KOLONIËN. BINNENLAND. werklieden ontvangenover do uitkomst van zijne poging tot stichting van den vrede zijn tot dusver geen betrouwbare berichten ontvangen. Terwijl in sommige bladen de kans op overeenstemming als tamelijk ge ring wordt aangeduid, meenen andereu ge- reohtigd te zijn om aan te nemen, dat de staking nog op het laatcte oogenblik zal kunnen worden afgewend. Denemarken. Kopen n agon, 21 Juli. Het Folkething verwierp bij de tweede lezing van de wetsontwerpen op de landsverdediging het voorstel betreffende de vooruitgeschoven versterkte stellingen aan de landzijde van Kopenhagen bïj hoofdelijke stemming met 63 tegen 41 stemmen. Kopenhagen, 21 Juli. Heden voormiddag kwam hier het Nederlandsche pnntserschip Friesland aan op zijne reis van Southampton naar Bergen. Het zal hier aclit dagen vertoeven. Turkije. Weenen, 2 1 Juli. Uit Konstautino- pel wordt bericht, dat de Kamer, na zeer levendige debatten, het wetsontwerp tot on middellijke oproeping van zes lichtingen van niot-mahomedanen en van mohamedanen, die t t dusver vrijgesteld waren van den dienst, in het geheel ten getale van 150,000 man, heeft aangenomen. Uit Konstantinopel wordt aan de Köln. Ztg. bericht, dat oen zeer slechten indruk op de officieelo Turksehe wereld het feit maakt, dat de kennisgeving van het besluit der beschermende mogendheden tot terugroe ping van hunne troepen door de consuls op Kreta is geschied in een extra-nummer van de Staatscourant van Kreta, dat het Griek- sche wapen en de vermelding „Koninkrijk Griekenland" draagt. Men trekt daaruit de conclusie, dat de beschermende mogendhe den daarmee de feitelijke vereeniging hebben erkend en nog slechts door frazen de Turk sehe rechten verdedigen, die zij pledhtig be loofd hadd* op Kreta waar te nemen. Marokko. Madrid, 21 Juli. De eerste ver sterkingstroepen van de gemengde brigade van Madrid, bestemd voor Melilla, zijn heden morgen om drie uur vertrokken. Madrid, 21 Juli. Officieel wordt uit Melilla bericht, dat het gevecht van gis teren zeer lievig is geweest en geduurd heeft van des avonds 6 uur tot aan den ochtend. De verliezen van de Spanjaarden en van de inboorlingen waren vrij zwaar. Melilla, 21 Juli. Een gewonde officior en 21 gewonde soldaten zijn in het hospitaal opgenomen. Men weet nog niet, hoe groot het aantal der vermiste Spanjaar den is, M o 1 i 1 1 a 2 1 J u 1 i. Eene Spaanscbe kanonneerboot heeft de ItnliaanEche stoom boot Castillaccio opgebracht, die onder ver denking staat oorlogsoontrabande aan boord te hebben. Cuba. Eon besluit van president Gomez heeft de door een agent van de Cubaansche regee ring in Duitschland en Frankrijk gesloten vedragen, betreffende de levering van kanonnen en geweren vernietigd. Tevens as eene commissie ingesteld, bestaande uit den lijnconiniandant en twee hem toegevoegde officieren, die de Vereenigde Staten van Europa zal bezoeken, de beste modellen be- studeeren en nieuwe contracten afsluiten. Deze maatregelen zijn een gevolg van öiet protest der Vereenigde Staten. Allerlei. vOp een bovenwoning op den hoek van den Boulevard Voltaire en de Place de la Républiquo is gisteren op klaarlichten dag oen 17-jarig meisje, maitresse van den af wezigen bewoner, vermoord. Toen men op haar noodkreten to hulp kwam, vond men haar dood en afschuwelijk verminkt; met bijlslagen was haar schedel gekloofd. De dader wist te ontvluchtener bestaat geen enkele aanwijzing. vOmtront het ongeluk op de wieler baan te Berlijn doelt de „Berl. Lok. An- zeiger" verschrikkelijke bijzonderheden mede,,Do reeds afgewerkte nummers van het program hadden de toeschouwers in grnote spanning gebracht en deze vermeer derde nog, toen de wielrijders Contenet, Ryser, Stol en Stellbrink hunnen wedstrijd begonnen. Ryser nam in het begin de leiding, maar hij werd later, na 10 K.M., ingehaald door Contenet. Toen begon Stol zoo snel moge lijk te rijden. Met razende snelheid reed hij de baan rond, haalde successievelijk den eenen na den andere in en was Contenet op een gegeven oogenblik dicht op de hielen. De belangstelling van liet publiek had haar hoogtepunt bereikt. Plotseling weerklonk een gil uit duizend kelen, twee, drie men- sehelijke lichamen suisden door de lucht en de zware motortandem van Ryser vloog in do opeengepakte menschenmenigte. In min- dare dan een seconde stond de tribune in vlammen. Voordat men zich rekenschap kon geven van het vreesolijke, dat geschied was, zag men de menigte in waanzinnige haast zic4i verdringen voor de kleine deur tjes om maar weg te komen. Na eenige oogenblikken eeret kon men de ramp over zien. Do beide gangmakers Bodhert en Porte waren over de baan geslingerd en lagen bewegingloos op het grasveld van de binnenruimte Boven op de tribune beerscb- U> een paniek, het zware motorwiel was neergekomen op twee vrouweneenige se conden later sloegen de vlammen omhoog. Uit don gloeiend-heeten cylinder was de benzine gestroomd, deze was in brand ge vlogen en nu was de geheelo tribune gehuld in een vlammenzuil. Van alle zijden klonk gekerm en gekreun. Doelloos liepen men- scliou rond met geschroeide en brandende kleedereii, totdat de redders kwamen op dagen. Zonder te letten op het gevaar, drougen zij door de vlammen. Een der vrouwen werd, ewaar gewond, naar buiten gedragen. De brandweer begon water te geven en snel weken de vlammen. Het halfverbrande wiel werd opgetild, ten einde de tweede dor on gelukkige vrouwen, die er nog onder lag, te redden. Het was echter te laat, men vond slechts een verkoold, onkenbaar geworden lijlk. OOST-IN DIE Een nieuwe candidaat woor den onder* koninklijken trios te Buitenzorg. De Buitenzorgsche correspondent van het Soerab. Handelsblad schrijft dd. 23 Juni dat volgens gerucht luitenant-generaal Van. Daa- len den heer Van Heutsz zal opvolgen als gou verneur-generaal Er is anders een vrij stellig bericht ge weest, zegt de redactie, dat voorloopig niet meer een militair met de landvoogdij zal worden belast. De legercommandantsbenoemlng. Aan een correspondentie uit Batavia aan de Sum. Post ontleenen wij daarover het. volgende De benoeming van den nieuwen leger commandant heeft hier, ook in militaire •kringen, verbazing gewekt. Wel was 't al gemeen bekend, dat men in generaal Van der Willigen een toekomstig legerchef had te zien, maar dat hij de opvolger van gene raal Rost van Tonntigen zou zijn, dat had niemand verwacht; veeleer generaal Schmidt. Generaal Schmidt was dan ook tot den laatsten dag in de veronderstelling, dat hij in het Hertogspark zou komen, zoodat het bericht van de benoeming van generaal Van der Willigen hem werkelijk verrast heeft. De teleurgestelde generaal was juist op manoeuvre en toen hij daar het bericht kreeg, was hij zóó van streek en zóó veront waardigd, dat hij telegrafisch zijn ontslag indiende, met ingang van 6 Julö. Intusschen is gebleken, dat generaal Schmidt, wien namens den gouverneur- generaal gevraagd is, of hij een benoeming tot commandant van het leger zou aan nemen, volstrekt niet de candidaat van den landvoogd was. De. oandidaat was generaal Van der Willigen, die om zijn benoe ming gemakkelijker te maken reeds bij zijn bevordering tot generaal-majoor boven den veel ouderen generaal Loke werd ge plaatst, die zich dus nu niet gepasseerd 'behoeft te achtenEn deze candidaat haid te kampen tegen Van Daalen, die in Hol land zeer op den voorgrond werd geplaatst. Van Daalen heeft het echter afgelegd, hoe wel hij, door zijn bevordering, toch niet is afgemaakt. Heeft men mogelijk gehoopt, dat hij na zijn bevordering den dienst verlaten zou, Van Daalen denkt er anders overin Octo ber keert hij terug. Wat men dan met hem zal aanvangen, is een raadsel, maar in elk geval zal hij een ambt moeten bekleeden, onafhankelijk van den legercommandant. Nieuw* verloferegel Inge». Uit Batavia wordt aan de Sumatra Post geseind De Java-Bode bericht dat het volgend jaar in werking treden, de nieuwe verlofsbepalin gen een verlof van 8 maanden na 6 dienst jaren en voor ieder jaar dienst meer 1 maand' verlof meer, bot één jaar toe. Driemaal kan aanspraak gemaakt worden op verlof, telkens na 6 jaar. De bereken mg van het verlofs- tractement is iets ruimer voor salarissen van beneden de 500 gld. Volgens een over gangsbepaling kunnen het eerste jaar na de afkondiging alleen aanspraak op verlof maken zij, die minstens 9, in het tweede alleen zij die minstens 8, in het derde al leen zij die minstens 7 dienstjaren hebben, tenzij de dienstbelangen het niet toelaten naar het oordeel van dón gouverneur-gene raal. De Staatscourant van Donderdag 22 Juli bevat o.m. de volgende Kon. Beslui ten op zijn verzoek, met ingang van 7 Aug. a. s., eervol ontslag verleend als militie-oommisea-is in het 4de mihtiedistrict van Zuidholilaud, aan den kolonel-titulair W. P. Stuttei'heim benoemd tot hoofd der Rijkswerkinrich tingen te Veenhuizen, jhr. -F. M. van Steng- Ier, thans tijdelijk; bij het Departement van Koloniën, tot re ferendaris T. van Voortlhuizen, plaatselijk lste commies der algeaneene secretarie iu Ned.-Indië benoemd iot hoofdcommies, de commies W. Schalker; tot commies de adjunct-com mies H. van Doornum; tot adjunct-com mies de lste klerken C. v. d. Boom, L. van Dijk en C. de Groot; verleend den tatulaaren rang van admini strateur aan den referendaris J. J. Perk; van commies aan de adjunct-commiezen G. Tempel, mr. J. J. Boafson en mr. O. E. W. Fix; op verzoek eervol ontslagen M. J. Coffer, telegraaf-directeur te Deventer. op verzoek eervol ontslagen als lid van den voogdijraad in Rotterdam II jkvr. C. Reuchlin als kantonrechter te Utrecht, on der dankbetuiging voor bewezen diensten mr. J. J. Kuipers. benoemd, met ingang van 1 Aug. a. a, tot onderdirecteur van de Rijkspostepaarbank, mr. J. H. C. Busing, thans hoofdcommies, chef der afdeeling gemeentebedrijven ter gemeente-secre tarie van Amsterdam. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin-Moeder op 2 Augustus a. s. niot op Soestdijk vertoeven, maar haar verjaar dag op het Loo gaan vieren. Prins Hendrik zal beden eon bezoek brengen aan Amsterdam. Dinsdagnamiddag, te ongeveer 4 uur arriveerden ten Paleize het Loo als gasten van het Kon. Echtpaar, graaf en gravin van Reohteren Lompweg, uit Almelo. Het grafelijk echtpaar maakte een wandelrit door de bosschen, vergezeld van de hofdame baronesse Taets van Amerongen en den ad judant van dienst, graaf Dumonceau. Het vertrek was op boden bepaald. Generaal Thiango. Generaal Thiange, chef van den gonoralon staf, heeft zich niet bereid verklaard do portefeuille van Oorlog te aanvaarden. De gezondheids toestand van genoemden opperofficior laat den laatsua tijd te venschen. Binnenkort zal hij een rustkuur van eenige maanden gaan doen. (T©1.) M ij n w e t - V a n Kol. De Haag- sche correspondent van de Tel. schrijft: Nu de heer Van Kol niet als Kamerlid is herkozen, rijst de vraag,, hoe het gaan moet met hei. indertijd door hem ingediende voor stel van wet, houdende een nadere regeling betreffende de mijnontginndng. Waarschijn lijk zal de heer Van Kol in den tijd, dat hij nog Kamerlid is, dat is vóór 21 September, de Memorie van Antwoord doen verschijnen op liet voorloopig verslag van het nieuwe afdeelingsonderzoek, dat deze dagen is ver schenen. Maar danl Het is een teleurstelling voor hen, die zich reeds in stilte verheug den over het binnentreden van den eersten sociaal-democraat in de Eerste Kamer, waar de heer Van Kol zijn voorstel ook had moe ten verdedigen". Vrijdom van accijns op suiker. De St.-Ct. no. 169 bevat een K. B. van den 12 Juli (Staatsblad 267) omtrent vrijdom van den accijns op de suiker. Er zullen op de aanstaande Staatsbe- grooting nog geen gelden worden aange vraagd voor de verbouwing der Tweede Ka mer. Slechts de plannen daartoe zijn in voorbereiding in verband met het van ge meentewege aanleggen van de nieuwe straat naar het Buitenhof. Ned. rGisteren herdacht de voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. J. Röell, onder vele blijken van belangstelling zijn 65en verjaardag. Aangezien vele autoriteiten en families zich thans buiten de stad bevinden, kwa men voornamelijk schriftelijke gelukwen- schen in. N. Ct. Kamerverkiezing Scho- t e r 1 a n d. De vrijzinnige kiesvereenigin- gen in Heerenveen en Opsterland stellen tot voorloopig candidaat den oud-minister Lely. Kamerverkiezing Ede. Het Hbld. bevestigt het door de N. Ct. uitge sproken vermoeden, dat ter voorziening in deze tusschentijdsohe vacature alleen jhr. G. J. A. Schimmel pen ninck candidaat zal worden gesteld, zoodat een stemming achter wege zal blijven. Staten van Limburg. In de Maandag gehouden vergadering der Pro vinciale Staten van Limburg werd aangeno men een voorstel van vaste arbeiders (pon tonniers) op de wegen bij de provincie in be heer en onderhoud, als provinciale ambtena ren. Aa,. de vereeniging ter bevordering van het amhachtsonderwijs in Limburg te Venlo werd een subsidie van f 1500, aan die te Roermond f 1300 toegekend. Tot lid der Staten bedoeld bij art. 59 der Provinciale wet, werd benoemd de heer H. Seydnitz Statenverkiezing in Rot terdam I. De heer Jan Valk Jr. ver zoekt, blijkens eene advertentie in de N. R. Ct., bij de aanstaande verkiezing voor de Staten in district I, geene stemmen op hem uit te brengen. Hij is, schrijft hij, tegen zijn zin en zonder voorafgaande raadpleging candidaat gesteld, en kan zich, als lid der georganiseerde antirevolutionaire partij en voorzitter der a.-r. kiesvereeniging Neder land en Oranje I, een oandidatuur buiiten de kiesvereenigingon om niet laten welge vallen. Gemeenteraadsverkie zing Rotterdam. De uitslag van die Woensdag gehouden herstemmingen voor het lidmaatschap van den gemeenteraad is als volgt District I: Herkozen de heer Van der Graaf, anlri-rev., met 2322 stemmen. Geko zen de heeren Heykoop, soc.-dem., met 2120 en Thijssen, kath., met 2132 stethmen. De heeren De Klerk, aftr. lib., kregen 1811, J. C. Mulder, aftr. lib.. 1583, en Stolle, soc.-dem., 1910 stemmen. District IIHerkozen de heer Visser, lib., met 2394 st. Gekozen dë beeren Hen- kem.'.ns, anti-rev., met 2726 en Stuhlmeyer kath., met 2643 stemmen. Mr. Van Toen, lib., kreeg 2084, Helsdingen, soc.-dem., 2015 en Konig, soc.-dem., 1340 stemmen. District IIIHerkozen de heeren Bur ger, lib., met 1748, en Vail'lant, lib., met 1719 st. De heer Metz., kath., kreeg1 1394 en de heer Van Wijngaarden, dhr.-bist., 1445 stemmen. District IVHerkozen de heer Nolst Tre- nité, met 2431 st. Gekozen de heeren Rich ters, f iti-revmet 2780 en Verlinden, kath., met 2674 st. De heer Koch, aftr. lib., kreeg 2250, Van der Hilt, lib., 1993, Heykoop, soc.-dem., 1847 stemmen. District V Herkozen de heer Mees, lib., met 1690 st. Gekozen de heeren Van Megge- len, anti-rev met 1873 en Zijp, kath., met 1669 st. De heeren Van Moll, aftr. lib., kregen 1594, Har togs, Lib., 1369 en Ter Laan, 90c.-dem., 1039 stemmen. Gemeenteraadsverkie zing te 's Graven h age. Tegen over do onjuiste berichten daaromtrent me degedeeld, wordt thans uit betrouwbare bron gemeld, dat j.l. Maandag het hoofd bestuur der N. Vrijzinnige kiesvereeniging ,,'s Gravenhago" is bijeengekomen tot be spreking van de gedragslijn bij de a.s. ge meenteraadsverkiezingen in de 3 districten dat de vergadering, wel verre van onvoltal lig te zijn het advies van het hoofdbestuur aau district I heeft vastgesteld, en advies aan de andere districten overbodig werd ge acht. Heden avond vergadert district I tot vast stelling van zijn houding. Gemeenteraadsverkie zing te 's Gravenhago. De Vrij zinnig Democratische Kiesvereeniging be sloot in een Woensdagavond gehouden ver gadering voor de a. s. herstemmingen voor don gemeenteraad te stemmen de candida- turon van in district I alleen de heer Deen in dis trict II de heeren B:k, Van Itaalte, Roo- donburg en Strengen in district III de heeren Vosbroek en Koppel. De kolonel J. Brucc, commandant van het le reg. infanterie te Assen, is aan gewezen om bij de grooto manoeuvres als scheidsrechter op te treden. De 1» luit. H. V. G. Romer, van het 9e reg. infanterie te Groningen, wordt overgeplaatst bij het 4e bataljon van dat korps te Utrecht. Bij beschikking van den minister van oorlog is, met ingang van 21 Juli 1909, aangesteld tot tijdelijk schrijver bij het departement van Oorlog, de gepensionneerde administrateur van het militair hospitaal te Leiden, Jvan Zuijlen. Benoemd zijn tot rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzakenin het arrondissement Rotterdam, mrs. J. E. Rosen Jacobson, C: Star Busmann en A. A. F. W. van Romondt; in het arrondisse ment 's-Gravenhage, mrs J. G. Gratama en H. A. du Mosch. Adj. i n g. Waterstaat. De minister van Waterstaat brengt ter kennis, •dat in de maand September a.s. voor de vervulling der betrekking van adjunct-in genieur van den Rijkswaterstaat een ver gelijkend onderzoek zal plaats hebben. Tot dit onderzoek worden toegelaten Ne derlanders, die het diploma van civiel-in- genieur hebben verkregen aan de Technische Hoogeschool of aan de voormalige Polytech nische school te Delft, mits zij op 1 Januari 1910 niet ouder zijn dan 28 jaar. Nadere bijzonderheden vermeldt de St.- Ct. no. 169. De voordracht voor de benoeming van een directeur aan de Eerste Ned. Rijwielfa- briek, voorheen H. Burgers, te Deventer, bestaat uit de heeren G. W. J. Kilsdouk Jr., te Amsterdam, en J. Wind Hzu., to Brussel. Reddingsmedaillés. Door den koning van België is aan J. van den Heuvel Jr. en A. J. Haartsen, beiden te Breskens, een gouden medaille toegekend, wegens het op 1 September van het vorige jaar op de Westerschelde met levensgevaar redden van te Heyst t'huisbehoorende schip breukelingen, wier vaartuig door den storm vernield was. M r. Th. H. de Meester. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat de gunstige wending in den gezondheids toestand van den oud-minister mr. De Mees ter, blijft aanhouden en alle gevaar nu als geweken beschouwd mag worden, al blijft groote voorzichtigheid nog steeds geboden. De heer De Meester is nog wel steeds bedlegerig, maar de geneesheer verklaarde zich z«.^r tevreden. (Vad.) Bouwmeester naar Indië. Naar wij vernemen, is het zoo goed als zeker, dat Louis Bouwmeester in November weer naar Indië vertrekt. Het ligt in zijne 'bedoeling een kleiin gezelschap te vormen en daai*mee de Grand-Guignol-stukken te ver- toonen, waarmee hij te Scheveningen en thans te Zand voort zulk succes heeft. (Tel.) Veeartsen ij kundige Hygiëni sche Vereeniging. Zaterdag had te Alk maar de jaarlijksohe algemeene vergadering plaats onder roorzitlenïcihap van den lieer dr. H. Remimelts uit 's-Gravenhage. Uit het jaarverslag bleek, diat 'het aantal leden bedroeg 85. De ontvangsten beliepen f 407.53-2, de uitgaven f 290.50^, zoodat het jaar 1908 een batig saldo opleverde van f 117.03. In de plaats van den 'heer H. J. C. van Lent, te Tiel, die als Lid van het bestuur aftrad, werd benoemd die 'heer J. J. F. Dhont te Rotterdam De contributie werd weer op 3 vastgesteld» Besloten werd de volgende vergadSerirug te Utrecht te houden. Tot de wetenschappelijke werkzaamheden be hoorden in de eerste plaats de behandeling van een ontwerp-verordening, regelende den handel in en den verkoop van melk, welke als leiddraad zoude kunnen dienen voor gemeenten', d'ie een toezicht op den verkoop enz. van melk in het leven wensohen te roepen. De bewerking hiervan was opgedragen aan eene commissie, bestaande uit de heeren B. M. Busing te Naarden, dr. A. A. Ovenbeek, te Gro ningen en E. A. H. Quadekker, te Nijmegen. Uit de toelichting blijkt, dat bij het ontwerpen van dezen leiddraad is rekening gehouden met de ervaring, welke men met de bestaande ver ordening te Nijmegen en te Bussum heeft opge daan. De commissie meent, dat naast de physische en chemische eigenschappen, waaraan de melk behoort te voldoen, ook de hygiëne sterk op den voorgrond: moet treden. Zoo wordt in het bij zonder de aandacht gevestigd op de stallen. Ook is in het ontwerp rekening gehouden met ziekten vau liet melkvee, welke op de melk een schade lijken in-vloed kunnen hebben. Do commissie is van oordeel, dat- het oprich ten van gemeentelijke centralen, waar allo melk vóór den verkoop moet passeeren en, behoudens die van modelstaten, kan worden gepasteuri seerd, kan worden aanbevolen. Na afloop der vergadering bezichtigden de heeren onder leiding van dr. W. Stuurman, het Alkmaarsche Gemeente-Slachthuis. Gelderse h-0 verijselsche M ij. van Landbouw. De hoofdbe- stuursvergadering der Gdldersoh-Overijssel- sche Maatschappij vaai Lamdlbouw, weflike met de algemeene vergadering die gisteren plaats had, aan de opening van de groote tentoonstelling vooraf gaat is Dinsdagavond te Deventer gehouden. Een plechtige ont vangst viel de«n heeren ten deel ten stad- •huize, waar de burgemeester, de heer W. H. 7. baron van Heemstra, een welkomst woord sprak. Het was nu voor de derde maal, dat hij het hoofdbestuur op deze plaats ontmoette. Deventer is bet centrum van landlbouw en veeteelt, maar ookde gemeente is een groot grond-bezitster en beeft daarom een open oog voor de verhe it erinigeai van den landbouw. Gewezen werd op de groote belangstelling voor de tentoonstelling ook van kLe zijde der regeering, die rijke inzendingen expo seert. Minister Talma zal de expositie ko men openen, terwijl de heeren LovLnk en Löhnis haar zullen bezoeken. Onder het opheffen van den eerewijn sprak de burgemeester de beste wenschen uit voor de G. O. M. van Landbouw. De voorzitter, mr. J. G. Ridder van Rap- pard, die dankte voor de harteflijke wen schen, wees er op, dat Deventer, naast den handel, den landbouw krachtig bevordert. Me* genoegen denJkt hij nog terug aan de dagen van 1900, die een succes waren. Droe vig is het hierbij te moeten denken aan den overleden heer Van Marie, die toen de ziel van de tentoonstelling was. Met een woord vm hulde aan Deventer eindigde de heer Van Rappard zijn hartelijk antwoord aan den 'burgemeester. De plechtige ontvangst was hiermede af- geloopen. Men begaf zich nu naar den foyer vnn den schouwburg, om de 197ste hoofd bestuursvergadering te houden. Bij de opening van deze vergadering her innerde de voorzitter aan het overlijden van den heer Olaterbos, oud-zuivelconsu- lent, die het zui'velonderwijs in deze maat schappij heeft geleid en daardoor veefl nut hec gesticht. Er werd verder kort vergaderd. De gymnasiaste n-b ij e e n- komst te N ij m e g o n. Nog onder den indruk van den gezelligen avond, die tot ruim twaalf uur de jeugdige congressisten bij elkaar hield werd gisteren morgen om half tien de algemeene vergadering ge opend door den voorzitter Canter Visscher, uit Amsterdam. Achtereenvolgens werden het jaarverslag van den secretaris, dat met blijdschap ge waagde van het jonge en krachtige leven der vereeniging, en de rekening en verant woording van den penningmeester goedge keurd. Daarna werden de statuten en het reglement vastgesteld. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren De Witt Wijnen, Arnhem; Van der Hurk, Utrecht; Wesly, Den Haag; Bruinsma, Den Haag, en M. Styens, Nijmegen. Tot slot werd aangehoord eene warme rede van den afgevaardigde der Belgische Federation des élèves des athenées de Bel- gique en werd besloten tot onderlinge uit wisseling van bondsorganen en tot een tegen bezoek, dat het hoofdbestuur zal brengen aan de Belgische reünie in de Kerstweek. Na afloop der vergadering werden de deelnemers gefotografeerd, waarna de pret weer begon. Eerst een lunch in het schilderachtig tegen den berg, aan den Ubbergschen weg gelegen café „Valk", daarna bezoek aan Berg-en-Dal en eene wandeling op den Dui velsberg, met zijn schoone vei'gezichten, en ten slotte per extra-tram over Beek terug. Men scheen zich best te amuseereu, wat niet te verwonderen valt als zóóveel aardig jong volkje bijeen is en was vol stemming voor het bondsdiner, dat om 8 ure de congres sisten in het vriendelijke hotel „du Soleil" zal vereenigen. Heden werd bet feest met een tocht naar „De Piasmolen" besloten. Een baai gevangen. Dins dagmiddag is door eenige jongens in bet Zuider Buiten Spaarne, te Haarlem, een jongebaai, van 1.25 Meter lengte, ge vangen. Wantoestanden op een R ij k s w e r k. De O. H. Ct. deelt mede, dat naar de door den heer J. de Boer ge wraakte misstanden bij den aanleg van strandhoofden te Callantsoog op last van den minister van Waterstaat een onderzoek heeft plaats gebad. Volgens dit blad zoude reeds gebleken zijn, dat de beweringen van den heer De Boer gedeeltelijk onwaar of overdreven zijn. „Omtrent de vermeende knoeierijen bij den aanleg van strandhoofden, is eveneens aangetoond, dat d© schrijver onjuist wa's ingelicht, terwijl anderdeels het onderzoek voortduurt". Verkiezingen en alco- h o 1. De Nederl. Vereeniging tot afschaf fing van alcoholische dranken zal een schrij ven richten aan den minister van justitie, in verband met de aan het hoofdbestuur ter kennis gebrachte feiten over het gratis ver strekken van drank bij de Tweede Kamer verkiezingen in de districten Gulpen, Tiel en Ede. Kersenplukken en jene ver. Het Kiuisverbond heeft de eer be werkt te hebben, dat in alle kersen boomgaar den geen sterke drank meer wordt geschon ken. Vroeger was het een eerste vereischte, dat er 's morgens, 's middags en 's avonds jenever werd geschonken; dat was als het ware een arbeidsvoorwaarde, totdat verle den jaar op initiatief van de plaatselijke drankweer alle patroons de zaak ernstig ter hand genomen hadden, met gevolg, dat dit jaar met de gewoonte radicaal is gebroken. Men vreesde verleden jaar, dat de plukkers de patroons zouden verlaten, wat voor een seizoenwerk als de kersenpluk, met al de risico, noodlottig zou zijn maar het blijkt nu dat de drankbestrijding dieper wortel heeft geschoten dan verwacht werd. Moordaanslag op den Dam. Hedenochtend stond voor de vacan- tiekamer van de Amsterdamsche rechtbank C. D. terecht, de dader van den moordaan slag op den Dam, gepleegd in Februari. Zooals men zicb zal herinneren verwondde zijn meisje en tevens zichzelf. Verschil lende getuigen, o. a. koetsiers en eenige kof- fienuisbedienden, zullen geboord worden. V erduistering. Voor de rechtbank te Breda stond Dinsdag terecht P. Straasheijm te Rozendaal, thans gedeti- neecd gérant der firma Oh. Wamcquëz to Brussel, beklaagd van verduistering vau een bedrag vau f 22.000 op verschillende tijdstipen in den loop van dit jaar. Als verdediger van bekl. trad op jhr. mr. Rei gersman. Tegen bekl. werd een gevangenis straf geëischt van 1 jaar en 6 maanden. De verdediger pleitte clementie. Uitspraak 27 Juli. Dienstweigeraar veroor deel d. De dienstweigeraar K. is Woens dag door den krijgsraad te Haarlem ver oordeeld tot zes maanden. Verdwenen. Sedert 16 dezer is spoorloos verdwenen, de gemeente-ontvanger van Ginneken, H. v. G., tevens le klerk ter gemeente-secretarie aldaar. Heden heeft burgemeester Passtoors een spoedvergade ring uitgeschrevende gemeentekas, welke ongeveer f 3000 moest bevatten, is ledig bevonden. De ontvanger is gehuwd en vader.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2