol, tegen vergoeding aan manbchapjwn 'kwartier te verkenen, gelegenheid bestaat hiervan opgaaf te doen aan den Commissaris van inkwartiering (Kamer no. 3) vóór Zaterdag 24 Juli a. s. Burgemeester en Wothoiuleis voornoemd De Secretaris, l>e Burgemeester, J. G.STENFERT KROESE. WU IJ TIERS. 1N K WAiRTIERINGSLIJST. De Bunngenieester en» Wfet(li)ouders van Amers foort, Geilet op art. 18 dor wet van uien 14. Septem ber 18Gt» (Staatsblad no. '138), bowlende bepa langen bettibk'keflijk de inlkwiairtienLng, Doen to weten., <lat de bij art. 37 dier wet 'be- dGeide lipt door beu is herzieni, in afschrift aan <10 ibergpkais bij hei Raadhuis aangeplakt is en gedurende veertien dagen, te rekenen; van af beden», op de Secretarie der gemeente. Kamer no. 3, voor een ieder ter inzage ligt aillc werk dagen van 10 tat 1 uur. Amersfoort, den; 13. J.uln 1909. Burgemeester en Wetiiouders voornbemd- Do Secretaris, De Burgemeester, J. G.STENFERT KROESE W1IJTLERS De Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat 'het register van in- sdliripving over het jaar 1909 en de alljihaibetd- .sche naa.mil ijst, (bevattende de i rigesohrevenen voor <lic lichting der Nationale Militie voor 1910, geklm rende adh;t dtilgeu, te re/kenen van .Jwedei», vad dra voormiiddagfs 10 uiw tot des wumildldiigs 3 uur, tor Secretin ie votar een ieder 'ter lezing, liggen-, biawien welken l ijd hij den heer Commis saris dleir Konlingin in deze pawtfnoie bezwaren, feurwieri) wciixlten ingebradlit db'or aii/itklel van een door die noodige /ljewijsstukken' gestaafd verzoek schrift!, op ongezegeld papier in te dienen bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, 13 Juli 1909. Burgemeester en Wetilnouders voornbetad De Secretaris De Burgemeester. J. G.STENFERT KROESE. WÜLJTIERS De Biiiigemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente diat die door den Directeur van 's Rijks directe 'belastingen, enz. te Utrecht exe cute ir verklaarde kohieren nos. 9, 9a ei» 10 van do 'Per&oneele Belasting, over het diénst jaar 1909, aan den Ontvanger vanii 's Rijks diirecto 'licfliastin- gein alMiiier zijn 'ter ihaml gesteld, aan wieiv ieder verpliidht ils zijnen aanslag op den hij do wet be paalden! vfoet te vdWocni. Gedaan, en. op de dhlarvooir gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 13. Juli 1009. De Burgemeester voornoemd, WIUTIERS Politiek Overzicht. Het grensgeschil tusschen Peru en Bolivia. De scheidsrechterlijke uitspraak, die de president van de Argentijnsche republiek heeft gedaan in het grensgeschil tusschen Bolivia en Peru, heeft in Bolivia eene volks beweging doen ontstaan, die zich uit in feitelijkheden tegen de in het land geves tigde Peruanen en Arge^tijners, waartegen zelfs de officieele vertegenwoordigers van de beide landen niet veilig zijn. Tot verkla ring van die beweging mogen de volgende mededeelingen dienen over de wijze waarop dit geschil is ontstaan. Sedert de gx-oote vlucht, die de electrici- teit heeft genomen, is de caoutchouc als iso- leeringsmateriaal reusachtig in waarde ge stegen. Naast de liauenbosschen van heli Congogebied komt inzonderheid het uitge strekte stroomgebied van de Boven-Amazoue in aanmerking als land van herkomst van dit product. Reeds in 1902 heeft Bolivia aan een consortium van Engelschen en Noord- Amerikanen de concessie verleend tot het exploiteeren van de oerwouden aan de Purus- rivier (10 0 ZB., 70® WL.). Hier grenst Bo livia aan Pei-u en Brazilië. Het Acre-gebied, zooals de streek heet naar de Acre, een zij rivier van de Purus, die de grens vormt tus schen Bolivia en Brazilië, is sedert een voor werp van geschil geweest tusschen de drie staten, die elkaar raken in het stroomge bied van de Purus. Met Brazilië ontston den eerst moeielijkheden, die echter in het begin van 1904 werden beslecht door het Acre-verdrag tusschen Bolivia en Brazilië, waarbij in hoofdzaak Brazilie's aanspraken zijn erkend. Tijdens de onderhandelingen met Brazilië verscheen als nieuwe bestrijder van Boli via's aanspraken op het Acre-gebied Peru, zijn bondgenoot in den oorlog tegen Chili. Peruanen vestigden zich in het laatst van 1903 in den hoek, die door den boven loop van de Juria en de Pui-us gevormd wordt, en verklaarden niet weer te willen wijken. Tuschen de Brazilianen en de Pe i-u an en kwam het in 't begin van Mei 1904 tot een gevecht bij Puerto Chandless aan de Boven-Purus, waar de Peruanen volko men geslagen wei-den. Eene voorloopige overeenkomst van 12 Juli opende het uit zicht op een scheidsgerecht, dat echter nooit is bijeengekomen. De zaak verliep; ondanks latere inbreuken van de Peruanen, die in 't begin van November 1907 aan de Boven-Amazone het Braziliaansche fort Leticia aanvielen en de stad Tabatinga be zetten, is liet met Brazilië niet weer tot een oorlog gekomen. Brazilië had en heeft nog de handen vol door zijne geschillen met Ar gentinië. Met Bolivia kwam Peru overeen de regeling van het geschil aan den presi dent van Argentinië als scheidsrechter op te dragen. Maar nu in de vorige week diens uitspraak bexend geworden is, doet zich daartegen eene krachtige reactie gelden. Het Boliviaansche volk weigert deze uitspraak, waarin het eene benadeeling van zijne rech ten en belangen ziet, te erkennen, en de regeering, machteloos om tegen den stroom der opgezweepte volkshartstochten op te roeien, vaart mee in het zog. Duitschland. Heden morgen is de Keizer te Berlijn aangekomen, en men neemt aan, dat hij reeds in den voormiddag eene bespreking met vorst Bülow zal hebben, die kan leiden tot een definitief besluit over de keuze van den toekomstigen rijkskanselier. In de pers worden een aantal namen' genoemd, die eene zekere waarschijnlijkheid voor zich hebben, terwijl andere slechts op oppervlakkige ver moedens berusten. Tot dusver is nog aan niemand aangeboden, de opvolger van vorst Bülow te worden. Aan de Frankf. Ztg. wordt hierover uit Berlijn bericht: „Het ie geen geheim, dat Bülow als zijn opvolger den heer von Beth- mann-Hollweg zal aanbevelen,' en sedert eenige dagen wordt met groote stelligheid aangenomen, dat de Keizer op hem zijne keus zal doen vallen. Waarschijnlijk zal hij het worden, maar voordat de benoeming in den Reichsanzeiger staat, is zij niet zeker, en voorzichtige menschen ecarteeren nog niet geheel de mogelijkheid, dat de keuze van den Keizer ook op een anderen Pruisi- schen minister kan vallen. Misschien Woeusdagvond, in ieder geval Donderdag zal men den vijfden kanselier kennen." De bondsraad heeft in zijne vergadering van eergisteren de wetsontwerpen, die te zamen de financieele hervorming uitmaken, bekrachtigd in den vorm waarin de rijksdag ze heeft vastgesteld. B r 1 ij n, 13 Juli. De Rijksdag is heden door eene keizerlijke boodschap, d!ie staatssecretaris von Bethmann-Hollweg heeft voorgelezen, gesloten. Do 'zitting van den rijksdag is niet ge sloten, maar tot het najaar verdaagd. Dat komt overeen met den wensch van de meer derheid der leden, en' er wordt het gebrui kelijke motief voor aangevoerd, dat door sluiting van de zitting het voorbereidende werk, door commissiën verricht, zou ver nietigd worden. vMet de financieele hervorming zullen, evenmin als de Duitsche politieke partijen, de gewone burgers ingenomen zijn, die hun penningen moeten bijdragen om bet halve milliard bij elkaar te brengen, dat het lieve vaderland nu eenmaal noodig heeft. Alleen de uitgaven voor lucifers, bier, sigaren, spiritus, koffie en thee zullen in een bur gerhuishouden ongeveer 10J Mark in de maand stijgen. Lucifers kosten nu 10 pf. de drie pakkenin het vervolg zal men 75 pf. moeten 'beialen. Een flesch bier wordt van 10 15 pf., een sigaar van 8 pf. wordt 10 pf. Men zal dus, wil men de balans in evenwicht houden, wat zuiniger met al die artikelen dienen om te springen. vGraaf Zeppelin zal waarschijnlijk zelf den 26en Juli met de „Zeppelin II" naar Keulen varen. De bezoeken aan -Dres den en Berlijn zullen geschieden met de „Zeppelin III", welk schip in Augustus a.s. gereed zal zijn. vDe toestand van vorst Eulenberg, die zich den 7en Juli naar het slot Liébenberg begeven heeft, moet weer veel verbeterd zijn, docb aan een hervatting van liet ge ding kan vooreerst nog niet gedacht wor den. Men wil den vorst vooreerst eenige maanden geheel met rust laten en er zelfs niets tegen inbrengen als bij den raad zijner doktoren volgend, een herstellingsoord op zoekt, zelfs al was deze in Oostenrijk. In den herfst zal Eulenberg opnieuw onderzocht worden Frankrijk. P a r ij s, 1 3 J u 1 i. Bij de be/handeling van liet wetsontwerp op de reorganisatie der arbiilerie in de Kamer is, op verzoek van den minister van oorlog en van de leger- commissie, met 447 tegen 36 stemmen art. 1 van het ontwerp aangenomen. Besloten werd dat er drie regimenten vel'd-artillerie per legercorps zullen zijn en niet twee, zooals de Senaat had gewild. Het geheele wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Kamer heeft het wetsontwerp, waarbij het gebruiken van loodwithoudénde verfstof fen verboden wordt, aangenomen in den ge- wijzigden vorm, dien heb in den Senaat had gekregen Voorts is met 460 tegen 104 stemmen heb eenige artik 1 aanganomen van de wetsvoor- drac'ht tot opheffing in bijzondere gevallen van bet monopolie der Fransohe vlag voor het vervoer van personen en goederen naar Algerie en Tunis. Er schijnt veel kans te zijn, dat de enquête naar de gebreken van de oorlogsvloot als een nachtkaars zal uitgaan. Dat is niet naar den zin van vele afgevaardigden, aan wio het voornemen wordt toegeschreven om voor te stellen, dat de Kamer nog na het natio nale feest zal bijeen blijven, opdat de Kamer door oen votum zich zal kunnen uitspreken over de conclusiën van het rapport van hare commissie. Maar velen hebben groote haast om naar huis te gaan, en die zullen wed de meerderheid uitmaken. Pa r ij s, 12 Juli. Sprekende op het feestmaal ter eere van de Turkeche afge vaardigden, die thans te Parijs vertoeven, ziedde de Minister van buitenlaudsche zla- ken Pichon, dat het n'atuurlijk is, dat Frankrijk het eerste land is, dat wordt be zocht, wanit het is onder den heimelijken invloed van de ideeën der Fransche revo lutie, dat in Turkije de omwenteling ia voltrokken het constitutioneel© stelsel ge vestigd. Men moet hopen, dat liet nieuwe stelsel, van oayze ondervinding partij trekkende, de fouten van het verleden1 zal weten te vermijden. De toekomst vau Tur kije zal afhangen vau' de verdraagzaamheid van de vrijheid, die het zal toepassen op de verscliallende rassen, die de bevotbkuig samenstellen. Nergens waren de wenschen, die voor het jong-Turkije werden geuit, oprechter. Tusschen de bedde landen be staat gelijkheid van' beginselen en overal verzoenen hunne belangen zich met el kaar. Frankrijk, de traditioneele vriend van Turkije, is innig gehecht aan die vre- desgedachte. Niet alleen het lot Van Tur kije, maar dat van de geheele wereld is in handen van de mannen, die Turkije op den nieuwen weg der vrijheid voeren. Orleans, 13 Juli. Blériot heeft met zijn aéroplane in 43 minuten den af stand van 40 Kilometers tusschen Etampes en Chevilly afgelegd. Engeland. Londen, 1 3 J u 1 i. Na eene discussie vau vijf dagen, is het tweede artikel van de wet op de middelen aangenomen met 302 tegen 114 stemmen. Men is thans elf dagen bezig met de behandeling van de artikelen; de zittingen werden dikwijls voortgezet tot 4 uur in den morgen. Tweede telegram. Na oen de bat van eenige uren werd het derde artikel, idat algemeeno voorschriften bevat voor de heffing van de belasting op de waardever meerdering van grond, aangenomen meö 148 tegen 57 stemmen. Het wetsontwerp, door lord Roberts in gediend, houdende voorschriften voor den. •algemeenen verplichten dienst bij het ter ritoriale leger, is door het hoogerhuis in de tweede lezing verworpen met 123 tegen 103 stemmen. Zoowel lord Crewe namens de regeering als lord Lansdowne, de officieel® leider van. de oppositie, bestreden het v .'a- ontwerp mot kracht. Het werd verdedigd door de lords Milner en Curaon. Bij de verdere behandeling van do aan klacht tegen dé bij de jongste poging tot bestorming van het parlementsgebouw ia hechtenis genomen suffragettes van de strijdbare richting stond het eerst de aau- voerster mrs. Pankhurst terecht, die op het bescheid, dat de premier haar niet kon ont vangen, geweigerd had gevolg» te geven aan het bevel der politie om den toegang tot het gebouw vrij te laten en den buiten het ge bouw dienst doenden inspecteur, die haar terugdrong, in het gezicht geslagen had. De verdediger, lord Robert Cecil, een zoon van wijlen lord Salisbury, betoogde op grond van oene oude wet, en dagteekenend-e uit 1661, den tijd van Koning Karei- II, dat de beklaagde in de uitoefening van haar recht gehandeld had en dus geen overtre ding 'had begaan. De rechter veroordeeldo de beklaagde tot 5 p. st. boete, bij niet- betaling te vervangen door een maand ge vangenisstraf, en gaf dén verdediger den raad, tot beslissing van het rechtspunt, ia hooger beroep te gaan. Mrs. Pankhurst ver klaarde, dat zij, hangende de behandeling van de zaak in hooger beroep, geen deputa- tiën meer naar het lagerhuis zou zenden, zoodat voorloopig de suffragettes geen straat- Naar het Fransch can Edmond Lepelletier. 39 V09R J. L. VAN DER MOER. Allen werden trouwens gekweld door dé gedachte, dat d'it uitstel do 'door dén Prins van Oranje ontworpen plannen in dé war zou sturen. En. bo-ven die weinige mannen, vereenigd in de bevroren grachten van hun goede, oude, door den vijand bezette hoofdstad, zweefde het aan hen allen gemeene, zéo dierbare beeld van het land, stukje voor stukje "veroverd op den Oceaan, die het vroeger bespoelde, en op de talrijke tegen standers, die het thans vernietigden. In de diepe stille, die om hen heersebte, waren al len bezield door de grootsche gedachte aan het Vaderland, voor welks bevrijding en vrijheid zij zich hier hadden- verzameld, ko oiend uit- alle streken van de lage landen aan de zee. Het was hun als hoorden zij een wanhopig roepen van een gemartelde, ster vende moeder, die slechts hulp verwacht van' kaar zonen. Niemand bewoog zich, men wachtte gela ten, tot de chefs zouden beslissen dat men weer heen zou gaan. In de verte sloeg de klok. De mannon tel den elf slagen en zij. slaakten een zucht van vreugde, want in hun ongeduld liaddén zij gemeend 'dat het reeds veel later was. „Stilte!" fluisterde Rijsoor, en hij trok zijn degen. Hij had een gedaante ontdekt, die langzaam, aarzelend, bevreesd' wellicht, naiderde Op hetzelfde oogenblik hoordé men de doffe stem van den door Koppel geplaatsten schildwacht roepen „Wie daar?"... en teVen's klonk het geluid van wapens, welke voor een gevecht werden gereed gemaakt. De gedaante bleef staan, en bij het licht 'der maan, die juist van achter een wolk te voorschijn kwam, kon men' haar thans beter onderscheiden ,,'t Is 'n vrouw," sprak Rijsoor verwon derd. „Of 'n verkleede spion," fluisterde Jonas, die naast hem stond. ,,'n Spion zou er wel voor waken zich zoo te laten zien... Maar zie-je?... -ze vlucht..." En werkelijk zette de vrouw het op een loopen, na een kort, zacht gilletje te hebben déen hcoren. Door haar kleeding of dooi den moeilijk begaan-baren bodem gehinderd, kon zij blijkbaar slechts mot moeite vooruit komen „Als die vrouw verdwaald is," meende Bakkerzeél, „dan 'kan ze wel Spaansche sol daten ontmoeten en ons verraden,... al is 'fc dan zonder opzet." „Dat moeten we beletten en haar hier brengen," zei Rijsoor haastig. Cornells en een van de anderen sprongen op en gingen op de vrouw af. Maar de se had den bedekten weg reods bereikt en ver dween in de richting van de Leuvensche Poort. Toen de twee mannen terugkwamen wer den ze door Rijsoor -eni de anderen natuur lijk met groote nieuwsgierigheid onder vraagd. en (terwijl men hiermede nog bezig was, ontdekten zij een donkere massa, cKe in hun richting naderde. Het was een ge wapende troep, men kon het gerammel van de wapens hooren. Zij kwamen gebukt nader om niet gezien te worden. Toen legde Rijsoor, door het geven van een zacht bevel, aan de eedgenooten het zwijgen op, waarna ieder in stilte onder de muren d'ekking zocht. HOOFDSTUK XXI. De nachtelijke Ronde. Denzelfder. avond, even vóór taptoe, be wogen eenige gedaanten zich in het open veld in de richting van het Bois de la Cam- bre. De maan, van tijd tot tijd van achter de wolken te voorschijn komend, bescheen hun bruine, ruw behaarde gedichten en hui lenige, gespierde lichamen, die met- beesten vellen bedekt waren. Deze wild uitziende, fantastische wezens, waren de zoo 'bekende, geduchte Watergeu zen, de meesten van d;ie stoutmoedige zee robben, die in de Noordzee eni tob op de kusten van IJsland gewoonlijk de haring en walvischvangst uitoefenden. Velen droe gen jassen van zeehondenvel, alleen hadden een bijl en een dolk aan den gordel en een drietand in de hand. Zij verzamelden zich op -een kleine, open plek in het bosch, waar het maanlicht nau welijks kon doordringen. Een woord, om el kaar te herkennen, hadden zij niet noodig, hun kleeding was voldoende. De chef telde zijn manschappen in het donker, door hen zwijgend even aan te raken. Nauwelijks was het vluchtige appel afge- loopen», toen twee Vlaamsche edellieden op hen toetraden, gevolgd door een derden per soon, die allen blijkbaar goed kenden, want ofschoon hij in een wijden, donkeren mantel gehuld was, ging er een zekere beweging door de gelederen en allen ontblootten eer biedig het hoofd. „Ontbreekt er niemand, Gerard?" vroeg hij zacht. „Al de IJslauders zijn present, Hoog heid," antwoordde de commandant. „j-»an' moeten we ons haasten, 't word' tijd." Het was Willem van Oranje, die zich al dus onder de muren van Brussel waagde, om met Rijsoor en de hoofden van de bur gerij zijn plannen te beramen. Hij plaatste zich te midden van zijn getrouw escorte, dat hem nimmer in den steek zou laten, en gaf bevel op marsch te gaan. Maar «nauwelijks was het troepje aan den rand van liet bosch gekomen of het ontmoet te een onverwachten hinderpaal. Bij het zwakke schijnsel van de maan, kon men 'langs de .boomeni een donkere massa zien naderen op dén weg, die regelrecht naar de Leuvensche Poort voerde. Weldra hoorde men hoefgetrappel en het geluid van wagen wielen. „Waarschijnlijk de post voor den hertog van Alva, misschien wel geld voor z'n troe pen," mompelde de commandant van do „IJslauders". „Ja, ze moeten hier vlak langs komen." „We -zullen ze toch- -aanvallen, niet waar?" De Prins zweeg. Aandachtig -scheen hij den wagen en een dertigtal ruitere, welke dezen begeleiden, te onderzoeken. Nog slechts enkele ©ogenblikken en do troepen zouden in elkaar's onmiddellijke na bijheid zijn „We konden ze gemakkelijk ne»men," sprak de Prins, „maar 't wemelt overal van Spaansche benden en we zouden onze zaak bederven.' Hij gaf een kort- bevel aan den officier, die het aan zijn manschappen overbracht. Met spijt trokken allen zich in het dichte bosch terug, maar toch deden zij geen enkel' woord hooren. De „IJslauders" gehoorzaam den Willem van Oranje onvoorwaardelijk. De Spaansche ruiters trokken voorbij, zon der er zich in het minst van bewust te zijn in welk doodsgevaar zij verkeerd had'den. Zij'trokken kalm verder naar Brussel. Toen zij goed en wel voorbij waren, kwa men de „IJslanders" weer aan den- rand van het bosch. „We kunnen onmogelijk den weg volgen, sprak de Prins. „Als ze stil hielden, dan waren we ontdekt." „Welke orders geeft Uwe Hoogheid?" „We zullen 'n omweg maken. Natuurlijk komen we te laat op de afgesproken plaats, maar we komen er dan 'toch." Willem van Oranje was- niet alleen be roemd om zijn groote tactische kennis en zijn moed als soldaat, maar ook om zijn groote voorzichtigheid, welko al zijn daden ken merkte Wordt verwijd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1