BINNENLAND. Eer de machine kon worden stop gezet, was het ongeluk natuurlijk al gebeurd. Het lijk werd letterlijk tot poeder gemalen en de brokstukken kon men later verzamelen. vUit Andermatt, Davos en Heiden werden Maandag zware sneeuwbuien ge meld. In Davos ligt de sneeuw 15 c.M. dik, op den top van den Siintes 2 M. hoog. In het Oosten van Zwitserland en andere streken "heeft men met watersnood te kam pen. Op den Wengeralp-spoor is het spoor wegverkeer door aardverschuivingen ge stremd geweest. Te Wyhlen bij Bazel, waar oen groot krachtstation wordt gebouwd, zijn een brug en een ijzeren kraan door den Rijn verzwolgen. De rivier is daar in twee dagen tijds 2 M. gestegen. vVolgens een telegram uit Csernow'tz in de Boekowina zijn in Wiznitz zestig hui zen afgebrand. Honderd arme gezinnen zijn dakloos, doch menschenlevens vallen niet te betreuren. De Staatscourant van Woensdag 14 Juli bevat o.a. de volgende Kon. beslui ten op verzoek ecrrvol ontslagen als direc teur van hot Huis van. Bewaring to Utrecht A. Gosker benoemd bij de directie der Rijkspost spaarbank tot 2de klerk H. Blom, thans 2de assistent en J. H. ten Naped, thanS tijdelijk ambtenaar op verzoek eervol ontslagen met pensioen wegous physieke ongeschiktheid de Indi sche ambtenlaar met verlof C. L. Ude de Haer, laatstelijk assistent-resident op Loftn- bok op varzook eervol ontheven van die waar neming der betrekking van .administrateur aan het departement van koloniën onder dankbetuiging dé gepensioneerde Indische ambtenaar Mr. A. Loudon, oud-voorzitter van den lands raad te Pekalongen en Ba- tang. Kiesdistrict IIGeldig© stemmen 5235 Volstrekte meerderheid 2618. Uitgebracht werden op de heeren mr. L. J. M Bas- quin 1794; A. C. M. Bessoling 518; mr. A. J. E. A. Bik (aftr.) 2021; J. Bleeker 1134; A. Harms 969; W. P. G. Hels- dingen 1154; dr. F. van den Hoorn (aftr) 2558; J. II. de Kleer 868; mr. JE. baron Maekay 2126 S. Otterspoor 899; mr. H. A van Raait© (aftr.) 1989; mr. L. N. Roodenburg 1088; mr. W. J. Snouok Hur- gron.jo (aftr.) 2016 en J. C. Streng (aftr.) 2217. Herstemming moet alzoo plaats hebben tussehen de heeren v. d. Hoorn,, Basquin, Bik, Bleeker, Hel'sdingwi, Mackay, van RaaltoRoodenburg, Sniouck Hurgnonje en Streng. Kiesdistrict IIT. Geldige stemmen 5324. Volstrekte meerderheid 2663. Uitgebracht werden op de heeren I. Bleeker 481H. A J. Brink 220 J. den Duik Wan. 1951; A. Harms 245; W. P. G. Helsdingen 436; II. Koppel Jr. 1505; dr. C. Leïy (aftr.) 2788; F. H. van Malsen (aftr.) 3039; mr. Tli. H. de Meester (aftr.) 3376; G. Nijpel's 530; K. van Frigt 243; mr. J. D. Verbroek (aftr.) 2344 en H. J. M. de Vries 2018. Al-zoo gekozen de heeren Lely, Van Malsen en De Meester. Herstemming tussehen de heeren Den Duik, Koppel, Verbroek en De Vries. Gisterenmiddag maakten een zestal torpediobooten, die uit dein Nieuwen Wa terweg waren opgestoomd naar SohevenLn- gen. geru-imen tijd zeer belanlgwokkende oefeningen voor het w-andelhoofd „Ko ningin Wilibehndma". Door de oorlogsvaartuigen werd het sa luut van af den Pier gegeven, beantwoord. Ook werden signalen gewisseld met dem vuu r toren Het schouwspel werd door een groote menigte van af 't strand on boulevard ga degeslagen. Ten half een ure verwijderden dé booten ziich in noordelijke richting. tooneelen meer zullen verwokken in de buurt van het parlementsgebouw. Do onder de telegrammen reods kort ver melde verklaringen, die de jeugdige Hindoe Dhiugra heeft afgelegd bij zijne verwijzing naar de crimineel* terechtzitting wegens den dubbelen moord, die door hem is gepleegd, geven wij iets uitvoeriger weer. Hij zeido Ik wil mij niet verdedigen, maar wil al leen bewijzen, dat mijne daad rechtmatig was. Ik geloof niet, dat een© Engelsche rechtbank liet recht heeft mij. gevangen te houden om mij ter dood te veroordeelen daarom wil ik geen advocaat hebben om mij te verdedigen. Ik beweer, dat als het vader landslievend i» voor een Engelsohm&n een Dukschor te bestrijden, het veel meer te rechtvaardigen eu vaderlandslievend is in mijn geval, te strijden tegen de Engelschen. Ik beschouw d© Engelsche natie als verant woordelijk voor de vermoording van tachtig millioen van mijue landgenooten gedurende de laatste halve eeuw en ik beschuldig dé Engelschen verder, dat zij ieder jaar hon derd millioen ponden sterling uit Indie halen om het naar Engeland te brengen. Ieder Engolschman, die naar Indië vertrekt, en daar mot 100 pond per maand betaald wordt, spreekt het doodvonnis uit tegen duizend van mijne landsJieden, want duizend van die arme menschen zouden gemakkelijk kunnen loven van de honderd pond, die dé Engelsohman meestal aan beuzelachtigheden en genoegens uitgeeft. Evenals de Duitschers volstrekt geen recht hebben om Engeland te bezetten, hebben d© Engelschen volstrekt geen recht om Indië te bezetten, en wij hebben ten volle het recht een Eugelschman te dooden, dio onzen heiligen grond bezoe delt. Ik sta verbaasd over de verschrikke lijke huichelachtigheid van het volk, dat zich opwerpt als kampioen van de verdrukte mensehheid, in Rusland en aan den Congo b.v., terwijl het Indië onderdrukt en er verschrikkelijke gruwelen pleegt, zooals het dooden van twee millioen personen ieder jaar en het beleedigen van onze vrouwen. Dhingra heen zich vervolgens vergeleken mot een Engolschman, die, verontwaardigd Duitschers als veroveraars te zien wandelen in de straten van Londen, een of twee Duit- schers in Engeland gaat dooden. Zou die Engolschman niet als een eclrte vaderlander beschouwd worden door zijne landgenooten? Zoo ja, dan is hijDhingra, ook een vader lander, die heeft gewerkt 'om zijn vaderland te bevrijden. Hij zeido ten slotte, dat hij deze verkla ringen niet deed om gratie te vragen; hij verlangt, dat het Engelsche volk hem ter dood veroordeelt, omdat dit de wraak van zij no landgenooten dos te omneedoogender zou maken. Hij heeft er prijs op gesteld de rechtvaardigheid van zijne zaak aan de rest van do wereld te bewijzen, inzonderheid aan hén, dio met zijn werk sympathiseeren in Amerika en in Duitse hl anil. Hongarije Aan het reods vermelde besluit van het huis van afgovaar-di gd.cn van den rijksdag om de herbenoeming van het kabinet-Wekerl© voor kennisgeving aan te nemen en de ver wachting uit te sproken, dat do definitieve oplossing van de crisis in hot najaar zal geschieden met inachtneming van het meer- 'derheidsbeginsel, moet nog worden toege voegd, dat oen voorstel om uitdrukkelijk te zeggen, dat daaronder de benoeming van een kabinet van de onafba»-kolijkheid8partij is te verstaan, verworpen word. Een door de op positie ingediend votum van afkeuring werd verworpen Turkije. De ministerraad heeft besloten tot verlen ging van do zitting van het parlement tot den 13en Augustus. Konstantinopel, 13 Juli. De Kamer heeft de overeenkomst betreffende de Orient spoorwegen aangenomen. De gouvernour, de militaire command au t, de mufti en een aantal mohammeda&nsche notabelen van Adana zullen voor den krijgs raad gébracht wojdon als aanstichters van het bloedbad, dat daar heeft plaats gehad en van daar naar vele andore plaatsen in KleLn- Azië is overgeslagen. Volgons ©ene dépêche van dtf Daily Mail uit Saloniki hebben de vertegenwoordigers van do rijksbank, de Duitscho bank en het Crédit Lyonnais aan Abdul Ham id het ver zoek gericht, hen in gezelschap van hunne consuls te ontvangen om don toestand van zijne beleggingen te besproken. Abdul Ha- mid moet beslist geweigerd hebben hen te ontvangen onder opmerking, dat hij zijn leven niet meer zeker zon zijn. als hij van zijn vermogen werd beroofd. Niettemin moe ten de vertegenwoordigers van deze bankin stellingen maatregelen hebben genomen om beden (Woensdag) zich bij den ex-sultan aan te meiden. Kreta. ilonst intinopol, 13 Juli. De dragomans van Itahe. Frankrijk, Rusland en Engeland hebben aan do Porto oen idon- tioko nota overhandigd betreffende Kreta. Athene, 13 Juli. De gezanten der vier mogendheden doelden aan den mi- klister van buitenlandse))© zaken den in houd mede van de nota, die aan de Porte is overhandigt), en de proclamatie aan de Kre ten sers, die de reeds bekende beslissingen van de mogendheden bevatten. D© Petorsburgseh© Nowoje Wremja ken schetst de voorstellen van de beschermende iuogen<fhe<)©ft tot regeling van de Kreta- k west ie als de voordeeligsto oplossing, die op dit oogenblik kan worden verkregen, omdat het voornamelijk er om te doen is, tijd to winnen. Do Turken zullen inzien, dat bet herstel van het Turksche opperge zag over Kreta onmogelijk is, en dat het niet de moeite waArd is een oorlog te voeren alleen om het recht de roode vlag te hij- schei) in de Sudabaai. De verdere motie ven, die de Jong-Turken tot den oorlog deden neigen, zullen met het toenemen van hun staatkundig doorzicht vervallen. Aan den anderen kant zal ook de bevolking van Kreta leereu inzien, dat thans, nu do vei ligheid van personen en goederen in Kreta beter verzekerd is dan onder de heerschap pij van Griekenland, er geen aanleiding is ©ui te streven naar de vereeniging met Griekenland, te meer omdat daaraan ook zou verbonden zijn het overnemen van de Grieksche staatsschuld en van den Griek- schen belastingdruk. Marokko. Madrid, 13 Juli. Een regeerings- berieJit houdt in, dat een Spaansche ka nonneerboot de doe wars van Beni Said heeft gebombardeerd. Volgens een telegram aan de Imparoial' uit Ceuta heeft de roghi een aanval, ge daan op Fez en is de stad binnengetrok ken hij plunderde de winkels. Wat ©r van Moeiev Haf id geworden is, is niét bekend. 1 4 J u 1 i. De minister van binnenland- sche zaken verklaarde, dat de regeeriug er g©en kennis van draagt, dat dé roghi in Fez is binnengedrongen. Perzlë* Teheran, 13 Juli De Nationalisten zijn Teheran binnen getrokken door drie poorten. Op het oogenblik houden Kozakken de voornaamste pleinen en straten der bin nenstad bezet. Er wordt hevig gevochten. Men verkeert in onzekerheid wat er ten opzichte van den Shah uit deze moeielijkhe- den voortkomen zal. Verwacht wordt dat hij toevlucht zal zoeken bij een der vreemde gezantschappen. Tweede telegram. Het noorde- lijko gedeelte van de stad is geheel in handen van de nationalisten, die mot pa trouilles uitstekend de ordo bewaren. Si- padhar en Sardarassad bezetten hot parlo- mensisgtabouw. Vele kozakken en soldaten zijn naar de nationalisten overgedoopen. Londen, 13 Juli. Reuters agent schap bericht, dat een particulier telegram te Londen ontvangen, bericht, dat de Europeanen in Teheran niet in gevaar ver- keereai. Ne nationalisten hebben zich van het telegraafkantoor meester gemaakt. (Men onderstelt, dat hiermee het Perzische telegraafkantoor bedoeld wordt, dat op ongeveer een mijl afstand gelegen is van de kantoren van do Indé-Euro peeeehe maat schappij, waar het werk met moeit© wordt voortgezet. Teheran, 13 Juni. (1 uur 30 's nam.) Het vuren houdt aan. De gezant schapsgebouwen en de Russische en Britsclie Bank hebben niet geleden. Er is geen ge vaar voor leven of eigendom van Euro peanen, tenzij door verdwaalde kogels. Konstantinopei, 1 3 J u 1 i. Een door het Perzische gezantschap ontvangen telegram bevestigt, dat 500 revolutionairen de stad zijn binnengetrokken. Hot is nu rustig in de stad. Zuid-Amerika. Lima, 12 Juli. In de vergadering der Peruaansche Cortes legden, do Staats president en de Minister van Buitenland- sche Zaken de nadrukkelijke verklaring af, dat de scheidsrechterlijke uitspraak van den President van Aigentinië zou worden ge ëerbiedigd. Lima, 13J uli. De regeering besloot eene protest-nota naar Bolivia te zenden wegens de aanvallen op de legatie te La Paz en op de Peruanen in Bolivia. B u e n o s-A yres, 12 Juli. De Mi nisterraad besloot aan den Argentijnscheu. zaakgelastigde te La Paz (hoofdstad van Bo livia) te seinen, dat deze zich moet terug trekken, indien niet door de Boliviaan sche regoering onmiddellijke en volledige voldoe ning wordt gegeven in zake dé vijandelijke manifestaties tegen Argentinië. La Paz, 13 Juli. Het besluit vau Bolivia om de scheidsrechterlijke uitspraak van Argentinië niet to aanvaarden, wordt !n sommige kringen beschouwd als gelijkstaan de met eene oorlogsverklaring. De ernstige ongeregeldheden blijven voortduren. LaPaz, 1 3 J u 1 i. De vreemd» koop lieden hebben geprotesteend tegen de plun dering. De regeeriug heeift in de republiek «ton staat van beleg afgekondigd. De vertegenwoordigers van Peru en Ar gentinië zullen heden de stad verlaten, om dat zij overtuigd zijn, dat de president niet in staat is hen te déen eerbiedigen. Allerlei. vUit Dresden wordt gemeld, dat de student Jospe, aan de technische hooge- school een nieuw vliegtoestel heeft uitgevon den, dat hij aan den minister van oorlog heeft vertoond. Hij vloog Zaterdag over de gebouwen van het electrotechnische insti tuut been. Het toestel werd ook aan den Koning getoond. Kapitalisten hebben een vereeniging opgericht ter productie van deze uitvinding. Petersburg, 13 Juli. Sedert gis teren kwamen 77 nieuwe gevallen voor en stierven 38 patiënten. Het aantal oholera- lijders bedraagt thans 792. v—- In België gebeurden Maandagmorgen eenig© ernstige spoorwegongelukken. Vau den personentrein, die te 8.18 uit Luik te Verviers aankwam, weigerden de remmen, zoodat de locomotief met groote vaart tegen een stootblok opliep, dat geheel werd ver brijzeld. De machinist is van de locomotief gesprongen. Op het oogenblik van den schok waren do meeste reizigers reeds op gestaan ze werden geweldig door elkaar gesmeten en 57 personen liepen min of meer ernstige verwondingen op. Niemand ver keert echter in gevaar. Op een overweg tussehen Esschen-Lom beek en Ternath is een jongen van 14 jaar door den sneltrein van Ostervde verpletterd. Do vader, die de onherkenbare overblijfse len opraapte, wist eerst niet dat ze van zijn kind warendat bemerkte hij eerst later, toen hij de pet van den jongen vond. vTe M&rchienne (Henegouwen) is een ernstig ongeluk gebeurd in een chemische fabriek ter bereiding van kunstmeststoffen. Een der arbeiders zette zich op de stil staande machine neer, die de stoffen als 't ware knaagt en fijn wrijft. De machine werd plotseling aan liet loopen gebracht en de man verloor zijn evenwicht en tuimelde tussehen de knaagtanden en wrijfrollen. In de gister gehouden vergadering van doul Raad van Stat» is do nieuwbe noemd» staatsraad, de heer nor. A. E. Elias, als zoodanig beëedigd. Op verzoek op non-activiteit gesteld voor 1 jaar, buiten bezwaar d»r schatkist de le luitenant-kwartiermeester H. Jeltes, van het regiment grenadiers em jagers. benoemd mr. J. Gockinga. II. M. de Koningin-Moeder schonk f 500 aan bovengenoemd instituut. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse J. P. Saltzher? en J. Vreeken. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 16 Juli 1909, J. L. Geeriiixgs, onder toekenning van eervol ontslag als sluiswach ter bij de keersluis op de Willemsvaart, te Zwolle, benoemd tot hu 1 psluismeester bij het kanaal van Gent naar Ter neuzen, te Sas van Gent. Den 10. Juli j.l. is te Brussel overl ieden de heer- C. C. A. baron de Wijker- si'ooth de Weerdesteijn, heer van Schalk wijk, oud-burgemeester van Olldgnies (Bel gië), commandeur in de orde van Isabella van Spanje. Een tijdschrift van Speenhof f. Met September begint er een tijdschrift maandelijks te verschijnen, door J. H. Speenlioff alleen gevuld. Van alles watproza, poëzie, teekeningen. Aldus meldt de Hofstad. Vereen, voor Vrouwen kiesrecht. Zondag is te Arnhem een buitengewone algemeene vergadering gehou den van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht. Daaraan ging Zaterdagavond een bijeen komst vooraf waar de presidente der afdee- ling Arnhem wees op de groote opkomst van vrouwen, die haar leven en werk gaven voor een groot en schoon doel, een zaak van rechtvaardigheid. Spr. wees op het succes dat de af deeding Arnhem gehad heeft, die in enkele jaren een ledental van 300 ver kreeg. Vervolgens werd door mevrouw Rut- gers-Hoitsema uit Den Haag een toespraak gehouden waarin zij uiteenzette hetgeen de vrouwen door het kiesrecht kunnen berei ken, waarbij in het bijzonder gewezen werd op de noodzakelijkheid van verbetering der huwelijkswetgeving. Ook nog werd het woord gevoerd door mej. Anna Polak, ter wijl de verdere avond werd aangevuld met zang van moj. Bommel van Vloten en het zeggen van verzen door de dames Minkman en Pompe van Meerdervoort. De algemeene vergadering werd Zondag geopend door mevr. Aletta H. Jacobs met een kort welkomstwoord, met het oog op de agenda, die vee ltijd zou vragen. Zij deelde mede dat eindelijk na lang wachten de ko ninklijke goedkeuring op de statuten was verkregen. Die goedkeuring stuitte onder meer op de omstandigheid af, dat wat Indië aangaat, niet is toegestaan dat daar politie ke vereenigingen zijn, die koninklijk zijn goedgekeurd. Het bestuur is aan dit be zwaar tegemoet gekomen door uit de statu ten te lichten dat er in Indië een afdeeling bestaat. Er zijn nu alleen in heb huishoude lijk reglement bepalingen omtrent Indische leden opgenomen. Besloten werd tot -de samenstelling van ©en boekje, waarin zal worden opgenomen die wetgeving, welke tegenover de vrouwen onbillijkheden bevat. Daartoe werd een co mité, benoemd bestaande uit de dames Rut gersHoitsema, Anna Polak, Bakker Nordt, Johanna W. A. Naber en freule An na van Hogendorp. De voorzitter wees op den grooten bloei van de vereeniging, welke thans 68 afdee- lingen met ruim 6600 leiden telt, terwijl er vier jaar geleden waren 19 afdeelin'gen met 1800 leden. Onder applaus der vergadering bracht zij dank aan allen, die tot dit resul taat hadden bijgedragen. Daarna kwam aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur luidendeDe veree niging voor vrouwenkiesrecht scheide rich af van het nationaal comité inzake wette lijke regeling van vrouwenarbeid. In de toelichting wordt gezegdDoor het vertrek van mevrouw Van Loon ende Bor des naar het buitenland is de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, wier vertegenwoor digster zij was in bovengenoemd comité, aangezocht een andere vertegenwoordigster t' benoemen. Het H. B. is echter van mee ning dat het beter is' ons thans van dit comité af te scheiden omdat er nu en dan adressen geteekend en verzoekschriften in gediend worden, die, hoe mooi ook van strekking ih het oog van velen' onzer, toch in strijd zijn met Je neutraliteit der veree- niging. Mevrouw RutgersHoitsema bestreed dit voorstel, in hoofdzaak omdat het nationale comité niets gedaan heeft in strijd met dé neutraliteit der vereeniging. Na langdurige discussie werd dit voorstel aangenomen met 160 stemmen voor, 92 tegen en 36 blanco. Na de pauze kwam aan d oord© een voor stel van het H. B. om maandelijks een bro chure uit te geven. Van verschillende zij den werd betoogd dat de door een uitgever voorgestelde overeenkomst niet aannemelijk was voor de vereeniging, d'ie alleen! de risico zou moeten dragen. Het punt werd van de agenda afgevoerd. Breda stelde voor den 15en Juni te maken tot een jaarlijksclien provincialen propagaU- da-dag. Rotterdam was er voor den den dag te bepalen op den Zondag vallende tussehen 15 en 22 Juni. Bij meerderheid van stem men wordt bepaald dat 15 Juni de propa- gandgdag zal wezen. Vervolgens werden door de afgevaardigden van de verschillende aideelingen verslagen uitgebracht van de werkzaamheden tijdens de verkiezingen en plannen voor de winterpropaganda. Daarna werd de vergadering met de gewone pücht- plegingén gesloten. H o o g-H uilen. De vereeniging tot bevordering van het herstel van drank zuchtigen hield Maandag, onder presidium van dr. W. P. Ruyscli, haar jaarlijkse he algemeene vergadering te 's Gravenhage. De rekening en verantwoording werd on der dankbetuiging en décharge goedgekeurd. Uit het jaarverslag der vereeniging bleek, dat het aantal leden en begunstigers in 1908 bedroeg respectievelijk 584 en 217, te za- men 801, tegen 799 in 1907. De exploitatie van het herstellingsoord Hoog-Hullen was aanvankelijk voordeeliger -De gouverneur van Cura sao. Onze West meldt Volgens gerucht heeft de gouverneur van Curasao ontslag gevraagd. Kam erverkiezingen. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer voor Amsterdam IV, noodig geworden wegens het bedankon van den heer IJzerman (Unie- liib.). werd prof. mr G. A. van Hamel (Unie-lib.) gekozen met 1249 stemmen. De heer D. Wijnkoop, candidaat der S. D. P., verkreeg 122 stemmen. Gerard Anton van Hamel werd 17 Januari 1842 te Haarlem geboren. Hij promoveerde te Leiden op den 25sten Februari 1865 op een proefschrift over de nietigheid van den verkoop van eens anders goed. Daarna werd hij eerst substituut-officier van justitie te Gravenhage en later rechtskundig-advi seur aan het Departement van Oorlog. Met ingang van 1 September 1880 be noemd tot hoogleeraar in strafrecht en straf proces te Amsterdam, aanvaardde hij dit ambt met een rede overde de grenzen der ■heerschappij van het strafrecht. Prof. mr. Van Hamel gaf ook verschil lende werken in het licht. Naast een groot aantal opstellen over strafrechterlijke onder werpen, verscheen van zijn hand o.a. de dc>rde systematische uitgave van Schoone- veld's Wetboek van Strafrecht; ook (samen met de prof. Pols, Van der Hoeven en Do- mela Nieuwenhuis) ,,het Wetboek van straf recht", met aanteekeningen, literatuur en rechtspraak. Pref. Van Hamel is lid van verscheidene vereenigi .gen, arbeidend op juridisch ge bied. Met de hoogleeraren Prins (te Brussel) en Von Liszt (te Halle) richtte hij in 1888 op de Union Internationale de Droit Pénal. Sedert jaren is hij ook lid van de Provin ciale Staten van Noord-Holland. Pref. Van Hamel is sedert enkele jaren lid van het hoofdbestuur der Liberale Unie. Hij zal dus stellig zich bij de L. U. Kamer club aansluiten en in verband met zijn besluit om af te treden als hoogleeraar, vrij zeker een belangrijk deel gaan nemen aan de algemeene politiek. In het district Harllngen zijn officieel candidaat gesteld voor lid der Tweede Ka mer mr. ds J. Ankerman (van kerkelijke zijde) te Wommels, ds. A v. d. Heide (S. D. A. P.), £o Britswerd en de heer A. Plate (lib.) te Rotterdam. Verkiezing Gedep. Sta ten van Friesland. In de gisteren gehouden vergadering van de Prov. Staten van Friesland is, in de plaats van den heer J. N. Witteveen (lib.), die ontslag genomen heeft, tot lid van Gedep. Staten benoemd de heer L. W. de Vries (chr.-hist.) burge meester van Barradeel, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Min- nertsga, met 37 stemmen tegen 8 op den heer K. Besuyen (s.-d.). De gisteren to 's Gravenhage gehou den stemming, ter verkictriug van gemeen teraadsleden had den volgenden uitslag 5578 geldige stemmen. Volstrekte meer derheid 2790. Uitgebracht werden op de heeren: M. J. A. Appunn Jr., 254, J. Bleeker 1997; J. Blok 156; E. Deen, aftr., 2064; E. Edersheim Bzai., aftr., 1413; mr. S. Franzie Berenstein 1087; P. J. ten Ha gen 1829; B. Haniminga 594; A. Harnis 1622; W. P. G. Helsdingon 1977; H. J. G. Heppener 91; W. A. Hoeraders 78; J. H. <1© Kleer 1590; S. Otterspoor 1682; A. J. C. Baron van Palliaudt, aftr., 1710; A. Roodhuyzen 763; J. G. SLioker 74, A. Z. Sooteman 143; L. W. J. K. Thomson 673; H Uli. Vegtel, aftr., 1892; L. L. H. de Visser 233 en H. Vriens 1650. Herstemming moet alzoo plaats hebben tussehen de heeren Bleeker, Deen, Ten Hagen, Harms, Helsdingen, De K'etr, Otterspoor, Van Païlandt, Vegtel en Vri«ns. Onderw ij zerssala rissen. Door het hoofdbestuur van het Nederland- sche Onderwijzersgenootschap is aan den minister van Binnenlandsche zaken een adres verzonden, waarin het te kennen geeft dat het adhaesie betuigt aa-n een indertijd gedaan verzoek van de onderwijzers der leerscholen, verbonden aan de Rijkskweek scholen, om verbetering van hun tracte- ment. Ook het H.B. meent, dat deze sala rissen noodzakelijk verbetering eischen. Het grondt deze meening hierop lo. om dat de bestaande belooning niet een billijke vergoeding kan genoemd worden voor de bekwaamheid en de toewijding, die van be doelde ambtenaren worden gevergd, en 2o. omdat de beide laatste verbeteringen der tractementen geheel te niet worden gedaan door de omstandigheid, dat de levensstand aard zoodanig is verhoogd, dat 'hun inkomen evenmin in overeenstemming is met de eischen, die aan hun levenswijze gesteld worden en moeten worden gesteld. De ar beid van de onderwijzers in vele gemeenten wordt thans aanmerkelijk hooger gehono reerd dan aan de Rijksleerscholen en dat dientengevolge velen hunner zich een be noeming aan de Rijksleerscholen niet zul len laten welgevallen. Stellen de allerbe- kwaamsten onder de onderwijzers zich niet langer voor de gewichtige en verantwoorde lijke betrekking van onderwijzer aan een Rijksleerschool beschikbaar, dan moet do practische opleiding tot onderwijzer, nog meer dan thans reeds het geval is, er nood zakelijk onder lijden. Dr. Kuypor's nederlaag te Dordrecht. De secretaris van de anti revolutionaire kiesveroeniging Nederland en Oranje" te Dordrecht, schrijft het vol gende aan de ,,N. Rott. Ct." Eenigen tijd geleden kwam in uw geëerd blad het bericht voor, dat dr. Kuyper aan den secretaris der anti-rev. kiesver. te Dor drecht een brief had gezonden, waarin hij zich beklaagde over den uitslag der Kamer verkiezing in het district Dordrecht. Zoolang d'it bericht een gerucht bleef, heb ifc het gelaten voor hetgeen het was. Nu echter ,,De Vaderlander" dit bericht neemt als grond voor eeu karakterbeoordee- ling van dr. Kuyper, meen ik uw redactie te moeten mededeelen, dat bet bestuur der anti- rev. kiesver. te Dordrecht nooit een brief van dr. Kuyper heeft ontvangen die over dit onderwerp handelde. De heer W. Hovy, lid van de Eerste Kamer, spreekt iu ,,De Nederlander", naar aanleiding van de uittreksels die dat blad heeft opgenomen in zake ,,de droeve lintjes- quaestie van dr. Kuyper'', er zijn leedwezeu over uit, dat in dat blad propaganda werd gemaakt ,,voor zooveel vijandige en kwet sende uitingen tegenover een geestverwant". De schrijver zegt o. a. Al zal ieder Christen met u betreuren dat genoemde oud-minister eeu onvoorzichtige handeling heeft verricht, de wijze om die op te blazeu tot een daaraan geheel ongeëven- redigde afmeting, zóó dat zo bijna gelijk zou staan met landsverraad, acht ik in strijd met do goede trouw en in elk geval met de christelijke liefde. De „Nederlander" merkt hierbij op, dat de publieke zaak publiek besproken moet worden. In een quaestie als de onderhavige acht de .,Nedorlandor" de taktiek .van die „Standaard" die niets, en van vele anti revolutionaire bladen, die alleen de hen wel gevallige persuitingen mededeelen, veel ge vaarlijker dan het objectief weergeven van de meen in gen der voor. en tegenstanders van dr. Kuyper. rUit Middelburg meldt men, dat jhr. mr. A. van Reigersberg Versluijs, pre sident der arrondissements-rechtbank te Mid delburg, wegens hoogon leeftijd als zooda nig ontslag heeft aangevraagd. Doof stommeninstituut te Groningen. Tot hoofddirecteur vau het Doof stommen in9 tituut te Groningen is

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2